Păreri Saw

(2004)

Puzzle mortal

6Patronul9 pe 07 Martie 2018 21:34
"I want to play a game"
Un horror excelent de la James Wan,un regizor pe care multi il considera un maestru al horror-ului modern.Un film ce a dat nastere unei francize de mare succes.Personal,consider ca nici una dintre continuari nu se ridica la nivelul originalului.Filmul a avut o tema puternica ce merita explorata mai mult,nu a fost doar un spectacol de gore si capcane mortale.Pe langa elementul psihologic as mai adauga si interpretarile,care sunt de mare clasa.Un film obligatoriu de vazut pentru toti amatorii de horror.
reivan pe 08 Ianuarie 2013 12:49
Un slasher si atat. Un film slab , fara poveste fara nimic. Te trezesti cu un criminal si niste victime...de ce? De aia.
MikkaelWolfganger pe 7 octombrie 2013 16:39
De unde ti-a dat tie ca e slasher?Nu alearga nimeni pe nimeni cu un cutit infipt in dinti.E horror psihologic imbinat cu survival :)
Ionutz999 pe 08 Mai 2009 15:42
e un film bun dar nu e chiar atat de horror.actiunea filmului se petrece mai mult intr-o baie.finalul e surprinzator
M@ryus pe 19 Iunie 2008 14:12
Are un final la care nu se astepta nimeni dar mai mult de 3 stele nu merita. Actorii nu isi interpreteaza tocmai bine rolurile, iar suspansul trebuia sa fie mult mai intens. Chiar si un film mediocru ca Mindhunters e peste Saw din multe puncte de vedere.
Matrix pe 07 Martie 2005 15:08
Ideea e traznet dar scenariul e ridicol, plin de gafe, clisee inutile, scene penibile si un final previzibil si rasuflat.
Asa se intampla in marea majoritate a cazurilor cu filmele ieftine.

dixy12 pe 21 Februarie 2023 18:17
10/10
nu mai am nimic de adaugat! e un film prea bun, merita vizionat cu incredere!
danut.zed pe 27 Noiembrie 2022 20:48
Nu mai am nimic de obiectat, 10/10. predau stafeta
El_KaPpa pe 28 August 2020 22:01
7,7/10
"Most people are so ungrateful to be alive."

Dupa ce am parcurs toata seria raman la parerea ca acest prim film este cel mai bun si singurul de retinut. Desi nu este atat de sangeros si de dur ca celelalte, reuseste sa-ti capteze toata atentia, sa te tina intr-un suspans continuu si foarte curios sa ii afli deznodamantul.
Finalul a fost pe masura, memorabil chiar.

carmen_angelus_romila pe 09 Septembrie 2018 11:02
De-a dreptul fascinant acest thriller de groaza misterios, prin a carei poveste ne pune in fata unei situatii halucinante in lupta disperata a supravietuirii personale.
danut_iulian pe 24 Aprilie 2018 20:11
Un film foarte bun mia placut foarte mult mai ales povestea.
cosmin742000 pe 25 Octombrie 2017 22:00
Un film horror american mai de doamne ajuta , lucru rarisim pentru anii 2000
Dragos.87 pe 04 Martie 2017 12:13
Un film bun care te tine captivat inca de la inceputul filmului.O idee frumoasa a producatorilor care sa conturat frumos si a devenit foarte cunoscut filmul in lume.Toata seria e frumoasa.Le recomand tuturor pe toate sase (desi am inteles ca se produce al saptelea film din serie)de vazut doar celor tari de inima!
robertsandu pe 08 Ianuarie 2014 18:50
Saw (Horror, 2004)
R: James Wan

5/10

Filmele bune folosesc violența ca mijloc de a exprima ceva mai important, filmele slabe o folosesc pentru a-i atrage pe cei care au o afinitate pentru sânge, mațe și creieri sfărâmați. Unii compară Se7en cu Saw. Diferența dintre ele este uriașă. În Se7en crimele trasează o imagine a decadenței în societatea americană, în timp ce Saw nu face decât să înșire niște scene grețoase până se întâmplă trei lucruri inevitabile. Unu, violența este bagatelizată, golită de orice fel de impact vizual; doi, filmul își arată problemele de logică; și trei, audiența anticipează previzibilul factor imprevizibil, care însă NU salvează filmul.

vladimir84 pe 01 Septembrie 2013 22:19
Cel mai bun horror din toate timpurile, idee brilianta, schimbari de situatie geniale, iar pentru faza in care Jigsaw se ridica de jos dupa ce zacuse acolo 3 sferturi din film nu am cuvinte. Cutremurator!
Liviu1982 pe 12 Iulie 2012 21:31
cacat de film
Asta seamana cu house of 9 si multe altele... varta porcaria de film ... mie scarba sa ma uit la cacaturile astea de saw
raptor pe 04 Aprilie 2006 19:30
.alba ca szapada de diszney. e la fel de inspaimantator ca si szaw.
raptor pe 30 octombrie 2004 20:36
.e un film anticrestin si satanic. mai bine uitate la secretula mariei v-ei avea mai multe de invatat.
raptor pe 30 octombrie 2004 20:36
hehehe.
Nightwane pe 04 Ianuarie 2005 17:48
Pute de la departare a cliseu idiot (da....sfarsitul e un mare cliseu si e si previzibil)
Nightwane pe 30 octombrie 2004 20:36
raptior esi un agramat. agramat-ule infect care esti tu ala esti da. m-ie m-ia pl-acut saw foar-te multe pentru ca ieste cu sex mult cu bizoni misto da dada in fund iti place. agramatu-le.
GodofCarnage pe 12 ianuarie 2011 10:57
Tu puti a inteligenta, ma.
user-6041987327683 pe 10 Septembrie 2021 02:12
Singurul film horror pe care îl revăd cu plăcere. De fapt primele 3. Iar pentru cei care spun ca filmul nu este horror, aveți dreptate. Filmul este MACABRU! Pe mine sentimentul de groază nu m-a părăsit nici o secundă.
user-5e07b93b5a538 pe 24 Ianuarie 2021 17:35
Am iubit filmul acesta, in special melodia de la final! Unul din cele mai bune PLOT TWIST-uri din industria horror! 10/10! Merita vazut!
andrei_oarga pe 30 Noiembrie 2017 14:21
Un film bun,cu suspans iar actorii joaca bine,un plus al filmului este finalul imprevizibil,in concluzie,recomand filmul fanilor horror in special!
eric_thaddaeus pe 13 Ianuarie 2017 22:48
Multa ingeniozitate, totul este bine gandit. Filmul ofera in fiecare etapa noi modalitati de a face capcane mortale.
alex43497 pe 10 Aprilie 2015 15:44
n-am mai vazut in viata mea un final atat de prost si o desfasurare atat de plictisitoare pentru un film...
rafaelionita8_gmail_com pe 10 iulie 2015 12:53
Stiam ca o sa vii sa ii dai nota 1. Dar oricum din pacate nu am vazut filmul deci nu stiu daca ai dreptate.
alex43497 pe 14 iulie 2015 22:45
incepem sa avem pareri comune :))
Sorin87 pe 27 Noiembrie 2013 12:27
un horror reusit a lui James Wan, sunt bine calculate momentele din film in asa fel incat sa se coreleze toate.nota 10
AmorTurcesc pe 13 Iulie 2013 15:33
Hello.
Din punctul meu de vedere a fost cel mai bun film pe care l-am vazut, care te tine in suspans intotdeauna. Dezonodamantul ni-l da in centrul atentiei pe Jigsaw. Pe scurt a fost un film foarte reusit ! Merita 10
karenin08 pe 28 Mai 2013 17:54
Lectie de film data cu stil
Nu prea stiu multe,spre rusinea mea,despre regizorul lui Saw,dar un lucru il pot spune cu certitudine:domnul chiar a avut un moment de geniu cand s-a hotarat asupra inceperii filmarilor,care mai apoi aveau sa dea nastere acestui "Monstru Sacru".
mebubu2007 pe 14 Aprilie 2013 03:28
desi nu sunt o persoana sadica din fire seria saw mi-a placut maxim si nu neaparat scenelor in sine cat ideii ca..fie roata si patrata tot se-nvarte ea o data..in concluzie ai grija cui ii vrei raul ca e posibil sa pici si tu ..
Kat_Katia pe 03 Martie 2013 15:28
E pentru prima data cand ma uit la un horror si sunt atat de concentrata pe ceea ce se intampla, incat nici nu mai am timp sa ma gandesc la frica.
A fost prea tare! Imi pare rau ca am asteptat atat pana sa ma uit la el

Audrey19 pe 02 Martie 2013 18:38
eu sincer am ras la cateva faze adcica mi s-au parut penibile,si nici jocul actorilor nu a fost prea bun si nici efectele,adica nu vreau sa par inganfata si vre-o experta dar sincer fara final a fost un film mediocru...si bine povestea a fost originala insa i-a lipsit autenticitatea,iar asta pe de parte nu e film horror ci thriller:d
BleWoMovie pe 11 martie 2013 15:51
Filmul este horror depinde din ce punct il vezi adica daca o sa stai sa vezi si urmatoarele filme saw ai sa vezi ca sunt multe faze in care pui mana la ochi :)) App si eu am ras la unele faze din film dar 2 este altfel si 3.... cel mai mult la aceste filme imi place cum se termina fiecare + ca imi plac mult de tot puzzelurile astea pentru ca sunt foarte bine gandite :X In plus filmul e sadic ;)
BleWoMovie pe 17 Februarie 2013 14:35
Cele mai bune filme Horror...Saw!
Toate Saw-urile sunt geniale dearece au niste puzzeluri farte bine gandite
70% din toate filmele horror au note de 5 , 6 dar asta merita 10.
Recomand tuturor;)

MikkaelWolfganger pe 02 Februarie 2013 12:19
Cand credeam ca dupa 2000 nu voi mai vedea filme horror decente, apare Saw.Un film exceptional, filmat minunat, cu niste imagini care te implica foarte bine in atmosfera macabra a filmului.Jocul actoricesc este bun(mici scapari in finalul filmului), dar in principal prestatiile celor doi protagonisti sunt bune, iar prezenta titanului Danny Glover ofera si mai multa credibilitate acestui film.Scenariul este foarte original si complex, cu idee care a mai fost exploatata, dar niciodata in acest fel.Nota 9, pentru un film care mi-a adus pe alocuri aminte de productia independenta Cubul.
cosm7n pe 27 Ianuarie 2013 22:50
Capodopera de film m-a lasat fara cuvinte filmul asta,logica din filmul asta...
pisicuta1 pe 01 Ianuarie 2013 20:01
un film f bun merita vazut ,f bine jucat si interesant!
Sebastian96 pe 05 Decembrie 2012 23:05
Unul din cele mai bune filme horror care le-am vazut..toate partile merita vazuta...10+!
into_the_labyrinth pe 07 Noiembrie 2012 02:12
Spre deosebire de alt film ultramediatizat şi discutat (Paranormal Activity), Saw chiar mi-a plăcut, fiindcă are un scenariu bine pus la punct, e mai mult decât un simplu horror - te captivează şi are o puternică încărcătură psihologică. Prezintă o imagine a ororii pure declanşate de o minte bolnavă - dar o face într-un mod inteligent, aparte. Finalul este atât de neaşteptat cum n-am mai întâlnit decât în vreo câteva cazuri (printre care Madhouse şi The Mist). Recomandat însă doar amatorilor genului, fiindcă pe cei care apreciază filme mai ”soft” i-ar putea şoca.
deadlord pe 04 Septembrie 2012 16:32
Credeam ca este un film de tot rahatul, dar m-am inselat foarte tare. Un film de exceptie.
den_21_love pe 02 Septembrie 2012 16:45
filmul este foarte tare lam vazut si mia placut foarte mult
Lionsroad pe 01 Septembrie 2012 16:46
Nu știu dacă trebuiau făcute atâtea părți, fiindcă începând de la „Saw IV”, povestea o ia rasna, dar adevărul e că revelația filmului este Tobin Bell, care-și joacă rolul ireproșabil, iar prestația lui face filmul de două ori mai bun. Personal, primele trei părți mi s-au părut foarte bine gândite și le-am urmărit cu interes, iar Tobin Bell a ajuns printre actorii mei favoriți.
happysunnyday pe 24 August 2012 01:42
a fost un film foarte bun dar nu scarbos cum am auzit. de fapt n-a fost deloc scarbos...oricum, filmul a fost foarte frumos.
CazaGio pe 17 August 2012 00:43
Acest film arata pana unde poate merge fiinta umana atunci cand realizeaza ca este pe cale sa piarda ceea ce are mai scump: viata !!! Foarte bine realizat... pacat ca au fortat aceasta serie cu toate acele continuari, care dupa al treilea saw sincer nu isi mai aveau rostul
KarGo pe 07 Iulie 2012 16:16
Primul film din serie si cel mai bun dupa parerea mea. Desi nu este atat de sangeros si dur ca si celelalte reuseste sa-ti capteze toata atentia, sa te tina intr-un suspans continuu si foarte curios sa afli deznodamantul. Finalul a fost pe masura.
paul2000 pe 10 Iunie 2012 13:48
Filmul impresioneaza, in primul rand, datorita scenariului inteligent si finalului neasteptat! Cu toate ca povestea nu este in totalitate originala, ideea de baza fiind folosita si in alte filme mult mai vechi, jocul actorilor, suspansul prezent pana la sfarsit si regia atrag atentia publicului! Pe scurt, un film interesant, care merita vazut de fanii genului si nu numai!
cosmin_kedii pe 25 Martie 2012 15:29
Ce pot să spun, acesta este unul dintre filmele mele preferate din toate timpurile. Pentru originalitatea sa, extrem de bine puse împreună ,complot, si o distributie care merge adânc, eu pot spune cu uşurinţă ca e cel mai bun din toata seria
danutza012694 pe 17 Februarie 2012 10:11
hmm seria Saw un film care te cam traumatizeaza ce i drept dar e bun pentru cei care sunt doritori de senzatii tari :P asa ca Good luck;))
africanus pe 15 Februarie 2012 11:36
Genial!
Primul din serie a fost si cel mai bun, un film pe care nu cred ca il voi uita vreaodata, psihologia lui fiind absolut remarcabila, reuseste sa socheze intr-un mod brut, pentru fanii horrorului sigur va ramane "cireasa de pe tort", oricum filmul nu s-a facut remarcat numai in directia acesta, ci mai mult la capitolul psihologie este socant. Merita vazut si revazut...
nikkolle pe 27 Noiembrie 2011 23:23
O serie mai sadica ...nu am mai vazut !
Toate partile sunt foarte foarte sadice ! Chiar nu stiu cum le-a trecut prin cap sa faca asa filme ! no comment more!
amelutzza pe 20 Noiembrie 2011 10:54
da imi zice shi mie cineva lam vazut nesubtitrarr shi nu prea am inteles sfarsitul....ma ajuta cineva?
tonymaestrul pe 18 Noiembrie 2010 20:04
the best
Cel mai bun si mai captivant film din seria saw. Finalul e mortal! Cand l-am vazut prima oara am fost foarte impresionat. Apoi l-am mai vazut de vreo 3 ori. Foarte tare scenaristu
serghei_romanu pe 03 Decembrie 2009 16:11
Hm... mediu
Nici nu mi-a placut, dar nici nu m-a deranjat cu ceva.Un film horror care nu prea aduce nimic original, ci mai mult socheaza prin macabru - pentru larg consum.Un alt film cu si despre criminali in serie.Recomand The Bone Collector sau Seven in locul acestui film.Mi s-au parut mult mai reusite.
Traducerea filmului prin expresia puzzle mortal e aiurea.Daca tot e sa traducem titlul unui film mot-a-mot saw inseamna fierastrau.5/10

GodofCarnage pe 12 ianuarie 2011 10:50
Doar ca... Jigsaw nici macar nu e criminal.
robertsandu pe 8 ianuarie 2014 18:40
De curiozitate, ai auzit de termeni juridici precum "autorul moral al faptei"? Nu trebuie să omori fizic un om ca să fii criminal.
Radu1711 pe 03 August 2009 15:40
Radu1711
Filmul este facut foarte bine, scenele de groaza te sperie foarte tare.un film de groaza bun.
Dabija Aleczandru pe 19 Februarie 2005 05:00
slab...intr-un singur cuvant...de vazut pe cd acasa, cumparat de la baietzi...si in caz ca ati terminat puerilitatile cu j lo...
danny glover?!?!? oare a citit scenariul inainte? care e rolul lui in toata povestea?
iar blondu ala pe post de "demensis clemens" cu siguranta ca trebuia sa ia mai multe stele pentru rolul din "Robin Hood, barbatzi in izmene"...
am dat o stea in plus fata de ceea ce aveam in cap, pentru imagine, montaj si modul in care au fost gandite anumite secventze...si ma gandesc la cum sunt narate pedepsele...stitzi voi la ce ma refer...
bonus pentru modul in care se termina filmu...si pentru faptul ca ramai cu senzatia ca vecinul de scara ar putea sa-ti faca asa ceva, iar niste pusti teribilisti...sa filmeze...BAU :))

GodofCarnage pe 12 ianuarie 2011 10:54
Penibil.