Păreri Captain America: The First Avenger

(2011)

Căpitanul America: Primul Răzbunător

truesensation pe 16 Octombrie 2012 16:14
Nu inteleg de ce o nota asa mica. Filmul a fost foarte bun .Mi-a placut si il recomand .Chiar daca actiunea are loc in timpul celui de-al doilea razboi mondial personajele sunt mondene (na! pana la urma este vorba de America :)) ) in plus un rol importan il are si dragul nostru roman SEBASTIAN STAN.
BestDreamer pe 09 Octombrie 2012 16:36
Toti americanii sunt eroi?
Film tipic american(supereroi), patriotism excesiv, lupta impotrive nazistilor...neimpresionant.Scenariul este cam previzibil, tancuri uriase,arme lasere, tot neamul de submarine in anii 40...nu-mi place.O nota de 6 poate pentru putinele momente amuzante si efecte.
deadlord pe 05 Septembrie 2012 20:47
Este un film bun, dar mult mai slab decat ma asteptam eu.
georgel1976 pe 19 August 2012 08:51
mai bine nu
un film slab, cu supereroi slabi. personaje slabe. un film slab, nu se merita vazut, nu se merita dat banii pe bilete
diana7 pe 12 August 2012 21:20
Captain America: The First Avenger
mi-a placut filmul dar este cam tras de par cred ca am asteptat cam o ora jumate sa inceapa actiunea
fleur_de_paris pe 19 Iulie 2012 12:43
Minunat filmul.
Merita vazut!
Nu m-am gandit ca va fi atat de bun!

kingdogg69 pe 22 iulie 2012 00:53
E mai mult decat inutila parerea ta avand in vedere ca lasi acelasi mesaj la toate filmele la care te decizi sa comentezi.
kingdogg69 pe 14 Iulie 2012 03:05
Un film foarte slab si plictisitor. Toata povestea asta ar fi fost mai ok intr-o forma mai scurta si folosita ca un intro pentru filmul The Avengers.. Singurul motiv pentru care au vrut sa faca un film acestui erou atat de popular printre americani au fost banii.
mariri pe 01 Iulie 2012 21:09
Un film slabut, asteptam mai mult de la el, insa merita vazut atunci cand te plictisesti. Are actiune din plin, iar infatisarea lui Chris Evans la inceputul filmului este comica:D
her122122 pe 31 Mai 2012 00:38
Scenariu mediocru, actiune mediocra, destul de slab.Ce ma intriga pe mine este ca intr-un film al anului 2011 mai spun scene in care eroul trece printr-un miliard de gloante de la dusmani si ,ghici ce, nu-l nimereste nici macar unul.EPIC
Paul8Lamps pe 06 Mai 2012 22:04
Captain America: The First Avenger este un film bun...dar.... dupa parerea mea tine cam mult si m-a plictisit putin... Ma asteptam la mai multa actiune.. si Hugo Weaving arata... naspa ca Red Skull... Se putea mai mult. Marvel poate mai mult.
AlixNiculae pe 02 Mai 2012 21:55
foarte tare finalul! o idee super buna de a incheia filmul!
Ccucu pe 02 Aprilie 2012 11:37
Un film foarte bun. Am fost un fan al benzilor desenate si al seriilor de desene animate. In general ecranizarile dupa desene sunt slabute comparabil cu acestea. M-a surprins insa placut filmul. Povestea e buna, efectele sunt foarte bune, per total un film perfect de vazut in weekend
cosmin_kedii pe 19 Martie 2012 07:41
Amestec fantastic de film ,carte de benzi desenate,,, filmul de război, ,,şi Film de aventura si SF tot ce vrei de la un film
paradox_utopic pe 09 Ianuarie 2012 00:40
o multinationala
trecand peste aberatiile din film,stereotipurile tipic americane, e un film pt copii. americani. e jenibil. noroc cu glumele lui tommy ca ne-a mai descretit fruntile..
Method_Man pe 27 Decembrie 2011 19:17
Penibil..
Nici macar nu se merita sa-ti pierzi timpul incercand sa descrii in cuvinte o asemenea ineptie. Nota mea este doar pentru acest ultim rol al regretatului Tommy Lee, altfel l-as fi catalogat cu 1 (monument de prostie) . Am mai vazut ecranizari ale unor benzi desenate..cam pe toate ce-i drept , dar asa ceva.. mai rar. Si legaturile cu Iron Man, un film de circa 20 de clase peste aceasta gluma proasta.. Dumnezeule..in ce hal au fost facute.. Penibil, ar trebui sa le fie rusine dobitocilor care tot incearca sa stoarca bani de la publicul larg, devoratorii de filme, cinefilii..ar trebui sa incerce pe cat posibil sa boicoteze cumva asemenea aberatii incomensurabile, altfel.. usor usor..toata industria filmului va deveni o prostitutie ieftina.
Octaz pe 10 Decembrie 2011 23:42
Capitanul America! Legendarul Capitan America, eroul despre care am auzit atatea in desenele animate, prinde viata in sfarsit si pe marile ecrane , cu un mic ajutor al celor de la MARVEL. Spre surprinderea mea, abia dupa ce am vizionat si ultimul film de Universul cinematic Marvel, am reusit sa imi dau seama, ca toate filmele au legatura, si motivul este desigur "The Avangers". Sigur ca am remarcat prezenta lui Nick Fury si in precedentele filme cu super eroi, dar in cazul acesta mi se parea imposibil sa il vedem intimpul anilor 40'. Asadar presimt ca vom avea parte de un "The Avangers" memorabil care vreau de aceasta data sa implice si luptele din alte dimensiuni, nu numai in a noastra, o idee venita de la celebrele desene animate "Spiderman". Dar hai sa vorbim de acest film. Mediocru, nu stiu daca mai bun decat "Green Lantern", filmul alaturi de care s'a lansat vara asta, si fata de… citeşte
mirko pe 20 Noiembrie 2011 16:51
Spectaculos!
Inca de cand am vazut trailerul am putut sa anticipez succesul acestui film cu super-eroi, fapt confirmat imediat dupa ce am vazut acest film. Povestea este oarecum comuna seriilor de super eroi: baiatul slab (la propriu si la figurat) care isi descopera (intr-un fel sau altul) superputerile sale, fata din umbra care ulterior ii va deveni si iubita, antagonistul omniprezent care ulterior va fi invins (cum altfel). Filmul pastreaza oarecum reteta filmelor de acest gen, fiind presarat si cu numeroase clisee de care am incercat sa ma dezic. Ceea ce mi-a palcut au fost in ceea mai mare parte efectele speciale si unele dialoguri bine scrise. In rest, povestea este aceeasi, finalul fiind foarte usor de dedus, insa este un film de vazut la cinema cu prietenii intr-o zi de week-end. Nu foarte multe asteptari din partea lui, decat 2 ore de confort maxim!
Mihai2508 pe 12 Noiembrie 2011 23:44
Filmul a fost bunicel, adevarul este ca se putea mai bine, si anume sa puna mai mult accent pe actiunea filmului si sa contureze mai bine personajele, insa merge si asa, daca va urma o a doua parte, atunci sper sa fie mai reusita.
MNarcis pe 05 Noiembrie 2011 12:28
Actiune bunicica, are si 2-3 faze haioase, efecte speciale bune (totusi arme cu lasere in al 2 razboi mondial mi se pare prea mult) oricum actori simpatici, si un final la care ma asteptam sa se termine cu happy ending (aici m-a surprins), dupa parerea mea, merge vizionat la plictiseala!
zeki pe 20 Octombrie 2011 23:35
mi-a placut la nebunie , actori foarte potriviti pentru film , Chris Evans face o treaba foarte buna in rolul lui Captain America , cam tot ce a iesit in 2011 m-a lasat masca ,
incepem sa evoluam in dezvoltarea filmelor , imi place ..........

