Păreri The Usual Suspects

(1995)

Suspecți de serviciu

Mores pe 26 Noiembrie 2010 10:31
Cea mai mare realizare a diavolului a fost cã a convins lumea cã nu existã...!!!
De ce este o capodopera? Pai daca ne uitam la buget (unul mic) nu ne impresioneaza. Este o capodopera pentru ca e facut din talent. Este nevoie de multa indeletnicire pentru a realiza legaturi minutioase intre evenimente aparent ilogice. Sa va spun ceva: Filmele de profil mister-psihologic sunt foooooarte rar premiate la oscar iar atunci cand sunt , cel mai important oscar pe care poate sa-l ia un film psihologic este cel petnru cel mai bun scenariu original . Si daca mai adaugi si prestatia lui K.Spacey obtii ... o capodopera.10
Ancient pe 25 Noiembrie 2009 20:09
Kevin Spacey
Kevin Spacey,ca de obicei,genial.Un film care merita vazut
spanac2015 pe 15 noiembrie 2011 07:50
Who is Keyser Soze? :)))))))) the bigest trick the devile ever pulled is by convincing the world he doesn`t exist : and like that HE`S GONE ....magnific finalul , prima oara cand l-am vazut am ramas cu expresia aia pe fata "sa mori tu!"
okila pe 10 Aprilie 2010 13:23
Un film excelent,Kevin Spacey joaca fara greseala,iar povestea este de nota 10.
Eustake pe 05 Iunie 2009 10:30
Extraordinar film!
Nu stiu cum de mi-a scapat atata vreme. Un film ce merita vazut de oricine. Probabil unul din cele mai deosebite finaluri. De fapt am putea spune ca are 2 finaluri unul dupa celalalt.
Mie mi-a placut si prestatia lui Chazz Palminteri. Cu siguranta cel mai bun film regizat de Bryan Singer. Totodata, unul din acele filme bune cu Spacey (alaturi de Se7en sau American Beauty, sau LA Confidential).

pssst pe 27 August 2003 15:15
aici am vazut ca acest film, care e penultimul cu el vazut de mine, este de fapt primul din seria cistigatoare pentru el: vedeti ce bun e acest site?

ce sa spun: povestea mi s-a parut la inceput debila, dar dupa ce am vazut ca BS nici de data asta nu ne-a dezamagit, mi-am dat seama ca nu e un film de super-actiune, NU! este un film despre un om (putin spus om) cu o minte machiavelica, care reuseste ca sub o masca de handicapat bonom sa aiba suficienta putere pentru a manipula jigodii, borfasi, criminali, politisti cu aceeasi usurinta: este magistral!

acuma, nu spun ca ceilalti joaca zlabutz: dimpotriva, dar scenariul si Regia sunt de o asemenea natura incit sa ii slate in final mingea la fileu lui KS, scena finala in care isi arata adevarata natura, ca un demon care isi dezmorteste aripile ascunse sub o haina de cersetor, este perfecta pentru finalul unui… citeşte

pssst pe 27 august 2003 15:15
asa e... scenariul este surprinzator. si GB joaca meserias, dar finalul ma determina sa zic ca filmul a afost facut pentru KS.
bobocul86 pe 06 Octombrie 2009 21:21
am vazut tarziu filmul dar este un film foarte bun; nu m-as fi asteptat la acel final; aa fost creat un personaj in top 10 al celor mai rele personaje all time: kayzer soze;
Matrix pe 28 August 2003 13:44
Cred ca este printre putinele filme la care n-am intuit finalul. De fapt nici n-am avut timp sa ma gandesc pentru ca filmul curge prea rapid si prea bine ca sa-ti dea vreo speranta.
Eu zic ca si Gabriel Byrne a jucat magnific.

corigeb pe 22 Martie 2010 16:24
L-am revazut de nenumarate ori si intotdeauna continua sa ma uimeasca..un film extraordinar pe care orice iubitor de filme trebuie sa il vada cel putin o data...
Paula pe 01 Mai 2008 17:22
Ce pot sa spun? Finalul filmului chiar a fost surprinzator de bun! Toti actorii au jucat minunat....dar sa recunoastem!! KS a meritat premiul ...nu e asa de usor s-o faci pe ologu' ;)
5 stelute din partea mea!!

