Păreri Star Wars: Episode IV - A New Hope

(1977)

Războiul stelelor - Episodul IV: O nouă speranță

dido pe 28 Aprilie 2010 20:11
Nu e frumos ce e frumos e frumos ce-mi place mie...
Acest film mi-a marcat viata!Era prin anii '80 eu eram o fata de la tara si eram ratacita prin cinematografe uimita oricum de cat de diferite erau filmele vazute pe un ecran mare fata de cele proiectate la scoala din sat,cu un proiector antic si cu bunica sforaind langa mine ca nu aveam voie sa merg singura noaptea...si acum eram la liceu si puteam merge singura la cinematograf si asa am vazut pentru prima oara Star Wars...Va dati seama ce impact a avut asupra mea(tendinte SF-iste aveam,citisem ceva carti iar pentru mine SF era si este evadarea dintr-un cotidian penibil...)mi s-a parut si inca mi se pare cel mai reusit film SF al tuturor timpurilor!Simplu ,bun si pe intelesul tuturor!Fan ,,forever"...
Marian Circel pe 28 Octombrie 2004 11:51
Acesta este filmul care a introdus in constiinta pustilor conceptul "vreau-sa-l-mai-vad-o-data-si-nca-o-data". Da, si eu fac parte din aceasta categorie de innebuniti dupa fenomenul -de-acum- sociologic "Star Wars". Nu am mai tinut socoteala vizionarilor, dar ceea ce-mi aduc aminte este emulatia publicului din sala de cinema ori de cate ori SW venea in oras... Fantastic! Amintiri care nu vor pieri nicicand!
Despre film, ce sa spun: pe clasica infruntare bine-rau, avem grefate elemente de space-opera. SI INCA CUM ! Asta face toata diferenta... Era o vreme in care Lucas chiar era pasionat de sci-fi, de spus povesti & co., nu neaparat de facut bani. De-aia tin asa de bine stindardul episoadele vechi, iar cele noi - vai de capul lor... Cat despre adaugirile 'special edition', am avut impresia ca ILM n-a lucrat 'at its best' tocmai la filmul de capatai al "tatucului" Lucas. Jabba nu… citeşte

deea9595 pe 10 Iunie 2011 19:40
o adevarata capodopera din cea mai tare serie SF a tuturor timpurilor!
ArjenRobben pe 09 Septembrie 2010 12:22
Seria Star Wars este cel mai bun film SF realizat vreodata.Se vede mana de geniu a lui George Lucas un regizor exceptional.Efectele sunt extraordinare pentru anul 1977 cand a fost realizat filmul.
cezarika21 pe 09 Septembrie 2014 08:48
O fantezie epică grandioasă
Considerat un moment de cotitură în istoria filmului SF, "Star Wars" este o epopee vizuală grandioasă care a creat o legendă proprie. Apariţia sa a reprezentat o orientare a producţiilor cinematografice SF de la distopii şi filme ştiinţifice la fanteziile epice adresate în special tineretului, cu o poveste conturată cu claritate şi cu exces de efecte vizuale.

Trilogia originală Star Wars prezintă încercările unui grup de luptători pentru libertate cunoscut sub numele de Alianța Rebelă de a salva galaxia de sub tirania Imperiului Galactic. Naraţiunea complexă şi interesantă, personajele pitoreşti şi amuzante şi efectele speciale spectaculoase comparabile cu cele din "2001: A Space Odyssey", neomiţând desigur coloana sonoră excepţională, au transformat primul film al seriei într-o experienţă vizuală ce a deschis apetitul tineretului către… citeşte

alin_06 pe 14 Februarie 2010 13:25
Un fim excelent. Chiar daca e filmat in aunl 1977. Un film de nota 10
Mariusica2010 pe 22 August 2010 01:15
cel mai stralucit SF al lui Lucas
Acest film este capodopera incontestabila a lui Lucas care, chiar si acum, dupa mai bine de 30 de ani reuseste sa ma impresioneze. Filmul asta mi-a patruns in suflet si il consider cea mai reusita poveste science-fiction din toate timpurile...Cred ca l-am vazut de peste 20 de ori, tin minte si replicile. L-am revazut astazi pe pro TV.
Forta fie cu voi!

