Păreri A Christmas Carol

O poveste de Crăciun

CineRoxana pe 12 Octombrie 2009 09:27
Daca este Disney, Christmas si Jim Carrey.....ce mai vrei?
Cred ca va fi ceva fabulos!

septick pe 3 septembrie 2010 21:42
Disney nu prea mai e cum a fost odata, Craciunul nu mai are acelasi farmec de altadata... Mai ramane Jim Carrey...
Adelyna25 pe 17 Mai 2010 11:56
Un film bun de vazut cu familia mai ales in preajma craciunului.. Clasica poveste cu fantomele Craciunului trecut, a celui prezent si a viitorului, iar la sfarsitul filmului parca ai face si tu o fapta buna macar de Craciun.. :)
issey pe 29 Noiembrie 2009 17:10
super tare ..l`am vazut la imax 3D cu familia.........Scrooge e cel mai tare :))
fanty pe 25 Noiembrie 2009 17:21
fabulos
mi-a placut acest film, chiar este o capodopera!iti starneste niste sentimente.....
alialexandra2008 pe 31 iulie 2012 00:35
Spui ca este capodopera, dar ii dai 8 stele ;))
fanty pe 2 august 2012 00:36
scuze, din neatentie....
Marin10 pe 05 Noiembrie 2009 21:35
Muppets
Filmul asta imi aduce aminte de "The Muppet Christmas Carol" (Muppet - Colinda de Craciun).
CinemaBoy pe 01 Octombrie 2009 13:34
Super...
Cred ca o sa fie zuuuuper marpha findca ,Jim Carey precum a mai zis cineva e super chiar daca nu joaca vocea lui de de ajuns ca sa te faca sa razi.
-Wizz- pe 25 aprilie 2010 14:00
waaaa.zuuuuuuuuper :))))))
RainDrops pe 09 Iunie 2010 19:21
filmul e magic...atat pt copii cat si pt parinti...:)...iar 3D-ul de la cinema il face si mai bun:)
alina_stroila pe 04 Noiembrie 2009 17:57
titlu
Se pare ca e frumos filmul...pacat ca are un titlu care nu spune nimic (daca e sa-l alegi dintr-o lista de titluri unde nu apar date precum Jim Carey, Robert Zemeckis, Disney...treci usor peste el..)..sau poate mi se pare mie
hungry_for_movies pe 22 Mai 2009 13:29
daca regia e semnata robert zemeckis e clar ca filmul va fi o capodopera
UPDATE: asa credeam inainte de a-l vedea
parerea mea e ca zemeckis incearca o recreere a universului burtonian si nu prea ii iese.
ineputul e bunicel (am savurat primele 30 de min) apoi incepe sa pluteasca in deriva pana la final, care intra ex abrupto in ecuatie transformand filmul intr-o posirca perfect steril/indigesta (cum zicea pietenul nostru mai sus)
e de admirat intr-o anumita masura atentia la detalii care uneori da senzatia de compensare a lipsei de idei. ca sa revin la comparatia cu burton, lui zemeckis ii lipseste profunzimea, introspectia si stilul inconfudabil original. nimeni, repet NIMENI in afara de burton nu stapaneste acest stil...
per total...pacat de poveste

deadlord pe 06 Septembrie 2012 16:12
O animatie superba. Una din cele mai spectaculose ecranizari ale acestei carti.
ionuttita pe 03 Noiembrie 2009 17:55
disney rules!...Jim Carey e pretty funny..asa ca nu cred k filmul e tocmai rau..
Eustake pe 07 Noiembrie 2009 19:57
Poate contine spoiler-uri:

Zemeckis nu mai este ce a fost. Si poate acest lucru se datoreaza, in parte, interesului sau central pentru efecte, pentru 3D, pentru vizual cu deosebire, interes care, solicitand eforturi si timp, poate inabusi latura emotionala, latura spirituala chiar a unui film, precum si evidentierea profunzimii, a zbuciumului unui personaj sau a mai multora. Iar cand incerci sa reinnoiesti minunata opera dickensiana „A Christmas Carol” in mintile publicului este o greseala fatala sa sublicitezi aspectele mentionate mai devreme in favoarea delectarii analizatorului vizual al spectatorului. Iar asta este, in mare, ceea ce a facut Zemeckis in acest film de animatie.
Ce-i drept, plimbarile avarului Scrooge prin propria-i viata te pot cuceri (sau ameti cu viteza lor, dupa caz), iar mimica personajelor (dublata ici-colo de voci) dezvaluie oarece trairi… citeşte

