Păreri The Exorcist

(1973)

Exorcistul

SinEdd pe 23 Octombrie 2009 17:31
for alin
Alin esti un copil ce sa ma ii dai 2 daca esti tu prost,asta e film de film ma zabauca,daca e pierdere de timp aunti ce e bun xxx?
alex43497 pe 24 mai 2015 13:53
dar tu ai invatat limba romana la viata ta,copil prost?
MiereaNeagra pe 25 Martie 2024 22:45
Un film bunicel, clar nu de Oscar.
Un film bunicel, dar nu de Oscar. S-a vrut a fi horror, n-a reușit. Doar prea vulgar și scârbos. În plus, mult prea dezlânat, secvențe fără legătură între ele și cu lipsuri - probabil prea multe cadre tăiate la montaj.
mihaigeniu pe 12 Iunie 2022 12:56
Probabil cel mai bun horror ever.. filosofie pură despre yin-yang
IonComan90 pe 07 Decembrie 2021 19:46
Clasic
Salut. E un film clasic, un mare punct de reper după care mai apoi s-au inspirat mulți, realizând și filme mai bune(având și altă tehnologie la îndemână ce-i drept).
Smrs pe 14 Noiembrie 2021 00:41
Slab.
Faptul că a fost de senzație la momentul apariției e de înțeles, însă supraaprecierea de care se bucură din partea cinefililor în zilele noastre îmi distruge de tot încrederea în notele de pe acest site și nu numai. Filmul e slăbuț, cu clișeele popei care la început e arogant și nu crede decât în boala mintală a posedatei, deși se vedea pe ea că e ceva necurat, apoi șocul lui de a se fi convins și mai răspundea la comenzile exorcizării. Sunt regii aproape comice în multe rânduri, printre care și modul în care și-a imaginat regizorul blasfemia demonică de a-si băga o cruce în pi**ă ori de a vomita cremă verde și alte nebunii. Ce a urmat după în materie de film horror și chiar în materie de exorcizări (The Rite) e la kilometri distanță ca valoare. E trist că mai sunt unii care notează simbolic filme ca Exorcist, Shining sau Psycho și se… citeşte
user-5bb6651124872 pe 10 Noiembrie 2020 17:40
Eu am văzut Van Helsing pe netflix UK marea Britanie Britania și nu mie frica de loc Van Helsing și Dracula o mini serie lansată acum 10 luni pe Netflix UK marea Britanie Britania uk
bovoro pe 30 septembrie 2021 20:23
esti tampit?
silviu_brailescu pe 22 Aprilie 2020 01:13
Foarte bun !Am văzut multe filme de genul ăsta dar mi se pare cel mai reușit.
blackmore pe 09 Septembrie 2019 11:18
Unul dintre cele mai bune filme despre exorcizare...................
carmen_angelus_romila pe 21 Mai 2019 09:29
Filmul "The Exorcist", apreciat mult la vremea respectiva, atat de critici, cat si de publicul larg, ramane o realizare de marca al cinematografiei universale, si fara echivoc, un deschizator de drumuri, al unei serii prolifice ce abordeaza acest incomensurabil gen.
andrei_oarga pe 04 Ianuarie 2018 21:15
Printre cele mai bune filme horror,atmosfera tensionanta,personajele sunt foarte bine conturate,efectele bine realizate iar coloana sonora e excelenta,obligatoriu de vazut pentru orice cinefil!
royal_gamble pe 31 Martie 2017 20:01
Pot sa spun ca l-am vazut prima data acum aproximativ 2 ani. De atunci nu m-am mai uitat la nici un film horror chiar daca sunt pasionat. A fost singurul care m-a speriat bine rau, sa nu mai spun de cosmaruri. Cu toate acestea a fost cel mai bun film horror pe care l-am vazut de cand ma uit la filme. Exceptional.
neagu_gabi pe 15 Ianuarie 2017 13:24
cei care zic ca nu e un film horror deci, ori nu v-ati uitat deloc si comentati aiurea, ori doar va dati mari ca vezi doamne. pe mine, la 27 ani inca ma sperie acest film si credeti-ma, e in top 10 filme horror si chiar are ceva malefic in el.
serban_ionescu pe 06 Noiembrie 2016 09:08
