Păreri Life of Pi

(2012)

Viața lui Pi

gladiatorul pe 24 Februarie 2013 23:45
dupa mine filmul ii foarte bun cu mici dar grosolane scapari: in primul rand in momentul cand pica prima data din barca si vede prima data ca intr-o oglinda vaporul hainele se miscau pe el ca si cum ar fi uscate , pt cine o fost ud macar odata stie ca hainele sunt lipite de corp.Doi la mana: de unde muste in barca mai ales dupa ce barca o fost maturata in toate partile? Trei la mana un tigru mai ciudat in miscari nu prea vezi prea molatec cand nu trebuie(cand ii in apa si Pi trage pluta imporvizata pe barca.., cand ii prea dresat de zici ca ii pisica de curte..Tgirul al un moment dat mananca un soarece dar nu manannca zebra.Comparatiile cu Rbonson Crusoe dupa mine mi s epar cam deplasata sau cu filmul Cast Away.Filmul ca si cartea ii o alegorie, o poveste plina de simboluri nimic nu trebuie luat ad-literam din povestea aia dar oricum ar fi fost puteau sa fie mai atenti..
Mihaita19 pe 21 Februarie 2013 19:55
Spectacol pentru ochi...
Fabulos, nu stiu ce cuvinte de lauda i se cuvin filmului, ca as putea insiruii jumatate din dex :)) . M-a impresionat total, sincer nu ma asteptam sa fie asa bun (bun ma asteptam sa fie, da' nici chiar asa) .
Grafic e facut excelent, am citit ca tigrul e facut in totalitate pe calculator, da' nu a fost un moment in care sa mi se para ca nu e real. Curios e ca are si faze comice "pe ici pe colo" , momente tensionate desi jumatate din film se desfasoara pe o barca alaturi de un tigru.

Obligatoriu de vazut.

DragonMaster pe 29 Ianuarie 2013 10:38
Efecte vizuale de exceptie
Este un film ce a primit multe nominalizari si are sansa sa primeasca si cateva Oscaruri deoarece este unul din cele mai bune filme ale anului 2012 iar punctele forte al acestui film sunt:scenariul,coloana sonora,efectele vizuale.Nu este un film simplu pe care sa il inteleaga toata lumea si sa il placa dar transmite un mesaj puternic si este prezent si simbolul.Ofer nota 8 acestui film pe care il recomand.
Theodor2011 pe 24 februarie 2013 12:41
Bine zis!
Xsky pe 26 Ianuarie 2013 01:24
Insfarsit un film in care vezi altceva un alt subiect decat in majoritatea filmelor : adica raul poate fii cateodata necesar altfel nu ne-am cunoaste pe noi...sau limitele la care suntem dispusi sa ajungem intr-o situatie grea...E de vazut .
madalinaXD pe 22 Ianuarie 2013 17:28
Splendid
Life of Pi m-a lasat uimita si incantata...un film care merita cu sinceritate nota 10 si toate premile obtinute,un film cu detoate:dragostea fata de un animal,aventura,drama ba chiar si comedie...regizorul a avut o idee splendida cu acest film:X...iar finalul e semnificativ:"alege tu povestea pe care o crezi"
razsax pe 22 Ianuarie 2013 10:49
Inca o data, daca mai era nevoie sa o spun, computerul face minuni!
Sub bagheta magicianului Ang Lee, plasticul se contopeste cu filosofia si prinde viata chiar in afara ecranului. Ia inchipuiti-va cum se vede 3D!

