Păreri Life of Pi

(2012)

Viața lui Pi

ciprian34 pe 15 Februarie 2013 19:49
Un film in care vedem cat de mult conteaza relatia om-Dumnezeu-natura,m-a impresionat curajul acelui baiat si relatia dintre el si tigrul bengalez
marriagioana pe 07 Ianuarie 2016 02:40
Capodopera !
Un film exceptional. O poveste foarte interesanta si complexa. M-au captivat peisajele, efectele si jocul actorilor. Trebuie vazut. Este cel mai bun film din 2012 din punctul meu de vedere.
XShadowX pe 23 Ianuarie 2015 12:09
CAPODOPERA CINEMATOGRAFICA
Un film de oscar dupa o carte buna rau ! Ang Lee este de urmarit
omucuvaloare pe 20 August 2014 20:01
Rippa pe 23 Februarie 2014 17:26
Abea astept sa vad acest film..mai ales ca joaca unul din actorii mei preferati (Colin Farrell) plotul filmului mi se pare interesant iar distributia este pe masura,filmul mi se pare asemanator cu ''Kate & Leopold''. Sper ca va fii un film bun si ca nu va dezamagii ''fanii'' nu l-am vazut pe will smith in trailer..p
lili22 pe 01 Ianuarie 2014 10:20
ma asteptam la mai mult
O poveste interesanta, bine interpretata, dar animalele acelea realizate pe calculator...nu cred ca as vedea filmul a doua oara.
DaniMar pe 29 Decembrie 2013 19:03
In cazul de fata nu trebuie sa ai eruditia d-lui Mihnea Columbeanu sa-ti placa filmul(poate doar pt.un comentariu pertinent)Filmul e atat de bun tocmai pentru ca il percepi mai mult cu inima decat cu mintea.E ca o piesa muzicala cantata intr-o alta limba dar pe care o intelegi perfect.
smile_jasmine pe 24 Noiembrie 2013 22:25
Nu pot sa cred !!! Suberb , GENIAL !!!
Deci e prea genial :) l-am vazut la Tv , dupa care am deschis rpd calculatorul si am cautat filmul , am ajuns aici :) si acum povestesc , vreau sa-l vad din nou :D
Kuhaylan pe 09 Noiembrie 2013 20:55
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
GALACTICUS pe 21 Octombrie 2013 23:40
Uimitor film
Initial eram sceptic fata de acest film.Astazi l-am vazut si m-a impresionat foarte mult.Nu pot sa descriu in cuvinte cate sentimente am simtit privind acest film insa pot spune ca mi-a atins coarda sufletului si nu am rezistat fara sa vars ceva lacrimi.IL RECOMAND tuturor cinefililor care chiar se pricep la filme,
alina_dllkee pe 20 Octombrie 2013 19:52
Un film excelent...trebuie vazut....un film care nte face sa razi de multe ori si uneori sa plangi...merita nota 10
alex_il_fenomeno pe 17 Septembrie 2013 01:31
Un film cu o puternica tenta filosofica, o productie care vrea sa spuna ca faptele sunt uneori mai presus de orice cuvinte, demonstrand si ca omul poate realiza orice atunci cand intra in prim-plan determinarea, oferind de asemenea si un spirit de acomodare deosebit, depasind orice problema, productia de fata venind cu imagini ce pot fi luate ad-literam sau metaforic, piedici de orice fel si in cele mai neasteptate locuri, chiar si in cele care par un Paradis veritabil... Iar mai presus de toate, tronand prietenia, sau mai bine spus relatia ciudata stabilita intre doua fiinta din medii total diferite...Am ramas placut impresionat si de tehnica in care a fost gandit filmul, acela de povestire, aici atmosfera, tensiunea si ritmul fiind la fel de puternice ca si cum totul se derula pe moment. As minti daca nu am ramas surprins de acest film, lasandu-mi la urma si o urma de tristete.
doomlol96 pe 03 Septembrie 2013 03:16
capodopera!
pararea mea,o capodopera totala! aproape ca ma bufnit plansul la final,actorul acela de 16,17 ani sau cat o avea este prea bun !!
ADBadea pe 26 Iulie 2013 09:19
Ce mi-a placut la filmul asta a fost peisajele si efectele. De aceea am si vrut sa vad filmul, stiam ca nu o sa ma uimeasca cu altceva. Prima jumatate de ora m-a plictisit cu religia, o bila neagra din partea mea - bila mare. Si s-a pus accent pe religie in film, ceea ce mareste bila neagra. Si faza aia cu tigrul... cand omoara capra si o trage prin gratarul ala de 10 cm.... cea mai ipocrita faza, m-am asteptat la asta, asa ca nu o sa ma plang prea mult. Povestea a fost si ea interesanta si la sfarsit m-a cam derutat un pic, ceea ce mi s-a parut interesant, pacat ca nu au fost prea multe lucruri interesante la filmul asta, si totusi destule, incat sa-ti pierzi timpul cu el, cel putin pentru acele imagini foarte frumoase. Merita riscul.
narcisson pe 4 august 2013 02:02
Ai pierdut esenta filmului, efectele speciale au fost cea mai putin spectaculoasa parte din el. Mesajul care se poate desprinde, acela este cel mai important! :)
mihaela_82 pe 11 Iulie 2013 12:16
Doar ce am terminat de vazut filmul si sunt sigura ca ma va urmari mult timp de acum incolo. O poveste despre credinta si supravietuire. Finalul e de vis...
AlineziaBumfi pe 03 Iunie 2013 10:12
Capodopera!
Filmul a fost excelent! L-am vazut acum cateva zile si am ramas foarte surprins atat de peisaje si efecte speciale, cat si de povestea in sine si prestatia lui Suraj Sharma! Foarte frumos! Scena in care se scufunda vaporul seamana putin cu Titanic, deci o capodopera.
NOTA MEA este 10. :)

