Păreri The X-Files: I Want to Believe

(2008)

Dosarele X: Vreau sa cred

alali pe 04 Iulie 2016 19:44
Un "X Files" fara sare si piper; paranormalul lipseste cu desavarsire..
Atentie, spoiler!
Mulder inca este cautat pentru evadarea din finalul serialului. Traieste retras, intr-un anonimat total si pastreaza legatura doar cu Scully.
Dar si statutul fostei agente s-a schimbat radical de la momentul in care ne-am luat la revedere, acum mai bine de 5 ani, cu acel in ultimul episod difuzat la tv. Ea este acum un "forensic detective" in cadrul FBI-ului, adica mai pe romaneste, este un soarece de laborator care nu mai face munca de teren. Totul tinde sa se schimbe si sa se reaseze pe vechile fagase atunci cand Scully primeste insarcinare sa ia legatura cu Mulder si sa il convinga sa preia un caz ciudat. In schimbul acestui serviciu, agent renegat va fi exonerat de tot ce s-a intamplat in trecut.
Astea sunt premisele care par sa ofere cele mai bune auspicii pentru un nou inceput in forta al legendarului cuplu de investigatori ai fenomenelor… citeşte

LunchBox pe 26 Iunie 2009 18:31
Este un film bun dupa parerea mea, chiar plin de suspans si nu vad de ce majoritatea zice ca e groaznic; ar trebui sa aduca si niste argumente, totusi.
cezarika21 pe 12 Mai 2016 13:03
Thriller cu subiect tâmpit ce încearcă să profite de faima unui serial celebru
Nu este necesar să fi urmărit serialul ”Dosarele X” pentru a vedea acest film, pentru că în afară de personajele principale Mulder și Scully acțiunea este independentă și doar prezența unui personaj cu presupuse capacități paranormale ne aduce aminte de episoadele celebrului serial. Atât și nimic mai mult.

Filmul încearcă să profite nemeritat de faima serialului TV, aducând niscaiva încasări din partea fanilor doritori să-i vadă împreună pe ecran pe Gillian Anderson și David Duchovny. Principala sa slăbiciune o constituie scenariul lipsit de unitate narativă și de logică, bazat la rândul său pe o poveste încurcată și tâmpită. ”The X-Files: I Want to Believe” abundă în clișee tipice thriller-urilor de proastă calitate, cu kilăreli fără sens și exces de sânge, iar puținele secvențe ce au un oarecare suspans se potrivesc… citeşte

alina pe 11 Decembrie 2008 19:41
In sfarsit o parte mai realistic si bine facuta.Te face sa te gandesti ca ar putea fi oriunde,oricand,victima putand fi chiar tu.Faptele sunt concrete,nu se deviaza la aberatii cu omuleti verzi,se pastreaza discret faza cu sora rapita a lui Mulder iar lumea reala capata[in sfarsit..]contur aratand ca faptele bizare,secrete,indiferenta sunt cele mai fatale arme ale oamenilor..e bine facut filmul.Am fost sa-l vad la mine in oras la cinema si vreau sa spun ca am fost singura in sala,am inghetat de frig[cinemaul de la noi e la fel de vechi si putregait precum angajatii..]si mi-a placut toata povestea filmului.nu a mai contat ca am iesit congelata de frigul din sala..a meritat.
Vorador pe 06 Iulie 2011 19:32
This would have made a better 2 part TV episode than a movie
O adaptare pe marele ecran a serialului destul de bunicica,dar am vazut episoade din X-files mult mai bune decat acest film,mai bine il lansau direct pentru TV decat la cinema.Finalul ales este aiurea de tot,stie cineva ce s-a intamplat in continuare cu acel copil de la spital?
Dragosh02 pe 01 Septembrie 2008 17:41
Prieteni,filmul e destul de bun,acceptabil.Nu e nici un dezastru,nu va mai plangeti atata.Coloana sonora,la fel e acceptabila.Nu e in film nimik care sa te deranjeze,greseli..etc(sau bine...nu extrem de vizibile).Si...scenariu,pt cunoscatorii astia de mai sus,eu unu zic k e bunicel.La ce va asteptati? La imperecheri intre extraterestrii sau pe Maestru Yoda dansand pe macarena ??? .Filmul e mai mult mister si politis.Exact cum trebuia sa si fie.Pe mine nu m-a dezamagit,si il recomand tuturor care au chef sa vada un film frumos intr-o seara linistita.
Andrei pe 20 August 2008 20:02
Nu sunt mare critic, nici mare cineast, sper sa devin unul fiind student la regie.
Evident ca viziunea fiecaruia asupra unei pelicule este uneori diferita.
Exista un trend care se perinda in ultima vreme.
Filmele pot fi mari succese SI atunci cand exista un buget mic (sau chiar foarte mic)atunci cand ai un regizor cu viziune sau un scenarist iesit din comun de talentat si ultima cand ideea de film e super originala (ceea ce in ziua de azi e cam greu)
Dar nu e cazul filmului de fata :)
Ideea de a te folosi de un brand deja celebru nu e noua.Umila mea parere e ca "I Want To Belive" este mai mult o tatonare a "pietei" pentru viitoare "produse" :)
Dar in mai putine cuvinte filmul,coloana sonora,scenariul,locatile sunt mediocre.
Parerea mea... :P

