Păreri Captain America: The First Avenger

(2011)

Căpitanul America: Primul Răzbunător

legolas05 pe 05 Iunie 2010 00:37
destul de slab filmul,mult mai mult mi'a placut Thor,chiar am fost dezamagit de film,nota 7,desi nu cred ca merita
bloodthirst pe 28 iulie 2011 13:09
Ba cred ca multi vor fi dezamagiti din pacate...un film cam tras de par,cam slabut cu actiunea.Nu s-a ridicat la ce ma asteptam sa vad,chiar mi-a parut rau ca am dat banii si sa ajung sa fiu dezamagit.E genul de film la care iti vine sa pleci dar parca ai mai sta un pic poate urmeaza ceva mai bun...
HB pe 11 ianuarie 2012 17:02
facut pentru publicul din america-ce sa zic,slab
george_eu25 pe 27 Iulie 2011 21:39
porcarie
Dupa parerea mea cred ca e cel mai prost film reaalizat anul asta!Arme cu laser,tancuri la fel si nazisti.Pai daca aveau armele alea sigur castigau razboiul.Ca sa nu mai pomenesc avionul de la sfarsit care avea si pilot automat!Si capitanul america care cu un capac de tomberon pe post de scut batea tot...Deci la capitolul efecte i-as da un 7-8 dar la imaginatie si scenariu nu cred ca merita mai mult de 3-4 (cu indulgenta).
BiGGeek pe 28 iulie 2011 21:10
Ai vazut filmul? Sau doar iti dau cu parerea ca sa nu taci?
VIBERS pe 22 mai 2016 00:01
:))))))))))))))))))))Doamne ce a putut sa inteleaga omul.El probabil a crezut ca filmul o sa fie gen Saving Private Ryan.
Pitbull pe 30 Iulie 2011 02:09
Strălucit cu inegalităţi
"Captain America" - Aşa nu, aşa da!
Strălucit cu inegalităţi

Nu e de mirare că, dintre eroii benzilor desenate, Captain America se numără printre cei mai ecranizaţi (mă voi rezuma să menţionez doar filmele cu el din 1944 şi 1990, plus serialele de televiziune din 1966 şi 1979)), de vreme ce răspunde perfect conceptului de patriotism simplist-gonflat al tinerei naţiuni yankee. Ivit în plin război mondial, când americanii tocmai se pregăteau să se amestece pentru a doua oară, ca musca-n zer, în trebile Europei, eroul a beneficiat (în sens tehnic) din start de un context istoric mult mai concret decât al celorlalţi, astfel justificându-se mentalitatea cam anacronică a actualei sale reprezentări cinematografice. La drept vorbind, din perspectiva timpului, Al Doilea Război Mondial şi-a pierdut în mare parte exacerbarea… citeşte

denis pe 15 Mai 2008 22:32
abia astept sa apara captain america si thor
dhinftnity pe 20 iulie 2011 18:08
:))), thor a aparut demult
MrSacou pe 8 noiembrie 2012 00:44
Ei comenteaza ca prostii, dar gramatica ta chiar e de prost.
Ra7ul pe 27 Decembrie 2010 23:58
Cel mai asteptat film al meu ... sper sa nu ma dezamageasca inca un erou Marvel.
2themoon pe 27 martie 2011 14:49
sincer si eu astept filmu dar '' the wolfman" a cam fost un fiasco din pacate
Pancamo pe 12 noiembrie 2011 04:23
poftim ? wolfman a fost bestial pe langa capitanul america , care nu a fost decat o propaganda lansata in timpul celui de-al doilea razboi mondial , un film slab , pentru nivelul filmelor "marvel" se putea si mai mult dezamagitor film , regret ca am fost la cinema sa-l vad
Woofy91 pe 07 Iulie 2009 20:24
chiar incepem sa evoluam..cred ca o sa fie foarte marfa filmu..:x
marllenn pe 25 Aprilie 2010 19:46
Asteptăm pana in 2011 să-i vedem pe Captain America bătându-se cu Red Skull
JohnnyAddams pe 15 iunie 2010 12:51
eu mai mult astept prestatia romanului Sebastian Stan in rolul lui Bucky. Ei bine, Hugo Weaving e perfect ca Red Skull
Screwler pe 09 Mai 2011 17:12
Captain America, my hero.
Capitanul America.. eroul meu preferat de cand eram mic. Acum o sa vad si filmul !!! deabia astept.
marius93 pe 16 Ianuarie 2010 22:53
Mi se pare potrivit Jensen Ackles pentru rolul capitanului America.
fire2ice pe 25 august 2010 10:23
Imi pare rau sa te dezamagesc, dar, din cate am citit, Jensen Ackles nu are rol in acest film. :(
OwYBeS pe 2 septembrie 2010 18:33
Da...a fost inlocuit cu Chris Evans pentru ca J. Ackles e ocupat cu serialul Supernatural...
optimus.prime pe 08 Aprilie 2009 16:53
daca tie nu`ti plac filmele sf sau cu un grafic super adevarat este treaba ta ... pune mana si uita-te la emisiunile lui dan negru si poate te va satisface mai mult..asta ptr dragos ..
restul bafta!

