Păreri Top Gun: Maverick

51 ani Jon Hamm

63 ani Val Kilmer =

72 ani Ed Harris

Vegetarian pe 27 decembrie 2021 06:03
Sã nu râzi de cineva , sã nu plângi pe cineva , sa nu detesti pe cineva , sã nu admiri pe cineva , ci sã întelegi . Ne definim in functie de deciziile luate . Viata este suma alegerilor noastre . Majoritatea oamenilor gasesc placere in munca lor , in familie si in speranta ca generatiile urmatoare vor intelege mai mult .
6Patronul9 pe 26 Mai 2023 17:14
O bijuterie! Unul dintre cele mai bune pelicule din 2022. Steven Spielberg i-a spus lui Tom Cruise dupa aparitia acestui film ca a salvat cinematografia. Top Gun Maverick este o raza de soare printre norii de furtuna a hollywood-ului woke modern.
jokeru28 pe 02 Martie 2023 10:44
Nu are sanse sa castige Oscarul pentru cel mai bun film,desi e nominalizat.Cred ca daca asta era top gun nici nu era nominalizat.
yamasha_gaby pe 28 Februarie 2023 16:44
Dacă asta este votat cel mai bun film al anului și mai primește și Oscarul , eu ma las de vizionat filme...????????????
alexandru_fejer pe 13 Ianuarie 2023 13:28
Nimic impresionant față de prima parte. Nota 4.
Iar Tom Cruise tânăr era si in primul film, tânăr a rămas și acum. Zici ca întinerește in loc să îmbătrânească.

xewoer pe 18 Septembrie 2022 18:15
Cliseic in bunul sens al cuvantului
Overall filmul este chiar foarte bun, un sequel care cred ca completeaza chiar foarte bine primul aparut in urma cu mai bine de 30 ani. Atmosfera este foarte bine complimentata de muzica, CGI subtil facut + castingul care este pe masura. Chiar daca este generos de lung are o atmosfera foarte captivanta care nu te plictiseste deloc. Recomand pentru cine nu l-a vazut.
stricted pe 02 Septembrie 2022 23:19
Top Gun: Maverick e propagandă militară, nostalgie și un amalgam de clișee. Dar mai presus de orice e o poveste în care binele învinge răul. Într-o lume în care conflictul militar e atât de aproape, nu neapărat din cauza proximității României față de Ucraina ci pentru că tehnologia de război ne-a adus pe toți lângă inamic, Top Gun e o speranță că poate, câteodată, filmul va putea bate viața.
rosix pe 10 septembrie 2022 09:58
Exact! O porcarie de film american, de aruncat la cos.
pisicuta1 pe 23 Iulie 2022 00:05
un film bun cu TC intr o forma de invidiat.oricum nu se compara cu top gun din 1986.
ea fara sare si piper .

Florina1976 pe 01 Ianuarie 2024 20:23
Un film foarte bun care mi-a captivat atenția pe tot parcursul mai ales că este și o continuarea a acțiunii din prima parte a filmului Top gun pe care am văzut-o pe video de mai multe ori, aproximativ acum 38 de ani.
Coloana sonoră, efectele speciale, misiunile supersonicelor în acțiune mă fascinează, emoțiile transmise si morala filmului, nu fac decât să îl transforme într-o recomandare din partea mea.

mirceathekid pe 27 Mai 2023 20:46
Părea mea e că va fii candidatul ideal la zmeura de aur, cu un F14 furat despre care Tom Cruise spune în film că ,,e o vechitură" doboară cu mitraliera avionului doua avioane SU-57 rusești de generația a 5-a al 3-lea SU-57 e doborât de un alt avion american, asta sa arate planetei că super piloții americani zboară și cu matura și se pot lupta și cu marțienii dacă e necesar.
Jigorugu pe 08 Mai 2023 18:01
Un film cuminte fără intrigă sau personaje negative
blacksea_rider pe 16 Martie 2023 01:31
Super piesa Lady Gaga - "Hold My Hand" .... cel mai bun cantec original,merita Oscarul,by far !...dar,Oscar goes to tzigoinen India,stramosii indienilor nostri,care au luat locul "black people",sa castige si ei ceva...urmeaza tzigoinen manelisti...fuck off!
Iulidesprefilme pe 09 Februarie 2023 12:29
Acest film este nominalizat la premiul Oscar 2023, la categoria Cel mai bun film...
Lfc4ever pe 28 Ianuarie 2023 00:01
10/10, foarte bun. Nu am văzut prima parte pt că nu prea mă uit la filme de mileniul trecut, dar acesta excelează la toate capitolele, te ține aproape de ecran până la final. Recomand
bovoro pe 26 Decembrie 2022 21:47
Practic, e ca si cum as fi vazut Top Gun a doua oara. E un remake al lui Top Gun, nu un sequel. E acelasi film cu (partial) alti actori. Si atunci ce e de apreciat la un remake? Nimic, daca nu e realizat in mod diferit de filmul original, si Top Gun Maverick chiar nu e. E doar o copie bine realizata, dar ramane totusi o copie.
Shisui pe 05 Decembrie 2022 12:42
Merită văzut, cel puțin odată.
Deși au trecut mai bine de 4 luni de când am văzut filmul prima dată, am zis să las și eu un review.
Filmul a fost bun, nu a fost extrem de multă acțiune, din punctul meu de vedere, doar mai mult dialog. Cea mai multă acțiune a fost ...evident spre finalul filmului.
Actorii au jucat chiar bine, nu am nimic de comentat. Singurul motiv care m-a dezamăgit, a fost faptul că aveam așteptări mai mari de la film, în sensul că speram să văd extrem de multă acțiune. Dar, nu a fost tocmai chiar așa.
Un plus imens care îl are filmul este coloana sonoră.
Coloana sonoră pur și simplu a tras extrem de mult filmul în sus.
Tema filmului mi s-a părut una okay. Dacă te raportezi la tehnologia care o are armata în ziua de astăzi, totul putea fi rezolvat cu niște rachete. Nu am nimic de comentat, deși tema sau storyline-ul putea fi mult mai bun de atât.

