Păreri The Devil Wears Prada

(2006)

Diavolul se îmbracă de la Prada

meda madalina pe 29 Iunie 2006 00:09
cred ca e super filmu abia astept sa-l vad am citit cartea si mi-a placut foarte mult!!!
Alex pe 25 Iulie 2006 22:40
Si eu astept sa vad filmul asta, am citit cartea, iar din ce am vazut in trailer, Meryl Streep e super in rolul Mirandei Priestly
lucho pe 29 August 2006 15:20
Destul de puternic,mai ales pentru pasionatii modei
stefan pe 30 August 2006 17:24
film oare sa-l numes asa.desore filmul acesata se poate vb multe dar in sens negativ.sunt satul de filmele in care barbatul iarta femeia dupa ce aceasta il inseala cu nerusinare si face doar ce vrea ea fara a tine cont de ceilalti.acest film m-a facut sa imi para rau dupa 110 min din viata mea.
Milla pe 18 februarie 2011 00:06
Cu toate că l-am văzut de două ori, am scăpat partea cu înșelatul... te referi la sărutul pe obraz? sau la noaptea petrecută cu el, după despărțirea de boyfriend? Și când s-au întâlnit în cafenea nu era vorba de împăcare, pentru că nu știu dacă te-ai prins, dar fiecare își vedea de drum în alt oraș.
Trifoi pe 29 Septembrie 2006 15:14
draga stefan, cred ca te-ai uitat la alt film. el a iertat-o, dar nu s-a impacat cu ea (doar urma sa se mute in alt oras,nu?). filmul e mai putin savuros decat cartea, ca umor, dar e mai cinic, mai dur si mai dramatic. a fost destul de ok, desi parca ma asteptam la mai mult glamour :P
Cosmin pe 02 Octombrie 2006 11:58
Trebuie sa recunosc ca nu aveam chef de filmul asta deloc. Din ce citisem banuiam ca-i o prostie plictisitoare... moda... bleah, fite... bleah. Prietena mea m-a convins sa mergem la el si bine a facut. Foarte putine filme mi-au placut cu adevarat anul asta si chiar cautam un film "refreshing". "The Devil Wears Prada" este un astfel de film si chiar mai mult. Imbinarea dintre comedie si drama este subtila, jocul actorilor este bun, coloana sonora mi se pare potrivita pentru un astfel de film (genericul de inceput este printre cele mai bune pe care le-am vazut), iar actiunea este suficienta atat cantitativ cat si calitativ (tine-ti minte ca e o comedie cu ceva drama si nu un film din seria "Die Hard"). Merita sa-l vedeti.
fane pe 05 Octombrie 2006 15:46
ba am vazut filmu asta e bengos vere cand sare ala dupa scara...
Bogdan Honciuc pe 07 Octombrie 2006 00:11
Mie nu mi-a plăcut cartea şi m-am dus la film doar pentru Meryl Streep. Nu am regretat, dimpotrivă.
Dona pe 14 Octombrie 2006 14:34
nu l-am vazut inca.... dar cu siguranta o sa-l vad....
michael_mike pe 17 Octombrie 2006 13:27
E bun ;)
JohnnyBGood pe 24 Octombrie 2006 10:29
Filmul este foarte bun. Un snapshoot realist si cat se poate de actual al vietii unei tinere, intr-un oras mare, imediat dupa ce termina o facultate.
Sfarsitul este putin cam idealist - astazi e aproape imposibil ca o tipa super cool sa renunte la o cariera in lumea high-end a modei + la un tip bogat si influent, pentru a reveni la idealurile pe care le avea inainte.