garfield pe 09 Septembrie 2008 19:49
Ai urmarit serialul da' nu mai stii cand,demult probabil (?!?).Aham. Si toata sala a ras la ''fluieratura'' de la inceput.De ce ar rade cineva normal la cap la theme-song-ul din X-files? *rolling eyes*
KuRuPt pe 16 August 2008 11:17
a fost un film destul de reusit...asa ca nu mai comentati!!!
Swoop pe 09 August 2008 01:26
Mult sub asteptarile multor fani X-Files as zice, de la scenariu pana la coloana sonora , toate lasa de dorit.
Pare un film cu buget redus, cu putine locatii.
S-au folosit de brand ca sa mai scoata un low budget movie!
Pacat.

gginho pe 31 August 2008 20:35
Voi astia cu ,,vaaai,era sa adorm'' ,nu va face impresia ca va faceti putin de ras? Cum s-a mai spus pe-aici asta NU e super-mega productie gen TDK [shitty film BTW,ffffffffff overrated,only for teens with no brains and a lot of zits] sau Transformers...
andystarx pe 06 Februarie 2017 02:01
ABIA ,abia i-am acordat nota de trecere ,foarte foarte slab ! De evitat,poate doar pentru fani,dar si aceia vor ramane dezamagiti,ca si mine !
nyuszi pe 30 Mai 2015 23:32
Imi aduc aminte ca prima data cand l-am vazut, la cinema, mi s-a parut jenant de prost. Acum, ca am terminat de revazut serialul cap-coada, mi-am schimbat (usor) parerea. Povestea ramane la fel de jenanta, lipsita de logica, si nu reuseste sa ma prinda. In schimb, mi-am schimbat parerea in ceea ce priveste impactul emotional. N-o fi avut nici o noima ca poveste, dar in ceea ce priveste relatia Mulder/Scully a fost foarte interesant. Serialul s-a inchiat cu ei ramanand impreuna, filmul asa ne arata ce s-a intamplat mai apoi.

Sunt foarte curioasa cum vor fi episoadele noi, de anul viitor. Sper sa fie mai bune, ca poveste, decat filmul asta, dar in acelasi timp sper sa nu-i desparta pe Mulder si Scully numai de dragul rating-ului, si ca sa vada fanii indurerati. :)

MNarcis pe 25 Februarie 2013 22:47
Un film sub orice critica, sper doar sa nu iasa pe viitor si o a treia parte, (patru stele mai mult din respect), nici macar doua legende (si aici ma refer la: Gillian Anderson si David Duchovny) nu au putut schimba absolut nimic..............exceptional de slab \ prost.
ionut77 pe 16 Mai 2011 16:04
reaper77
Fata de serial, acesta este un film nu prea reusit.
Swoop pe 15 August 2008 20:01
Aaaa era sa uit, tema principala X-Flies nu se aude decat de vreo doua ori in film ( la inceput si atunci cand Mulder si Scully se uita la portretul lui W.Bush)
Cat despre incasari in SUA ce sa mai vorbim, a fost intrecut chiar de un desen animat (Space Chimps)
X-Files 2 - 17 mil in 2 saptamani
Space Chimps - 21 mil. in 3 saptamani

IMDB rating : User Rating: 6.4/10
Filmul e mai mult un crime-drama.

