Păreri Limitless

(2011)

Dincolo de limite

simona05 pe 25 Decembrie 2010 11:32
de abia astept sa-l vad pe Bradley Cooper si pe Robert De Niro jucand impreuna in acest film.
foy pe 26 Decembrie 2010 15:41
din cate am vazut pare un film foarte reusit si povestea e foarte interesanta trebuie vazut neaparat
Pitbull pe 14 martie 2011 22:03
Când nu voi mai vedea calificative date pe nevé, voi sti cä am început sä ne trezim din hibernare cerebralä.
8vious pe 25 martie 2011 21:03
Pai ar cam trebui sa se iasa...a venit primavara...se mai dezgheata creierele:)))
legolas05 pe 23 Februarie 2011 22:02
waw....Robert De Niro si Bradley Cooper joaca in acest film?....nu stiam...abia astept sa il vad
rodriguez pe 09 Martie 2011 16:39
Scenariul este genial,abia astept sa vad acest film!!! Robert De Niro? Asta adauga la meniul filmului :))
Pitbull pe 14 martie 2011 22:02
Trimite-mi si mie scenariul, te rog, vreau sä-l citesc înainte de a vedea filmul.
rodriguez pe 20 martie 2011 18:16
Felicitari Paul! Tu esti singurul "dintre noi " care chiar a spus ceva inteligent! Ceilalti ,au deraiat rau de tot :))
ady0422 pe 11 Martie 2011 13:56
Intrebare:
Ati vrea o astfel de pastila? :D
Cred ca o sa ma distreze foarte tare filmul asta, mai ales momentele cand o sa ia pastila si totul o sa ii se para f ciudat.

Mrs.M pe 14 Martie 2011 00:15
Se anunta a fi un film bun .Vad ca Bradley Cooper incepe sa joace de ceva timp numai in productii bune , iar acum sigur va fi un avantaj pentru el ca are onoarea sa joace alaturi de unul dintre cei mai mari actori si anume Robert De Niro. Sper sa nu dezamageasca filmul.
I_love_life_in_SEPIA pe 16 Martie 2011 12:40
mda, da asteptam,asteptam... cu interes chiar :D cred ca o sa ma puna pe ganduri...si cred ca o sa vreau si eu "medication"
Pitbull pe 16 Martie 2011 12:45
Limitat, dar deloc rău!
"Limitless" - Limitat...
...dar deloc rău!

Poate că cea mai bună povestire SF despre inteligenţa indusă artificial rămâne până în prezent "Flowers for Algernon", de Daniel Keyes - nuvelă premiată cu Hugo în 1960, gonflată apoi la dimensiuni de roman (inutil, dar beneficiind totuşi ca atare şi de Nebula pe 1966) şi ecranizată în cele din urmă de către Ralph Nelson, în "Charly" (rol pentru care Cliff Robertson a primit pe bună dreptate Oscarul în 1968).
Pentru oricine a citit proza lui Daniel Keyes, comparaţiile sunt de neocolit. Inefabilul poveştii consta tocmai în drama rezultantă din contradicţia între super-inteligenţă şi retard mintal, pe fondul unei personalităţi pe cât de puternice, pe atât de candide şi generoase. Eddie Morra, protagonistul filmului "Limitless", nu e nici pe departe retardat, fiind doar un om normal,… citeşte

SwEeEtY pe 19 martie 2011 12:16
Pitbull.... interesant commentul tau si foarte bine documentat:) Voi viziona filmul in seara asta...apoi va urma opinia personala! Vizionare placuta tuturor!!!
VIBERS pe 30 martie 2013 23:05
Voi chiar credeti ca Pitbull nu stie ca limitless inseamna nelimitat.El a folosit cuvantul limitat pt film.Fiindca este limitat dar in acelasi timp este si O.K.Si pt ca este un antonim in limba romana pt cuv "limitless" asa ca innainte sa criticati sau sa judecati un om GANDITI.
budoll pe 16 Martie 2011 14:02
dadadada
Vreauuu vreauuu vreauuuuuuuuuuuu! Hau hau hauuuu. Abia astept sa il vad:D
Moody pe 17 Martie 2011 23:39
Folosim deja 100%
Wow, sunt uimit sa vad ca nimeni nu a observat ca intreg filmul este construit pe un mit. Fiecare din noi in momentul de fata folosim 100% din capacitatea noastra cerebrala. Este un mit ca nu folosim decat 10%, nu avem nici o portiune a creierului "neactivata", fiecare parte a creierului nostru foloseste la ceva anume si chiar daca nu folosim in fiecare secunda toate partile creierului, folosim fiecare parte atunci cand facem o activitate care ii este asociata. Daca nu ma credeti documentati-va.
Filmul nu l-am vazut inca, insa sper ca nu o sa ma dezamageasca, o sa revin cu o parere dupa ce il vad.

blastpit pe 24 martie 2011 22:12
Defapt daca ne-am folosi creierul 100% am fi mici Einstein dar credema ca e adevarat...folosim toate portiunile creierului dar nu complet...Caci sincer daca romanii isi folosesc 100% din creier si totusi nu stiu sa faca 2+2 inseamna ca suntem demni sa fim numiti "PROSTI"
lolozilla pe 12 iulie 2013 21:55
Asa e, e doar un mit. O credinta de care fraierii care au pus botul nu se pot lepada nici cand li se prezinta argumente.
ReMes pe 19 Martie 2011 19:45
Bun film.
Astazi am fost la el si am ramas placut surprins. Bun filmul si destul de original. Si mai ales filmat foarte bine. Bravo
Allexander pe 19 Martie 2011 22:54
Plecand de la o idee interesanta, depasirea limitei, sau de fapt nicio limita in viata, filmul e captivant. Merita vazut:)
iasivezi pe 21 Martie 2011 00:49
E mai bun decat ne anunta trailer-ul!!!
Au trecut doar cateva ore de cand am iesit din cinema si am ramas placut impresionat de intreg filmul, ba mai mult, mi s-a parut mult mai bun decat il anunta trailer-ul.
Vreau sa incep prin a ma alatura lui @Moody si sa infirm ideea conform careia folosim doar 10-20% din creier, dar in economia peliculei e bine sa ne asumam vechea teorie pentru o "digestie buna"...
Filmul m-a captat de la inceput cu o eleganta ce mi-a oferit confortul vizual si intelectual sporandu-mi atentia in mod gradual pana in ultima secunda a peliculei. Chiar daca filmul e un thriller original, putem accepta in repetate randuri ca si comedia sau sf-ul pot lua parte ca procedee secundare in desfasurarea intregii actiuni.
Au fost introduse cateva trucuri si efecte vizuale foarte creative care redau pe deplin simturile si ceea ce se petrecea in capul personajului principal. Filmul debuteaza de fapt… citeşte

Anna23 pe 21 Martie 2011 04:16
F bun filmul
Ideea filmului este originala. Captivant film ;) Merita vazut
cornellcc pe 20 mai 2011 22:53
cati ani ai anna?
capsulatimpulii pe 19 octombrie 2011 02:14
paradox_utopic..comentariile astea vin dupa ce ai vazut filmul?probabil acum te consideri mult mai inteligent.consulta un medic.esti praf!
Limitless – La limita eticii
CoolRank: 8/10
- atmosfera & entertainment: 8/10
- regie: 7/10
- actori: 8/10
- scenariu: 7/10
- montaj: 8/10
Nota IMDb: 7.2/10
Asteptam cu nerabdare Limitless de ceva timp. M-a prins trailerul, subiectul, actorii, am zis ca sigur este un film care va umple salile de cinema. Nu m-a dezamagit, insa e construit pe niste piste la care nu m-am gandit. Ma refer doar la deznodamantul filmului, restul fiind exact ce ti se vinde in trailer. Este un SF light, dintr-un viitor nu prea indepartat, fara delimitari temporale clare, probabil deja inceput.

What if a pill could make ... citeşte

kalamity90 pe 21 Martie 2011 14:08
slabut film dupa parerea mea...macar am invatat ceva interesant din el...ca poti taia o usa de otel cu flexu,ca daca un om cade peste un geam de plexiglas acesta se sparge,si ca intr-un apartament ultra-securizat nu e semnal telefonic :))...
boogy_rdfg17 pe 22 martie 2011 19:12
ai dreptate ...aici producatorii filmului au cam dat cu bata in balta...pana sa vad scena aia eram destul de multumit de film...
adry.ro pe 10 iulie 2011 15:14
De acord. Buna observatie!
marius_em pe 22 Martie 2011 13:17
Intre 0% si 100% din creier
Aduce cu Fight Club, cu toate ca nu se ridica la acelasi nivel. Per ansamblu, un film bun, o poveste interesanta, o analogie a dependentei de droguri, asta fiind cred ideea principala. Multe intrebari, referitoare la cat esti capabil sa sacrifici pentru a-ti atinge potentialul maxim, cat esti dispus sa-ti oferi din viata pentru succes.
Finalul cam strica multe, fiind excesiv de optimist. Trebuie stiut totusi ca nu e finalul original, acesta fiind schimbat pe motiv ca nu a iesit bine la testele de public. Personal, cred ca a fost o greseala, si daca s-ar fi respectat scenariul ar fi fost mult mai bine.
Referitor la intriga filmului, cum ca folosim pana la 20% din creier, asa cum a scris si cineva mai sus, procentul e arbitrar. Insa, la fel de arbitrara e afirmatia ca folosim 100% din creier, cel putin concomitent. E adevarat ca scannerele au aratat activitati cerebrale pe… citeşte

boogy_rdfg17 pe 22 Martie 2011 19:14
Un film destu de bunicel, daca e sa nu luam in considerare o scena de lupta de pe la finalul filmului in care se intampla niste lucruri absolut stupide...in rest e ok...de vazut
exZitenZ pe 23 martie 2011 01:12
mai tu ai fost acolo cand ai vazut filmul???in fine ....gusturile nu se comenteaza..
boogy_rdfg17 pe 24 martie 2011 04:24
da..chiar am fost la cinema...nu am zis k e un film prost ci doar anumite scene din film mie mi s-au parut foarte tampite...
Da-Luck pe 23 Martie 2011 21:19
Excelent
un film care ma lasat masca (wow) nota 10 pt regie si actori . capadopera
cornellcc pe 20 mai 2011 22:36
nu esti in toate mintile? ia o pastila din aia si poate iti revii
radusionut pe 24 Martie 2011 11:18
Mora a continuat sa-si ia pastiele sau le-a lasat pana la urma?
monica-andreea pe 24 martie 2011 12:26
a continuat sa le ia ,doar ca le-a perfectionat.
cornellcc pe 20 mai 2011 22:35
abureala de scenariu
Tom-master pe 24 Martie 2011 14:12
filmul inceputului de an
Are de toate..cand am vazut trailerul am crezut ca filmul nu se va ridica la nivelul lui si ca toate scenele tari s`au adunat in cele 2 minute.Nicidecum!Filmul e o adevarata capodopera, prinde la audienta, te face sa te gandesti "cum ar fi daca..." ideea nu e departe de realitate, bine regizat, bine jucat.Drama, actiune, suferinta, optimism.Ma intreb daca aparea mai tarziu ar fi avut vreo sansa la Premiile Oscar de anul viitor?
forgotten_hopes12 pe 28 martie 2011 02:02
oare tu gandesti cand scrii? cum sa fie filmul asta capodopera fratioareeee :))))
unuady pe 22 august 2012 10:15
genial filmul hai pa!
caluser pe 25 Martie 2011 10:15
In sfarsit ceva nou care e si bun!
Mi-a placut...un subiect interesant foarte bine exploatat prin regie,scenariu si prestatia lui Bradley Cooper
adry.ro pe 10 iulie 2011 15:13
Nu e nou. E inspirat din John Doe (serial TV)
kosty_vrajeala pe 26 Martie 2011 08:14
smcher filmu
imi place e super filmul..nici nu am clipit o secunda ...si a fost foarte bine ca a inceput din prima cu actiune ..de cand a primit prima pastila...super filmul
bucurd pe 27 Martie 2011 12:32
misto film
foarte misto filmul,bine gandit si bine regizat :D nota 11
zgubi pe 28 Martie 2011 00:09
din punctul meu de vedere Limitless e un film ce trateaza o tema improbabila si utopica.am decis sa urmaresc actiunea filmului strict ca pe un SF in care orice e posibil si perfect logic.la final am decis ca e un film destul de bun.
ray20122 pe 28 Martie 2011 15:05
ray
in primul rand e doar un film , ne folosim tot creierul , neuronii conteaza cati i folosim
twinkie pe 29 Martie 2011 12:56
frumos
Foarte bun filmul...ce n-as da sa am si eu pastile din alea:)))
DerFuhrer pe 3 aprilie 2011 03:02
Pai exista deja, Adderall ... sau daca nu, incearca coke !
aayana pe 29 Martie 2011 14:27
Pastila minune
Dacă ți s-ar oferi ocazia să-ți folosești creierul la maximă performanță, ai sta pe gânduri? Filmul pornește de la această premisă, lăsînd la o parte dezbaterile despre cât la sută folosește un om obișnuit creierul și cât la sută folosește un geniu. Povestea în sine și consecințele te țin prins de ecran. Este imposibil să nu te gândești ce ai face tu dacă ai deveni mai isteț peste noapte. Chiar și pentru atât, filmul e vinovat că pune imaginația pe jar. Mai departe, spun doar că e un happy end fantastic. Altfel de prejudecăți pot distruge farmecul filmului. Cu alte cuvinte, urcă-te în tren și vezi unde te duce.
Morphy pe 30 Martie 2011 21:49
Bradley Cooper la capacitate maxima (100%)
In clipa in care a inceput "Dincolo de limite" ma gandeam: "inca un film care incepe cu sfarsitul"... Totusi, la final, am ramas surprins sa vad ca filmul se termina cu totul diferit fata de secventele afisate la inceputul acestuia.
Limitless (fara limite) incearca sa prezinte intr-un mod extrem de antrenant cam ce se poate intampla cu un om care ajunge sa-si foloseasca creierul intr-un procent de 100%. Stim cu totii mitul potrivit caruia oamenii folosesc doar 10% din capacitatea creierului. Ei bine, Eddie Morra (Bradley Cooper) reuseste cu ajutorul unor pastile (a se citi droguri) sa-si foloseasca creierul la capacitate maxima. Ceea ce la inceput pare a fi un miracol pentru viata sa mizerabila se va dovedi intr-un final ca ii poate aduce moartea... sau nu. Mergeti si vedeti filmul. Merita!

