Păreri Gladiator

(2000)

Gladiatorul

Mateo Calin pe 19 Iunie 2007 15:53
Fara a exagera,este cel mai bun film din istoria cinematografiei.Este un film care intr-adevar te face sa simti si sa traiesti si tu acele momente prin modul in care actori precum Crowe sau Phoenix interpreteaza aceste roluri.Este de departe cel mai bun film a lui Crowe si nu cred ca va fi unul care sa-l intreaca,e UNIC!Felicitari tuturor celor care au participat la productia acestui film si rusine celor care au scris acele asa zise gafe,dar multe din ele sunt gafe ale lor de fapt.
Bravo Crowe,ai fost fenomenal!!!

FaNCiNeMaGiA43v3r pe 16 aprilie 2011 22:31
intradevar
nico.i pe 12 februarie 2014 21:32
pai la inceput se puteau da 5 stele maxim..it's that simple :)
silz. pe 11 Mai 2009 17:12
#1
dupa mine va ramane cel mai bun film pentru totdeauna :x un film extraordinar, o adevarata capodopera care sunt sigur ca nu va fi nici macar egalata niciodata!
DAMME pe 13 octombrie 2013 18:36
mult mai bun The Patriot ca Gladiatorul si are abia 7.1 nu stiu de ce unii pupincuristi acorda note doar ca sa nu-i injure ceilalti frate astia aplauda in ziua de azi si The Lone Ranger in picioare e opinia ta despre film, dar un film care nu e bazat pe o poveste nu poate fi nr. 1 din toate timpurile !!! n-am nimic cu filmu' asta dar spuneti ceea ce simtiti, nu ce zic unii
gelu_matcasu pe 6 mai 2017 21:07
Sunt foarte deacord ! Suntem snobi,daca spune toata lumea spunem si noi.De aceea suntem condusi ca pe oi.Ni se speculeaza defectele.
FreakDoll pe 14 Iunie 2009 20:28
Impresionant, din toate punctele de vedere.E pe lista filmelor mele favorite !
Kytta pe 9 octombrie 2010 21:25
Bai omule...eu nu inteleg de ce a primit comentariul asta 5 voturi negative!!! "impresionant din toate punctele de vedere....s.a.m.d" Eu cred ca unii voteaza numai pt as face si iei simtita prezenta.
FreakDoll pe 17 februarie 2011 03:26
:)) Oameni nebuni!!
sorinreddog pe 11 Iulie 2009 15:28
Merita din plin nota 10!
De ce oare a existat si inca mai exista atata nedreptate? Acest lucru s-a vazut si in acest film care merita din plin nota 10,mai ales cand te gandesti ca e posibil sa fi fost adevarat...Si nu va mai dati voi mari experti si critici in filme,Gladiator merita din plin nota 10,chiar si in anul 2009...
viktor27oct pe 26 iulie 2011 19:48
si in 2011 :D...si va merita multi ani inainte, pana ce lumea se strica de tot :))
Aditzuu92 pe 27 februarie 2015 21:48
2015,abea acum l-am văzut,idem 10 !
palade_gil pe 12 Iulie 2009 10:49
De mult nu am mai vazut un film istoric asa de bun. Excelent~
darayawaus pe 24 octombrie 2011 21:25
De acord ca e un film bun, dar in niciun caz istoric.
Iustinianus pe 11 ianuarie 2012 11:48
foarte,foarte bun filmul......
Tenfix pe 12 Decembrie 2009 22:56
GRANDIOS...coloana sonora mirifica...merita sa te inclini in fata unui asa film
CosminGN pe 6 martie 2010 14:02
A fost si va ramane unul din cele mai bune filme cu o productie impresionanta. Cinemagia - listen: propun nota 10 pentru acest film, sper sa-mi urmati exemplul!!!
spanac2015 pe 15 februarie 2012 11:04
briliant , magnific, extraordinar , superb , excelent ....EPIC
stancu francisc pe 20 Februarie 2007 16:33
buna ma numesc stancu francisc sunt din caransebes acum sunt plecat an afara tari si lam vazut acest film an italia mia plactul la nebunie este ce l mai bun fil pe care lam putut vedea vreo da ta pot zice ca estre un film foiarte placut de vizionat tin sa va multumesc po posibilitatea ca miati dat voie sa ami ecxprim parerea mea este 100% ca este un fil k cam atatea am avut de spus multumesc semnez stancu francisc caransebes
inexpugnabil1 pe 14 martie 2010 11:45
:))))
defav pe 29 ianuarie 2012 18:33
Si eu semnez aci Baranescu Silvian Maximorough si va multumesc ca miati dat voie sami arat multumirea fata de filmu asta , cel mai tare din cite am vazut , sa mor io .
r3stike pe 02 Ianuarie 2010 23:30
superb
Un film de nota 10. Mereu cand aud soundtrack-urile astea mi se ridica parul de pe maini :). Merita vizionat din plin :D.
Un film care reda istoria cu adevarat si care va ramani insusi istorie!!! :)