Daniel Gabriel pe 01 Decembrie 2008 14:22
Cel mai bun film SF facut vreodata (no doubt). E si filmul copilariei mele.
Cristi Weed pe 11 Mai 2008 17:51
Extraordinar :) cea mai buna serie de filme S.F. din toata istoria cinematografiei !
Dimulescu Marius-Alin pe 22 Mai 2003 10:34
Este un film de care nu te plictisesti niciodata..Eu, unu l-am vazut de cel putin 200 de ori :)..si am numai 26 de ani..deci,..
Stephen2D pe 20 Decembrie 2015 21:56
Duh duh duhhhh duhhhhhh duh duh duh duhhhh duhhh duh duhhh duhhhhhhh.....

gaga pe 31 Iulie 2008 00:17
misto momentul cand distruge luke steaua mortii.
AlexandruDragosStegaru pe 23 Ianuarie 2016 18:42
Star Wars
kotor pe 17 Mai 2011 10:39
intreaga colectie e reusita, sper sa nu se gandeasca sa mai faca vreun episod sa nu o strice
dickstone pe 18 august 2011 14:39
daca nu stiai se va mai face o serie ...
Mihai2508 pe 14 August 2010 10:54
Nota 10
Unul din cele mai bune sf-uri din toate timpurile, iar efectele speciale sunt foarte reusite avnd in vedere anul in care a fost facut.
Radu1711 pe 26 Aprilie 2010 17:15
radu1711
o noua sansa pentru univers cu episodul 4 de la Star Wars, mi-a placut mult
gaga pe 04 Mai 2008 17:04
seria star wars nu are cum sa te plictiseasca. este prea misto.le-am vazut de multe ori aproape k stiu toate actiunile si tot nu ma plictisesc de el.cel mai bun sf alaturi si de lord of the rings si indiana jones
ciprian3 pe 21 August 2010 20:30
Jack Moonwalker
Eu nu am vazut niciun episod la televizor dar am vazut desene si am jucat aproape toate jocurile din colectia STAR WARS si abia astept sa vad episodul IV astazi pe PRO TV..... Aproape stiu toate personajele sa le spun pe de rost :))........ P.S. AS VREA FOARTE MULT SA VAD TOATE EPISOADELE DE LA INCEPUT PANA LA SFARSIT :((.......... DATA 21 august 2010
razvan005 pe 7 iulie 2013 13:20
si cine nu te lasa ?
edy_stefan5 pe 26 Decembrie 2018 23:34
Sunt fan !
Pentru cei ce au nasul pe sus si nu gusta asemenea film le spun: stati deoparte! Sunt unul din nenumaratii admiratori ai acestui fenomen (cred ca nu gresesc prea mult) si este filmul de capatai al adolescentei mele. Te invata sa visezi, sa crezi ca undeva sau candva e posibil sa... Da, peste 2-3-500 de ani va venii momentul cand oamenii nu vor mai fi diferentiati ca olteni, moldoveni, flamanzii, irlandezi etc. Va trebui sa ajungem la o constiinta planetara si ne vom lua zborul catre alte ceruri. Vom descoperii de asemenea ca nu suntem buricul targului si ca va trebui sa ne castigam locul printre altii. Cu acest film nimic nu te poate opri sa visezi la acea clipa . Citesc undeva ca acest film este pe locul 3 ca profitabilitate dupa Titanic si The dark knight. . Nu cred ca se pune problema astfel. Titanicul nu a rascolit nimic - a stors niste lacrimi la o poveste gata… citeşte

carmen_angelus_romila pe 04 August 2018 12:01
Cu episodul 4, "A New Hope", dar cu filmul de debut, marea capodopera a odiseei spatiale "Star Wars" isi incepe drumul catre inimile noastre.
AmphitriteMermaid pe 04 Aprilie 2018 14:24
Filmul a marcat adolescenta multora dintre noi, fiind teoretic prima parte al seriei. Superb, nu am ce spune!
andrei_oarga pe 16 Decembrie 2017 23:32
Un clasic al genului SF,cu acțiune,efecte foarte bune in ciuda anului apariției si interpretări foarte bune,personal,e preferatul meu din serie,recomand fanilor SF,acțiune si nu numai!
The_Lawyer pe 12 Ianuarie 2016 12:03
Un film ce a schimbat istoria
Observand ecoul provocat de SW și în 2016 chiar, am decis să văd de unde a pornit totul. Trebuie să recunosc că am fost impresionat de film. M-au marcat mult și efectele speciale care și-au întrecut pur și simplu vremea lor. George Lucas a fost un pioner în lumea efectelor făcute la calculator. De atunci practic a început o nouă era la Hollywood. Cred că fiecare ar trebui să vizioneze acest film.
Bogdan.Alexandru pe 21 Decembrie 2015 10:12
De la efecte speciale pana la cum e structurata actiunea mi se pare totul perfect.
stroex1 pe 20 Iulie 2015 10:29
virus
Dacă ar fi existat conceptul prin anii 80, s-ar fi chemat cu siguranță „viral transcendental”, fiindcă e un „război” care transcende timpul cu ușurință. Și cum la cei 40 de ani ai mei, mai am vise (la propriu) cu Vader în care cu o mișcare a mâinii reușesc să spulber problemele avute în timpul zilei...
Am prieteni pe care-i cheamă Vader sau Luke Skywalker; bineînțeles doar în grupul nostru restrâns de prieteni...
Sigur, fenomenul Star Trek încă mai există, Jean-Luc Picard sau chiar bătrânul Mr. Spok încă mai supraviețuiesc în conștiințele multora, dar Războiul Stelelor e viu, se desfășoară în sufletele încă și mai multora dintre noi. Și nu se va stinge mult timp de-acum încolo. Aud că anul ăsta (2015) forța se trezește („The Force Awakens”), așa că le urez tuturor: „May the force be with you”!