Senseless pe 11 noiembrie 2010 00:33
Sun modele romance care renunta la o cariera in lumea modei din cauza facultatii pe care vor sa o faca in Romania, desi sunt laudate de marii creatori de moda. Este idealist pt cei care privesc de afara lucrurile astea, dar pt cineva care intr;adevar a trait pe pielea sa o asemenea experienta, crede;ma ca nu ti se mai pare idealist. E penibil (nu ma refer la tine, Johnny) sa vezi comentarii are recomanda acest film femeilor, pt ca nu e un film (numai) pt femei, dimpotriva, e si pt barbati. Doar pt ca arunci cateva toale oribile pe tine nu inseamna ca esti mai masculin in ochii femeilor.
Andrei1902 pe 24 Octombrie 2006 20:01
Sunt asa deceptionat ! Eu personal astept de ani de zile un film bun despre studenti si prioritati in viata. Despre tinerete, bani, prieteni si scop in viata dar toti care abordeaza subiectul reusesc sa faca numai incercari timide si lesinate... De ce urasc filmu ? Pentru ca are un subiect pe care il tanjesc de mult si se complace inr-o mediocritate debordanta. E un film multumit sa fie de duzina
Monique pe 24 Octombrie 2006 21:13
Super!
ali79 pe 12 Noiembrie 2006 00:23
L-am vazut acum vreo cateva luni. Nu mai stiu ce am simtit atunci, dar nu l-as mai vedea odata. Nu m-a impresionat deloc, asta e clar.
eu pe 13 Noiembrie 2006 20:29
iti da sentimentul acela: pot sa fac fata unei astfel de lumi sau nu pot?!

cum a zis si altcineva nici eu nu prea as crede ca cineva sa se intoarca la viata lui de om simplu. omul vrea tot mai mult incat nu-si mai cunoaste masura lucrurilor.

Meryl Streep mi-a placut f. mult cum a jucat !

maria ioana pe 28 Noiembrie 2006 22:41
Sincer, nici nu stiu dc a acceptat Meryl Streep sa joace intr-un asemenea film. Absolut banal.
mtraianc pe 25 noiembrie 2010 00:29
CRED CA NU AI INTELES NIMIC.. ati plac manelele ?
VIBERS pe 12 august 2014 14:32
Nu stiu din ce cauza, da vad ca foarte multi folosesc intr-un mod eronat litera "a" la inceputul cuvantului in loc de litera "i"
Violette pe 05 Februarie 2007 04:40
Ce-i cu traducerea asta a titlului, prea explicita, DIAVOLUL SE IMBRACA DE LA PRADA??? Pentru cine e atat de explicita? Trebuia tradus DIAVOLUL POARTA PRADA. Eu am vazut filmul in engleza, si inainte sa aflu de pe net cum a fost tradus in romaneste, nici nu mi-a trecut prin cap ca ar fi putut fi tradus altfel decat "Diavolul poarta Prada".
Lasand traducerea neinspirata a titlului la o parte, am vizionat filmul cu multa-multa placere.

Senseless pe 11 noiembrie 2010 00:36
Violette, Romania nici nu exista pe enorm de multe planuri social-economice. Nu e de mirare ca in Romania a intrat cu traducerea asta. E facuta de niste oameni prosti, atata tot.
gabonne1 pe 08 Iunie 2007 22:26
Nu am citit cartea care, dupa cate am inteles, ar fi mai buna decat filmul. Pot sa spun insa despre film ca e super-previzibil. In plus, este un film mai mult pentru fetitele care viseaza sa ajunga manechine, sa scrie la vreo revista de moda sau, pur si simplu, sa faca absolut orice pentru a-si satisface seful/sefa, doar ca sa aiba banii necesari sa plateasca chiria. Faptul ca Meryl Streep joaca excelent si ca a fost nominalizata la Oscar si ca, fara ea, acest film ar fi egal cu zero, deci acest fapt este absolut banal, in conditiile in care ea joaca excelent in mai toate filmele, nu degeaba are vreo 14 nominalizari....
Deea pe 08 Septembrie 2007 14:35
atat fimul kt si distributia sunt ff bune...ink o data maryl streep isi dem. valoarea;)
Luca Victoria pe 24 Februarie 2009 19:04
filmul este super. dorinta mea este sa devin la fel ca Andi si se pare ca imi reuseste, sa treci de la stilul sport la cel clasic nu este usor
Luca Victoria pe 24 Februarie 2009 19:12
pentru Stefan-Cluj: eu consider ca un sarut pe obraz nu este o inselatorie, ei s-au despartit din cauza muncii ei, iar relatia de o noapte cu celalat a avut loc dupa despartire
nu te supara Stefan