giulestina23 pe 07 Iulie 2009 14:43
Marele Ridley Scott, atinge apogeul carierei prin acest film. L-am vazut de 7 ori! Nu m-a plictisit niciodata...
Kytta pe 9 octombrie 2010 21:15
eu l-am vazut de 11 ori, ultima fiind acum 3 luni si cu siguranta am sa il mai revad. te-am intrecut :-p :))
ALIN_CODRUT pe 22 Martie 2012 11:25
Eu, intotdeauna cand am (re) vazut acest film, am simtit cum mi se umplu ochii de lacrimi. Dupa parerea mea, ar trebui permisa vizionarea lui si persoanelor cu varste cuprinse intre 12 si 16 ani .In cadrul distributiei, unde in afara de marii actori : Russell Crowe , Connie Nielsen, Oliver Reed ( Proximo), Richard Harris ( Imparatul Marcus Aurelius), a caror prezentare ar fi de prisos, am remarcat-o si pe Giannina Facio, in rolul sotiei lui Maximus, ucisa de catre romani, dar si pe Joaquin Phoenix, in rolul lui Commodus, fiul lui Marcus Aurelius--un fiu vitreg si la "propriu" dar si la "figurat" ( in Istorie se spune ca acest Commodus, nu ar fi fost cu adevarat fiul lui Marcus Aurelius).Filmul contine si o nota de dramatism extrem de greu de egalat, incat eu daca as fi avut puterea, l-as fi premiat in fiecare an pana acum.
maria76 pe 03 Decembrie 2009 15:14
cel mai bun film EVER
Am incercat sa detronez acest film din mintea mea, din pacate pana in acest moment nu am reusit,,,cel mai tare film
Reusit !!