someone_who_dares pe 01 Octombrie 2011 19:54
Mi-a placut cum a jucat Chris Evans, in rest povestea lasa de dorit ...
aayana pe 30 Iulie 2011 21:54
Efecte speciale, actiune, foc, lupta dintre personajele rele si cele bune plus o poveste de dragoste strecurata cu timiditate. Totusi, ma asteptam la ceva mai bun judecand dupa trailer.
cosmin742000 pe 26 Noiembrie 2015 18:13
Pana si Traznitii au luat la misto "filmele" cu super-eroi
mari56x pe 23 Februarie 2015 10:08
Trebuia sa fie un inceput, pentru a face introducerea in scena pentru The Avengers. E un film bun, doar ca prin comparatie cu celelalte ecranizari dupa Marvel pare mai modest.
tafalogugabriel pe 07 Ianuarie 2015 18:29
Am post putin dezamagit de film cand a aparut prima oara.Nu sunt de acord cu unii oameni,care spun ca filmul e o porcarie si o pierdere de timp,insa in nici un caz nu il consider de calibrul lui Thor,Iron Man,sau Incredible Hulk.Nu e la fel de slabut cum a fost Iron Man 2,dar e pe aproape.E un film distractiv,e un film spectaculos,e un film cu efecte grozave si un Capitan America perfect interpretat de Chris Evans,insa doar atat.De la mine are 6.50/10 !
chiba_florin pe 29 Septembrie 2014 12:43
Genial !!
O ecranizare superba, ce mi-a placut la el a fost si este de altfel originalitatea si "legarea" cu prezentul, ceea ce face ca povestea narata sa fie si credibila. M-a surprins placut si sper sa faca si o continuare cat de lunga ca se poate si au ai lasat loc. GENIAL !!!
RECOMAND CU MARE CALDURA ! Credeti-ma merita ! ;)

