Păreri Memoirs of a Geisha

(2005)

Memoriile unei Gheișe

sorinreddog pe 13 Iulie 2010 14:32
M-a plictisit
Dupa o ora de vizionare,am renuntat,m-aam plictisit teribil...Si acest film este aproape la fel ca multele cu aceeasi idee,istoria si cultura lor japoneza de care nu sunt interesat.
tiberiu_ungureanu pe 18 martie 2022 12:31
Stai in cusca ta si priveste cum trece timpul pe langa tine!
AdriAdrianna98 pe 23 Noiembrie 2021 12:39
O privire sub formă de poveste în interiorul acestei „tradiții” unice japoneze.
nictud pe 03 August 2021 15:09
Filmul te acaparează din prima clipă.Povestea pe care o conține este una destul de previzibilă însă totul, oamenii, epoca, detaliile, jocul actoricesc, coloana sonoră te iau cu totul și te poartă, în așa fel că, parcă te simți trăind si tu aievea cu eroii pe care-i urmărești.
anonymous.6197f9c5e81e6 pe 27 Februarie 2021 01:37
carmen_angelus_romila pe 12 Iunie 2020 18:23
Avand la baza superba povestea al romanului cu acelasi titlu, realizarea cinematografica nu face decat sa ne entuziasmeze si sensibilizeze desigur, intr-un mod special si placut.
mihaelatb pe 25 Februarie 2020 10:08
Un film interesant prin prisma informatiilor pe care le aduce asupra vietii femeii din Japonia interbelica. Insa, dupa Revolutie, s-a publicat si s-a republicat atata litertura pe aceasta tema, incat eu am ajuns la saturatie. Oricum, cine a citit literatura pe aceasta tema, va constata,ca povestirea este tratata in stil american, 3x1. Adica, se adreseaza unui segment de spectatori, care vor sa cunoasca Japonia, dar nu au suficienta rabdare sa citeasca o carte pe aceasta tema. Si atunci li se prezinta acest cocktail de geishe cu sakura, asezonat cu sumo si ceai matcha.nota 6
BogdanRT pe 06 Ianuarie 2019 02:49
Asa si asa
O sa sune ca un cliseu, dar cartea este mult mai buna, iar filmul pur si simplu evidentiaza anumite idei principale care si alea nu prea au fost prezentate suficient pentru a intelege cu adevarat dramele lui Chiyo sau viata din Kyoto din acei ani. Cel mai mult m-a suparat faptul ca sfarsitul a fost schimbat fata de carte si ca actiunea a decurs foarte rapid. Recunosc filmul impresioneaza prin imaginile orasului si a costumelor actorilor, dar cam atat.
serban_ionescu pe 16 Aprilie 2018 00:46
O drama psihologico-sentimentala profunda, emotionanta traita mai intai de catre micuta Chiyo si continuata apoi de acelasi personaj devenit frumoasa gheisa Sayuri !
Un film frumos si deosebit de interesant pentru noi europenii, care ne introduce in atmosfera exotica, uneori ciudata ca obiceiuri si mentalitati specifice, dar si dramatica a traditiilor specific triste a sortii rezervate de catre societatea japoneza a primei jumatati a secolului XX, tinerelor inca copile care spre nesansa lor nativa nu s-au nascut in familii care sa faca parte cel putin din clasa de mijloc a societatii.

Drama psihologico-sentimentala a acestor copile care nu pot spera in cel mai bun caz decat sa devina inca din anii tineretii lor feciorelnice decat gheise care sa spere ca vor fi cumparate ca si pe o marfa de catre barbatii din clasa avuta a societatii atrasi nu numai de frumusetea deosebita a unora dintre ele si de talentul lor de suave dansatoare, dar si mai ales de virginitatea lor, foarte valoroasa financiar, este cu atat mai mare si practic… citeşte

alexandra_hoha pe 10 Ianuarie 2018 22:35
Este foarte frumos!! Superb!
Puțin diferit de carte,dar e ok!!!❤

dyzzi pe 20 Octombrie 2014 17:15
genial filmul. Imi pare rau ca l-am ocolit din cauza duratei sale dar merita. O poveste de viata frumoasa, de iubire, de respect si de ascultare. Mi-a placut foarte mult. Cand auzisem de el prima oara eram reticenta din cauza provenientei filmului insa se merita. Il recomand tuturor cu mult drag.
Miiku pe 02 Octombrie 2014 18:22
Frumos. Unul dintre filmele mele preferate. Deznodamantul happy face tot filmu`.
Lynna305 pe 24 Iunie 2014 15:06
Superb
Un film absolut superb, totusi, intai ar trebui citita cartea, asa se intelege filmul mult mai bine.
pisicuta1 pe 15 Ianuarie 2014 13:36
un film exceptional,o capodopera merita vazut!
cartea mult mai buna!

Tyybi1 pe 29 Noiembrie 2013 23:25
Un film plin de emotie. Cred ca e cel mai bun film pe aceasta tema din istorie. Recomand tuturor !
malina.elena pe 03 Septembrie 2013 11:59
frumos film imi place dar nu e de nota zece imi place productia foarte mult si cum joaca actori
BitterCandy pe 09 August 2013 01:05
Contrar parerilor majoritare referitoare la acest film, personal, n-am gasit motive relevante pt a considera acest film ca fiind (macar) bun. Sunt de acord ca s-a vrut punerea in scena a unei parti din cultura japoneza iar costumele si decorul sunt de apreciat, insa eu nu am vazut nimic mai mult...
Un scenariu extrem schematic, de superficial, ca si relatiile dintre personajele deloc convingatoare, relatii ce efectiv nu reusesc sa se consolideze, sa se aprofundeze mai mult pe parcursul filmului. Personal, nu m-a impresionat absolut deloc, nu mi-a transmis niciun fel de emotie, acesta fiind un motiv principal in a cataloga pozitiv un film.

iulian94 pe 08 August 2013 20:23
Un film foarte reusit si frumos care reuseste sa te captiveze din primele secunde. Nota 9
suciualice pe 05 Octombrie 2012 21:49
Parerea mea..
Cred ca e unul din putinele filme care urmareste apropoape in totalitate cartea,pe baza careia e facut,mi-a placut si dupa parerea mea ,merita vazut,pe putin spus.
Mihai2508 pe 09 Septembrie 2012 23:31
Un film foarte bun, decorurile sunt frumoase, povestea interesanta, actorii joaca foarte bine si reusesc sa transmita dincolo de ecran atmosfesra acelor vremuri, din pacate transmite un oarecare sentiment de tristete.
Madyss pe 17 Mai 2012 01:51
Un film foarte frumos si foarte emotionant... Mi-a placut foarte mult si cu siguranta o sa il trec in lista filmelor preferate!
floryss pe 20 Aprilie 2012 22:16
Fantastic filmul
Am vazut filmul de 3 ori insa am citit si cartea care este mult peste film, am citit cartea pe nerasuflate, cartea este superba si foarte usor de citit in plus ca este foarte detailata toata povestea. Merita citita cartea insa si filmul merita vazut. Recomand!!!
cosmin_kedii pe 13 Martie 2012 13:59
Ei au ales actorii pentru rolurile perfecte. Efectele vizuale sunt fantastice Vă conectaţi într-adevăr cu ceea ce se simte Chiyo
puffulette pe 02 Martie 2012 14:56
Mi-a placut foarte mult.. un film emotionant, trist, povestea e foarte buna, actrita foarte talentata.. Un film ce nu trebuie ratat
Andra144 pe 18 Februarie 2012 00:25
Capodoperă
Un film exceptional !!!!!! ,merita vazut ,sincer !!!!!!!!
MNarcis pe 15 Noiembrie 2011 08:34
Un film foarte frumos, m-a captivat din primele minute, o drama superba si emotionanta, costumele si jocul actorilor sunt exceptionale; filmul este exceptional, il recomand cu caldura.....obligatoriu de vazut macar o data!
princess1990 pe 11 Octombrie 2011 17:34
un film exceptional
un alt film care merita toate premiile Oscar!!! mi-a placut mult si l-as revedea oricand!!!
Iusti. pe 29 August 2011 11:41
Filmul este pur si simplu superb. L-as revedea oricand, fara ezitare.
Laura00 pe 28 Aprilie 2011 17:53
A fost un subiect foarte interesant,putin cam trist dar mi-a placut.
Chrisstyna pe 08 Aprilie 2011 14:00
frumos!
Mi-a placut!Merita vazut daca va atrage lumea exotica,cultura asiatica si rolul femeii in societate la acea vreme.
FuckOffn1 pe 16 Februarie 2011 04:42
foarte buna ecranizarea, chiar daca nu respecta linia romanului, dupa parerea mea filmul este cel putin la fel de interesant. decorul si regia sunt fascinante, la fel si muzica. totusi scenariul este destul de saracacios si face filmul previzibil inca de la inceput.