podut-florian pe 05 Iulie 2009 15:27
unic
nu prea mai aflu cuvinte sa descriu filmul acesta e de departe cel mai bun
Manusa pe 14 Martie 2011 17:25
Nici nu sunt cuvinte sa descriu acest film sau sa spun cat de mult mi-a placut. A fost un film minunat si extraordinar care atunci cand il revad parca ar fi prima oara si tot asa ma impresioneaza. Nu ma satur niciodata de el.
Bogatyr pe 19 Decembrie 2009 20:24
Gladiator
Prima oara l-am vazut la cinema (in 2000). La finalul filmului, toata sala era in picioare si aplauda. De atunci l-am mai vazut de cateva ori & de fiecare data am ajuns la aceeasi concluzie: merita aplauzele. Capodoperă!
DAMME pe 13 octombrie 2013 18:35
claudiupoe pe 20 octombrie 2014 20:32
DAMME, Te citez: ''mult mai bun The Patriot ca Gladiatorul si are abia 7.1'' Ti-am mai spus ca esti un rahat care se vrea mare cinefil. Nepoate pleaca dupa acest site ca esti un intrus
CRISTIAN_FLORIN pe 24 Iulie 2012 07:44
Oare ce s-ar mai putea spune despre un asemenea film care a impresionat o intreaga lume a cinefililor si nu numai ? Vedem o Roma ramasa a nimanui dupa moartea marelui Imparat Marcus Aurelius cel care adusese Pacea atat in Imperiu precum si la o mare parte dintre granitele Imperiului, Pace care avea sa dispara. O Roma dezbinata, plina de desfrau, coruptie, crima, lasitate, minciuna, hotie si multe alte ticalosii. " Roma nu merita sa fie slujita cu atata credinta si dragoste de Maximus ! " este un citat celebru din acest film pe care Lucilla l-a rostit la moartea lui Maximus. Cata dreptate avea Lucilla ! Roma a fost prea mica si prea josnica pentru Maximus si nu merita sa il aiba ! In concluzie si fara dubii : film favorit si nota maxima !
danyx493 pe 02 Octombrie 2010 18:40
Stau si ma intreb cum sa fii atat de idiot, incat sa dai nota 1 filmului si sa te justifici prin faptul ca acesta e prost din toate punctele de vedere?! bai fratilor chiar si pe youtube daca vezi un clip unde doi ratati dau cap in cap si tot n-ai cum sa-i dai 1!! de ce? pentru ca a fost amuzant:))..."Gladiator" este un film ce isi merita toate premiile si toate laudele, un film extraordinar cum putine altele se mai fac in ziua de azi...de vazut si cat mai repede!
MrRazvy2009 pe 22 aprilie 2011 01:05
Cei care dau nota 1 nu o dau pentru ca li se pare filmul prost ci o dau pentru ca li se pare ca filmul are o medie de note prea mare si nu o merita asa ca dau nota 1 .Cel putin asa fac eu
Ovidiu239 pe 1 iunie 2013 09:58
Doamne MrRazvy2009, tu ce cauti aici pe site? Cum sa spui asa ceva, si la astfel de capodopere se vor gasi fraieri sa dea note de 1, dar ce spui tu acolo...n-am cuvinte. Iti arat ca si daca iei un film cu nota 2-3 pe imdb si tu-i dai nota 10, tot raitingul respectiv ramane. Notele pe imdb se schimba in timp, dupa mii de voturi. Si-n plus tu, cum a zis si Sergiu, trebuie sa-ti vezi de nota ta, ce te doare pe tine undeva de cat are filmul pe imdb?
cezarika21 pe 18 August 2012 07:07
Lupte de gladiatori într-o Romă computerizată
După ani de zile în care istoria antică a fost tot mai ignorată de industria cinematografică, evoluția jocurilor video, a graficii computerizate și a efectelor vizuale a readus interesul pentru antichitate, în special pentru Roma Antică. Acțiunea filmului se petrece în jurul anului 180, când împăratul filozof Marcus Aurelius moare la Vindobona (Viena modernă) și îi succede la tron fiul său, nesăbuitul și crudul Commodus, ce va fi ulterior asasinat. Producătorii filmului ficționalizează intens aceste întâmplări, imaginând o fantezie istorică în care un general roman, martor la asasinarea lui Marcus Aurelius de către Commodus, devine proscris și apoi gladiator și încearcă să-și răzbune viața distrusă.

Ceea ce remarci prima dată atunci când vizionezi ”Gladiator” și apoi cu ocazia fiecărei revizionări este calitatea tehnică… citeşte

Theodor2011 pe 20 Februarie 2012 12:42
Review'ul contine si un mic SPOILER!
Un film de exceptie care a facut furori la inceputul anilor 2000, fiind incununat cu multe premii si nominalizari Oscar. Gladiator este cu siguranta cel mai bun film al preferatului meu actor Russell Crowe.Maximus pana la urma a murit la final ca un erou,iar sclavii capturati si siliti sa participe in luptele din coloseum au fost elberati la final la cererea gladiatorului Maximus. Gladiatorul este cu siguranta printre primele 10 filme din istorie alturi de alte filme mari: The Godfather, Goodfellas, The Green Mile, Lord Of The Rings, Titanic etc. Si este cu siguranta filmul cu cea mai buna coloana sonora pt care a luat si premiul OSCAR la decernarea din februarie 2001. De asemenea cred ca RUSSELL CROWE alaturi de MARLON BRANDO au avut cele mai bune prestatii actoricesti din toate timpurile cu rolurile din GLADIATOR (Maximus Decimus Meridius) si THE GODFATHER (Don Vito Corleone) ambele… citeşte
cosmin_kedii pe 06 Martie 2012 17:36
Nu există nici o îndoială că Gladiator este unul dintre marile filmele epice de timp.
Curaj şi convingere sunt mai bune decât bogăţia şi lăcomia asta arata filmul