tafalogugabriel pe 16 Februarie 2015 17:18
Chiar daca acum este considerat al 4-a film din franciza,Star Wars-A New Hope va fi intotdeauna PRIMUL si CEL MAI BUN dintre toate cele 6 filme ale lui George Lucas.Este un film antologic,cu o poveste fantastica,interpretari solide,o coloana sonora extraordinara,efecte care pentru vremea respectiva par ireale,si unul dintre cei mai buni antagonisti din istoria cinematografiei-Darth Vader.Eu unul il consider o capodopera de nota 10,si cine nu l-a vazut inca,ar trebuii sa se intereseze.Fie ca forta sa fie cu voi !
TemariWind pe 25 Noiembrie 2016 14:06
Parerea mea subiectiva ar fi ca este mult prea mediatizat filmul. Probabil interesant pentru pustanii de 16 ani din '77. Comparativ cu alte filme vechi (din multe puncte de vedere) este extrem de slab. Povestea SF mi se pare destul de plata chiar si pentru acea vreme. La urma urmei 1977 nu a fost chiar acum un mileniu, iar filme facute cu 40 de ani inainte (Gone with the wind) sunt de o calitate net superioara.
AdiMind pe 25 octombrie 2019 21:34
Nu poti sa compari un film cvasi-istoric ca Gone with the wind, cu un film S.F.! In filmul istoric, realizatorii isi imagineaza cum era, pe baza de date istorice, fara efecte tehnice speciale, dar in filmul S.F. realizatorii isi imagineaza cum ar putea sa fie un viitor, cu efecte tehnice bazate pe tehnologia vremii lor!
gamblerrambler pe 24 Iulie 2016 14:17
Space Opera
O adevarata capodopera in ciuda efectelor vremii. Animalutele alea puteau totusi sa lipseasca. Mi-a placut jocul de Han Solo care-i bad-ass , Obi-Wan , iar roboteii au fost simpatici. Darth Vader continua si acum sa ma inspaimante in ciuda costumului cam penibil. Pacat ca stormtrooperii si ofiterii imperiali sunt cam noobi.
andystarx pe 11 Februarie 2016 14:17
In sfarsit am urmarit primul film din celebra serie,cu siguranta cand eram mic,l-am mai vazut,dar nu l-am inteles ! II acord 8 pentru ca la acea vreme,a fost greu de realizat un asemenea film,dar vazut acum nu m-a impresionat foarte tare,oricum este un sf in adevaratul sens al cuvantului !Astept cu nerabdare sa urmaresc si celalalte parti ale francizei !
catasmile17 pe 24 Octombrie 2012 23:56
Pentru acea perioada a fost un film excelent. Este o capodopera a cinematografiei.
MrJuVe pe 16 Martie 2010 07:48
da clasa peliculei avatar.. cu mult peste chiar daca este mai "batran" cu 42 de ani. nici nu se pot compara cele 2 filme, star wars fiind epic, iar celalalt fiind banal, fara noima.
Blondie pe 13 iulie 2010 15:24
Si care e legatura dintre Avatar si Star Wars? Sau vorbeai aiurea?
MrJuVe pe 13 iulie 2010 20:21
amandoua sunt filme marcante pt istoria cinematografiei. amandoua sunt filme SF. amandoua au multe efecte speciale . asta e parerea mea ca cele doua filme se pot compara si ca star wars este net mai bun decat avatar. tot aiurea crezi ca vorbesc ?
pssst pe 22 August 2003 11:15
numma pot lauda ca l-am vazut de 200 ori: cred ca fiind atit de bun si cu un scenariu atit de interesant si mai ales fiindca l-am vazut la o virsta la care filmele vazute de mine se numarau pe degetele de la o mina, a produs o atit de mare si profunda impresie, in asa fel incit fiecare vizionare reprezenta o sarbatoare.

