Păreri The Last Stand

(2013)

Ultima redută

corn pe 21 August 2012 21:10
Bine ai revenit
Daca exista pe lumea asta ceva atunci Arnold e acela ce completeaza perfect notiunea de actiune. I-am simtit dorum mult, cred ca pot sa afirm ca nu am fost la cinema de cand el a devenit guvernator, am vizionat tot acasa, dar acum am sa ma reintorc. Exista actori pentru drama, actori pentru comedie, dar exista actorii de actiune care dau nota unui film si el este actorul de actiune perfect. Poate ca ma vor scuipa cei ce adora Stalone dar Arnold nu are comparatie. Christian Bale e un actor exceptional, de Oscar dar in Terminator Salvation cand am vazut cateva secunde fata lui Arnold ( poate va mai amintiti si voi ? ) parca am simtit ca am revenit acasa. Mi-a lipsit, si acuma abia astept sa recuperez anii pierduti.
dido pe 15 ianuarie 2013 20:45
Emotionant!Pacat ca nu poate afla si el ce fan infocat are in Romania...
corn pe 3 decembrie 2013 23:44
Sanda45, Stallone este mult peste Schwarzenegger, Van Damme peste nu stiu cine dar sincer fiecare este un caracter separat, si unic in modul lui, mie imi place mai mult unul decat altul, dar gusturile nu se discuta. Iar ce priveste Rocky si Rambo mie nu imi plac de fel oricate premii sa fi luat dar asta nu inseamna ca nu accept ceea ce plac altora spun doar ca pt. alea nu am mers la cinema sa le vad dar pt. Total Recall si Terminator oricand m-as m-ai duce! Poate sa zica lumea ce vrea pt. mine mereu filmul de actiune bun va fi egalat cu Arnold, Escape Plan e iesit bine si iata ca cei doi lucreaza bine impreuna.
mihailovic17 pe 17 August 2012 16:17
Arnold Schwarzenegger
S-a intors, asa cum a promis :)) Din trailer pare un film bun, abia astept sa-l vad.
nikkolle pe 29 aprilie 2013 00:46
e fff bun filmul ;)
Pitbull pe 23 Ianuarie 2013 23:29
Schwarzenegger Movie
"The Last Stand" - Film-Schwarzenegger
Strict de ajuns

Numai snobii strâmbă din nas în faţa filmelor de gen - mai ales din categorii care pun accentul pe violenţă: filme de acţiune, de aventuri, de capă şi spadă, etc. O oră jumate, două, de distracţie cinstită nu strică niciodată - ba încă, pot fi foarte necesare uneori - cu o condiţie: să fie bine lucrate. Iar "The Last Stand" se achită onorabil de sarcini, chiar şi fără să ne gândim la câte prostii mai mult sau mai puţin asemănătoare am văzut în ultima vreme (şi nu numai)...
Subiectul e de o simplitate vecină cu naivitatea: în S.U.A., liderul unui cartel al drogurilor, în drum spre celula condamnaţilor la moarte, evadează cu ajutorul celor mai sofisticate mijloace scoats la bătaie de acoliţii lui, făcând arşice toate forţele F.B.I. şi S.W.A.T. puse să-l păzească… citeşte

