Păreri Legends of the Fall

(1994)

Legendele toamnei

MNarcis pe 05 Noiembrie 2011 11:20
M-a impresionat f mult, mi-a intrecut orice asteptare nu ma gandeam sa fie atat de extraordinar un film care l-am vazut de 4 ori si nu prea ma satur de el. Obligatoriu de vazut si de revazut!
cezarika21 pe 05 Februarie 2013 09:58
O poveste cumplit de plictisitoare
Un film cumplit de plictisitor, cu nişte peisaje foarte frumoase (sunt nişte apusuri realmente superbe), dar cu interpretări nemaipomenit de false şi cu o coloană sonoră cel puţin enervantă (îmi venea să sparg televizorul dacă o mai auzeam încă de câteva ori). Brad Pitt o face pe macho-ul într-un mod cu totul fals, stârnind gemete de dorinţă din inimile miilor de admiratoare. Nu mi s-a părut nimic emoţionant, nimic fermecător, nici măcar trist. Singurul plus al filmului este reprezentat de imaginile superbe. Dar cu o floare nu se face primăvară. Povestea e neverosimilă şi plicticoasă.
emma_rita pe 5 iulie 2015 17:34
auzi mai da ce esti tu fetita sau ce pui mei peisaje , flori ? nu iti place filmul dai mai departe si nu comenta
serban_ionescu pe 31 iulie 2017 14:27
Un film foarte placut dar si emotionant in acelasi timp, care oglindeste o adevarata epopee familiala timp de aproape 15-20 de ani, incepand din primii ani ai celui de al-2-lea deceniu al sec. XX din America,predominent intr-un peisaj natural foarte frumos. Este un film care intruneste intr-un mod armonios caracteristicile multor genuri cinematografice, fiind in acelasi timp o drama, un film de familie(o epopee de familie), un film profund de dragoste, romantic dar si psihologic, intrucatva si un film despre razboi dar si de tip western. In acelasi timp este un film despre onoare si demnitate, din care nu lipseste nici suspansul dar nici razbunarea si atasamentul familial absolut neclintit IN SITUATIILE LIMITA si care mentine viu interesul de la inceput pana la sfarsit. O remarca speciala pentru caracteristicele psihologico-temperamentale diferite ale celor 3 frati Ludlow, si anume foarte sensibilul, usor naivul si inca "necoptul" Samuel, spre deosebire de rebelul, aventurierul desavarsit,"salbaticul", neinfricatul si prematur rutinatul Tristan (Brad Pitt), cat si fata de mult mai "asezatul", mai maturul, mai inteleptul si dedicatul catre viata de afaceri urbane si politica, Alfred. Toti insa si desigur ca inclusiv tatal lor, batranul colonel William Ludlow, foarte bine interpretat de celebrul si foarte valorosul actor sir Anthony Hopkins, sunt un exemplu al unor caractere puternice in care onoarea si demnitatea sunt absolut de neclintit. Toti cei 3 frati sunt fascinati de frumoasa, deosebit de sensibila si sentimentala Susannah Fincannon, desi aceasta il iubeste cu cea mai puternica patima posibila doar pe rebelul, frumosul dar si marele aventurier "salbatic" Tristan, adica exact acela care o va parasi pentru destul de multi ani de zile, dand dovada ca pasiunea sa pentru aventura "salbatica" in intreaga lume era chiar mai puternica la momentul respectiv decat iubirea si idila sa cu Susannah, care ulterior va suferi enorm deoarece pur si simplu il adora pe Tristan. Un film de 9 stele, obligatoriu de vazut, care pentru a fi intrat chiar in categoria capodoperelor cinematografice putea fi usor imbunatatit doar in ceea ce priveste acordarea unei atentii ceva mai mari in oglindirea mai buna si mai profunda a trairilor emotionale-limita ale personajelor principale in momentele cele mai critice si de rascruce traite de acestea, cat si o renuntare definitiva la gestul mult exagerat si practic absolut de neinteles prin care realizatorii filmului s-au gandit din pacate sa i-l atribuie lui Susannah pentru a iesi definitiv din ecuatia finala a acestui film. Deci s-ar fi putut gasi un final mult mai intelept si implicit mai adecvat, mai inteligent.
Rihanna pe 24 August 2009 11:44
Personal, mi se pare unul dintre cele mai bune filme. Brad Pitt este enervenat de frumos, in postura sa de macho slabatic calare pe cal (visul a milioane de femei), Anthony Hopkins joaca rolul carierei sale, demonstrandu-ne, inca o data, ca poate trece de la comic la tragic intr-o secunda, peisajele sunt mirobolante, Julia Ormond plesneste de sexualitate (probabil de aceea regizorul a ales sa o "cupleze" cu toti cei trei frati). Dar, mai presus de toate, ideea de libertate impusa de plecarea intempestiva a lui Tristan, si chinul indurat doar pentru sustinerea acestei idei (sacrificiul dragostei in detrimentul descoperirii eului) este cea care urca filmul la cote supreme.
ginulet pe 12 ianuarie 2013 22:00
deci m-ai dat pe spate, literamente, cu review-ul tau, si nu pot decat sa fiu de intru totul de acord cu tine...:)
Go 1 2 3