Păreri The Godfather

(1972)

Nașul

scrawl pe 11 Mai 2009 20:27
incredibil
Incredibil cum in topul "all time" cinemagia porcarii gen secretul mariei si la bloc sunt mai sus in top fatza de filme extraordinar de bune,gen godfather si altele...inteleg ca gusturile nu se discuta...da' am avut un "soc" atunci cand discutam cu niste prieteni despre filme si s-a gasit iubita incredibil de inteligenta a unuia dintre ei sa spuna ceva de genu': plictisitoare filmele astea ca nasul,nu se uita nimeni la ele...(ea fiind o fana infocata "regina")...mda...citez: "Universul si prostia omeneasca sunt infinite".
wizwhisper pe 19 februarie 2010 20:43
....¨de primul nu sunt foarte sigur¨ (Einstein)...asta ca sa completez citatul tau..:) Ai dreptate referitor la topul ¨all time¨ - cinemagia.Cred ca nu reflecta tocmai exact realitatea(asta ca sa fiu finut).In primul rand, pentru a accede la un clasament, un film trebuie sa aiba un nr. minim de voturi(de ordinul miilor, ma gandesc eu).Inchipuieste-ti ca oricine face un film de doi bani, in bucatarie, si are o familie numeroasa si vreo 20 de prieteni care sa-l voteze, se va instala in top foarte lejer.In fine, asta e opinia mea personala...
Homie pe 18 august 2014 03:10
Cum poate sa nu iti placa un asemenea film?? Filmul are 3 ore nici un minut nu pot sa zic ca m-am plictisit...
Lucaciu pe 30 August 2009 19:40
NR 1
Singurul film la care i-am dat nota 10, si fara nici un dubiu chiar este o capodopera. Nu cred ca va putea fi egalat niciodata de alt film
mimarcel pe 25 august 2010 12:43
Al doilea film la care i-am dat 1.
romeo_anisoreac pe 16 iunie 2014 11:52
@mimarcel. Nivelul tau intelectual il arata notele pe care le dai filmelor. Gusturile nu se discuta, desigur. Trebuie sa existe filme si pentru prosti. ;)
piko pe 12 Mai 2009 20:19
Locul 1, 2 si 3
Un film clasic de exceptie!
Am foarte multe cuvinte de lauda, incat nu stiu de unde sa incep. Oricum nu este necesar sa incepem sa descriem si sa analizam secventele filmului deoarece am strica magia acestuia!
Filmul este impresionant (aici as face referire si la partea 2), o regie exceptionala cu actori formidabili, care intra foarte bine in pielea personajelor, scenariul si cadrele de asemenea sunt foarte bune, iar pe scurt acest film te face sa te rupi de realitate si sa traiesti acele vremuri!

cezarika21 pe 01 Septembrie 2015 15:19
O cronică brutală a vieții americane postbelice
Nici un film despre Mafie nu a reușit să prezinte cu atâta autenticitate lumea subterană a crimei organizate, aceasta fiind nu doar opinia cinefililor, ci chiar și a celor implicați în luptele pentru supremație între bandele mafiote din America anilor '40-'50. "The Godfather" prezintă decăderea și ascensiunea unei familii mafiote de origine italiană din New York - familia fictivă Corleone, ce are asemănări cu mai multe familii mafiote reale ce s-au impus în afacerile cu jocuri de noroc, cu alcool și cu prostituție.

Cronica brutală a vieții americane din anii postbelici impresionează prin realismul cu care pătrunde în culisele unei societăți corupte, prezentând faptele din perspectiva Mafiei și nu din cea a unui observator exterior indignat. Violența este văzută ca un răspuns la încercările de eliminare a familiilor din afacerile… citeşte