theunborn pe 25 ianuarie 2013 20:27
Am o intrebare... Chiar sta careva sa citeasca tot ce ai scris u aici? :)) Adica o parere ,gen, merita vazut sau nu si o nota buna e de ajuns, nu trb sa scrii romane .
constmarian pe 23 aprilie 2013 11:14
astia ca THEUNBORN nu trebuie sa se mai nasca! Imbecili...
belora pe 24 Septembrie 2012 21:52
ARnold rules
ce poate fii mai frumos decat revenirea pe marile si micile ecrane a unui actor fenomenal.abia astept sa vad filmul!!
bizonul pe 1 septembrie 2017 08:19
Mare performer in culturism, nu si in actorie, sa fim seriosi. Un Adnold sau un Damme nu stiu sa faca decat spagaturi, in filme sunt nepriceputi, mai ale acum dupa ce au trecut anii cand au devenit niste adevarati grobieni. Nici Denny Trejo nu-i mai frumusel, dar in filme totul ii este normal, se identifica , pe cand cei doi ...
belora pe 20 octombrie 2019 20:51
Conteaza uniunea,amintirile,un film de care sa fi entuziasmat. de exemplu eu si taicamiu ne place mult Arnold iar cand a aparut acest film pe ecrane am iesit cu tata la film. Ce poate fi mai frumos decat un film frumos vizionand cu tatal tau,o bere,o iesire,
decyy29 pe 30 Ianuarie 2013 02:38
Pensionare urgenta!!!
Mi-am facut cont aici,acum,special ca sa-mi dau cu parerea despre filmul asta,pentru ca nu mai rezistam sa citesc atatea pareri bune despre el.N-am nimic cu Arnold,toti cei nascuti dupa '80 am crescut cu filmele lui,asa cum au fost ele,unele excelente,altele mai slabe,dar asta...WTFFF!!!???.......in primul rand...scenariul putea fi scris lejer de un copil de 5 ani(daca nu cumva asa si a fost)....personajele secundare dar si cel principal jucat de Arnold sunt niste stereotipuri plictisitoare...iar personajele negative clisee expirate,nu stiu cum l-au convins pe Forest Whitaker sa apara in prostia asta,semn ca si cariera lui se apropie de apus,in concluzie,nota 2 cu indulgenta si asta doar pt cele doua masini frumoase din film,Chevrolet Camaro si Corvette.Vizionare Placuta!....sau mai bine....iesiti la o plimbare in aer liber! :-)
Pantaleon pe 30 aprilie 2013 22:37
Ma bucur sa constat ca mai sunt si cinefili care vad lucrurile diferit de majoritate. Poti sa citesti si comentariul meu vis-a-vis de aceasta "porcarie". Respect !
belora pe 19 iunie 2016 12:48
Prosti ca tine strica nota unui film bun!
psihologu pe 02 Martie 2013 21:51
Schwarzie face fata cu brio
Am avut o mica strangere de inima… vazand reaparitia lui Arnie pe afisul unui nou film. M-am gandit ca voi vedea un actor imbatranit neplacut si o incercare esuata de resuscitare (aveam in minte noua serie Dallas… jalnica galerie de “impaiati”).

Complet gresit , pentru ca Schwarzie face fata cu brio si mai ales rolul sau – dincolo de coordonatele specifice unui film de gen-, este inzestrat de catre scenariu, cu mult umor de situatie si de caracter.

Desi poate fi privit ca un cumul de clisee, ba pot exista si niscaiva carcoteli in relatie cu rezolvarea simplist-fortata a unor situatii complexe, exista cateva caracteristici care ridica mult calitatea acestei pelicule:

-avem povestea clasica a confruntarii dintre The Good and The Bad! Si bineinteles The Good invinge dupa peripetii care de care mai incitante; un scenariu bine articulat si… citeşte

ringtons pe 02 Februarie 2013 13:10
OLE OLE OLE
Un film de nota 10 .BESTIAL
Merita vazut este o capodopera!!!

MotanBun pe 10 aprilie 2020 19:50
Doamne !!... asta e capodopera ? .... ma doare capul !!
tibigeorge96 pe 11 Ianuarie 2013 22:02
Sper ca va fi un film de pomina. Din trailer pare foarte interesant si obligatorie de vazut.Sper ca Arnold sa joace in acest film incredibil.
xerses pe 01 Februarie 2013 12:51
Un film pentru Arnold.Bravo lui; desi a trecut ceva timp, nu si-a uitat abilitatile actoricesti.
sorina25 pe 3 februarie 2013 23:13
imposibil,dude!
GAlexa pe 22 Ianuarie 2013 15:55
The Last Stand, tittlul spune tot! Batranul Schwarzenegger s-a intors pe marile ecrane si ghici ce? nu pe un ecran 3D ! Bravo! Eu spun un mare DA acestui film, bring on the action !
iepurashazliu pe 15 Decembrie 2012 11:05
sper sa nu fiu rautacios...a reusit sa revina din politician inapoi la actor....bravo lui...reclama filmului este de nota 10...sper sa fie si filmul la fel....
KarGo pe 02 Februarie 2013 03:23
Distractiv
I'll be back"...si Arnie s-a tinut de promisiune, ba chiar o revenire spectaculoasa. L-as compara ca feeling cu The Expendables. Daca nu il iei in serios, e greu sa nu-ti placa. Scenariul este tipic unui film de actiune de categoria B (intriga slaba, actiune previzibila si cateva momente fortate si lipsite de logica), dar cui ii mai pasa cand avem un ritm excelent, doze de actiune spectaculoase, personaje cu lipici, faze si replici amuzante din plin in special in ultimele 40 de minute, un Corvette ZR1 care-ti da palpitatii la fiecare accelerare, un Camaro ZL1 care ii face concurenta si o regie buna a lui Jee-woon Kim care cu siguranta este fan Tarantino. Un film distractiv ce isi merita banii, ba chiar poate fi revazut cand vrei la pachet actiune si comedie.
razsax pe 26 Ianuarie 2013 21:44
O revenire cu succes!
Chiar foarte reusit filmul. Am ras cu pofta la goangele lui Johnny K, care are tot hazul in filmul asta, combinat cu sobrietatea "terminatorului".
Get0dac pe 27 Aprilie 2013 13:47
Un film bun de actiune, tipic pentru Arnold. Fanii nu vor fi dezamagiti....Arnold e Arnold....Masinile.....criminale....mitralierele si mai si....:). Vizionare placuta.
ArjenRobben pe 22 Aprilie 2013 21:53
Un film bunicel,de multa vreme doream sa mai vad un film cu Arnold si se pare ca acesta s-a intors
Pantaleon pe 30 Aprilie 2013 22:19
Un film prost, un actor expirat
Atunci cand auzi de Arnold te gandesti imediat la Terminator, dar si la Predator, Twins, Total Recall, Eraser etc. Filme care ne-au marcat copilaria si pe care le-am revazut de atatea ori. Dar Arnold nu mai e cel de altadata. Mai mult: a imbatranit urat. Sunt actori care, desi inainteaza in varsta, devin mai buni. Ex: Jack Nicholson, Sean Penn,Tom Cruise etc. Nu e cazul lui Arnold. Ramolit si uratit fizic, marele Terminator ar fi trebuit sa aiba inspiratia de a parasi lumea filmului, evitand riscul de a se face de ras. Pentru ca, din punctul meu de vedere, acest film nu este decat inceputul sfarsitului pentru austriacul musculos. Arnold este exclusiv un actor pentru filme de actiune, desi, parerea mea, niciodata nu a fost, ca talent actoricesc mai sus decat nivelul "de duzina". Nu mi-l pot imagina intr-o drama sensibila sau in orice alt gen (poate comedie, care i-a si iesit candva). Iar… citeşte
AsterX pe 30 aprilie 2013 23:48
total de acord cu dumneata!
Pantaleon pe 23 iunie 2016 07:06
Imbecili ca matale nu cunosc noțiunea de " film bun". La muncă, la bătut țăruși cu curul !!!
Luk__ pe 08 Ianuarie 2013 15:20
Despre film !!
Am vazut trailerul si filmul pare foarte tare la prima vedere dar sa vedem !!
deadlord pe 30 Martie 2013 22:43
Filmu nu are un inceput extrem de bun, dar dupa cam 15 min din film actiunea incepe si eu personal am fost placut impresionat de acest film. Revenirea lui A rnold pe marile ecrane a fost una de mare succes. Filmul are un scenariu bine scris cu niste personaje bine formate. Jocul actoricesc este de exceptie, iar pe langa interpretarea foarte buna a lui Arnold si Johnny Knoxville si Forest Whitaker au o performanta foarte buna la fel ca si celelalte personaje. Mi-a placut filmul foarte mult penru ca pe langa aciunea din belsug, filmul are si niste scene foarte amuzante. Un film ce te relaxeaza si te tine cat de cat in suspans. Merita vazut.
Manusa pe 25 Ianuarie 2013 15:06
Am asteptat cu nerabdare sa vad prestatia lui Arnold, mai ales sa il vad pe el din nou intr-un film, asa ca m-am dus sa vad acest film. Am ramas placut surprins sa ii vad prestatia care a fost una excelenta, intr-un rol care i s-a potrivit de minune. Poate ca nu mai este potrivit pentru filmele de actiune, fiind destul de batran, dar aici s-a descurcat foarte bine, si tot ramane un actor mare. Alaturi de el, si ceilalti actori au jucat foarte bine.
Am hotarat sa nu citesc criticile filmului, desi am inteles ca erau bune, si sa merg fara sa stiu despre ce este vorba. A fost mai bine asa, filmul m-a impresionat, chiar daca actiunea lui pare una obisnuita filmelor de astazi. Eu va recomand filmul, este foarte bun.

Pantaleon pe 30 aprilie 2013 22:27
.... fiind destul de batran, dar aici s-a descurcat foarte bine, si tot ramane un actor mare. Arnold nu a fost niciodata un mare actor, nu a fost nici macar un actor decent si asta poate sa ti-o confirme orice om care se pricepe la film. Succesul lui s-a datorat, evident, calitatilor sale fizice, pentru ca altele nu prea are. Mai mult, accentul sau de austriac, de care nu a scapat nici in ziua de azi, a reprezentat mereu un mare minus. Arnold a facut si filme bune, dar asta pentru ca a lucrat cu regizori mari (James Cameron sau Paul Verhoeven) care au stiut sa-l puna in valoare. El va ramane un titan al cinematografiei prin imaginea de tip dur pe care a impus-o, alaturi de altii, si mai putin prin calitatile sale actoricesti.
Worth pe 26 Ianuarie 2013 20:20
i'll be back!
Pare interesanta actiunea, il voi vedea cat de curand.
cosmin_kedii pe 30 Ianuarie 2013 09:28
Acest film a fost foarte bun. O mulțime de acțiune, și amuzant. A fost misto, super, nu plictisitor, Arnold , a făcut o treabă bună în calitate de deputat
cris_strike pe 06 Iulie 2013 18:04
lam vazut" si mi-a placut tare mult!! :*:*................................................
zdraveius pe 14 Mai 2013 15:55
Daca va plac filmele cliseu, invechite si cu actori celebri care se afla deja pe panta descendenta a carierei, acest film le are pe toate. O povestioara simpla, "de vara", cu nicio valoare de niciun fel.
DragonMaster pe 29 Aprilie 2013 14:36
Nu m-a impresionat dar a fost vizionabil
Ma asteptam la un film putin mai bun ,dar nu vreau sa afirm ca a fost un film slab ci doar faptul ca acest film vrea sa fie unul de actiune in care joaca si Arnold Schwarzenegger pe care l-am vazut in nenumarate filme ,iar in acest film gasim multe clisee care practic strica destul de mult filmul si un lucru ce mi-a placut la acest film este faptul ca sunt unele faze putin comice care au fost destul de reusite,iar acest film merita o vizionare daca sunteti un fan Arnold sau doriti sa vedeti un film de actiune cu putine faze comice.Ofer nota 6 acestui film.
Spikos pe 28 Aprilie 2013 07:45
Exact ca-n filmele western , cu banditi urmariti care vor sa scape in Mexic , nu pe cai ci in masini ultraperformante , un orasel prafuit la granita , un serif veteran , cam obosit , care-si investeste 2-3 ajutoare inmanandu-le pe loc insigna oficiala , lupta de pe strada mare ..., si totusi avem pana la urma un subiect inchegat , actiune care nu lancezeste , Arnold Schwartzenegger bun ca-n totdeauna , onest in rol , de aceea favoritul nostru .
AsterX pe 30 Aprilie 2013 23:36
panarama de film!
O panarama de film. Citeva buseli cu masini, explozii etc. Un film de mina a 7-a cu subiect pe masura! Pacat ! Arnold ori s-a ramolit ori ce se intimpla? Piersic al nostru a refuzat un rol secundar sau de figuratie la Hollywood si s-a intors ca un rege in tarisoara lui! Bravo Margelatule! Arnold n-a stiut sa se retraga la timp sau sa refuze rolul in acest film de rahat!
ionut_puiu444 pe 28 Mai 2023 21:44
Blackmore, iar mănânci tu la căcat aiurea, futu-ți morții mă-tii să-ți fut de cretinul dracului. În caz că nu știai, "Terminator 2" a fost unul din filmele cu cel mai mare succes la box-office din cariera lui Schwarzenegger. Bine, el mai are filme de succes. Dar ce să știe un handicapat mintal ca tine, lua-ți-aș familia în car să ți-o iau azi și mâine? Ce gen de filme îți plac ție, fir-ai al dracului să fii de bou cu două picioare ? Precis ai avut o copilărie tare traumatizantă de nu-ți place nimic în viața asta, băga-mi-aș p*la în fața ta de avorton. Mizerie umană ce ești!
user-5e3ede713bbb4 pe 22 August 2020 04:31
Are și elemente de comedie destul de multe pe lângă multele crime și băi de sânge.
Merită văzut și pentru acțiune și pentru comedie.

