Păreri Speed 2: Cruise Control

(1997)

Speed 2: Croazieră infernală

Vegetarian pe 01 Februarie 2011 01:45
Este un film potrivit si pt lista : Marile si oceanele sunt locuri periculoase pt cei care calatoresc pe mare sau deasupra ei = filmu arata cum se deturneza vase de croaziera .
. . . Cei care se indeparteaza de tarm cu un vapor , isi pot pune viata si in mana unor patroni de santier naval care au permis ca sefi de santier sa transforme angajati in dusmani in timpul constructiei unui vapor . Un electronist care a lucrat la proiectarea unui vapor daca a fost concediat fara compensatii pe masura , se poate transforma intrun razbunator . Lui nu ii va pasa de viata celor de pe un vapor aflat in apele internationale .
. . . Un vapor fara camere de supraveghere , sau cu inregistrari care pot fi ulterior distruse este un loc periculos , in care desi sunt multi oameni , se pot face crime perfecte . Un comandat ametit dupa o lovitura si aruncat peste bord , nu va mai fi gasit… citeşte

Vegetarian pe 5 februarie 2011 17:56
. . Tamponari in traficul maritim intre ultrasupergreii oceanelor .
Vegetarian pe 14 noiembrie 2018 11:25
Critica este un lucru pe care poţi să-l eviţi nespunând nimic, nefăcând nimic şi nefiind nimic . Aristotel
FreakDoll pe 03 Octombrie 2009 18:23
Mi-a placut mult mai mult primul film, dar nu e atat de prost nici asta.
Andrei.Ciprian pe 21 Martie 2012 11:10
Esec..
Nu se mentine deloc la nivelul primului.Pur si simplu nu are nicio treaba cu primul si personal nu pot sa vi-l recomand!
Marcus_Antonius pe 05 Decembrie 2010 01:00
Din pacate, este o continuare nereusita a primei parti. L-am vizionat mai mult din curiozitate sa vad daca se ridica la nivelul primului film
kr1st1badboy97 pe 09 Ianuarie 2011 13:42
ultima parte m-o atras cel mai moolt! vaporul intr-o coliziune cu un orashel... f tare ideea! destul d bn continuata ideea (sandra bullock face totzi banii) numa k prima parte o fost mult mai reushita!
deea9595 pe 18 Februarie 2010 19:38
nu a fost la fel de bun ca primul film dar mi-a placut.
matew10 pe 07 Decembrie 2010 16:08
Un film de acțiune care te tine cu sufletul la gura. Defoe in rol negativ joaca foarte bine. O coloana sonora bestiala pe tot parcursul filmului.
cezarika21 pe 24 August 2018 11:25
Un sfat: ocoliți-l!
Presupun că ați văzut primul film, așa că știți probabil cine este Annie Porter (Sandra Bullock), supranumită „spaima șoselelor”. După ce relația ei cu Jack (Keanu Reeves) s-a încheiat, Annie este cuplată acum cu Alex (Jason Patric), un polițist din echipa SWAT, care o invită într-o croazieră romantică în Caraibe. Să nu vă imaginați însă că Annie o să ia comanda timonei și o să încerce să salveze nava de o explozie sau de un naufragiu. Mare deziluzie. Sandra Bullock are aici un rol mărunt, aproape secundar.

Primul lucru pe care-l sesizezi încă de la început este subțirimea poveștii, destul de previzibilă în cea mai mare parte a ei. Cunoaștem aproape de la început identitatea teroristului, motivele care-l determină să acționeze astfel și planurile sale de viitor. În plus, acțiunea curge atât de lent încât neutralizează… citeşte

andu7zu pe 31 Ianuarie 2011 18:14
mda....nu prea vad ce are in plus fata de actiunile "sufocante" care sunt prea multe.....
TitoJacksana pe 16 August 2022 12:33
Nici nu se compara cu primul film, o porcarie totala, 3/10
alexandru_fejer pe 31 Iulie 2021 13:25
Unul dintre cele mai bune filme cu Sandra Bullock.. Îl am și pe DVD, cred ca l-am văzut de vreo 30x. Lăsați haterii să vorbească.
MiereaNeagra pe 07 Mai 2021 20:58
Destul de departe de primul
Destul de departe de primul. Pacat, Dezamagitor. Daca as fi stiut cum e, as fi preferat sa nu-l vad.
crome pe 03 Aprilie 2021 17:58
Nu e chiar atat de rau acest film ,poate totusi daca
Nu s ar fi numit speed ca o continuare la primul poate ar fi fost altfel primit de pubic si criticii de film.

