Păreri The Shape of Water

(2017)

Forma apei

mirydel pe 15 Martie 2023 00:06
desi la inceput mi s-a parut o
prostie,filmul este ft bun insa nu pt oricine…intr-adevar:sa ne vindecam sufletele! (morala filmului) interpretare exceptionala a personajelor principale

GiulianoDirt pe 25 Martie 2022 17:46
Nu de Oscar dar bun. Nerecomandat imbecililor, analiștilor de ambele genuri sau adolescentilor frustrați. Nota 7.
Iulidesprefilme pe 21 Mai 2019 18:17
Motive de vizionare ? Poate...Oscar la categoriile: Cel mai bun film al anului, Cel mai bun regizor...Nu neapărat ! Povestea e tulburătoare, cu mult dramatism și puțin umor, dar potențând ideea de incompatibilitate între două ființe sensibile, din lumi diferite...
Aishor pe 24 Martie 2019 14:42
Un film ciudat pe care nu l-as mai vedea si a doua oara. Sally face tot filmul, e perfecta pt acest rol. Ii vine ca o mănuşă. Am urmărit filmul doar pentru ea.
Mihai_Moise pe 19 Februarie 2019 12:44
Un basm...
E singurul cuvant ce exprima senzatia incercata la a 2a vizionare, un basm postmodern, desi apeleaza la scenografia din timpul Razboiului Rece. Si un duet extrem de contondent, interpretat de Sally Hawkins si Michael Shanon, cu extremele lui dualiste, greu de ignorat empatic.

Pe o coloana sonora impresionanta, personajul interpretat de S.Hawkins e surpriza fabuloasa a regizorului G. del Toro! Valoarea prestatiei este cu atat mai ridicata cu cat singuratica Elisa nu este o persoana obisnuita. Astfel de roluri dau intreaga masura a talentului sau, dimpotriva, devin piatra de moara ce inneaca intreaga cariera a celui ce accepta o asa provocare.

Cu toate astea, celalalt personaj e mult mai bine prezentat si cred ca regizorul are o mare vina ori scapare. Elisa se contureaza doar interactionand cu cei 2 prieteni sau gravitand in apropierea… citeşte

kasmyn pe 02 Ianuarie 2019 21:58
foare bun film!!!
FOARTE BUN FILM, BINE REALIZAT!! NU ESTE UN FILM TOTUSI PENTRU ORISICINE!!
_andreeapirvu_ pe 01 Ianuarie 2019 19:35
Absolut oribil filmul.Dar gusturile nu se discuta.
oana_izabella pe 01 Ianuarie 2019 16:47
2-ore pierdute din viata mea...un film absolut odios
spiritul pe 13 Octombrie 2018 21:58
Nu prea captivant
La inceputul filmului speram la mai mult pe parcurs, dar din pacate am constatat ca nu prea m-a captivat. Merge de vazut o dată, de curiozitate.
claudiu-daniel-lugoj pe 24 Septembrie 2018 22:42
Un film mai ciudat dar la care ma asteptam la mai mult din partea lui.Nu e un film rau dar nici grozav nu este.O poveste de dragoste pur si simplu ciudata si impotriva firii.Si parerea mea ca sa dus aproape pina la extrem cu aceasta poveste de dragoste.
lili22 pe 04 Septembrie 2018 13:44
Povestea te prinde si urmaresti fara pic de plictiseala acest film.
felicia_seceleanu pe 19 Aprilie 2018 18:31
Frumoasa poveste, frumoasa metafora! Sa ne vindecam sufletele!
Ghemot pe 15 Aprilie 2018 22:27
În ciuda tuturor criticilor aduse, acest film are acele caracteristici pe care le au un film-două în fiecare an „filme de oscar”.
Cipriandeblaj pe 12 Aprilie 2018 19:26
Abia aștept...
Poate că deja o parte l-ați văzut la cinema, eu însă am pierdut șansa. Dar abia aștept să-l găsesc pe DVD la un preț rezonabil.
user-5b915fed20dd6 pe 06 Septembrie 2018 20:14
M-am uitat 20-25 de minute la acest film,cu speranța că pe parcurs va deveni interesant,din contra devenea din ce în ce mai plictisitor,. Nu-i film de oscar!
superdepeche pe 24 Iulie 2018 17:06
foarte prost
din seria mea celebra '' mai prost de atat nu se poate '' se pare ca acest film chiar ameninta locul 1.nu m-a impresionat cu nimic rahatul asta de film.
NERECOMANDAT!

