Păreri Memoirs of a Geisha

(2005)

Memoriile unei Gheișe

Nikita pe 05 Februarie 2009 23:46
Suberb filmul!!!
Am vazut ca intreba cineva despre cartea care ii sta la baza; se numeste "Memoriile unei geishe" si este (poate surprinzator pentru unii) scrisa de un barbat, in ciuda faptului ca perspectiva narativa este a unei femei, o geisha. Autorul este Artur Golden. Merita citita cartea. O recomand cu multa caldura celor carora le-a placut filmul in special pentru spiritul sau si nu numai realizare cinematografica ce atinge aproape limitele perfectiunii.

rogvaiv_bleu pe 30 iunie 2009 17:42
...da,surprinzator ca este un barbat autorul romanului,si nu vreau sa-mi fie luata ca un afront dar traiesc cu convingerea ca un barbat are capacitatea sa DESCOPERE un asa filigran de ,sensibilitate,profunzime si puternice trairi interioare;sa APRECIEZE dar niciodata sa CREEZE.Dar cand e vorba de talent si forta creatoare...se ajunge la ARTA...si deja e alt taram.
serban_ionescu pe 16 aprilie 2018 00:53
Un film frumos si deosebit de interesant pentru noi europenii, care ne introduce in atmosfera exotica, uneori ciudata ca obiceiuri si mentalitati specifice, dar si dramatica a traditiilor specific triste a sortii rezervate de catre societatea japoneza a primei jumatati a secolului XX, tinerelor inca copile care spre nesansa lor nativa nu s-au nascut in familii care sa faca parte cel putin din clasa de mijloc a societatii. Drama psihologico-sentimentala a acestor copile care nu pot spera in cel mai bun caz decat sa devina inca din anii tineretii lor feciorelnice decat gheise care sa spere ca vor fi cumparate ca si pe o marfa de catre barbatii din clasa avuta a societatii atrasi nu numai de frumusetea deosebita a unora dintre ele si de talentul lor de suave dansatoare, dar si mai ales de virginitatea lor, foarte valoroasa financiar, este cu atat mai mare si practic aproape imposibil de suportat psihologico-sentimental, in cazul celor care au un fond genetic familial valoros in ceea ce priveste caracterul lor nativ deosebit de onest si sanatos mai ales din punct de vedere al demnitatii lor sentimentale, odata ce intra si apoi trec de pragul adolescentei, asa cum este cazul eroinei principale devenita frumoasa gheisa Sayuri. Filmul nu este lipsit nici de aspecte de invidie din ce in ce mai profunda escaladand pana la patologic in cazul gheisei Hatsumomo fata de frumoasa, ingenua (pura spiritual) eroina principala Sayuri, si nici de asa-zise situatii psihologice-limita, profund umilitoare la care este supus caracterul ei "vertical" si personalitatea ei delicata si ingenua, de catre unii barbati din clasa avuta, care doresc sa o posede, baronul insistand pana aproape de viol. Din fericire, asa cum zic eu ca "ii sta bine" unui astfel de gen de film (de fapt o ecranizare dupa un roman pare-mi-se a unui autor japonez), exista si personaje pozitive care reusesc prin bunatatea lor "sa mangaie" sufleteste pe eroina noastra facand-o sa suporte ceva mai usor umilintele si imensa ei drama sentimentala interioara. In sfarsit nu ma pot abtine sa precizez doar ca finalul reprezinta pur si simplu O ENORMA SURPRIZA ! In concluzie, acord acestui film o nota de 8,5-chiar 8,7 si implicit, prin rotunjire pozitiva 9 stele cu minus .
Anna23 pe 12 Septembrie 2011 05:26
Frumos film
Cartea este mult peste, chiar si asa merita vazut. O poveste extraordinara ;)
Mady pe 26 Ianuarie 2007 23:40
Am citit cartea si nu va pot spune decat k a fost superba,as mai citi-o de cateva ori.E fascinant sa fii introdus intr-o lume a gheiselor,o lune necunoscuta si sa-ti imaginezi personajele si locurile.Abia dupa ce am terminat de citit cartea,am vazut filmul.,care a fost de asemenea superb.A fost minunt sa vad locurile din japonia pe care mi le-am imaginat in timp ce citeam cartea,sa vad personajele din carte.Dar,cartea este mult mai complexa.Va recomand tuturor sa o cititi,pentru ca este o poveste in care drama se impleteste cu dragostea,in cele din urma dragostea pe care i-o poarte presedintelui fiind speranta care o ajuta pe Sayuri,personajul principal sa treaca peste toate lucrurile rele si sa lupte pentru ce isi doreste.Deci,cititi cartea si apoi vedeti filmul si veti fi fascinati de lumea gheiselor...
veronica210 pe 15 August 2009 15:41
de la inceputul filmului mi-a acaparat atentia. Frumos de tot
sweetangry pe 18 mai 2011 22:12
asa este...eu l-am vazut de 4 ori chiar
StefTimi pe 11 ianuarie 2012 04:07
eu de 2 ori:)inca
Button pe 14 Martie 2010 13:44
Un film absolut fantastic, genial, dar in mare parte trist!
danucu pe 05 Mai 2010 12:21
CARTEA BATE FILMUL
este un film bun, dar are discrepante fata de carte si parca mai putin farmec. scenele de dans mi s-au parut superbe.
recomand cartea pentru a intelege si mai bine personajele si felul acestora de a fi,de a gandi si de a actiona.