Salbaticul pe 25 Iulie 2019 17:05
50 caractere,50 caractere,50 caractere=6. Parcã prea mulți eroi...stricã.
danut_iulian pe 08 Mai 2018 21:50
Un film ok dar foarte slab fata de primu o desamagire totala.
Iulidesprefilme pe 14 Iulie 2013 09:44
O cursă în care şi desfăşurarea şi finalul nu se caracterizau prin imprevizibil...iar sfărâmarea orăşelului de către vaporul de croazieră mi s-a părut...o joacă de copii!...
andrey.official pe 07 Aprilie 2013 20:03
Mi se pare ca are o nota exagerat de mica pe IMdB;chiar daca nu este la fel de bun ca primul nu cred ca merita 3,5
emy_sinaia pe 11 Septembrie 2014 10:47
Sa zicem ca merge...
Filmul trebuie luat ca atare cu tot cu efecte speciale, altfel actiune din plin si cu faze trase de par, nu se poate compara cu primul film aici actiunea desfasurandu-se in alte circumstante.
Infinity pe 25 Septembrie 2013 19:57
Speed 2 - Cruise Control (1997)
Nu ma asteptam sa fie asa slab. Daca alea sunt efecte speciale... Inca o incercare esuata de a forma o "trilogie". N-are nici un rost continuarea asta. Prima parte a fost de ajuns. Actorii au fost jalnici. Poate doar Dafoe ce a jucat mai bine. Nu-l recomand.
cenzora pe 12 Iulie 2013 17:29
Merita vazut chiar daca nu se ridica la nivelul primei parti(de fapt acesta este un dezavantaj pentru ca deja te astepti la mai mult dupa ce vezi prima parte)
xerses pe 08 Iulie 2013 15:39
Mi-a placut mai mult primul film, dar pentru cine nu a vazut filmul acesta, merita vazut macar o data.
MikkaelWolfganger pe 22 Ianuarie 2013 10:21
Cineva sa bage o bomba la subsolul ProTv-ului.Eu acum am observat ca aproape toate filmele proaste pe care le-am vazut,le-am vazut la ProTv.Asta nu face exceptie.Primul film poate era alert,poate beneficia de un personaj negativ jucat genial,dar asta e foarte plictisitor si fara sens.
Vorador pe 11 Mai 2016 19:08
Nu este o continuare demnă de primul film, pe lângă scenele de actiune care se derulează cu viteza a I-a, mai este presărat si cu multe glumițe, unele dintre ele ușor hazlii, altele de prost gust. Doar spre ultimele 30 de minute acțiunea devine mai alertă, de altfel sunt si singurele scene de acțiune bune din film, și totul se datorează croazierei care face prăpăd in jur, nu personajelor.

P.S. Mă întreb oare câte viețuitoare nevinovate au pierit la finalul filmului din cauza distrugerii petrolierului.

ralucan123 pe 25 Martie 2016 21:55
Frumos filmul dar nu se ridica la nivelul primei parti ,Sandra facea o echipa mai buna cu Keanu pacat ca nu a mai jucat.
Crissy_2525 pe 26 Iunie 2014 18:14
Pentru mine filmul asta nici nu exista ! Primul e super TARE !
cosmin742000 pe 11 Aprilie 2012 14:04
Ca apeoape orice franciza americanii s-au bazat pe succesul primei parti , nevenind cu nimic nou/bun in partea a 2-a
ioanaa_ioana pe 06 Martie 2018 20:05
Kkkkkkkkkkkkkkkkkklklkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkkklk
yonutzTM pe 21 Iunie 2011 13:32
Un film acceptabil , sub primul . A avut actiune , dar nu a fost de ajuns .
M-Joy pe 31 Ianuarie 2011 22:30
Nu se compara cu prima parte! Keanu Reeves joaca super! Nu prea e cine stie ce partea a doua! Plus ca sunt unele faze care se vad clar ca sunt facute pe calculator! Daca va uitati cu atentie, o sa vedeti la un moment dat ca vaporul e facut din carton! Oribil! Insa, pentru anu' '97, e un film bunicel! Numai zic de casele acelea! :-j Nota 6 pentru film! >:)
lorenne pe 31 Ianuarie 2011 22:50
Un film bunicel care iti induce o stare de tensiune , nu foarte original insa prestiatia actorilor e bunicica si acest lucru suplimenteaza oarecum lipsurile.
alex_il_fenomeno pe 26 Septembrie 2011 19:04
nu pot spune ca m-a dat deloc pe spate , si nici ca mi-a displacut , insa primul a fost cu mult peste acesta ! Sandra Bullock revine din nou cu mare succes , reusind un alt rol uimitor in stilul ei caracteristic , insa Jason Patric nu cred ca va fi nicicand la talentul lui Keanu Reeves ( fara nicio suparare ) . desi ar fi trebuit sa fie mai tensionat , intrucat actiunea avea loc pe un vas in mijlocul oceanului , parca tot cursa nebuna de pe strazi din prima parte a fost mai fascinanta ! oricum , daca l-ati vazut pe primul , ar fi pacat sa il ratati pe acesta .
legolas05 pe 22 Ianuarie 2011 20:25
un film foarte bun......mia placut foarte mult.....nota 8
Manusa pe 26 Septembrie 2011 09:31
Un film destul de bun, dar care este mai slab decat primul film. Chiar daca are o actiune destul de buna, mie mi-a placut mai mult primul film.