mihaelatb pe 27 Mai 2018 21:25
Un film intunecat, as zice imund. Vizionarea lui a fost greoaie si obositoare.
Tunelurile din film, par niste foste linii de metrou abandonate. Apa murdara da senzatia de fetid.
Viata tuturor personajelor este mohorata. Rusii caricaturizati grotesc, de un mexican ce se plange de inechitatea promovata de Trump. Unele detalii sunt prezentate prea insistent, vezi urmele de pe gatul eroinei.
Nu am considerat ca apare grupul oprimatilor ca atu la castigarea Oscar-ului. Faptul ca ea nu vorbeste nu consider ca este un handicap, ci mai degraba o explicatie pentru afinitatea dintre ea si creatura. La fel si ritualul baii din fiecare seara. Si simbolistica oului mi se pare prea „bagata in fata”. Filmul se vrea o parabola, dar grija pentru ca mesajul sa fie inteles de toata lumea, face ca indiciile parabolei sa fie prea evidente.
Nu este un film care sa merite un… citeşte

alx_67 pe 03 Mai 2018 02:27
Oscar ?
Categoric nu este film de Oscar !
Ce a fost de Oscar ? Playlist-ul, care, de altfel este foarte bun ?
Peter O'Toole nu a primit un Oscar.
Becket ? Lion In Winter ? Lawrence Of Arabia ? The Night Of The Generals ?

someone_who_dares pe 19 Aprilie 2018 21:42
Am vazut acest film inainte de castiga Oscarul pentru Cel mai bun film si speram sincer sa nu il castige, Pe cat de extraordinara este Sally Hawkins si cat de cat interesanta este povestea filmului, nu mi se pare ca a ajuns la nivelul acelei distinctii. Regia este intr-adevar iesita din tipare, dar nu mi se pare un film care sa se detaseze atat de tare de restul. Pur opinie personala, mi s-a parut mult mai bun Three Billboards Outside Ebbing, Missouri, mai demn de a castiga premiul.
ingrid_vanta pe 17 Aprilie 2018 11:14
La cat a fost de laudat acest film, se pare ca aveam astepari mari. Este un film predictibil, la jumatatea lui am vrut sa renunt sa il mai vizionez. In afara de coloana sonora , nu e cine stie ce de capul lui.
Robert.Chetan pe 12 Martie 2018 16:31
The Shape of Water nu este un film slab,cum nu e nici un film bun.E un film....ok.Sigur e ca nu e un film de Oscar,cel putin in viziunea mea.Si totusi imi lasa impresia ca ar putea deveni un film cult...peste cel putin 100 de ani.
Ce e sigur e ca e un film al corectitudinii politice."Este evident că Oscarurile, în ultimii ani, sunt premii mai mult politice, o emanaţie a progresismului de la Hollywood. Ar trebui să se facă şi nişte Oscaruri pentru cealaltă parte a societăţii, cea conservatoare."Asta spunea si CTP care de multe ori are niste pareri tampite despre cinematografie dar in cazul de fata ii dau dreptate.Pai sa o luam usor:Avem doua femei.Una din ele cu dizabilitati(este muta),cealalta de culoare.Evident ambele sunt personaje pozitive.Avem si o aratare ciudata care este omul-amfibie.Intre omul-amfibie si femeia muta se infiripa evident o poveste de dragoste.Mai… citeşte

emy_sinaia pe 09 Martie 2018 22:21
Un film neobijnuit care numai de Oscar nu e, nu am regasit nici romantism si nici dragostea de care altii o vad. Mai degraba o ciudatenie care trebuie tratata ca atare.
Kul pe 09 Martie 2018 20:21
The Shape of Water (2017)

