Păreri The Godfather

(1972)

Nașul

axel_flavius pe 12 Februarie 2010 12:24
F. bun
Este un film de exceptie are not f. mica pe imdb chiar e absurd.
wizwhisper pe 19 februarie 2010 20:33
Nota mica pe IMDB?????Pana acum cateva luni, a stat muuuulti ani ca Nr.1 in topul ¨all time¨.Acum e nr.2 in spatele unui alt film de exceptie: The Shawshank Redemption.
Gameandseth pe 18 aprilie 2011 18:56
poate zice de nasul 3
serghei_romanu pe 29 Decembrie 2009 15:05
Un film foarte foarte bun insa nu unul monumental.Marlon Brando a jucat intr-adevar superb, cel putin asata este pozitia mea, dar filmul nu straluceste la celelalte capitole.Actiunea nu este dintre cele mai elaborate, din contra este mai mult statica, bazata pe dialoguri interminabile.Respecta tiparul filmelor cu mafie, nu am sesizat nimic surprinzator .A fost exact cum m-am asteptat sa fie, adica, bine realizat, cu personaje carismatice si foarte atent examinate.De fapt de aici rezulta frumusetea filmului.Din temperamentul acestor personaje si din modul cum se reflecta in deciziile juste sau nu ale acestora.Il recomand tuturor pentru ca este fara doar si poate un film excelent.8/10
scrawl pe 14 februarie 2010 22:30
serghei...tiparul ala de care vorbesti tu...e mai degraba preluat dupa filmul asta...avand in vedere ca e realizat in '72...nu cred ca te-ai uitat la filme mai vechi ca asta ca sa spui ca urmeaza un anumit tipar...din contra...la vremea lui a fost foarte original filmul...si ramane asa...cele de dupa el nu sunt decat tentative sincer sa fiu...si nu ma refer la celelalte 2 parti din godfather...ma refer la alte filme cu mafie...exceptie fac aici casino si goodfellas.
serghei_romanu pe 16 martie 2012 16:42
Road to Perdition, Carlito's Way, Scarface, toate au scenariu mai bun ca The Godfather.
andreyuzzu pe 01 Septembrie 2009 00:45
multi spun ca e cel mai bun film.....meritat oscarul lui marlon brando dar prestatia lui din On the waterfront e cu mult superioara fata de nasul.
mescalyto pe 12 Ianuarie 2012 06:06
Cartea bate filmul (rau)
Slab rau fata de carte . Majoritatea care apreciaza acest film cred ca nu au citit niciodata cartea
93GabiBT pe 5 februarie 2012 16:29
Aici vorbim doar de filme..
White1 pe 13 februarie 2013 11:03
Aproape egal? E unul din rarele cazuri in care filmul depaseste cartea.
daniel.puscasu pe 21 Iulie 2010 14:53
de departe cel mai bun film din istorie ...........................
ciprian34 pe 25 Octombrie 2011 16:40
nu putem face din acest film o capodopera a artei cinematografice.,este o poveste despre mafia care exista in lumea interbelica si implicatiile ei in sanul familiilor
White1 pe 26 octombrie 2011 12:42
Da, mafia exista si in lumea interbelica (de fapt cred ca atunci este apogeul ei, in perioada prohibitiei) dar actiunea filmului se petrece dupa cel de-al doilea razboi mondial.
brandyXYO pe 19 decembrie 2011 23:38
Filmul e o lectie de viata, pacat ca multi dintre voi vedeti decat un "alt film cu mafioti"...
mongolarix pe 26 Mai 2010 17:25
Ce atat...despre filmul asta
Stiu aprecia un film bun, filme de genul : Amadeus ,Schindler'List ,Back to the future..etc..filme bune no comment....dar asta pur si simplu nu imi dau seama de ce este ridicat in slavi(nu zic de actori, actingul e impecabil actori stiu ce fac) dar pur si simplu nu vad nimic profund artistic in filmul asta ..comparativ cu filmele mentionate mai sus...decat CRIME ,MARI SMECHERI, ITALIENI GANGASTERI, AFACERI ILEGALE. BANI...ETC
Medicate pe 27 ianuarie 2011 23:52
Esti un pic agramat ... dar subscriu la tot ce ai zis !!!
VIBERS pe 4 februarie 2015 00:24
Ai foarte mare dreptate in unele privinte (multi se lauda ca l-au vazut dar nu nu inteles nimic din el).Se lauda din prostie, sunt niste ipocriti care incearca sa fie in trend, darrrrrrrrrrrrrrr nu poti spune ca filmul tinde catre limita 0, nu poti spune despre carisma actori, nu te poti lega de scenariu sau de MAI ALES DE interpretare, unde M.Brando a fost GENIAL.
TitoJacksana pe 05 Februarie 2022 07:36
Unul dintre cele mai bune filme facute vreodata, un film despre mafie, gangsteri si împușcături facut intr-un scenariu foarte bun si cu actori de valoare
cactusjack pe 18 Iulie 2021 18:30
Cel mai bun film vazut de mine .
Poveste 10/10
Interpreatre 10/10
Final 9/10
Impecabil,o capodopera ce trebuie vazuta neaparat odata in viata.

user-5eda0f529a449 pe 23 Iunie 2020 17:54
Unul dintre cele mai bune filme din istorie...........
Caktus pe 26 Aprilie 2020 21:56
Un film extraordinar. Interpretare de nota 10. Felicitari Marlon Brando, Al Pacino, in special lui Francis Ford Coppola pentru aceasta opera de arta.

Scenariu: 9/10
Interpretare: 10/10
Coloana sonora: 10/10
Final: 9/10

9/10

user-5e7b2f4dad84f pe 25 Martie 2020 12:20
Un film extraordinar!!! O încântare! Cel mai bun film despre mafie
keery pe 04 Ianuarie 2020 23:49
Legenda!
Nu am cuvinte. Legenda.
Greu Greu nowadays sa mai fie regizat ceva care a ajunga macar cat de putin la nivelul acestui film.

MariusCiprian87 pe 02 Ianuarie 2020 23:01
Cei care apreciază frumosul, arta, bunul gust, tradițiile și calitatea știu deja cu toții că acest film este o capodoperă de excepție, ridicată la rang de artă de o distribuție de zile mari, Marloon Brando, Al Pacino, Robert Duvall, John Cazale, Talla Shire, Diane Keaton și lista poate continua... 3 ore de calitate superioară a cinematografiei americane, la fel de bune ca și romanul lui Puzzo, ceea ce de puține ori putem spune asta despre un roman "pus" pe sticlă, însă aici avem onoarea și privilegiul să privim o regie, un scenariu plin de simbolistică, de autenticitate pură, de tradiție siciliana și realitatea pur americană a anilor 50', o combinație UNICĂ, de GENIU a lui Coppola a ceea ce înseamnă acțiunea, dialogul, micile detalii care fac o mare diferență între un film de colecție și celelalte ! Cu siguranță și peste ani această creație UNICĂ… citeşte
arthur20222 pe 04 Noiembrie 2019 23:27
GODFATHER
Nasul tuturor filmelor . stiu mai sunt si altele dar dupa parerea mea e cel mai bun/
6Patronul9 pe 25 August 2019 13:45
Inegalabil
Cel mai bun film cu si despre mafie si unul dintre cele mai bine facute all time.Cine rateaza asa ceva nu se poate numi cinefil.
blackmore pe 22 Iunie 2019 13:55
Pistol cu apa pe langa ce fac spaniolii sau nordicii sau rusii
hannibal03 pe 09 Ianuarie 2019 18:42
Acesta este, in opinia mea, cel mai bun film din istorie! Totul este perfect, de la scenariu, regie (exceptand, evident, gafa cu parprizul masinii din scena mortii lui Sonny), interpretarea actorilor si pana la colana sonora sau costume.
olteanu_tudor pe 15 August 2018 13:16
Un film foarte bun. O descriere terifiantă a lumii interlope ,a lipsei de moralitate, a ipocriziei,a corupției. Fenomenal prestația actorilor Marlon Brando si Al Pacino.
carmen_angelus_romila pe 04 August 2018 10:14
Primul film al epocalei serii "The Godfather" pe genericul careia apar mari titani ai cinematografiei: Marlon Brando si regizorul Francis Ford Coppola.
Robert.Chetan pe 18 Decembrie 2017 22:54
Bun dar nu mi se pare extraordinar
Nu e cel mai bun film despre mafie ,e un film bun per ansamblu cu cateva replici bune dar in mare mi s-a parut plictisitor.Pentru mine nu e o capodopera ci doar un film bun.Oricum,de vazut...
bujie890 pe 25 Aprilie 2017 02:34
O capodopera a cinematografiei americane din toate punctele de vedere.Jocul actorilor a fost exceptional,iar povestea filmului a fost foarte bine pusa in scena.Lui Marlon Brando i se potriveau filmele despre Mafie,chiar daca in acest film pare ca Al Pacino a iesit mai mult in evidenta decat el,insa ideea e ca Michael Corleone evolueaza spre noua sa titulatura de Don Corleone.O adevarata capodopera si un film de referinta.Merita vazut!
balta67verde pe 11 Noiembrie 2016 12:28
Marlon Brando e genial ! Atmosfera e excelenta, scena la inceput cand lumea vine la el sa rezolve problemele (prin Luca Brazzi) e sumbra si impresionanta.
Calyx pe 29 Mai 2016 02:17
Un colos al cinematografiei mondiale,după părerea mea,neegalat nici pâna în ziua de azi.
The Godfather este o operă de artă fără cusur,obligatoriu de văzut pentru toată lumea.

ene_bog_dan pe 30 Ianuarie 2016 22:06
The Godfather
Clar, unul dintre cele mai bune filme realizate vreodata!
XxRedBullxX pe 20 Noiembrie 2015 19:17
The Godfather (1972)
Cuvintele sunt de prisos, merita văzut.

...........

andystarx pe 15 Noiembrie 2015 22:43
Intr-adevar unul din cele mai bune filme vazute vreodata de mine si de majoritatea cinefililor,totul a fost perfect,o adevarata capodopera !!!!!!!!!! Must SEe !
Popa_Catalin1889 pe 12 Martie 2015 17:14
Exceptional !!!!!
Dupa parerea mea cel mai bun film din toate timpurile , de la regie la coloana sonora pana la distributia actorilor (Brando , Pacino, Cazale, Duvall, Caan).Cred ca putem vorbii fara exagerare de filme BEFORE GODFATHER si AFTER GODFATHER .
alex_mihai_constantinescu pe 24 Noiembrie 2013 11:32
E de-a dreptul magic filmul asta , l-am vazut anul asta (2013) si ce sa mai zic , am ramas "prost" de poveste si actorii geniali. :| (chiar nu imi recomandase nimeni filmul , noroc ca l-am luat eu din curiozitate)
MYCHAEL pe 19 Februarie 2013 22:43
Coppola , Marlon Brando , Al Pacino . Ce mai vreti ?
Un film epic care va ramane in istorie . Marlon Brando este genial in rolul de '''Godfather'' am avut vaga impresie ca au angajat chiar un cap al mafiei sa isi joace propriul rol. Iar jocul lui Al Pacino a completat insotit de maiestria lui Francis Ford Coppola cel mai bun film despre mafie . De asemenea nu trebuie sa l uitam pe Mario Puzo ale carui carti au stat la baza acestei capodopere cinematografice .
Emy14 pe 26 Februarie 2012 23:53
O capodopera, merita vazut, sa nu-mi spuna mie AFI cu topul lor ca "Cetateanul Kane" e peste acesta ca nu il cred. Splendid!
Alex94Alex pe 28 Decembrie 2011 02:25
Filmul vorbeste de la sine. Nu mai are nevoie de prezentare sau nota
reivan pe 10 Septembrie 2011 14:26
E clar
Daca nu e cel mai bun film facut vreodata , macar cel mai bun film cu mafioti tot este.
Geniala interpretare , geniala povestea , genial film. geniala seriw