Unul dintre cele mai reusite filme horror-thriller din istoria cinematografiei !
Fara sa fiu absolut deloc un fan al filmelor horror, ci chiar din contra, trebuie sa recunosc ca acest film este un film de exceptie in sens pozitiv al acestui gen cinematografic ! Ne aflam in fata atat a unei regii si a unui scenariu foarte bun, cat si in fata unor interpretari actoricesti deosebit de bune a absolut tuturor actorilor care intruchipeaza personajele acestui film ! Cred ca este un film de referinta in ceea ce priveste genul horror-thriller, in care in special in partea a-2-a a filmului sunt realizate niste secvente atat premergatoare cat si ale ritualului de exorcizare, care reusesc cu mare succes sa transmita spectatorului un deosebit de profund impact emotional, element si el foarte important in definirea calitatii artistice deosebit de ridicate a… citeşte
balta67verde pe 11 Octombrie 2016 23:41
Poate ca nu e cel mai bun, dar cu siguranta ca e unul din cele mai bune filme Horror din istoria filmului .
andystarx pe 13 Februarie 2016 15:35
Cu siguranta ca la acea vreme era considerat o capodopera si ramane de referinta in domeniul HOrror ! Un clasic care nu va muri niciodata,indiferent cate continuari se vor face,un 8 pentru jocul actoricesc bun si pentru efectele foarte tari ,pe atunci ! Un alt plus,inspirat din realiate,au aparut diverse intamplari dupa filmarile si in timpul filmarilor acestui film ,cu actorii si alte persoane !Raman insa,inca la parerea ca Evil Dead ,este cel mai bun film din industria cinematografica la categoria horror,bineinteles cele 3 parti,nu si remake ul !
user-5ebd1f1964eff pe 02 Iulie 2021 18:20
Poate cel mai bun film horror din istorie. În top 5 sigur. Când spui film horror spui exorcistul.. chiar și la app 50 de ani de la apariție încă rămâne preferatul meu în materie de filme horror . Sa nu uitam cate filme au pornit de la aceeași idee , în scary movie găsim o secventa cu acelas demon aproape. Au aparatul apoi zeci de filme cu exorcizari .. nu se compara. Din pacate cum.se întâmplă cu filmele bune .. au insistat sa lungească seria prea mult. După partea a 2 a , care oricum este mult sub acesta , deja devine un film de duzina . Nota 10 .
bovoro pe 18 Ianuarie 2020 00:25
L-am vazut acum multi ani. Imi aduc aminte clar ca-mi era frica sa ma dau jos din pat ca sa sting lumina in camera. Intre timp am mai vazut enspe mii de fime horror, dar tot asta mi se pare cel mai bun. Bine, mai e de mentionat si primul Paranormal Activity care a avut cam acelasi efect....
Dragos.87 pe 19 Mai 2019 23:17
Este un film foarte bun cu o atmosferă apăsătoare, e foarte bine gândit...Actorii își fac treaba foarte bine și povestea e una reușită și foarte atractivă...
zaharia_adina_elena pe 31 Mai 2015 22:15
hey
cum sa ma uit la filmu asta ca nu stiu unde sa dau :)) :(
XShadowX pe 22 Ianuarie 2015 17:56
CAPODOPERA horror
Un film clasic cu si despre exorcizare care si in ziua de azi este vizionat! o capodopera
tatucu_alin pe 14 Decembrie 2014 18:00
Chiar nu m-a impresionat.
Intr-adevar,pentru vremea in care a aparut,filmul a fost considerat o capodopera.
Problema lui este durata;se trage prea mult de timp pana la final.La un moment dat deja nu mai aveam rabdare.Oricum,actorii m-au impresionat si in special Linda Blair,insa mai mult de 6 nu-i pot acorda filmului.
Sunt filme din (aproximativ) aceeasi perioada cu The Exorcist care mie mi s-au parut mult mai bune,de exemplu:Psycho(1960),The Texas Chainsaw Massacre(1974) sau Halloween(1978).

