Păreri Mirror Mirror

(2012)

Oglindă, Oglinjoară

Alices0210 pe 26 Aprilie 2012 18:29
Un film foarte prost
Este printre cele mai proaste filme pe care le-am vazut. E penibil pentru Julia Roberts ca a acceptat sa joace intr-un astfel de film, care nu are ceea ce este necesar pentru a fi o parodie dupa poveste, dar nici o comedie reusita. Pacat, pentru ca au fost investiti multi bani in costumatia personajelor.
mtraianc pe 22 mai 2012 16:26
nu cred ca J R este de aceasi parere ,, norocul ei este ca nu te-a intrebat // joc sau nu in film :)))
legolas05 pe 04 Septembrie 2011 19:50
un film bun,mie mi-a placut,mi-a placut cum a jucat Lily Collins ,astept sa vad si celalalt film cu Alba ca Zapada.nota 8
Bmave pe 21 Martie 2012 18:33
Filmu nu respecta povestea originala... chiar la inceputul filmului ni se spune ca toata povestea este spusa din pct de vedere al reginei(ca sa nu mai fie dubii). Un film simpatic, m-a facut sa rad , julia este extraordinara. Frate notele dp imdb nu au nici-o valoare, ma enerveaza cum comenteaza unii despre un film in fct de nota dp imdb, prefer sa vad trailer si sa citesc niste comentarii despre film decat sa imi dau cu parerea dupa niste note , fiecare cu gusturile lui
aliiina pe 22 aprilie 2012 13:13
bravo! ai zis bine!
Melhisedec pe 7 iunie 2012 22:38
vazut placut
cipy2012 pe 18 Martie 2012 01:09
eternitatea dureaza mai putin ca filmul asta
Credeam ca nu o sa mi se intample niciodata...si totusi mi s-a intamplat. Am vizionat o pelicula cu mari sanse la Zmeura de Aur, dar ce spun eu mari sanse...o vad deja printre castigatori. Ma intreb care va fi discursul Juliei in momentul decernarii premiului?: Nu stiam cum sa fac sa renunt la cariera in cinematografie cand cineva mi-a trimis scenariul filmului Mirror Mirror cu propunerea de a juca in el...am zis da imediat! De mult nu am mai vazut un film atat de prost facut, cu replici atat de banale, cu personaje atat de versatile, cu un scenariu atat de prost scris. ok, ideea e sa nu va duceti sa-l vedeti, NU MERITA!
Apache95 pe 20 Martie 2012 20:02
Zau ca nu o sa inteleg nicioadata cum poate un film de 6.1 pe imdb sa aiba 7-8 sau chiar 9 pe cinemagia sau cinemarx
Eddie20 pe 4 iulie 2012 10:02
este foarte simplu ... pe cinemagia voteaza probabil 99% numai romani ... si romanii se multumesc cu mai putin
andreea7214 pe 01 Ianuarie 2012 13:22
Oare cate filme cu Alba ca Zapada se vor mai face ? Basmele astea celebre devin exploatate la greu ....
I.Corah pe 21 Aprilie 2012 22:42
mi-a placut filmu a fost amuzant :))) cu siguranta ma voi mai uita si alta data :P
MissHilary pe 28 Martie 2012 17:10
Superb!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
FeaR pe 18 Aprilie 2012 13:36
Pacat ca nu l-au facut si 3D, ar fi fost mult mai bine. Dar e bine si asa, mi-a placut. L-am vazut la Movieplex :)
viro1983 pe 27 Mai 2012 21:29
Dezamagire totala
Cel mai prost film.
A fost o pierdere de timp.
Merge vazut de plictiseala.
Nota 4.

RadiantBlur pe 13 Aprilie 2012 13:31
Slab, dar vesel
Fiind o adaptare la o poveste atat de cunoscuta, ma asteptam sa fie plin de imaginatie, absurd intr-un mod amuzant si original. Nu s-a ridicat la niciuna din aceste asteptari, de la inceput pana la sfarsit a fost plin de clisee, scenele care se presupune ca ar fi trebuit sa fie amuzante erau fortate, actiunea s-a petrecut aproape doar in 2-3 locuri care se repetau, ceea ce mi-a dat impresia ca sunt in permanenta pe platoul de filmare, nu in ''lumea fantastica''.

