Păreri Red Heat

(1988)

Febra roșie

pssst pe 21 August 2003 14:41
ca sa spun sincer, nu stiu care a fost primul film in care a fost aleasa o echipa pozitiva formata din doua personaje total opuse: dar aici tema este dusa la perfectie: castingul este perfect, iar AS isi gaseste un partener in JB extraordinar de potrivit. unul din cele mai bune roluri pentru AS, mai ales ca el fiind austriac are parul si tenul potrivite pentru un rus!

actiunea, eposul, urmarirea cu autobuzul - memorabila - toate fac dinn el un film care merita (re)vazut.

singurul defect pe care i-l gasesc este ca este cam trasa de par reflectarea mitul partenerului unui politist care razbuna moartea acestuia la sovietici - pur si simplu nu o cred, dar hai ca pot sa explic incrincenarea personajului prin perfectionismul sau si prin dorinta de a nu lasa o treba neterminata, ca si de a spulbera orice aluzie referitoare la competenta sa.

matew10 pe 17 Iunie 2022 09:39
Pare mai mult o comedie de acțiune. O combinație de votca și terminator poate sa nască o porție buna de ras. Intro societate mizera, corupta din orice tara vine tătucă și face curățenie și le da cu flit la șefi.
VanHelssing pe 09 Mai 2020 00:53
Căpitanul Ivan Danko: Capitalism!
Miliția din Rusia.Ed'O Ross, mi-l amintesc din filmul Soldatul Universal, în rolul căpitanului în crearea soldaților universali!

cezarika57 pe 14 Iulie 2018 22:19
Un capitan din militia rusa care vine la New York ca sa isi razbune colegul... Noroc cu Jim Belushi
cosmin_kedii pe 07 Septembrie 2013 12:02
Walter Hill oferă un film frumos, cu o idee originală în timpul Războiului Rece, și Belushi și Schwarzenegger sunt perfecti în rolurile lor
Manusa pe 25 Aprilie 2013 22:21
Un film foarte bun in care Arnold a jucat excelent. Arnold si Belushi au facut o echipa foarte buna, si pana la urma i-au venit de hac lui Viktor. Mi-a placut de Danko, a venit cu alte metode, decat cele ale americanilor, poate Ridzik a invatat din ele :).
mu_zz_i pe 16 Ianuarie 2007 16:50
Bun filmul. Ca in majoritatea filmelor de actiune Arnold isi lasa amprenta. De altfel si colaborarea cu James Belushi e foarte buna, se inteleg bine, de aceea cred ca ar mai trebui sa fie facute filme cu cei doi jucand impreuna, dar cred ca sunt prea batrani.
balta67verde pe 11 Noiembrie 2016 20:28
Victor Rosta, the best !
Un film cu multe clisee propagandiste. Uncle Sam vs Stalin. Schwarzenegger joaca bine rolul brutei sovietice, la fel Belushi in rolul unui Cop flegmatic si cinic. Dar cel mai tare este Ed O'Ross, actorul care-l joaca pe Victor Rosta. Am revazut filmul de 2 ori doar ca sa-l revad pe mafiotul Rosta.
Theodoric pe 13 Aprilie 2013 11:24
Un film destul de ok dupa parerea mea,un Schwarzenneger ca de obicei nedezamagitor...si ce nu prea mi-a placut a fost sunetul,in rest o actiune simpla si lunga,nu ma asteptam la mai mult,e ok,nota 7
.Boyka. pe 18 Mai 2011 12:54
bunicel filmul...........la vreo doua faze nu ma mai puteam opri din ras
Tigrus pe 17 August 2010 16:49
Hmmmm.
Arnold isi face rolul bine,la fel si beluschi...Un film frumos...dar pot sa zic ca nu m-a impresionat
claudiu-daniel-lugoj pe 13 Martie 2010 12:58
Pe mine unul nu prea ma convins acest film.Un film de asa si asa,aceasta este parerea mea despre acest film.
Cristi Weed pe 12 Mai 2008 16:09
Park e prea matahala arnold asta ! Pare invincibil in fiecare film .... uite ca nu prea e ! Wesley Snipes pt mine e cel mai bun actor pt filmele cu actiune , la fel si Jason Statham !
Shaitan pe 10 mai 2010 12:14
Ie ma, daca Arnold ii invincibil atunci Jason Statham ce-i, Superman? Ala care rupe tot si atunci cand n-are inima in el si ii si otravit! La asta ii tai mainile si picioarele si tot nu se lasa ca grenadierul sovietic, vine si te musca de ochi.
Medicate pe 11 iunie 2011 23:27
...ar fi ceva sa vedem in viitorul apropiat un film gen Arnold vs Statham.