Sergiu.Lobont pe 17 Iulie 2010 20:37
As vrea sa remarc reprezentatia lui Chazz Palminteri, despre care nu prea se vorbeste pe aici, bineinteles si un Kevin Spacey genial. Filmul... perfect.
robertsandu pe 12 Septembrie 2012 15:20
Nici prea-prea, nici foarte-foarte
Hm, un film greu de notat. Șmecheria din final tinde, într-adevăr, să-ți ia ochii și să te facă să acorzi nota maximă, pentru că, de ce să nu recunosc, este ingenioasă și vine ca o lovitură de măciucă dată privitorului. Dincolo de acest super-gimmick, filmul se poate lăuda cu o prestație foarte bună a lui Kevin Spacey și cu o poveste structurată în jurul unui aparent jaf (ceea ce, dați-mi voie să vă spun, nu este chiar atât de incredibil).

Există senzația cum că gimmick-ul (repet, minunat) este baza aici și că povestea a fost creată în așa fel încăt să pună în valoare acest grozav giumbușluc. Iar asta nu e deloc în ordine după părerea mea. Povestea trebuie pusă pe primul plan într-un thriller, iar artificiile cu care decizi să ți-o pui în valoare apar, de fapt, ca instrumente prin care arăți ce vrei tu să arăți -… citeşte

