Păreri Saw

(2004)

Puzzle mortal

Octaz pe 21 Noiembrie 2010 22:53
In primul rand sunt entuziasmat din cauza faptului da nu a fost Horror , un gen pe care il urasc enorm de mult,chiar daca mai fac cateva exceptii cateodata , Saw fiind de asemenea una.Va spun eu , e 100% Thriller.E adevarat ca filmul poate fi catalogat si este catalogat de mult ca fiind "urat",ei bine este adevarat si nu este.Cu siguranta va fi "urat" daca esti un pasionant si un admirator al filmelor de dragoste sau de familie,dar pentru amatorii de filme Thrillere,e demential chiar daca pe ici pe colo mai baga cate o secventa mai "dureroasa" si trasa de par.Finalul de asemenea constituie un element surpriza iar faza cu taiatul piciorului e memorabila.Totusi cand o serie de filme,continand 7 astfel de productii(pana in prezent 2010),care face senzatie in intreaga lume se numeste Saw,atunci merita putin respect.Astept cu nerabdare sa vad si urmatoarele parti care sper desi nu cred ca vor… citeşte
cireasa.de.iarna pe 30 Iunie 2010 18:03
Super filmu`...merita sa-l vezi...daca ai curaj...
Alexx pe 07 Martie 2005 23:34
Matrix, ideea e traznet dar nu prea am vazut gafe in film, scenele sunt destul de bune iar finalul numai previzibil nu e, cum nu vezi nici in filmele cu buget extraordinar.

Cat despre comparatia cu 7even, acesta din urma e muuult mai plictisitor si mai previzibil decat Saw.

Annabella pe 25 Februarie 2005 15:13
Chiar misto filmul...nu cred ca si-a dat nimeni seama pana in final cine este "criminalul"
adry.ro pe 09 Februarie 2010 16:00
Pierdere de timp
Criminalul nu este deloc un "geniu malefic" cum ma asteptam. Nu este nici thriller si nici horror, probabil actiune insa m-a c-am plictisit.
galbentheo pe 16 Martie 2024 02:40
Te tine in suspans, nu ști care e următoarea mișcare iar asta face ca filmul sa fie bun. Finalul este de neaticipat. Per total merita vizionat. Iar sound ul de la final e cireașa de pe tort.
rodica_vargolici pe 14 Septembrie 2021 02:19
Finalul neasteptat.
Va rog mult pe mesaj privat despre final sa-mi spuneti.
Aproape toti spuneti ca Finalul e neasteptat
Am citit mai multe comentarii in speranta ca cineva va scapa ceva despre final.

AlexandruDragosStegaru pe 24 Ianuarie 2016 18:16
Saw
mihai_barbu pe 10 Noiembrie 2015 20:38
Clar peste multi ani acest film va deveni un clasic al genului :))))
Tim22 pe 28 August 2015 16:00
Un film plictisitor. Daca nu era acel final neasteptat ii dadeam nota 1.
sin3D pe 06 August 2015 16:04
Foarte buna prima parte si in general toate partile saw mi-au placut mult. Daca si saw este film de groaza...Seriile astea de filme le poti incadra la genul crime, thriller, nicidecum horror. Eu unul nu am vz nimic de groaza in afara de multa crimaaaa.
Jonny613 pe 08 Iulie 2015 21:16
un film bunicel dar a avut prea putine crime si sange.
rafaelionita8_gmail_com pe 08 Iulie 2015 11:43
Astept sa ii de-a Alex43497 filmului acesta nota 1.
juliano22 pe 11 Februarie 2015 12:45
Este un film bun , care te tine in suspans , si este si infricosator , e tot ce ii trbuie unui film
utzag pe 08 Ianuarie 2015 00:41
BUN
Unul dintre cele mai bune filme horor ever. Idee originala, capcane originale si acotori care joaca impecabil, toate astea pentru bugetul foarte low pe care l-a avut!
raulpop pe 15 Noiembrie 2014 01:33
Saw I a fost și rămâne un film genial. Nu e genul de film horror cu demoni sau fantome, sau cu alte manifestări supranaturale (pline de efecte visuale). E un film plin, și după părerea mea cel mai plin, de sânge. Când am văzut prima dată filmul, țin minte că am rămas traumatizat (nu chiar) de la atâta sânge. O poveste genială. Un scenariu, care deșii e dur, te ține parcă să vezi ce fac personajele în continuare. Zicea cineva mai jos, ca e previzibil. Eu am fost surprins să văd că nu e așa cum mă așteptam, s-au întâmplat într-un alt fel decât cum mă gândeam eu. SAW I este filmul de debut al seriei SAW, și este un film genial și plin de sânge.
tatucu_alin pe 11 Noiembrie 2014 12:48
Cat sange esti dispus sa versi pentru a trai?
Saw este un film cu o idee foarte interesanta,actori buni si un scenariu inteligent elaborat de catre Leigh Whannell(unul din actorii principali) si James Wan,care vine in calitate de regizor.Deznodamantul acestei pelicule este impresionant.
omucuvaloare pe 20 August 2014 23:16
Vegetarian pe 22 Iulie 2014 02:17
Interesant film cu oameni pusi sa se ucida ca sa nu le explodeze o casca legata pe cap , etc ...
A fost difuzat online la Kanal d in 20 iul 2014 . Putine filme sunt difuzate pe net , si reluate gratis de catre televiziuni ..

