Păreri Petite maman

(2021)

Mami

elianna pe 28 Noiembrie 2021 13:50
O fata de 8 ani si produsul imaginatiei sale - cam asta se intimpla in film. De fapt, nu prea se intimpla nimic, ritm foarte lent, atmosfera neatragatoare, dialoguri putine si nefiresti.
Andrey703 pe 03 Ianuarie 2022 02:53
cred ca este scrisoarea de dragoste catre mamele de pretutindeni a lui céline sciamma. destul de dulce, dar lipsa conflictului nu ii va prii publicului de la noi.
acum scuzati-ma, ma duc sa o iau pe mama in brate.

liana10 pe 11 Martie 2022 02:55
Două surori gemene joacă în acest film rolul de fiică și de mamă.Reîntoarcerea la copilăriei a mamei(Marion) e dureroasă din prisma bolii mamei ei (bunica lui Nelly), și a bolii ereditare de care suferă, care-i aduce sfârșitul înainte de a împlini Marion 31 de ani. Dar, în urma operației reușite, mama Marion va deveni mama lui Nelly.
mihaelatb pe 07 Martie 2022 21:52
Nu mi-a placut.A fost un film nici cal, nici magar. Nici SF( padurea sau coliba din padure, un loc de trecere dintr-un timp in altul, un fel de portal) si nici „de familie”, sensibil, vezi dragostea de mama. Probabil ca nu mai rezonez cu filmele astea pseudofilozofice. Am sa prefer de o mie de ori mamele lui Almodóvar, decat aceste mame insensibile. Bine ca nu a fost film american, ca apareau niste zombi prin padure sau mama facea parte din comunitatea LGBT. In ceea ce priveste dragostea ce inca o purtam celor care deja au plecat, va recomand sa cititi Bunica mi-a zis să-ți spun că-i pare rău a lui Fredrik Backman.Cat despre jocul atorilor, parca erau la prima citire a textului, iar indicatia regizorala a fost FARA SENTIMENT. nota 4