Milla pe 28 mai 2010 16:10
Ai dreptate, cartea e mai bună decât filmul, dar nici filmul nu este de lăsat :)
Adelyna25 pe 17 Mai 2010 12:07
foarte frumos filmul.. povestea unei gheise este mereu captivanta iar filmul stie sa arate asta.. merita toate premiile castigate .. :)
Vegetarian pe 26 Decembrie 2021 00:25
La 72 ani Mako =
La 55 ani Cary-Hiroyuki Tagawa =
48 ani Ted Levine

25.12.21

Vegetarian pe 26 decembrie 2021 00:28
Sã nu râzi de cineva , sã nu plângi pe cineva , sa nu detesti pe cineva , sã nu admiri pe cineva , ci sã întelegi . Ne definim in functie de deciziile luate . Viata este suma alegerilor noastre . Majoritatea oamenilor gasesc placere in munca lor , in familie si in speranta ca generatiile urmatoare vor intelege mai mult .
cezarika21 pe 30 Noiembrie 2013 08:12
Strania frumuseţe a unei misterioase lumi orientale
Ecranizare a romanului omonim al lui Arthur Golden, "Memoriile unei gheişe" este un film care relatează viaţa romanţată a gheişei Sayuri, începând din momentul în care a fost vândută de tatăl ei unei case de gheişe din Kyoto şi până în momentul în care îşi găseşte dragostea.

Prin intermediul acestei poveşti se face o incursiune în misterioasa lume orientală, fiind prezentate mai multe din obiceiurile specifice Japoniei precum ceremonia ceaiului, gheişele, luptele de sumo, admirarea florilor de sakura (cireş japonez), consumul de sake, teatrul kabuki şi altele. Atmosfera orientală este recreată cu minuţiozitate (filmările au avut loc în SUA), iar costumele sunt superbe. Filmul mai impresionează şi printr-o serie de imagini spectaculoase care contribuie la apropierea lumii orientale de spectatorul european sau american.

citeşte

wildinthecountry pe 1 decembrie 2013 19:11
Un film excelent La fel si review- ul tau
anda_nicole_16 pe 10 Iulie 2010 15:53
Cartea este extraordinara, iar filmul....emotionant....si....sunt fara cuvinte...Cartea este cu mult mai buna, insa si filmul este realizat destul de bine...
hungry_for_movies pe 24 August 2009 00:17
extraordinar...unde isi pun amprenta rob marshall si steven spielberg iese ceva perfect...minunat..l-am vazut odata l-as vedea si a n-a oara
alice_bluice pe 08 Mai 2010 19:49
superb
Un film de nota 10 ,eu personal l-am vizionat de 4 ori pana acum si cu siguranta il voi mai vedea .
Temptation pe 25 Noiembrie 2009 19:22
Superb film :) cartea este intradevar mult mai interesanta
BachuS30 pe 30 iulie 2010 21:02
o parere de baiat nu da nimeni? numai fete vad pe aici..superb, tra la la? hai flacai ziceti ceva sa stiu de il iau sau nu..
AdinaBC pe 10 August 2013 13:02
We create another secret world, a place only of beauty
Dorinţa, suferinţa şi aspiraţia unei copile prinsă într-un loc unde iubirea nu-şi are loc. Decorul de basm, cadoarea şi puritatea afişată de chipul unei geishe, ˝the wives of nighfall˝ dau formă unui alt tărâm, departe de civilizaţia si mentalitatea noastră, în care pătrunzi pentru cateva momente pentru a rămâne fascinat de lumea tainică a asiaticilor. Un film deosebit!
rogvaiv_bleu pe 30 Iunie 2009 17:59
gustul dulce amarui al fascinatiei...
Este un film complet care,din punctul meu de vedere,ca privitor a atins destule teme in contextul unei civilizatii si culturi diferite de a noastra.Contrastul dintre civilizatii este izbitor atunci cand apar americanii,in film realizat ce-i drept mai cu graba dar cum mai spuneam :poti citi cartea si vedea filmul cu aceeasi ochi dar cu siguranta nu vei gasi aceleasi lucruri,in film intervine imaginatia multor altor "intrusi"care cu siguranta te vor dezamagi.Fetelor vi-l recomand,este un excelent abecedar nu pentru a deveni o "parasuta"ci o femeie adevarata.Merita vazut!...ca si "Frumoasa Venetiana "pentru a putea face o paralela intre continente pe aceeasi tema.
Rihanna pe 24 August 2009 11:25
Suzuka Ohgo, mica copila de 9 ani Chiyo vanduta pentru a deveni gheisa si Ziyi Zhang , tanara gheisa Sayuri , (detinatoarea Best Performance by an Actress in a Leading Role la Bafta Film Award) au facut din acest film, un film de interpretare extraordinara a unei gheise, o femeie cu o pregatire foarte solida in diverse arte, cum ar fi dansurile traditionale japoneze, cantece, cantatul la diverse intrumente - de exemplu shimasen, aranjamente florale, ceremonia servirii ceaiului, servirea manierata a alcoolului si multe altele. Pentru o anumita suma de bani, geisha are misiunea de a distra invitatii unei petreceri cu jocuri, muzica, dans sau doar simpla conversatie. Principala activitate a ei este deci sa-si faca clientii fericiti. Pentru un strain, aceste cuvinte ar duce catre o singura concluzie: prostituata. Nici vorba! Contrar a ceea ce un non-japonez ar putea crede, o geisha nu este… citeşte
madalinaXD pe 03 Ianuarie 2012 19:27
unul din filmele mele preferate...un film care te tine in suspans pana in ultima clipa...are multe mesaje care le transmite....nu ai cum sa te plictisesti cand te uiti la el....il recomand tuturor:D
PeterDi pe 26 Noiembrie 2011 05:44
Este un film excepţional! Îl recomand din toată inima şi băieţilor.
mimi pe 06 Martie 2007 21:47
Slabut. Ma asteptam la o poveste care sa te subjuge. Costumele si machiajul cred ca fac tot filmul. In orice caz, nu m-am asteptat sa aiba un final fericit, asiaticii sunt melodramatici in filmele lor (vezi:tigru si dragon si altele care nu-mi vin acum in minte).
bizonul pe 7 august 2013 06:45
Eu i-ti dau un plus ptr. ca o sa vezi, la idioteniile Indiene multi "cinefili" ridica in slavi acest gen de filme. Asa ca nu te supara pe cei cu gusturi ieftene ptr. ghiese si pe minusurile lor.
Dinca Alina pe 14 Februarie 2009 23:08
mi-a placut foarte mult filmu, idee mi se pare geniala. Iar actrita in rolul principala nota 10 cu felicitari. cred ca este unul din cele mai bune filme pe care le-am vazut:) Super tare:)
mihaela rosu pe 09 Octombrie 2006 19:35
Super film.Merita vazut nu o data, de mai multe ori.Prin astfel de filme invatam despre cultura altor popoare.O idee buna ar fi daca profesorii ar folosi vizionarea anumitor filme de catre elevi -cu tema- si ar face comentarii la urmatoarea ora de curs. Sunt convinsa ca ar invata mult mai multe din vizionarea filmului decat sa citeasaca plictisit din cartea de istorie.Cat despre acest film.... extraordinar.
Anterior vizionari nu stiam precis ce inseamna o geisha.MERITA VAZUT.

anutza pe 23 August 2006 09:43
e cel mai tare film pe care l-am vazut vreodata!! si a intrebat cineva cumse numeste cartea..pai tot memoriile unei gheise..amcitit-o si este la fel de interesanta ca si filmul
Radu Alina pe 21 August 2006 12:29
cartea e super-marfa....si filmu...da nu e asa bine realizat....oricum e o capodopera....bravo
denise pe 18 August 2006 15:03
voi nu intelegeti ca sayuri si memoriile ei sunt complet inventate?? scrie in carte la pag 501...
denise pe 18 August 2006 14:56
eu am citit cartea dar filmul nu l-am vazut si de abea astept sa-l vad. cartea mi s-a parut f. frumoasa. multi dintre cei care au vazut filmul dar nu au citit cartea au niste pareri f diferite de adevar. cineva a zis ca povestea e reala.. desi nu e deloc adevarat.. ea fiind complet inventata. in fine, e foarte tare!
Silvia pe 16 August 2006 10:48
Este cel mai tare film p kre l-am vazut si krtea este mai mult dekt superba.Merita cele 3 PREMII OSKR p kre le-a primit,iar filmul nu este o tampenie f bine realizata!
mega-fan pe 05 August 2006 13:34
E cel mai bun film p care l-am vazut dupa seria Harry Potter!Cartea este si ea foarte buna.Arata viata unor fete vandute de mici si nu promoveaza sexul si violenta cum fac alte filme considerate extraordinare.In final:mi se pare un film impresionat,care capteaza atentia celui care il vizioneaza si care incearca sa educe populatia aratand ca gheisele nu sunt tot una cu prostituatele,cum cred majoritatea!
bodo_jigsaw pe 25 Aprilie 2006 18:10
filmul e o prostie din punct de vedere artistic....geisha nu e ceea ce reprezinta in film...dar e foarte bine realizat
Rob Marshall are niste unghiuri extraordinare de filmat (super realizarea)....dar scenariul e de nota 5-6

krisscrissy pe 21 Noiembrie 2011 16:03
mia placut foarte tare filmul, superb, il recomand din toata inima
DragonMaster pe 22 Septembrie 2011 12:22
Obligatoriu de vazut
A fost un film genial cu un decor fantastic si o poveste unica care a reusit sa ma tina atent pe toata durata filmului.Recomand acest film cu caldura iar nota oferita este 9.
MIV pe 25 August 2011 02:50
Un film frumos, emotionant.. Cu siguranta, merita vazut!
danymury pe 30 Aprilie 2011 00:48
dupa mine o adevarata capodopera...mi-a placut absolut tot la filmu acesta
apropo.de.anda pe 06 Mai 2010 10:03
:D
doar este despre japonia>:D< ar fi frumos sa se faca mai multe filme pe tema japonia sau gheishe...buna treaba:)
georgy_pav pe 29 Aprilie 2010 18:28
un film care lasa multe mesaje pentru noi fetele.... ce inseamna sacrificiul, dragostea adevarata care te sfarama, relatiile dintre oameni
roxana.ver pe 30 Ianuarie 2010 12:44
o viata,o arta.
protagonista cu ochii ca marea este o actrita talentata;))
filmul este placut.

Lecsisor pe 02 Ianuarie 2010 20:06
E bun! Mi-a placut foarte mult povestea. Rob Marshall si Steven Spielberg fac intotdeauna o treaba exceptionala si demonstreaza de fiecare data ca daca filmul are actori buni e degeaba! Povestea trebuie inteleasa perfect pt ca ea face filmul!
Zuza pe 02 Octombrie 2009 22:03
O cultura fabuloasa, o societate diforma pana la fascinatie unde totul are alt inteles decat cel aparent...Cu cat esti mai european, cu atat te imbata mai mult viziunea.Nu stiu daca m-a captivat filmul in sine sau ideea.Oricum, ramane un memento...
lorenna pe 22 Iulie 2009 17:39
capodopera...........................chiar a fost un film exceptional
si actori au fost foarte buni

..::Drinni^^ pe 20 Februarie 2009 21:16
filmul este extraordinar. :X:X:X:X:X:X am ramas fara cuvinte.I i place la nebunie,cu exceptzia unor mici secventze:si acelea sunt in care fac s*x...ma scuzatzi dar nu imi place kestia asta...dar este extraordinar ii ofer nota MAXIMA :X:X:X:X:X:X:X:X:X
aalichyaa pe 20 Februarie 2009 16:06
da, un film bun...merita vazut...o poveste de dragoste care se implineste abia la sfarsit...plus ce inseamna a fi gheisa...ceva diferit de prostituata...mi-a placut
mihaela popescu pe 15 Februarie 2009 21:42
Daca as fi profesoara la liceu as recomanda adolescentilor sa vada acest film.Ar vedea ce inseamna dragostea adevarata.Dragostea inseamna sa-ti dedici toata viata unei singure persoane,tot ce faci sa fie in legatura cu si pt ea.Super film,super actori,bine regizat.
Mariana pe 15 Februarie 2009 14:30
Este un film de nota 10,care arata istoria gheisei,care este o artista care isi refuza iubirea.Daca filmul nu a primit critici de la regizori foarte specializati in ce-a ce fac,atunci scuze ca zic nimeni nu poate critica acest film doar asa caci i-a veni lui in cap sa faca asa.P.S:daca tot criticati filmul faceti-l voi mai bun,si daca critici nu au nimic de comentat atunci puteti critica si voi precum specialisti
soso_ms pe 15 Februarie 2009 00:51
desi nu sunt un fan al filmelor despre culturile asiatice, trebuie sa recunosc ca acest film este unul dintre cele mai bune vazute de mine in ultima vreme.
captivant...emotionant...super costume...soundtrack genial...poveste si subiect original si nemaipreventat in filme
filmul ''ma obliga'' citesc si cartea

RECOMAND cu caldura acest filme, aceasta capodopera!!!
din partea mea 5 stele +

yo_lory pe 15 Februarie 2009 00:24
e extraordinar filmul .. m`a impresionat .. iar la sfarsit am si plans :) ... nu credeam k o sa`mi placa asa mult ;))
corina pe 31 Ianuarie 2009 01:06
cartea este o adevarata lectie de cultura japoneza cu toate detaliile, este fascinanta ,filmul este bine realizat iar actori sunt foarte buni inveti ceva in plus din aceasta carte.
Simina pe 10 Decembrie 2008 16:41
Un film foarte bun dupa parerea mea, merita vazut.
Catia Boestean pe 09 Martie 2008 00:35
Extraordinar!!!!!!!!!!Sa nu exagerez,cred ca am vazut filmul de 20-25 de ori,si vreau sa zic ca de fiecare data descoper ceva nou.Asta da film!!!
daniela c pe 08 Ianuarie 2008 22:16
super film.n-am mai vzt d mult un film asa frumos.oricum,e altcv fata d filmele kre sunt acum p marile ecrane.
White_flower pe 06 Ianuarie 2008 14:15
mi-a plakut foarte tare filmu, merita privit
c.m. pe 20 Decembrie 2007 10:14
frumos filmul, dar mult mai impresionata este cartea