Actiunea nu a avut niciun sens( fapt care poate e apreciat de copiii foarte mici, carora nu prea le pasa de actiunea in sine) si la un moment dat filmul a devenit chiar plictisitor si enervant, facandu-ma sa imi spun ''da, si?'' ( nu a avut o idee, profunzime sau ceva care sa te faca sa te gandesti)

Totusi, filmul e perfect pentru copii. Nu au fost scene violente sau vulgare, costumele si decorurile… citeşte

MissBlossom01 pe 25 August 2011 17:46
Foarte interesant ca o sa apara doua filme 'Alba ca Zapada' in 2012..desi abordate foarte diferit, amandoua au o distributie foarte populara.Gen Lily/Kristen , Julia/Charlize.

Varianta asta cred ca e povestea mai clasica si cuminte, mai pentru copii asa, fata de varianta lui Rupert Sanders din 'Snow White and the Huntsman'.Nu cred ca o sa ma uit la varianta asta dupa ce am vazut primul trailer :))

Oricum, observ ca Lily Collins primeste din ce in ce mai multe roluri.

Cobel pe 30 Martie 2012 18:18
De la Piratii din Caraibe:pe ape si mai tulburi,chiar nu am mai vazut un film bun la cinema..numai rateuri,filme de doi lei...
lidia_scumpi pe 5 septembrie 2012 10:06
frumos filmul, dar finalul e oribil sincer, adica nu inteleg de ce au stricat tot filmul asa. peisajele , piticii totul e frumos, actiunea e oarecum acceptabila dar sunt momente cand te plictisesti de iti vine sa inchizi filmul imediat-nici nu se poate compara cu piratii din caraibe
dido pe 25 Mai 2012 18:39
Amuzant si ,,rasucit"
A se lua povestea Alba ca zapada si a se desface in parti componente...si gata...cand sa le pui la loc uiti unde a fost asezata fiecare parte...dar in rest a rezulat un film destul de amuzant,somtuos si cu imagini excelente!Inedit a fost momentul cand fiorosii talhari din padure si-au ,,depresurizat" picioroangele si au devenit ca prin minune cei 7 pitici...Replici nu foarte tampe cum sunt in multe filme din zilele noastre si un scenariu destul de hilar mi-au oferit o seara agreabila...ars amatoria!
Ahndreah pe 27 August 2012 14:15
Sincer? Mi se pare o pierdere de timp, adica daca stiam cum va fi nu ma mai uitam. Are cateva momente bune, amuzante insa in cea mai mare parte nu mi-a placut. Nu e vorba ca respecta sau nu povestea, caci e foarte evident ca nu o respecta... Dar totusi ce era cu melodia aia de la final?
M-am uitat la film doar pentru ca a jucat Julia Roberts care a facut tot filmul ca in rest... slabut, foarte slabut.

Marmoreal29 pe 20 Martie 2012 19:13
Tocmai l-am vazut la cinema. E un film care asemeni competitorului sau direct("Snow White and the Huntsman") trateaza povestea din alt unghi si astfel devine un film amuzant, de familie, emotionant pe alocuri, iti da o stare de bine si e foarte relaxant. Nu exceleaza la decoruri, dar costumele sunt superbe. Poate ca nu e de vazut la cinema neaparat, dar merita vazut.
superdepeche pe 08 Iunie 2012 22:56
plictisitor!
un alt film din lunga lista a filmelor proaste ale acestui secol,pacat!
White.Lily pe 09 Aprilie 2012 10:55
Mie mi-a placut Mirror Mirror. Recunosc ca am fost la el datorita Juliei Roberts insa nu am plecat dezamagita. Julia este delicioasa in rolul reginei malitioase, a fost o placere pentru mine interpretarea ei.
Nathan Lane de asemenea a fost o aparitie placuta in rolul lui Brighton si se pare ca stie sa o serveasca si sa o multumeasca pe Julia Roberts :))
Despre Lily Collins ce sa zic.... in afara de faptul ca se salveaza singura, dupa cum ea inasasi spune, pe mine nu m-a impresionat cu nimic. Nu se remarca cu nimic....
Si nu in ultimul rand....cei 7 pitici. Toti 7 au fost foarte inspirat alesi si simpatici foc.
Si unde mai adaugam peisajele, decorurile superbe, vestimentatia..... un film numai bun de mers la cinema.