Manusa pe 27 Iunie 2012 21:53
Un film chiar bun, pentru fanii genului si a seriei The X-Files, dar fata de serialul cu acelasi nume este mai slab, serialul mi-a placut enorm, dar totusi mi-a placut si acest film.
orlandita pe 19 Decembrie 2008 17:39
pacat, ma asteptam la mai mult
Mihai M. pe 19 Decembrie 2008 10:54
Slab, slab, extrem de slab!!!
Ca un fan al serialului, nu pot decat sa-mi exprim regretul enorm ca scenariul este un fiasco total! Poate ca C.Carter ar fi trebuit sa se limiteze doar la regie. Pacat ca filonul spiritual este expolatat extrem de superficial...filmul ar fi fost cu mult mai reusit daca episoadele sangeroase ar fi fost lasate pe ultimul plan...

mu_zz_i pe 15 Decembrie 2008 12:27
Ma asteptam la mai mult. Eu unul am vazut serialul pe PRO Tv si era printre cele mai urmarite la vremea aceea (ehe nene demult cand nu aveam 100 de televiziuni cu feed romanesc), mi se parea genial, defapt si acum am aceeasi parere, OZN, SCI FI... de aceea ma steptam la mai mult din partea sa. Nu zic ca subiectul nu e o poveste buna, rusi facand experimente pe americani si totul intr-un environment sobru, iarna, oameni transati, medici rusi (mereu i-ti da impresia de oameni fara scrupule), un batran care lacrimeaza sange... are ceva din X-Files insa insuficient plus ca sfarsitul este deasemenea un punct negativ... ma asteptam mai mult la ceva de genul: " Adevarul este dincolo de noi"; poate va suna cunoscut.
ali79 pe 07 Septembrie 2008 12:53
Recunosc ca nu mai stiu cum au fost ultimele sezoane din Xfiles, ori a fost prea demult, ori chiar nu le-am vazut. Dar am urmarit la un moment dat serialul si imi placea foarte mult. I want to believe nu mi-a placut insa deloc. Cred ca doua episoade de serial puse cap la cap erau mai captivante si mai pline de suspans. Si nu prea imi aduc aminte de coloana sonora, sunt aproape sigura ca nu era asa fluierata ca bucata de la inceputul filmului. Era melodioasa. Cand a inceput fluieratura aia toata lumea din sala a ras :)
dr pe 30 August 2008 14:31
M-a dezamagit total
foreverall pe 29 August 2008 01:53
Super super aiurea.Tocmai lam vazut la cinema si era sa adorm.....primul mi-a placut,dar acesta e infect.
anelisse pe 26 August 2008 13:25
@E.Floares: ca sa intelegi poveatea nu, dar ca intelegi personnajele asa cum sunt acum, da. filmul ramane fidel sfarsitului sezonului 9. dar multi nu inteleg de ce nu mai avem acel brain-storming dintre Mulder si Scully ca in vechile timpuri. filmul este intradevar o continuare a serialul, cel putin din punct de vedere al conturarii personajelor. ai spus ca Gillian Anderson este hidoasa in film. nu este. personajul ei a trecut prin iad in ultimile sezoane. e de inteles de ce nu mai vrea sa se reintoarca la acea vreme intunecata din viata ei. este trista, abatuta, vrea un pic de lumina in viata ei. a pierdut mult in sezoanele 8 si 9.nu stiu daca ai le-ai vazut. se leaga de mitologie.

Chris si Frank au gresit cand au spus ca acest film este pentru toata lumea. nu este. din pacate, trebuie sa cunosti pesonajele asa cum au progresat in ultimile sezoane in serial ca sa… citeşte

anelisse pe 4 februarie 2008 15:29
pentru cei care vor citeasca pareri pro si contra despre film, aici va las un link al unui forum international: http://forums.xfilesnews.com/index.php
anelisse pe 23 August 2008 13:11
film excelent! toata psihologia X files reunita intr-un singur film. de ce este prost cazul prezentat aici? nu este. deloc. uitati-va la celelalte episoade MOTW* si spuneti atunci ce e diferit. toate episoadele X Files au avut defecte. niciunul nu e perfect, doar ca atunci aveam intotdeauna saptamana viitoare si acum nu. din pacate filmul e complet neinteles.