cezarika21 pe 29 Septembrie 2014 11:40
Salvatorul omenirii - Captain America
În anii celui de-al Doilea Război Mondial, un savant german (Stanley Tucci) realizează un ser care poate transforma un soldat obişnuit într-un supererou; după injectarea unui ofiţer nazist (Hugo Weaving) cu un ser imperfect, savantul se mută în SUA şi îşi definitivează formula, transformându-l pe slăbănogul Steve Rogers (Chris Evans) într-un super-soldat numit Captain America. Cei doi eroi se luptă între ei, contribuind la victoria finală.

Filmul îşi trage seva dintr-o serie de benzi desenate apărute în anul 1940, când SUA nu intrase încă în război, pentru a întări spiritul patriotic al americanilor şi a contribui la înrolarea cât mai multor tineri în armată. Scenariul este fantezist, fiind extras din benzi desenate, dar realizarea cinematografică depăşeşte acest mic neajuns. Ambianţa retro a anilor '40 este reconstituită verosimil,… citeşte

primmo pe 27 Aprilie 2010 09:52
folosind rampa de lansare iron man, poate fi o surpriza placuta. personal mi se pare un subiect greu de adaptat pt marile ecrane, desi e ofertant personajul in sine.
spartacus pe 26 Martie 2011 13:47
Trailerul este bestial, ce pot spune ?! Nu stiu sigur dak tinerelul firav de la inceputul filmului este chiar Chris Evans (nu cred), dar, dak este asa, atunci sacrificul sau de a slabi pt acest rol este de admirat si ar fi pe masura lui Christian Bale pentru rolul incredibil din THE MACHINIST.
Vegas pe 1 august 2011 12:36
Am citit ca doar i-au redus dimensiunile in film :P
valigeo96 pe 21 august 2011 00:54
A fost modificat prin intermediul efectelor speciale realizate virtual.
TycheroS pe 10 Mai 2009 04:33
In momentul in care te asezi sa te uiti la un film de genul "Cei 4 fantastici" nu te astepti sa aiba cine stie ce poveste. Cei drept se putea si mai bine cu unele filme...
Cred ca cel mai elocvent exemplu pozitiv ar fi seria de filme X-men (si astea sunt tot benzi desenate dragoshe :P)

Cat despre Captain America e cam greu sa o dea in bara... va datzi seama ce scandal o sa iasa dupa aceea in SUA dak se intampla asa cva