S!nist3r pe 12 Iunie 2007 23:49
Cei care spun ca acest film este un urat/dezamagitor...ori au vazut alt film,ori dorm in picioare...sau au antipatii fata de actor(i)/regizor...
FoxHound pe 04 Octombrie 2012 20:43
Gladiator !
ATENTIE !!! SPOILARE:Este cu siguranta pentru mine un film de nota 10. Curaj, dramatism, rasturnari de situatie si lupte de gladiatori. Maximus (Russell Crowe) este generalul devenit sclav, gladiator si mai apoi erou. Perfect interpretat, perfect regizat, cu imagini care iti taie efectiv rasuflarea si scene de lupta extraordinare. Discursul lui Maximus in pragul primei batalii din Germania, momentul cand isi scoate coiful in arena amutita de uimire, finalul plin de dramatism, sunt doar cateva din scenele care trebuie mentionate. Restul...e tacere....iar promisiunea de a-l revedea....cu prima ocazie....o voi face fara sa ezit.
Milla pe 28 Mai 2010 22:08
Adevărul este că e un film foarte reușit, probabil cel mai bun în care a jucat Russell Crowe alături de ”A beautiful mind”.
iondindeal pe 17 Noiembrie 2009 00:19
meserias
clar cel mai bun film istoric pe care l`am vazut . Dar dupa mine nu`i cel mai bun film a lui Crowe
RomaniaMare pe 14 octombrie 2010 14:50
Si eu tot asa cred.
Theodor2011 pe 5 ianuarie 2013 00:34
Cele mai bune filme ale lui Russell Crowe pana-n prezent sunt: The Insider, GLADIATOR, Beautiful Mind, Cinderella Man si 3:10 To Yuma. Iar cel mai bun dintre cele bune este cu siguranta GLADIATOR cu 50% evenimente istorice, si 50% fictive
SilverKnight pe 30 Aprilie 2012 21:16
Ascultam melodia cantata de Lisa Gerrard- Now we are free ( compusa de Hans Zimmer), care se intampla sa fie in coloana sonora a acestui film. Ascultand aceasta melodie am simtit nevoia sa vin aici, sa ma asigur ca am dat la acest film nota 10 si sa va spun ca Gladiator este filmul meu preferat:.
alex_93 pe 08 Aprilie 2012 14:24
Capodopera sfarsitului mileniului II
E primul film pe care il notez cu 8 de cand m-am inregistrat pe cinemagia,chiar daca pe Metacritic are media 64 si pe imdb 8,4.
O capodopera,un film despre Roma Antica,ce il egaleaza pe Spartacus (1960) si Ben Hur.
Decor exceptional (pentru anul 2000),actori exceptionali,poveste captivanta,scenariu exceptional,montajul,distributia,coloana sonora cea mai exceptionala (Hans Zimmer si Enya au facut treaba buna)........totul a fost exceptional,cu exceptia acuratetii istorice care ar putea fi singurul minus al filmului.

Nu va exista niciun remake peste 50 ani care sa-l depaseasca.