msmar pe 02 Septembrie 2008 21:44
intamplari adevarate...intr-un film adevarat cu scenariu adevarat si cu actori adevarati...ceva ce te tine 9 ore in fata televizorului..da nota 10.
viktor27oct pe 25 august 2010 13:14
Normal ca-s reale ...au existat in realitate ...chiar si in realitatea filmului :))
Theodor2011 pe 6 iunie 2016 19:18
mihai_roberto, chiar daca nu este un film bazat pe un caz real sau chiar daca nu este un film biografic, The Godfather este oarecum inspirat din viata celebrelor 5 familii mafiote new-yorkeze ale anilor 19540-1970: Genovese, Gambino, Luchese, Bonanno si Colombo.
JohnnyAddams pe 05 Martie 2010 19:06
Best ever?
Probabil cel mai bun film ever. Prestatia lui Marlon Brando e magnifica, e actorul perfect pentru acest rol. De asemenea storyline-ul este la fel de bun, tot cast-ul si-a facut treaba incluzandu-i pe actorii Duval, De Niro si Al Pacino. Nu de foarte multe ori se imbina asa de bine un film. In partea a doua a filmului s-a cam rupt firul datorita mortii personajului Don Vito Corleone. Al Pacino a parut prea tanar pentru acel rol.
viktor27oct pe 25 august 2010 13:13
" Nu de foarte multe ori se imbina asa de bine un film" Mie nu mi se pare un film asa de bine imbinat ... niste secvente rupte unele fata de celelalte care incercau sa construiasca ceva..
Ovidiu239 pe 9 mai 2013 16:22
HarryCineastul4, buna asta cu Harry Potter:))
viktor27oct pe 25 August 2010 13:29
despre film: "4: Momente bune, dar doar atât"...Mi s-au parut niste secvente incredibile care te socheaza., dar care pentru mine nu se leaga asa de frumos incat sa construiasca ceva care sa-l faca cel mai bun film din istorie =))...si poate asta v-a impresionat :P...
brandyXYO pe 2 decembrie 2011 12:50
Mai ai de vizionat filme baiete...
VIBERS pe 4 februarie 2015 00:29
Saracu Viktor27, pt el aceasta capodopera este de nota 4 in schimb MEGAIDIOTENIA DE TWILIGHT el da nota 9.De dom'le gusturile nu se discuta, corect nu te poti caca in gustul omului nu?
mimarcel pe 25 August 2010 12:55
Nu am gasit ceva interesant in prima ora de vizionare. Asa s-a si terminat pentru mine. Respect parerea voastra, dar pentru mine ramane un mister de ce le place multora acest film...
mitza4 pe 22 ianuarie 2011 22:11
mai ai multe filme de vizionat...
VIBERS pe 9 august 2014 01:51
Problema la mimarcel este ca a fost foarte drastic in privinta notei.Putea sa spuna foarte simplu ca filmul nu este pe gustul lui dar el a ales sa dea nota 1.Nu poti da nota 1 unui film de genul asta unei capodopere decat daca ai o problema.
sarrpe pe 12 Februarie 2011 19:03
marlon brando, i se potriveste perfect rolul in filme cu mafie
Krystyne pe 31 iulie 2011 20:37
exact
sarrpe pe 16 decembrie 2013 17:00
pt cei care sunt amatori al acestui gen de filme mai recomand: Donnie Brasco, Il capo del capi, Ultimo padrino si Scarface
s.carollina pe 20 Februarie 2010 14:01
intr-adevar, un film superb...firul epic, cadrele, personajele atat de complexe, actorii care intra atat de bine in rolul personajelor lor...fara doar si poate un film care merita un loc de cinste in colectia de filme a fiecaruia...
daca ati vazut filmul, incercati si cartea cu acelasi titlu, a lui Mario Puzzo...pur si simplu va ajuta memoria vizuala sa "vedeti " personajele...cartea este foarte buna si merita citita dupa ce vedeti filmul :)

viktor27oct pe 25 august 2010 13:15
Cartea o citesti dupa ce vezi filmul:O:O:O ce sfat
s.carollina pe 26 august 2010 13:04
daca citesti cartea inainte, de cele mai multe ori vei avea surprize neplacute! nu ma refer la acest film, unde este respectat in mare masura firul epic si dinamica naratiunii! dar, de cele mai multe ori, cartea este varianta complexa a filmului, cu mai multe detalii, iar fimul poate fi readaptat, sau chiar pot fi schimbate unele scene
robert879 pe 25 August 2009 05:28
asa e scrawl...