acuma, poate am cam sarit peste cal, dar ginditi-va cind a fost facut, ce efecte avea si ca noi atunci ne sufocam sub cizma dictaturii - ori un film in care dictatorii o iau in git de la p ceata de sufletisti si idealisti, ei bine, asta de poveste!

in plus, castingul de execptie pentru rolurile respective a facut povestea mai credibila decit poate ar fi fost intentionata...

sa mai spun si despre costumele care erau, unele din ele, aberante sau despre darth vader, care era cotumat ca la ICAB, nu, pentru ca ar fi urit din partea… citeşte

alin9314 pe 25 Octombrie 2015 23:19
Serie Star wars(cea veche) de ce sa nu fim cinstiti,a fost o capodopera pt perioada aceea.Acum la ce filme vedem in ziua de astazi,nu e cine stie ce.Adica imaginatia regizorului si scenaristilor este fascinanta.Dar actiunea primelor 3 filme a fost foarte slaba.In comparatie cu ep 1,2,3 care parca a avut alta atractie,culmea este si faptul ca cele vechi au si note mai mari. Oricum imi place seria Star wars,astept cu nerabdare ep 7,8,9 care sunt convins ca nu o sa dezamageasca.Dar filmul acesta in ziua de azi este supraestimat
cosmin742000 pe 28 Februarie 2013 02:32
Prima parte din cel mai bun SF franciza din toate timpurile..
VIBERS pe 26 aprilie 2015 01:12
Pai parca nu iti placeau sf-urile bai ipocritule.
TitoJacksana pe 11 Martie 2022 02:04
Un film de legenda care a inceput o trilogie fantastica, cei care nu l-au vazut au trait degeaba
Horatiucrisan pe 17 Februarie 2021 12:56
Star Wars episodul 4 e un film de referinta in cinematografie in special datorita efectelor speciale. Revazand dupa multi ani seria, mi se pare putin puerila sub aspectul actiunii, dialogurilor, prestatiei actorilor. Nu putem uita totusi ca e un film pentru tineret si chiar daca nu se ridica la inaltimea unor filme clasice ca Odiseea Spatiala, ramane un film de referinta, filmul copilariei multora.
user-5bf412653c9c0 pe 12 Noiembrie 2020 16:31
Eu cred că trebuie să fii trecut de 40 de ani că să apreciezi cu adevărat ce înseamnă universul Star Wars.In 1977 când a fost lansat, efectele speciale din acest film au revoluționat genul Sf.Stiu,in comparație cu tehnologia de acum , filmul este complet depășit la efecte speciale,dar la vremea respectivă a fost extraordinar.Oricum George Lucas este un vizionar,a făcut dintr-o poveste clasica,lupta dintre bine și rău,o adevărată epopee și a creat aproape o religie (apropo de jedi). Păcat că totul sa năruit odată cu preluarea de către Disney.
AdiMind pe 25 Octombrie 2019 21:40
Primul film StarWars!
Valoarea unui film nu se limiteaza la "imi place/nu-mi place"! Acest film a deschis un intreg univers, si pentru cei care l-au vazut in 1977, a fost fenomenal! Daca privesc filmul in contextul influentei sale culturale de-a lungul anilor, e imens! Bineinteles ca Atacul clonelor are efecte speciale mult mai tari, dar fara A New Hope, cine mai intelegea povestea?! :)
MaddoW pe 12 Ianuarie 2019 01:13
Nu stiu de ce atata lume lauda partea asta a IVa. Mie mi s a parut cea mai slabă. Actorii joacă foarte prost (cu excepția lui H Ford poate) iar efectele speciale sunt ridicole! Nici luptele nu sunt deloc reale.
AdiMind pe 25 octombrie 2019 21:26
A fost primul film din licenta Star Wars. Asa a inceput povestea! Cine l-a vazut atunci, inainte de celelalte episoade, il percepe altfel decat cine l-a vazut dupa episoadele I-II-III
eduard_stratan pe 18 Noiembrie 2017 10:13
Citind toate aceste comentarii elogioase, cred ca imi lipseste gena de apreciere a genului SF, pentru ca filmul m-a impresionat ca o ceapa degerata!
AdiMind pe 25 octombrie 2019 21:29
In 1977, tehnologia era mult mai slaba, da, dar povestea abia incepea!
angelo_xd pe 24 Iulie 2017 20:16
Scenele de lupta erau foarte nerealiste... Dar restul francizei e super.
AdiMind pe 25 octombrie 2019 21:30
Daca toate filmele StarWars ar fi facute acum, ar avea aceeasi tehnologie super la baza! Dar au fost facute in timp, si conteaza mai mult povestea din ele, decat efectele...
sergiumures pe 19 Mai 2014 01:44
NR. 1
Pentru mine e in capul listei !!! E biblia filmelor SF !!! Ar fi o blasfemie sa-l comentez...
VIBERS pe 13 iulie 2015 19:40
Si Terminator 2 sau Aliens ?
razvan005 pe 07 Iulie 2013 13:22
un film deosebit. eram copil cand l-am vazut si am fost foarte incantat de ceea ce se intampla "in alte lumi"... incantat sunt si acum cand revad aceasta capodopera cinematoigrafica
radu3455 pe 08 Ianuarie 2013 12:37
unul dintre cele mai bune filme SF pe care am avut ocazia sa-l urmaresc,mi-a placut absolut totul la el chiar merita premiile Oscar nota 10
ducu1991 pe 25 Aprilie 2012 09:47
Star Wars: Episode IV - A New Hope Este un film exceptional inceputul celei mai bune saga din istorie deabea astept sal vad in 3d in 2015
LeCorbeauGris pe 13 Ianuarie 2012 01:02
Unul dintre punctele forte ale filmului sunt efectele sale speciale, remarcabile pentru aceea perioadă, ele au reprezentat un punct de referință pentru restul filmelor de acest gen care au urmat. Îmbinate armonios cu aventura, acțiunea, suspansul, umorul și muzica, ele creează o adevărată capodoperă science-fiction care te absoarbe complet mai ales după prima jumătate de oră.

