Păreri The Devil Wears Prada

(2006)

Diavolul se îmbracă de la Prada

eduard_stratan pe 16 Martie 2021 13:20
Dar niste opinci nu vreti ?
forever_young_ pe 20 Mai 2020 22:13
FOARTE BUN !
un film excelent cu o Meryl Steep de nota +10 ...de vazut si de revazut !
vege pe 25 Iulie 2019 11:38
Excelent film!
Filmul ar fi meritat cu prisosinta Oscarul, dar socotelile fosilelor din Academia MPAS dau gres de multe ori.
Meryl Streep (pe care o antipatizez pentru ca-si da pe goarna parerile ei politice, in cele mai nepotrivite imprejurari) joaca formidabil.
Anne Hathaway e super-potrivita in rol, fata de la tara (ma rog...) care patrunde intamplator in lumea elitista a modei si devine ea insasi, cu ajutorul lui Nigel (Stanley Tucci) un model de eleganta. (Marturisesc ca dispretuiam lumea creatorilor de moda, dar filmul asta mi-a schimbat parerile).
Trebuie mentionati Stanley Tucci si Emily Blunt, ambii jucand superb.
Sunt si unii nepotriviti pentru rol. Simon Baker e la fel de inexpresiv si transparent ca intotdeaune. Dar cel mai enervant este Nate (Adrian Grenier), tiganul bucatar. Te intrebi cum naiba l-au combinat cu Anne Hathaway; o zana si un broscoi ultrabronzat...Si… citeşte

anonymous.618cfd408868e pe 27 Februarie 2019 13:23
Dragos.87 pe 22 Mai 2017 21:50
De ce au femeile mai multe posete sau barbatii mai multe perechi de pantofi sau diferite accesorii?Pentru ca se numeste moda iar prin aceasta iti exprimi eleganta personalitatii tale.O comedie usoara plina de stil si rafinament cu 3 actrite care au un mare talent si o prestatie excelenta.Meryl Streep este o alegere perfecta,se descurca exceptional in rolul sefei mofturoase cat si Anne Hathaway si Emily Blunt.Dupa o zi solicitanta este o alegere potrivita sa-l vizionezi!
AdriAdrianna98 pe 13 Decembrie 2016 20:02
E un film bun al genului, un film chiar placut care prinde din orice moment ai incepe sa-l privesti.
balta67verde pe 11 Decembrie 2016 11:48
Filmul e OK, nu e cine stie ce capodopera. Dar Meryl Streep e geniala in rolul de scorpie.
ZHR_MHL pe 05 Decembrie 2016 15:35
...
sincer, filmul e bun, dar mi-a lasat un gust amar gandindu-ma cate trb sa faci si sa inghiti ca sa ai o cariera de succes; incepi sa nu mai semeni a fiinta umana...nu e un film la care sa te amuzi...e dureros, pur si simplu, personal eu asa l-am perceput...
Mitza_MvP pe 06 Noiembrie 2016 16:01
Filmul prezinta sacrificiile care trebuiesc uneori facute pentru a avea succes si a mentine stacheta ridicata la locul de munca.Asta insemnand transformarea ta ca persoana din ce erai inainte, intr-un robot obsedat de perfectiune..
Uneori uitand ca mai ai o viata in afara muncii,ca mai ai prieteni,o viata personala,care are de suferit din cauza ca uneori confunzi viata personala cu mun ca,uitand ca atunci cand vi acasa sa-ti dai jos "masca" purtata in timpul serviciului.
Din fericire pentru eroina noastra,ea realizeaza,chiar daca prea tarziu,ca sacrificiul facut a fost prea mare..dar macar a vazut cum e...

rufay2003 pe 01 Decembrie 2015 16:01
Un film genial
Este un film la care m-as uitat ori de cate ori as avea ocazia. Este genial.
Pe scrut acesta iti prezinta o mica parte din "jungla" modei si dca avrei sa ajungi acolo sus trebuie sa faci multe sacrificii si sa calci peste multe capete.
Meryl Streep joaca extraordinar, nu sunt fan M.Streep., dar aici s-a intrecut pe ea sin acest film o ador ;).