Merita vizionat

alex_93 pe 26 mai 2012 11:32
iata ce am gasit pe descopera.ro:
Theodor2011 pe 4 aprilie 2015 22:06
alex_93, daca zici ca este CAPODOPERA de ce naibii il notezi cu 8? Capodoperele conform acestui site se noteaza cu 10 nu cu 8 atat cat i-ai dat tu. Si in al doilea rand de ce te agiti tu atat venind cu argumente care sustin ca acest film nu este istoric?? A zis cineva (vreun specialist) ca ar fi istoric? I-a uita-te tu pe IMDb (nu pe Cinemagia:)))) bineinteles) si vezi daca scrie istoric la genul filmului?? Scrie? Nu scrie. Si atunci? Este mai degraba o drama cu tenta istorica
BiGGeek pe 27 Decembrie 2009 12:36
Unul dintre cele mai tari filme din toate timpurile.
Stephen2D pe 27 Ianuarie 2016 13:44
Nu mi-a plăcut. Ne vedem în arena gladiatorilor!

matew10 pe 27 Februarie 2012 15:25
De la decadere la marire, de la invingator la invins, acestea sunt coordonatele unei epici despre biografia unui luptator care pune mai presus de orice demnitatea, onoarea, propria sa viata pentru a sfida un tanar tiran orbit de putere. Un sir de evenimente sub bagheta regizorului Ridley Scott cu accente istorico – dramatice incadrate de o coloana sonora deosebita sunt menite sa bucure ochii unei game largi de pasionati de film.
bogdand2 pe 10 Iunie 2011 15:20
Nu ai cum sa uiti albastrul imperial din acest film, de la mantiile pretorienilor la imaginea Romei vazuta pentru prima data sau calmul ninsorii din debut. Un film destul de impresionant prin imagine si muzica frumoasa.
Romani in film sunt uneori "americani" si desi nu respecta mai deloc adevarul istoric, totusi incearca sa puna accent pe unele din valorile epocii de atunci, fragile in mijlocul "barbariilor" existente in viata de acum doua milenii, si care au ramas vii pana in zilele noastre.

ciprian34 pe 24 Octombrie 2011 23:02
nu mai e nimic de spus,.este unul dintre filmele pe care trebuie sa le vezi in aceasta viata
zeus_77 pe 14 Februarie 2010 19:45
cel mai bun film !!
50 d caractere............
......................................
......................................

jurjac pe 12 Noiembrie 2009 18:51
jurjac
merita de vazut este un film bun si merita sa vezi de mai multeori
Lyza pe 23 Octombrie 2009 01:06
Asta da film.Capodopera! Intotdeauna plang la sfarsit,e prea dramatic
LostinNeverland pe 17 Iunie 2009 18:34
filmele ca asta intra in istoria cinematografiei....un russell crowe exceptional...o coloana sonora superba.....CAPODOPERA
Birdac Denisa pe 17 Aprilie 2007 16:15
Ce pot sa mai spun?!?...Intr-adevar un film care merita toate aprecierile.Munca impecabila a lui Ridley si a intregii sale echipe, distributia de exceptie si imaginile care aproape ating perfectiunea au dat viata unui scenariu remarcabil din toate punctele de vedere, iar rezultatele au fost pe masura.Si sa nu uitam faptul ca Russell Crowe in rolul principal a garantat o parte din succes inca de la inceput. Pentru prestatia lui in acest film nu exista cuvinte si era de astepat de la un actor cu o asa valoare. Privitor la criticile din toate colturile as vrea mai intai sa imi arate cineva un film care a atins perfectiunea 100% si atunci mai vorbim.
Andrei1902 pe 02 Noiembrie 2006 22:56
Eu apreciez acest film ca fiind flimul cu cele mai bune efecte speciale EVER! Intr-adevar e mai simplu sa te delectezi cu scene gen NEO vs 40xAgent Smith sau Anakin vs Obi-wan (in episode 3) dar dak dai la o parte toata tocilareala generata pe calculator de fapt nu sunt cu nimic mari realizari. Acest film este ultimul film cu efecte speciale de calitate (intr-adevar coloseum-ul este computer generated si batalia din nordul gemaniei este iar asistata de computer dar nu avem pervesitati gen Lord of the rings sau Troia unde toata bataliile sunt computer generated)
Filmul este pur si simplu placut la privire (firul epic este slab si depasit)