Smrs pe 04 Noiembrie 2022 23:59
Poate că era bine să fi fost văzut acest film după ce l-aș fi văzut pe primul.. O continuare peste ani, păstrând legături strânse cu acel prim film monument la vremea lui. Deși leagă mult de cel din 86, Top Gun Maverick nu se pierde prin updatarea și remixarea primului, ci construiește o prelungire a poveștii, păstrând mulți dintre eroii filmului inițial. Cu toate că subiectul este extrem de comercial, cu americanii viteji și buni în toate și cu un subiect de care am dat des în ultima vreme - în care eroul retras devine profesor sau instructor pentru alți tineri, emoția e prezentă pe toate planurile și filmul merită văzut. Cred că notele primite, media aceea de 8,3-8,4 este una foarte potrivită.
user-5f0acc81ef142 pe 05 Septembrie 2022 17:37
@Pisicuța1
făi, tu ai văzut top gun???? Sau ți la povestit tanti mița când a venit în vizită la mamițica???? Deci, dacă vrei intrigi adevărate, urmărește-o pe magnifica TheoRose în "Clanul" și lasă-i pe expirații ăștia.......

mihaitudoran pe 04 Septembrie 2022 19:08
Mike_T
Mwrita vazut neaparat intr-o sala de cinema, un film care isi merita pozitia actuala in box office.
AdriAdrianna98 pe 27 August 2022 13:32
Nu am văzut primul film și totuși l-am putu înțelege bine și pe acesta, dar probabil nu l-am simțit la fel ca cei care au văzut și prima parte. Oricum, mi-a plăcut, un film dinamic și pe alocuri emoționant. Ar merita văzut în 3D, 4DX datorită efectelor.
user-5bf412653c9c0 pe 25 August 2022 17:40
Bunicel filmul,cu un Tom Cruise în formă (trecerea anilor a fost blând cu el,spre deosebire de Val Kilmer),acțiune antrenantă dar cam atât de bine; mesajul politic al filmului este clar:America este puterea supremă,jandarmul planetei care poate să intervină în orice stat suveran pt.a face ordine(sună foarte cunoscut: invazia din Irak,cu suspiciunea că există arme chimice). Trăiască Hollywood cea mai tare mașinărie de propaganda de pe planetă!
Octaz pe 24 August 2022 12:49
Exceptional! Un "Top Gun" adaptat lui 2022 care dupa parere mea a impins limitele asteptarilor si a oferit un adevarat recital!
Pe mine m-a cucerit inca de la primele secvente cu pilotarea asa numitului Darkstar, dar mai mult decat atat, afirmatia mea se bazeaza si pe faptul ca filmul a pastrat efectiv ADN-ul primului film si l-a dus la un nou nivel, pastrand o coloana sonora impecabila, o interpretare a personajelor placuta si o actiune mult mai ampla si mult mai plina de suspans! Am remarcat in mod special aparitia si destinul personajului interpretat de Val Kilmer, care a adus emotie pura filmului.

