Păreri The Godfather

(1972)

Nașul

alex43497 pe 22 Mai 2015 11:51
sincer, pe mine nu m-a impresionat nimic la acest film.lung,plictisitor si prost jucat.
VIBERS pe 2 februarie 2018 00:44
Prost jucat?????Daca si la filmul asta se mai pune problema de modul cum au jucat actorii, atunci restul filmelor pana in ziua de astazi si interpretarea actorilor ar trebui sa fie egala cu zero.
user-63232a8a075df pe 06 Mai 2023 00:25
Mafiotii erau niste baieti bine imbracati care se fereau de munca. Atat de tare fugeau de ea ca li s-au marit creierele de cat s-au concentrat la combinatii si talharii. Niste mamifere bipede sociopate cu talent la furat si echipate in costume facute la comanda. Cei cazuti in admiratie probabil viseaza si ei sa impuste oameni si sa sparga banci ca sa se plimbe in limuzine, doar ca nu sunt suficient de bolnavi la cap ca sa astepte o saptamana pana le vin camasile de la croitor.
lili22 pe 26 Aprilie 2013 21:56
un film foarte bun, daca va pasioneaza foarte mult si calatoriti in Sicilia,
de la Taormina puteti face turul "The Godfather" vizitind locurile unde Coppola a ales sa filmeze.Fac agentiile acest tur, cred ca poate fi facut si de cei care vin cu masina.Filmarile au avut loc in Savoca.In biserica de aici s-a cununat Michael Corleone cu Antonia.Cu banii obtinuti de la producator s-a renovat biserica.Barul Vitelli unde se poate servi granita di limone a gazduit nunta lui Michael Corleone.
Din Savoca turul continua in satul Forza d'Agro unde au avut loc filmari pentru Nasul.
Exista si un sat numit Corleone considerat de Coppola prea modern si nu s-a filmat nimic acolo.
Miine merg sa vad teatrul Massimo unde s-a filmat scena finala in Palermo.

flushingm pe 03 Februarie 2014 12:35
un film bun
un film bun, de calitate! nu il consider o capodopera! nota 8
Claudynho pe 31 Ianuarie 2014 15:27
O capodopera cinematografica...Este Foarte complex,cu o distributie de zile mari,cu roluri realizate exceptional.... "The Godfather" este filmul de care nu ma satur niciodata.
DeadSea07 pe 06 Iulie 2013 21:01
Parerea Mea Despre Acest Film O Gasiti Pe Contul Meu (Vechi) KaRgo
Get0dac pe 10 Iunie 2013 14:09
Capodopera
Capodopera..........................................................................................................................................
Tyson_Kyd pe 28 Aprilie 2013 16:21
Aceasta pelicula se poate numi "capodopera".... acestui film i se poate spune "filmul perfect"..... si daca pana acum am notat filmele dupa sentimente, ei bine pot spune ca pe acesta il notez ca un critic adevarat . Pot spune ca este unul din cele mai bune filme din lume, din toti anii acestia !!
Exotic pe 20 Aprilie 2013 03:06
Ce se intampla cu voi,oameni buni??
Este un film care arata adevarata onoare,legatura de familie si respectul.
Cea ce in ziua de azi,mult prea rar mai gasesti!!
Este un film clasic,care nu va muri niciodata!
Daca voi observati in acest film,doar impuscaturi si crime....si nu descoperiti esentialul filmului,mai exact ce am scris la inceput,atunci ma doare sa vad atata indoctrinare si limitare mentala:)

honeygiani pe 30 iulie 2013 17:34
sa obligi oamenii sa faca ce vrei tu amenintandu-i cu moartea, asta e respect??? sa saruti mana unuia de frica si sa il respcti ca are oameni in jur care ar ucide la comanda lui....de placere dealtfel???! te visezi si tu un Nasic pe lumea asta, nu-i asa?
morfil pe 13 Aprilie 2013 23:47
Uitati-va la trilogia The Godfather, apoi jucati Mafia 1 si 2
Va asigur ca veti avea parte de cea mai tare luna din viata voastra ! Cel putin, asa mi s-a intamplat mie: extraordinar film, extraordinar joc !!!

PS: Puteti incerca si trilogia Max Payne - eu mereu cand cobor pe inserate la metrou si peronul este pustiu, nu pot sa nu ma gandesc la prima misiune din Max Payne 1... Pacat ca in realitate nu am Glock-ul cu mine...

White1 pe 23 iunie 2013 18:43
Exista si un joc (sau doua) facut dupa Godfather dar primul Mafia e mult mai bun.
AndreeaElena97 pe 02 Martie 2013 14:05
Filmul e exceptional! Se pare ca azi e dat si la TV. Ma bucur foarte mult ca astfel de filme incep sa fie difuzate la TV!
Ovidiu239 pe 07 Ianuarie 2013 15:21
O adevarata capodopera
Fara indoiala o capodopera cinematografica si in acelasi timp unul dintre cele mai bun filme facute vreodata. Socante multe faze in acest film, o ecranizare extrem de realista a lui Francis Ford Coppola despre mafia italiana. Marlon Brando face un rol epic, un rol de referinta in istoria cinematografie mondiale, Al Pacino...desi foarte tanar, s-a descurcat si el foarte bine.
Regie perfecta, actori de zile mari, coloana sonora magnifica, putine poti reprosa acestui film, fara indoiala o capodopera.

AndreBlack pe 30 Decembrie 2012 23:25
The Godfather (Nasul) 1972
Deja acest film nu mai are nevoie de nicio prezentare . L-am vazut de mii de ori si inca o sa-l mai vad in viitor . Pentru mine acest film a insemnat mai mult decat un simplu film , este o experienta foarte placuta a vremurilor din trecut . Atat Marlon Brando cat si Al Pacino au jucat excelent . Acest film merita toate premiile din lume ! Rar mai intalnesti un film ca acesta in zilele de azi ! Tot respectul pentru regizor , producator etc.. ! Must have si must see ! Vizionati-l daca nu ati facut-o !
alexandrabic pe 25 Noiembrie 2012 16:09
Cel mai bun film pe care l-am vazut!
Sincer eu cred ca daca n-ai vazut acest film,nu ai cultura.
Cand vad unele fetite disperate dupa Twilight care habar nu au ce inseamna un film cu adevarat bun.
Nota mea este 10!

Eb00kie pe 14 Septembrie 2012 19:54
Bun, original, interesant - nu se compara cu cartea
Voi sustine asta mereu, cartea trebuie citita dupa film (cu exceptia cazurilor in care a fost si scrisa dupa film, dar cui ii mai pasa?)

Filmul se tine esential de liniile povestii, insa nu reuseste sa reproduca ceea ce cartea a insemnat pentru mine. Sec, nu? Am fost rasfatata de efectele audio-vizuale ale generatiei mele, si dupa Rezident Evil si alde asemenea nu o sa fiu excesiv tulburata de capul taiat al unui cal in patul producatorului.

Apreciez ideea, unica la acea vreme si interpretarea stilata, de asemenea, insa filmul a fost depasit de carte.

Mike este fiul lui Vito, tipul care in carte trece de la vanzator de alimente la ucigas cu sange rece fara nicio problema. La cum este ilustrat "Nasul", Mike are in vine sangele necuratului insusi. Don Corleone este atotputernic, intelept, viclean, si tot ce vrea este prietenia si o favoare in… citeşte

CazaGio pe 13 August 2012 16:59
Parca prea aproape de perfectiune...
De la inceputul calm pana la acel final insangerat si surprinzator, de la coloana sonora pana la interpretarea actorilor( a caror interpretare este foarte buna, dar este umbrita de prestatia fenomenala a unuia singur dintre ei- lui Marlon Brando), The Godfather ramane fara indoiala in istoria cinematografiei, infatisand prin excelenta evolutia unei familii de mafioti numeroase si totodata influente. Productia m-a impresionat enorm de mult ca fiind, pentru mine, singura din istoria cinematografiei in care interpretarea lui Al Pacino pare stearsa in comparatie cu cea a unui alt colos al universului filmelor- Marlon Brando
cosmin_kedii pe 08 Martie 2012 08:06
Am vazut filmul de multe ori pe casete video şi DVD, si vreau sa spun ca este cel mai tare film de gangsteri din toate timpurile
phoenix1983 pe 31 Octombrie 2011 22:58
cei care critica aceasta capodopera...should sleep with the fishes :)
tavy4489 pe 26 Septembrie 2011 21:05
Este un film foarte bun pt ca a fost realizat atunci cand se faceau filme. Este un film de 10 dar cu minus. Zic cu minus (probabil subiectiv) pt ca unele secvente par de umplutura si pt ca se facea trecerea dintre ani fara o logica foarte buna...
Crist11 pe 22 Iunie 2011 17:15
Marlon Brando, un actor cu adevarat deosebit.
Unul dintre cele mai bune filme cu mafie...

mihnea999 pe 01 Iunie 2011 23:45
Un film foarte bun...nu contest asta , dar nu e de departe cel mai bun film din istoarie.
Prestatia actorilor a fost impecabila (10/10) , dar ma asteptam la mai mult de la poveste...

Gameandseth pe 14 Aprilie 2011 17:10
za best
bai ce sa mai vorbim,adevarul e ca dupa 40 de ani filmul asta nu si-a pierdut din valoare si nu vad cum ar face asta.

Nasul e unul dintre acele filme pe care le poti revedea de "n" ori fara sa te plictisesti pe parcurs.

Mie mi s-a parut special filmul,e unul dintre singurele filme pentru care as mari viteza de redare doar doar sa vad cat mai repede ce se intampla.

besliuionel pe 13 Februarie 2011 01:09
Fara cuvinte 10, suspans,drama, actziune.
Ideea ˝Puterii˝ redata exceptzional de trairile tuturor caracterelor

Florinnm pe 19 Decembrie 2009 01:31
In mod clar,acest film constituie o capodopera a cinematografiei.
Iuli88 pe 19 Noiembrie 2009 14:36
extraordinar
Unul din cele mai mari filme din istorie. Pur si simplu splendid.
bogdan ionut pe 05 Noiembrie 2007 10:06
cred ca este cel mai tare film al tuturor timpurilor
de mafioti si nu cred ca va mai aparea unul mai bun decat acesta. am citit si cartea este bestiala

minea mihai pe 14 August 2007 16:53
nasu este un film cu si despre mafie pe mn unu ma impresionat ptr ca VITO ANDOLINI s-a srtaduit
sa "construiasca" aceasta mafie aceast clan de mafioti!!!!!!!!!
mytza_167

wizwhisper pe 15 martie 2010 20:50
......pe mine m-a impresionat mult faptul ca ti-a luat foc scoala si ai ramas pe afara....
m00nstru pe 21 iulie 2010 12:24
:)) nai nici o traba cu filmele
Gavriil pe 11 Martie 2004 16:52
Este cel mai bun film cu mafioti pe care l-am vazut vreodata.
Luci'S pe 11 Martie 2004 07:34
Nu stiu daca e cel mai tare film cu mafioti. Poate e (atmosfera, actori). Ce e sigur e ca a fost primul. Celelalte filme de gen nu pot decat sa-l urmeze.
UNU pe 01 Februarie 2004 22:48
Capodopera mai mare ca asta la un film de mafie nu se mai naste lam vazur de 15 ori
Matrix pe 10 Octombrie 2003 10:56
Capodopera poate e prea mult....in orice caz un clasic.
Tocmai l-am revazut si acum imi dau seama ca la aproape 10 ani de la prima vizionare inca imi mai aduceam aminte replici din film.
Un scenariu exceptional, o regie senzationala, doua roluri magistral jucate (Brando si Pacino) si o coloana sonora cum nu se poate mai potrivita (la un milimetru in spatele celei din Lista lui Schindler).
Poate e prea mult sa fie declarat cel mai bun film all time dar oricum din partea mea 5 stelute si un loc in primele 5 preferinte.
Merita re(re)vazut.

pssst pe 05 August 2003 15:51
nici un mesaj despre filmul care l-a lansat? whatta shame!
AlexandruDragosStegaru pe 23 Ianuarie 2016 18:04
The Godfather
Mircosoft pe 30 iunie 2018 00:50
hop si boul baltii cu acelasi comentariu insipid si nota maxima pt toate filmele
Tyybi1 pe 19 Iulie 2015 15:02
Aici e The Godfather si restul filmelor pe aceasta tema ! Super film !
GeorgeMenu pe 09 Aprilie 2015 10:53
Un film care pentru mine intra in top 5.Un film care va ramane vesnic in cinematografia mondiala cu titlul de "capodopera" . Marlon Brando joaca perfect , cred ca a fost cel mai bun rol pe care l-a interpretat vrodata.
Mariannaa pe 18 Octombrie 2014 11:30
GENIAL
Realmente adevarat ca este un film foarte greu de egalat.
Mihai37 pe 02 Septembrie 2014 14:55
genial un film excelent care oricand il voi revedea cu aceiasi mare placere
B3stMaNxX pe 26 August 2014 19:58
Un film clasic care m-a impresionat foarte tare la fel si celelalte 2. Vizionati cu incredere filmul!
omucuvaloare pe 20 August 2014 18:24
Andrei843 pe 22 Iunie 2014 12:37
O capodopera nu doar a filmelor cu mafioti, ci a tuturor filmelor. Acest film, alaturi de celalte doua pe care inca nu le-am vazut, vor ramane intotdeauna in istorie ca niste simboluri.
nykyfylm pe 12 Mai 2014 16:48
Un film foarte bun despre clanurile mafiote si cum actioneaza ele.Marlon Brando in rolul de cap al unei astfel de familii mafiote,este absolut genial,iar Al Pacino in rolul de fiu al acestuia regleaza conturile afacerii si familiei.Chiar si cu trecerea anilor ramane un film inteligent realizat si de referinta in istoria cinematografiei.
johnybz pe 16 Martie 2014 16:39
De vazut !
Am vazut si eu in sfarsit acest film la aproape 40 de ani de cand a fost facut. Ce sa spun, foarte bun. Poate ca nu merita neaparat locul 1 pe IMDB dar cu siguranta ar fi intr-un top 10. Pentru acea vreme a fost un cap de serie indubitabil. Actorii de nota 10, un Al Pacino atat de tanar nici nu mi-am dat seama ca e el decat pe la jumatatea filmului. Am inceput sa il vizionez fara nicio informatie prealabila. In rolul " nasului " nici nu cred ca putea fi ales un om mai potrivit ca Marlon Brando. Face un rol genial, a intrat in istorie prin el. Au fost totusi mici scapari de regizare si scenariu, dar a compensat restul. De exemplu cand Sonny il bate pe cumnacsu' pe strada, e filmata o scena din lateral cand Carlo isi ia un pumn, dar se vede ca pumnul lui Sonny trece la minim 30 cm distanta de mutra lui Carlo. Mi-a venit sa rad la scena respectiva, ma si mir cum de a fost lasata sa apara… citeşte
Theodoric pe 06 Februarie 2014 12:41
O capodopera excelenta,un film senzational.A aprins istoria cinematografiei remarcandu-se unul dintre cele mai bune filme din toate timpurile.Si intre-adevar a fost exceptional....
Infinity pe 05 Februarie 2014 14:08
The Godfather (1972)
Intr-un final, m-am decis sa vad si eu aceasta trilogie. Imi plac filmele cu mafioti si usor pot sa spun ca acesta este cel mai bun pe care l-am vazut. Nu mai e nevoie de prezentare. Trebuie vazut, revazut, bagat la colectie si atat. 10.
Razvan600 pe 30 Decembrie 2013 19:19
capodopera
Un film foarte bun cu o distributie de nota 10. Cel mai bun film despre mafie pe care l-am vazut.
rizea.alex70 pe 13 Decembrie 2013 16:10
Nasul
Nasul este un film foarte interesant,care prezinta viata familiilor mafiote asa cum era ea in acea perioada.Pe alocuri pot spune ca nu prea intelegeam actiunea,ea fiind foarte intensa si incalcita.Nasul este totodata un film care poate schimba mentalitatea unui om si poate sa il invete sau sa ii arate ce inseamna respectul,onoarea si puterea.Nota 8 din partea mea...si sincer sa fiu imi pare rau ca nu pot sa ii acord mai mult,dar consider ca i-am acordat o nota pe merit.
YgReK pe 31 August 2013 11:04
Perfect
I'm gonna make him an offer he can't refuse.
Marlon Brando a jucat demential.
Iar Al Pacino parca stie sa joace din totdeauna.
Regia impecabila.
Imposibil de ratat acest film.

Daniells pe 02 August 2013 15:57
Godfather,un film de exceptie!
Este a treia oara cand il vizionez.Pentru mine ramane pe locul 2 in topul celor mai bune filme cu si despre mafie,sub Il Capo Dei Capi!Totusi aceste doua filme alaturi de Scarface sunt in top 10 filme pe care nu imi pare rau ca le-am vazut:) .Daca va plac acest gen de filme va sfatuiesc sa va faceti timp si pentru Il Capo Dei Capi,nu veti regreta!
honeygiani pe 30 Iulie 2013 16:39
criminali nenorociti
S-au facut multe filme cu mafie si asta e unul dintre cele mai bune, ok...dar va recomand sa tineti cont ca mafiotii sunt niste criminali, hoti, si faza cu codul onoarei intre ei e o mare farsa, onoarea nu-si are locul acolo, se ucid bine merci si intre ei, daca interesul o cere. Personal, prefer The Untouchables, acolo politia are totusi locul de onoare in film, nu sunt slaviti mafiotii. Luati aminte...
gbanescu pe 15 Iunie 2013 18:11
Stanley Kubrick : "Best cast ever"
Si eu sunt de parere ca este cea mai bine aleasa distributie - toti sunt perfecti in rolurile lor.
Muzica, imaginea (predomina culorile sobre), ritmul lent al actiunii, toate dau o nota de eleganta si aristocratie unei lumi, de altfel, reprobabile.
Francis F. Coppola reuseste (aici este meritul sau imens) sa te faca sa empatizezi cu aceste personaje ghidate de un cod stramb si exacerbat al onoarei care guverna mafia italiana. Asta si pe fondul lipsei aproape totale din film a politiei - aspect surprinzator pentru un fim american, in care de obicei binele (Politie, FBI, etc.) invinge. Mai mult, prezenta sporadica a "oamenilor legii" induce spectatorului o nota de dispret fata de acestia, date fiind coruptia si nimicnicia cu care sunt asociati.
Dupa cum spunea si domnul CTP, acest film este ca un Transatlantic al cinematografiei mondiale, este o legenda care a inspirat… citeşte

Go1 2 3 4