mihai.mitza94 pe 23 Ianuarie 2012 15:20
Superb !
Ce regizor !! Ce actor ! Ce film !!! Un final trist , dar poate de asta il face sa fie mai frumos ! 9
Daniela pe 12 Aprilie 2006 09:22
Chiar daca au trecut multi ani decand a iesit pe piata, acest film ramane unul din cele mai bune filme facute in ultima perioada. Premiile pe care le-a primit sunt bine meritate. Este un film pe care l-am vazut de 7 sau 8 ori, de fiecare data cu aceeasi placere si interes chiar daca am invatat pe dinafara succesiunea evenimentelor si anumite replici.
carol18661914 pe 14 Mai 2009 22:51
capodopera
Capodoperaaaaaa. Titanic si gladiatorul cred k sunt cele mai mari realizari cinematografice facute vreodata.
portofel pe 05 Ianuarie 2010 14:06
cred ca abia din filmul asta l-am cunoscut mai bine pe Russell Crowe,am vazut cat de bun e ca actor.dar si Joaquin Foenix si-a jucat rolul destul de bine.ce mai,mi-a placut,un film der colectie e pacat sa nu-l ai
pssst pe 29 Iulie 2003 10:05
Ave!

Ridley Scott - pacat!

dupa filme (de referinta pentru acest gen artistic in general) ca blade runner sau someone to watch over me, care ne-ai dovedit ce poate, iata ca face un film care ne dovedeste ca every good thing comes to an end.

castingul sucks! pai crowe are moaka de 'spaniard'? pai da, poate si ralph moeller de aborigen si joachim phoenix de islandez si gata frate, ce sa mai schimbam actorii: jucam toate filmele cu 10 actori!!!

connie nielsen OK, moeller prea tzapan, dar cei care salveaza onoarea filmului sunt oliver reed ***** si bineinteles richard harris, care ne dovedesc faptul ca si in noroi diamantele pot straluci.

pcat de banii investiti (9 cifre, nu?) si de aprecieri, pentru ca filmul este o crunta dezamagire: LA POMUL LAUDAT SA NU TE DUCI CU SACUL!

nu o sa calific fanii ca… citeşte

pssst pe 8 aprilie 2002 00:00
de vazut, merita vazut si chiar revazut, dar inchiriat sau la cinema. nu cumparat. da, phoenix joaca impecabil. iar hans zimmer, ca de obicei, perfect!
VIBERS pe 4 septembrie 2013 10:08
"User de talia lui Pssst" :))))))))))))))))))))))))))))))))), dar ma rog cine este acest magnific user de pe cinemgia?Este vreun geniu, vreun sfant?Ceea ce face Pssst se numeste sfidare la adresa tuturor userilor dand o nota de 1.Adica omu s-a gandit sa fie el mai special ca noi toti restu care am dat note mari suntem pe dinafara total vezi doamne.Nu am nici o problema cu nimeni daca isi expune parerea sincera dar intr-un mod OBIECTIV si pertinent, lucru pe care Pssst nu l-a facut.
Rallu..Danielle pe 15 Iulie 2014 13:14
GRANDIOS
Filmul "Gladiator" este un film cu adevarat remarcabil. Un film ca acesta rar se mai face. Mereu cand vad acest film extraordinar ma simt bine. Este un film de care nu te plictisesti niciodata. Russel Crowe joaca absolut impresionant. Nu am cuvinte pentru acest film,doar aplauze. Nota 10!!!!
Matrix pe 21 August 2003 13:53
Ai mare dreptate pssst.
Spartacus a cam spus totul.
Pacat de bugetul urias care a fost investit in efecte speciale. Mai bine faceau niste decoruri beton si adunau si ei oameni (sa mai manance si negru' o paine). Si-au permis aia in Ben Hur sau Cleopatra.
Faza cu arena filmata de sus si multimea de oameni chiar e de rahat. Cred ca era calculatorul obosit.
Phoenix face un rol de exceptie, merita Oscarul (daca stau bine si ma gandesc cred ca este singurul Oscar pe care l-ar fi meritat filmul).
Iar muzica lui Hans Zimmer e super.
Dar prea putin. Scenariul e atat de previzibil.
Merita vazut. Aveam nevoie de un film istoric.