dippy_wippy pe 01 Noiembrie 2014 22:25
Cred ca filmul sugereza cum te poate schimba o cariera dar si lumea modei. Am o mama care lucreaza in industria modei la nivel inalt si iti lasa foarte putin timp pentru viata de familie.
Mariannaa pe 17 Octombrie 2014 20:45
Monument de prostie
Genul ala de film prost ce nu merita sa-i dau nicio sansa. Pacat de prezenta lui Meryl Streep care merita vazuta in filme mult mai bune. Nu-l recomand!
Pantaleon pe 08 Septembrie 2014 20:34
Vazut si revazut
Am revazut cu placere acest film pe care-l mai vazusem cu ani in urma si desi la a doua vizionare nu mi s-a mai parut asa grozav (asa se intampla in multe cazuri, nu ?) nu pot sa nu-l consider un film bun. Evident, meritul cel mai mare il are Meryl Streep, aceasta actrita exceptionala care este dovada vie ca talentul nu tine neaparat de frumusete si ca poate sa dea lectii de actorie tuturor puicutelor ce vin in urma ei.
Cacanarii amatori de Transformers sau de Spiderman vor spune ca e un film pentru muieri, unul siropos si fad, o povestioara nedemna de a fi privita, dar acest film reprezinta o imagine a unei lumi reale, in care pestele mare il inghite pe cel mic si unde urcusul pe scara ierarhica inseamna renuntare si chiar umilinta.

kakapiciu pe 20 August 2014 01:55
Unul dintre cele mai emotionante filme care leam vazut in ultima vreme.
AlineziaBumfi pe 26 Iunie 2013 20:52
Un film de exceptie :)
Incepand cu actiunea si cu personajele pana la coloana sonora a filmului, consider ca filmul nu este deloc unul simplu, de duzina, chiar daca ideea sa te duce cu gandul la asta. Nu am vazut foarte multe filme cu Meryl Streep, dar cel putin cu acest rol m-a convins ca isi merita nenumartele nominalizari si premii pe care le-a obtinut de-a lungul timpului! Desi la inceput filmul pare amuzant, de fapt este un film foarte emotionant. Andrea a facut alegerea cea buna, aceea de a nu lucra ca o slava pentru sefa sa, dar se pare ca si Miranda si-a dat seama cat de mult gresise :)
Nota mea pentru acest film este 9 cu felicitari!

ani097 pe 13 Mai 2013 20:14
merita o nota mai mare
acesta film nu a fost apreciat la justa valoare! este e capodopera, nu te mai saturi privind-o, este realista, minunata:)
Sebastian96 pe 10 Aprilie 2013 19:51
Foarte dragut filmul.Merita vazut,mai ales daca esti cu amicii!
MiRanDellA pe 07 Aprilie 2013 00:19
Un film pe care l-as putea revedea in orice zi, in orice moment.
catasmile17 pe 22 Martie 2013 12:03
Un film foarte bun. Descrie perfect imaginea modei din zilele de azi :)
Iulidesprefilme pe 03 Februarie 2013 19:29
Un film în care joacă Meryl Streep este un cadou...deci trebuie primit, căci face plăcere...cât despre mesajul filmului, orice "imperiu", construit în orice domeniu, se clădeşte pe autoritate, forţă a deciziei, intransigenţă şi tot ce poate nărui concurenţa...
mihaelatb pe 30 Ianuarie 2013 21:08
Ce este mai important? Sa faci o cariera in lumea modei- asta implicand sa-ti vinzi sufletul, caci esti nevoit sa calci peste toate si toti- sau sa ai o viata personala normala, cu familie, prieteni, aniversari si cascaval pane la miezul noptii.
Filmul incearca sa raspunda la aceasta intrebare prin jocul celor doua formidabile actrite : Meryl Streep si Anne Hathaway. Mi-a placut si Stanley Tucci,rolul asta aducand putin cu cel pe care- va face cativa ani mai tarziu, in The Hunger Games. Replicile, pline de umor :
Andy Sachs: Can you please spell 'Gabbana'?

