Păreri The Boogeyman

(2023)

Baubaul

Mishu25 pe 26 Iunie 2023 22:44
Pentru ca un horror să fie de efect, trebuie să-ți pese de personaje, iar regizorul Rob Savage se pricepe să scoată maximul din fiecare cadru prin unghiuri inventive de filmare si interpretări convinagătoare, așa cum a dovedit și in Host. Am fost surprins cât de puțin am văzut defapt în trailer, filmul are mult mai mult de oferit decât am crezut.
6Patronul9 pe 01 Iunie 2023 22:54
Tocmai ce l-am vazut in avampremiera si ma bucur. In calitate de fan horror nu m-a dezamagit deloc. Regizorul Rob Savage deja m-a convins de talentul sau cu filmul Host (2020) iar aici continua sa isi faca experienta in arta de a speria audienta. Filmul are unele secvente foarte intense si bine realizate. E clar cu cateva clase peste Boogeyman din 2005 dar nu se compara cu the Babadook (2014) care probabil va ramane cel mai bun film de genul. In orice caz acesta are unele teme si idei imprumutate din Babadook ca sa zic asa precum ideea ca monstrul din dulap este o metafora pentru suferinta pierderii cuiva drag. Pe langa regia foarte buna actorii au jucat foarte bine mai ales Sophie Thatcher care chiar mi-a placut in rolul eroinei principale. Nu stiu daca o sa impresioneze atat de usor pe toata lumea dar eu zic ca daca esti fan horror merita sa-l vezi pe marele ecran. Un 8/10 de la mine… citeşte
xerses pe 07 Septembrie 2023 22:57
Este un film horror bine dozat cu toate ingredientele care sa te faca sa iti cam inghete sangele in tine.
ornitoring pe 30 August 2023 01:48
prima data am crezut ca filmul in sine e cu spirite , fantome naluci etc. , dar s a dovedit a fi exact ca un predator in lumea HORROR varianta spiritul predator..
poate o sa sune aiurea ce am mentionat aici suna a SPOILER, dar cei care au vazut filmul probabil o sa si de a seama despre ce vorbesc , oricum ar fi recomand e un film cu suspans , putina tensiune , are cei trebuie , merge daca nu ai altceva

c.alexandru2290 pe 09 Iulie 2023 13:30
Sunteti reali astia de scrieti recenzie sau sunteti de la distribuitorii filmului?:))
Mishu25 pe 10 iulie 2023 14:06
suntem reali
Dragos.87 pe 14 Septembrie 2023 03:09
Slăbuț..Filmul duce lipsă de intensitate, povestea nu e aprofundată iar multe dintre scene nu sunt gândite deloc..Intră personajul în pivniță, nu se aprinde lumina, nu se știe de ce, fetița aruncă benzină pe monstru, nu se știe de unde are carburantul, etc..deci ce poate fi mai convingător? Aș mai fi zis destule scene nejudecate dar nu vreau să fac spoiler..Doar ritmul e bun căci te ține într-o continuă curiozitate, în rest nimic neobișnuit..Majoritatea adaptărilor scrise de Stephen King au fost dezamăgitoare la fel ca și filmul ăsta produs doar pentru bani.
PS: Pentru a crea o adaptare bună după King, trebuie multă muncă, efort și răbdare..

R_Afc pe 11 Iunie 2023 16:54
Vedeți filmul și nu citiți cartea
Un film horror decent, mult mai bun decît scrijelirea închipuită marca Stephen King, un scriitor mediocru ale cărui cărți sunt salvate de industria de film americană. Toate filmele adaptate după creațiile lui King, dar absolut toate, sunt mult mai bune decît cărțile.

Baubaul este o realizare prizabilă pentru amatorii genului. Se poate crea suspans și sperieturi interzise minorilor sub 13 ani, fără să avem impresia că ne uităm la jurnalul știrilor de la ora 17, prezentat în mahalaua protevistă de la noi.

Mixajul foarte bun al sunetului, precum și o partitură muzicală subtilă, construiesc anticiparea pentru fiecare sperietură, reușind să mențină tensiunea.