doinitsaandronic pe 12 Mai 2013 11:44
Filmul asta e capodopera, am ramas cu gura cascata, e unul dintre filmele mele preferate si merita toate premiile!
Melanii1999 pe 28 Aprilie 2013 19:38
Parti bune: poveste frumosa
efecte grozave
trebuie neaparat vazut in 3d felicitati ingrijitorilor care au avut grija ca animalele sa arate grozav

Parti rele:adolescentul Pi prea ingrozit pentru rol ,mai salbatic ca tirgul :)

tony_mondyalu pe 17 Aprilie 2013 02:51
povestea in sine e una frumoasa si cu un final fericit insa...nu a reusit sa ma surprinda nicidecum, ii lipseste ceva ca sa fie o capodopera de film, eu cred ca a primit multe premii pentru povestea in sine si nu pentru punerea ei pe micile ecrane, pacat...ma asteptam la ceva mult mai bun....
sandily pe 15 Aprilie 2013 07:47
remarcabil
In sfarsit, un film adevarat. Unul din cele mai bune filme vizionate de mine. Recomand celor care nu l-au vazut sa-si faca timp sa-l vada.
Angelli pe 04 Aprilie 2013 15:29
Un film excelent
Un film extraordinar, de vazut la cinema, in 3D. Eu l-am vazut de 3 ori si l-as mai vedea o data. Din punctul meu de vedere este o capodopera: nota 10!
IoanCi pe 27 Martie 2013 22:23
De mult nu am mai vaut un film cu asa efecte speciale ,chiar si-a merita premiul oscar pentru imagine . Povestea dupa care se desfasoara actiune te tine captiv in lumea filmului pe toata durata a celor 120 minute . Sfarsitul filmului te face sa te gandesti si la cealalta varianta zisa de Pi Patel . Imi pare rau ca am fost sa-l vad asa tarziu in cinema si recomand sa fie vazut doar la cinema >
straker812 pe 17 Martie 2013 11:37
curios
cum se numesc animalele acelea de pe insula,pe care le da la o parte pi cand merge sa inoate in lac ? secventele sunt dupa 1 ora si 37 de minute
Angelli pe 4 aprilie 2013 15:43
Suricate :)
Gavriz pe 13 Martie 2013 21:10
Este foarte frumos.Mie mi-a placut si ar cam rebui sa apreciati orice film chiar daca nu este atat de fain. Regizorii s-au chinuit sa va faca pe plac macar umpic,sa fie cat de cat frumos. Este in 3D si super. Merita vazut.
Infinity pe 10 Martie 2013 02:51
Life of Pi (2012)
Unul dintre cele mai bune filme ala anului 2012. O opera de arta. O tema despre supravietuire si convietuire. O adevarata aventura in care peisajele si efectele speciale pur si simplu te uimesc. Te las cu gura cascata. Un film cum rar ne este dat sa vedem. Totul este frumos la acest film: povestea, scenariul, jocul actoricesc, coloana sonora, efectele... Sa tot avem parte de astfel de ecranizari. Nota 10.
iulianrosu pe 10 Martie 2013 00:06
Un film exceptional
Un film extraordinar. Initial tot ezitam sa-l vad, dar pana la urma am decis sa-i dau o sansa...acum nu regret nici o secunda petrecuta uitandu-ma la acest film. Eu consider ca merita sa castige la Oscar prmiul pentru cel mai bun film.