georgiana_s pe 06 Ianuarie 2013 21:50
Poate sa imi spuna cineva filme de genul astuia ? Mi-a placut foarte mult.
klute pe 18 August 2012 02:04
Ei hai că n-a fost dracul atît de negru, ba n-a fost nici măcar drac, ci un drac de muiere cu coafură platinată, și care, în ultima clipă, ne și face cu ochiul, ca nu cumva să-i luăm răutatea pe bune, în America fiind...
CazaGio pe 16 August 2012 12:38
Am vazut filmul, si tot ce pot sa zic este ca mi se pare o productie mai mult pentru doamne si domnisoare. Titlul se potriveste de minune continutul filmului
Blog de Carte pe 04 Iunie 2012 01:25
Diavolul se va imbraca, din nou, de la Prada | Blog de Carte - Serial Readers
[...] Weisberger a anuntat ca celebrul ei roman (transformat intr-un film la fel de celebru), The Devil Wears Prada, va avea o continuare. Noul volum, intitulat [...] citeşte
Audrey19 pe 09 Aprilie 2012 15:17
De obicei filmele de genu prind la public si m-a prins si pe mine povestea si ma gandesc sa citesc si cartea
vege pe 25 iulie 2019 12:40
Un exemplu clar de "cultura de televizor", clasata cel mai jos
abracadabra_7521 pe 23 Martie 2012 19:27
Meryl Streep, intr-un rol inedit, pe care il joaca cu aceeasi gratie ca de fiecare data iar Anne Hathaway este perfecta pentru rolul fetei sterse, nevoita sa se adapteze la o lume care ii era complet straina, pentru a-si implini visul de a deveni un jurnalist adevarat. Filmul are de toate si fapul ca se desfasoara in lumea fascinanta a modei, nu are cum sa nu te atraga, chiar daca in esenta e o lume cu foarte multe compromisuri. Morala:in viata nu le poti avea pe toate iar uneori, crezand ca iti implinesti visul, prin compromisurile pe care le faci nu faci decat sa te indepartezi de el.Puterea de a lua decizia corecta, inainte de a fi prea tarziu e esentiala.Un film despre ambitie si perfectiune si despre ce esti dispus sa sacrifici pentru a-ti implini visele.
cosmin_kedii pe 09 Martie 2012 22:38
Acesta este un film excelent Îmi place Anne Hathaway si Meryl Streep sunt o pereche buna de a lucra împreună.
MNarcis pe 08 Noiembrie 2011 14:26
Meryl Streep joaca superb, senzational, (bieninteles si Anne Hathaway joaca super dar este cu mult mai tanara) un film bun, usor, relaxant si cateva faze haioase, merita vazut!
Sorin87 pe 05 Noiembrie 2011 09:40
The Devil Wears Prada
O comedie superba, cu faze care nu starnesc rasul, dar te fac sa zambesti si sa te bucuri de film. Meryl Streep, actrita de milioane, isi joaca rolul impecabil, nu ai ce comenta din acest punct de vedere. Mie mi-a placut foarte mult si il recomand tuturor, nu doar amatorilor genului. 10/10
Leah pe 07 Septembrie 2011 14:53
Meryl Streep într-un rol puţin mai altfel decât cele cu care ne-a obişnuit.
anonymous.60416fe8ceca4 pe 25 August 2011 23:34
florianzy pe 17 August 2011 15:32
Am un sef bun
Filmul este foarte bun.
Lumea modei vazuta din afara pare foarte frumoasa, dar cand te uiti ce este in spatele ei parca nu ti se mai pare la fel de frumoasa.
Dupa ce am avazut filmul mi-am dat seama ca am un sef bun.

Dana04 pe 18 Iunie 2011 22:04
Un film fain mi a placut.................................
margott pe 05 Mai 2011 23:02
Mi-a placut pana in momentul in care a devenit previzibil scenariul, dupa aceea a cazut oarecum in banalitate. Rolul lui Emily Blunt mi s-a parut de departe a fi cel mai interesant, iar pe Anne Hathaway observ ca o prind foarte bine rolurile de fata buna. Meryl Streep, geniala ca intotdeauna. In plus, mi-a placut mult si coloana sonora.
Rose97 pe 20 Aprilie 2011 00:57
Primul film pe care l-am vazut la cinema.N-am prea vazut-o pe Meryl Streep in postura asta ,mi se pare ca face tot filmul:).Emily Blunt a facut o treaba buna si ea.
Una dintre cele mai bune comedii pe care le-am vazut.

danymury pe 08 Aprilie 2011 17:46
nu mi-o placut in mod deosebit...actritele ce mai sunt bune...este bunicel!!!
Liilly pe 15 Martie 2011 22:58
Frumos filmul, chiar mi-a placut. P.S.: Mult a mai alergat Anne Hathaway in filmu asta:))
jeamy1986 pe 07 Ianuarie 2011 19:50
Capodopera
Da mi-a placut foarte mult filmul,,intradevar bine regizat,,cu actori talentati si cu regia desavarsita,,..nu gasesc comentarii ,,,nu vreau sa caracterizez pe nimeni ,,Buna Treaba Fetelor"""""""""!!!!!!!!!
Octaz pe 31 Decembrie 2010 17:47
Diavolul se imbraca la Prada . Genial nume,pe atat de maret pe cat este si filmul,un film foarte frumos care iata nu necesita deloc dragostea prezenta mai mereu intr'un astfel de gen de film.O combinatie intre drama si comedie reusita la maximum,chiar mi'ar placea sa se faca mai multe filme de acest gen.Fetele se descurca fabulos iar Meryl Streep joaca un rol cu totul si cu totul deosebit si diferit fata de ceea ce joaca ea de obicei.Oricum s'a intrecut pe ea insasi,atat ea cat si Anne Hathaway.Finalul probabil ca a avut o morala bine definita...alegerea dintre o viata luxoasa,cam exact ce isi doreste orice fata din lume si familia si prietenii,personal mi se pare ca personajul principal a facut alegerea gresita.Va las sa descoperiti ce a ales :)
Radu1711 pe 26 Decembrie 2010 17:34
radu1711
interesant film, sa devina o obsesie munca incat sa uiti de prieteni, mi-a placut
Mores pe 01 Decembrie 2010 09:43
Filmul este extrem de plictisitor si de simplist . Meryl Streep face un rol de exceptie ce creste enorm valoarea filmului ...rolul de scorpie i se potriveste perfect , in schimb ce prestatia lui Anne Hathaway m-a dezamagit .... NU recomand ... 6
Pantaleon pe 8 septembrie 2014 20:38
Sunt de acord cand spui ca Anne Hathaway joaca prost (cred ca joaca la turatie maxima, adica poate si mult mai prost), dar filmul nu e plictisitor. Cam simplist, da, nu te da pe spate, dar e original in felul lui. Aduce aminte de Working Girl, dar are doza lui de originalitate si chiar spune ceva, nu ramai cu un gust amar vizionandu-l.
mtraianc pe 25 Noiembrie 2010 00:32
foarte bun
un film inspirat din viata de zi cu zi ., merita vazut ,
Senseless pe 11 Noiembrie 2010 00:18
Diamonds are forever...
Se vede din unele comentarii cat de incuiati sunt unii oameni. Nici nu e de mirare, din moment ce pe Catalin Botezatu, romanii il considera creator de moda :) Prada este, alaturi de Chanel, unul dintre iconurile modei din toate timpurile. Scena in care Miranda ii explica Andreei ca acel pulovar pe care ea (Andrea) il poarta provine dintr;o colectie (de acum cativa ani) a unei renumite case de moda nu este fictiva, este foarte adevarata. Filmul este superb si il recomand si barbatilor care stiu ce inseamna respectul de sine, identitatea si originalitatea
Milla pe 17 februarie 2011 23:54
Doamne câtă dreptate ai... dacă ești tip, îți apreciez cu atât mai mult comentariu, pentru că îmi demonstrează că unii bărbați pot percepe mesajele subliminale necesare dincolo de prejudecățile și stereotipurile specifice.
blacksea_rider pe 13 iulie 2018 13:38
minisoft : banuiesc ca Diesel S.p.A. by Renzo Rosso.
Sergiu.Lobont pe 05 Noiembrie 2010 22:01
Nu e un film cu care sa te lauzi ca l-ai vazut... mai ales ca baiat, e un film oarecum de duzina cu un titlu mult mai intens decat continutul lui... ii dau un punct in plus pentru reprezentatia pe care a avut-o Meryl Streep.
roxza pe 08 Octombrie 2010 23:05
Un film foarte bun,mi-a placut la nebunie.Actritele foarte talentate si dragute.
edy21 pe 29 August 2010 21:40
Meryl Streep e geniala, in acest rol si-a aratat si o alta fata pe care nu prea o cunosteam, Emily Blunt si Anne Hathaway au facut si ele o treaba buna iar filmul in rest este unul foarte bun cu un design-de costume excelent care intruchipeaza perfect moda de azi.
Un film : Obligatoriu de vazut !!!!

dl_goe pe 23 August 2010 15:26
obligatoriu de vazut!
mi-a placut. lumea te foloseste si dupa iti da un sut!
someone_who_dares pe 24 Iulie 2010 13:18
Ce bine aprins-o pe Meryl Streep acest rol... Interpreteaza foarte bine :D
jeamy1986 pe 7 ianuarie 2011 19:56
ai vrut sa spui """a prins-o""""sau """"""aprinsa""""nu stiu de ce ma bag dar ma inpinge ortografia!!!fara suparare£££££
ramaitreaz pe 28 februarie 2013 21:02
ia demonstrează-le jeamy că eşti mai deştept decât ei şi apucă-te şi scrie cu diacritice :)), dar nu mă face de râs câutând pe google "definiţie diacritice" :)) acum pe bune, de ce trebuie să îi băgaţii pe toţi în seamă ?
elmedico pe 08 Iulie 2010 13:09
Este un film destul de bun, actiunea fiulmului te tine atent pe tot parcursul filmului. Poate finalul filmului este cam ciudat, avand in vedere ca in acel moment Andy nu mai era stresata ca la inceputul filmului. Alegerea de a fi din nou impreuna cu prietenul si familia si a avea o cariera in juranlism vine spontan si fara o cauza reala, ceea ce scade un pic din valoarea filmului.

Film - The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada