Păreri Safe Haven

(2013)

Refugiu pentru viață

RememberMe pe 11 Mai 2013 13:45
E genial!!!
Este un film de dragoste bine combinat cu mister și dramă. Scenele au fost foarte bine realizate, iar misterul a fost suficient pentru a-mi menține atenția și coloana somoră foarte bună. Spre sfârșit a devenit mai palpitant. Josh Duhamel a fost minunat în acest film, și a fost perfect pentru Julianne Hough. David Lyons a avut performanțe foarte convingătoare.Deci dacă vă plac filmele de dragoste merită să-l vizionaţi.
maximelialina pe 3 iulie 2013 23:22
Inainte de a iti exprima atat de convingator parerea, eu zic sa mai urmaresti cateva filme si vei vedea cum tot misterul va disparea ca prin minune si cum totul ti se va parea doar ceva dragut, usor de digerat si care intr-un final te va bine dispune. E un film bunicel , dar totusi sa nu exageram.
stricted pe 29 iunie 2016 22:19
se pare ca este copy paste de pe cinemarx (Adaugata de rocco123 la data de 27 aprilie 2013)
diana7 pe 09 Iunie 2013 13:25
Safe Haven
Safe Haven este un film frumos si care merita vazut
DanyMarica pe 20 Februarie 2013 04:56
Se pare ca banii romanesti nu sunt buni, filmul nu va fi lansat in Romania. Bine macar ca Hansel si Gretel: Vanatorii de vrajitoare ruleaza in cinematografe, si, se pare, un numar destul de mare de oameni, merg sa-l vada. Chiar voiam s-o vad pe Julianne Hough, aflata la al treilea rol important, mi-a placut de cand am vazut-o prima data in Footloose. Ata ete.
sabiutza pe 12 Mai 2013 23:51
super
Mi-a placut foarte mult filmul. Romantic si cu un final superb!
RaMy_SmIlE pe 04 Mai 2013 08:56
genial!!
e suuuuper tare filmul :* pot sa spun ca e unul din cele mai bune filme de drame :*merita vazut!!
Cindulet pe 19 Mai 2013 13:42
Wow!
Mie personal, imi place foarte mult acest film. L-am pus in lista mea de filme favorite. L-as putea revedea de o suta de ori si tot nu m-as satura. Un fil romantic excelent, drama si suspans! Nota 10!
Get0dac pe 30 Aprilie 2013 18:09
Un film gen Hallmark din punctul meu de vedere, ca barbat, plictisitor, cu momente lungi, siropoase. Imi plac filmele de dragoste.......dar acum nu e cazul. Autorul cerseste atat de mult macar o lacrima, incat pe final devine deja penibil. Il recomand damelor visatoare si nefericite.
emy_sinaia pe 2 iunie 2013 01:33
Nefericit esti doar tu.
maximelialina pe 3 iulie 2013 23:11
:)))
claudiu-daniel-lugoj pe 26 Mai 2013 19:10
In sfirsit un film pe placul meu,dupa citeva filme dezamagitoare pe care le-am vazut,in sfirsit un film de dragoste,suspans si sensibilitate.Filmul este genial,nu ai cum sa te plictisesti vizionindul.Iar finalul este putin ciudat dar de o sensibilitate iesita din comun.Un film ce nu trebuie ratat,ca este un film din viata reala a multor persoane.Acest film cu siguranta merita noua stelute.
mebubu2007 pe 23 Mai 2013 13:23
foarte fain filmul. l-am vazut la recomandarea unei prietene. finalul recunosc ca a fost putin neasteptat si pe moment socant. e un film romantic bun care merita vazut de preferinta in bratele celui iubit :D
Ciprian_2007_tl pe 21 Iulie 2015 13:09
Superb filmul, foarte bine realizat cu un final de-a dereptul emotionat.Merita Vazut !
MNarcis pe 14 Noiembrie 2012 10:06
Il astept cu drag si mare interes, imi plac f mult aceste drame reale (care sunt extrase din viata reala de zi cu zi), sper doar sa fie o drama romantica care sa aduca si ceva nou (inovatoare, pt ca la urma urmei s-au facut destule filme pe acest subiect) insa si fara ceva nou adus acestui gen sper doar sa fie placuta, sensibila, rafinata (sa te binedispuna) asa cum a facut-o de ex: ''Life as We Know It''.
MNarcis pe 14 februarie 2014 19:20
E oficial, am imbatranit prea mult pt astfel de filme, il recomand doar pre-adolescentilor si adolescentilor, iar pt restul ceva mai ''in varsta'' acest film este doar un mare Deja-Vu (sau cliseu).
cosmin_kedii pe 21 Februarie 2013 09:03
filmul a fost minunat,cei doi actori principali au avut o mare chimie și personajele au fost bine dezvoltate.Filmul este o dovadă că Hollywood-ul nu are întotdeauna să recurgă la violență sau efecte speciale pentru a ne distra.
nikii pe 23 februarie 2013 19:59
unde il pot vedea?
DragonMaster pe 29 Aprilie 2013 14:10
Putea iesi ceva mai bun
Un film bunicel care are cateva momente care vor sa fie mister dar pe mine nu au reusit sa ma surprinda mai cu nimic, dar mi-a placut cat de cat povestea ,iar Josh Duhamel si Julianne Hough s-au potrivit in roluri.Nota oferita acestui film este 6.
GALD pe 01 Mai 2013 22:43
Usurel
Cam stiai de la nceput ce se va intampla, cliseistica a functionat de minune. Singurul lucru de retinut au fost scrisorile si cine le-a scris.
Altfel, un film usor si la subiect, si la regie, precum si la gabaritul actorilor.