Pitbull pe 8 noiembrie 2009 14:32
Eustache, nici eu n-as fi putut sä le zic mai bine! :D Ce-ar fi sä te-avânti si pe forum? Esti genul care are ceva de spus!
ortance68 pe 17 decembrie 2009 17:31
Pana la urma datorita efectelor 3D , salile sunt pline si asta inseamna ca mesajul povestii va ajunge la cat mai multi . Este un castig pana la urma ca in timpurile noastre in care accesul tinerilor la valorile morale reale este bulversat de tot felul de fime , reviste etc , sa existe posibilitati inovatoare de a le artrage atentia asupra unor principii de vita ...
Theodor2011 pe 20 August 2016 15:35
O ecranizare dupa celebra poveste a scriitorului englez Charles Dickens. Tiparita in 80 pagini la editura Chapman & Hall si lansata la data de 19 Decembrie 1843.
Este poate cea mai apreciata poveste/nuvela de catre mine. Am urmarit mai toate ecranizarile (cele din 1938, 1984, 1999 si 2009)
Este o animatie destul de reusita si tocmai buna de urmarit in perioada Craciunului.
A Christmas Carol (2009) si The Polar Express, sunt dupa parerea mea cele mai bune animatii de vazut in perioada sarbatorilor de iarna (24-27 Decembrie). Excelenta treaba facuta de regizorul Robert Zemeckis (in ambele cazuri, la ambele animatii) Nota 8

ManWar pe 26 Noiembrie 2009 12:25
superba animatia
recomand tuturor sa vedeti filmul, de altfel cu o actiune foarte complexa, plina de invataminte. cine are ochi sa vada :)
Lucu pe 22 decembrie 2010 23:59
L-am vazut azi la cinema.A fost super tare 3D!
Tenfix pe 10 Decembrie 2009 20:43
Tenficsx
foarte bun filmul...o poveste magnifica....merita vazut..
catalin_duta pe 07 Noiembrie 2009 23:46
Mai mult un film de Haloween decat de Craciun. Dar merge.
-Wizz- pe 25 aprilie 2010 13:59
doamne...
yasmine_kiss pe 03 Ianuarie 2011 15:56
O POVESTE DE IARNA CU TALC,DE UNDE AI MULTE DE INVATAT,REALIZATA BINE,POATE PUTIN CAM DURA PENTRU COPII,TOTUSI DESTUL DE INTERESANTA CU UN FINAL FRUMOS
bugs pe 28 Noiembrie 2010 10:44
Un film frumos care ne pune pe ganduri si care ne face sa fim mai bun macar in preajma craciunului.
sweetdya pe 05 Aprilie 2010 21:39
Un film bun, mesajul central al filmului este bine cuprins in scena, pe alocuri e plictositor dar in final filmul isi atinge scopul de a ne face sa ne gandim la faptele noastre. Scrooge era un om zgaracit, rece, insensibil, crud, defecte pe care le dobandeste pe parcursul vietii datorita suferintelor sale din trecut. Un film care ne demonstreaza ca putem devenii mai buni chiar si in ultima parte a vietii.
miere pe 28 Noiembrie 2009 00:04
Nu mi s-a parut a fi un film chiar pentru copii ,mi s-a parut putin cam horror la inceput sincer sa fiu dar per total, e un film dragut in care ne arata ca trebie sa fim mai buni mai ales de sarbatori cum era si in cazul batranelului Scrooge
lala25 pe 23 Noiembrie 2009 14:39
foarte tare filmul l'am vazut saptamana trecuta 3D, si e foarte tare povestea in principiu...pana si prietenului meu ia placut care zic eu seamana cu personajul principal Scrooge, si a zis ca vrea sa'l mai vada o data :))deci eu zic ca merita vazut.
si inca ceva mi se pare ft oke ca e animatie pt ca poate fi si foarte educativ pt pustii astia micii :P

WeR0Ck pe 30 iulie 2010 10:37
Ce mare dreptate ai!!
justiceman pe 21 Noiembrie 2009 19:52
Acest film te poarta prin toate etapele vietii unui batran avar, ce realizeaza ca lupta pentru bani l-a indepartat de bucuriile unui Craciun in familie. Merita vazut, experienta 3D extraordinara !
Blanka pe 18 Noiembrie 2009 13:29
Foarte foarte bun! Efectele sunt foarte reusite, povestea este cea pe are o stim.. il recomand!
BPR pe 13 Decembrie 2009 19:05
In dulcele stil comercial
De dragul sarbatorilor sau poate nu, inca un film de sezon, menit de a aduna bani in conturile producatorilor...
claudiu-daniel-lugoj pe 05 Noiembrie 2009 13:38
claudiu-daniel lugoj
cu siguranta va fi un film foarte reusit abia astept sal vad.
cipolino pe 16 Septembrie 2009 14:08
speram sa fie ceva frumos ....din trailer pare o poveste frumoassa....
Cortezz pe 25 Octombrie 2009 19:59
Eu zic ca e super.... Numai numele disney spune asta... Ce sa mai hai sa recunoastem se pricep . Astept premiera ;)
baicea pe 24 August 2009 11:30
a christmas carol este o poveste minunata...jim carrey o va face probabil geniala...+film in 3D...se anunta a fii fff bun:X:X
EL_Huron pe 03 Noiembrie 2009 13:37
Dar unde as putea sa vad si eu filmu asta?...numai in cinema se difuseaza?:??
Marin10 pe 5 noiembrie 2009 21:27
Momentan DA.
ionychy pe 22 februarie 2010 15:09
prea tare C_999, m'ai facut sa rad.....
bogdanuuu pe 09 Iunie 2009 17:19
cred ca va fi frumos.Am vazut filmul.Si mi-ai placut.
Wonka pe 14 septembrie 2009 13:30
:))
bogdanuuu pe 7 mai 2010 20:54
Deci acolo trebuia scris asa "cred ca va fi frumos.Am vazut TRAILERUL si mi'a placut"...si va rog frumos sa ma scuzati.....mai gresesc si eu:))..ori cum e o greseala imensa:))
cosmin_kedii pe 19 Septembrie 2013 13:25
un film frumos de Crăciun , unele pasaje sunt un pic infricosatore pentru copii , inteleg de ce a existat un semn spunând că nu este recomandat copiilor sub 10 ani
simleuan pe 18 Septembrie 2011 13:25
Asta e una dintre ecranizarile reusite a filmului A Christmas Carol
Sorin87 pe 11 Mai 2011 23:41
A Christmas Carol
Este o animatie de exceptie de o claritate foarte buna si un fir epic la fel, foarte buna de vizualizat de Craciun.nota 10
septick pe 19 Aprilie 2011 14:13
Bun!
In ciuda nenumaratelor critici negative pe care le-am citit, desi A Christmas Carol nu exceleaza mai deloc la capitolul imagine (Nu pot suporta animatiile realizate prin procesul "performance capture". Un alt exemplu ar fi Polar Express [2004] ), are o poveste destul de bine spusa, iar atmosfera peliculei este una de care maestrul Dickens ar fi, cu siguranta, mandru.