tot filmul se invarte in jurul personajului lui Scully. si uitati-va la sezoanle 8 si 9 ca sa intelegeti de ce. prin cate a trecut personajul.
asta e un film pentru oamenii inteligenti. scuze nu vreau sa jignesc pe nimeni, dar e intradevar un film inteligent facut. bazat pe 2 teme predilecte in X Files -- stiinta si credinta in D-zeu. X files nu inseamna numai conspiratii extraterestre asa cum cred unii.

filmul este foarte psihologic, te face sa gandesti lucrurile in profunzime, sa le analizezi.… citeşte

E.Floares pe 21 August 2008 20:04
Dupa Californication se pare ca David Duchovny nu prea mai pare la fel de credibil cum era in episoadele X-Files. Gillian Anderson e absenta total, s-a schimbat nu numai la modul de interpretare dar si la fizic, e cam hidoasa, cred ca ea e alien-ul pe care nu l-au gasit niciodata. Filmul e mediocru, puteau foarte bine sa lege doua episoade din alea cu "to be continued" intre ele ca sa fie povestea liniara si tot cred ca le iesea mai bine decat "episodul" asta de 105 minute numit "I want to believe". Au avut bugetul la "episodul" asta de 30 de milioane de dolari. Bani aruncati pe geam! Cu juma de milion de dolari le faceam eu inca un sezon de episoade filmate in casa la mine, in beci si in pod. Macar duceti-va la cinema sa-l vedeti ca sa nu iasa saracii in 0 profit.
E.Floares pe 4 februarie 2008 15:29
@anelisse: vrei sa spui ca trebuie sa vedem 2 sezoane de episoade X-files ca sa intelegem "I want to believe"? :|
E.Floares pe 4 februarie 2008 15:29
@anelisse: nu am timp sa citesc forumul x-files, nici macar pe ala de la the dark knight, dar merci de link. Eu cred ca puteau sa lucreze mai mult la partea de suspans si de teroare necunoscuta...mi se pare ca au cam dat-o-n barci cu laboratorul ala "extra-ascuns".
stircu radu pe 21 August 2008 18:54
e super filmu
Anicescu Stefan - Bogdan pe 16 August 2008 19:56
Fiecare are dreptul la opinie si are de asemenea libertatea de a detesta sau de a aprecia orice film. Nimeni nu trebuie sa bage pe gat opinia sa altuia care este considera altfel. Este adevarat ca in general critica de specialitate poate influenta viziunea cuiva asupra filmului, dar nu cred ca se poate vorbi de unanimitate inspre partea negativa.

Asa ca mai bine spune fiecare ce vrea, fara replici la post-ul lui X sau la cel al lui Y. Mai ales ca nu suntem cine stie ce critici.

Ca sa revin la film, eu astept sa apara la noi in cinematografe ca sa il vad. Nu am vazut primul film dar eram fan Dosarele X cand eram de 10 ani, asa ca s-ar putea sa imi faca placere reintalnirea cu Mulder si Scully, chiar si in contextul unei regii si al unui scenariu nu prea stralucitoare.

The Usher pe 15 August 2008 23:34
Maestre ai cam lipsit de la orele de limba romana vad... Iti recomandam oDC pentru ca nu credeam ca ai capacitatile necesare sa folosesti torrente... Oricum, raman la parerea mea: nu ai nimic in comun cu filmele ,mai bine ai sta acasa si nu le-ai mai viziona in cinemtografe cu surround.
PS: Poate ii inveti pe Carter&Spotnitz cum trebuie scris un scenariu,ca vad ca te dai expert. Poti sa dai cate reply-uri vrei ca nu ma mai obosesc sa-ti citesc comentariile de nestiutor.

Swoop pe 15 August 2008 01:33
Maestre The Usher, ma scuza-ti ca v-am jignit parerea de cinefil.
L-am vazut chiar intr-un cinematograf cu sorround, din pacate coloana sonora (ca si scenariul )lasa de dorit.(am zis lasa de dorit)
Asta are o influenta asupra incasarilor.
Dc++? oooO ce e aia? chestia aia plina de canale pline de virusi? :)Foloseste si tu torrents.
Oricum ar fi, fiecare are dreptul la o parere.
Din pacate sunt uni care nu o au pe a lor se leaga de a altora.
Multumesc.