totusi cei ce nu inteleg cultura asiatica ar putea interpreta aceasta 'truelegend' drept o povestire cu fete de matasari, dar date cu prea mult fond de ten alb. nu este un film pentru oricine, insa pentru categoria restransa, eu recomand. 7.5.....

xerses pe 12 Februarie 2011 22:53
superba interpretare...excelenta povestea chiar daca este atat de trista...
LavyBogdy pe 04 Noiembrie 2010 10:10
Lumea iubirilor interzise
Pana si prieteniile puternice duc la invidie, nascand in adancul sufletului nostru dorinta de razbunare,nu de a lua ceea ce am pierdut ci de a provoca ceea ce ne-a provocat suferinta.
Iubirea,cel mai pur sentiment uman,este o lege interzisa intr-o lume unde femeile nu sunt mai mult decat dame de companie,unde barbatii admira nu numai frumusetea exterioara dar si gratia,splendoarea de care dau dovada femeile.
Nu intelegi multe din film daca nu ai rabdarea necesara de a privi adanc in viata personajului principal.

Jenny_pisica pe 20 August 2010 00:49
E AL 2 FILM PREFERAT !!!
O CAPODOPERA !!!
E PRIMU FILM FAZUT IN CINEMA !!!

Say_Onutza pe 12 August 2010 08:57
Superb
Cu siguranta un film suberb,nu am cuvinte sa spun cat de mult mi-a placut!!! Lumea geishelor este cu siguranta o lume fascinanta,plina de mister,astfel cum noi,romanii,nu cred ca am avut vreodata,si tocmai de aceea filmul te captiveaza si te tine in suspans pana la final...Merita vazut.Un film extraordinar.
dayanna11 pe 31 Iulie 2010 22:07
mai presus de cuvinte
o capodopera cinematografica, o poveste extraordinara de dragoste care iti va smulge cateva lacrimi, care te va implica in poveste. nu am cuvinte. bravo de mii de ori. nimeni nu ar trebui sa piarda un asemenea film.
Ammelie pe 27 Iulie 2010 16:37
Memoirs of a Geisha
Frumos film, pe tot parcursul lui am avut senzatia citirii unei carti, a intoarcerii paginilor - ceea ce a dat o nota foarte puternica de 'poveste epica' filmului. Fascinanta acea lume, a culorilor, detaliilor, abia-atingerilor, secretelor si iubirilor ascunse. Un fel despre o viata, inocenta transformandu-se in rebeliune, apoi in speranta, apoi in ambitie, apoi in durere, apoi in acceptare si in sfarsit in fericire. 7.5/10
dyenootza17 pe 13 Iulie 2010 13:25
Exceptional film!
am vazut shi yo filmul shi mi s-a parut unul fff bun...din acest film poti invata multe despre obiceiurile japoneze,aja k il recomand tuturor:X:X:X:X:X
minadi pe 10 Iulie 2010 03:20
captivant..
cotumele, machiajul, decorul, coloana sonora .. foarte bune.
un film care te lasa sa patrunzi intr-o lume interzisa si atat de fascinanta si interesanta.

isi merita cu siguranta premiile.

roxza pe 24 Iunie 2010 13:28
foarte frumos...nu am ce sa zic povestea si atitudinea actorilor...a fost geniala;)
alexcretu75 pe 20 Iunie 2010 22:42
Foarte bunfilmul.Merita vazut.Cei care nu l-au vazut sa se grabeasca.Un film extraordinar.
ofelik_cat pe 20 Iunie 2010 16:06
japonez
foarte superb filmul ! l-am vazut de 2 ori .si l-as revedea oricand... un film de drama in care este prezent sacrificiul si dragostea...merita premiile pe care le-a primit...il recomand ...
aripidezapada pe 27 Mai 2010 12:12
foarte frumos
Mi-a placut filmul, mai mult pentru cum "expune" secretele gheishelor.
Nu mi se pare chiar de dragoste, desi poate in lumea lor asa se simte.. Ea parca dezvolta mai mult o obsesie.. Oricum e consecventa, eu in locul ei as fi renuntat la sfarsit, chiar si numai pt faptul ca aruncasem batista aia in mare ;)) si ca ma prinsese cu ala.. (era regizat, dar faptul ca nu a fost chiar o poveste frumoasa parca strica..cel putin pt mine:D Dar tot m-am bucurat pt ei:D)

Parca ea e cea mai frumoasa in secventa cand asteapta, la final, cand vine el si se saruta. Imbracata si aranjata asa mi se pare cea mai deosebita. A, si cand a tinut momentul ala de reprezentatie era interesanta.

broscuta99 pe 26 Mai 2010 17:52
Un film exceptional ...in care descoperi povestile tragice care stau in spatele stralucirii .
TeodoraPreda pe 25 Mai 2010 19:26
Filmul este o reusita cinematografica,filmul merita vazut
alina-anca pe 22 Februarie 2009 20:26
de unde pot sa descarc si eu filmul gratis :d
fanciulla83 pe 07 Iunie 2008 23:07
eu am citit cartea si tin sa precizez faptul ca m-a impresionat profund....autorul descrie cu lux de amanunt si foarte explicit viata geishelor...pune foarte mare accent pe cultura si pe viata lor inainte si dupa ce devin geishe...
...filmul m-a dezamagit...mi s-a parut cam superficial, s-a pus accent mai mult pe povestea de dragoste dintre ea si presedinte, pe lupta dintre ea si cealalta geisha....
...poate e asa cum spunea cineva mai sus : ne-am obisnuit cu filmele alea lungi din 3 parti...si poate ca ma asteptam ca filmul sa fie asa...cu siguranta ar fi fost mai convingator,in 2 ore nu poti kiar evidentia toate detaliile...
...m-a impresionat in schimb faptul ca fetzele personajelor sunt exact asa cum mi le-am imaginat cand am citit cartea...

rogvaiv_bleu pe 30 iunie 2009 17:32
..cred ca a vedea filmul cu aceeasi ochi cu care ai citit cartea este foarte posibil dar ceea ce este imposibil este sa vezi acelasi lucru.Fiecare dispunem de propria noastra imaginatie,mai bogata sau mai saraca.......sa nu uitam ca regizorii si scenaristii au si ei imaginatia lor....
Carmen pe 19 Noiembrie 2006 18:15
Trebuie sa recunosc k am vazut cartea d mult insa nu am cumparato pt k am un an f incarcat si nu prea am timp d lecutrile preferate ci numai d sc pt sc:( insa aseara am vazut filmul la o colega care a citit si cartea si are si filmul...tot c pot spune este k am fost extrem d surprinsa d film si d pov...este extraordinar filmul si poti intelege si deschide o portita spre traditiile Japoniei(asta dak esti amator d a afla cat mai multe despre acea zona si despre pop)iar actorii sunt fantastici...nu pot exprima in cuv ceea c simt dupa c am vazut filmul sing lucru este k vreau sa aflu cat mai multe despre traditiile d acest gen si sper sa se mai regizeze filme d genu acesta pt k sunt f multe pers amatoare despre asa cv...c pot sa mai zic decat k va felicit pt aceasta realizare...este extraordinar!!!!!!
Lucia pe 13 Iulie 2006 23:53
Citesc cartea,care e absolut fascinanta.Nu am vrut sa vad filmul pana nu termin cartea si e grozava.E o neintelegere la mijloc,o gheisa nu e o prostituata si nici nu face sex,decat daca exista un danna care plateste f multi bani pe asta.De cele mai multe ori nu ea hotaraste cine ii va fi danna,ci stapana okiyei ...cartea vorbeste despre o traditie japoneza [si fata asta nu a ales sa devina gheisa,pur si simplu nu a avut alta solutie pt vremea in care traia]O alta specificare pe care tin sa o fac ,pt cineva care a postat mai sus,cartea a aparut dupa moartea ei,deci nu avea cum sa scrie una de raspuns.Probabil te refereai la Maytrei[!]
just_me pe 12 Iulie 2006 15:31
eu am citit cartea si va spun ca merita citita.
si filmul mi-a placut. dar mai mult cartea.cu toate ca dau 5 stelute... e bine realizat

R.D. pe 25 Iunie 2006 17:39
I-am dat foarte multe note de 10. Titlul imi spunea ceva plictisitor, dar povestea deosebita m-a prins imediat. E un subiect nemaintalnit pana acum care merita vazut.