claudiu-daniel-lugoj pe 23 Iunie 2009 15:34
claudiu-daniel lugoj
cred ca va fi interesant sa vedem filmul Capitan America nu numai benzile desenate cred ca va fi un succes.
primmo pe 27 aprilie 2010 09:54
ai numai comentarii inutile. daca te astepti ca dupa enspe mii de posturi sa apara zana cinemagia sa iti indeplineasca 3 dorinte, s-ar putea sa ai o surpriza
bloodthirst pe 7 iulie 2011 13:30
Ce tot aveti cu el?Nu se cearta cu nimeni,doar isi spune parerea.
micoud pe 10 August 2011 15:08
uneori haios..si cam atat
deci nu pot sa cred ca intr un film care nu e comedie apare asta cu scutu lui.. nu mai puteam de ras ..se ascunde dupa scut arunca cu el de parca ar fi mowgli...mi sa parut foarte slab filmul...
Ruben pe 20 Iunie 2009 20:36
miau placut mult benzile desenate cu acest personaj si zic ca va fi un film de succes...!!!!abia astept sa apara!!!
madia pe 02 August 2011 09:00
Singurul lucru care ma motiveaza sa vad acest film este actorul roman Sebastian Stan.
cosmin.tutuianu pe 15 August 2011 20:41
Cam pierdere de timp.Film pentru copii.Povestea e extrem de simplista, nici efectele nu m-au dat pe spate.
crystas pe 27 Iulie 2011 23:02
Gresala de montaj
Mmmm da.... alt film cu buget mare in care se fac greseli, in acesta daca va uitati atenti la faza cand eroul nostru alearga "sa prinda taxiul" , taxiu al carui parbriz a fost gaurit de gloante , in momentul in care acesta "il prinde" sau mai exact sare pe el se vede clar ca parbrizul s-a refacut adica gaurile de la gloante pur si simplu s-au evaporat dupa care atunci cand camera se schimba pe sofer acestea revin, dupa care iar dispar dupa care iar revin si tot asa :( , mie totusi mi-se pare penal sa se faca greseli de genul acesta, dar eu cu parerile mele si lumea cu ale ei .Vizionare placuta !!!
Vorador pe 19 August 2011 23:46
Better then Green Lantern
Nu stiu de ce exista asa comentarii dure asupra filmului,se cam stia de la inceput ce o sa fie,mie mi-a intrecut asteptarile fiind chiar mai bun decat ma asteptam.Era nevoie de acest film pentru a se intelege mai bine urmatorul film MARVEL cu Avengers.Ce m-a deranjat cel mai mult la acest film este ca a fost lansat la noi doar in 3D pentru a scoate mai multi bani,85% din film l-am vazut fara ochelari,doar cateva imagini au fost 3D.
artistu91 pe 09 August 2011 21:42
Mai slab ca Iron Man si Thor...............................................
bloodthirst pe 07 Iulie 2011 13:34
Oare cati tigani au sa puna dupa vizionarea filmului numele progeniturilor Captain America?
Tutysson pe 01 Martie 2011 18:43
abia astept sa vad acest film....l-am vazut si pe acela din 1990 si mi s-a parut destul de interesant......sper ca acesta sa fie si mai bun tinand cont ca e de 2011 :D
xerses pe 30 Iulie 2011 17:08
O poveste puerila.Filmul nu a fost cine stie ce mare spectacol....
FreakDoll pe 13 August 2011 23:34
Ma asteptam sa ma dezamageasca filmul, dar nu s-a intamplat asta.
Actiunea filmului este buna, constanta, nu ai timp sa te plictisesti. Efectele speciale sunt foarte bune, iar la asta ma asteptam, fiindca era evident ca o sa mizeze pe ele. Dar nici povestea nu e rea. In ceea ce-l priveste pe Chris Evans, consider ca s-a descurcat onorabil si ca a lucrat bine cu ceea ce i s-a dat. In prima parte a filmului, care il infatiseaza pe Captain America micut si slabut, a fost incantator si funny. Mi-a placut ca nu au pus accent foarte tare pe relatia dintre el si Peggy, suficient cat sa stimuleze un pic ochiul spectatorului. Nu mi-a placut ca l-au scos atat de repede din film pe Stanley Tucci, un actor carismatic si talentat. Vad ca romanul nostru Sebastian Stan ia avant la Hollywood. Ma bucur pentru el. Nu mi-a placut nici fata rosie a lui Red Skull. Tommy Lee Jones a fost savuros si el… citeşte

cristi88 pe 9 octombrie 2011 14:43
pentru reduse ca tine, efectele speciale sunt totul. Ca mustele alea fascinate de neon
FreakDoll pe 9 octombrie 2011 16:46
Nu stiu cum ai tras o asemenea concluzie. Tocmai ca nu ma impresioneaza doar niste efecte speciale bune. Am si precizat in comentariul de mai sus ca povestea se leaga foarte frumos si asta nu-i singurul punct forte al filmului. Daca aveai dreptate, probabil eram innebunita dupa Transformers. In fine. Nu ma mira ca iti permiti sa jignesti un om atat de usor si, mai ales, fara motiv, ci doar fiindca nu are aceeasi parere ca tine. Daca ma mai uit si la avatar, spune tot despre caracterul tau, deci am incheiat discutia. Bye.
Ariadne83 pe 07 August 2011 21:48
bunicel
L-am vazut azi la cinema 3d. Nu mi-a placut ca nu prea au fost asa multe efecte speciale ca sa-l faca 3d. Actiunea nu e rea.
FlorinMovieFreak pe 25 Martie 2011 10:17
Captain Propaganda ..
Red Skull face jumatate din film .. pana si uniforma sa este fara cusur ..
kakapiciu pe 17 August 2011 23:06
Regret foarte mult ca nu am putut veni la superavampremiera filmului in Bucuresti dar am mers la premiera in orasul meu si pot sa zic ca filmul este unul foarte reusit din toate punctele de vedere.
uanaaaaaaaaa pe 11 August 2011 10:38
pierdere de timp
Mare dezamagire. Nu am mai vazut demult un film asa plictisitor. Am iesit din cinematograf dupa o ora. Cu toate ca imi plac la nebunie filmele SF cu supereroi...
nsag pe 10 Octombrie 2010 15:46
NU mi-a placut niciodata Captain America si nici nu cred ca o sa incep acuma,probabil ca o sa il iau de pe NET cand iese !!
DragonMaster pe 20 Octombrie 2011 14:35
A fost o mare dezamagire pt mine si cat l-am asteptat sa apara iar dupa vizionare am dedus ca nu are mai nimic fascinant iar finalul a fost destul de sec.Nota oferita acestui film este 6.
al3xx01 pe 12 Decembrie 2011 01:58
plictisitor
film pentru copii mici si atat !doar primele minute mi-au placut , restu prea banal
Da-Luck pe 17 Octombrie 2011 16:41
pff... dupa atata publicitate si la ce actori joaca mi sa parut un mare fasss
gabyAlex pe 15 Octombrie 2011 22:53
ASA NU!
filmu asta e clona unui film clonat dupa altu care se pierde in istoria cinematrografiei americane!!!NU MERITA BANI SI EFORTU!!!!
walstar10 pe 15 Octombrie 2011 20:07
um mare PARTZZ!!!
nu ma asteptam sa fie asa slabut filmul....nu se merita .......decat pentru copii de pana la 12 ani :)
cipiof pe 27 August 2011 16:42
Din pacate este un film slab, de care, probabil dupa doua luni, nimeni din cei care l-au vazut nu isi vor mai aduce prea bine despre ce este vorba. Un film propagandistic, cu efecte speciale destul de putine si, mai rau, cu o poveste mediocra... care poate il face sa se incadreze la parodii
florin36ani pe 30 Iulie 2011 17:10
dragut, cateva exagerari, faze trse de par dar un film bun de pierdut o dupaamiaza de duminica ! "comestibil"
dacoda pe 26 Octombrie 2010 13:38
Dacoda
Sa iasa sa vedem ce va iesi , desenele au fost frumusele , dar acum asteptam cum va fi pus pe banda :) , parerea mea :)
karadasca pe 24 Noiembrie 2011 10:56
Slab...
Prea mult S.F.pentru timpurile acelea..Un 6 cu indulgenta...
mgvatavu pe 24 August 2011 12:54
Slab
Un film slab dupa parerea mea,supraapreciat de catre presa,actorii au un joc de rol submediocru,singura chestie buna din film sunt efectele speciale destul de reusite.Oricum filmul este clasicul Hollywoodian cu baiatul mic si pricajit care devine mare si puternic.
Bafta.