zzzzzzz pe 05 Mai 2013 02:28
identic cu The lucky one
varianta feminina a filmului mai sus specificat..............................
Sorin87 pe 04 Mai 2013 21:54
Safe Haven este un film romantic foarte bun care poate fi vazut alaturi de persoana iubita.nota 10
leo26 pe 30 Aprilie 2013 14:03
Foarte bun.
Recomand acest film. Dupa cum incepe filmul aveam impresia ca stiu continuarea, in facusem scenariu propriu si credeam ca am dreptate, dar m-a surpins placut. Pt ca nu are doar o poveste si se imbina trei destine in unul singur.
leo26 pe 30 aprilie 2013 14:04
*imi facusem*
mihaelatb pe 15 Iulie 2013 11:27
S-a vrut o versiune mai actuala a lui "Sleeping with the Enemy, dar spre deosebire de anteriorul, actorii din acest film aveau sesibilitatea unui picior de lemn. Pe el deja il "remarcasem" din New year's eve. Facea pereche cu la fel de talentata Sarah Jessica Parker, insa pe ea, Julianne Hough , nu o mai vazusem.Nici o emotie nu s-a citit pe chipul ei. Nici dragoste pentru actualul, nici teama sau furie pentru fostul, nici macar cand a plans, nu i-a tresarit vre-un muschi al fetei. O poveste de dragoste( ????) care nu a spus nimic. Nota reala este, dupa parerea mea, intre nota de pe IMDb -6,4 si cea de pe Rotten Tomatoes - 2.
deya_andreeeea pe 08 August 2018 00:35
UN FILM CARE M-A IMPRESIONAT!
MOMENTE EMOTIONANTE,MOMENTE DRAMATICE,MOMENTE AMUZANTE,MOMENTE ROMANTICE.MI-A PLACUT MULT TEMA FILMLUI...ACTORI BINE ALESI...UN FILM FOARTE BUN. FINALUL-DESTUL DE NEASTEPTAT SI FOARTE EMOTIONANT!
Dragos.87 pe 14 Mai 2017 20:33
Un film romantic care contine o poveste atat de frumoasa incat nu iti doresti sa se mai termine.Ca de obicei Nicholas Sparks ne arata ca dragostea nu are limite si este mai puternica decat orice.Cand viata iti ofera a doua sansa,nu o rata!Un film de dragoste foarte reusit pe care il recomand cu caldura.
Alyssa014 pe 18 Iunie 2014 22:38
Tocmai am vazut filmul si m-a impresionat. Finalul emotionant! Un film foarte frumos!
Dana04 pe 29 Decembrie 2013 20:58
Un film romantic foarte bun, de multa vreme nu a mai aparut un film asa bun ca si acesta.
Merita vazut! Nota 10!!