XxRedBullxX pe 20 Septembrie 2014 07:44
Captain America: The First Avenger (2011)
Un film reușit, pe la mijloc devine puțin plictisitor, dar își revine pe parcurs. E un film ok, e bine sa-l vezi dacă ai de gând sa vizionezi Avengers sau Wnter solider.
Dark_werewolf13 pe 30 Mai 2014 23:11
Un film extraordinar, plin de semnificatii si insemnatati. E frumos ca inainte, Capitanul America era doar un tanar slab, plapand dar cu mii de calitati morale. E o capodopera dupa parerea mea pentru ca amesteca fictiunea, istoria, trecutul, prezenul si misticul in 124 de minute sublime. Ador filmul asta si e la inaltimea asteptarilor.
adda_adrianna pe 13 Aprilie 2014 21:59
Cam tampit filmul, cand danseaza cpt America si toate cele.... in rest ok..
DiaAndra pe 13 Aprilie 2014 16:38
PERFECT
Un film minunat dupa parera mea.Sunt o mare fana a filmelor Marvel asa ca imi cam place tot ce e Marvel.Continuarea e si ea geniala asa ca va recomand ambele filme!
Primulender pe 26 Noiembrie 2011 15:17
Imi plac benzile desenate deci sunt vinovat ca mi-a placut si acest film .
pitic17us pe 17 Noiembrie 2011 10:41
slab film
slabut rau de tot,sau a fost un film de duzina?parerea mea nota 7,5(
Gaby_Gabycool2011 pe 05 Noiembrie 2011 21:05
Capitan America : the First Advenger
Slab filmu,dar oricum mai bun ca green lantern,mai ales la efectele speciale,care au fost singurul lucru care mia placut la acest film.
mtraianc pe 02 Noiembrie 2011 21:38
?????
ori cum asa un scut tot o sa cumpar cumpar ,, este bun la toate ,:)
CY0ny pe 16 Octombrie 2011 21:32
filmul e frumos, dar nu mi-a parut felul in care a murit schmidt
Infinity pe 16 Octombrie 2011 02:36
Captain America - The First Avenger (2011)
O productie Marvel reusita. O productie care vine cu ceva cam din fiecare gen. Are si putin dramatism, si putin romantism, cateva replici bune... Si, ce conteaza cel mai mult: actiune si efecte. Merita vazut.
MaFi0tY pe 15 Octombrie 2011 21:52
Filmul este foarte bun si interesat doar finalul cam sec !:|
MikeNight pe 15 Octombrie 2011 18:59
Un fantasy film plin de actiune si efecte speciale ... si ceva propaganda americana.
mihai.mitza26 pe 10 Septembrie 2011 10:03
bun film
nu l-am vazut la o calitate buna , insa chiar si asa mi s-a parut un film bun.
Andreic07 pe 06 Septembrie 2011 01:32
filmul a fost bun, diferenta dintre 3D si normal este minima, doar subtitrarea nu se prea intelege...
aaallleee pe 30 August 2011 23:09
Bun filmul , insa nu foarte bun . I-a lipsit ceva . Nu stiu daca actiunea este de vina , sau tehnica regizorului , insa ceva nu a fost la locul lui . A avut momente super , insa momente inutile . Per total bunicel , merita vazut !
VioSsS29 pe 26 Iulie 2011 20:18
concurs
care stiti de concursu cu captain america?...ca nu-l gasesc nicaieri pe site, va rog dati-mi si mie adresa :), multumesc anticipat :D
Adry95 pe 25 Iulie 2011 17:38
Nice
pare un film destuld e interasant sa speram ca va fi cool
keelo pe 20 Iulie 2011 13:56
sper sa intreaca asteptarile..si sa fie daca nu mai bun, macar la fel ca si desenele animate
ca3eleo3ul pe 27 Mai 2011 12:22
abia astept filmul sa il vad....................................................
alex_il_fenomeno pe 26 Ianuarie 2012 15:20
un film fascinant , uimitor din punct de vedere vizual , dar si al povestii , care este cel putin egala cu filmele precedente , fiind printre putinele sequeluri reusite . Chris Evans a facut un rol magnific , reusind sa arate ca este un mare actor , iar romanul nostru Sebastian Stan i-a tinut isonul excelent ! desfasurat intr-un ritm extrem de alert , filmul nu te putea lasa indiferent , reusind sa te impresioneze prin suisurile si coborasurile personajului principal in numeroase momente . il recomand cu incredere .
catasmile17 pe 16 Octombrie 2011 00:29
un film reusit !!!! M-a impresionat foarte mult !!!!
bigbyl pe 20 Iulie 2011 13:11
eu unul sunt un mare fan MARVEL si am vazut fiecare film MARVEL cu mare placere si sunt mai mult ca sigur ca o sa imi placa si acesta foarte mult.
R1d3r107 pe 13 Iulie 2011 13:23
Captain America
Un film care trebuie vazut doar la CINEMA . Un film 3D cu o poveste si un scenariu original. Cei de la Marvel produc inca o pelicula de succes . Un film asteptat de multa lume care nu va dezamagi . Sper ! 8,5/10
Mercenar pe 25 Iunie 2011 12:42
hmmm
....................not bad........... not bad......................
Go 1 2 3 4

Film - Captain America: The First Avenger