Theodor2011 pe 17 Februarie 2013 16:50
The Usual Suspects, este un film: Complex si psihologic, care spre final ''se joaca'' pur si simplu cu mintea celor ce il vizioneaza. L-as vedea intr-o lista de filme cu titlul ''mind fuck'' alaturi de alte filme complexe si psihologice ca: The Inception, Memento, The Machinist, Donnie Darko, Shutter Island etc. Kevin Spacey a jucat binisor castigand chiar premiul OSCAR, pt prestatia sa individuala din acest film
Ovidiu239 pe 12 martie 2013 20:10
Merita mai mult de 7, Theo, parerea mea...
milito pe 22 Februarie 2012 01:01
foarte bun filmul, finalul este de nota 10 plus. este un film care te tine in suspans pana la ultimul minut
margott pe 21 August 2010 14:36
Unul din cele mai bune thrillere, actiune si suspans la cote maxime. Kevin Spacey e intr-adevar un mare actor.
pique03 pe 11 februarie 2013 07:29
Are 8.7 si u ii dai 8!!wtf!!!ce e neinregula cu tine omule???
Ovidiu239 pe 20 iunie 2013 22:48
Si ce vrei frate, ce daca ia dat 8? Putea sa-i dea si 1 sau 2, e parerea ei. Si tu trebuie sa-ti vezi de nota ta fara sa te intereseze de cat are pe IMDb sau cate premii are.
lea72 pe 21 Martie 2010 18:11
Un film cu adevarat bun.Cam atat.Mergeti sa-l vedeti,merita.
Ovidiu239 pe 12 Martie 2013 20:08
Cel mai tare truc nascocit vreodata de catre Diavol a fost sa convinga lumea ca nu exista
La prima vedere, tinand cont de premii si de nota IMDB, The Usual Suspects este obligatoriu de vazut. Si chiar asa e. Suspans si tensiune pana spre final, joc actoricesc foarte bun, filmul iti depaseste orice inchipuiala si e imposibil sa anticipezi finalul. Un thriller psihologic incredibil, care spre final pur si simplu iti ia mintea la misto, si daca nu ai fost atent pana atunci nu mai pricepi nimic. Scenariu si regie aproape perfecta, un asemenea film trebuie vazut neaparat!
alex_il_fenomeno pe 27 Iunie 2012 18:39
un film impresionant , atat de bine gandit si realizat incat merita considerat capodopera ! inca de la inceput te cucereste prin atmosfera misterioasa , personajele extrem de vaste in expresii si atat de bine prezentate , actiunea complexa si desfasurata pe o durata destul de considerabila de timp si niste rasturnari de situatie care te lasa masca pana si dupa terminarea productiei ! de vizionat si revizionat pana pierzi numarul !
Ami85 pe 09 Ianuarie 2011 21:37
Foarte bun filmul, iar K. Spacey a jucat exemplar, asa cum ii sta lui bine. Desi e imprevizibil, alert si nu iti ofera ocazia sa te plictisesti, filmul are un oarecare final... sa zicem asteptat sau banuit. Cu toate ca e putin cliseic, oricand l-as revedea cu mare placere.
Octaz pe 18 Decembrie 2010 22:38
De necrezut,dragi prieteni,acesta este un film incredibil,pur si simplu de neegalat,un film care ne arata cat de destepti si malefici pot fi unii oameni,cum reusesc sa se joace prin luciditatea lor cu mintile tuturor celor din jurul lor si implicit cu mintile noastre.Inca de la inceput cu putin umor,cu un strop de ironie reuseste sa te puna la punct si sa te faca sa il urmaresti pana la sfarsit si garantez,cu cat filmul inainteaza cu atat curiozitatea creste.Finalul este absolut genial,pentru ca vine cu 2 dezvaluiri decisive care stau la baza intregului film-de altfel si raspunsul la intrebarea "Cine este defapt Kaiser Sose?",una mai mare ca cealalta,si nu vei avea timp sa iti revii dupa prima lovitura ca va veni imediat si a 2a.Ce pot sa mai spun,cred ca nota filmului spune tot,foarte rar vad un film pe acest site care sa aibe o asemenea nota
iulian94 pe 05 Iunie 2013 14:08
Un super film, exceptional, iar finalul te da pe spate. Actorii au jucat exceptional. De la mine nota 10.
NmpN pe 30 Martie 2013 00:33
Exceptional , mai ales finalul . Un inceput putin ambiguu insa actiunea este foarte buna si K.Spacey face un nou rol de exceptie .Recomand!
