Păreri The Reader

(2008)

Cititorul

Basti pe 09 Aprilie 2009 12:10
Bravo
Excelent film. Kate a meritat oscarul pentru rolul prestat! Merita vazut
oanakin pe 29 Martie 2009 12:15
Excelent
Foarte bun! Kate Winslet intr-un rol de zile mari. Foarte buna povestea, regia etc.
cristi88 pe 5 aprilie 2009 16:28
un film slab cu o intriga taboo. Nu inteleg dc a fost atat de mult apreciat acest film. Intradevar kate winslet joaca rolul bine,filmul are dialoguri putine si proaste iar la sfarsit devine dintr-o poveste de dragoste intr-un atac politic si denigrant la adresa...nazistilor. Nu inteleg dc toate filmele actuale au mesaje subliminale cu tenta politica. Oricum slab filmul
esther_stixy pe 9 martie 2024 00:22
Ma intreb daca poate fi ceva denigrant la adresa nazistilor!! Mare e gradina!
renegatul pe 20 Martie 2009 00:58
Super tare filmul o drama foarte buna bine gandita in care actori principalii si-au jucat bine rolurile
klaudya_e pe 18 Februarie 2010 16:49
"ceea ce simtim nu este important..este absolut neimportant
Singura intrebare este ce facem.." replica asta mi-a placut f. mult

Ynspy pe 31 Martie 2010 18:08
Un film care accentueaza calitatile de mare actrita ale lui Kate Winslett,o drama cu un scenariu solid,dar imprevizibil...o lectie de viata pe care regizorul ne-o prezinta intr-un mod rafinat , iubirea nu cunoaste limite,nu are varsta,te poti indragosti de oricine,insa, pe langa fericire,mai tarziu ,va trebui sa suporti si deceptia alegerii tale...un film mare...:d
GabrielaSirbu pe 15 Aprilie 2009 20:08
Filmul incepe intr-un fel care te face sa crezi ca stii ce va urma insa, la un moment dat, aproape fara sa-ti dai seama, ia o intorsatura absolut nesteptata, lucru care-l face de o mare finete, in ciuda dramatismului, iar la final te va pune pe ginduri. Un film de vazut!!!
RoTaRel pe 06 Februarie 2009 17:30
Excelent film.....un film profund.....iar interpretarea lui Kate intradevar exceptionala, merita Oscarul !
andra16 pe 26 Martie 2009 20:14
kate winslet e intradevar geniala in filmu asta..ca in multe de fapt
c3z4r pe 19 Martie 2009 20:04
Nice
Un film interesant creat in stilul dramatic al Oscarurilor.Sincer parca a fost o poveste mai interesanta cea din Changeling a lui Angelina Jolie
cosmin742000 pe 17 februarie 2012 23:52
A o compara pe Angelina Jolie cu Kate Winslet este o blasfemie cinematografica
claudiu-daniel pe 12 Martie 2009 19:58
imi place idea filmului iar KATE merita oscarul abia astept sal vad e chiar interesant filmul.
crushed.misty pe 26 Martie 2011 20:58
Michael: I can't live without you. The thought of leaving you kills me. Do you love me?
un film frumos, ce prezinta o poveste speciala de dragoste, dintre cu adolescent si o femeie matura... m-au impresionat foarte tare interpretarea excelenta a lui winslet si dragostea lui michael pentru hanna, deoarece nu credeam ca un baiat la o asmenea varsta poate simti dragoste.
sfarsitul este dramatic, dar, ca o poveste de dragoste sa fie reusita, trebuie sa se termine trist...