White.Lily pe 31 Martie 2011 14:00
Limitless prezinta un Bradley Cooper exploziv si un Robert De Niro mai batran ca niciodata.
Chiar demult nu am mai vazut un thiriller in care actiunea sa se desfasoare atat de rapid iar acesta este unul dintre punctele forte al filmului: pe cat de rapid se fac conexiunile in creierul lui Eddie, pe atat de rapid evolueaza evenimentele in film.
Un alt punct forte al filmului il reprezinta prestatia lui Bradley Cooper care cu fiecare film devine din ce in ce mai inbunatatita si convingatoare.
Cat despre Robert de Niro nu pot spune decat ca am ramas cam dezamagita. Dupa ce am vazut ultimile lui filme: Everybody's fine si Stone,am crezut ca rolurile au fost de asa natura.. insa dupa ce am urmarit si Limitless mi-am dat seama ca nu rolurile au legatura iar adevarul este ca De Niro a imbatranit. Personal, mi se pare foarte obosit.
In alta ordine de idei,Limitless vine in… citeşte

aleyrosu1 pe 4 mai 2011 03:55
spui ca Robert De Niro a imbatranit, dar de la o varsta poate astea sunt rolurile care i se potrivesc. si pana la urma totul se joaca dupa un scenariu..aceleasi lucruri poti sa le vezi si in filmele mai noi cu Bruce Willis...
ionutt- pe 6 iulie 2011 23:41
mai imbatraneste omu` ce sa`i faci, nu mai are el motivatie pentru roluri mari.. mai apare pe sticla doar pentru ca inca sunt multi care vor sa`l mai vada
razsax pe 01 Aprilie 2011 07:44
Hai la hapuri neamule......
O varianta moderna si usor diferita a vestitului Dr. Jenkill & Hide.
Deloc rea! Chiar antrenanta . Prestatie deplorabila a lui De Niro in rol de magnat. Parca actorul asta se prosteste pe zi ce trece. In ultimul timp am vazut numai rebuturi de la el.

