Păreri Taken

(2008)

Teroare în Paris

Morphy pe 01 Februarie 2009 13:01
Foarte multi dintre voi aberati aiurea. Spuneti-mi si mie cum ati vazut voi filmul in iunie, mai 2008 cand el a aparut prin ianuarie 2009. Eu l-am vazut in ianuarie 2009 si urmeaza sa aiba premiera in Romania abia in mai 2009. Filmul merita vazut: pe scurt fiica lui liam neeson este rapita din Paris impreuna cu o prietena de-a ei urmand sa ajunga prostituata. Pana la urma Liam Neeson reuseste sa-i bata si sa-i elimine pe toti.
Nutzila pe 25 Decembrie 2008 13:31
Un film destul de bun! merita vazut! te tine permanent cu sufletul la gura.
elvischiriac pe 23 Octombrie 2011 20:03
de duzina
haideti sa fim realiti..... subiectul filmului este interesant , dupa prima jumatate de ora care te atrage sa il vezi pana la capat . atata. ca modul in care isi recupereaza el fata..este de 2 lei . pana si van damme in sport sangeros mai lua bataie unu la unu...nu e cea mai buna asociere dar..... finalul filmului este de 2 lei
VIBERS pe 6 ianuarie 2015 23:53
Este un film comercial, este bun ca actiune dar ai mare dreptate pe alocuri.Ai fost cam exigent, cred ca merita un 6 hai 6.5.
Claus-Claudel pe 20 Februarie 2010 12:12
ATENTIE
FILMUL ASTA IL FACE FRANTA NU SUA.....inca o greseala:(
zse pe 22 Octombrie 2009 01:07
Bun, asa!
Liam, bravos! Asa te vreau "fratele" meu irlandez!
Deceoare pe 05 Februarie 2024 22:57
Previzibil, neverosimil (se presupune că el singur bate/omoară 12 inși luându-l ostatic pe Marko), montaj prost. Dacă o țară superdezvoltată ar pregăti 20 de astfel superagenți, ar putea răsturna conducerea unei țări sau ar eradica toți interlopii și traficanții de arme și droguri. În rest basme pentru copii. Acest film ar fi visul tuturor părinților ai căror copii au fost și sunt răpiți în continuare.
user-63b2b36cc78dd pe 05 Februarie 2024 11:26
Un film de acțiune foarte bun cu un Liam Neeson fabulos .Nota 10
cinemalover3 pe 05 Decembrie 2022 13:51
Un film care ma tinut in suspans,un film genial de actiune in care fica lui Liam Neeson este rapita in paris.
MariusCiprian87 pe 14 Ianuarie 2022 22:06
Doză dublă de adrenalină, un Liam Neeson în cea mai bună formă a sa și un scenariu ce nu ar trebui ratat de nici un părinte,un film ce ar trebui recomandat de aceștia copiilor lor, chiar și minorilor, ce ar fi ca un duș rece , însă nu simțit de pielea lor. Din păcate aici avem un caz fericit ,cu un tata super erou , din păcate în viața reală finalul știm ca este altul...în majoritatea cazurilor! Acțiune pură ,marca Liam Neeson!
alexreviews123456789 pe 12 Mai 2021 08:55
Unul dintre cele mai bune filme de actiune pe care le-am vazut in ultimul timp.
Horatiucrisan pe 24 Ianuarie 2021 13:27
In lipsa de altceva am revazut acrst film a lui Besson. Un film cu pumni in gura gen Statham, Bruce Wills, Stalone, Jet Li, Chan, Banderas si alti batausi. Supereroul nostru reuseste in vre-o ora sa ucida mai bine de 30 de baieti rai, sa-i caliceasca pe altii, sa distruga masini de zici ca avea un Super Casco si la urma sa plece la el la bloc impreuna cu recuperata si pretioasa fiica. Un film pentru copii si retarzi mintal care nu pot deosebi un film bun si realist de un mat de celuloid ca acesta. Nota 3.
Vegetarian pe 14 August 2020 11:41
Copii Dezavantaje : Rapire , sekestrare . Solutii ?
la 56 ani Liam Neeson