Nu s-au ridicat la același nivel o parte din distribuția actorilor. Mark Hamill și Carrie Fisher joacă precum un cuplu de amatori, foarte artificiali în replici, iar unii actorii din rolurile secundare au o performanță de grădiniță. Compensează însă Harrison Ford, Alec Guiness și mai ales James Earls Jones, vocea maiestuoasă din spatele lui Darth Vader. La capitolul minusuri aș mai putea adăuga tăierea prea bruscă a cadrelor și machiajul nerealistic al unor rase.
citeşte

andrei.ro pe 30 Decembrie 2011 23:23
este uimitor cat de bine s-a pastrat filmul si imaginea e atat de clara,mai clara ca si a unor filme ce au fost filmate recent! e un film ce te atrage in al urmari de ori cate ori e difuzat ,efectele speciale sunt demne de luat in considerare mai ales ca vorbim de un film produs in 1977 sunt bine puse la punct! e un film excelent care va fascina multi tineri si nu,numai ani la randul.
Qube86 pe 25 Noiembrie 2011 22:17
Star Wars Rullz !
Am crescut cu ''Star Wars''...Imi aduc aminte si acum cat timp ne-a luat mie si tatei (care era innebunit dupa serie) sa gasim casetele video...Nu intelegeam de ce vroia tata atat de mult sa le gasim si sa mi le arate...Abia dupa ce le-am vizionat mi-am dat seama cat de superbe erau...Una dintre cele mai bune serii ale tuturor timpurilor...Este genul de film pe care il poti vedea de 100 de ori fara sa te plictiseasca si care poti fii sigur ca va fi agreat si de copii tai...Si este un film cu atat mai bun cu cat depaseste cu mult filme de genul lui (mult mai recente)...Este un ''must have'' si un ''must see'' pentru toti cinefilii adevarati...
veveak pe 17 Octombrie 2011 02:41
Superb
Am vazut acest film in 2011 si m-a lasat masca ca in 1977 George Lucas a putut crea o asemenea capodopera. L-am urmarit teleportandu-ma in anii 70', excelenta calatorie!
MaiorRO pe 22 Septembrie 2011 23:06
Trebuie Vazut:D!
Este cel mai tare film SF din istorie si trebuie vazut;e bestial!!!

Film - Star Wars: Episode IV - A New Hope

Star Wars: Episode IV - A New Hope