AdinaBC pe 10 August 2013 12:01
Impresionant
˝Nothing happens to anyone that he is not fitted by nature to bear˝ m-a pus pe gânduri, greutăţile nu sunt date ca pedeapsă ci ca o şansă de a dovedi de ce eşti în stare, de aceea oamenii puternici au trecut prin mari prăpastii şi suferinţe. Am doar cuvinte la superlativ despre acest film, trăirile şi emoţiile transmise sunt amplificate de o coloană sonoră minunată, care te răscoleşte şi completează perfect povestea unui erou.
Andrei.Ciprian pe 19 Decembrie 2012 18:23
Nu te poti considera cinefil daca nu ai vazut acest film!
Gladiatorul este un film despre care se poate vorbi numai la superlativ.Regizat magistral de maestrul R.Scott,cu un scenariu bine pus la punct,o interpretare de exceptie a lui R.Crowe,o coloana sonora minunata si niste efecte vizuale foarte bune filmul se incadreaza perfect la categoria CAPODOPERE.O poveste emotionanta cu momente pline de dramatism si cu un final pe masura.Obligatoriu de vazut!
RAZZELL pe 22 Iunie 2012 21:10
CAPODOPERA!!!
GENIAL FILM!!!PROBABIL PRINTRE CELE MAI BUNE DIN TOATE TIMPURILE.....RUSSELL CROWE ...PARCA E DE ACOLO...DIN VREMURI STRAVECHI....SUPERB,NU AM CUVINTE,IAR FINALUL.....ITI DA FIORI SI-TI FACE PIELEA DE GAINA,....MOMENTUL DECLINARII IDENTITATII IN FATA IMPARATULUI.....LUPTA INEGALA........JUSTITIA DIVINA.....E DE OSCAR SI TOATE APLAUZELE NOASTRE PREZENTE SI VIITOARE LE MERITA CU PRISOSINTA.....BRAVO RIDLEY SCOTT,BRAVO RUSSELL CROWE....BRAVO JOAQUIN PHOENIX.....NOTA 10

RAZZELL pe 22 iunie 2012 21:19
NU pot sa cred ca sunt o gramada de inculti ce-si dau cu parerea despre film ,regie,scenariu....asa,ca pe ulita satului despre porumb si sapa....MAI,FRATILOR!!!!OSCARUL SE DADEA DIN 1929 IN SUA,PE VREMEA CAND STRAMOSII NOSTRI UMBLAU CU OPINCI (DACA AVEAU) ,SI MANCAU MALAI!!!:::))))))
RAZZELL pe 22 iunie 2012 21:23
NOTA MEA ESTE DE 10********************************* SI TOT E PUTIN,ACEST FILM E IN SUFLETUL MEU ALATURI DE :TITANIC,PEARL HARBOUR....SI ALTELE DE TOP...
kakapiciu pe 09 Aprilie 2012 00:58
Unul dintre marele filme istorice care merita cu adevarat oscar. Foarte bun Gladiator!
omega13 pe 21 Martie 2012 17:20
Un film care ,dupa parerea, mea chiar poate fi considerat o capodopera . O poveste spectaculoasa o prestatie a actorilor de nota 10 UN FILM CARE MERITA VAZUT!!!!!!!!!!
claudiu-daniel-lugoj pe 02 Februarie 2012 01:40
Un film excelent,spre rusinea mea doar acum am reusit sa il vad,dar si acum ramine tot o capodopera dupa 12 ani de la lansarea lui ramine un film excelent.
marian_007bond pe 22 Decembrie 2011 19:16
Fantastic
Un fim foarte bun, nu styu ce s-ar putea spune despre mai mult pentru ca dupa ce te uiti la el parca nu mai ai ce sa comentezi, un film de nota zece !
Go1 2 3 ... 5 6 7