Păreri Legends of the Fall

(1994)

Legendele toamnei

Rihanna pe 24 August 2009 11:44
Personal, mi se pare unul dintre cele mai bune filme. Brad Pitt este enervenat de frumos, in postura sa de macho slabatic calare pe cal (visul a milioane de femei), Anthony Hopkins joaca rolul carierei sale, demonstrandu-ne, inca o data, ca poate trece de la comic la tragic intr-o secunda, peisajele sunt mirobolante, Julia Ormond plesneste de sexualitate (probabil de aceea regizorul a ales sa o "cupleze" cu toti cei trei frati). Dar, mai presus de toate, ideea de libertate impusa de plecarea intempestiva a lui Tristan, si chinul indurat doar pentru sustinerea acestei idei (sacrificiul dragostei in detrimentul descoperirii eului) este cea care urca filmul la cote supreme.
ginulet pe 12 ianuarie 2013 22:00
deci m-ai dat pe spate, literamente, cu review-ul tau, si nu pot decat sa fiu de intru totul de acord cu tine...:)
cezarika21 pe 05 Februarie 2013 09:58
O poveste cumplit de plictisitoare
Un film cumplit de plictisitor, cu nişte peisaje foarte frumoase (sunt nişte apusuri realmente superbe), dar cu interpretări nemaipomenit de false şi cu o coloană sonoră cel puţin enervantă (îmi venea să sparg televizorul dacă o mai auzeam încă de câteva ori). Brad Pitt o face pe macho-ul într-un mod cu totul fals, stârnind gemete de dorinţă din inimile miilor de admiratoare. Nu mi s-a părut nimic emoţionant, nimic fermecător, nici măcar trist. Singurul plus al filmului este reprezentat de imaginile superbe. Dar cu o floare nu se face primăvară. Povestea e neverosimilă şi plicticoasă.
emma_rita pe 5 iulie 2015 17:34
auzi mai da ce esti tu fetita sau ce pui mei peisaje , flori ? nu iti place filmul dai mai departe si nu comenta
serban_ionescu pe 31 iulie 2017 14:27
Un film foarte placut dar si emotionant in acelasi timp, care oglindeste o adevarata epopee familiala timp de aproape 15-20 de ani, incepand din primii ani ai celui de al-2-lea deceniu al sec. XX din America,predominent intr-un peisaj natural foarte frumos. Este un film care intruneste intr-un mod armonios caracteristicile multor genuri cinematografice, fiind in acelasi timp o drama, un film de familie(o epopee de familie), un film profund de dragoste, romantic dar si psihologic, intrucatva si un film despre razboi dar si de tip western. In acelasi timp este un film despre onoare si demnitate, din care nu lipseste nici suspansul dar nici razbunarea si atasamentul familial absolut neclintit IN SITUATIILE LIMITA si care mentine viu interesul de la inceput pana la sfarsit. O remarca speciala pentru caracteristicele psihologico-temperamentale diferite ale celor 3 frati Ludlow, si anume foarte sensibilul, usor naivul si inca "necoptul" Samuel, spre deosebire de rebelul, aventurierul desavarsit,"salbaticul", neinfricatul si prematur rutinatul Tristan (Brad Pitt), cat si fata de mult mai "asezatul", mai maturul, mai inteleptul si dedicatul catre viata de afaceri urbane si politica, Alfred. Toti insa si desigur ca inclusiv tatal lor, batranul colonel William Ludlow, foarte bine interpretat de celebrul si foarte valorosul actor sir Anthony Hopkins, sunt un exemplu al unor caractere puternice in care onoarea si demnitatea sunt absolut de neclintit. Toti cei 3 frati sunt fascinati de frumoasa, deosebit de sensibila si sentimentala Susannah Fincannon, desi aceasta il iubeste cu cea mai puternica patima posibila doar pe rebelul, frumosul dar si marele aventurier "salbatic" Tristan, adica exact acela care o va parasi pentru destul de multi ani de zile, dand dovada ca pasiunea sa pentru aventura "salbatica" in intreaga lume era chiar mai puternica la momentul respectiv decat iubirea si idila sa cu Susannah, care ulterior va suferi enorm deoarece pur si simplu il adora pe Tristan. Un film de 9 stele, obligatoriu de vazut, care pentru a fi intrat chiar in categoria capodoperelor cinematografice putea fi usor imbunatatit doar in ceea ce priveste acordarea unei atentii ceva mai mari in oglindirea mai buna si mai profunda a trairilor emotionale-limita ale personajelor principale in momentele cele mai critice si de rascruce traite de acestea, cat si o renuntare definitiva la gestul mult exagerat si practic absolut de neinteles prin care realizatorii filmului s-au gandit din pacate sa i-l atribuie lui Susannah pentru a iesi definitiv din ecuatia finala a acestui film. Deci s-ar fi putut gasi un final mult mai intelept si implicit mai adecvat, mai inteligent.
MNarcis pe 05 Noiembrie 2011 11:20
M-a impresionat f mult, mi-a intrecut orice asteptare nu ma gandeam sa fie atat de extraordinar un film care l-am vazut de 4 ori si nu prea ma satur de el. Obligatoriu de vazut si de revazut!
carol18661914 pe 07 Decembrie 2009 00:44
Suberb film, cu un doi actori in rol de zile mari: Anthony Hopkins si Brad Pitt.
mogul pe 25 Aprilie 2011 16:45
un film de avut in colectie . emotionat si captivant
mario03 pe 27 Februarie 2011 01:41
superb! intre primele filme din toata istoria cinematografiei . trebuie vazut neaparat
catasmile17 pe 02 Aprilie 2011 09:53
o poveste foarte frumoasa !!!!!!!!!!!!!!!!!
merita vazut!!!!!!!!!!!!