filmu asta e nr. 1 din genu asta de filme,merita cel putin nota 10 ...sincer nu cred ca o sa mai existe vreun film cu mafie mai bun ca asta

gena_boo pe 11 noiembrie 2016 17:35
Cred ca "Il capo dei Capi" este mai bun.
MrJuVe pe 16 Martie 2010 07:35
Top 5 cele mai bune filme din istorie cu siguranta!
RomaniaMare pe 29 Aprilie 2010 23:34
Unul dintre filmele care va rămîne mereu în arhiva de aur a cinematografiei mondiale! În mod sigur face parte din 10 cele mai bune filme din istorie,dacă nu cel mai bun.
INterpretarea magistrală a actorilor principali,povestea spusă bine și frumos,un regizor inspirat = capodoperă și în același timp un film obligatoriu de văzut de-a lungul vieții!

celmaitare pe 16 Februarie 2010 12:39
FRANCIS FORD COPPOLA MARLON BRANDO
Cartea exceptionala....nu am mancat nu am iesit afara.....
Filmul aproape pe masura cartii. De distributie nici n-are rost sa vorbim. Stie ce stie Coppola.

sebyelton pe 06 Decembrie 2009 12:27
Film clasic! Mafia italiana. Cine nu a vazut asa ceva... trebuie neaparat sa vada, subliniez neaparat!!!
m00nstru pe 21 Iulie 2010 12:20
cel mai tare film din istoria cinematografiei si cred ca asta nu e numai parerea mea
mimarcel pe 25 august 2010 12:47
am observat ca nu e numai parerea ta.
m00nstru pe 10 decembrie 2011 00:20
calm ce avetzi sunt unii care le place filmu uni care nu totusi e cel mai bun ever
Theodor2011 pe 07 Octombrie 2012 04:16
Daca s-ar face oficial un top 5 al celor mai bune filme din toate timpurile cu siguranta The Godfather s-ar afla in acel top. Francis Ford Copolla si-a adus decisiv contributia la marele succes al acestui film prin regia de exceptie. De asemenea decisiv a mai contribuit si Marlon Brando, Al Pacino prin interpretarile aproape perfecte ale personajelor ca joc si prestatie actoriceasca. Vad in multe pareri la acest film ca acele fapte si intamplari din film chiar au avut loc si in viata reala de zi cu zi? GRESIT, ERONATE pareri in necunostinta de cauza a celor care le-au postat. Intr-adevar filmul prezinta o viziune cat de cat realista a acelor lumi (clanuri, familii mafiote etc) siciliene stabilite in America a acelor vremuri, mai exact anii '40-'50 dar NU ESTE un film biografic, sau istoric care sa prezinte viata personala a unor gangsteri de ex: Al Capone, Gotti, Carlo Gambino, Vito… citeşte
Emil.Petrovici pe 23 Februarie 2012 23:30
Stupid si anost
Probabil cea mai mare cacealma a cinematografiei moderne. Actiune fara ritm, lungita la infinit (mai ales in partea a doua), ici colo cate o crima , doua, trei, actori adormiti , dialoguri aproape inexistente sau lipsite de har. Totul intr-un cenusiu fara speranta si culoare. O oglinda sparta cu imagini hidoase si fara sens. Un montaj execrabil si lipsit de logica. Un film care nici macar nu poate fi povestit.Deci, mai bine NU!
VIBERS pe 9 august 2014 02:10
Nu stiu ce ai vazut tu in acest film de ti s-a parut anost si stupid.Care o fi problema voastra fratilor voi chiar nu puteti aprecia ceva frumos ceva deosbit.Si lasati-ma cu ideea ca fiecare are dreptul la o parere(doar ca trebuie sa fie pertinenta ,nu ca lui Emil)sau ca fiecare cu gustul lui (trebuie sa ai si gusturi).M-am uitat la mai multi useri care au comentat despre film si am vazut ca la filmul asta s-au uitat si l-au apreciat si oameni care se uita la filme comerciale sau care apreciaza in mare masura la un film doar efectele speciale, ideea principala este ca oricat ti-ar placea doar un anumit gen de film nu ar avea cum sa nu iti placa si The Godfather.
Medicate pe 07 Ianuarie 2010 20:46
....
Cred ca sunt singurul caruia nu ia placut aceasta trilogie .... ! Nu inteleg ce vedeti atat de atractiv la viata unor gangsteri care taie in stanga si-n dreapta pt faima , bani si putere!
m00nstru pe 21 iulie 2010 12:21
esti prea praf ca sa intzelegi ceva
Andrei019 pe 1 august 2013 01:32
Probabil nu iti place acest gen si te intelg pentru asta chiar daca eu ador acest gen cu mafioti si gangsteri.Daca ai fi comentat doar in numele tau te intelegeam dar nici tu nu esti mai breaz, daca nu iti place genul mafiot nu blama in stanga si in dreapta pe altii ... poate esti un specimen mai rar cu gusturi mai diferite.Dar majoritatea spun ca e o capodopera si chiar si eu cred asta , mai apar unu , doi care ba e troglodit si nu are ce face si da nota mica , altu' ba vrea atentie si la un film atat de adorat o nota mica starneste furie , curiozitate si dispret. Dar sunt si unii care pur si simplu nu adora acest gen de filme ca tine! Have a nice day
blueyes pe 07 Februarie 2010 15:34
mediocru
filmul mi s-a parut mediocru, prea mult se trage de timp. Mult mai bun mi s-a parut goodfellas.
Sunt convins ca daca filmul nu ar fi avut o nota atat de mare nu se lasa cu atatea commenturi pe aici

