Păreri White Men Can't Jump

(1992)

Albii nu pot sări

miere pe 09 Martie 2010 20:46
interesant
Wesley Snipes in postura de baschetbalist/gangster impreuna cu amicul sau Billy , un alb care nu reusea sa dea slam.Filmul este interesan chiar daca nu sunteti pasionati de baschet.
semere pe 11 Martie 2010 13:57
Chiar daca este din 1992, subiectul a fost, este si va fi mereu de actualitate pentru societatea in care traim.
Imi place conceptul filmului si consider ca merita vazut!

XShadowX pe 31 Ianuarie 2015 10:42
BUN de tot
O comedie/sport cu doi actori de renume in rolurile principale cu o chimie buna intre ei . Merita vazut acest film nu numai daca iti place baschetul caci prea putin e despre sport , mai mult e despre pariuri si comedie . Wesley e negrul atipic iar Woody e albul care nu are loc in lumea baschetului Amerian in anul 1992 acest gen de film nu prea se mai face in zilele noastre ...din pacate ...un MUST SEE !
Cristi Weed pe 11 Mai 2008 17:57
HoHooooo! Sunt primul care adauga un comment acestui film :) ! Nu stiu cum de altii nu au facut-o inaintea mea :| ! Pacat pt ca asta chiar a fost un film bun .
tedy_jackson_dennis pe 13 Martie 2015 08:51
Succes :) !
White Men Can't Jump este un film foarte frumos care combina cu succes comedia cu drama.Mi-a placut foarte mult rolurile facute de Woody Harrelson si Wesley Snipes.Cei doi aduc foarte multa personalitate filmului si inca de la inceput se simte o legatura foarte stransa intre ei.
Povestea filmului este foarte interesanta,aceasta surprinde stilul de viata al americanilor,modul in care acestia incearca sa fac un ban.
Pentru mine acest film a fost o surpriza placuta,in nici un caz nu ma asteptam sa rad atat de mult sau sa fiu atat de implicat emotional in poveste.

narcisson pe 14 decembrie 2016 00:10
10 stele inseamna capodopera, ceea ce nu e cazul. :)
MNarcis pe 08 Noiembrie 2011 12:33
Un film frumos care imi aduce aminte de copilarie, are actiune si faze haioase, merita vazut!
rrs85 pe 04 Decembrie 2009 13:24
la vremea sa, acest film aproape ca a imbracat superlativele... foarte bun!
Smrs pe 11 Ianuarie 2019 19:40
De vazut o data!
O comedie foarte simpatica, daca ai o zi grea si nu stii cum sa te binedispui, uita-te fara regrete. Nu razi in hohote, dar place. Avand la baza o prietenie intre un negru si un alb, in lumea negrilor si in sportul lor rege, albul este luat peste picior pana ii arde la cateva pariuri pe bascket. Replica provine din singurul minus al jucatorului alb, care pare sa le stie pe toate, iar aceasta hiba sa fie una naturala si valabila tuturor albilor..nu au flexibilitatea si spectacolul negrilor.
mitza2003ro pe 04 Decembrie 2017 00:07
Filmul copilariei mele
Un film extraordinar pe care il vedeam alaturi de "E.T." de cand eram copil.
xerses pe 11 Octombrie 2016 22:27
Chiar este un film pe care il indragesti pentru ca te poti identifica usor cu personajele....
mihai_barbu pe 09 Iunie 2016 03:52
Frumos filmul, mai ales ca am inceput si sa urmaresc NBA
anda_nicole_16 pe 27 Iulie 2014 16:57
O comedie destul de draguta, nu razi in hohote, dar iti aduce un zambet pe buze..Pe mine m-a bine dispus :)
reivan pe 03 Martie 2013 11:21
Buna ideea filmului , o introducere simpla , fir narativ simplu , nimic popmpos nimic care sa-l faca sa se "ridice cu pretentii".
Film tipic "sport" de consum , bine consolidat de jocul actoricesc si un scenariu simplu.

ooo333 pe 26 Februarie 2013 12:53
Foarte bun filmul , actorii foarte bunii . Aceste film parca imi aduce aminte de trecut(amintiri,copilarie) . Eu am vazut acest film in anul 2013 si mi-a placut deci probabil in 1992 era super. Acest film este foarte bun si daca nu stii nimic despre baschet.
mihaelatb pe 09 Octombrie 2010 14:01
un film despre pacalicii pacaliti.Insa nu trebuie uitat ca printre optiunile negrilor in SUA pentru o viata mai buna este si baschetul de performanta (alaturi de box,fotbal american si mai nou rap-ul)
Andrey9211 pe 09 Aprilie 2010 21:19
Am copilarit cu filmul asta super tare!..si nu poti sa uiti expresia ''Maan white men can't jump'' :))
cataradu pe 04 Aprilie 2010 18:09
albii nu pot sa sara dar pot face bani !!! cine credea ca o sa iasa ceva din ciocolata asta cu lapte
narcisson pe 14 Decembrie 2016 00:19
Nu stiu cat este un film despre sport, as zice ca e intr-o masura mica. In schimb, totul se rezuma la bani, furturi, pariuri, pacaleli, caterinca si asa mai departe. Scenariu pe care si un elev de clasa a doua il intelege, de-asemenea filmul este foarte previzibil. Interpretarile celor doi actori principali sunt intr-adevar bune si se potrivesc atat in baschet, cat si in viata ''reala''.
Am fost deranjat de cercul vicios in care au intrat protagonistii si bineinteles ca nu au mai putut iesi din el pana la finalul filmului, pierzand prosteste sume foarte mari de bani. Prin urmare, cine se aseamana, se aduna.
As zice ca filmul se incadreaza mai mult in categoria drama, deoarece momente de comedie sunt, insa putine si relativ slabe dupa parerea mea. Faptul ca este un film din 1992 nu schimba cu nimic asta, am vazut filme mult mai vechi, dar infinit mai bune.
In niciun… citeşte

zeki pe 09 Octombrie 2011 19:44
La naiba , omule ... cum ar spune si Wesley , e un film dat naibii , mi-a placut la nebuniee :X unul dintre cele mai reusite filme de baschet ! o capodopera clasica , Wesley Snipes si Woody Harrelson au jucat super bine ...