CostinN pe 01 Aprilie 2011 08:04
Limitless
Ipotetic vorbind:
1.Primul lucru care ar fi trebuit sa-l faca dupa ce pastila si-a facut efectul este sa se ocupe el de "reconstruirea" pastilei, nu altcineva si nu la o perioada lunga de timp dupa.
2.Odata ce a ajuns la acel nivel net superior s-ar fi limitat in a-si satisface nevoia sexuala cu o persoana nu cu "toate" tipele care ii ieseau in cale, pentru ca astfel si-ar fi putut controla extrem de usor instinctul de conservare a speciei.
3.In momentul in care persoana iubita era in pericol de moarte nu ar fi lasat-o sa se descurce singura (atitudine de imbecil nicidecum de"savant") ci ar fi gasit solutia perfecta ca sa o ascunda de urmaritor.
4.La fel ca in cazul precedent, acum vorbind de mafiotul "rus", sigur se putea gandi la o multitudine de solutii pentru a putea scapa de el definitiv (chiar si solutii nonletale), fapt pentru care era necesar doar de a… citeşte

DerFuhrer pe 3 aprilie 2011 03:01
La multe din punctele acelea deja arunci cu batzu`n balta.
CostinN pe 27 mai 2011 19:44
Nu trebuie sa fi geniu ca sa sti cum se comporta un geniu . Este suficient sa afli, da, chiar si din documentare, biografii sau alte tipuri de informatii, ce atitudine fata de viata au astfel de persoane. Regizorul a tratat subiectul pueril si daca nu ma crezi, mai intereseaza-te, de preferat la oameni mai in varsta decat tine (ma refer la oameni inteligenti si maturi nu copii mari). Nu, nu am gasit pastila si sincer nu mi-o doresc, pentru ca daca ar ajunge la mine, ar ajunge si la restul oamenilor. Atunci am fi ca druizii, imbracati in alb si inconjurati de ceata. :)))
Adellayda pe 02 Aprilie 2011 18:27
Nu stiu ce sa spun.....nu este genul de film care sa te dea pe spate...dar oricum...ideea filmului mi s-a parut interesanta....
DeeaD pe 03 Aprilie 2011 20:24
Un film bun,merita vazut!imi lasa impresia k e facut dupa cazuri reale:))nu m-ar mira sa existe o asa pastila....
Turi pe 10 Aprilie 2011 19:31
Ca idee este interesant, ca realizare se putea mai mult. Are lucruri fortate, doar ca filmul sa dea bine, iar prezenta lui De Niro a fost probabil pentru palmares, dar prestatia mi-a lasat un gust amar.
csmpf pe 11 Aprilie 2011 21:27
Atentie !!! Daca nu a-ti vazut inca filmul nu citit acest post !
Ce vrea acest film sa ne arate defapt ? Ca un om care " triseaza " castiga intr-un final pariul cu viata? Ca un om dependent de droguri ar putea fi viitorul presedinte al SUA? Mesajul pe care filmul il transmite la final nu este unul corect. Mai bine sarea de pe balcon atunci cand i-a trecut prin gand sa o faca dar s-a razgandit.
Iar acea faza cu ea care foloseste fetita de pe patinoar sa-l loveasca pe ala a fost patetica, am ras 10 minute dupa ...

cornellcc pe 20 mai 2011 22:33
exact. ai mare dreptate. de niro e jalnic intr-un film penibil
Elesyne pe 12 Aprilie 2011 00:42
Super tare!
Mi s-a parut foarte bun filmul! Ideea foarte interesanta, eu, una, nu am mai vazut niciun film care sa trateze acest subiect; desi e foarte probabil sa mai fie.
Iar Bradley Cooper chiar face un rol de milioane! E pe drumul cel bun, in mod cert!
Il recomand tuturor pentru ca este un film care te capteaza de la inceput!