scrawl pe 14 februarie 2010 22:27
godfather mediocru???ai idee ce prostie ai zis aici?comentariile nu au legatura cu nota filmului...intr-adevar goodfellas e un film exceptional...da' sa spui ca godfather e mediocru?penibil.
Theodor2011 pe 11 octombrie 2012 14:57
"Cinefilul" care spune in vreun comentariu ca The Godfather nu i-a placut s-au ca ar fi slab inseamna clar ca are ceva la cap, THE GODFATHER ESTE CEL MAI TARE (TRILOGIE) FILM DIN ISTORIE
FoxHound pe 04 Octombrie 2012 20:38
The Godfather !
Filmul de referinta al secolului 20, capodopera cinematografica a tuturor timpurilor.
catasmile17 pe 07 Iunie 2011 22:52
un film de exceptie care merita vazut !!!!!!!!!!!!!!!!!
Krystyne pe 31 iulie 2011 20:36
bine zis
podut-florian pe 11 August 2009 16:16
capodopera
intadevar filmul merita locul 1 comentarile sunt de prisos
capodecina pe 21 Iunie 2009 12:28
Un singur film as mai putea sa compar, ca story cu O capodopera ca "The Godfater" si anume... Bonanno (A godfather Story).
Vorador pe 27 Martie 2011 20:50
Un film absolut exceptional.Regia formidabila, interpretarile superbe, scenografia perfecta cu o coloana sonora memorabila.Niste replici care au fost de multe ori copiate in filme(ex:sunt doar afaceri,nu e nimic personal)dar care nici unul nu se poate compara cu el.Ultima scena de la botez cand este intrebat sa se lepede de satana este incredibila si nu o poti scoate din cap dupa ce ai vazut-o.Replica mea favorita:''ii voi propune o oferta pe care nu o poate refuza''.Un film ce a intrat in istoria cinematografiei.
Doru. pe 15 decembrie 2012 19:20
Bine zis
FuckOffn1 pe 03 Martie 2011 05:17
Este fara doar si poate o CAPODOPERA.

sincer chiar nu stiu ce sa remarc mai intai, prestatiile actorilor, fara pata din punctul meu de vedere, MB, AP , RD etc... , coloana sonora, una de exceptie, decorurile, impresionante din absolut toate punctele de vedere, regia, una de exceptie ??? dar ca sa nu ma mai pierd in virgule si alte remarci laudative ce pot continua la nesfarsit despre acest film, vi-l recomand cu placere!

ps: nu treceti de la inima de tigan la The Godfather... e blasfemie, pe cuvant!