claudiu-daniel pe 05 Mai 2009 20:50
claudiu-daniel lugoj
un film emotionant mai ales in ultima parte a sa care ia o intorsatura care nimeni no astepta un film excelent iar Kate Winslet e magnifica a meritat oscarul.Pacat ca sa terminat in drama de la o frumoasa si controversata poveste de dragoste.Una peste alta un film reusit si-l recomand celora care iubesc dramele si romantismul merita vazut.
tammy pe 15 Mai 2009 10:51
un film interesant pentru ca nu stii cum se termina. mai ales in a doua parte.
Tomasito22 pe 28 octombrie 2009 21:20
Boring
cosmin742000 pe 17 februarie 2012 23:54
Tomasito du-te tata si uita-te la filme cu Steven Seagal , alea nu-s boring , ce-i drept insulta inteligenta , dar cum tu nu ai asa ceva nu o sa fie o problema.
Claudiu Iana pe 08 Februarie 2009 23:20
Excelent!
Dragomara pe 31 Mai 2009 14:38
Cititorul
Filmul este bine realizat, Kate şi-a meritat Oscarul, însă personajul care m-a enevat la culme, mă rog dpdv moral, a fost studentul, şi mai apoi avocatul Michael Berg. Ştiu că lucrurile acestea se petrec identic cel mai adesea-n viaţa reală, că suntem mai mereu slabi, incapabili de-a lua o decizie corectă, după care ne petrecem tot restul vieţii încercând să remediem ce nu mai poate fi îndreptat.
almar pe 17 iunie 2010 23:17
... si totusi... ea a fost si tortionara si corupatoare de minori. si nici oscarul nu i-l dadeam :) apreciez mai mai mult jocul nuantat din "revolutionary road"
cosmin742000 pe 17 Februarie 2012 23:56
Am citit cartea cu 4 ani inainte de a vedea filmul. Sincer nu ma asteptam ca o carte asa de buna sa fie ecranizata atat de bine. Kate Winslet e monumentala.
farrah02 pe 16 Iunie 2009 18:52
Un film cu adevarat bun. Kate isi merita oscarul pe deplin.
andy85f pe 3 septembrie 2010 21:00
un film foarte bun
Beanca pe 07 August 2012 17:36
kate winslet mereu ne impresioneaza prin rolul pe care si-l asuma in fiecare film...dragostea nu are varsta
FunnyX pe 25 Iulie 2012 02:41
Una dintre cele mai bune drame vazute! Un scenariu foarte bun, Kate Winslet a fost extraordinara. Finalul insa - un pic cam previzibil.
Un film care nu trebuie ratat!

alexandru_d pe 28 Septembrie 2010 01:12
un film care merita vazut. rabdarea si ratiunea sa fie pregatite ... pentru intrebari.
Codrutz pe 20 August 2010 16:36
Nici acum nu stiu de ce mi-a placut asa de tare. Kate Winslet ne-a dovedit ca este cea mai buna actrita actuala si de asemenea ca nu se sfieste sa se descotoroseasca de inhibitii atunci cand rolul i-o cere. Si credeti-ma, sunt multe filme cu ea in ipostaza asta.
isa pe 19 Iunie 2010 10:38
bun
mi-a placut ideea filmului, chiar originala si cu adevarat dramatica. si daca inceputul pare plictisitor, finalul nu dezamageste.merita
NaTyLuTz pe 22 Aprilie 2010 11:53
Un film foarte bun si impresionant! Un scenariu de zile mari si un rol jucat perfect de Kate Winslet! Il recomand tuturor pentru ca dupa mine e unul din top 10 filme ale lui 2008! Singurul lucru care m-a nemultumit un pic a fost accentul pus pe tacere si muzica de fundal care incerca sa mareasca si mai mult dramatismul, ceea ce nu e tocmai pe gustul meu in rest numai de bine!
Dahaka pe 16 Aprilie 2010 17:39
minunat filmul , un final la care nu ma ashteptam , foarte bine interpretate rolurile chiar simtzeam emotia din sala de tribunal ... dar nu m-i s-a parut asha de dragoste , poate o drama , dar oricum chiiar recomand cu incredere
llightdrops pe 27 Iulie 2009 23:11
Kate Winslet isi interpreteaza extrem de bine rolul. Hanna e un personaj complex. Trezeste spectatorului sentimente contradictorii mai ales in cea de-doua parte a filmului; parca provoaca mila si totodata dispret.
Yufeng pe 11 Aprilie 2009 15:57
Un film bun.Kate Winslet joaca foarte bine,merita Oscar-ul, pacat ca nu l-a luat.Filmul ,cum spunea cineva,NU este despre holocaust ci despre vina.Vina colectiva ,a poporului german si individuala a eroului(Michael Berg) fata de celalalt personaj principal (Hanna Schmitz) pentru ca nu a salvat-o la proces,nu a intervent desi ar fi putut sa faca acest lucru.Si evident ,filmul este si despre carti,despre lectura.
mihai c. pe 13 Februarie 2009 01:09
Am urmarit pana acum 4 din cele 5 filme nominalizate la castigarea Oscarului pentru cel mai bun film (mai putin Frost /Nixon) si consider ca The Reader este cel mai indreptatit ptr castigarea marelui trofeu.
Spun asta ptr ca dintre nominalizatele din acest an este cea mai consistenta realizare de la cap la coada, prin nota scenaristica si regizorala de exceptie, prin trimiterile subtile si profunde catre inimile si mintile privitorilor, prin diversitatea de optiuni pe care o poate da cu privire la evaluarea unor situatii si a unor personaje. Si nu in ultmul rand prin jocul actoricesc monumental al lui Kate Winslet .
Cu toate acestea cred ca va fi decapitat, ptr. ca chiar daca respecta o anumita reteta de subiect ce poate garanta succesul (problema evreilor si a holocaustului), nu e unul din acele filme categorice, prin care TREBUIE sa se vibreaze la unison la drama… citeşte

