Păreri Requiem for a Dream

(2000)

Requiem pentru un vis

Radu Poputa pe 06 Decembrie 2006 00:58
Daca as putea sa-i dau calificativul 10 stele, i l-as da fara sa ma gandesc. Cel mai bun film non-comercial din istoria cinematografiei. Nu ma credeti, cititi parerile criticilor de film. Asa il incadreaza acestia. Si nu degeaba. Intradevar este unul din acele filme care te impresioneaza si a o 100-a oara daca il vezi. Cel putin pe mine.
Pacat ca nu a fost mai mult mediatizat acest film. Ar trebui sa-l vada toti prostii aia care au vazut Lord of the rings si au fost tare impresionati(de ce? nu stiu...poate de efecte speciale,care intradevar sunt reusite, dar atat).
Si pacat ca sunt atat de putine filme bune...
Dar asta este...filmu e ca muzica. Ce-i comercial(manele etc)se vinde la tot prostu.
Imi cer scuze daca am jicnit pe cineva, iardaca doriti sa-mi acceptati sfatu, uitati-va la REQUIEM FOR A DREAM( cu Sound-ul la maxim, Clint Mansell-un adevarat artist). Vizionare placuta!

silv_xd_tweety pe 25 mai 2010 23:17
subscriu .. un film intradevar care te zguduie din temeliii , un film foarte adevarat .. rolul lui marlon a fost extraordinar insa este un film de care nu as mai vrea sa mai imi aduc aminte .. 10 !!! NU RECOMAND!!!
Licurici75 pe 17 octombrie 2013 20:41
Imi dau seama ce ai inteles tu si din filmul acesta si din L.O.T.R daca ai reusit sa le compari
PoliFanAthic pe 31 Mai 2004 19:55
Ciudat, nu am resimtit ca si cum "drogurile" ar fi problema centrala a filmului, ci visele naruite. Adica, au rolul lor, dar nu mi s-a parut un film demn de aruncat in cosul "anti-drog"
puffulette pe 18 ianuarie 2012 21:43
Sa stii, si mie mi s-a parut acelasi lucru, nu degeaba i se zice requiem for a dream (requiem=parastas/pomana... am cautat pe google translate :))))... Cat despre film.. o capodopera
Carcotas pe 4 februarie 2021 15:32
Filmul este anatomia unei morti anticipate. Pentru cei tristi si depresivi reprezinta un bobarnac spre sinucidere iar pentru optimisti un motiv pentru a spune "sa-mi bag ... piciorul ". Cui bono ? Quid prodest ?
Cristian_Ionescu pe 10 Decembrie 2010 15:04
Merita Oscar, nu o nominalizare!
Daca Romania se confrunta cu droguri si plante etnobotanice (buruieni legale or ba) iar statul nu prea ia masuri in privinta lor, ar fi bine ca filmul sa fie achizitonat de vreo 3 televiziuni si sa-l dea cel putin o data pe saptamana :) ca macar asa tineretul sa invete la ce mare risc se expune daca incearca din curozitate asa ceva :) Un film foarte de dur, dar sa constientizam ca asa sunt si drogurile! Exceptionala interpretare actoriceasca si coloana sonora! Nota 10+ pe merit!!!
ROCK30STM pe 14 august 2011 00:40
Ca bine zici.
Krakatau pe 14 Mai 2010 21:34
Intr-adevar, nu e genul de film la care sa te uiti a 2a oara. Dar nu pentru ca e mesajul prea dur, ci pentru ca e prea clar. Ne e pusa in fatza povestea spulberarii viselor a 3 tineri si a unei femei in varsta din cauza dependentei de droguri, respectiv pastile pentru slabit. E transant, intr-adevar, dar spune totul mult prea limpede. Iar mie imi place genul de film mai incalcit, care te pune pe ganduri. Faptul ca drogurile sunt daunatoare stie oricine, chiar daca modul in care ne este transmis mesajul este unul foarte bun. Dar actiunea e prea liniara, iar mie imi plac filmele cu scenariu mai complex.
Cat despre coloana sonora...splendida.

pe 28 august 2010 13:10
kenya pe 20 ianuarie 2012 19:27
compozitia se numeste "Lux Aeterna"este creatia lui Clint Mansel,si tot acesta a mai compus si coloana sonora a filmului "The Fountain".Aceste piese sunt extraordinare,le recomand iubitorilor de muzica adevarata.
Marius-P pe 11 Decembrie 2010 12:02
Un film extrem de bun! Nerecomandat cardiacilor si persoanelor sensibile! Un ritm alert amestecat cu cel de visare pe o coloana sonora superba!
catalinmezei pe 02 Septembrie 2009 02:32
Fara un buget f mare, fara actori uriasi... filmul incepe prin a ne prezenta 4 oameni simpli, banali, a caror viata e descrisa simplu, cronologic, cu ajutorul anotimpurilor. Totul incepe bine, dar odata cu venirea toamnei visele si sperantele lor se naruie, poate mai brusc decat isi imagina cineva vreodata. Atat de simplu si totusi te prinde, te face sa simti durerea si disperarea acelor oameni a caror viata cunoaste agonia pe acordurile lui Clint Mansell.
Un film genial, zdruncinator, l-am vazut si revazut de prea multe ori si totusi il tin pe hard pt viitor.
nota 10! Daca nu s-ar fi "inventat" Fight Club, cu siguranta era filmul meu preferat EVER!

viktor27oct pe 28 august 2010 12:56
aia-s oameni simplii, banali :-? sunt niste exceptii de la normalitate
nouvellevague pe 6 iulie 2014 08:02
Fara actori uriasi .........decat cu doi castigatori de oscar.
NimeniAltu2k9 pe 25 Aprilie 2010 13:25
Cum ar fi fost lumea fara droguri?Mai buna ,dar cel mai probabil omul ar mai gasi o alta metoda de a-si ruina visele.Filmul este foarte bun,disperarea personajelor se simte din ce in ce mai mult cu trecerea timpului,iar dependenta ii face sa isi piarda si ultima picatura de demnitate pe care o mai aveau.Maiestria lui Clint Mansell "pune punctul pe i" si aduce acest film pe cele mai inalte culmi.
AlexandrA.A.C.C. pe 03 Aprilie 2010 21:37
E un film minimalist,non-comercial si cu o tema buna.In general eu sunt genul care nu prea se uita la filme de genul:"anti-droguri" sau "anti-violenta" pentru ca mi-am format deja o imagine in cap a acestor manifestari si nu doresc ca,capul meu sa fie plin de pareri ale scenaristilor,sau in acest caz a scriitorului.
Dar,totusi m-am uitat la el pentru ca o prietena mi l-a recomandat,si am auzit ca e bun.
Asa a si fost sa fie,a fost un film foarte bun.Trebuie sa fi tare ca sa il vezi,iar eu cred ca e un film care te face sa te simti cu adevarat in rolul personajelor,sa simtit disperarea lor.
E absolut exceptional si un film care m-a schimbat total.

louie pe 04 Iunie 2007 00:52
Recviemul e compozitia finala ,e sfarsitul de fapt.....coloana sonora e superba,actorii minunati si desi nu sunt critic d film sau ceva d gen....mi-a placut atmosfera,poti sa simiti tragismul ,disperarea unor oameni ce nu se mai ragasesc vreodata..din pacate atat d actual subiectul si atat d real.Poate cineva vrea sa deschida ochii....sau poate nu...dar trebuie sa stie ca in final....drogurile ii vor face sa-i inchida...(ochii)si sa asclte...doar un "requiem"
cojy pe 24 aprilie 2010 21:16
Nici nu trebuie sa fii critic ptr a scrie ceva placut...bravo tie!!!
ROCK30STM pe 12 septembrie 2011 00:40
app melodia se numeste Lux Aeterna , vad ca majoritatea oamenilor spun ca se numeste Requiem for a Dream .
thursday pe 16 Ianuarie 2010 18:17
Pai un mare gol in stomac;insomnie;o invalmaseala de ganduri,din care niciunul concludent;un pseudo-soc si "chef" de vorba zero..
Cu asta ramai dupa ce vezi Requiem.Ah,si cu Lux Aeterna pe fundal,acolo undeva in timpane.
Pot sa spun ca Requiem for a dream e ca un tratament cu electrosocuri pentru realitate?Scenariu grozav,regie impecabila(Aronofsky asta si anticalofilia :) ! ),coloana sonora,actori..
Cu adevarat unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut vreodata,te scoate din orice stare posibila de optimism :)) .Nu e genul care sa placa oricui,dar asta nu constituie deloc un minus.