Ghemot pe 02 Iunie 2022 22:25
Primul film de nota 10 văzut la cinema! Un film care care clișeic în aparență, dar te impresionează când îl vizionezi!
user-6297e8adb8ebb pe 02 Iunie 2022 01:35
Super! L-am văzut împreuna cu copiii, 12 și 16 ani.
Curajos, emoționant, ambițios, victorios. Tom Cruise ❤️

simona_r85 pe 01 Iunie 2022 23:43
Definiția unui film cu adevărat bun! Poveste faina, actori bine aleși, un Tom Cruise excepțional. 10+++
user-5cc1d794a0bb4 pe 28 Mai 2022 16:28
Neînfricatul Maverick dă semne slăbiciune în fața frumoasei Penny dar își păstrează puterile de superou când deși avionul său e lovit nu în plin, ce-i drept, el reușește să scape viu și nevătămat.
user-5d50952395393 pe 17 Iulie 2022 23:07
De departe, filmul anului 2022!
Neaparat trebuie vizionat într-o sală cu acustică bună!

tzucu2001 pe 23 Iunie 2022 22:27
Am intrat în sala de cinema cu așteptări care mi-au fost îndeplinite. Am remarcat detaliile ce țin de sunet în timpul manevrelor avioanelor, filmările spectaculoase, decența scenelor intime dintre Cruise și Connelly plus altele. Filmul ar trebuie văzut de cei cu 40+. Încă ceva: a se viziona doar la cinema!
rosix pe 10 Septembrie 2022 09:57
O prostie de film, nu recomand !
O prostie de film facut "la norma"...
Plictisitor, plin de clisee, personaje construite invechit, stereotip care te fac sa casti si sa te strambi.
N-am rezistat mai mult de 20min si am lasat-o balta cu acest film. Va recomand sa faceti la fel.

valentin_mvm_u_bota pe 22 Iunie 2022 09:41
Mi-a plăcut foarte mult .In acest film găsești rețeta succesului : Acțiune , suspans ,efecte bune ,iubire + un Tom Cruise care își joacă foarte bine rolul .Nota 10. Super
DAMME pe 17 Iunie 2022 01:21
must see...
Top Gun: Maverick - poate fi o experienta placuta daca il urmaresti de dragul nostalgiei din anii 80'...scenariul si prestatia actorilor pe masura, iar Tom Cruise dovedeste din nou de ce e unul din cei mai buni actori de actiune...in Top3 cele mai bune filme vazute de mine la cinema.
violeta_mihaela pe 17 August 2022 23:53
Cu siguranță merita vizionat! Are de toate... Suspans, dragoste, acțiune.
ovi_ovideo pe 01 Martie 2021 01:42
Filmul va fi lansat in 2021 ! Big fan of it ! Nu cred ca se va ridica la nivelul primului dar este de vazut !!!
bloodthirst pe 3 decembrie 2021 21:45
De ce spui vorbe ce nu-si au rostul?
micutzagrl pe 06 Iulie 2017 14:23
Filmul "Top Gun 2: Maverick" va fi lansat in anul 2019.
Phantom_sub pe 25 Mai 2022 20:43
Nu sunt publicul-ţintă
E bunicel. Se bazează foarte mult pe elementul nostalgie - am văzut recent şi primul film. Se folosesc de aceleaşi elemente- cam acelaşi fir narativ - doar că e modernizat: doar au trecut 36 de ani, dar e cam la fel, în afară de ultima parte din film. Elementele cu adevărat interesante sunt filmările din avioane, din interior şi exterior. Actorii joacă bine. Nu pot să spun că sunt dat pe spate - nu sunt publicul-ţintă. Pentru direcţia imaginii şi a cascadoriilor, merge văzut la cinema, dar povestea nu prea a funcţionat pentru mine. E şi limbajul militar... Din partea mea, să facă 1 mld, dar nu am fost publicul-ţintă.
zgrv pe 02 Iulie 2022 02:25
Filmul - impecabil. Melodia de la final - divina. Jennifer Connelly - superba
Cum zicea cineva: One of the best sequels of all time !!!

De vazut neaparat la cinema! Altfel, nu are acelasi farmec!
Dupa 2 ani+ de asteptare, despre film, numai de bine, nota 10 meritata! Scenariu, regie, interpretarea actorilor, totul la superlativ! Nu e de mirare ca a trecut de un miliard $ incasari! Si o sa mai stranga ceva bani, sper ca inca un miliard daca il lanseaza si in China si India, ca despre Rusia, nu poate fi vorba!

Nota 10+ ptr scenele in care este distrus elicopterul inamic si avionul inamic, ambele in situatii extreme! Stiu ca e film, dar le-au "introdus" perfect!

Dar Jennifer Connelly, la 51 ani, arata mai bine decat multe fete de 20-30 ani, fara suparare! O placere sa urmaresti secventele cu ea! Iar chimia cu Maverick, e foarte ok, i-au "potrivit" bine!