The Usher pe 11 August 2008 18:51
Swoop, ce-ar fi sa-ti postezi parerile de "cinefil" dupa ce vezi filmul in cinematograf si nu dupa ce il downloadezi dupa dc++ ? Coloana sonora e proasta? Ce coloana sonora ai fi vrut? Muzica originala din serial e acolo ce orchestratii de geniu ai fi vrut sa fie compuse? Low budget? Da , la 30 milioane de dolari e low budget dar cand a fost X-Files o mega-productie? Chiar si primul film a avut un buget de vreo 60 milioane de dolari.Macar daca nu ti-a placut un film incearca sa dai niste motive coerente,nu ineptii. Vroiai Bad Boys? Trebuia sa nu te uiti la X-Files...
ciucuras pe 02 August 2008 13:32
...un film cu mult sub asteptarile mele .. dar oare putea iesi ceva mai bun?

Admirator infocat al fenomenului X FILES ,
remarc un film interesant, dar slab din multe puncte de vedere, aspectul comercial fiind evident.

Filmul lasa impresia unui altfel de "x", diluat, prin scenariu, aparitia actorilor pe firul ideii principale, coloana sonora, etc.

Acest film trebuia sa fie unul puternic, si cu regret afirm, nu este .

- 4 stele pentru ... fenomenul X FILES -

spookie pe 21 Iulie 2008 17:03
un serial mai cult mai inteligent si avangardist ca dosarele x nu a existat,eu facand parte din cei care au toate episoadele si s-au saturat de reluari.si ce o sa va sperie la dosarele x e: actualitatea fricii (daca vorbim de conspiratii) mitologia bine documentata,si pentru generatia internet care nu a prins serialul , e un film rupere,marfa,cool,belea.deci va rog sa va uitati si de-abia apoi sa va exprimati parerea.de pierdut nu aveti...
olivia pe 14 Iulie 2008 18:56
si toate secretele sunt out there. in sfarsit. e un adevarat miracol ca au putut sa tina totul sub cheie pana acum. asta o sa fie un fim super tare. sper la un x files 3 in viitor.
claudiu-daniel pe 10 Iulie 2008 19:23
bine ca sa gindit sa se faca partea a doua cam mult am asteptat o a 2 parte si bine ca sint tot aceiasi actori va fi interesant.
Iri pe 29 Mai 2008 16:50
In minunata noastra romanie apare in septembrie!!!!!!In state apare in iulie....Asa ca avem de asteptam o groazaaaaa.
mnt pe 14 Aprilie 2008 19:25
super, inca doua luni si apare si-n minunata noastra romanie de rahat si filmu asta.
"Vreau sa cred din nou...." ei drept in omul care o sa fie varcolac...

claudiu-daniel pe 04 Februarie 2008 15:29
super ca se face si partea a doua abia astept
Radu1711 pe 21 Februarie 2010 15:40
radu1711
cand eram mai mic imi placeu f mult dosarele x, era cam singurul film de groaza care il stiam pe atunci
stncndr pe 29 Martie 2009 00:44
Eu dau nota 10 filmului.
Nu stiu la ce v-ati asteptaat vvoi de spuneti in majoritate ca SLAB DOMNE ! Ca va asteptati la MAI MULT?!?!

In cele din urma "I Want To Believe" este cat se poate de realistic. Poate putin fictive experimentele umane aparute in film dar ganditi-va putin la ce se intampla pe vremuri in Lagarele de Concentrare. Punct.

grigore pe 23 August 2008 10:41
Excelenta revenirea!
Sa mai puie vreo 200 de episoadi!
Tare mult doream sa-i vad!

torch pe 21 August 2008 18:50
kkt d film timp pierdut aiurea
Pitbull pe 16 August 2008 14:56
Am sä-i fac analiza completä curând, si o pun pe forum. Pân-atunci...

Penibil de prost.
Scenariu ilogic, incoerent, gäurit ca mâncat de soareci... Filmat complet cretin, ca la cineclub, montat ca de-un puradel care abia învatä un program de movie-editing... Cât despre Sculder si Mully (sau viceversa, cä tot aia e)... joacä de parc-ar fi la Cântarea României - nici nu stii care-s mai tälâmbi, actorii sau personajele).
vedeti-l neapärat! Veti avea de ce râde! :D