Iulidesprefilme pe 10 Martie 2013 10:54
Filmul îşi merită Oscarul pentru scenariu original și pentru prestația lui Kevin Spacey la categoria Cel mai bun actor în rol secundar...
ioana2222 pe 22 Noiembrie 2012 00:31
un film superb ,excelent,iar kevin spacey e printre favoritii mei/nu trebuie ratat
armandd19 pe 26 Septembrie 2012 13:34
Incredibil
Nemaipomenit filmul acesta, cel putin la final m-a lasat cu gura cascata:O ... Clar o capodopera:)
deadlord pe 03 Septembrie 2012 19:12
Un film absolut incredibil. Scenariul este cu adevarat incredibil de bine scris. Regia de exceptie, iar actorii sunt incredibili.
mihaelatb pe 26 Mai 2012 01:53
Un film absolut fenomenal. Personajul, la fel de rau ca si in Se7ven, dar cred ca acolo facea repetitia pentru, hai sa zicem, perfectiunea raului, din acest film. Fenomenala este scena cand personajul lui Chazz Palminteri, grozavul politist, plin de el si de importanta lui, realizeaza ca a fost prostit, iar nume , localitati, personaje ii apar in fata ochilor ca intr-un vartej ametitor care-l fac sa constientizeze adevarul. Kevin Spacey, fara greseala ! 10!
radu3455 pe 25 Februarie 2012 11:29
prea tare filmul iar finalul te lasa fara cuvinte,un film ce nu merita ratat 10
Andrei.Ciprian pe 16 Februarie 2012 18:30
Unic!
Un film genial.Are un scenariu faorte bine pus la punct,un ritm bun care nu te lasa sa te plictisesti nici macar o secunda.Avem un Kevin Spacey de nota 10 care in oprinia mea face cel mai bun rol al sau(peste cel din American Beauty).Olbigatoriu de vazut.
Raddu pe 09 Februarie 2012 14:23
Kev Spacey
Cred ca cel mai bun rol al lui kevin spacey. Geniala interpretarea , iar sfarsitul cand se urca el in masina , parca totul a fost o joaca. Foarte bun , actiune complexa personaje suficient de mult , idee foarte originala , scenariu superb. Mi-a placut foarte mult filmul .
daron75soad pe 30 Ianuarie 2012 19:41
Kevin Spacey in acest film a fost extraterestru, divin, sublim, demential.
MNarcis pe 30 Decembrie 2011 10:58
Un film genial invaluit in mister, un film care iti pune toti neuronii la munca pentru a incerca sa deslusesti misterul, si anume cine este acest Keyser Soze? (iar cand in film se povesteste despre acest criminal-geniu pe nume: Kayser Soze insusi ,,Diavolul'' in persoana, aproape ca mi se facuse parul de gaina); un scenariu genial si un personaj malefic atat de bine conturat incat te captiveaza instantaneu in care practic aproape tot filmul se invarte in jurul acestui nume. Un film plin de suspans si un scenariu absolut impresionant si genial, Gabriel Byrne joaca foarte bine insa Kevin Spacey is the ,,Master of Puppets'' (care trage toate sforile)..........un film obligatoriu de vazut!
NasulDM pe 17 Decembrie 2011 23:58
Kevin Spacey interpreteaza genial. Un film care te tine atent pana la capat. Super finalul
tonymaestrul pe 28 Noiembrie 2011 19:39
E foarte interesant filmul merita vazut dar nu e chiar asa o capodopera cum scriu alti useri . Interesanta povestea.
Teh pe 26 Noiembrie 2011 21:01
Fuckin' Cops
Filmul, desigur, nu poate fi marcat în sintagma "masterpiece"/capodoperă, după opinii generale şi comparaţii cu alte filme, ci doar un film foarte bun. Însă, personal, îl notez cu 10 şi sintagma capodoperă pentru că l-am adorat din toate punctele de vedere. Aşa cum vorbeam mai devreme cu cineva, filmul acesta mi se potriveşte de la început până la sfârşit, e ca o carte de vizită pentru mine, l-am adorat din prima secundă, până la ultima. Actorii mi s-au părut excepţionali! Kevin Spacey a jucat excepţional acest rol, nici nu ştiu cine l-ar fi putut înlocui atât de bine... ah, pe Al Pacino l-aş mai fi văzut în rolul ăsta, but still... he wouldn't be that cripple, nu ştiu, i s-a potrivit atât de bine şi a jucat atât de bine!