Vegetarian pe 14 august 2020 12:03
Dusmanul iti spune CE TREBUIE sa faci . Prietenul iti spune ce AR TREBUI sa faci
andu7zu pe 03 Decembrie 2010 11:43
o actiune desavarsita si mia placut foarte mult ....
Maryana25 pe 14 Noiembrie 2010 23:26
super
un film foarte bun,merita vazut!................................
bornStubborn pe 23 Octombrie 2010 14:34
Un film foarte bine facut. Anul 2008 a fost unul productiv din punctul asta de vedere.
veveak pe 01 Octombrie 2010 00:34
foarte bun
un film sa zicem 50% realist sau 60%, se poate intampla asa ceva in viata reala dar in proportiile de mai sus, mi-a placut foarte mult acest film, insa ceea ce nu mi-a placut este rolul fiicei care mi se pare prea superficiala, adik degeaba spune k il iubeste knd se duce tot la bani :| si filmul vrea sa ne faca sa credem k il iubeste cu adevarat adik chiar e real dar regizorul nu prea a fost inspirat, cum ar fi scena la ziua ei sau dupa ce a salvat-o knd au ajuns in america prea repede s-au despartit cei doi, ca si cum " a ms pt salvare" hmmmmm
kakapiciu pe 22 August 2010 14:54
bun film.....actiune totusi nu vorbe:).......un tata protector:D....fain:>:D:X
Codrutz pe 20 August 2010 16:19
O traducere a filmului destul de ciudata. Te duce mai degraba la un film de groaza decat un thriller in adevaratul sens al cuvantului.
Mihai2508 pe 15 August 2010 23:37
Un film foarte bun, care abordeaza o problema grava din ziua de azi, si cat se poate de reala, oricum filmul este foarte reusit, cu destul de multa actiune si suspans.
cyupe pe 12 August 2010 22:09
geniu
genial filmul unele dintre cele mai bune filme de actiune vazute ever
septick pe 04 August 2010 10:44
Plin de actiune
Desi nu are o distributie de exceptie (exceptandu-l desigur pe Liam Neeson), se vede ca actorii dau tot ce-i mai bun din ei. Actiune 100%. Totusi, n-as putea sa-i dau 10. Multe lucruri ma retin:
1. nu are si momente mai linistite, ci totul este o mare valva
2. sfarsitul este rapid, iar Kim nu ne impartaseste experienta groaznica prin care a trecut
3.un pic cam tras de par - cat noroc poate sa aiba un om, fie el si un fost agent secret?
Totusi, Taken este foarte bun, un film cu mai multe plusuri decat minusuri, iar nota maricica de pe IMdb imi demonstreaza spusele

dayanna11 pe 01 August 2010 22:21
extraordinar
cel mai extraordinar thriller. superb. te tine cu sufletul la gura in permanenta. un liam neeson de zile mari.
3myable pe 31 Iulie 2010 18:35
vizioneaza l
Unul dintre cele mai bune filme de actiune
clauditza_pasaj pe 27 Iulie 2010 11:41
e foarte adevarat si foarte reusit filmul mia placut la nebunie....
radu0594 pe 18 Iulie 2010 23:13
Un film foarte captivant si interesant care merita vazut.Recomand acest film cu incredere la oricine!
lumaxya pe 17 Iulie 2010 02:56
O lectie de viata:).
Cinste regizorului si scenaristilor,filmul poate fi si o lectie pentru unii adolescenti,ca ceea ce i s-a intamplat lui Kim,i se poate intampla oricui merge intr-o tara sau localitate straina si nu cunoaste nimic si pe nimeni,si inca ceva,trebuie sa ne agatam de orice detaliu,orice amanunt,ca ne poate fi de folos,asa a procedat Bryan...Actiunea este foarte buna,iar Liam Neeson a dovedit inca odata ca este un actor foarte priceput!
DiMateo pe 14 Iulie 2010 13:07
Intr-adevar un film foarte dinamic din toate punctele de vedere. Este interesant cum la inceput filmul pare a fi unu dramatic, de familie si nici nu te gandesti ca se poate intampla ceea ce se intampla in film. Printre cele mai bune filme de actiune pe care le-am vazut. Foarte bun actorul principal. Toate filmele lui sunt bune: batman begins, the a-team si altele. MERITA VAZUT!
TheSupervisor pe 12 Iulie 2010 13:58
............................................................................................................................................
alexcretu75 pe 04 Iulie 2010 19:43
Teroare in Paris este un film impresionant
Filmul e super.S-au pus cu cine nu trebuia.un film impresionant.
tinutsa pe 27 Iunie 2010 17:18
mi'a plcut fooarte fooarte mult :D un film pe care toti adolescentii ar trebui sa'l vada :)
deisee pe 16 Iunie 2010 03:17
si mie mi-a palcut foarte mult filmul! din pacate cam asta este realitatea:(
legolas05 pe 06 Iunie 2010 23:02
un film bun care merita vazut.....mia placut foarte mult....este de nota 10
coius pe 29 Mai 2010 18:44
mai are rost sa comentez ceva despre acest film...spun doar atat:trebuie vazut si imi place ca te tine intr-un suspans continu
Vladut1994 pe 09 Aprilie 2010 13:33
Un film foarte bun.Actiunea este fabuloasa .Sunt multe momente de geniu .Merita vazut
cruncher pe 20 Martie 2010 03:48
wow
Un film la care am simtit la propriu toata actiunea (iti vine sa ii bati tu pe aia pe acolo)!
Ramai masca la unele faze, nu te plictiseste.. suspans, are de toate!
Numai asta mi-a trecut prin cap la final .. "WOW, trebuie sa-l recomand".

Recomand !!

Callan pe 13 Martie 2010 16:46
10 Starts!
Un film foarte bun...Imi place stilul desi uneori e prea exagerat...dar e genul meu !
pancone pe 01 Martie 2010 19:22
supertare filmul,,reuseste sa te tina cu sufletul la gura pana in ultimul moment,,si mai se gasesc si multe audiuri in el,,mi-a placut mult:) nota 10
Alexander93 pe 23 Februarie 2010 14:31
De unde pot scoate si eu filmul??va rog sa imi spuneti:).mersi:)
manu212 pe 21 Februarie 2010 19:24
foarte bun
film bun, cu un scenariu bine pus la punct, si cu un Liam Neeson in forma. De Vazut!
iasivezi pe 16 Februarie 2010 12:15
Traficul de persoane o problema actuala
Daca cineva imi solicita o recomandare pentru un film bun (actiune) altceva nu imi vine in minte, decat Taken! (hai sa nu fiu rau, mai adaug Law Abidin Citizen). E un film foarte bun, cum nu s-a mai vazut in ultimul timp, actiune cap-coada, un happy end reusit si inca odata evidenta si eterna problema a americanilot...doi soti divortati, el agent, ea dupa bani cu altul..etc
Scenariu este foarte reusit, iar pe langa actiune si agresivitate gasim si umor si sarcasm, protagonistii reusind din plin sa imbine mai multe procedee pentru a finaliza cu succes un film apreciat.
Trebuie sa tinem cont ca filmul a fost lansat in vara lui 2008 si a fost in Box Office in SUA in anul 2009, mai exact pana pe 13 Martie...
Recomand acest film tuturor categoriilor de cinefili ;) emo exclus :)

claudiu-daniel-lugoj pe 03 Ianuarie 2010 19:39
Foarte bun film,cine ar trebui sa vada acest film ar trebui sa fie fetele in general,si parinti care detin o fata.Mie unul mia placut enorm acest film,poate sfirsitul lui e cam tras de par dar este un film ce nu trebuie ratat,merita vazut,aviz fetelor.
Giulianodirt666 pe 11 Mai 2021 20:54
Ca de obicei, vreo n'șpe retardați, au intrerupt laba de seară, ca să ne explice că filmul e slab, că așa și pe dincolo și cum ar trebui să fie un film de actiune.
Muie, mă idioților. La Avengers și Chiftelele lui Gri, vă înecați cu micul din ciorba de burtă de la șaormărie, și acum vă dați cinefili.
Bă, băieții veseli.....
Luați-vă poșetele și comentați pe Vice.

forever_young_ pe 25 Mai 2020 21:05
FOARTE BUN !
Un film foarte bun co o tema de multe ori tabu in care sunt implicati oameni influenti ....ca peste tot :))) Liam Neeson - best of the best ! ESTE DE VAZUT !
niggeremall pe 23 Mai 2020 18:48
cia killer skiller te gaseste si-n gaura de sarpe, de pe marte. se ia dupa vanturile solare si te sparge-n ceasca.
andie7 pe 10 Iulie 2019 23:30
Chiar zilele trecute a fost un film cu Steven Seagal, aceeasi poveste, doar ca era prin Asia, nu Europa. Macar in acesta eroul nu este intangibil, ceea ce ii da o mica-mica doza de veridicitate. In mare mi-a placut filmul, poate si pentru ca il plac mult pe Liam Neeson. De la mine are un 7-8.
carmen_angelus_romila pe 30 Septembrie 2018 12:03
"Taken" este un foarte bun film de actiune, si precursorul altor filme din aceasta serie, in care razboiul psihologic si teroarea traita de un tata disperat vizavi de copilul sau, infatisata remarcabil de superbul actor Liam Neeson.
lexa89 pe 13 Octombrie 2017 14:33
Super filmul
Ca de obicei, prima parte e cea mai buna.
Eu l-am vazut de 3 ori pana acum.
Recomand filmul! Chiar merita vazut!

Xander11 pe 23 Octombrie 2016 18:34
Fost agent secret, Liam Neeson, e foarte atent la detalii si doar cu cateva reuseste sa-si gaseasca fiica rapita intr-un alt oras...competentele dobandite de-a lungul anilor ii sunt foarte folositoare, astfel reusind sa-si indeplineasca scopul (gasirea fiicei) in doar cateva ore....nota 8
georgiana_nuta pe 01 Aprilie 2016 13:25
Un film bun, din care nu lipseste actiunea si pe acre nu vrei sa il ratezi
AdriAdrianna98 pe 18 Octombrie 2015 10:32
Un film bun, multa actiune, mult suspans dar totusi pe mine personal cazul si tot nu m-a surprins cu nimic. Daca vezi mai multe filme si/sau seriale politiste inainte consider ca ai aceasi parere.
Go 1 2 3 4