Cat despre Tom Cruise, desi are 60 ani, pare ca nu… citeşte

Alexxeu pe 25 Mai 2022 08:45
dany6960: Ai văzut filmul Top Gun: Maverick?.....
crinageo pe 29 Septembrie 2016 16:48
nu exista un Top Gun2. In 2016 filmul asta face 30 de ani de la lansare si din acest motiv aniversar, s-a facut adaptarea in 3D pentru cinematografe. Dar e filmul din '86. Eu tocmai l-am vazut aseara in cinema :).
cavallioty pe 5 iulie 2022 17:10
sa inteleg ca tu esti din 2052,atunci cand acest film, de care spui ca nu exista,face 30 ani? inclusiv in 2016 se stia existenta lui doar ca sinuciderea regizorului din 2017 a stagnat lucrurile
Serban9807 pe 10 august 2022 23:49
Regizorul s-a sinucis in 2012.
mihaigeniu pe 04 Iunie 2022 19:51
Porcărie de film... 4 maxim..
Nu e groaznic,dar nici bun

vitan_mihai pe 12 Iunie 2022 00:57
Super tare, un film bun, calitativ. Pe langa multe filme la care te plictisești, este cu adevărat captivant.
andrei_oarga pe 05 Iunie 2022 19:55
O continuare pe măsura primului film,si recreează in mod frumos unele scene din primul film,scenele de acțiune îți taie răsuflarea,muzica genial aleasa iar Tom Cruise e de senzație!
motanul03 pe 01 Iunie 2022 16:51
Fara cuvinte...merita !
Daca v-am placut Top Gun mergeti cu inima dechisa!

sebybog pe 30 August 2022 22:15
părere
Pur și simplu plictisitor... Nimic deosebit față de primul film, nu mi-a stârnit nicio emoție. Stupidă la maxim misiunea, riști viața unor piloți în loc să trimiți câteva rachete... În plus, totul a fost previzibil...
hitman78 pe 31 Mai 2022 21:29
Foarte bun,un blockbuster adevarat făcut în stilul old school fara CGI si alte artificii computerizate.Tom Cruise e de milioane si e într-o formă excelentă la vârsta lui.Nu-l ratați este un film de cinema 100%.
alian pe 12 Iunie 2022 10:26
F bun! Un film care merita văzut.
Iar Tom Cruise este intr-o forma excelenta.

brando pe 23 Mai 2022 14:26
SEC, MONOTON , AMARAT, NOSTALGIC...
3 Ani de asteptare si dam de un sequel care deabia se tine in carja....Regizat de regizorul de la Oblivion cea ce e e o mare gresala din partea producatorilor sa aleaga un regizor deloc la nivelul lui Tony Scott care regizeaza cu o atmosfera grea si imagini plictisitoare. Sequelu' e nepiperat si nesarat neavand nimic din magia primului film --nici un soundtrack superb , nici energie si optimism, nici personaje memorabile ,nici imagini opulente cum le facea maestru Scott ... Scenariul este prost scris si sec fara nici o noima iar regia este la nivelul scenariului. Personajele sunt seci si nu iti pasa de nici unul sa iti ramana in memorie precum erau in primul film -Ice Man, Wolfman, Slider etc Aici vedem niste actori tineri cu fete comune care joaca si prost si nu inspira nimic. E si veterani batrani sunt doar Cruise si Val Kilmer care joaca un muribund de cancer si care joaca in film… citeşte
dany6960 pe 23 Mai 2022 19:27
Nu la fel de savuros ca primul Top Gun din '86 in regia lui Tony Scott, ,dar cu o a doua jumatate si un final care livreaza intensitate desi mult prea previzibil. O Jennifer Connelly mult mai stearsa decat Kelly McGillis si un Tom Cruise care pare ca intinereste. O coloana sonora saraca cu doar 2 melodii, OneRepublic - I Ain’t Worried si melodia senzationala a lui Lady Gaga - Hold My Hand pusa tocmai la final. In film mai apare si Val Kilmer (Ice) pret de cateva minute, iar schimbul de replici dintre ei va ramane mai mult ca sigur in istorie.
xerses pe 12 Iunie 2022 14:32
Din nefericire, nu se ridica la nivelul primului.... asa ca , doar pentru nostalgici , merge.
Spiger_Iasi pe 27 Mai 2022 18:13
Bun film!
Scenariu pertinent, regie pe masura.Actorii joaca convingator.
superdepeche pe 07 Iunie 2022 07:06
top top ...dar
Top Gun Maverick are tot ce te aștepți de la un film de succes!
Umor bine sincronizat ,emoție continuă si acțiune clasică
Absolut de văzut ...dar muzica....muzica lipsește
Melodia de la sfârșit interpretată de Lady Gaga nu va atinge succesul celor de la Berlin