– te-ai putea usor indragosti de S.H., daca ai face un efort in acest. Beautiful Unconventional, gen.
– de ce G.T. se duce intr-un popcorn clasic, nu stiu. le: aflu mai tarziu
– film recent (la moda) despre ‘the shape of water [of love-love]’: Teströl és lélekröl (2017)
– in primele 5 minute avem referinte despre 3 filme vechi .us . le: it’s later hint
– oul ca proteina e direct in benzile desenate? de ce nu papa kiwi, mai pah Fer asa…
– nice costumul de scuba. scumpisor.
– M.S. intr-un rol atipic lui, nice
– avea pick-up portabil? iertam.
– communicare
– “accentul” ala rusesc este jignitor, nici macar MascVA nu e pronuntat corect. e o retro-versiune ratata, crez.
– misto pledoaria ei prin semne sa salveze “pestisorul”, si aici se adauga la:… citeşte

ar40tru pe 08 Martie 2018 17:01
Aaaa mai bine NU !!
Mesajul filmului: cand nu are cine sa ti-o traga e bun si Aquaman care app are puteri magice. Hai sa fim seriosi. E doar o parere, nu va agitati degeaba. ✌✌
user-5ab2d30836013 pe 21 Martie 2018 23:49
Penibil! Masura perfecta a dezastrului in care se afla cinematigrafia....
c0aja pe 20 Martie 2018 11:51
Asa si asa
Daca scoti din ecuatie acea creatura, filmul este de cacat.
user-5aa7b81b95769 pe 14 Martie 2018 23:28
Un film de categotia B inspirat destul de vizibil din toate filmele cu sovietici si extraterestri din anii 60. Toate aceste filme sunt cat. B, deci se incadreaza in plan. Castiga corectitudinea politica si astfel o sa devina mai bun Bollywood-ul decat Hollywood-ul.
augustin_bayern_rotar pe 25 Martie 2018 16:29
Standarde poltice
Ce m-a surprins la the shape of water a fost coloana sonora,in rest ceva tipic american,un scenariu care nu e prea orginal,dar filmul merita vazut,datorita imaginilor americii in anii 60'.
Constantin_Grozavu pe 15 Martie 2018 13:10
Departe de mine gândul de a mă pretinde un critic cinefil, dar... Dumnezeu să mai înțeleagă în ce categorie s-ar putea încadra această peliculă! O totală dezamăgire! Povestea pare de Walt Disney, dar nu te poți duce să-l vezi cu ăia mici din cauza unor scene de masturbare și sex explicit absolut inutile și care chiar mi s-au părut a fi din alt film... SF? Spionaj? Dacă ăsta e cel mai bun film din 2017 de la Hollywood, atunci nu-mi rămâne decât să trec pe Bollywood!
AeroX pe 20 martie 2018 10:26
Pai cine v-a pus sa mergeti cu aia mici? N-ati vazut ca filmul are un rating de N-15?
user-5aa8bcfcc59fe pe 14 Martie 2018 08:18
Daca Oscarul cere astfel de filme, astfel de filme se fac... Inafara de finalul ,,emotionant", dar evident de la inceput, nu e nimic in filmul asta...doar multa violenta sangeroasa, secvente de +18 si apoi umplutura pana spre final unde, chipurile, afli in ce zona se invarte genul asta de film... Pro: costume, muzica, decoruri. Contra: restul filmului.
AeroX pe 20 martie 2018 10:27
Nu are cum sa ceara Oscarul un film. Asta a clocit Guillermo del Toro si cu asta basta. Nu e pentru oricine.
mihai_chindris pe 25 Februarie 2018 23:46
Poseidon
O drama din care putem extrage nenumarate intelesuri. Conditia umana se refuleaza si transcende, in final, spre alte "lumi". Primirea unei noi suflari de viata din partea divinitatii readuce calmul protagonistei, filmul incheindu-se intr-o nota optimista.
borisvultur pe 18 Februarie 2018 13:14
Ce crede Jeunet
Văzând filmul, deodată... ceva m-a trimis la filmul „Amelie” al lui Jean-Pierre Jeunet. Poate personajul Elisei, ori decorul... Cert e că după vizionare am descoperit un articol în franceză în care Jeunet îl acuză pe Del Toro de plagiat. Iar Toro îi răspunde că...s-a lăsat influențat de Terry Gilliam. Dincolo de asta : filmul mi se pare supralicitat. Partea a doua are un ritm comercial, chiar cu clișee.
andystarx pe 01 Martie 2018 00:02
Un film cu o idee intersanta si o coloana sonora buna,dar cu siguranta ca nu merita atatea nominalizari la oscar,sunt curios cate va castiga,oricum nu l-as revedea,dar pentru idee si mesaj ,merita o vizionare !
Go 1 2