Krystyne pe 31 Iulie 2011 20:19
CAPODOPERA
Un film extraordinar,despre viata ce priveste aspectele vietii printr-o perspectiva absolut obiectiva.Un film care vorbeste de la sine prin actiunea sa!
cl24 pe 17 Iulie 2011 21:44
Un film de mare valoare cinematografica, cu o distributie remarcabila, care este si va ramane vesnic in istoria de aur a filmului.
Inga.Teodorescu pe 08 Martie 2011 12:00
OPERA DE ARTA !! INEGALABIL!
Extraordinar film! Nu degeaba are acea nota mare pe IMDB, fiind si unul dintre cele mai bune filme din istorie!
Iar pentru persoanele care critica acest film, am o intrebare , ce cautati pe pagina filmului? Ok , inteleg, nu va place.. respect gusturile fiecarei persoane, nu aduc injurii cui nu-i place, e absolut normal ca gusturile sa difere, dar nu va inteleg, daca nu va place filmul de ce intrati aici? pentru a lasa comentarii rautacioase? Intrati fratilor pe paginile filmelor preferate, si lasati acest film si altele desigur, care nu v-au placut in pace.Nu demonstrati nimic spunand "vai ce groaznic e acest film, cum va poate place etc", nu aratati ca sunteti superiori, mai inteligenti decat cei care au apreciat aceasta ecranizare .
Numai bine!

Scaraoski pe 22 Februarie 2011 11:14
Filmul asta e favoritul meu all time, insa cartea este si mai buna. Singurul avantaj pe care filmul il are este jocul actoricesc absolut incredibil, mai ales din partea lui Brando si Caan si coloana sonora. Daca ar fi sa fac un top al celor mai bune roluri interpretate in istoria cinematografica (din ce am vazut eu pana acum), acestea ar fi Brando in rolul lui Vito Corleone, Al Pacino in rolul lui Tony Montana si Christoph Waltz in rolul colonelului Landa din Inglourious Basterds.
valy_andrew pe 06 Februarie 2011 15:44
NO COMMENT
PUR SI SIMPLU nu ai ce reprosa la acest film.Soundtrack-ul te lasa fara cuvinte,chiar nu am cuvinte!MARIO PUZO.....you are a GENIUS!
Ion-Chinezu pe 12 Ianuarie 2011 23:00
Multumim
Multumim Al Pacino pentru ca ne incanti privirea si sufletul cu asemenea CAPODOPEDERA ! MULTUMIM DEASEMENEA FRANCIS FORD COPOLLA !
legolas05 pe 11 Ianuarie 2011 21:38
foarte interesant si captivant filmul..........chiar daca e mai vechi
alex_neagoe pe 09 Ianuarie 2011 02:36
speachless
cuvintele nu si au rostul pentru a descrie acest film...poate doar unul singur...Capodopera
paul316 pe 05 Ianuarie 2011 14:27
Acest film este o capodopera si poate cel mai bun film al tuturor timpurilor!!!!
maryds pe 04 Ianuarie 2011 04:41
Filmul meu preferat! Este o capodopera in adevaratul sens al cuvantului si multe comentarii nu-si au rostul aici...mai ales din partea unor persoane care nici macar nu existau atunci cand filmul asta aparea!
chiritageorge pe 19 Decembrie 2010 09:57
un film exceptional merita vazut ..... mafia italiana......replicile.......tot
sorinreddog pe 01 Ianuarie 2010 21:24
Sorin.Pitesti
Posibil sa fie cel mai bun film,dar este discutabil,eu am vazut multe mai bune,dar este cel mai bun film de acest gen,asta este clar,mai ales ca este realizat in anul 1972...In concluzie,va ramane vesnic o legenda a cinematografiei!
AlexandruDragosStegaru pe 23 Ianuarie 2016 18:04
The Godfather
Mircosoft pe 30 iunie 2018 00:50
hop si boul baltii cu acelasi comentariu insipid si nota maxima pt toate filmele
Tyybi1 pe 19 Iulie 2015 15:02
Aici e The Godfather si restul filmelor pe aceasta tema ! Super film !
GeorgeMenu pe 09 Aprilie 2015 10:53
Un film care pentru mine intra in top 5.Un film care va ramane vesnic in cinematografia mondiala cu titlul de "capodopera" . Marlon Brando joaca perfect , cred ca a fost cel mai bun rol pe care l-a interpretat vrodata.
Mariannaa pe 18 Octombrie 2014 11:30
GENIAL
Realmente adevarat ca este un film foarte greu de egalat.
Mihai37 pe 02 Septembrie 2014 14:55
genial un film excelent care oricand il voi revedea cu aceiasi mare placere
Go 1 2 3 4