viktor27oct pe 28 august 2010 12:54
" te scoate din orice stare posibila de optimism :)) " pentru mine asta a fost minusul mare....cred ca ar fi fost mult mai buna o abordare persuasiva si optimista decat una atat de socanta
Erwin-Eduard-Eddie pe 7 februarie 2011 16:27
pentru tine , poate
Mores pe 03 Decembrie 2010 20:25
Purple in the morning , blue in the afternoon , orange in the evening
Cu acest film, Aronofsky trimite o pereche de mesaje.Requiem for a Dream este un film mare,si doar putini primesc mesajul filmului.Da, vizual acesta este un film antrenant, unic. Dar este, de asemenea, un film deosebit de dificil şi provocator de vizionat.NU recomand.10
sorana pe 29 Iunie 2004 19:53
nu e cine stie ce filmul...mai buna cartea..
Erwin-Eduard-Eddie pe 7 februarie 2011 16:27
:))
anda_nicole_16 pe 1 iunie 2012 20:52
Nu inteleg ce e cu atatea dislike-uri. Chiar are dreptate, incercati sa cititi cartea, sa vedeti multitudinea de sentimente si de trairi, sa vedeti ce emotii va poate transmite o carte, si cat de intens sunt descrise intamplarile. Filmul este foarte bun si coloana sonora, de asemenea, insa, in comparatie cu cartea, se afla la piciorul broastei ! Totul este prezentat in ceata, si scene importante nu sunt prezente in film. Un exemplu ar fi intalnirea cu batranul drogat, care le venea mereu in cap baietilor, gandindu-se ca ei nu vor ajunge asa niciodata. Sau apa din wc pe care ei o foloseau ca sa isi bage in vene.. Au un rol foarte important si descriu perfect starea degradanta in care au ajuns tinerii la final.. Iar modul in care sunt prezentate sentimentele si actiunea in general nu are impactul pe care il are cartea. Inainte sa va pronuntati si incepeti toti cu dislike-uri, documentati-va sau valea!
ceridwena pe 03 Septembrie 2009 17:45
foarte prost filmul.. ametitor... de prost!! si nu m-a impresionat deloc problema drogurilor, pentru ca nu ma impresioneaza oamenii care nu au ambitie sa renunte la lucrurile care dau dependentza. nota 10 pentru muzica lui Clint Mansell
andils pe 26 ianuarie 2010 15:43
pai mai om inchis in casa tu crezi ca e numai problema de vointa ??? O data ce te-ai apucat de droguri nu te mai poti lasa . Asta incearca si filmu sa-ti transmita. Mai ales daca esti cu heroina cum erau tinerii. Prin noroc chior sa scapi de heroina dupa macar 2 ani la vreun centru special.
marian1204n pe 4 august 2013 17:24
Nu degeava a ajuns Romanian unde a ajuns!!! Ptr ca ne lasam condusi de specimene asemeni tie!!! Zici ca e vorba de vointa? Esti sigur ca e vb de vointa? Atunci te intreb... consumi cafea? fumezi? bei cola zilnic? Si daca da.. ai incercat vreodata sa te lasi de vreun viciu? Eu fumez, eu consum cafea, eu beau zilnic bauturi pe baza de cofeina!!! Si da.. am incercat sa ma las!!! Dar nu am putut ci nu ptr ca nu am vointa ci ptr ca mi`au intrat in sange! Si aici nu este vorba numai de vointa.. este vorba si despre "aliniera" organismului la aceste vicii! Ai auzit de sevraj? Sevrajul te poate omori! Deci mars inapoi in pat si continua sa traiesti in lumea din vis pe care crezi ca o traiesti!!!
Simina pe 10 Decembrie 2008 16:39
Nu prea am obiceiul de a ma uita la un film inainte de a fi citit cartea. "Requiem for a dream" a fost exceptia. A devenit filmul meu preferat, tematica este puternica , iar coloana sonora este geniala! In ochii mei filmul prezinta destinele si visele spulberate a personajelor, date de dependenta de droguri/amfetamine.

Acum citesc cartea si nu vreau sa ma pronunt in legatura cu ea inca.

nathalie_dinu pe 06 Ianuarie 2018 06:38
,,Caci vis al mortii eterne e viata lumii-ntregi.''
,,Requiem for a dream', un film la finalul caruia esti altcineva. Forta imagistica a acestei capodopere iti spulbera mintea, regia filmului fiind desavarsita. Totul legat de,,Requiem for a dream'' este la superlativ. Actorii sunt exceptionali, povestile sunt sfasietor de dramatice, coloana sonora este tulburator de frumoasa. ,,Requiem for a dream,, este cel mai bun film pe care l-am vazut, singurul film care a depasit cartea care l-a inspirat, este arta pura si cruda care te lasa tremurand sub imperiul efectului realitatilor al caror martor ai fost.
Dr. Evil pe 20 Decembrie 2005 16:36
Chiar nu inteleg ce anume vede toata lumea la acest film. Pt simplul fapt ca are un mesaj "nobil" ar trebui sa ii dam 4 stele? Este un film care nu aduce nimic original... Evident ca drogurile sunt nasoale si trebe sa ne ferim de ele dar modul in care mesajul este transmis este pur si simplu aiurea. E clar ca regizorul avea foame de senzational! Ar mai fi trebui la final sa iasa Scaraoschi din pamant si sa il ia pe amputat si pe ecran sa apara scris "ASA NU" ... PENIBIL !
Cristian_Ionescu pe 10 decembrie 2010 15:26
Incearca sa faci un film despre droguri sa vedem cum prezinti tu problema lor! :) Eu sunt de parere ca a fost totusi bland tinand cont la cate victime face drogurile (moartea alba)! In nafara de cativa traficanti care au fost impuscati nici unul nu a murit in film! Intradevar filmul a fost foarte dur regizat, dar sa constientizam ca asa sunt si drogurile!
ROCK30STM pe 14 august 2011 00:44
Dr. Evil daca taceai filozof ramaneai . In plus cred ca tu esti penibil probabil inca te uiti la hannah monta.
nadia777 pe 26 August 2010 00:24
genial
nu e filmul pe care ai vrea sa il vezi a 2-a oara, isa e filmul care iti lasa o amprenta, si nu e vorba de droguri, e vorba de dependenta, dependenta de orice, care poate duce la ruinarea viselor
LadyStarlight pe 23 Iulie 2010 17:27
genial cap-coada! nu-i tocmai genul ala de film care sa se vrea "artistic" . nu se pierde in metafore, mistere nedeslusite, ori mai stiu eu ce...
coloana sonora - nici ca se potrivea o alta. minunata

Stefan pe 17 Aprilie 2008 00:14
"In concluzie iti trebuie destul sange rece sa poti viziona filmul fara nici un fel de remuscari..." ....este cat se poate de adevarat Pitica...filmul acesta cu o asemenea coloana sonora nu te poate lasa indiferent la final. filmul este genial ca si mesajul acestuia de altfel.
ady95adryan pe 12 August 2011 01:09
VARA totul este inflorit. TOAMNA frunzele incep sa cada. IARNA totul este mort.......PRIMAVARA totul reinflloreste doar ca pentru aceste persoane nu mai este primavara.....!
Senzational filmu cu o poveste impresionanta, un film non-comercial care ar trebui sa il vada toti...

ModeuS pe 12 Mai 2011 17:58
De-a dreptul socant...acest film ar trebui urmarit de orice adolescent...aceasta este viata reala
radu0594 pe 20 Noiembrie 2010 20:50
Un film cu o poveste foarte palpitanta,care pune in prim plan consumul drogurilor si efectele lor asupra psihicului celor 3 tineri nevinovati.Este un film destul de dur care nu-ti vine sa te uiti inca odata la el.In concluzie merita vazut pt ca fiecare va trage o concluzie la finalul filmului.
anonymous.5f6b20f656655 pe 28 August 2010 13:24
Deny-is-here pe 24 Iunie 2010 12:20
Un film care te socheaza prin mesajul sau insa in acelasi timp iti sparge balonasul roz in care te aflii si te pune fata in fata cu realitatea, asa cum este ea.
aka_papu pe 05 Ianuarie 2011 15:35
FASCINANT!!!
Un film impresionant.

La fiecare vizionare descoperi noi si noi simboluri. nimic nu este pus la intamplare.
Culoare, muzica, cadre, puzzle-uri sparte, colaje nereusite...

Cum spunea si @PoliFanAthic pe 31 Mai 2004 19:55 nu "drogurile" ar fi problema centrala a filmului, ci visele naruite si mai ales necompatibilitatiile dintre personaje (relatia amoroasa a celor 2 personaje centrale, relatia mama-fiu).

Recviemul (muzica compusa pentru propria-ti inmormantare) fiecaruia dintre personaje.

Fiecare personaj sufera o decadere sugerata prin culoarea si muzica filmului (trecerea de la cald la rece/ de la vara la iarna) si in final pozitia acestora sugereaza o dorinta de renastere si indreptare a greselilor.

FASCINANT!

aayana pe 7 februarie 2011 15:56
imi place interpretarea ta
aka_papu pe 8 februarie 2011 14:03
mersi mult aayana
marina.otilia pe 24 Iulie 2010 17:43
jared leto , inceputuri , acest film il face cunoscut ca si actor .coloana sonora : fara cuvinte . cu alte cuvinte " fiecare isi are propriul drog de care este dependent constient sau nu!''
andry30stm pe 9 iulie 2011 14:31
eu recunosc ca jared leto e drogul meu :">:x
Button pe 16 Iunie 2010 16:04
Tragedie!
Un film foarte tragic si cu un puternic impact emotional asupra privitorului. Chiar daca are un inceput ce intr-un fel iti starneste rasul, pe masura ce actiunea filmului continuam situatia se schimba la 180 de grade, in final dandu-ti o senzatie de gol in stomac datorita sfarsitului mai mult decat trist. E un film despre vise spulberate si sperante desarte, dar din pacate multi oameni ajung precum personajele din film.
pe 28 august 2010 13:18
alexandru_d pe 24 Mai 2010 09:41
i'm gonna be ...
Un film care arata si cealalta fata e vietii despre care nu se vorbeste decat foarte putin in filme. Vezi puterea unui vis, a unei dorinte care te alina dar te si poate distruge ...
codrutz88 pe 17 Aprilie 2010 13:35
iluzia drogurilor.
Senzational film... cred k l-am vz de vreo 3 ori numai asa sa-mi dau seama k o simpla alerege in viata poate sa distruga tot! Genial film... a aratat partea neagra a comportamentului uman... super actori... si soundtrackul exceptinal!!!
ramonikramo pe 21 Aprilie 2010 23:19
L-am vazut, e foarte bine facut, dar NU L-AS MAI VEDEA INCA O DATA.
Otilia pe 19 August 2008 12:49
e filmul meu preferat.. l-am vazut de cel putin 8-9 ori.. si m-a impresionat de fiecare data.. e imposibil sa nu inveti ceva din filmul asta.. sau sa nu-ti dea de gandit.. nu neaparat in ceea ce priveste drogurile.. ci modul in care vezi viata.. modul in care traiesti in fiecare zi.. modul in care iti urmaresti visul..
margott pe 26 Mai 2011 01:24
Impresionant, m-a lasat fara cuvinte. De mult n-am mai vazut un film atat de bine jucat, care sa transmita emotii atat de puternice. Ellen Burstyn merita sa castige Oscarul.
Praetorian pe 25 Ianuarie 2010 02:19
O porcarie
Wow , nota 8,5 pe IMDB si 7,9 pe Cinemagia . Ma asteptam la ceva senzational de la acest film judecand dupa note , insa am fost foarte dezamagit . Este unul dintre cele mai proaste filme pe care le-am vazut . Tot filmul este axat pe viata a 3 drogati care fac orice pentru droguri si pe viata mamei unuia dintre ei , care , obsedata de faptul ca vrea sa arate bine in emisiunea la care a fost invitata incepe sa ia pastile pentru slabit si ajunge treptat sa innebuneasca . Este un film foarte plictisitor si foarte prost editat . Nu inteleg de ce are asemenea note . Singura parte buna la el este melodia Requiem For A Dream .
omdestept pe 4 februarie 2010 22:34
pai logic ca te asteptai la ceva mai senzational avand in vedere ca filmele tale preferate sunt block-busterele care sunt pline de efecte speciale. acest film este unul independent (facut fara prea multi bani) care nu vrea sa fie pompos ci doar sa ilustreze viata celor trei personaje. nu-ti mai bate capul sa te uiti la astfel de filme ca n-o sa intelegi nimic.
Odryne pe 3 septembrie 2010 01:38
Normal ca tre' sa se trezeasca unu' cu altfel de pareri.
bogdi_07_yo pe 31 Martie 2011 00:21
Un film care arata in ce mod pot influenta drogurile viata unui om si cum reusesc sa o distruga. Foarte reusit, 10.
jude pe 22 Martie 2011 22:24
Requiem for a Dream este un film bun, chiar foarte bun, iar coloana sonora, pe care probabil cu totii o stiti, este exceptionala...Filmul isi merita pe deplin nominalizarile la oscar si la glob...Recomand acest film ...
Octaz pe 04 Ianuarie 2012 20:16
Is it enough ?
Stau si ma intreb, oare este suficient sa vizionezi acest film si sa ai ceva de invatat din el ? Sau multi vor spune: "Eh, e doar un film, ca toate celelalte". Ideea e ca ce am vazut in acest film pe mine unul m'a lasat mut :| Stiam ce inseamna drogurile, ce consecinte au si la ce duc... dar aici sunt prezentate de'a dreptul tulburator.. Din pacate nici macar asa nu pot convinge lumea care deja a luat'o pe un drum gresit, ca nu e bine ceea ce fac, din pacate, sau din fericire? Totusi, cred ca nimic pe lumea asta nu poate opri aceasta dependenta , lucru confirmat si de actiunea din film. Foarte bun filmul, recomand cu toata seriozitatea!
P.S.: Theme songul este bestial, practic imi ridica parul pe maini, iar in momentul asta ruleaza la mine pe Youtube :) semn ca deja m'a marcat !

Ewellina pe 15 Iunie 2006 20:41
Este un film care m-a influentzat in mare parte in lupta pe care am dus-o cu drogurile, caci recunosc, am avut de-a face cu asha ceva. 5 stele...kiar m-a ajutat foarte mult :)
Sergiu.Lobont pe 04 Septembrie 2010 22:42
Filmul incepe bine, cu o coloana sonora care ridica nivelul de suspans la maxim... dar din pacate eu nu vad mai mult de atat. L-am vazut de doua ori si tot nu vad de unde pana unde e mare capodopera? Ok, e bun dar de aici pana la a-l face capodopera.... si nu e vorba ca nu e un film comercial sau ca e low budget, nu din cauza asta... ci ca eu nu vad nimic special in el.
viktor27oct pe 28 August 2010 13:43
despre film: "2"...
1. Ingrozitor !!! In loc sa se incerce o abordare persuasiva...flmul incearca o abordare "Bateti copilul cand greseste!"...
2. Si pentru asta i-am acordat punctul: O realitate (mult prea mult exagerata pentru a-l bate cat mai bine ca sa inteleaga) socanta (mi-a placut scena in care dosctorii vorbeau de problemele lor... in timp ce se ocupa de pacient :()
3.You are the most beautiful girl in the world :))

MikkaelWolfganger pe 29 martie 2013 18:39
Viktor...You are not very smart, are you?
viktor27oct pe 9 aprilie 2013 20:08
daca vrei ai posibilitatea sa ma cunosti si sa vezi - cu siguranta sunt peste medie, daca nu risc sa zic peste 90% :P
Alexandru Negrea pe 30 Martie 2010 13:49
Requiem for a Dream, un film recomandat iubitorilor de “legale”
[...] acţiunea filmului şi mesajul transmis de acesta. Acum câteva zile, Cosmina Sipos mi-a recomandat Requiem For a Dream, un film din anul 2000 cu o distribuţie mediocră, dar cu un mesaj puternic şi tăios, bine [...] citeşte
Stephen2D pe 23 Ianuarie 2016 00:50
Trebuie să fac o plimbare prin parc.

Raddu pe 10 Februarie 2012 16:03
Super frumos filmul. Este poate cel mai bun film legat de vicii pe care l-am vazut. Se poate incadra usor si in categoria documentarelor. Cum sa pierzi totul din cauza unui viciu ? Este foarte frumos finalul cand ni-i arata pe toti ca si cum ar fi foarte fericiti in aparenta. Dar adevaratii invingatori sunt Sara si Harry , chiar daca ei au suferit poate cel mai mult , doar ei au invins viciul. Ei s-au vindecat. Ceea ce are Marion e o fericire temporara legata de doza pe care o capata in urma vanzarii corpului , iar ceea ce are Tyrone nu cred ca poate avea vreun punct pozitiv chiar daca prin sevrajul lui regizorul incearca sa ne arate ca e pe calea spre vindecare.
MNarcis pe 30 Octombrie 2011 23:57
,,Capodopera Moderna''
Acest film m-a impresionat foarte mult, (este genul de film care, cand te uiti la el, sau reflectezi asupra lui te ,,zguduie din temelii''). Un film obligatoriu de vazut, (dupa parerea mea), despre un subiect care a distrus, marcat, afectat, sau dezbinat, milioane, (sau zeci de milioane), de vietii de pe tot globul, din cauza dependentei, si ma refer sa vedem ,,tabloul'' in ansamblu, in intregime, nu ma refer doar la droguri ci si la tigari sau alcool. Filmul ne arata consecintele consumului de droguri (drogurile creaza dependenta ca si alcoolul sau tigarile insa efectele drogurilor sunt ''catastrofale'' pt organism atat fizic cat si psihic) insa filmul exploateaza mai mult aceasta ,,putere mentala impresionanta'' asupra propriului fizicului (mintea ordona trupului sau mintea controleaza trupul) aceasta ''putere mentala'' simtita la nivel psihic si apoi fizic (numita dependenta) caruia… citeşte
lizzy4u pe 01 Iunie 2011 01:11
bun
este genul de film pe care il vezi odata si pe care nu-ti doresti sa-l mai revezi!socant...ai ce invata!
daydreamer_ pe 24 martie 2013 18:54
Ba iti doresti dupa o vreme...
Svastica pe 13 Ianuarie 2011 11:37
Un film cu o tema foarte interesanta:D
Foarte bn filmul..Il recomand tuturor (celor care nu sunt slabi de inima):))

sorinreddog pe 06 August 2010 21:02
Sorin.Pitesti
Un film foarte educativ,pentru tineret si nu numai,dar in special pentru tineret si pentru fetele care au o conceptie: se cred grase! Nu,fetelor,sunt baieti care va place asa cum sunteti...iar despre droguri,uitati-va la acest film sa vedeti unde se poate ajunge...
klaudya_e pe 30 Aprilie 2010 03:52
imi place f mult felul cum e abordata aceasta problema, felul cum sunt realizate cadrele, coloana sonora, emotia care este transmisa...mai ales Ellen Burstyn intra f. bine in pielea personajului....
mitologicul pe 16 Aprilie 2010 12:54
Sunt filme care nu pot fi vazute a 2-a oara, ca "Gia" sau "Candy"! Requiem for a Dream este fara indoiala unul dintre acestea...Este prea sincer si dur; loviturile sunt resimtite la o intensitate devastatoare. Imaginea cu mana vanata de injectari te bantuie ca un strigoi. Fara indoiala este o capodopera (bineinteles nepremiata ca atare), incepand de la scenariu, regie, actori si terminand cu muzica. Of, obsedanta tema muzicala este sfasietoare, te striveste la fel ca si filmul. Sigur nu pot sa-l vad a doua oara, e prea... Prin anii 80 aparuse la noi un film de Mircea Veroiu. Se intitula Sa mori ranit din dragoste de viata. Pentru cei din Requiem, ranile nu-i omoara, doar le distruge viata, coborandu-i in Iad

kata_lyna pe 04 Decembrie 2009 20:38
un film foarte bun, despre vise naruite, despre lacomie, durere..... despre natura sufletului uman...un film care te impresioneaza
dubthatsheet pe 27 Decembrie 2008 01:37
e ceva ce merge atat pur cat si simplu in filmul asta si anume ciudat de logica alaturare dintre un vertigo narcotic(sau ratarea lui) si apetenta pentru simfonie si imn a muzicii.la mine asta a tinut tot -si faptul ca se naruie visele sclipitoare ale unor copii care isi inteleg prost tineretea.ca ea nu e vesnica si te lasa cu amputari irecuperabile.nu mi se pare anti-drog si asta mi-a placut.nu scapa in ideologic nici macar din greseala(ar fi fost usor la o tema ideologizata).
Go1 2 3 4