Stephen2D pe 03 Decembrie 2013 21:58
Un adevărat poem epic despre gangsteri, patriarhat, familie şi America însăşi
Fiul cel mai mic al familiei Corleone, Michael (Al Pacino), se întoarce din al Doilea Război Mondial fără să ştie că ocupaţia familiei sale e crima organizată. Când însă tatăl său, Don Corleone (Marlon Brando), este împuşcat, Michael se simte îndemnat să se răzbune printr-o crimă, legându-se prin sânge şi prin noţiunea de "onoare" de lumea violentă a puterii subterane. Mai târziu, Michael va moşteni rolul de cap al familiei, îndepărtându-şi soţia neînţelegătoare (Diane Keaton) pentru a primi omagiile cuvenite unui nou "Naş".

Dialogurile şi personajele filmului au intrat instantaneu în conştiinţa colectivă a amatorilor de film. "The Godfather" i-a transformat pe Al Pacino şi James Caan (impulsivul frate mai mare, Sonny) în vedete, a obţinut Oscaruri pentru cel mai bun film, pentru scenariu şi pentru cel mai bun actor - Marlon… citeşte

steaua4everful pe 15 Martie 2014 18:47
Daca intr-o viata de om nu ai avut timp s-au nu ai vrut sa urmaresti filmele The Godfather 1,2,3 ai trait exact degeaba. Nu recomand in niciun caz acest film copiilor pt ca nu pot intelege nimic din el sau persoanelor insetate de actiune si SF-uri pline de efecte speciale. Pt ca daca o vor face sigur va scadea nota filmului, iar eu nu vreau asta.
KarGo pe 21 Septembrie 2012 16:21
Acest film este absolut genial fiind o capodopera cinematografica.Actiunea,ideea,actingul sunt extraordinare.Povestea m-a tinut in suspans si mi-a placut la nebunie.Trebuie sa vedeti acest film!
Hannibal88 pe 05 Iunie 2012 19:37
I'l make you a offer...
Indiscutabil, acest film a schimbat si revolutionat cinematografia mondiala ca si: Gone with the wind, The silence of the lambs, Rocky, Matrix, The lord of the rings, Schindler's list, Titanic etc.
Nu sunteti de acord?