Saido pe 07 August 2011 20:50
howard stark...hmmm nume cunoscut...nu e tatal lui tony stark din iron man?
alexaa pe 09 Septembrie 2011 15:05
am adormit de doua ori la filmul asta.nici macar nu pot scrie cateva randuri in care sa-mi spun umila parere caci pur si simplu nu a avut nici un moment memorabil , nici macar o secunda iesita din comun.as vrea macar sa-l pot crititca, sa spun ca nu mi-au placut efectele speciale sau scenariul sau actorii, dar a fost atat de plictisitor incat nici n-am fost in stare sa-mi formez o opinie.un film de actione poate fi banal , anost , plictisitor?? Captain America: The First Avenger cu siguranta demonstreaza acest lucru
cristi23 pe 09 August 2011 15:20
ieri am fost la noul captain america si nu am fost deloc dezamagit......filmul a fost grozav,actiune din plin si personajele au fost abordate si din punct de vedere spiritual,emotional...........si red skull mi s-a parut super,hugo weaving face un rol de milioane,iar faza de pe podul mobil din fabrica de la prima aparitie a craniului rosu mi se pare superba.............nu e originala dar e grozava conceputa............
stiu ca urmeaza filmul avengers dar sper ca se va face si un captain america si intoarcerea anumitor personaje dar cred ca va fi greu

userbusy pe 29 Iulie 2011 01:29
slab
Nimic de bine, nici personaje, nici efecte, iar scenariu e schiop rau. o diferenta enorma din ce se prezenta in trailer si film. mai bine cautati altceva de vazut....
NOVEMBER pe 29 Iulie 2011 01:01
dupa parerea mea kkt pe betisor,,,,aiurea facut scenariul,,aiurea jucat,,aiurea istoria,,si aiurea a fost si eroul negativ,,intriga 0 si personaje chiar caragjioase,,,,si daca sa te bazezi pe efectemmsi ele de 3 bani )))
daron75soad pe 30 Iulie 2011 13:44
Dezamagitor
Realism 0, multe faze trase de par, dar i-am dat 5 pentru efecte, pentru ca tipa din film e superba si pentru ca Tommy Lee Jones e genial (mai ales la faza in care ii spune lui Rogers: "eu n-am de gand sa te sarut")
CostinN pe 31 Iulie 2011 15:35
Prost
La fel de prost facut ca si Thor. Il recomnand copiilor, pentru ca nici adolescentii nu se pot uita la el serios. Singurul cadru care a fost interesant, a fost chiar ultimul. In rest, petarda! Una chiar fasaita!
alex2812 pe 26 Iunie 2011 18:19
am o presimtire ca va fi cel mai bun film despre supereroi din acest an.
cristi88 pe 08 Septembrie 2011 21:48
prost
un film prost si punct. Mai cliseic de atat nu se putea. Dc dreaq nu's astia in stare sa faca un film bun prebum watchmen sau dark knight
Go1 2 3 4

Film - Captain America: The First Avenger