Păreri The Reader

(2008)

Cititorul

RoTaRel pe 06 Februarie 2009 17:30
Excelent film.....un film profund.....iar interpretarea lui Kate intradevar exceptionala, merita Oscarul !
Bianca A. pe 08 Februarie 2009 21:34
magnific
obreja_vmarius pe 19 martie 2009 14:10
Un film "savuros". Bravoo Kate Winslet!!!!!
Claudiu Iana pe 08 Februarie 2009 23:20
Excelent!
mihai c. pe 13 Februarie 2009 01:09
Am urmarit pana acum 4 din cele 5 filme nominalizate la castigarea Oscarului pentru cel mai bun film (mai putin Frost /Nixon) si consider ca The Reader este cel mai indreptatit ptr castigarea marelui trofeu.
Spun asta ptr ca dintre nominalizatele din acest an este cea mai consistenta realizare de la cap la coada, prin nota scenaristica si regizorala de exceptie, prin trimiterile subtile si profunde catre inimile si mintile privitorilor, prin diversitatea de optiuni pe care o poate da cu privire la evaluarea unor situatii si a unor personaje. Si nu in ultmul rand prin jocul actoricesc monumental al lui Kate Winslet .
Cu toate acestea cred ca va fi decapitat, ptr. ca chiar daca respecta o anumita reteta de subiect ce poate garanta succesul (problema evreilor si a holocaustului), nu e unul din acele filme categorice, prin care TREBUIE sa se vibreaze la unison la drama… citeşte

andyy26 pe 14 Februarie 2009 00:19
Un film minunat!O poveste deosebita,o interpretare magistrala,intr-un cuvand un film de Oscar.
rory_cris pe 15 Februarie 2009 12:00
da, am vazut filmul, insa mi se pare muuuuuuuuuult prea departe de un Oscar! au fost si alte filme mult mai bune....sincer?? Poate un Glob de Aur da, insa un Oscar nici pe departe...
sandra pe 15 Februarie 2009 13:01
Kate trebuie sa ia oscarul de data asta!
boboc pe 23 Februarie 2009 21:49
Filmu-i bunicel, dar parca-i cam deprimant si cu sfarsit slabut.
Prezenta exotica a Alexandrei Maria Lara si a lui Bruno Ganz mi-a adus aminte de "Der untergang"