Filmul acesta are de toate, actori, personaje, replici, evenimente, "fuckin' cops" and criminals şi... ăh, tip sexy (… citeşte

matew10 pe 24 Noiembrie 2011 12:37
Avem pe tapet o epica interesanta. Hotul pe hot protejeaza ori fiecare nelegiuit datoreaza ceva unui prieten sau dusman din bransa. Kaiser Sose poate fi oricine fie un povestitor iscusit, un nelegiuit cu idei sau banalul broscoi cu mers neregulat intruchipat de talentatul Kevin Spacey. Misterul si suspansul sunt la ele acasa in acest film unde cei stapani devin niste borfasi amarati, iar inocentii, turnatorii, entitatile neglijabile rastoarna tiparele, disimuleaza, invalue oamenii in halou si inventeaza ce vor ei.
neomatrix pe 12 Septembrie 2011 10:34
foarte bun film
dupa parerea mea, Kevin Spacey in cel mai bun rol al sau......
taroel pe 19 Februarie 2011 06:20
Un film extraordinar.L-am vazut prin 96-97 la cinematograf,asta cand mai exista asa ceva in Brasov.A fost singurul film la care vorbeam singur,efectiv,pe strada in drum spre casa dupa ce l-am vizionat.Pentru cei care nu l-au vazut nu trebuie ratat.
lizzy4u pe 10 Septembrie 2010 00:42
bun,intr-adevar!
genial.in genul asta mia puteti vedea identity,secret window,s3ven!recomand!
Levente88 pe 01 August 2010 22:44
Un film de exceptie cu un final adorabil...singurul regret? L-am descoperit mult prea tarziu
aayana pe 24 Mai 2010 22:36
Rasturnari de situatii, criminali, intrigi, goana dupa bani. Multi sunt pioni si unul singur este Kaiser Szose. Super tare ideea filmului. Finalul te da peste cap. Nu numai ca sunt pacaliti detectivii dar este pacalit si privitorul. Ne dam seama abia in final de joc.
cosmin_kedii pe 17 Martie 2012 14:38
Filmul în sine a fost total bine executat, script-ul mare, mare poveste, locatii mari (LA n New York), premisă intrigantă. Acest film a fost în esenţă mare.
Alexandru93 pe 16 Ianuarie 2012 19:43
Foarte bun filmul, dar totusi finalul totusi nu e genul de what the fuck?! adica nu se compara finalul de la The usual suspects cu finalul de la Shutter Island acolo ramai what the fuck?!
Vorador pe 12 Ianuarie 2011 01:09
O pelicula plina de suspans si mister, cu elemente de film-noir, care aminteste de stilul "whodunit" din perioada clasica a Hollywood-ului. Bryan Singer reuseste sa creeze un film intunecat, splendid regizat si cu un scenariu inteligent, iar Kevin Spacey este pur si simplu uimitor in rolul lui Roger "Verbal" Kint. O capodopera a anilor '90 care nu trebuie ratata de nimeni!
sarrpe pe 12 August 2010 20:55
buun filmu` asa da! nu i-am dat nota mai mare pt k e prea complicat, tre` sa stai atent la fiecare replica, ma cam enerveaza filmele astea, dar asta a fost bun!
CristiN pe 03 Februarie 2011 01:42
Ce pot sa zic , mie mi-a placut filmul . Fiecare cu genurile lui . Gusturile nu se discuta .
Smrs pe 25 Ianuarie 2019 03:17
De vazut!
Un film foarte bun, dar pe care nu pot sa l consider dintre cele mai bune pt ca m-am prins relativ repede care e faza. Cred ca mi-a daunat faptul ca in ultima vreme am vazut numai filme de astea si mi am dat seama de pe la jumatatea filmului, din instinct mai mult..nu cred ca a fost ceva concret care sa fi determinat asta, cine este Keyser Soze, adica diavolul din aceasta poveste. Intr-adevar, m a incurcat ca era prezentat ca martor la toate momentele in care imi dadeam seama ca el este beleaua, insa la final cand am descoperit ca vorbea despre el, dar la persoana a treia, m-am simtit chiar bine. Momentul decisiv, care m a convins definitiv, a fost cand povestea cu lux de amanunte despre istoricul legendei Soze. Nu spun mai mult..descoperiti si voi cne a fost Keyser Soze. o sa va placa :D
hannibal03 pe 09 Ianuarie 2019 18:50
Unul din cele mai bune filme thriller pe care le-am vazut. NImic nu este cea ce pare in acest film care se joaca pur si simplu cu mintea spectatorului. Kevin Spacey este absolut genial, darau fost foarte bune si interpretarile lui Gabriel Byrne, Chazz Palminteri sau Benicio del Toro.
lili22 pe 18 Martie 2018 08:47
Nu sunt o pasionata a genului, dar recunosc un lucru bine facut.Mi- a placut finalul si interpretarea lui Kevin Spacey.
cody_rusu pe 08 Februarie 2018 22:00
Un film cu adevarat exceptional.Jocul actoricesc este unul fara cusur,Kevin Spacey meritand oscarul pestru acest rol
balta67verde pe 20 Octombrie 2016 11:59
Oscar, pe merit
Film excelent cu o distributie de 10 stele. Te tine in priza pana-n ultima clipa si are un sfarsit care te surprinde. Merita nota maxima. Iata un film care nu a luat Oscar dupa criterii politice ci pe merit.