petrica_grigore pe 31 Decembrie 2010 11:51
The Reader nu este un film de neratat. Chiar nu ratati nimic daca nu il vedeti. Dar este un film frumos, cu cateva idei pur si simplu emotionante
In ultima vreme, dupa multe filme romantice super-siropoase vazute in copilarie, nu ma mai las asa usor impresionat de filme si povesti de dragoste. Mai ales cele clasice pot spune ca nu imi spun mare lucru. The Reader este totusi – atat ca poveste de dragoste, cat si ca poveste de viata – de o sensibilitate superlativa. Gingasia povestii de dragoste, in care cei 2 comunica din inchisoare, dupa multi ani de la consumarea relatiei lor erotice, prin casete pe care el se inregistreaza citindu-i carti este superba. Mai ales jucata de Kate. Felul in care iubirea si increderea lui o ambitioneaza pe ea sa isi depaseasca handicapul care o marcase – analfabetismul si lupta care se da in sufletul sau in permanenta intre ceea ce stie si crede ca este drept si dragostea absoluta pentru ea este mistuitoare si jucata superb
Geo_Ruxy pe 28 Decembrie 2010 22:43
....
Nu mai am cuvinte.....superb si atat de trist.....
Turi pe 28 Iunie 2010 21:44
O poveste de dragoste impletita cu atrocitatile nazismului. Un film interesant. Sunt si momente mai putin placute, dar per ansamblu este foarte bun.
Matzulicius pe 21 Iunie 2010 13:56
Sunt de parere ca acest film este o capodopera! Este destul de lung si necesita rabdare pentru a-l viziona, dar merita toate laudele. Nu sunt cine stie ce emotionata de obicei la filme dar acesta mi-a ajuns la inima imediat!
sandra pe 15 Februarie 2009 13:01
Kate trebuie sa ia oscarul de data asta!
andyy26 pe 14 Februarie 2009 00:19
Un film minunat!O poveste deosebita,o interpretare magistrala,intr-un cuvand un film de Oscar.
mircea_pop pe 04 Martie 2010 19:03
foarte bun film....nu credeam ca o sa mi placa asa de mult
tudor_myh pe 19 Februarie 2010 04:21
F.B.
Un film foarte bun , o poveste dramatica si o interpretare excelenta ...
ciobotaru pe 25 Octombrie 2009 11:31
e cam plictisitor , nu prea am avut ce vedea in el imi pare rau ca spun asta
lavinea pe 28 Martie 2009 17:45
slabutz...ma asteptam ori la o poveste mai spectaculoasa , ori la un final mai fericit..
rory_cris pe 15 Februarie 2009 12:00
da, am vazut filmul, insa mi se pare muuuuuuuuuult prea departe de un Oscar! au fost si alte filme mult mai bune....sincer?? Poate un Glob de Aur da, insa un Oscar nici pe departe...
blackmore pe 20 Iulie 2019 17:30
O co-productie americano-germana , ecranizare a romanului scriitorului german Bernhard Schlink, si nu productie S.U.A. cum gresit ne dezinformeaza ca de obicei cinemagia.Americanii nu ar fi fost in stare sa faca singuri o astfel de capodopera in ultimii 50 de ani.
Andres24 pe 05 Martie 2018 03:50
Excelent!
Un film exceptional, cu siguranta este in topul preferatelor mele.
AdriAdrianna98 pe 19 Noiembrie 2017 16:38
Superb iar Kate a jucat exceptional. Obligatoriu de vazut!
MikkaelWolfganger pe 03 Februarie 2013 16:04
Kate Winslet este magistrala, insa filmul per total nu m-a multumit intru totul, nu stiu de ce, dar mie nu mi-a captat interesul suficient, iar pe mine de obicei subiecte de tipul acesta ma atrag.
fleur_de_paris pe 19 Iulie 2012 12:23
Minunat filmul.
Merita vazut!
Nu m-am gandit ca va fi atat de bun!