doroteea3 pe 19 Decembrie 2013 22:11
Deci acest film este minunat ..... Unul dintre cele mai bune si mai minunate filme pe care le-am vazut ....Superb ...Merita sa pierzi 115 minute din viata pentru a te uita la acest film ...!!!!!!!!!
marina.otilia pe 23 Iulie 2013 23:19
Toate bune si frumoase pentru genu asta de film numai ca finalul de domeniul sf-ului nu-si are rostul . Ofera o incarcatura peliculei nefolositoare ca si cum ai mai adauga unui film bun la urma un clip de pe yt .
teodoraB pe 14 August 2013 02:41
OBLIGATORIU DE VAZUUUT
Deci acest film a fost foarte bun am plans de m-a luat naiba la sfarsit. Dar sa nu credeti ca pana acolo e plictisitor,nu,e foarte misto. Va rog uitati-va e bestial!
dorina_sara pe 09 August 2013 19:06
Un film romantic foarte reusit!
Mie mi-a placut foarte mult acest film, povestea, personajele, satucul de poveste unde s-a desfasurat mare parte din actiune....a fost relaxant dar nu plictisitor. Il recomand cu caldura!:)
dede23 pe 31 Iulie 2013 08:01
Sparks straluceste din nou
Nicholas Sparks se joaca din nou cu dragostea, a doua sansa, trecutul dureros si goana in cautarea sinelui, o noua poveste de dragoste la fel de emotionanta si de frumoasa ca si precedentele.
Miryam pe 28 Iulie 2013 00:06
mi-a placut foarte mult, m-a emotionat pana la lacrimi... il recomand celor care gusta astfel de filme... am vrut sa ma relaxez putin in acest week-end si am ales acest film, dar am ramas placut surprinsa... sa nu mai spun ca il ador pe Josh Duhamel...
DaianaAdriana pe 04 Iulie 2013 00:49
E unul din filmele care-mi tresare-n minte atunci cand cineva ma roaga sa-i spun un film de dragoste :) !
Daya.Diana pe 16 Iunie 2013 07:49
wow
Chiar nu ma asteptam la un asa final. Superb filmul , impresionant .. chiar e obligatoriu de vazut .. parerea mea! :)
iulia-titina pe 09 Iunie 2013 19:19
Frumos...
Un film deosebit ce merita vazut!
Un film in care emotiile ne-au napadit cum nu ne asteptam...
Muzica superba-coloana sonora deosebita!

pinko_pinko pe 07 Iunie 2013 13:06
merita vazut
filmul este extraordinar mia placut foarte mult ..............
novarom pe 28 Mai 2013 10:31
recomand
un film nu chiar 100%romantic, are o mare doza de romantism dar si suspans sau chiar putina actiune. Este un film de urmarit alaturi de perechea ta, iar pentru multi finalul va fi un fel de "viata merge inainte" ..... sau "in viata trebuie si putin noroc". De vazut....
maximelialina pe 03 Iulie 2013 23:09
bunicel
per total dragut,iti prezinta o poveste de dragoste aproape perfecta asta ca idee. Insa ca si film si scenariu,cel putin pentru mine,total previzibil..nu m-a surprins in niciun mod.Oricum il recomand, va creeaza o stare de bine :)
Iulidesprefilme pe 10 Aprilie 2023 12:19
O poveste romantică, dramatică...Mi-a plăcut scrisoarea To Her...
MariusCiprian87 pe 13 Septembrie 2019 00:20
Relaxant
O drama bine gandita , filmul spune o poveste de dragoste cu iz real , in care poate multe femei se regasesc...filmul e mai mult decat relaxant, e usor de "digerat" in stilul caracteristic Hollywood-ian, de vazut macar o data in viata atat pentru cele care se considera cu adevarat femei cat si de catre cei care se considera cu adevarat barbati ! Drama asta nu poate fi decat o lectie de viata din care cu totii avem ce invata ! Singurele minusuri ale filmului le consider doar rolul actritei Julianne Hough(Katie) care nu parea chiar atat de traumatizata si de ranita de casnicia din care tocmai fugea...pare mai mult o turista in cautare de necunoscut, probabil ca aici "experienta" ei si-a spus cuvantul , in rest ...Vizionare placuta :) !
catalin2010cata pe 24 Iunie 2019 02:20
Foarte frumos acest film si emotionat.Finalul o sa te surprinda.Recomand!
Leonidas_Temistocle pe 19 Martie 2019 22:19
Lasse Hallstrom este unul dintre regizorii europeni care au reușit să se impună la Hollywood, ajungând să devină cunoscut în special pentru filmele sale romantice extrem de siropoase în care, de obicei, apar doi exponenți ai unor lumi aproape antitetice.