mihnea_aspru95 pe 4 iulie 2016 21:46
Corect! Genial filmul. Nu ştiu de ce oare ţi-au dat 2 imbecili(e) dislike (eu cred că n-au luat NZT-ul potrivit). Filmul este SUPERB de nota 9.
KONIG pe 13 Aprilie 2011 11:33
Cred totusi ca se putea dezvolta mai mult ideea filmului.Oricum,un film care merita vazut.
FlorinMovieFreak pe 13 Aprilie 2011 18:53
E Senseless .. dus la un alt nivel .. un upgrade .. bun .. mult mai bun ..
previzibil n-as putea spune ca e .. in fine .. vizionabil .. dialoguri bune si taioase .. replici pe masura .. si un nivel bun de tensiune .. moare nu moare .. exceleaza sau nu ?
I won't spoil it .. Go and see it !

restulepogo pe 13 Aprilie 2011 22:35
Limitless...
Eu inca nu am vazut filmul. Am auzit pareri impartite....de exemplu am fost intr-o seara la stand-up comedy si tipul/ii au facut misto de film...Subiectul filmului mi se pare foarte interesant....abia astept sa-l vad si sa-mi formez o parere clara despre el...
mariuszmeu pe 14 Aprilie 2011 02:56
misto
that is what i was talking about !!! missto , misto , misto .la forumul unui alt film , am fost acuzat de un istet de gusturi limitate . asta e genul de filme care imi plac . vedeti-l negresit !!! plus ca actorul are o carisma unica , care face filmul si mai misto
mariuszmeu pe 14 Aprilie 2011 02:56
misto
AndreiStefan pe 15 Aprilie 2011 21:21
Reusita idee
Subiectul filmului il consider destul de atractiv si combinat cu acesti actori nu avea cum sa iasa ceva plictistor...

Poate multi cu critici negative asteptau un final dramatic...pe mine unul ma satisface un happy-end in stilul intrigant asa cum am regasit in acest film.

GabrielaSirbu pe 16 Aprilie 2011 19:58
Cand vom avea, in mod natural, asemenea abilitati, vom veni in vizita pe pamant in farfurii zburatoare si poate, de dragul amintirilor, vom intra si la un film, intr-o sala de cinema.
yellowtime2009 pe 16 Aprilie 2011 22:50
limitless
e un film foarte bun.mi-a placut cum a jucat bradley cooper.nota 9
Kappacelu` - The Blog » vince vaughn pe 18 Aprilie 2011 14:01
[Filme] Limitless | Kappacelu` - The Blog
[...] unei pastile.Mi-a placut? DaMerita vazut? DaIMDb linkWikipedia Link, film facut dupa cartea astaCinemagia Link /**/ Tags: abbie cornish, bradley cooper, filme, limitless, robert de niroLeave a Reply Click here [...] citeşte
Bogdy.musiclover pe 26 Aprilie 2011 22:05
super film, mi-as dori si eu asemenea pastile :)) , si sa iau bacu fara probleme :)
olgabriel pe 28 Aprilie 2011 20:09
film excelent...
Într-o viteză amețitoare, se succede un film excelent, cum se ajunge de la un scriitor anost si ratat la candidat la presedenția S.U.A (cu ajutorul unui medicament minune)..filmul este pigmentat cu ingrediente specific hollywoodiene : mafia rusă, bursa si marea finanță, scene horror, poveste de dragoste, scene amuzante...un lucru este sigur, pe parcursul filmului, te întrebi mereu...ce urmează? Foarte bine ales, în rolul principal, Bradley Cooper.
dya_giulia89 pe 30 Aprilie 2011 14:43
foarte bun
foarte tare filmul,il recomand! ce n-as da sa am si eu macar 2 pastile de-alea :)))
Alina_Maria pe 14 Mai 2011 22:08
Hmmm...
Filmul asta mi-a dat de gandit. Cine nu si-ar dori sa gaseasca drogul minune?
Go1 2 3 4