hungry_for_movies pe 05 Mai 2009 12:47
meryl joaca extraordinar, fabulos, colosal, genial si cum mai vreti voi.....anne hathaway joaca fabulos, extraordinar, colosal, genial de PROST...filmul e auster si sincer nu prea m'am prins cand diavolul se imbraca de la PRADA...ma rog oricum....cititi cartea si o sa vedeti acolo adevrata poveste nu fake-ul asta ieftin de film.....toate ovatiile lui Meryl......
urbanDelight pe 21 decembrie 2010 20:21
Diavolul este Miranda Priestly ( Meryl Streep ). Nu stiu daca ai observat ca la inceputul filmului, atunci cand Miranda intra in cadru prima data are o geanta Prada. :)
Mikala pe 27 Mai 2009 22:43
Foarte bun !
Imi place filmul e chiar genial :) merita vazut . Sa ai un asa boss la munca e ceva .. te face numai sa fii ambitios dar sa iti uiti si celalalte prioritati :) [ Imi imaginez cat de greu e sa interpretezi un asa rol ca cel a lui Meryl . Oricum , personal , a facut o treaba buna , caci , daca si noi am avea asa sefi , sa ne motiveze sa ajungem undeva in viata pana cand nu o sa mai putem si o sa ne dam seama ca de fapt nu am realizat nimic si am pierdut si notiunea timpului , te trezesti la realitate .. si de fapt te trezesti in frunte , " Spune-mi cand o i-a razna viata ta , atunci o sa ti se mareasca gradul " :) ]
aly323 pe 02 August 2009 20:04
filmul este excelent pt k intruchipeaza imaginea completa a modei si idealurile din ziua de azi
bonbons pe 3 septembrie 2009 16:41
sunt de acord cu tine...toata lumea isi joaca foarte bine rolul...
Emy13 pe 19 August 2009 19:40
Emy13
un film foarte bun,defapt toate aparitiile lui meryl streep in diferite distributii m-am impresionat,..merita vazut
DyddyX pe 21 August 2009 20:02
prea genial filmul.pur si simplu il ador.merita vazut
davidtom pe 30 August 2009 23:53
ph
abureala si vrajeala de 2 lei.....
pierdere de timp

fashionmaniac pe 10 Septembrie 2009 04:53
Sincer acest film a fost genial. Combinatia dintre o industrie colosala si viata unei fete simple este senzationala. Acest film demonstreaza ca si o fata cu principiile bine stabilite poate fi atrasa intr-o lume in care Look-ul este totul. De asemenea sfarsitul este colosal (poate voua vi s-a parut plictisitor) deoarece ara ca,in final, este important sa iei deciza care te avantajeaza cel mai mult chiar daca acest lucru inseamna sa renunti la o lume de vis la ca s-ar putea sa nu mai ai acces.
ByBy13DyDy pe 18 Octombrie 2009 09:49
Sooper Tare Filmu`
Chiar foarte tare filmu`..:x il am in pc shy cred k l-am vz d 10 ori...foarte tare rolu` lui Merly Streep,shy faza k "Diavolul se imbraca d la Prada" este intr-o secventa in kre Amanda are o geanta Prada..:) pt cei kre nu au vz..;;)
serghei_romanu pe 03 Ianuarie 2010 23:55
Hmmm.
Putin monoton, prea feminist, The devil wears Prada este un film care pe mine nu m-a impresionat cu nimic.Meryl Streep a fost OK, o prinde rolul insa restul este previzibil, un subiect simplu ce nu are nimic iesit din comun.Totusi nu este un esec total, are anumite scene chiar interesante iar mesajul transmis este unul interesant, moral, deci cu alte cuvinte sunt si aspecte bune ale acestui film, care este dupa parerea mea unul mediu.Il recomand insa cu precadere genului feminin.6/10
Milla pe 18 februarie 2011 00:07
Unde ai văzut tu feminsimul? sau înțelegi de fapt ce însemnă feminism?
defav pe 14 Martie 2010 17:58
. Arata pina unde poate ajunge mincatoria in lumea modei, o lume plina de tot felul de complicatii, compromisuri, etc.Interesant
Senseless pe 11 noiembrie 2010 00:25
:))) In opinia ta, presupun ca Coco Chanel, Karl Lagerfeld, Mario Prada, Miuccia Prada, Hugo Boss, Christian Dior, Louis Vuitton, Hubert de Givenchy etc.... sunt niste teenagers care nu au avut ce face si s'au gandit prin sec XIX sa creeze haine. Mai oameni buni, mai bine comentati sctrict filmul, decat sa scrieti prostii referitoare la moda.
Milla pe 18 februarie 2011 00:02
Defav, dacă tu l-ai perceput ca un film de teenageri, însemnă că nu l-ai înțeles de fapt... moda este o industrie, care vrei nu vrei te afectează și pe tine, dacă vrei să o ignori e alegerea ta, dar ea oricum te vizează și pe tine. Cât despre film, ce am înțeles eu din el e că atunci când nu vei să fii de duzină, trebuie să nu te trădezi pe tine și idealurile tale, sau după cum a spus Coco Chanel - dacă vrei să fii de neînlocuit, trebuie să fii diferit... Andie (personajul jucat de Anne Hathaway ) a trebuit să treacă prin ceva încercări, ca într-un final să realizeze în mod moralizator că a păși peste oameni nu este ceva care să merite.
Alina B pe 20 Martie 2010 22:06
Bunicel, poate daca nu as fi citit cartea, mi-ar fi placut mai mult. A fentat unele chestii de acolo destul de mult, plus ca n-am inteles de ce a tinut s-o salveze pe sefa! Sau stiu, dar .... poate ca miza cartii era alta?
Dubrasca pe 26 Martie 2010 01:02
Pentru ca Meryl Steep are in dotare tot ce ii trebuie ca sa fie filmul super tare. TRebuie vazut.
jansic pe 10 Aprilie 2010 15:17
filmul merita vazut pt meryl streep care e de nota 10
RainDrops pe 09 Iunie 2010 18:06
excelent...film de top...meryl streep este una dintre cele mai bune acrite de la hollywood dupa parerea mea:X
mili84 pe 24 Iunie 2010 12:55
un film foarte bun
L-am tot revazut acest film si are acelasi farmec. Il recomand cu draga inima.
elmedico pe 08 Iulie 2010 13:09
Este un film destul de bun, actiunea fiulmului te tine atent pe tot parcursul filmului. Poate finalul filmului este cam ciudat, avand in vedere ca in acel moment Andy nu mai era stresata ca la inceputul filmului. Alegerea de a fi din nou impreuna cu prietenul si familia si a avea o cariera in juranlism vine spontan si fara o cauza reala, ceea ce scade un pic din valoarea filmului.
someone_who_dares pe 24 Iulie 2010 13:18
Ce bine aprins-o pe Meryl Streep acest rol... Interpreteaza foarte bine :D
jeamy1986 pe 7 ianuarie 2011 19:56
ai vrut sa spui """a prins-o""""sau """"""aprinsa""""nu stiu de ce ma bag dar ma inpinge ortografia!!!fara suparare£££££
ramaitreaz pe 28 februarie 2013 21:02
ia demonstrează-le jeamy că eşti mai deştept decât ei şi apucă-te şi scrie cu diacritice :)), dar nu mă face de râs câutând pe google "definiţie diacritice" :)) acum pe bune, de ce trebuie să îi băgaţii pe toţi în seamă ?
dl_goe pe 23 August 2010 15:26
obligatoriu de vazut!
mi-a placut. lumea te foloseste si dupa iti da un sut!
edy21 pe 29 August 2010 21:40
Meryl Streep e geniala, in acest rol si-a aratat si o alta fata pe care nu prea o cunosteam, Emily Blunt si Anne Hathaway au facut si ele o treaba buna iar filmul in rest este unul foarte bun cu un design-de costume excelent care intruchipeaza perfect moda de azi.
Un film : Obligatoriu de vazut !!!!

