Păreri Saw

(2004)

Puzzle mortal

P!C! pe 18 Februarie 2005 21:09
CEL MAI TARE FILM CARE L-AM VAZUT IN VIATA MEA.Este un film super tare si merita vazut.Nu are concurenta este extraordinar.Niciodata nu a mai fost un asemenea film.SUPERRRRRRR
POOL pe 18 Februarie 2005 20:31
georgiana! probabil ai vazut remix la acest film! sau deloc! de unde sa traga telefonul? cand shi vb la el!

Kenny pe 18 Februarie 2005 19:40
Deci .. oameni buni ... uitatzi ca omu` nostru e un criminal pshihopat ... deci prin urmare el are scopul .. sa ii invetze pe oameni sa aprecieze viatza dar motivu` in majoritatea cazurilor ii lipseste ... serios akum ... dak scapi dintr`o faza ca aia .. putzin probabil sa mai gandejti normal vro`data in viatza nu credetzi :P .. merita 5 stele !
Movie_Maniac pe 16 Februarie 2005 14:33
Bine, inteleg ca multora li se pare ca finalul e tare, si este surprinzator, dar nu vad logica: criminalul in serie avea scopul sa ii invete sa iubesca viata, dar cine invata asta la final, ca mor toti? Come on...
Multa lume se lasa amagita de surpriza, dar uita ca nu are nici un sens. Plus ca din toate cartile cu mistere se stie ca nu trebuie ca autorul sa fie o persoana total din afara conflictului, ca altfel nu mai are "cititorul" nici o satisfactie.
Nu zic, e bine facut si original, dar nu m-a incantat asa mult cum l-au incheiat.

GodofCarnage pe 12 ianuarie 2011 10:56
In Saw 1 CLAR se arata ca o persoana (Amanda) reuseste sa scape. Dar asa e cand ne uitam la juma' de film si credem ca am vazut tot.
Lu pe 16 Februarie 2005 09:47
super tare filmul.
l-am vazut chiar de 2 ori si mi-a placut si mai mult a doua oara...n-am mai vazut demult asa un film.
merita mai mult de 5 stele.
ideea misto e k "killeru'" n-a omorit pe nimeni cu mina lui..se omorau aia singuri..
uitati-va la filmul acesta, n-o sa va para rau.

Elian Ionescu pe 14 Februarie 2005 09:40
Gandindu-ne la cat cat s-a investit in acest film (foarte putin in comparatie cu alte aberatii americane) si la ce capodopera a iesit....ramanem fara cuvinte....Regizorul a dovedit ca nu trebuie sa toci zeci de milioane de dolari pentru a pune in scena o idee geniala. Incepand de la coloana sonora (creatorii fiind cei care au compus muzica pentru Quake 3) pana la modul in care a fost filmata productia...nu imi ramane decat sa spun: "Daca nu vedeti acest film faceti o mare greseala".
www pe 13 Februarie 2005 19:44
filmulmerita vazut e un thriler horror de exceptie chiar merita
zakiller pe 12 Februarie 2005 23:34
Tare filmu, merita vazut, genu de film la care licitezi care-i killeru, pana in ultimu moment.
Super-tare

alekz pe 12 Februarie 2005 19:59
interzis minorilor sub 18 ani in adevaratul sens al cuvantului
LittleBro pe 12 Februarie 2005 19:04
filmul lam vazut singur la ora 7 diminetza dupa care in aceias zi lam mai vazut cu niste amici, filmu a reusit sa ma sperie si a 2a oara chiar daca in principiu stiam ce va urma. unul dintre cele mai bune filme din ultima perioada iar din punctul meu de vedere cel mai bun de la Training Day incoace.
Andrei T pe 12 Februarie 2005 00:46
mie mi s-a parut cel mai dement (tare) film pe care l-am vazut in ultimii ani ;in primul rand subiectul e total iesit din comun, iar actiunea depaseste cu mult asteptarile.il recomand cu caldura tuturor iubitorilor de filme; ii dau puctaj maxim
ftghe pe 11 Februarie 2005 18:29
unul dintre cele mai bune thrillere facute vreodata; la inceput aduce putin cu "cubul" da' apoi este total original ; in special finalul; super; very good!!!
Lexy pe 11 Februarie 2005 08:43
Supe super misto.Iesit din tipare si idei predefinite..merita vazut este un film foarte BUN!!!!Iar sfasitu jos palaria:D:D:D
POOL pe 02 Februarie 2005 15:37
"parerea mea" shi deci, "efectiv" mie mi se pare, shi sunt sigur k filmul despre care vreau sa spun ceva, SAW nu are nici cea mai mica legatura cu porcarii gen "beyound the limits".
E CEL MAI BUN FILM pe care l-am vazut de la FORREST GUMP pana in prezent! :)))

dynamoalyn pe 01 Februarie 2005 21:58
cel mai tare film pe care l-am vazut in ultimul an , imi plac thrillerurile de moarte .este belea-belea.merita toti banii.
rashay pe 01 Februarie 2005 17:45
de mult n'am mai vazut asha un film....e tare tare...finalul face totul!
Safta Mihai pe 17 Ianuarie 2005 22:38
Oameni buni, vreau sa va zic ca eu personal ma uit la cel putin 2 sau 3 filme saptamanal, dar un film ca asta nu stiu daca am mai vazut in ultimii ani, un film care sa nu ma lase sa stau lungit sa il vad. SFAT: URMARITI-L DOAR SEARA SI CU SONORUL CAT MAI TARE pentru a avea efectul cat mai apropiat de cinematograf.
Iar pentru cei care il numesc cliseu si care abereaza la modul asta:Scutiti-ne de comentariile astea de atatcunoscatori si tot asa ca sunteti falsi. Daca nici asta nu a fost un film bun atunci poate imi spuneti voi unul care sa il depaseasca cu mult.

Goku pe 07 Ianuarie 2005 12:59
este bun filmul , dar nu este de 5 stele si avand un final neasteptat pentru multi care au vazut filmul. Genul filmului nu este de groaza (horror) si de aceea nu este asa de inspaimantator ca multe alte filme
vlad pe 06 Ianuarie 2005 00:14
e baza rau filmul , merita vazut si de 2-3 ori
omu razboiului pe 04 Ianuarie 2005 13:16
Ce gasesc in primul rand bun la filmul asta e sfarsitul, care, spre surprinderea mea, nu e cliseistic precum majoritatea prostiilor hollywoodiene. Subiectul seamana oarecum cu "phone booth" , pentru ca psihopatul de aici pune victimele in situatii limita pentru a le pedepsi pentru modul de viata sau masurile luate.
Fimul este interesant si prin deliciul ideilor de un sadism negru debordant intalnit pe alocuri si in "beyond the limits".
Imaginatia psihopatului este una fructuoasa, insa nu o depaseste pe cea a regizorului, care a creat un film cu adevarat valoros.
Il recomand a fi vazut impreuna cu prietena la un pahar de vin rosu. i se va face frica si va va sari in brate!

dany pe 21 Decembrie 2004 22:20
bai fratilor, in viata voastra n-o sa mai vadeti asa ceva...
PsyCho pe 08 Decembrie 2004 16:41
Este primul film de la 7even incoace care MERITA CU ADEVARAT VAZUT !!!
Neo pe 30 Octombrie 2004 20:36
Pe mine unu' ma inspaimanta si afisul.Cred c afilmul e super si abia astept sa aflu mai multe despre el si chiar sa-l vad.pacat c anu stiu data premierei.Oricum ...e cool!
user-6041987327683 pe 10 Septembrie 2021 02:12
Singurul film horror pe care îl revăd cu plăcere. De fapt primele 3. Iar pentru cei care spun ca filmul nu este horror, aveți dreptate. Filmul este MACABRU! Pe mine sentimentul de groază nu m-a părăsit nici o secundă.
user-5e07b93b5a538 pe 24 Ianuarie 2021 17:35
Am iubit filmul acesta, in special melodia de la final! Unul din cele mai bune PLOT TWIST-uri din industria horror! 10/10! Merita vazut!
andrei_oarga pe 30 Noiembrie 2017 14:21
Un film bun,cu suspans iar actorii joaca bine,un plus al filmului este finalul imprevizibil,in concluzie,recomand filmul fanilor horror in special!
eric_thaddaeus pe 13 Ianuarie 2017 22:48
Multa ingeniozitate, totul este bine gandit. Filmul ofera in fiecare etapa noi modalitati de a face capcane mortale.
alex43497 pe 10 Aprilie 2015 15:44
n-am mai vazut in viata mea un final atat de prost si o desfasurare atat de plictisitoare pentru un film...
rafaelionita8_gmail_com pe 10 iulie 2015 12:53
Stiam ca o sa vii sa ii dai nota 1. Dar oricum din pacate nu am vazut filmul deci nu stiu daca ai dreptate.
alex43497 pe 14 iulie 2015 22:45
incepem sa avem pareri comune :))
Sorin87 pe 27 Noiembrie 2013 12:27
un horror reusit a lui James Wan, sunt bine calculate momentele din film in asa fel incat sa se coreleze toate.nota 10
AmorTurcesc pe 13 Iulie 2013 15:33
Hello.
Din punctul meu de vedere a fost cel mai bun film pe care l-am vazut, care te tine in suspans intotdeauna. Dezonodamantul ni-l da in centrul atentiei pe Jigsaw. Pe scurt a fost un film foarte reusit ! Merita 10
karenin08 pe 28 Mai 2013 17:54
Lectie de film data cu stil
Nu prea stiu multe,spre rusinea mea,despre regizorul lui Saw,dar un lucru il pot spune cu certitudine:domnul chiar a avut un moment de geniu cand s-a hotarat asupra inceperii filmarilor,care mai apoi aveau sa dea nastere acestui "Monstru Sacru".
mebubu2007 pe 14 Aprilie 2013 03:28
desi nu sunt o persoana sadica din fire seria saw mi-a placut maxim si nu neaparat scenelor in sine cat ideii ca..fie roata si patrata tot se-nvarte ea o data..in concluzie ai grija cui ii vrei raul ca e posibil sa pici si tu ..
Kat_Katia pe 03 Martie 2013 15:28
E pentru prima data cand ma uit la un horror si sunt atat de concentrata pe ceea ce se intampla, incat nici nu mai am timp sa ma gandesc la frica.
A fost prea tare! Imi pare rau ca am asteptat atat pana sa ma uit la el

Audrey19 pe 02 Martie 2013 18:38
eu sincer am ras la cateva faze adcica mi s-au parut penibile,si nici jocul actorilor nu a fost prea bun si nici efectele,adica nu vreau sa par inganfata si vre-o experta dar sincer fara final a fost un film mediocru...si bine povestea a fost originala insa i-a lipsit autenticitatea,iar asta pe de parte nu e film horror ci thriller:d
BleWoMovie pe 11 martie 2013 15:51
Filmul este horror depinde din ce punct il vezi adica daca o sa stai sa vezi si urmatoarele filme saw ai sa vezi ca sunt multe faze in care pui mana la ochi :)) App si eu am ras la unele faze din film dar 2 este altfel si 3.... cel mai mult la aceste filme imi place cum se termina fiecare + ca imi plac mult de tot puzzelurile astea pentru ca sunt foarte bine gandite :X In plus filmul e sadic ;)
BleWoMovie pe 17 Februarie 2013 14:35
Cele mai bune filme Horror...Saw!
Toate Saw-urile sunt geniale dearece au niste puzzeluri farte bine gandite
70% din toate filmele horror au note de 5 , 6 dar asta merita 10.
Recomand tuturor;)

MikkaelWolfganger pe 02 Februarie 2013 12:19
Cand credeam ca dupa 2000 nu voi mai vedea filme horror decente, apare Saw.Un film exceptional, filmat minunat, cu niste imagini care te implica foarte bine in atmosfera macabra a filmului.Jocul actoricesc este bun(mici scapari in finalul filmului), dar in principal prestatiile celor doi protagonisti sunt bune, iar prezenta titanului Danny Glover ofera si mai multa credibilitate acestui film.Scenariul este foarte original si complex, cu idee care a mai fost exploatata, dar niciodata in acest fel.Nota 9, pentru un film care mi-a adus pe alocuri aminte de productia independenta Cubul.
cosm7n pe 27 Ianuarie 2013 22:50
Capodopera de film m-a lasat fara cuvinte filmul asta,logica din filmul asta...
pisicuta1 pe 01 Ianuarie 2013 20:01
un film f bun merita vazut ,f bine jucat si interesant!
Sebastian96 pe 05 Decembrie 2012 23:05
Unul din cele mai bune filme horror care le-am vazut..toate partile merita vazuta...10+!
into_the_labyrinth pe 07 Noiembrie 2012 02:12
Spre deosebire de alt film ultramediatizat şi discutat (Paranormal Activity), Saw chiar mi-a plăcut, fiindcă are un scenariu bine pus la punct, e mai mult decât un simplu horror - te captivează şi are o puternică încărcătură psihologică. Prezintă o imagine a ororii pure declanşate de o minte bolnavă - dar o face într-un mod inteligent, aparte. Finalul este atât de neaşteptat cum n-am mai întâlnit decât în vreo câteva cazuri (printre care Madhouse şi The Mist). Recomandat însă doar amatorilor genului, fiindcă pe cei care apreciază filme mai ”soft” i-ar putea şoca.
deadlord pe 04 Septembrie 2012 16:32
Credeam ca este un film de tot rahatul, dar m-am inselat foarte tare. Un film de exceptie.
den_21_love pe 02 Septembrie 2012 16:45
filmul este foarte tare lam vazut si mia placut foarte mult
Lionsroad pe 01 Septembrie 2012 16:46
Nu știu dacă trebuiau făcute atâtea părți, fiindcă începând de la „Saw IV”, povestea o ia rasna, dar adevărul e că revelația filmului este Tobin Bell, care-și joacă rolul ireproșabil, iar prestația lui face filmul de două ori mai bun. Personal, primele trei părți mi s-au părut foarte bine gândite și le-am urmărit cu interes, iar Tobin Bell a ajuns printre actorii mei favoriți.
happysunnyday pe 24 August 2012 01:42
a fost un film foarte bun dar nu scarbos cum am auzit. de fapt n-a fost deloc scarbos...oricum, filmul a fost foarte frumos.
CazaGio pe 17 August 2012 00:43
Acest film arata pana unde poate merge fiinta umana atunci cand realizeaza ca este pe cale sa piarda ceea ce are mai scump: viata !!! Foarte bine realizat... pacat ca au fortat aceasta serie cu toate acele continuari, care dupa al treilea saw sincer nu isi mai aveau rostul
KarGo pe 07 Iulie 2012 16:16
Primul film din serie si cel mai bun dupa parerea mea. Desi nu este atat de sangeros si dur ca si celelalte reuseste sa-ti capteze toata atentia, sa te tina intr-un suspans continuu si foarte curios sa afli deznodamantul. Finalul a fost pe masura.
paul2000 pe 10 Iunie 2012 13:48
Filmul impresioneaza, in primul rand, datorita scenariului inteligent si finalului neasteptat! Cu toate ca povestea nu este in totalitate originala, ideea de baza fiind folosita si in alte filme mult mai vechi, jocul actorilor, suspansul prezent pana la sfarsit si regia atrag atentia publicului! Pe scurt, un film interesant, care merita vazut de fanii genului si nu numai!
cosmin_kedii pe 25 Martie 2012 15:29
Ce pot să spun, acesta este unul dintre filmele mele preferate din toate timpurile. Pentru originalitatea sa, extrem de bine puse împreună ,complot, si o distributie care merge adânc, eu pot spune cu uşurinţă ca e cel mai bun din toata seria
danutza012694 pe 17 Februarie 2012 10:11
hmm seria Saw un film care te cam traumatizeaza ce i drept dar e bun pentru cei care sunt doritori de senzatii tari :P asa ca Good luck;))
africanus pe 15 Februarie 2012 11:36
Genial!
Primul din serie a fost si cel mai bun, un film pe care nu cred ca il voi uita vreaodata, psihologia lui fiind absolut remarcabila, reuseste sa socheze intr-un mod brut, pentru fanii horrorului sigur va ramane "cireasa de pe tort", oricum filmul nu s-a facut remarcat numai in directia acesta, ci mai mult la capitolul psihologie este socant. Merita vazut si revazut...
Go 1 2 3 4