E și cazul lui "Safe Haven", care, deși e departe de a fi catalogat un film de autor, se poate categorisi ușor în panoplia regizorului suedez. Cu un scenariu schematic, construit pe ideea eroinei care încearcă să fugă de trecut și de prostiile tinereții, și o construcție tehnică exactă, dar care nu transmite nicio emoție vizibilă, filmul este doar un elogiu adus romantismului expirat. Previzibil, cu unele secvențe lucrate cu prea multă vervă regizorală (colorizare excesivă, filmări excentrice, peisaje de vară și plajă, emfază actoricească) și cu interpretări submediocre, "Safe Haven" se… citeşte

Rau pe 02 Februarie 2019 23:37
Foarte bun!
Imi e greu sa inteleg cum l-am vazut abia azi!
Mi-a placut mult.
Are ceva umor, suspans, si ceva suspans.
E si o lectie de viata..
Recomand.

xerses pe 09 Decembrie 2017 19:14
Frumoaasa poveste....Interpretarea sensibila si regia bunicica au facut ca acest film sa fie unul memorabil.
stricted pe 29 Iunie 2016 22:29
Un film frumosc cu o poveste interesanta iar scrisoarea de la urma face tot filmul.
TaviOros pe 31 Iulie 2015 00:28
un film foarte frumos,merita vazut!
genial,frumos si are toate calitatile.Oricum,nu stiu ce-i lipseste dar nu prea conteaza pentru ca e un film emotionant si poate cel mai frumos film pe care l-am vazut pana acum!
XShadowX pe 02 Martie 2015 10:14
CARTEA bate FILMUL
Again un nou film dupa cartea lui Nicholas Sparks , de data aceasta cu doi actori principali foarte indragiti si frumosi , si cunoscuti ;) . Le sta bine impreuna insa tin sa precizez ca , in carte protagonistii nu seamana deloc cu acesti doi actori din contra sunt foarte diferiti asa ca aici un minus pentru regizor si pentru director , insa sunt obisnuit cu vorba : CARTEA bate FILMUL asa ca cititi fratilor cartea !
SYNDJ pe 10 August 2014 16:32
Simpatic
Drăguţel filmul. Merge văzut în doi. Un pic cam lungit şi previzibil dar e ok, nu trec greu cele 2 ore. Sfârşitul e surprinzător.
that pe 02 Iulie 2014 14:25
Fight Club varianta feminina
Nerealist, prezinta o utopie americana clasica din perspectiva femeilor, foarte predictibil, de la inceput stiai ce se va intampla, poveste banala vazuta de multe ori in alte filme create de americani, plus ca in film sunt prezente multe clișee foarte vizibile.

Nota 5

Mihai2508 pe 18 Iunie 2014 23:27
Neprevazut
Un film neasteptat de bun, destul de reusit, cu o poveste frumoasa de dragoste, si cu scene imprevizibile, mai ales finalul. Merita vazut, mai ales alaturi de persoana iubita.
Mariannaa pe 21 Aprilie 2014 19:30
Desi credeam ca va fi un film mediocru, am realizat ca este un film foarte bun; are o nota de mister care e cam cea mai remarcabila, iar finalul face diferenta.
Miiku pe 06 Aprilie 2014 18:05
Un film de neratat. o.o
Finalu`, m-a lasat masca, chiar nhu ma asteptam sa fie tocmai ea. Dar daca ne gandim bine.. nhu degeaba a aparut din senin. :))

flori86 pe 04 Ianuarie 2014 13:18
Merita vazut
Chiar este un film cu poveste de dragoste deosebita, fata de alte filme de genul. Pe langa romantism, actori frumosi ce transmit mult, are si ceva suspans.
Turi pe 27 Octombrie 2013 16:04
O poveste romantica, putin fortata in unele locuri, probabil va avea note mari de la adolescenti. E genul de poveste care se termina cu " si au trait fericiti pana la adanci batraneti...". E preferabil, totusi,altor filme de acest gen.