roxza pe 08 Octombrie 2010 23:05
Un film foarte bun,mi-a placut la nebunie.Actritele foarte talentate si dragute.
Sergiu.Lobont pe 05 Noiembrie 2010 22:01
Nu e un film cu care sa te lauzi ca l-ai vazut... mai ales ca baiat, e un film oarecum de duzina cu un titlu mult mai intens decat continutul lui... ii dau un punct in plus pentru reprezentatia pe care a avut-o Meryl Streep.
Senseless pe 11 Noiembrie 2010 00:18
Diamonds are forever...
Se vede din unele comentarii cat de incuiati sunt unii oameni. Nici nu e de mirare, din moment ce pe Catalin Botezatu, romanii il considera creator de moda :) Prada este, alaturi de Chanel, unul dintre iconurile modei din toate timpurile. Scena in care Miranda ii explica Andreei ca acel pulovar pe care ea (Andrea) il poarta provine dintr;o colectie (de acum cativa ani) a unei renumite case de moda nu este fictiva, este foarte adevarata. Filmul este superb si il recomand si barbatilor care stiu ce inseamna respectul de sine, identitatea si originalitatea
Milla pe 17 februarie 2011 23:54
Doamne câtă dreptate ai... dacă ești tip, îți apreciez cu atât mai mult comentariu, pentru că îmi demonstrează că unii bărbați pot percepe mesajele subliminale necesare dincolo de prejudecățile și stereotipurile specifice.
blacksea_rider pe 13 iulie 2018 13:38
minisoft : banuiesc ca Diesel S.p.A. by Renzo Rosso.
mtraianc pe 25 Noiembrie 2010 00:32
foarte bun
un film inspirat din viata de zi cu zi ., merita vazut ,
Mores pe 01 Decembrie 2010 09:43
Filmul este extrem de plictisitor si de simplist . Meryl Streep face un rol de exceptie ce creste enorm valoarea filmului ...rolul de scorpie i se potriveste perfect , in schimb ce prestatia lui Anne Hathaway m-a dezamagit .... NU recomand ... 6
Pantaleon pe 8 septembrie 2014 20:38
Sunt de acord cand spui ca Anne Hathaway joaca prost (cred ca joaca la turatie maxima, adica poate si mult mai prost), dar filmul nu e plictisitor. Cam simplist, da, nu te da pe spate, dar e original in felul lui. Aduce aminte de Working Girl, dar are doza lui de originalitate si chiar spune ceva, nu ramai cu un gust amar vizionandu-l.
Radu1711 pe 26 Decembrie 2010 17:34
radu1711
interesant film, sa devina o obsesie munca incat sa uiti de prieteni, mi-a placut
Octaz pe 31 Decembrie 2010 17:47
Diavolul se imbraca la Prada . Genial nume,pe atat de maret pe cat este si filmul,un film foarte frumos care iata nu necesita deloc dragostea prezenta mai mereu intr'un astfel de gen de film.O combinatie intre drama si comedie reusita la maximum,chiar mi'ar placea sa se faca mai multe filme de acest gen.Fetele se descurca fabulos iar Meryl Streep joaca un rol cu totul si cu totul deosebit si diferit fata de ceea ce joaca ea de obicei.Oricum s'a intrecut pe ea insasi,atat ea cat si Anne Hathaway.Finalul probabil ca a avut o morala bine definita...alegerea dintre o viata luxoasa,cam exact ce isi doreste orice fata din lume si familia si prietenii,personal mi se pare ca personajul principal a facut alegerea gresita.Va las sa descoperiti ce a ales :)
jeamy1986 pe 07 Ianuarie 2011 19:50
Capodopera
Da mi-a placut foarte mult filmul,,intradevar bine regizat,,cu actori talentati si cu regia desavarsita,,..nu gasesc comentarii ,,,nu vreau sa caracterizez pe nimeni ,,Buna Treaba Fetelor"""""""""!!!!!!!!!
Liilly pe 15 Martie 2011 22:58
Frumos filmul, chiar mi-a placut. P.S.: Mult a mai alergat Anne Hathaway in filmu asta:))
danymury pe 08 Aprilie 2011 17:46
nu mi-o placut in mod deosebit...actritele ce mai sunt bune...este bunicel!!!

Film - The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada