Păreri The Grey

(2011)

The Grey: La limita supraviețuirii

improv3 pe 10 Martie 2012 13:16
Da.
Mda bun filmul, un final care te lasa sa gandesti...recomand!
catasmile17 pe 08 Martie 2012 16:14
Un film foarte frumos si captivant !!! Din trailer pare ca se spune toate povestea dar nu a fost asa se pare :)
MikeNight pe 08 Martie 2012 00:18
Ok
Un film bun, cursiv ... actiune si suspans in salbaticie.
gabicip pe 07 Martie 2012 23:29
E bună faza cu fotografiile și cele 4 versuri făcute de ta-su. În rest... terifiant
radu3455 pe 06 Martie 2012 17:02
un thriler exceptionabil,Liam Nesson joaca foarte bine te tine intr-un suspans continuu,merita vazut cu siguranta.
Pillowman pe 05 Martie 2012 22:08
Once more into the fray...
Mi-a placut, dupa ce am terminat de vizionat mi-a ramas in cap aceea poezie:
Once more into the fray
Into the last good fight i'll ever know

mesersmith pe 05 Martie 2012 21:43
Un scenariu de la care se putea obtine mult mai mult.
Neeson ajuncat perfect, ca de fiecare data, insa nu cred ca putea face mai mult.
Cred ca un 6 e mai mult decat suficient.

Manusa pe 05 Martie 2012 18:31
M-am asteptat la un film excelent si....asa a si fost. Asta nu este de mirare avand in vedere ca Liam Neeson face filme superbe, cum este si cazul filmului de fata. Pus intr-o situatie extrema, Ottway stie sa se descurce in timp ce, ceilalti cad prada disperarii si tot el este cel care ii uneste. Un film excelent, dar care a avut un final...cam brusc, am crezut ca va arata macar lupta finala....
Bayard pe 03 Martie 2012 20:19
Un film care nu trebuie ratat. Nu este o lupta continua, dar un thriller adevarat....
MIHAI1866 pe 29 Februarie 2012 22:51
Lupta...
Esenta filmului este chiar sfarsitul ! Oricat am fi de tari, necazul,boala si moartea ne fac pe toti egali ! Interesant este ca se termina cu lupta dintre cei doi alfa, unul uman si unul animal , rationalul si instinctualul pentru pastrarea vietii ! Si totusi ramane speranta ...
claupss pe 27 Februarie 2012 23:21
Filmul e superb scoate in evidenta capacitatea de socializa in fata pericolului decor dur un final superb pe un fond sonor perfect
euronike pe 11 martie 2012 22:54
Doamne ce oameni...
1900toamna pe 24 Februarie 2012 14:30
mi-a placut filmul, daca nu a avea finalul pe care il are, era banal.....
euronike pe 11 martie 2012 22:53
Oribil film. catastrofal pe alocuri
1900toamna pe 12 martie 2012 09:31
Tu poti sa te uiti la Kassandra
euronike pe 11 Martie 2012 22:52
Un monument de prostie
Ca bine zice notarea de pe cinemagia. Din acest film, fara pic de actiune, nu se intelege mai nimic. Ce era cu portofelele alea de le luau de la cei morti? Cine era femeia la care John Ottway se tot gandea? Era vie sau moarta? Filmul nu ne raspunde la intrebari. Nu va recomand sub nicio forma. Oribil film. Nu stiu cum un actor ca Liam Neeson a acceptat sa joace in catastrofa asta. Nota 1 cu indulgenta.
zuby pe 12 martie 2012 15:54
Subscriu tot ce ai zis,o prostie..inclin sa cred ca poate o sa faca si o a doua parte..cine stie.Finalul a fost foarte sec ca sa zic asa,si a ramas si cu mult mister.
LavyBogdy pe 9 aprilie 2012 12:16
Portofele erau un fel de testament sufletesc ( cei mai mulți aveau cu familia,unii cu cartela de serviciu ),iar femeia (Ana) a fost soția lui care a murit (așa cred).
matew10 pe 29 Noiembrie 2022 15:46
Dacă petreci prea mult timp in sălbăticie te învăluie. Amazoana feminina, doar o amintire a unei vieți fericite, un izvor care te tine in viata. In plus instinctul de supraviețuire esențial in film pare a fi o lege nescrisă. Un film despre ridicare și cădere unde lupul alfa nu poate exista fără omul omega. Rolurile se inversează într-un vârtej tensionat unde nu exista victorie ci doar onoare; călătoria contează, nu finalul.
constantin_silviu pe 08 Iunie 2022 18:51
@Horatiucrisan, nu ai înțeles nimic din film. Din păcate e peste capacitatea ta de a înțelege, deoarece filmul se adresează genului de oameni care înțeleg simbolismul, tipul de incadraturi etc. Nu e nicio rușine, dar nu îl comenta în neștire
user-5c557e39b0bfc pe 24 Mai 2020 03:25
E un film bun și mai ales în cazul în care se deduce din spatele cortinei cu o capacitate de la frigorifier era unflat la față în cauză operațiunii desfășurate de către cei doi tipi care se afla in stare foarte gravă la treabă
do_jin pe 02 Martie 2016 20:20
tare filmu
un film foarte bun, mi-a placut foarte mult cu toate ca este drama... si finalul e tare.... nota 10 pentru film
Ciurila_Emanuel pe 13 Septembrie 2015 23:08
Capodopera !
Este un film plin de suspans si actiune, iar in final personajul principal Ottway, ( Liam Neeson ), invinge monstrii padurii ( lupii ) . Ii dau nota 10, cu felicitari !!!!
SDAO pe 07 Martie 2015 22:20
:)) urat film, nota 5
Momentul in care alergau brusc 2 lupi parca iesiti din senin imi aminteste de fraza: "Smitters, release the hounds..." ,sunetul nu am inteles ce e cu el, mai mult era off decat on, parca era de filme horror, db cresteau brusc si opreau de tot in sec urmatoare..... lupii sunt 3d in scenele close up, in padure sunt scene preluate. O aiureala de film
XShadowX pe 23 Ianuarie 2015 15:59
SUPERB
Nu credeam ca Liam Neeson i se va potrivi acest rol insa s-a pregatit pentru el intens si i-a reusit CLAR ! un MUST SEE , un film superb superb care are un sfarsit de retinut ... poate the grey 2 sau poate nu !
Valentin.Vasile pe 09 Ianuarie 2015 12:08
Cel mai bun film drama-actiune din ultimii ani!
Prima oara cand am vazut acest film am fost uluit,m-a lasat masca,actiunea te tine mereu in suspans,nu ai cum sa te plictisesti(vezi Transformers 4,la care m-am plictisit,cate lupte au fost..),iar finalul este epic,ceva inovator.Este filmul meu preferat din 2012 pana acum.
Mihai2508 pe 07 Decembrie 2014 23:20
Merita vazut
Un film care merita cu adevarat vazut, cu un subiect bun, care prezinta firea umana la limita supravietuirii, si cum omul incearca sa scape de primejdiile salbaticiei, chiar daca nu are sorti de izbanda.
SYNDJ pe 27 Octombrie 2014 01:47
Când e să ai ghinion...
Foarte bun film de aventuri. Chiar merită văzut. Subiectul m-a dus cu gândul la romanul "Colţ alb" de Jack London. :)
ciprian34 pe 11 August 2014 22:36
Liam Neeson isi arata clasa de mare actor,film dramatic pe alocuri chiar dur nerecomandat copiilor
SANDA45 pe 20 Iunie 2014 23:53
Facand abstractie de micile cusururi ale acestei pelicule, este o poveste realista, inainte de toate. Drama, depresie, teama, groaza.
george_moroianu pe 27 Martie 2014 15:27
The grey(2012)
Foarte bun filmul, daca nu ati urmarit inca filmul, cititi review.ul meu pe http://mgeorge.independentei4.ro/ :)
Tiger_K1dutzzu pe 02 Martie 2014 18:33
Perfect
Mi-a placut enrom,unul dintre cele mai bune filme vazute de mine.
Iulidesprefilme pe 11 Februarie 2014 21:49
Este un film tragic, psihologic, în care monologul dinspre final al eroului interpretat ireproşabil de Liam Neeson este bine evidenţiat, cu apelul către divinitate, cu abandonarea actelor celor morţi şi cu finalul incert, deschis diverselor interpretări...
robywolf19 pe 09 Februarie 2014 01:20
Ma asteptam sa fie slab, dar nici chiar asa de slab!!
alexXxL pe 08 Februarie 2014 12:25
Mie mi-a placut.Gusturile nu se discuta.imi pare un film excelent.Nu ma intereseaza ce cred altii,si ca iau dat nota 2 pentru ca nu are oscaruri.Mie mi-a placut mult filmul.
CalypsoSwag pe 08 Februarie 2014 07:48
The Grey (2012)
Super tare filmul ! Ma asteptam la un final mai fericit dar merge si asa ... poate urmeaza partea a 2-a. Are nota 8 de la mine !
Merita vazut, il recomand.

MaryusD pe 07 Februarie 2014 20:42
Un Film Bun!
A fost un film ce m-a tinut in suspans de la atacul lupilor pana la sfarsit! Un film ce merita vazut!
Claudynho pe 31 Ianuarie 2014 18:45
Un film bun care te captiveaza.....Recomand tuturor acest film !
Kuhaylan pe 13 Octombrie 2013 18:13
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
iuliavictoriadar pe 27 Aprilie 2013 20:59
Realist
Filmul nu e nici pe departe a fi o capodopera, insa latura profund psihologica este foarte bine evidentiata si de aceea, capata o dimensiune atractiva, te tine cu sufletul la gura. Final de basm?! In niciun caz. Dupa cum stim, (fani Liam Neeson) el e rolul facut sa supravietuiasca oricand, oricum si oriunde. Nu si aici insa, iar filmul e cutremurator tocmai prin faptul ca finalul aduce in vedere realitatea in datele ei exacte: speranta nu reprezinta intotdeauna pilonul care te tine in viata, cateodata, a renunta e cel mai bun lucru. Ma asteptam la ceva mai mult, insa actiunea in sine, compenseaza celelalte neajunsuri.
mvmismetoo pe 25 Aprilie 2013 13:47
Bunicel spre bun
Este un film asa cum s-a scris deja despre supravetuire. In egala masura este genul de reprezentare pe care unii dintre noi o gusta stand comod la caldurica acasa sau la cinema dornici sa simta un piculet de adrenalina. In realitate, cu toate ca nu despre asta vorbim, lucrurile stau diferit, si va spune asta unul care a incercat pe pielea lui, silit si de meserie, experiente asemanatoare (mai putin prabusirea). Concluzia este ca n-ar fi rau sa petrecem mai putin timp in fata ecranelor si mai mult pe potecile muntilor. Vara...!
Mihai_Moise pe 25 Martie 2013 17:46
Electrizant...
Nu sunt un fan Liam Neeson, mi se pare un actor oarecum inexpresiv, greoi, lipsit de subtilitate. Asemeni lui Harrison Ford! Am vizionat filmul pt scenariu... si am ramas impresionat!... La prima vedere, nimic deosebit, chiar daca subiectul propunea ceva iesit din comun - povestea a 7 salariati ai unei companii petroliere care incearca sa supravietuiasca in salbaticie. Doar ca... cei 7 sunt mediocri, fricosi, dezechilibrati, urmariti de obsesii si vise, sensibili si mai ales vulnerabili, extrem de vulnerabili... Un realism coplesitor: durere, vointa, caderi, morti stupide (chiar asa, cine ar putea sa spuna ca a vazut morti eroice in ultimii ani?!?) si, mai ales, lipsa sperantei. Ultimele 15 minute sunt electrizante, iar finalul merita nota 10! La fel si poemul, sau partitura de pian!...
pisicuta1 pe 24 Februarie 2013 00:41
un film foarte bun ,mai bun decit alte filme apatute in acest an!
Khronick pe 23 Ianuarie 2013 18:52
O lecție de viață !
Este un film interesant , m-a impresionat faptul că tot filmul se rezumă la acea poezie :

Once more into the fray
Into the last good fight I'll ever know
Live and die on this day

Într-un final , toate eforturile , îndurerările și sacrificiile actorilor sunt în zadar deoarece lupta finală dacă era sau nu câștigată , oricum sfârșea actorul nostru omorât de adversar sau restul haitei de lupi , asta dă filmului un farmec aparte , și tot odată ne dă nouă o lecție de viață importantă , că trebuie să luptăm până la capăt.

Un film frumos cu o coloană sonoră fascinată , în special cea de la sfârșit.

Filmul merită văzut , chiar dacă nu are o notă foarte mare !
Nu este o capodoăperă cinematografică , dar ne dă o lecție de viață !

Khronick.

Diktator pe 21 Ianuarie 2013 21:17
Cred ca e cel mai slab fil a lui Liam Neeson!tema e interesanta da detaliile lasa de dorit actiunea e prea statica....pe ansamblu sa zicem ca e bunicel...
kakapiciu pe 16 Ianuarie 2013 00:18
Liam Neeson isi demonstreaza inca o data talentul prin aceasta proba de supravietuire in salbaticie.
kane234 pe 14 Ianuarie 2013 21:42
Capodopera
Filmul a fost foarte bun, ma asteptam la un alt final, sa arate si lupta poate. oricum merita 10.
AndreBlack pe 03 Ianuarie 2013 17:36
Foarte bun filmul . Liam Neeson e unul din actorii mei preferati , este un actor foarte bun si asta se vede in mai toate filmele lui ! Filmul merita vazut !
tony_mondyalu pe 03 Ianuarie 2013 05:16
un film destul de bunicel cu un final practic....asteptat, nici o noutate mare, Liam Neeson ne-a demonstrat inca o data ce actor mare e si cat de bine ii priesc aceste genuri de filme
cosmin742000 pe 01 Ianuarie 2013 09:53
Un film de (ne)supravietuire cam tras de par ,cu multe greseli si totusi vizionabil fara probleme , Finalul il mai ridica fiind atipic pt acest gen de filme.
iulibc pe 28 Decembrie 2012 15:38
Evenimentele relativ previzibile, Liam a interpretat rolul foarte bine, interesanta remarca in care se spune despre lupi ca sunt singurele animale care sunt razbunatoare, chiar ironia sortii este, sa scapi din prabusirea cu avionul si sa te aibe lupii la cina.
Oare chiar nu era alta solutie sa ramana in viata?

hujha pe 24 Decembrie 2012 16:56
Doar intrebari
So sad film, scria cineva pe youtube pe seama filmului. Cel mai scurt comentariu, si cel mai profund pe care l-am citit pe aceasta tema. "Dupa ce am vazut povestea lupilor din documentarul BBC "Yellowstone", ma asteptam la ceva mai mult" scrie intr-un comentariu. Intrebare: ce se intampla, daca tot filmul este o parabola, iar lupii sint digitalizati (poate nu intamplator)? Cum poate sa ajunga un avion, pe langa tehnologia avansata a radarelor, sa prabuseasca? Poate ca, acest tip de viscol nu este previzibil. Cine s-ar fi gandit acu vreo 7-8 ani, cand s-a umplut de datorii, ca se va prabusi sub povara datoriilor? Acea campie inghetata, cu viscolul aferent oare ce vrea sa reprezinte? O fi numai un simplu cadru in care povestea "trebuie" filmata? De ce s-au gandit ei, ca in padure vor fi mai in siguranta? Cred, ca se simteau mai "pititi", cum si noi vrem sa ne ascundem in "padurea" noastra… citeşte
mihaistoicescu pe 21 Decembrie 2012 05:14
Ca vorbiti despre sfarsitul filmului
Filmul nu se sfarseste cand incepe genericul de final...aveti rabrare pana in ultimele 10 secunde :)
mariancristea pe 05 Decembrie 2012 18:48
O pelicula altffel , foarte ancorata in realitate , fara aberatii si exagerari.Finalul m-a captivat.Iata ca se poate si fara happy ending.
sorina25 pe 04 Decembrie 2012 05:48
Spun bun, doar datorita lui Liam, altfel nu m-a impresionat prea mult actiunea filmului.
Go 1 2 3 4

Film - The Grey