Se putea, intr-adevar, mai bine, mai ales pentru anul 2009, dar nu este nici pe departe un esec. De vazut.

clau_ditza091 pe 03 Ianuarie 2011 21:11
Am vazut mai multe filme inspirate/adaptate dupa romanul "A Christmas Carol" a lui Charles Dickens si cam toate mi-au placut. E potrivit pentru perioada sarbatorilor de iarna.
rrs85 pe 03 Ianuarie 2011 15:27
"A Christmas Carol" este genul de animatie sobra, obscura, oarecum intunecata. Si pare-se ca doreste a se adresa indeosebi persoanelor cu un drum mai lung prin lumea muritoare, si mai putin copiilor... Vizionandu-l nu ai decat doua alternative: sa iti placa ori ba. Mie unul ,chiar daca o buna bucata din inceput aproape m-a facut sa abandonez vizionarea sa, mi-a placut, chiar foarte!
legolas05 pe 24 Decembrie 2010 18:53
foarte bun filmul......merita vazut......o poveste interesanta
chiritageorge pe 17 Decembrie 2010 20:50
Fiind unul din cele 2 filme pe care leam vazut de 2 ori celalalt fiind sherlock holmes merita un 10 desi nota reala este 8.
SoKaT pe 17 Decembrie 2010 13:26
Mi-a placut , perfect pentru Sarbatori ! Nota 10 !
NmpN pe 03 Decembrie 2010 18:39
SUPERB
Un film foarte frumos, o animatie reusita cu o poveste foarte interesanta . Jim Carrey da viata personajelor prin vocea lui.
Beta.Reed. pe 15 Noiembrie 2010 19:54
E f. reusit filmul.In prim plan nu credeam ca va fi cine stie ce ..dar m-am inselat:D
Chiar daca e animatie,filmul e destul de emotionant ...

kingdogg69 pe 22 Octombrie 2010 00:05
Mi-a placut. Cred doar ca a fost un pic prea dur pentru un film de craciun. Pare cam prea mult pentru un film pt copii. Dar finalul este minunat si transmite exact ce trebuie. Asta te face sa uiti de duritatea filmului.
Marocico pe 17 Octombrie 2010 19:02
super marfa filmul ideal de vizionat de craciun...super
Costy_Craiova_fan pe 24 Martie 2010 00:00
un film care te face sa simti cu adevarat spiritul Craciunului!
WeR0Ck pe 29 Noiembrie 2009 11:41
Il ador!
Acest film este o capodopera. Pentru desene animate cred ca e unul dintre cele mai educative! Felicitari pentru creatie. RECOMAND TUTUROR ITI VA SCHIMBA VIATA! 100%
tavitza33 pe 27 Noiembrie 2009 16:12
hey
cat costa un bile ca nu am gasit acolo cum zice la PONT pls:D
Zuza pe 20 Noiembrie 2009 22:27
Neasteptat de frumos...idealul conceptie-simbol intr-o animatie.Disney da inca o data lectii de arta.
up pe 23 Noiembrie 2009 15:32
bunisor
bunisor el,dar cam plictisitor,nu are prea multa actiune in rest e bun
C_999 pe 20 Noiembrie 2009 14:04
La partea de efecte speciale si interpretarea lui J.C. nota 11 insa povestea slabuta ,chiar daca probabil s-a respectat acea carte pe care n-am citit-o . Pe alocuri m-a luat somnul
aleyrosu1 pe 4 mai 2011 04:17
trebuia sa mergi la cinema ca nu te mai lua somnul
gandrein pe 10 Noiembrie 2009 22:18
Imi poate spune cineva daca se difuzeaza si varianta nedublata in vreun cineama in Bucuresti?