GALD pe 21 Ianuarie 2013 10:38
Credinta si dedicarea pentru altii te tine treaz
Imaginatia este subjugata in imagini ce putini credeau ca pot fi alese.
Povestea curge in paralel cu reflexiile despre viata, Dumnezeu si in comuniune cu regnul animal - chiar din varful lantului trofic - in imprejurari tragice si extreme.
Alegerea povestii - fantastice sau nu - va apartine.

dickstone pe 12 Ianuarie 2013 19:58
Eu am avut asteptari foarte mari la adresa acestui film si pot sa spun ca , in mare parte ,Life of Pi nu m-a dezamagit.A avut din plin imagini frumoase , dar si multe pilde de urmat.Probabil cea mai importanta este relatia dintre Pi si tigrul bengalez , iar la final ne arata ca pana la urma tigrul ramane animal si pleaca mai departe in jungla. Nota finala: 8
chrystynicab pe 04 Ianuarie 2013 23:22
Este un film ce merita vazut. Parca e altceva. Pe tot parcursul filmului, actiunea te tine cu sufletul la gura. O poveste cu multe invataminte.
viktor27oct pe 30 ianuarie 2013 23:12
really?
_xXx_ pe 09 Mai 2013 14:17
Plictisitor
Daca cele 2 filme ("Brokeback Mountain" si "Tigru şi dragon") ale regizorului au fost exceptionale.....pe mine acest film ...m-a dezamagit total! In afara de ... sa zicem...mesajul religios (interesant...de altfel)...filmul a fost extrem de plictisitor...si fara noima!
Este strict parerea mea...vis-a-vis de acest film! :) ...iar in ce priveste comparatiile cu "Cast Away"....sunt excluse! Naufragiatul...spre deosebire de acesta...a fost capodopera!

Toate cele bune!

MNarcis pe 02 Februarie 2013 19:06
Despre relatia ''Mata-Om''.
Efectele vizuale sunt senzationale, spectaculoase (m-au impresionat enorm, cu mult peste efectele vizuale din ''The Avengers'' sau ''The Hobbit'' cel putin pt mn personal). Filmul filozofeaza putin despre mitul suprem (Dumnezeu), insa intr-un mod foarte bun (cu explicati, argumentati mai mult sau mai putin logice), finalul este foarte bun, te face sa crezi in magie (sa alegi magia, supranaturalul, chiar daca nu reflecta realitatea), filmul are suspans, captiveaza, emotioneaza (sunt vreo 3 momente foarte emotionante) iar ''pisicuta'' este foarte bn realizata, foarte reala (impresioneaza din nou)..................merita vizionat macar o data in viata!
Jigorugu pe 30 Ianuarie 2013 16:20
Un film de nota 9/10 (per total ) , dar nu pot sa imi sterg din minte scena cu capra trasa de tigru printre niste gratii de 10 cm :))
xerses pe 07 Ianuarie 2013 21:41
Mi-a placut.este incredibil cum un om a putut sta pe mare atata timp in compania unui tigru.
MissBlossom01 pe 8 ianuarie 2013 21:28
"in compania unui tigru" daca crezi prima poveste care dupa mine este o metafora. Cele doua povesti reprezinta religia vs existentialism. Tigrul care nu s-a uitat nici macar o data inapoi este partea aceea a personalitatii lui Pi pe care a trebuit sa o adopte in situatia aceea speciala si de la care si-a luat ramas bun dupa ce a fost salvat fara ca nici macar sa se uite in urma. Superba prima poveste oricum ar fi.
RaMy_SmIlE pe 16 Februarie 2013 23:00
splendid!! :*:*
deci,eu cand am vazut filmul am plans si nu ma mai opream...este un film ce merita vazut :( te face sa te gandesti si te apuca plansul ..
Redy pe 22 Decembrie 2012 23:49
De departe cel mai bun 3D de la Avatar incoace. Efectele speciale au fost fantastice. M-a dezamagit un pic la final cand a incercat sa explice in text tot filmul dar nu atat de mult incat sa imi schimbe parerea despe film pana la acel moment. Interpretarea filmului ramane la latitudinea fiecaruia dar ma bucur ca cineva a putut scrie si pune in film lucrurile pe care le simt si eu ca fiind adevarate, tangibile si pana la urma, de inteles.
trcoski pe 28 Decembrie 2012 18:19
il recomand
un film magnific in care aventura este doar o parte din acest film care este combinat cu religie si dragostea fata de animale in acelasi timp
DanielAnghel pe 06 Decembrie 2012 16:20
La deschiderea oficială a cinematografiei Sergiu Nicolaescu din Târgu Jiu va avea loc avanpremiera filmului Life of Pi 3D, întrarea este gratuită.
Pavel.F pe 29 Iulie 2012 17:50
cartea a fost foarte buna dupa parerea mea..sper sa fie un film bun am incredere in regizor..
neotrin pe 02 Mai 2012 18:05
de vazut !!!!
Suna interesant si parca vad ca o sa fac ai sai "parinti" o ditamai SAGA care nu o sa mai aiba aclasi farmec inca de la a doua parte :( kiar si asa abia astept sa vad cum o sa fie.
user-60f2feff7f352 pe 31 August 2022 16:26
Suraj Sharma, Pi din barcă, a avut cel mai greu rol.
Felicitări și regizorului, cameramanului, și dresorului.