Ovidiu239 pe 9 mai 2013 16:59
Ba da
Theodor2011 pe 14 decembrie 2015 15:52
Si eu sunt de acord dar scoate filmul Matrix de langa CAPODOPERELE specificate de tine.
alex_il_fenomeno pe 20 Mai 2012 09:43
clar , punctul forte al americanilor a fost in multe randuri constituit din productiile cu si despre mafioti ! asa se intampla ca unul dintre cele mai bune filme realizare vreodata este pe aceeasi tema , adunand un regizor fenomenal in persoana lui Francis Ford Coppola si numerosi actori de 7 stele : Marlon Brando , Al Pacino , James Caan , Robert Duvall ... si ce sa mai spun de poveste , atat de interesanta uneori , de emotionanta , de tensionata sau de romantica ? filmul acesta este imposibil sa te lase indiferent ! merita urmarit cu mare placere , si desigur ca nu o singura data !
MNarcis pe 06 Martie 2012 12:49
Nu conteaza daca vi s-a parut acest film sau toata trilogia de 9 sau 10 stelute, fiecare a notat acest film si aceasta trilogie cat a considerat ca merita de cuviinta, (pt mn acest film si toata trilogia este o capodopera) insa ce conteaza cu adevarat este ca trebuie sa ne bucuram de aceasta trilogie, sa o ''savuram'' la adevarata ei valoare (notele sunt mai putin importante, important este cu ce sentimente ''va incercat'' si ati ramas in suflet dupa vizionarea acestui film si serie) pt ca nu se va mai face niciodata o serie de filme ca acestea......observati si voi ca in ziua de astazi se pune accent mai mult pe efectele vizuale si scenariu zero, dovada sunt filmele gen: avatar sau transfomers sau cu super-eroi care ''ies pe banda rulanta''........o trilogie magnifica, impresionanta, care nu trebuie ratata de nici o persoana cinefila!
brandyXYO pe 13 martie 2012 18:10
Bravos !
maryuselu pe 03 Ianuarie 2012 18:37
nu` l mai laud si eu .. :))) NOTA 10 din toate punctele de veedere !
dayenutza pe 27 Noiembrie 2011 14:20
shogwon pe 06 August 2010 15:52
Extraordinar
Filmul este pe de o parte printre cele mai bune filme ale secolului
minadi pe 10 Iulie 2010 14:00
the best of the all-time best! .. magistral marlon brando
iondindeal pe 17 Noiembrie 2009 00:23
SCANDALL
cel mai bun film cu mafioti , nota zashe Marlon Brando
Raku pe 02 Iulie 2009 12:45
un film de nota 10 acum trebuie sa ma uit si la celelalte 2
AlexandryaTiger pe 29 Iunie 2009 22:18
capodopera
e cel mai bun film pe care l-am vazut vreodata si e un clasic
Alex Dandex pe 04 Ianuarie 2007 16:09
Dupa parerea mea este cel mai tare film din istorie! Al Pacino este cel mai bun actor din toate timpurile si ii sta perfect rolul de gangster. Puteti vedea asta si in filmul Scarface(1983).
Vladut1994 pe 25 Martie 2010 11:50
Am cititt cartea
Am citit cartea si pot sa spun ca e fantastica .Filmul inca nu l-am vazut dar o sa il vad cu siguranta azi sau maine .
mimarcel pe 25 august 2010 12:56
Ai vazut filmul? Cum a fost?
Vladut1994 pe 25 august 2010 21:24
Da am vazut toate cele trei parti...Pot spune fara retinere ca este o capodopera absoluta...O trilogie care iti prezinta ascensiunea si decaderea celei mai de temut familii mafiote din New York...Merita din plin vazut ,Al Pacino si Marlon Brando sunt geniali...
ciobotaru pe 07 Martie 2010 17:35
sunt de acord ca asta este unul dintre cele mai bune filme din istoria cinematografiei
axel_flavius pe 12 Februarie 2010 12:24
F. bun
Este un film de exceptie are not f. mica pe imdb chiar e absurd.
wizwhisper pe 19 februarie 2010 20:33
Nota mica pe IMDB?????Pana acum cateva luni, a stat muuuulti ani ca Nr.1 in topul ¨all time¨.Acum e nr.2 in spatele unui alt film de exceptie: The Shawshank Redemption.
Gameandseth pe 18 aprilie 2011 18:56
poate zice de nasul 3
serghei_romanu pe 29 Decembrie 2009 15:05
Foarte bun
Un film foarte foarte bun insa nu unul monumental.Marlon Brando a jucat intr-adevar superb, cel putin asata este pozitia mea, dar filmul nu straluceste la celelalte capitole.Actiunea nu este dintre cele mai elaborate, din contra este mai mult statica, bazata pe dialoguri interminabile.Respecta tiparul filmelor cu mafie, nu am sesizat nimic surprinzator .A fost exact cum m-am asteptat sa fie, adica, bine realizat, cu personaje carismatice si foarte atent examinate.De fapt de aici rezulta frumusetea filmului.Din temperamentul acestor personaje si din modul cum se reflecta in deciziile juste sau nu ale acestora.Il recomand tuturor pentru ca este fara doar si poate un film excelent.8/10
scrawl pe 14 februarie 2010 22:30
serghei...tiparul ala de care vorbesti tu...e mai degraba preluat dupa filmul asta...avand in vedere ca e realizat in '72...nu cred ca te-ai uitat la filme mai vechi ca asta ca sa spui ca urmeaza un anumit tipar...din contra...la vremea lui a fost foarte original filmul...si ramane asa...cele de dupa el nu sunt decat tentative sincer sa fiu...si nu ma refer la celelalte 2 parti din godfather...ma refer la alte filme cu mafie...exceptie fac aici casino si goodfellas.
serghei_romanu pe 16 martie 2012 16:42
Road to Perdition, Carlito's Way, Scarface, toate au scenariu mai bun ca The Godfather.
daniel.puscasu pe 21 Iulie 2010 14:53
de departe cel mai bun film din istorie ...........................
mongolarix pe 26 Mai 2010 17:25
Ce atat...despre filmul asta
Stiu aprecia un film bun, filme de genul : Amadeus ,Schindler'List ,Back to the future..etc..filme bune no comment....dar asta pur si simplu nu imi dau seama de ce este ridicat in slavi(nu zic de actori, actingul e impecabil actori stiu ce fac) dar pur si simplu nu vad nimic profund artistic in filmul asta ..comparativ cu filmele mentionate mai sus...decat CRIME ,MARI SMECHERI, ITALIENI GANGASTERI, AFACERI ILEGALE. BANI...ETC
Medicate pe 27 ianuarie 2011 23:52
Esti un pic agramat ... dar subscriu la tot ce ai zis !!!
VIBERS pe 4 februarie 2015 00:24
Ai foarte mare dreptate in unele privinte (multi se lauda ca l-au vazut dar nu nu inteles nimic din el).Se lauda din prostie, sunt niste ipocriti care incearca sa fie in trend, darrrrrrrrrrrrrrr nu poti spune ca filmul tinde catre limita 0, nu poti spune despre carisma actori, nu te poti lega de scenariu sau de MAI ALES DE interpretare, unde M.Brando a fost GENIAL.
Emy14 pe 26 Februarie 2012 23:53
O capodopera, merita vazut, sa nu-mi spuna mie AFI cu topul lor ca "Cetateanul Kane" e peste acesta ca nu il cred. Splendid!
Inga.Teodorescu pe 08 Martie 2011 12:00
OPERA DE ARTA !! INEGALABIL!
Extraordinar film! Nu degeaba are acea nota mare pe IMDB, fiind si unul dintre cele mai bune filme din istorie!
Iar pentru persoanele care critica acest film, am o intrebare , ce cautati pe pagina filmului? Ok , inteleg, nu va place.. respect gusturile fiecarei persoane, nu aduc injurii cui nu-i place, e absolut normal ca gusturile sa difere, dar nu va inteleg, daca nu va place filmul de ce intrati aici? pentru a lasa comentarii rautacioase? Intrati fratilor pe paginile filmelor preferate, si lasati acest film si altele desigur, care nu v-au placut in pace.Nu demonstrati nimic spunand "vai ce groaznic e acest film, cum va poate place etc", nu aratati ca sunteti superiori, mai inteligenti decat cei care au apreciat aceasta ecranizare .
Numai bine!

Scaraoski pe 22 Februarie 2011 11:14
Filmul asta e favoritul meu all time, insa cartea este si mai buna. Singurul avantaj pe care filmul il are este jocul actoricesc absolut incredibil, mai ales din partea lui Brando si Caan si coloana sonora. Daca ar fi sa fac un top al celor mai bune roluri interpretate in istoria cinematografica (din ce am vazut eu pana acum), acestea ar fi Brando in rolul lui Vito Corleone, Al Pacino in rolul lui Tony Montana si Christoph Waltz in rolul colonelului Landa din Inglourious Basterds.
valy_andrew pe 06 Februarie 2011 15:44
NO COMMENT
PUR SI SIMPLU nu ai ce reprosa la acest film.Soundtrack-ul te lasa fara cuvinte,chiar nu am cuvinte!MARIO PUZO.....you are a GENIUS!
Go1 2 3 4