Cred ca voi cumpara si cartea.

ziptor pe 08 Martie 2013 15:54
Acesta e al doilea film la care mi-au dat lacrimile la sfarsit.
Primul a fost "Marley & Me" chiar daca nu e acelasi subiect, drama acestuia se pot compara, un om si un animal de la inceput pana la sfarsit.
Recomand.

Postmodern pe 04 Martie 2013 02:49
Life of Pi - o parabola fondanta | Postmodern
[...] povestea lui Piscine Molitor Patel,  personajul principal din cartea şi filmul  Life of Pi. Afirmaţia este cât se poate de valabilă în privinţa cărţii, captivantă prin [...] citeşte
deadlord pe 03 Martie 2013 18:20
Acesta este unul din acele filme care te face sa spui ''wow''. Un film incredibil de bun si chiar nu pot sami dau seama cum de nu a luat Oscarul pentru cel mai bun film, chiar il merita, nu ca Argo nu l-ar merita dar acest film este mult mai bun decat Argo. Filmul are momente pline de emotie dar si momente fascinante si pline de suspans. O poveste superba ce chiar mi-a trezit interesul de a citi cartea. Un film incredibil !!!
Allexander pe 02 Martie 2013 22:43
Interesanta ecranizarea, mi`a placut, efectele au fost pe masura celor descrise in carte. pot spune in schimb ca am fost mai mult fascinat de carte.
Danutss pe 02 Martie 2013 12:29
Un film emotionant, bine structurat, cu multe semnificatii! Richard Parker si Pi sunt magistrali! Si da, pana la urma capatul cautarilor transecendentului tine de credinta! Recomand acest film, daca nu o sa va placa sa ma injurati! :d
body3DevinA pe 02 Martie 2013 12:14
4 Premii Oscar/11 Nominalizari
O poveste incredibila despre viata, Dumnezeu si animale, isi merita cele 4 premii Oscar si cele 11 Nominalizari, efectele vizuale sunt incredibile, tigrul acela fiind un efect vizual... Merita vazut acest film, este printre cele mai bune ale anului 2012. Vizionare placuta !!!
flopozippo pe 02 Martie 2013 09:38
Este o realizare cinematografica impresionanta, o poveste captivanta despre supravietuire, viata, iubire si Dumnezeu. Chiar daca tehnica moderna ii permite regizorului multe "artificii" cu efecte speciale, mesajul ramane acelasi, viata fara Dumnezeu nu poate sa existe. Este un film de Oscar foarte valoros, iar pentru a va convinge, nu trebuie decat sa-l vizionati. Il recomand.
andyy pe 27 Februarie 2013 01:16
Foarte bun filmul, foarte bine realizat si pus excelent in imagini care creeaza decorul perfect pentru un film de aventura. Mi-a placut si finalul care dintr-o data, te scoate din linistea aparenta si te face sa iti imaginezi si cealalta varianta a filmului care da si un plus de dramatism acestuia. Merita vazut.
Sweet_Samyra pe 26 Februarie 2013 20:58
Filmul a fost mult mai bun decat m-am asteptat ! Din descriere mi s-a parut a fi un film banal dar m-a surprins placut. Merita vazut.
nicoux pe 25 Februarie 2013 10:46
O poveste minunata transpusa in lungmetraj si cred eu ca pentru o categorie de audienta de varsta mai mica , putea fi foarte bine si desen animat.
AndreBlack pe 23 Februarie 2013 17:13
Foarte bun filmul . Este perfect realizat . Sper sa castige ceva la Oscar . Merita neaparat vazut , este o experienta vizuala uimitoare .
Mihai2508 pe 15 Februarie 2013 16:33
Un film interesant !
Un film exceptional, cu o poveste foarte bine gandita si emotionanta... Un film ce imprezioneaza prin peisajele superbe, efectele speciale foarte bune, si in mod special prin relatia dintre tigru si Pi, care la inceput este una tensionata legata de instinctul de supravietuire... ajunge ca in final sa fie una de respect reciproc. Filmul este mult mai complex decat pare la prima vedere, poate parea cam lung... dar merita vizionat.
FlorinMovieFreak pe 05 Februarie 2013 20:34
Mowgli al generatiei 3D
Nu-i doar o poveste, este un basm frumos, care iti impresioneaza ochii, mintea si-ti fura sufletul!
Thoughts about nothing… pe 28 Ianuarie 2013 23:41
Colorata viata a lui Pi
Above all: don’t lose hope. Viata lui Pi. Un film frumos. Un film colorat si plin de viata. Un film care m-a incantat de la primele imagini si pana la ultimele cuvinte. Un film care te ia cu el in adancuri si iti rasuceste gandurile pe toate partile pana ajungi sa crezi in incredibil. Povestea [...] citeşte
naski2000 pe 27 Ianuarie 2013 17:46
Un film bun
Cam atat am de spus despre el : un film bun. Interesanta ideea de a pune in acelasi vas un om si o fiara...............
Filme, cărţi, optimism. pe 22 Ianuarie 2013 21:32
Life of Pi (2012)
Știți cât de mult mi-a plăcut cartea dintr-o postare anterioară și veți vedea cât de mult îmi place filmul ăsta atunci când vă voi spune că ecranizarea este pe măsura romanului. Sunt redate principalele scene din carte, deși aș mai fi adăugat scena dialogului dintre orbi, care este de un umor superb, dar poate că [...] citeşte
improv3 pe 19 Ianuarie 2013 22:32
da...bun
Tocmai ce s-a terminat filmul cam de vreo 15 minute, inca ma mai gandesc la tigru...un film bun, o poveste exceptionala, merita vazut!
adi_ramses pe 11 Martie 2013 11:38
In opinia mea e cel mai bun film al anului de pana acum. Impresionanta povestea si efectele. Un film emotionant ce merita vazut.
deya2103 pe 03 Martie 2013 22:54
Nu este ceea ce se doreste a fi, nu merita atatea premii, efectele speciale sunt dezastuoase, mesajul este superficial, film de consum, ca multe altele!
eko pe 02 Martie 2013 07:53
Voi care poveste o preferati ?
In sfarsit am vazut Life of Pi si pot spune ca timp de 2 ore am ramas lipit de monitor , absolut incredibile peisajele si imaginatia efectelor speciale mai ales tigrul , scenariul este scris superb iar regia de nota 10 . Filmul este pur si simplu incredibil nu mai pot gasi cuvinte de lauda , suta la suta trebuia sa ia Oscar-ul pentru cel mai bun film si Suraj Sharma (Pi) ar fi trebuit nominalizat la Oscar. Acest film nu trebuie ratat de nimeni si ii dau din toata inima nota 10+.
Danyenglish pe 02 Martie 2013 00:24
Extraordinar
Filmul este superb,toate incercarile prin care trece Pi transpuse in film intr-un mod nemaipomenit si felul in care face referire la credinta este minunat,recomand filmul tuturor indiferent de gen
Sorin87 pe 28 Februarie 2013 21:31
Life of Pi
Nu degeaba a fost nominalizat la Oscar de 7 ori, merita vazut filmul are o poveste fascinanta.nota 10
catasmile17 pe 20 Februarie 2013 21:45
O ecranizare superba. Imagini de iti taie respiratie. Efecte speciale de mare calitate. O poveste care merita vazuta.
Magistrate pe 15 Februarie 2013 01:05
magic
Un film care m-a lasat "masca"...este foarte captivant si chiar il recomant tuturor celor care au o minte oarecum mai matura ca sa poata sa urmareasca acest film....nota 10 din partea mea :)..cheers
Go 1 2 3 4

Film - Life of Pi