MiSsAly pe 17 Ianuarie 2012 14:48
cum sa nu-ti placa asa ceva?E cel mai bun si mai horror si la scarbos (plin de sange) FILM ... X_X
CristiN pe 03 Februarie 2011 01:50
Pacat ca actiunea se petrece , in marea parte a timpului , in baie . Interesant ce face un om pentru a ajunge la familie , sau la persoanele iubite , nu a fost asa captivant , a fost o actiune monotona .
margott pe 06 Decembrie 2010 13:47
O idee interesanta si atat. Totusi, am vazut horror-uri mai infricosatoare decat seria Saw...
GodofCarnage pe 12 ianuarie 2011 10:48
Filmul nu se axeaza pe partea de horror, ci mai mult de partea de psihologic. Toate filmele horror care se bazeaza doar pe faptul de a speria ies prost sau foarte prost.
JohnKramer pe 10 Noiembrie 2010 17:01
Saw 1
Despre Saw 1 pot sa spun ca este un film de nota 20.Un film bun prin pricina misterului :D Saw = Cea mai buna serie de filme!!
theodor09 pe 15 Iunie 2010 18:27
Horror-ul are doua parti: - o parte cu macel, sange si mutilare
- alta parte cu mult suspans si cu aparitii misterioase care iti fac paru' maciuca.
Singura chiestie la filmu' asta care nu mi-a placut e k are doar prima parte...

guess87 pe 16 Aprilie 2010 16:12
SUPER TARE TOATE PARTIILEE
e FF MISTO FILMUL...deci regizorul cred ca e un psihopat :)) oricum beton fiilmullll recomand
jingsaw112 pe 30 Noiembrie 2009 22:09
aM vazut toata seria SAW si pot sa spun ca mi-a inselat asteptarile. Saw2 a fost mai bun decat saw, saw3 mai bun decat saw2 ...... un film la care ii asteptam cu nerabdare continuarea. Desi a aparut SAW 6, nu vad o sfarsire a seriei. Nu au recurs la umplutura in acest film asa ca au toata stima mea.
Vizitatuare pe 07 Aprilie 2006 20:24
da sa stii ca eu sunt sunt de fapt prietena lui raptor si cu bizonii aia faci tu da ai inteles? si sa nu te iei de el ca caind iese tata din puscarie i zic sa te omuare ca in filmul cu satanisti la care va uitati cu sirma gimpata si fireze si burgie.
pupici

jiji pe 06 Aprilie 2006 00:25
Mai bine citeste si tu un manual de gramatica, poate inveti sa scrii corect, agramat tupeist ce esti.
mu_zz_i pe 03 Aprilie 2006 15:03
Ma asteptam la afirmatia asta de la un ungur nicidecum de la un roman sau mai sti ca tu chiar esti vreun pui de ungur. Revenind la film pe mine unul si pe alti vreo suta, mii, milioane ne-a impresionat acest film, acest thriller. Inca nu am vazut Seven ( si sincer imi pare foarte rau dar sunt croit sa-l vad ) dar as pune pe primul loc acest film in topul celor mai bune thrillere pentru ca este chiar bun. Cine s-ar fi gandit la un asemenea scenariu la o asemenea cursa. Ii tot citesc p-astia care tot spun ca este imprevizibil, este la fel. Alooooooooooo... dati-mi si mie exemple de filme care sa semene cu ceva fata de SAW. Sunteti penibi... Chiar nu stiti ce este ala un film bun.
mu_zz_i pe 30 octombrie 2004 20:36
Pai uitate la desene. Ce desene o-i fi vazut tu nu stiu. Se vede ca nici pe alea nu le sti sa le diferentiezi. Te-o fi speriat vreun pitic din Alba ca zapada.
Bodo pe 17 Martie 2006 13:35
super filmu'... mai ales sfarshitu
n-am mai vazut d mult un film bun d groaza tocmai acuma mi-am facut rost de "seed of chucky" si mai mult ii d comedie decat de groaza. e penal. se vede ca romanii nu-s buni de nimic

buckflower pe 04 Decembrie 2005 16:29
impresii despre SAW, dupa ce il vad.

Dati-mi, va rog, TREI MOTIVE intemeiate pentru care sa vad acest film. C-am auzit cate-n luna si-n stele despre el... What's the big fuss about ?

Jigsaw (Tavi M.) pe 11 Noiembrie 2005 23:10
parerea mea e ca in timpul filmarilor...killeru era o papusa...si numa la sfarsit cand se ridica e actoru in realitate.......ca de fapt in film he was plain` dead...ca la sfarsit si`o dat ceva pielitza jos de pe cap........filmu o ia in alte directii complicand chestiile..facandu`l mai interesant....prewa multe flashback`uri si nu se concentreaza pe ce e de fapt vorba....numele ii vine de la faptu ca si in poza in care erau sotia si fiica lui gordon aparea o piesa din puzzle...si pe alte postere oficiale apareau bucati de puzzle...ca la payceck sau cum se numea filmu ala....
danel pe 12 Octombrie 2005 04:42
poate unul din cele mai tari filme pe care le-am vazut vreodat... m-a impresionat placut si merita vazut... p cei care au dat decat o stea, spun doar ca tot timpul e si un "gica contra"... merita vazu... si va rog nu mai divulgati detalii despre film, pentru ca stricati suspansul... surpriza face totul in filmul asta...
Adriana pe 04 Octombrie 2005 12:42
Apare SawII pe 28 octombrie. Site oficial www.saw2.com.
Super filmul, sa speram ca si cea de a doua parte o sa fie pe masura primei.

Cristi pe 03 Octombrie 2005 11:14
Filmul este bunicel dar se vede ca este facut in graba, 18 zile parca. Faza cum ca psihopatul ar fii chiar tipul din baie era o varianta, de la inceput m-am gandit ca sunt sanse sa se apropie de faza din Tacerea Mieilor, cand Hopkins este pe lift, imbracat in pielea politzaiului.
Destul de ciudatzel filmu, si speriecios, in special din punctul de vedere al ideilor, nu al imaginilor.
Aduce un pic cu Proiectul Blair Witch. Un thriller-horror deosebit, dar facut la repezeala, cu bani putini.