zdraveius pe 11 Iunie 2011 02:07
Germania anilor 1950, 1960, 1970, 1980, 2000 vorbea engleza. Toate personajele, pretutindeni si intotdeauna. Evident, nu? Nici nu ma asteptam sa aud altceva. O poveste ca un sirop invechit, un pic de nuditate, ca sa nu dormi la tot filmul. Apoi... daca nu gresesc, la inceput, cand este introdus personajul Michael, la varsta adolescentei, in Neustadt, Germania de Vest, 1958, aflam si despre personajul Hanna, care lucreaza ca taxatoare la Siemens. Pe parcursul filmului, ulterior anului 1958, este avansata in functie. La procesul din 1966, unde si Hanna este judecata pentru ca s-a inrolat in SS, se spune ca acest lucru s-a petrecut in 1943, atunci cand i s-a oferit promovarea. Va sa zica ceva nu se potriveste in scenariu. il vedem apoi pe Michael la procesul Hannei si imediat, in drum spre casa parinteasca 10 ani mai tarziu. Diferenta de varsta este mult prea mare intre cele doua momente… citeşte
Krakatau pe 31 Mai 2010 21:02
Poate au mai observat si altii, dar am o intrebare. Pe ce criterii se stabileste daca un personaj e principal sau secundar?
Aici, de exemplu, Kate Winslet vad ca a castigat si BAFTA si Oscar si Globurile de Aur. Totusi, la Golden Globe a primit premiul pentru cea mai buna actrita in rol secundar, pe cand la celelalte 2 pentru cea mai buna actrita in rol principal.

Deci?

andystarx pe 08 Martie 2017 18:45
Un film cu o idee intersanta,dar care pe la jumatatea sa,cel putin pentru mine,nu a mai fost deloc intersant,aici a fost stricat ca sa zic asa ! Cu toate ca a avut numeroase nominalizari,si a castigat si un oscar ,pe merit,Kate a jucat impecabil,nu este un film pe care sa il tii minte,sau sa iti doresti sa il revezi !
xerses pe 05 Septembrie 2013 20:58
M-a dat gat acest film;isi merita din plin toate aprecierile.
cosmin_kedii pe 07 Februarie 2013 17:16
Povestirea: 10. Interimar: 10. Partea tehnică a filmului: 10. Regie: 10. Filmul Editare: 10 Drama: 10 Comedie: 10/. În total: 10 am apreciate totul în el; directia, script-ul, personajele, partea vizuală a filmului ... Totul a fost bine. Mi-a placut.
rallucu pe 07 Decembrie 2012 20:27
Parerea mea este ca e un film bun, dar ca ar trebui totusi mai intai citita cartea, apoi vazut filmul. Asta e valabil cam pentru toate ecranizarile cartilor.
deadlord pe 14 Noiembrie 2012 21:52
Mie mi-a placut foarte si chiarnu regret ca l-am vazut.