Păreri Limitless

- actori: 8/10
- scenariu: 7/10
- montaj: 8/10
Nota IMDb: 7.2/10
Asteptam cu nerabdare Limitless de ceva timp. M-a prins trailerul, subiectul, actorii, am zis ca sigur este un film care va umple salile de cinema. Nu m-a dezamagit, insa e construit pe niste piste la care nu m-am gandit. Ma refer doar la deznodamantul filmului, restul fiind exact ce ti se vinde in trailer. Este un SF light, dintr-un viitor nu prea indepartat, fara delimitari temporale clare, probabil deja inceput.

What if a pill could make ... citeşte

Elesyne pe 12 Aprilie 2011 00:42
Super tare!
Mi s-a parut foarte bun filmul! Ideea foarte interesanta, eu, una, nu am mai vazut niciun film care sa trateze acest subiect; desi e foarte probabil sa mai fie.
Iar Bradley Cooper chiar face un rol de milioane! E pe drumul cel bun, in mod cert!
Il recomand tuturor pentru ca este un film care te capteaza de la inceput!

mihnea_aspru95 pe 4 iulie 2016 21:46
Corect! Genial filmul. Nu ştiu de ce oare ţi-au dat 2 imbecili(e) dislike (eu cred că n-au luat NZT-ul potrivit). Filmul este SUPERB de nota 9.
Adellayda pe 02 Aprilie 2011 18:27
Nu stiu ce sa spun.....nu este genul de film care sa te dea pe spate...dar oricum...ideea filmului mi s-a parut interesanta....
CostinN pe 01 Aprilie 2011 08:04
Limitless
Ipotetic vorbind:
1.Primul lucru care ar fi trebuit sa-l faca dupa ce pastila si-a facut efectul este sa se ocupe el de "reconstruirea" pastilei, nu altcineva si nu la o perioada lunga de timp dupa.
2.Odata ce a ajuns la acel nivel net superior s-ar fi limitat in a-si satisface nevoia sexuala cu o persoana nu cu "toate" tipele care ii ieseau in cale, pentru ca astfel si-ar fi putut controla extrem de usor instinctul de conservare a speciei.
3.In momentul in care persoana iubita era in pericol de moarte nu ar fi lasat-o sa se descurce singura (atitudine de imbecil nicidecum de"savant") ci ar fi gasit solutia perfecta ca sa o ascunda de urmaritor.
4.La fel ca in cazul precedent, acum vorbind de mafiotul "rus", sigur se putea gandi la o multitudine de solutii pentru a putea scapa de el definitiv (chiar si solutii nonletale), fapt pentru care era necesar doar de a… citeşte

DerFuhrer pe 3 aprilie 2011 03:01
La multe din punctele acelea deja arunci cu batzu`n balta.
CostinN pe 27 mai 2011 19:44
Nu trebuie sa fi geniu ca sa sti cum se comporta un geniu . Este suficient sa afli, da, chiar si din documentare, biografii sau alte tipuri de informatii, ce atitudine fata de viata au astfel de persoane. Regizorul a tratat subiectul pueril si daca nu ma crezi, mai intereseaza-te, de preferat la oameni mai in varsta decat tine (ma refer la oameni inteligenti si maturi nu copii mari). Nu, nu am gasit pastila si sincer nu mi-o doresc, pentru ca daca ar ajunge la mine, ar ajunge si la restul oamenilor. Atunci am fi ca druizii, imbracati in alb si inconjurati de ceata. :)))
ray20122 pe 28 Martie 2011 15:05
ray
in primul rand e doar un film , ne folosim tot creierul , neuronii conteaza cati i folosim
radusionut pe 24 Martie 2011 11:18
Mora a continuat sa-si ia pastiele sau le-a lasat pana la urma?
monica-andreea pe 24 martie 2011 12:26
a continuat sa le ia ,doar ca le-a perfectionat.
cornellcc pe 20 mai 2011 22:35
abureala de scenariu
Lfc4ever pe 16 Februarie 2024 23:40
Foarte slab, nu recomand
E prea plictisitor, fara actiune, nu ma atras cu nimic si nu ma intereseaza viata protagonistului. Mai bine va uitati la Violeta sau Sreck.
Vegetarian pe 02 August 2022 11:10
La 68 ani Robert de Niro afacerist in orașul natal =
Vegetarian pe 2 august 2022 11:15
Sã nu râzi de cineva , sã nu plângi pe cineva , sa nu detesti pe cineva , sã nu admiri pe cineva , ci sã întelegi . Ne definim in functie de deciziile luate . Viata este suma alegerilor noastre . Majoritatea oamenilor gasesc placere in munca lor , in familie si in speranta ca generatiile urmatoare vor intelege mai mult .
TibyGeo pe 19 Noiembrie 2021 00:40
Are câteva lacune de logică și anumite abordări infantile să zic.. se mai putea lucra un pic la scenariu, însă pertotal e un S.F. decent, merită, e chiar un film bun, dar nimic mai mai mult.
mihaelatb pe 16 August 2019 12:56
posibil spoiler
o idee interesanta, dar care se pierde spre final. Folosirea creierului la capacitate maxima, este interesant, dar... oare dorinta de a fii perfect nu este tentanta pentru toti? Farmacistul care elimina efectele secundare nu si-ar fi dorit-o si el? Iar personajul jucat de Robert de Niro, nu putea si el si-o fabrice, avand in vedere ca putea inchide farmacii, iar apetitul pentru putere nu era unul limitat.
Sa ne inchipuim ca eroul, acumuland atatea cunostinte intr-un ritm atat de rapid, va putea sa-si fabrice singur pastilele si-i va elimina- consecinta fireasca- pe toti ce-i care-i stiu secretul.
Ei, si de aici mi-ar fi placut un film, nu cu Bradley Cooper, ci cu Kevin Spacey!

blackmore pe 06 August 2019 00:57
O mizerie americana de thriller previzibila, nimic nou................
bainca pe 24 februarie 2020 20:00
o mizerie de om si tu si domnul cosmin si nebuni pe deasupra .Mai bine va uitati la desene
user-5d227ca83bb63 pe 08 Iulie 2019 02:14
In ciuda faptului că e mai bine cotat decât Lucy e un film mult mai slab.
MariusCiprian87 pe 16 Februarie 2019 00:08
" GÂNDEȘTE MĂREȚ"
" Iesi din zona de confort , din bula mizerabilă in care te afli , gândeste Măreț și devino în fiecare zi cea mai bună versiune a ta " un film mai mult decat motivational privit din partea bună a "efectului" ;) !
carmen_angelus_romila pe 20 Octombrie 2018 11:53
Gasim in povestea filmului, un falit personaj al lumii scriitoricesti care, prin administrarea unui drog miraculos, ajunge o spectaculoasa inteligenta care, in cele din urma, cade prada intereselor financeare si al unui om de afaceri fara scrupule, personaj interpretat maiestuos de Robert De Niro.
marius_radu_nicula pe 19 Octombrie 2015 18:16
Merita incercat efectul placebo al unei pastile de Litiu:)
XShadowX pe 23 Februarie 2015 12:45
Foarte interesant filmul....
Este un film foarte bun cu un Bradley Cooper in zile de glorie ;) . Mi-a placut mult subiectul si va intreb acum : Daca v-ati putea folosi intreg creierul ce ati face? ;) , RECOMAND !!!
lunaplina pe 05 Ianuarie 2015 12:07
Un film interesant
Eu l-am vazut si mi-a placut,are de toate,actori buni,actiune...
chiba_florin pe 03 Ianuarie 2015 14:06
interesant
Wow ! O idee geniala as putea spune, chiar daca putea sa mai adauge p'acolo cate un pic de suspans.
M.Cosmin pe 08 August 2014 02:53
Comparatie cu Lucy:
Limitless genial
lucy aberatie
Nu prea are tenta comerciala si asta il face foarte bun:)
lucy e facut pentru a regla conturile,deci bataie de joc:)

XxRedBullxX pe 04 August 2014 12:48
Limitless
Destul de original, acțiunea este destul de buna, dar parca totuși lipsește ceva care sa facă filmul mai interesant.

In fine, a fost un film foarte bun, merita vizionat.

lolozilla pe 12 Iulie 2013 21:52
Un film sub asteptari, nu foarte rau dar nici impresionant. Cam copilaresc, multe aspecte tratate superficial cum ar fi iesirile si pierderile de memorie, peste care se trece repede ca si cand ar fi vrut sa corecteze scenariul din mers. Tipa a luat minunea, a spus ca nu mai era ea deci nici el nu era el, apoi au uitat de ea, el a umblat cu altele, a luat niste vieti, s-a trecut si peste astea ca si cand n-ar fi, ea a uitat ce a spus (bine, asa-s femeile) si erau inapoi veseli fara nici o explicatie.
Nu mai vorbesc de premisa, care e construita pe mitul cu X% din creier. De dragul filmului am presupus ca tipul ala o folosea doar ca pe o analogie sau credinta ("they say" - poate era poporul, prostimea), ca sa inteleaga omul ca e un boost.

dark_circles pe 13 Iunie 2013 21:02
Actori buni, poveste bună, ceea ce rezultă un film bun, ba chiar foarte bun. Mie, personal, mi-a plăcut acest film. Aș putea spune că ideea este diferită, originală, specială. A avut unele clișee, dar jocul actorilor și povestea în sine m-au făcut să trec cu vederea aceste mici greșeli. În concluzie, acest film merită vizionat și-l recomand cu încredere!
lili22 pe 11 Iunie 2013 22:01
acceptabil
Pacat ca de Niro a avut un rol atit de mic, nu a fost un mare film, unul de vazut intr-o seara de vara.
MikkaelWolfganger pe 04 Februarie 2013 13:56
Pe mine m-a prins filmul, ideea este foarte buna, transpusa foarte bine, cu un joc actoricesc genial.Mi-a placut la culme, insa finalul este extrem de previzibil.Un 8 pentru ca m-a facut sa il vad si a 2-a oara.
SANDA45 pe 14 Ianuarie 2013 20:15
Vreau pastile:)))
Foarte tare filmul,merita vazut,are o distributie interesanta,si o tema unica.
AndreBlack pe 03 Ianuarie 2013 18:01
Foarte bun filmul , ideea filmului a fost chiar interesanta si impresionanta ! Merita vazut , de recomandat !
puffulette pe 01 Ianuarie 2013 04:54
Un film super, sa nu mai spun de actor care este extraordinar-
pisicuta1 pe 25 Decembrie 2012 20:19
f bun filmul si are un subiect interesant!,merita vazut!
alex_il_fenomeno pe 16 Decembrie 2012 11:50
un film cu adevarat deosebit, ceva mult peste asteptarile mele, o productie atat de surprinzatoare, ce a reusit sa ma puna intr-un serios con de umbra: daca in viitor s-ar putea realiza astfel de lucruri, ce nivel ar atinge omenirea? unde am ajunge? revenind la productie, Bradley Cooper s-a descurcat admirabil, succedat de Robert De Niro cu carisma sa unica, iar povestea foarte bine constituita, cu numeroase complicatii si momente-limita care nu te lasa sa clipesti.... iar finalul, cum nu se putea mai bun! excelent pentru oricine, atat pentru amatori cat si fanii acestui gen de filme.
karenin08 pe 07 Noiembrie 2012 22:44
Capodopera,punct!
Cel mai bun film din anul 2011.Un final care te lasa sa tragi multiple concluzii.Intr-o proportie fascinanta de 90% filmele cu final deschis sunt de o calitate remarcabila.
andyy pe 17 Octombrie 2012 01:16
Un film bun cu un subiect interesant, care te porvoaca. Un fel de...cum ar fi daca ar exista asa ceva, ai lua sau nu ai lua, asta e intrebarea. Ai vrea sa fii ceea ce nu esti sau te multumesti cu ceea ce esti?
HarryCineastul5 pe 13 Octombrie 2012 23:31
Un film interesant.. Ideea e destul de buna. Desi nu a fost o lucrare pusa la punct in detaliu, e lucrata bine. Un scenariu interesant cu replici inteligente, insa cate putin rupt pe ici pe colo. Actorii sunt buni, totusi doar Bradley Cooper a avut o prestatie mai rasarita, Robert De Niro neavand o partitura prea interesanta decat pe la final. Unii actori secventiali au fost falsi.
Mi-a placut imaginea. Cum se schimba la pastile. Insa a fost ceva prea saturata si cam mult galben. Mi-a dat ceva dureri de cap pe la jumatatea filmului. Si cadrele si filmarile au fost interesante, aceea filmare cu zoom a fost facuta bine, insa si ea ajunsese umpic ametitoare la un moment dat. Per total, un film interesant, merita.
Regie: 7 (nu cine stie ce)
Scenariul: 7 (se putea mai mult, o idee interesanta)
Actori: 8 (Bradley Cooper bun, Robert De Niro fara prea multe "cuvinte")
Entertainment: 9

ganj1968 pe 05 Septembrie 2012 22:57
L-am vazut.Este un film bun,cu o poveste interesanta.
Ccucu pe 02 Aprilie 2012 15:40
Foarte bun!
Foarte bun filmul. Actorii joaca foarte bine, De Niro e in forma mare si Bradley Cooper e facut parca pentru acest rol. Mie mi-a placut, merita sa-ti petreci o seara uitandu-te la el
cosmin_kedii pe 17 Martie 2012 09:31
Filmul are câteva idei foarte interesante, iar filmul in sine a fost foarte distractiv sa ma uit ,,Bradley Cooper face o treaba buna cu rolul său,,,,
pop.katy pe 06 Martie 2012 20:46
super tare ideea!!
e genial filmul:D..te prinde si chiar mi-as dori sa existe asemenea pastile..de fapt cine nu si-ar dori:D..ador ultima faza din film cum ii zice la De Niro ce se va intampla (accidentul, biciclistul..etc) si chiar ultima faza cand vorbeste cu chelnerul in japoneza:))
milito pe 23 Februarie 2012 02:18
este un film bun, dar finalul lasa de dorit ma asteptam la altceva mai interesant
DiCaprio21 pe 19 Februarie 2012 19:41
hmm
NZT ... si eu as incerca sa iau :)) , oricum filmul foarte bun a fost interesant si captivant. bun
zeki pe 18 Februarie 2012 13:18
Filmul este foarte palpitant si original , ideile sunt uluitoare iar Bradley Cooper joaca formidabil . Mi-a placut foarte mult , nu cred ca este doar thriller , are si putin SF . Genial film ! Ah , acest NZT chiar exista !
tzatzocach pe 18 Februarie 2012 00:36
se putea mai bine
un film bun dar, din pacate se putea mult mai mult.
zoloft pe 05 Februarie 2012 17:12
De vazut duminica dupa amiaza
Dar nu e cine stie ce de capul lui.
Ideea e ok, insa transpunerea in film e destul de searbada si finalul comun.
Poate un alt regizor ar fi scos un film mai dinamic sau mai interesant din aceasta idee.

Andrei.Ciprian pe 20 Ianuarie 2012 19:27
Bravo Bradley Cooper!
Un film care are un subiect foarte interesant si nou,o distributie impecabila,un joc actoricesc bun si un scenariu bine conturat! Trebuie vazut!
kakapiciu pe 13 Ianuarie 2012 22:15
Foarte bun filmul. Iata ce poate iesi daca ai o astfel de distributie.
claudiu-daniel-lugoj pe 02 Ianuarie 2012 19:04
Sincer nu prea mi-a placut acest film,cu toate ca ideea lui era una foarte buna,dar se pare ca sa cam pierdut din farmecul filmului pe parcursul acestuia.
cl24 pe 31 Decembrie 2011 15:58
Un film reusit, despre un "vis" al oamenilor, de a fi mai presus decat altii, uneori...
Mihai2508 pe 28 Decembrie 2011 09:32
Un film bun, la care nu te plictisesti, actorii joaca bine, iar ideea filmului este interesanta, chiar merita vizionat.
Raku pe 24 Decembrie 2011 21:11
Un film extrem de bun , in general sunt fan al filmelor despre droguri . Singurul lucru care ma determinat sa ii dau nota 9 e faptul ca se termina mult prea subit ... Mi-as fi dorit un final la care sa se fi lucrat putin mai mult ... Un film obligatoriu de vazut ! nota 9
Infinity pe 23 Decembrie 2011 02:13
Limitless (2011)
Cu o idee mai originala, cu un scenariu bine pus la punct, cu efecte speciale inteligent realizate si cu un personaj carismatic interpretat de Bradley Cooper, filmul a reusit sa transmita ce si-a propus. Merita vazut.
mary21o pe 22 Decembrie 2011 19:48
mie mi-a placut mult filmul,interpretarea lui Bradley e de exceptie,iar actiunea e destul e originala si imprevizibila,doua elemente foarte importante dupa mine:)
a must see:)

tonymaestrul pe 07 Decembrie 2011 22:58
Eu cred ca e cel mai tare film pe care l-am vazut dupa inception binenteles
Go 1 2 3 4