filip alex pe 18 August 2005 22:51
E un film super merita vazut de cel putin 3,4 ori eu cel putin mam uitat de 4 ori ,finalul nu am cuvinte si deeeeeabea astept partea 2 cred ca o sal intreaca pe primul
Andrei pe 29 Aprilie 2005 12:40
Am si eu o nelamurire....Cum dracu a putut Killer-u` sa stea pe jos intins [nemiscat]...71/2 ORE ?
GodofCarnage pe 12 ianuarie 2011 10:53
In Saw 4 (parca) se arata scena dinaintea aducerii celor 2 victime in baia aia. Se injecteaza cu o substanta care "ii va incetini inima si ii va relaxa muschii"
GodofCarnage pe 12 ianuarie 2011 10:53
*ii va incetini bataile inimii
Miaunel pe 15 Aprilie 2005 12:50
Cei care ii spun ca a fost un cliseu sunt ori fanii van damme ori nu stiu ce sunt alea filme adevarate pot sa spun ca este un film de calificativ de 6 stele care merita vazut si pastrat la colectie. Este poate cel mai bun film in ultimi anii vazut dupa Seven si Matrix 1 foarte bine gandit din punctde vedere al scenariului si cu un final grandios.Cei care imi vor citi mesajul la recomand acest film ,nu stiti ce pierdeti VIZIONARE PLACUTA.
ali79 pe 09 Aprilie 2005 00:16
Trebuie sa recunosc ca e ideea e super. Este interesant, si deloc previzibil. Pe de alta parte, actorii nu m-au impresionat deloc. Si sunt cam satula sa vad cati psihopati ar putea fi printre noi (probabil chiar sunt). Filmul e foarte bun - pt amatorii genului.
ada pe 14 Martie 2005 20:00
mi s-a parut un film extraordinar! desi nu a fost horror mai deloc...un thriller suuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuper! oricum finalul face toooooooti banii....am ramas cu gura cascata vreo 5 min....si eu nu sunt deloc usor impresionata de filme! believe me k e wooooooooooowwww!
ce e ciudat e faptu k, deshi pare k e plin de sange, d violenta si d sadism...nu prea e...e destul d "cuminte", lucru kre mi se pare suuuuper.
abia ashtept SAW 2 !!!!!....see ya then!

dana pe 06 Martie 2005 20:47
wow asa film n-am vazut de mult.M-a surptins finalul si abea astept sa vad continuarea Saw 2. Sfat uitati-va si pe site e super tare
oana pe 03 Martie 2005 11:05
L-am vazut pe DVD. Voi merge sa-l vad si la cinema. M-a tinut "lipita de ecran". Aproape ca l-am trait. Efecte sonore deosebite. Actori nu foarte cunoscuti, dar talentati. BETON!
alexandra dinu pe 01 Martie 2005 22:58
nu am mai vazut de ceva vreme un film atat de bun.finalul este mai mult decat neasteptat...cine a vazut cubul1,intelege cum stau lucrurile..mintea umana e ca un puzzle....merita vazut filmul asta.
Denis pe 01 Martie 2005 10:01
Marfa filmul.Merita vazut
PMC pe 24 Februarie 2005 17:34
Interesant desi a avut cateva greseli(atunci cand politistul l-a scapat pe "psihopat" cand il ameninta cu pusca si ia "permis" sa-i taie gatul...)dar in rest un film deosebit prin inventivitatea deosebita a (scenaristului)psihopatului:P...nota 9 pt film!!!!
Sneaker_Tomy pe 24 Februarie 2005 11:40
filmul acesta este super tare merita vizionat,sper sa scoata si partea a doua si sa fie la fel de tare cum ii acesta.
Alin Harabagiu pe 23 Februarie 2005 03:33
Crede-am ca voi fi intrebat vreodata care este filmul care mi-a placut cel mai mult si nu voi sti ce raspuns sa dau.Acum,dupa ce am vizionat "SAW",raspunsul meu il stiti deja.
just a girl pe 22 Februarie 2005 04:29
e super filmul.ceva gen 7even.final neasteptat.un film cu adevarat interzis minorilor si celor slabi de inima:)
Razvan Farcau pe 21 Februarie 2005 13:56
Chiar ca e cel mai bun thriller de la Se7ven incoace! Finalul e extraordinar!
alekz pe 19 Februarie 2005 00:47
pe mobil putea doar sa primeasca nu sa si dea tuto
Go 1 2 3 4