sherby_gaby pe 11 aprilie 2013 16:04
Cum adica este DELICIOASA ???
White.Lily pe 11 aprilie 2013 22:02
Eu una, o ador pe Julia Roberts iar in acest film interpretarea ei a fost pur si simplu delicioasa :)
xerses pe 06 Aprilie 2012 20:10
Filmul a fost bunicel.Foarte colorat, cu decoruri si costume excelente, si o poveste ce se cam departa cu mult de original in unele locuri.
aliiina pe 22 aprilie 2012 13:10
si nu a fost bine ca se departa de orig.?
Eb00kie pe 16 Martie 2012 16:00
Steluta da, steluta yok
Ma intreb, daca sa dau una sau doua stelute. Linia este atat de fina incat nici nu stiu cum as putea exprima durerea in a vedea numele a doi actori ca Julia Roberts si Sean Bean (Stapanul Inelelor, Urzeala tronurilor) in acest ghiveci de clisee.

Povestea se deschide cu un preludiu care se vrea misterios si anticipator, care pe mine ma frapeaza complet ca dubios - intru profunzimea totala a cuvantului. "Zapada trebuie sa cada". E zapada peste tot, oare la asta se refera? Naah. Zapada are rar valente simbolice negative si acelea prea filozofice pentru ceea ce presupun sa fie publicul tinta al acestei chestii.

Ca sa nu ocupam spatiul: garzile erau imbracate in negru cu casti aurii scoase de pe clonele Star Wars, este eternul "aia buna invata sa lupte pentru sine insasi" ca motiv principal. Sean Bean are exact doua replici prin care demonstreaza exact ca daca in… citeşte

intis pe 12 iunie 2012 17:08
Mare dreptate ai! Deja cand au inceput sa cante in stil Bollywood m-am ridicat de pe scaun si am iesit din sala enervata la culme ca am facut prostia de a plati biletul si prostia si mai mare de a-mi pierde timpul neiesind mai devreme din sala! O bataie de joc!
Eb00kie pe 16 septembrie 2012 14:25
Tu imi aduci zambetul pe buze.
matew10 pe 30 Mai 2022 11:45
Printre cele mai slabe ecranizări de basme pentru copii văzute vreo-data. In afara de inflația de efecte speciale care doreau parca sa compenseze lipsa de idei, joc actoricesc sub așteptări Julia Roberts, iar restul actorilor au jucat mokka de nu și-au dat deloc silința. Recomand ecranizarea din 2001 și eventual cea cu Charlize Theron.
cezarika21 pe 26 Decembrie 2014 12:19
Un film amuzant pentru cei mici
Versiune comică a poveştii "Alba ca zăpada" de fraţii Grimm, "Mirror Mirror" este un film amuzant şi vesel, indicat în special copiilor. Povestea este arhicunoscută, filmul remarcându-se printr-o autoparodiere a personajelor (idealizate în poveste) şi prin costume de calitate, fără profunzime, dar cu suficient umor. Nu insist prea mult, filmul este bun de urmărit de către cei mici, cărora îl recomand cu căldură.
Iulidesprefilme pe 26 Decembrie 2013 11:54
După ce ai văzut capodopera lui Walt Disney, o versiune ca aceasta, cu postmodernismele ei, ar putea să decepţioneze...când sunt în criză de idei, subiecte, imaginaţie, unii cineaşti recurg la parodii, la cosmetizări, la reabilitări, la rememorări, doar-doar iese ceva de senzaţie, pe gustul contemporanilor...Că unii se entuziasmează şi scriu cronici favorabile la greu, e problema lor...eu cred că fiecare este liber să-şi formuleze părerea şi să aleagă! În ceea ce mă priveşte, nu aş avea motive/ argumente puternice să revăd pelicula...
userangry pe 28 August 2012 03:06
destul de slab
Poate ca asa a fost gandit din start, ca o varianta pt copii, iar daca e asa are ceva circumstante...altfel....cel putin finalul e mai mult decat penibil, probail unul din cele mai penibile finaluri. Mai salveaza un pic frumusetea lui Lily, dar cam atat.
clauditz pe 30 Noiembrie 2020 00:35
Un film potrivit pentru copii, as zice de la 6+. Pe Netflix este doar varianta subtitrata, deci am stat cu ei sa citesc. Filmul are și aventura, e și haios, și SF. Nu înțeleg copiii chiar tot, pe alocuri apar glume pe care doar un adult le-ar putea înțelege. Per total însă, noua ne-a plăcut (6 și 8 ani). Julia Roberts joaca impecabil.
kamy99 pe 01 Ianuarie 2013 21:51
Mirror Mirror
O alta varianta a povesti''Alba ca Zapada''.Cu adevarat o varianta foarte captivanta...;)
alex_il_fenomeno pe 09 Septembrie 2012 18:55
asteptam multe de la el prin aceasta distributie geniala , si am sfarsit putin dezamagit , actiunea decurgand extrem de greu , singurele momente care au salvat filmul fiind reprezentate de interventiile pline de umor ale actritei Julia Roberts , cateva poante oferite mai ales de pitici si atmosfera de basm pur prezenta , pentru ca in rest este chiar greu sa il urmaresti uneori , avand prea multe intreruperi care ii scad din tensiunea povestii . desigur ca la final este o surpriza , asa cum nu credeam , dar ramane de vizionat fara sperante mari .
Doctor_Who pe 07 Iunie 2012 09:54
Deci m-a facut sa rad la unele faze... vazand actori cunoscuti jucand frumos roluri de la absurd chiar ridioc in unele cazuri... sa zic asa merita vazut amuzant si cam asta ar trebui sa fie intr-un film "entertainment" :)
mtraianc pe 22 Mai 2012 16:30
foarte bun
foarte dragut FILMUL
P S ............ PENTRU CEI CARE :
daca nu va plac fanteziile si povestile , cautati un film cu ........stiti voi cu cine si cu ce :)))

KarGo pe 12 Septembrie 2012 21:04
Dialoguri plate, personaje lipsite de farmec, acting slab, mult nonsens si deloc amuzant. Nu ma asteptam la cine stie ce, dar nici nu credeam ca va fi atat de prost incat sa nu il pot urmari pana la final. Nici macar celor mici nu il pot recomanda. De evitat
Sorin87 pe 02 Iunie 2012 00:01
Mirror Mirror
pot sa spun ca este un relaxanta, cu un final de filme indiene....bine de vazut intr o duminica cu familia!Nota 10
OliviaDina pe 19 Ianuarie 2022 07:56
Un film plăcut,comedie,aventuri,dragoste,penibil nu vad nimic,e altfel,așa s-a dorit să fie.
Cineva spunea despre filmul "Snow White and the Huntsman(Albă ca zăpada și războinicul vânător)" că ar fi o capodoperă comparativ cu "Oglindă, oglinjoară", nu cred că poți compara merele cu perele; acela este un film mai dur și nu este comedie.

cezarika57 pe 11 Ianuarie 2020 18:19
Dragalas. Mai inyeresant este ca joaca fata lui Phil Collinss
Dark_werewolf13 pe 26 Septembrie 2015 15:42
bun filmul pentru un weekend :)
lilly collinjs este o actriță fantastică și ador efectele speciale ale filmului

kakapiciu pe 19 Februarie 2015 01:34
Toata lauda pentru efectele vizuale insa filmul este cam slabut.
chiba_florin pe 27 Decembrie 2013 21:35
Arest la domiciliu
Intotdeauna te "prind" filmele inspirate din povestile "nemuritorului" H. C. Anderesen, o ecranizare ce cocheteaza cu comicul ceea ce-i da si un pic de culoare. Frumos conturat ! Recomand tuturor iubitorilor de povesti, basme, etc.
clau_ditza091 pe 29 Noiembrie 2012 23:43
Filmul e ridicol pe alocuri, dar mi s-a parut amuzant poate tocmai din acest motiv. Mie mi-a placut.
danvictrie pe 11 Septembrie 2012 23:53
da
da mult mai frumos decat Alba ca zapada si razboinucu le-am vazu unu dupa altu( cele 2 filme) si parerea mea este ca nu se compara totu este mai frumos in filmu asta si da Lily joaca mult mai frumos si i se potriveste rolu fata de Kristen Steward
lidia_scumpi pe 05 Septembrie 2012 10:04
tony_mondyalu pe 26 Iulie 2012 01:05
chiar daca inceputul nu e cine stie ce, restul filmului e destul de interesant si captivant, mie mia placut mult acest film si il recomand tuturor, finalul e placut si frumos
madia pe 26 Iunie 2012 18:06
Un film slab, stupid si infiorator de plictisitor...Singura care mai salveaza ceva este Julia Roberts.
Melhisedec pe 08 Iunie 2012 00:09
cum se numeste
Cum se numeste melodia de la sfarsitul filmului?(i believe i believe i believe)
Melhisedec pe 8 iunie 2012 00:11
gasit Mirror Mirror OST - 17. I Believe In Love (Evil Queen Mix)
badea_maria_ioana pe 14 Februarie 2016 11:51
merita vazut 100 % .
sarge pe 26 Decembrie 2013 14:58
Ok...nu respecta povestea si alte critici ce ii sunt adresate in legatura cu basmul dar privind filmul separat de poveste este o punere in scena foarte buna. Actiune, comedie, aventura. Nota 9
Beastmaster pe 04 Mai 2013 17:54
bani au fost, piticii bestiali :), ceilalti actori si-au facut meseria OK, Alba ca Zapada cam boccie, scenariul a fost slab...
Daniela_Dana pe 15 Februarie 2013 23:29
foarete fain filul. mi-a placut, chiar daca nu respectat povestea originala. nota 10
Bayard pe 25 Iunie 2012 15:57
Un film slab spre foarte slab.... nu are ritm deloc. Desi actorii sunt buni, mai ales Julia Roberts si Nathan Lee, nu pot salva un film cu un scenariu foarte prost. Practic, nu cred ca am mai vazut vreun film in care Julia Roberts sa fie atat de enervanta, nu am putut sa suport nicio scena cu ea. Nici nu inteleg ce s-au gandit producatorii, sa faca un film pentru copii sub 10 ani?? pt ca nu cred ca poate sa placa celor mai maturi. Daca vreti sa vedeti un film cu Alba ca Zapada, uitati-va la Snow White and the Huntsman, o sa va para o capodopera comparat cu Mirror Mirror
carmenas pe 16 septembrie 2012 13:59
Cele doua filme nu se pot compara de loc draga Bayard...Sunt doua genuri total diferite. Si cred ca intri si tu in categoria care nu a auzit de cuvantul "parodie"...
nikkolle pe 06 Iunie 2012 22:11
O alta varianta ...............
O poveste total diferita de cea originala! Insa putin mai comica ;)) sincer mie mi-a placut :P ;)!
edy_nicolaie2011 pe 02 Iunie 2012 06:45
Povestea e mai mult pentru copii dar a reusit sa-mi trezeasca atentia actorii destul de buni costumele si altele ...
cosmin_kedii pe 23 Mai 2012 23:50
Foarte amuzant nu este o poveste tradiţională, dar funcţionează,costumele sunt magnifice. Julia Roberts este atât de frumoasă şi de rău ca mama vitrega. Lily Collins este dragut ca Albă ca Zăpada.
merita vizionat