d.a.n.

Smrs pe 29 Decembrie 2021 00:33
Este adevărat că filmul impresionează prin imaginile senzaționale, genul acela de panoramă care atinge ultimul nivel de credibilitate înainte de a deveni SF. Viața lui Pi Patel s-a desfășurat permanent în mijlocul frumuseții naturale și al înțelesului primordial al lucrurilor, când natura, fauna și omul colaborau. Relația tânărului cu animalele tatălui său are o derulare credibilă, instinctuală, fără a se forța cu prietenii puerile și animale vorbitoare, cum m-aș fi așteptat pe alocuri. Pe de altă parte, lupta aceasta de supraviețuire pe mare, care obligă la un pact tacit și consimțit între om și animelele sălbatice, nu se desfășoară deloc atât de dramatic pe cât ne-am aștepta, chiar dacă intenția și elementele prezente ar fi îndreptat către acea direcție. Personal, mi se pare imensă nota generală primită de acest film, care nu stă… citeşte
raresbarbu.xyz pe 15 Noiembrie 2021 15:18
Comentariu publicat in articolul "7 filme impresionante adaptate după cărți în ultimii 10 ani"

Life of Pi este povestea unui tânăr pe nume Pi, care în urma unui dezastru în largul mării, plutește în derivă într-o barcă de salvare alături de Richard Parker, un tigru Bengalez. Pi este silit să pornească într-o călătorie periculoasă în care descoperă atât lumea cât și pe sine.

Ang Lee pare că a reușit imposibilul adaptând pentru cinema o carte dificil de ecranizat. Romanul lui Yann Martel este o poveste despre dragoste, spiritualitate, maturizare și iubirea față de aproape, indiferent de ce formă ia aproapele – om sau animal.

Filmul a fost dezvoltat pe parcursul a nouă ani până să ajungă în mâinile lui Ang Lee. Printre regizorii atașați proiectului au mai… citeşte