omucuvaloare pe 20 August 2014 19:23
Mariannaa pe 22 Aprilie 2014 20:52
Nu este chiar horror, in sensul ca te sperie foarte tare, dar e un film foarte bun in foarte multe privinte, iar actorii au jucat excelent. Acestea sunt chiar filme de valoare.
Shadow_Master pe 29 Martie 2014 15:58
Avand in vedere ca a fost primul film de acest gen cu exorcism cred ca a fost chiar foarte inspaimantator la vremea lui,dar acum este aproape imposibil sa te mai sperii la el.Sunt unele parti care sunt chiar amuzante, dar mie mi-a placut. Il recomand deoarece este un clasic care ar trebui vazut de toata lumea.
Rippa pe 19 Martie 2014 16:27
un horror classic..., cred ca toata lumea , l a vizionat macar o data...foarte bun film!!!
Soundtrack pe 23 Iunie 2012 17:22
Socant
Filmul este un horror clasic bine gandit in cele mai mici detalii.Filmul mai mult socheaza decat sa te sperie.Este inspaimantator si simti trairile personajelor.Iti ramane mult timp intiparit in minte.Felicitarile mele pentru efecte in anul 1973 atentie!
Un film exceptional care te pune pe ganduri si te face sa iti pui intrebari despre moarte si urmarile ei.

NightChild pe 15 Aprilie 2010 12:10
Nu mai vezi filme de genu in ziua de azi, totul e computerizat acum... Foarte tare machiaju fetei.
Creepy :)

valigeo96 pe 8 iulie 2011 02:28
Exact..dovada ca nu ai nevoie de tehnologie de ultima ora.In ziua de azi toti se agita sa indese intr-un film efecte peste efecte care la un moment dat te coplesesc psihic pur si simplu.
carol18661914 pe 07 Decembrie 2009 00:49
Un film extraordinar pentru anii '70, dar care lasa puternice reminescente ale genului horror si in ziua de astazi.
Bogdan.Alexandru pe 25 Iulie 2015 17:42
Nu as zicea chiar cel mai bun horror, dar se situeaza pe acolo oricum.
serban_ionescu pe 6 noiembrie 2016 09:13
Nu are absolut nicio legatura una cu alta, ca si realizare artistica propriu-zisa !
Mr.Halloween pe 27 Mai 2015 13:07
Pentru 1973 a fost ceva inedit dar pe mine nu m-a prins. Trebuie sa recunosc doua lucruri:
1.Nu sunt fanul exorcizarilor.
2.Urasc inceputul acestui film(scena din Irak), dar nu stiu de ce. Pur si simplu...

AdriAdrianna98 pe 15 Ianuarie 2014 15:21
Capodopera
Capodopera a genului Horror. :) Foarte inspaimantator, merita vazut , 10 .
polniuman pe 08 Ianuarie 2014 17:07
Aprecierile noastre despre filme sunt subiective si este foarte bine pentru ca lasa loc de multe pasiuni si dezbateri... si poate ca pana la urma toti suntem indreptatiti sa spunem daca ne-a placut sau daca nu ne-a placut un film. "Unora le place jazzul", dar nu la toti, nu-i asa? Eu am vazut Exorcistul prima data in anii 2000 si am tresarit serios, asa cum am tresarit si la "The ring" (Avertizarea-2002). Sunt doua filme de groaza printre putinele de acest gen pe care le-am vazut si pe care le apreciez ca fiind reusite comparativ DOAR cu filme de groaza vazute de mine. Poate aceste doua filme nu sunt asa complicate dar parca nici nu te lasa indiferent. Sunt un amator in ale filmului si vreau sa raman asa pentru ca e mai usor sa spui ca ti-a placut un film care nu place majoritatii si invers. Exorcistul m-a speriat, pentru mine e un film bun.
DiCaprio21 pe 08 Ianuarie 2014 16:10
asta da film mi-a placut mult.un film care te tine in suspans de la inceputul acestuia pana la final. obligatoriu de vazut.
anonymous.6229028630c4f pe 22 Octombrie 2013 13:34
Maryanne04 pe 06 Octombrie 2013 18:45
La ce reclama are, ma asteptam sa fie mai horror, dar oricum e ok, merita vazut,are alte puncte forte.
GeorgiaNNN pe 18 Mai 2013 02:21
about!
Parerile ca intotdeauna sunt diferite! Ganditi-va totusi ca a fost facut acum 40 ani DAR pana la urma este doar un film...
Iulidesprefilme pe 26 Ianuarie 2013 16:40
Un film care propune tema exorcismului ce are mare căutare în cinematografia americană...
puffulette pe 01 Ianuarie 2013 07:03
Le da clasa tuturor filmelor din zilele noastre in care apar exorcizari... Unul dintre cele mai frumoase filme, de vazut doar noaptea singur acasa.. altfet degeaba te uiti
Sebastian96 pe 12 Decembrie 2012 22:44
Aceste filme vechi sunt foarte bune pentru ca dau o "savoare" vremurilor "moderne" de astazi.Un film foarte bun,obligatoriu de vazut!
happysunnyday pe 29 August 2012 10:50
intru pe mess si-si pune una un link " un vot plsssss" si eu ca fraierul dau click pe linkul ala si imi apare fata lu aia...bai si m-am speriat intr-un hal, n-am mai dormit cateva nopti. am cazut cu scaunul :)). da, oricum, eram a 5-a pe vremea aia, dar tot nu o sa am curajul sa ma uit la filmul asta dect peste vre-o 2 ani.
deadlord pe 26 August 2012 20:38
Se spune ca este cel mai infricosator film al tuturor timpurilor, dar cred ca este la fel infricosator ca si Paranormal Activity, doar ca in alt fel.
Henk pe 22 Iulie 2012 11:16
Sa fiu sincer m-am uitat cu placere dar totodata vazand acest film mi-am adus aminte de Scary movie 2 deoarece acestia au luat cateva scene din The exorcist, aproape identice dar transpuse cu mai mult umor pentru ca seria scary movie este o serie de "comedie" :D.
bambiulia pe 17 Iulie 2012 11:06
Super a fost filmul! Din toate filmele de groaza vazute pana acum asta este cel mai de sperieti!
sill49 pe 16 Mai 2012 22:13
Mai degraba comedie
eu am auzit de la prieteni de filmul asta si am intrat si pe site sa-i vad nota si toate cele...........credeam la inceput ca ma voi speria la acest film de maama-maama insa cand am auzit injuraturile fetei posedate am inceput sa rad. Councluzia este aceea ca acestui film nu i se poate atribui genul horror.
EdyMC pe 18 Aprilie 2012 16:50
Ce-l mai tare film horor!!!
Lam vazut o singura data si mam saturat de filmele horor , dupa ce lam vazut pe acesta , ma traumatizat filmul , si am 13 ani ... cred ca nu este recomandat la varsta mea, nu am mai putut dormi in noaptea aceea!
sill49 pe 4 iunie 2012 13:16
si eu am 13 ani dar filmul nu m-a speriat deloc :D
Snake1 pe 31 Ianuarie 2012 22:39
Cei care nu au mai vazut un film bun de mult si cauta unul, nu mai cautati acest film este vechi dar este foarte bun in zona horro cel putin pe mine m-a speriat.
Deci acest fil este de nota 10 chiar ma speriat un pic :))

mircea_raprock pe 08 Noiembrie 2011 21:50
Capodopera
sincer nu m-a speriat acest film deloc ... ce lucru de speriat e in filmul asta ? ... uau ..un demon care poseda o fata ... nimic infricosator
radu3455 pe 28 August 2011 11:39
asta da horor e super uita-ti-va la el noapte nu o sa mai dormiti in acea noapte
robe_robitzaa pe 21 Iunie 2011 19:40
Super filmul.Merita sa il vezi,e super si cartea si filmul pt. acel an e foarte bun
iuli_blade09 pe 24 Martie 2011 02:27
best of....
cel mai reusit horror clasic pe care l-am vazut,mi-a placut enorm filmul merita vazut cu siguranta nu aveti ce pierde
Go 1 2 3