Mitza_MvP pe 23 Octombrie 2016 02:09
S-a intors Arnold si s-a intors bine..chiar foarte bine....
AlexandruDragosStegaru pe 24 Ianuarie 2016 16:50
The Last Stand
XShadowX pe 27 Martie 2015 15:03
BV Jee-woon Kim !!!
Un film de actiune regizat de un sud-coreean Jee-woon Kim care ni-l readuce in prim plan pe super actorul de actiune Arnold Schwarzenegger care a avut o pauza indelungata insa a revenit ca si cum nu ar fi fost plecat , nu si-a pierdut din talent si din dorinta de a juca , o face natural si foarte bine chiar si o la o varsta la care majoritatea nu mai ajung din pacate .. Un film foarte bun de actiune al anului 2013 pe care vi-l recomand sa nu il ratati sub nicio forma !
omucuvaloare pe 20 August 2014 20:51
silviu69 pe 03 Iulie 2014 20:37
Filmul probabil trebuia sa se numească "Arnold&Chevy "
mariuszmeu pe 25 Mai 2014 23:06
slabut
nu sunt un fan arnold si nu am fost. scenele de balet cu care ne plictiseste (pe cei neimpatimiti), in general , fara un nu prea mare efort intelectual , se pre ca au cam luat sfarsit . pe langa fizicul care nu mai arata c-ar fi fost culturist , varsta inaintata il impinge spre filme cu pensionari grasuti .
Rippa pe 07 Martie 2014 18:14
BETRulleR pe 05 Noiembrie 2013 23:48
I-am dat 4 de dragul amintirilor
Filmul este mare. Lipsesc totusi din el, Matusalem, Devraha Baba si Nestor!
Nene Schwartzy, te-am placut in filmele de glorie. Daca tot te-ai retras, de ce nu ai ramas retras? Nu mai poti! Lasa-i pe altii. Nu mai ai suflu. Gata. Regretele mele!

belora pe 19 iunie 2016 12:53
I am old but not obsolete!rosti ca tine scad nota unui film bun!
IIshaIIdowII pe 16 Octombrie 2013 01:24
Eu as fi trecut si comedie la Gen! Actorii au un umor negru deosebit.
iulian94 pe 07 Octombrie 2013 15:33
filmul e bun, are actiune din plin si unele poante reusite. numai bun de vazut.
cotzofica pe 04 Octombrie 2013 09:53
Atâtea inepţii câte ni se servesc în filmul acesta, parcă nici în Scary Movie nu vezi. Iată doar câteva:
1. Una bucată maşină Corvette, cu o herghelie de cai putere e drept, aruncă ca de pe trambulină un Chevrolet 4x4 de vreo 3 tone, dar nici măcar nu i se îndoaie capota;
2. Una bucată tarla de porumb, mai dreaptă ca un teren de golf, pe care se pot desfăşura fără probleme curse de maşini în mare viteză;
3. Una bucată elicopter al FBI dotat cu tehnologie de ultimă generaţie, dar nu are vedere pe timp de noapte şi una bucată echipă FBI care se face de tot râsul şi îl face scăpat pe cel mai mare traficant de droguri în viaţă;
4. Una bucată maşină de poliţie în care se trage repetat cu arma automată, dar nu are nicio urmă pe caroserie; una bucată răufăcător care trage cu aruncătorul de grenade ţintind spre faţa… citeşte

YgReK pe 31 August 2013 08:01
Ma asteptam la ceva mai multa actiune.
Mi-au placut fazele cu Corvette-ul.
Actiunea din oras nu m-a dat pe spate.
Un plus la nota pentru efortul lui Arnold.
O combinatie frumoasa actiune-comedie.

Andrei99Vlad pe 12 August 2013 16:52
TERMINATORUL se intoarce...... cu un alt film de actiune. Luis Guzman are (din nou) un rol mai comic si Johnny Knoxville (care la faza cu stalpul mi-a adus aminte de Jackass). Un film de nota 8.5/9
qawHaq pe 09 August 2013 14:56
genul filmului...
nu poate fi ajustat in sensul de a mai introduce un element? As fi optat si pentru comedie (m-a distrat copios), poate si pentru putin mister. A ramas un mister cum a fost ridicata dubita pe cladire, cum a actionat reculul revolverului cand l-a lovit pe ajutorul ala in trompa, cum masinii aleia de 1000 de cai putere i-a dat clasa un Chevrolet, de ce a fost construit un pod peste canion, cand un simplu elicopter ar fi fost suficient, de ce in lupta din oras au fost ucisi 13 banditi cand ei erau doar 9, samd. Cum spuneam, distractiv de misterios:)
AlineziaBumfi pe 28 Iulie 2013 12:51
Arnold revine pe marile ecrane cu un film bun, parerea mea si putin cam western :)) A avut incasari cam mici, de doar 37 de milioane de dolari, in ciuda bugetului de 30 de milioane...
vladimir84 pe 22 Iulie 2013 21:59
Tre' sa recunosc, Arnold a facut o treaba mai buna decat Stallone anul asta. A fost o experienta placuta sa il vad pe "batran"(pe 30 iulie face 66 de ani) din nou in actiune. Nota 7.
DeadSea07 pe 06 Iulie 2013 16:31
Parerea Mea Despre Acest Film O Puteti Vedea Pe Contul Meu (vechi) KaRgo
claudiu-daniel-lugoj pe 02 Iulie 2013 18:50
Foarte tare filmul acesta.Are multa actiune dar si comedie,un film reusit in care Arnold are un rol asa cum ii place lui,adica unul pa masura lui.Chiar daca a cam trecut anii peste el inca mai face fata in filme de actiune si asta este de laudat.Recomand acest film,unul foarte bun.
Theodoric pe 29 Iunie 2013 12:42
Un film bun,dar cu nimic mai deosebit de celelalte filme de actiune.O intlamplare simpla,actiunea cu Arnold e la ce ma asteptam....dar in rest nu difera cu nimic de celelalte actiuni.Nota 8
ghirageorge pe 22 Iunie 2013 13:57
Obligatoriu de vazut pentru fanii Schwarzy . Actori buni , poveste putin fantastica ( SWAT si CIA sau FBI il arestau pe criminalul acela in 2 secunde :)) ) masini frumoase si umor din plin . Nota film 9 pentru dragul nostru nemuritor Schwarzy!!!!
SYNDJ pe 16 Iunie 2013 16:24
Schwarzie revine în forţă
Schwarzie revine in forţă cu Ultima Redută care nu este şi ultimul film in care il vom vedea. Se tine bine "moşu" şi deja are în program incă vreo 4, 5 filme noi :D

Nota 7 de la mine. Merită urmărit mai ales dacă sunteţi un fan al lui Arnie :) Abia aştept T5 :D

morfil pe 08 Iunie 2013 19:19
E tras de par, are multe sabloane, insa merge intr-o zi plictisitoare. Exploziv, glume, aproape parodie, nu poti lua filmul in serios... Poate asta a fost si intentia. Oricum, un 7 merita, mai ales pentru Arnold si Forest, buni baieti, favoritii mei !