blackmore pe 29 Mai 2020 19:34
O mizerie, nici nu e de ,irare avand in vedere ce forma inferioara de viata e regizorul.Mult mai buna cartea
lavvw pe 25 Ianuarie 2020 22:33
o poveste impresionanta
Cu siguranta unul din filemele mele preferate. Foarte emotionant
carmen_angelus_romila pe 03 Octombrie 2018 11:12
Parca pornit din nimic, descoperim insa ca avem parte de o poveste extraordinar de incitanta, intr-o aventura dramatica desfasurata pe intinsul nesfarsit al apelor, traita intens, la comun, de catre un baietel si un feroce animal salbatic.
mihai_chindris pe 31 Mai 2017 02:38
3,14
O ecranizare despre Dumnezeu, om, creatie si corelatia dintre ele. Atat de frumos vizual, cat si ca impact. Foarte, foarte bun!
Iulidesprefilme pe 04 Decembrie 2016 20:30
Un film foarte bun. Puncte forte: regia, imaginea, coloana sonoră, efectele speciale...Dincolo de acestea este POVESTEA cu multiple valențe, în special, de ordin educativ: rolul părintelui în formarea copilului său ( vezi scena în care tatăl îi arată lui Pi - copil, ce i s-ar fi întâmplat dacă ar fi hrănit tigrul, folosind în locul lui un ied... !), (faptul că tânărul Pi nu uită să-i mulțumească tatălui său pentru învățăturile date); relația om -animal, cultivată sub diverse aspecte; puterea credinței ( sunt diverși zei, dar credința e una singură...), metode de supraviețuire în situații extrem de dificile, fie practice, fie spirituale ( să crezi, să speri, să lupți...) Film alegoric, film-fabulă, cu morală clară, descifrată în epilog când Pi își spune povestea, de fapt, variantele ei, una mai incredibilă ca alta, dar îmbinate,… citeşte
mihai_barbu pe 14 Ianuarie 2016 02:02
A fost ok, desi nu prea ma dau in vant dupa genul asta de film ca si povestire. Bun film totusi
kakapiciu pe 19 Martie 2015 16:29
Pot sa spun ca mi-a placut acest film pentru ca mi-a adus acea emotie pe care putine filme reusesc.
sergiu_osan pe 05 Ianuarie 2015 18:55
Slabut
Pe mine unul m-a dezamagit. Ma asteptam sa vad imagini mai realiste. Si ce mi s-a parut cele mai prost gandite au fost scenele cu animale, care mi se par cel putin artificiale. Suricatele de pe insula, comportamentul lor, chiar si comportamentul animalelor de pe barca nu e realist deloc. Sceniarul a fost relativ bun, daca nu iau in considerare toate conotatiile religioase pe care eu le-am vazut inutile.
Tyybi1 pe 31 Octombrie 2014 20:52
Abia acum l-am vazut... Filmul ofera multa culoare in imagini memorabile plus un mijloc perfect pentru scurta actiune. Dureaza 2h, dar ai ce vedea. Super film !!!
Jonns pe 27 Mai 2014 13:54
e un film extraordinar ,bine jucat!,emotionant!..................................
africanus pe 31 Martie 2014 20:25
Uimitor!
Un film pe care il amanasem destul de mult timp sa il urmaresc, deoarece nu mi se parea a fi ceva de capul sau, dar odata vazut mi-am schimbat parerea la 180 de grade, o poveste de viata ce sigur te va emotiona cinefilule adevarat...
Claudynho pe 31 Ianuarie 2014 14:29
Un film bun ...O poveste interesanta...Cu siguranta va va captiva ...
edward_braia pe 04 Ianuarie 2014 21:20
frate numai eu m-am gandit ca de fapt pe barca aceia nu sunt decat oameni care lupta pentru supravietuire si isi schimba complet comportamentul in acea situatie?
parca prea erau alese animalele dupa anuminte trasaturi ale supravietuitorilor de drept(a oamenilor)

Dana04 pe 29 Decembrie 2013 20:07
Un film foarte frumos, iar efectele sunt impresionante!
adub pe 24 Noiembrie 2013 21:51
Impresionant
L-am revazut cu aceasi placere,un film plin de profunzime,o poveste plina de alegorii in care divinitatea este miezul intregii naratii.
alex_mihai_constantinescu pe 24 Noiembrie 2013 11:15
nu pot spune decat : SUPERB
cum a spus cineva aici : "Fara doar si poate Life of Pi este filmul anului 2012 (din punctul meu de vedere cel putin )."

mebubu2007 pe 28 Septembrie 2013 15:45
desi la inceput n u parea promitator deloc....in 10 minute mi-am schimbat total parerea. chiar il recomand...
narcisson pe 04 August 2013 01:58
Consider ca premiile obtinute spun totul despre acest film. Marturisesc ca este primul film regizat de Ang Lee pe care il vad, dar ''Life of Pi'' m-a impulsionat sa ii vizionez si celelalte creatii. Filmul se inspira din cartea lui Yann Martel ''Viata lui Pi'', iar Ang Lee reuseste sa o transpuna perfect in cinematografie. Modul in care povestea este narata da un plus de autenticitate si de realism filmului. Pe de alta parte, Suraj Sharma, adolescentul care il interpreteaza pe Pi, duce in spate tot filmul; acesta reuseste sa transmita emotii dintre cele mai puternice, alternandu-le. Filmul, magistral regizat de catre Ang Lee, face trimiteri eivdente spre credinta, speranta, realitatea cotidiana (cea de a infrunta temerile), toate acestea intr-un periplu mult prea lung si istovitor pentru un adolescent de 19 ani. Realizez ca filmul a fost facut pentru fiecare dintre noi, fiecare suntem,… citeşte
vladimir84 pe 26 Iulie 2013 19:10
Efecte de nota 20. E o adevarata piesa de arta cinematografica.
alexandrache pe 09 Iunie 2013 02:28
Film ff bun
Un film foarte bun...Unul dintre cele mai bune filme din 2012
kasmyn pe 07 Iunie 2013 18:05
UN FILM EMOTIONANT!!
UN FILM FOARTE BUN SI EMOTIONANT DESPRE SUPRAVIETUIRE SI LEGATURA DINTRE OM SI ANIMAL!!
Shonda pe 05 Iunie 2013 21:39
Interesant!
Mi-a placut foarte mult filmul. Efectele vizuale sunt exceptionale, Este un film foarte bun, nu degeaba are 7 premii castigate.
Amy9998 pe 21 Mai 2013 19:41
Un film foarte bun , nu mă așteptam , chiar m-a surpins plăcut.
danut_catalin pe 07 Aprilie 2013 22:59
Recomand cartea. Filmul este slabut. Nu surprinde bine nici latura spirituala a lui Pi, nici lupta lui pentru supravietuire, iar finalul, care ar trebui sa fie piesa de rezistenta, este tratat in cateva vorbe, fara nicio scena. Asteptam mai mult de la filmul asta.
Ancutza04 pe 26 Martie 2013 20:56
Emotionant..mai ales pentru cei care iubesc animalele :)) ..In acelasi timp trist si minunat.
tonymaestrul pe 11 Martie 2013 20:27
Filmul in sine nu m-a lasat masca probabil pentru ca nu l-am vazut la cinema. Culorile si efectele poate ca ma impresionau daca il vedeam la cinema. Totusi a fost destul de interesanta povestea. Eu zic ca merita sa piersi o ora si ceva pentru a viziona acest film.
Ghemot pe 05 Martie 2013 13:52
Foarte frumos filmul. Merita vazut!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!111
Eduard1984 pe 02 Martie 2013 23:44
Nu am scris niciodata un comentariu despre un film insa acesta m-a determinat sa o fac.Nu sunt critic de film si nici termeni prea sofisticati nu am dar voi incerca sa
redau in cuvinte cat mai fidel posibil ce am simtit eu personal. Filmul "Viata lui Pi" prezinta in primul rand o analogie a vietii asa cum e ea cu momente bune dar si mai putin bune in care luptam pt supravietuire in momente de furtuna, este o poveste despre credinta in Dumnezeu, despre faptul ca nu degeaba El ne-a lasat liberul arbitru sa alegem sa credem sau nu in ceva, pentru ca nu-i asa cum am fi pretui altfel darul credintei...Asa cum spuneam filmul poate fi privit ca o analogie a vietii si ne arata ca daca alegi sa ai curajul de a pasi prin intuneric crezand in ceva pana la urma vei izbandi asa cum un diamant devine si straluceste in toata splendoarea lui doar dupa ce trece prin cele mai dure transformari. Pe… citeşte

Go 1 2 3 4

Film - Life of Pi