claudiu-daniel pe 12 Martie 2009 19:58
imi place idea filmului iar KATE merita oscarul abia astept sal vad e chiar interesant filmul.
c3z4r pe 19 Martie 2009 20:04
Nice
Un film interesant creat in stilul dramatic al Oscarurilor.Sincer parca a fost o poveste mai interesanta cea din Changeling a lui Angelina Jolie
cosmin742000 pe 17 februarie 2012 23:52
A o compara pe Angelina Jolie cu Kate Winslet este o blasfemie cinematografica
renegatul pe 20 Martie 2009 00:58
Super tare filmul o drama foarte buna bine gandita in care actori principalii si-au jucat bine rolurile
andra16 pe 26 Martie 2009 20:14
kate winslet e intradevar geniala in filmu asta..ca in multe de fapt
lavinea pe 28 Martie 2009 17:45
slabutz...ma asteptam ori la o poveste mai spectaculoasa , ori la un final mai fericit..
oanakin pe 29 Martie 2009 12:15
Excelent
Foarte bun! Kate Winslet intr-un rol de zile mari. Foarte buna povestea, regia etc.
cristi88 pe 5 aprilie 2009 16:28
un film slab cu o intriga taboo. Nu inteleg dc a fost atat de mult apreciat acest film. Intradevar kate winslet joaca rolul bine,filmul are dialoguri putine si proaste iar la sfarsit devine dintr-o poveste de dragoste intr-un atac politic si denigrant la adresa...nazistilor. Nu inteleg dc toate filmele actuale au mesaje subliminale cu tenta politica. Oricum slab filmul
esther_stixy pe 9 martie 2024 00:22
Ma intreb daca poate fi ceva denigrant la adresa nazistilor!! Mare e gradina!
cristi88 pe 05 Aprilie 2009 16:29
Un film supra apreciat , cu dialoguri proaste si putine
Basti pe 09 Aprilie 2009 12:10
Bravo
Excelent film. Kate a meritat oscarul pentru rolul prestat! Merita vazut
Yufeng pe 11 Aprilie 2009 15:57
Un film bun.Kate Winslet joaca foarte bine,merita Oscar-ul, pacat ca nu l-a luat.Filmul ,cum spunea cineva,NU este despre holocaust ci despre vina.Vina colectiva ,a poporului german si individuala a eroului(Michael Berg) fata de celalalt personaj principal (Hanna Schmitz) pentru ca nu a salvat-o la proces,nu a intervent desi ar fi putut sa faca acest lucru.Si evident ,filmul este si despre carti,despre lectura.
GabrielaSirbu pe 15 Aprilie 2009 20:08
Filmul incepe intr-un fel care te face sa crezi ca stii ce va urma insa, la un moment dat, aproape fara sa-ti dai seama, ia o intorsatura absolut nesteptata, lucru care-l face de o mare finete, in ciuda dramatismului, iar la final te va pune pe ginduri. Un film de vazut!!!
claudiu-daniel pe 05 Mai 2009 20:50
claudiu-daniel lugoj
un film emotionant mai ales in ultima parte a sa care ia o intorsatura care nimeni no astepta un film excelent iar Kate Winslet e magnifica a meritat oscarul.Pacat ca sa terminat in drama de la o frumoasa si controversata poveste de dragoste.Una peste alta un film reusit si-l recomand celora care iubesc dramele si romantismul merita vazut.
tammy pe 15 Mai 2009 10:51
un film interesant pentru ca nu stii cum se termina. mai ales in a doua parte.
Tomasito22 pe 28 octombrie 2009 21:20
Boring
cosmin742000 pe 17 februarie 2012 23:54
Tomasito du-te tata si uita-te la filme cu Steven Seagal , alea nu-s boring , ce-i drept insulta inteligenta , dar cum tu nu ai asa ceva nu o sa fie o problema.
Dragomara pe 31 Mai 2009 14:38
Cititorul
Filmul este bine realizat, Kate şi-a meritat Oscarul, însă personajul care m-a enevat la culme, mă rog dpdv moral, a fost studentul, şi mai apoi avocatul Michael Berg. Ştiu că lucrurile acestea se petrec identic cel mai adesea-n viaţa reală, că suntem mai mereu slabi, incapabili de-a lua o decizie corectă, după care ne petrecem tot restul vieţii încercând să remediem ce nu mai poate fi îndreptat.
almar pe 17 iunie 2010 23:17
... si totusi... ea a fost si tortionara si corupatoare de minori. si nici oscarul nu i-l dadeam :) apreciez mai mai mult jocul nuantat din "revolutionary road"
farrah02 pe 16 Iunie 2009 18:52
Un film cu adevarat bun. Kate isi merita oscarul pe deplin.
andy85f pe 3 septembrie 2010 21:00
un film foarte bun
darky88 pe 18 Iunie 2009 12:39
:X:X:X:X
super tare filmul :X:X:X:X:X:X isi impresioneaza spectatorii
aad pe 24 Iunie 2009 16:00
un film care te misca
Merita sa vezi la cativa ani un asemenea film. Vad ca toti il apreciaza !!
llightdrops pe 27 Iulie 2009 23:11
Kate Winslet isi interpreteaza extrem de bine rolul. Hanna e un personaj complex. Trezeste spectatorului sentimente contradictorii mai ales in cea de-doua parte a filmului; parca provoaca mila si totodata dispret.
veronica210 pe 12 August 2009 21:00
Kate sparge tiparul ! si-a meritat din plin Oscarul…
Hayat pe 19 Septembrie 2009 20:07
bun
un adevarat film bun,,,,,,,,,putin dialog,multa psihologie:)ft tare
daddyxtc pe 17 Octombrie 2009 21:48
merita
film reusit..regie, originalitate si prestatia actorilor..cu un plus pt kate
zse pe 22 Octombrie 2009 00:44
Buuuuuuuuuuun!
E un film buuuuuuuuuuuuun, senzual, socant, Kate joaca rolul vietii ei, nu degeaba a primit si oscarul!
Tre de vazt cu prietena(sotia)...capiche?!

ciobotaru pe 25 Octombrie 2009 11:31
e cam plictisitor , nu prea am avut ce vedea in el imi pare rau ca spun asta
Diana_tgv pe 05 Noiembrie 2009 21:46
intradevar un film de oscar. prestatia actoriceasca a lui Kate Winslet a fost fara cusur. un film foarte interesant.
RedWhisper pe 09 Noiembrie 2009 00:04
Un film superb! Unul din preferatele mele.
E foarte bine realizat... E un film dur, impresionant. Pana si scenele de dragoste sunt reci, intunecate. Kate joaca superb!

Raps09 pe 06 Februarie 2010 17:55
Raps09
Un film bun asi putea spune... merita vizionat, dar sincer prea multe premi a obtinut.. probabil sunt filme care erau mult mai interesante decat povestea unui adolescent de 15-16 ani care se indragosteste de o femei mai invarsta decat el... :|
deeasunshine pe 07 Februarie 2010 03:47
se spune k frumusetea k e okii privitorului
mi-a placut muuult filmul..... fiecare scena... pur si simplu mi-a placut!!!! iar pt cei carora nu le-a placut, poate k nu au vazut ceea ce am vazut noi ceilalti ... I LOVED IT!!! UN FILM EXTRORDINAR.
roxxy pe 07 Februarie 2010 11:46
un film superb,m-a impresionat fff mult,iar scenariu chiar merita nota 10.
ramonikramo pe 08 Februarie 2010 23:39
Cel mai tare mi-a placut cand a spus Hanna "Mortii tot morti raman". NU pot sa spun ca o admir dar nici indiferenta nu pot fi la povestea personajului ei.
klaudya_e pe 18 Februarie 2010 16:49
"ceea ce simtim nu este important..este absolut neimportant
Singura intrebare este ce facem.." replica asta mi-a placut f. mult

tudor_myh pe 19 Februarie 2010 04:21
F.B.
Un film foarte bun , o poveste dramatica si o interpretare excelenta ...
mircea_pop pe 04 Martie 2010 19:03
foarte bun film....nu credeam ca o sa mi placa asa de mult
Ynspy pe 31 Martie 2010 18:08
Un film care accentueaza calitatile de mare actrita ale lui Kate Winslett,o drama cu un scenariu solid,dar imprevizibil...o lectie de viata pe care regizorul ne-o prezinta intr-un mod rafinat , iubirea nu cunoaste limite,nu are varsta,te poti indragosti de oricine,insa, pe langa fericire,mai tarziu ,va trebui sa suporti si deceptia alegerii tale...un film mare...:d
oana29 pe 05 Aprilie 2010 15:05
the reader
superb filmul, o capodopera! mi-a placut distributia actorilor, f dramatic la final. nota 10
Lukandee pe 06 Aprilie 2010 19:46
Joaca adorabil David Kross.
In rest, un film exceptional, pentru ca trateaza motivul holocaustului diferit de alte productii. Si de admirat e si faptul ca tema principala a filmului ascunde atat de multe. Este un film extraordinar. Sunt cadre foarte bine realizate in film. In sfarsit, nu e un cliseu. Minunat.

Dahaka pe 16 Aprilie 2010 17:39
minunat filmul , un final la care nu ma ashteptam , foarte bine interpretate rolurile chiar simtzeam emotia din sala de tribunal ... dar nu m-i s-a parut asha de dragoste , poate o drama , dar oricum chiiar recomand cu incredere
No_Rules pe 16 Aprilie 2010 20:24
Un film foarte reusit, chiar nu m-am plictisit deloc la el, putin antipatic mi s-a parut Ralph Fiennes spre final, insa merita vazut.
mister_a pe 22 Aprilie 2010 02:04
beton
super tare!! un film care face parte din categoria filmelor adevarate!!! felicitari!
NaTyLuTz pe 22 Aprilie 2010 11:53
Un film foarte bun si impresionant! Un scenariu de zile mari si un rol jucat perfect de Kate Winslet! Il recomand tuturor pentru ca dupa mine e unul din top 10 filme ale lui 2008! Singurul lucru care m-a nemultumit un pic a fost accentul pus pe tacere si muzica de fundal care incerca sa mareasca si mai mult dramatismul, ceea ce nu e tocmai pe gustul meu in rest numai de bine!
love_animals pe 06 Mai 2010 15:52
mi-a placut si il recomand.nu e genul de film al carui final il deduci din primul sfert de ora.
alexaa pe 08 Mai 2010 13:20
the reader
subiectul greu de inghitit datorita faptului ca se apeleaza la mila pt cineva care nu o merita dar un fillm bun si bine jucat
zdupy pe 29 Mai 2010 21:25
frumos:D. povestea e chiar captivanta si nu te prea poti plictisi. a fost foarte bine filmat si rolurile au fost excelente. nu degeaba a avut atatea premii si nominalizari.
Krakatau pe 31 Mai 2010 21:02
Poate au mai observat si altii, dar am o intrebare. Pe ce criterii se stabileste daca un personaj e principal sau secundar?
Aici, de exemplu, Kate Winslet vad ca a castigat si BAFTA si Oscar si Globurile de Aur. Totusi, la Golden Globe a primit premiul pentru cea mai buna actrita in rol secundar, pe cand la celelalte 2 pentru cea mai buna actrita in rol principal.

Deci?