Puiu7 pe 24 Octombrie 2011 15:26
O drama emotionala
Una din cele mai bune drame romantice pe care am vazut-o,Legends of the fall intr-adevar m-a emotionat si chiar am ramas cu ceva dupa acest film.Cu ceva pozitiv.
Chap pe 12 Septembrie 2010 10:26
chiar este o capodopera....un film exceptional, nu am cuvinte sa il descriu
elmedico pe 24 Iulie 2010 18:31
Un film foaret bun, cu foarte mult stari sufletesti pe care le traiesc personajele din acest film. Imaginea din film este una foarte frumoasa.
tyby007 pe 23 Decembrie 2010 15:46
Unul din filmele de referinta ala lui Brad Pitt care joaca genial alaturi de Anthony Hopkins
alex_il_fenomeno pe 10 Iulie 2011 17:02
o drama uimitoare ! nu credeam ca poate sa fie un film atat de dramatic , in care sa moara atat de multa lume din nimic si sa aibe o poveste atat de trista si de induiosatoare ! Anthony Hopkins m-a incantat ca de obicei c, cu o prestatie remarcabila , iar Brad Pitt m-a surprins , fiind intr-o ipostaza noua , pe care a interpretat-o cu maiestrie ! film ce nu trebuie ratat !
bizonul pe 31 decembrie 2014 07:15
Film de exceptie, f. bun si nu inteleg minusurile ce ti-au fost acordate ptr. o apreciere corecta a acestui film! Cand spui ca un film este bun, apai este bun, indiferent daca cuiva i-i place alt gen. Paiii.. se da calificative de 10 unor filme ca Hobbitul, sau eu stiu ce idiotenie cu tot felul de dragoni si fantome sau chiar indiene si aici mai stai pe ganduri !?
emma_rita pe 5 iulie 2015 17:37
iti apreciez comentariul dar pe mine filmul acesta ma facut sa nu mai vreau sa vad filme cu brad pitt deoarece el era dupa parerea mea personajul negativ ?> dar in rest super filmul
Iulidesprefilme pe 04 Ianuarie 2013 18:39
Acesta este unul dintre filmele care mi-au pătruns în suflet...mi-a plăcut mult...
Popoliþã Dorin pe 13 Mai 2007 15:14
Un film superb, romantic plin de acþiune cu un Anthony Hopkins de neeegalat,pe fondul unor imagini de vis. Ceva frumos ce meritã vizionat. P.D. - tg mureº
Octaz pe 17 Decembrie 2010 20:46
Un film trist,o ecranizare de exceptie,o imagine splendida a acelor vremuri cu niste peisaje frumoase care iti ajung la inima.De ce totusi un film atat de frumos,trebuie sa fie si atat de trist si atat de covarsitor?Pt ca la finele lui eram epuizat psihic.Daca nu ar fi existat atata anihilare intre oameni si o sa o spun direct :crima,cred ca filmul ar fi avut mult mai mult succes,exista lume caruia cu siguranta nu i'a placut ce a vazut in acest film.Ori si cum,filmul e fabulos,a continut secvente din mai toate domeniile:de la razboi, corabii si viata mafiota pana la dragoste si patriotism.Chiar daca multa lume il va remarca pe Brad Pitt care oricum va da oricand personajului pe care il interpreteaza,ceva aparte,eu vreau sa il remarc pe Anthony Hopkins care in a 2a parte a filmului a fost excelent si nu numai... Priviti'l cu incredere
serban_ionescu pe 31 iulie 2017 14:30
andy_svichi pe 14 Februarie 2014 21:42
Yes!
Un film impresionant!!! O capodopera(parea mea!) Brad pitt a jucat extraordinar la fel si Anthony Hopkins care au realizat impreuna si meet joe black nemaipomenit......
O poveste foarte frumoasa dar contine si momente foarte triste si dureroase....
Recomand acest film cu cea mai mare placere.... nota 10 din partea mea pentru film,regizare,actori si poveste!!!!

nick-azh pe 06 Februarie 2014 09:59
Legendele toamnei
Un film minunat. Gasesti absolut totul in el. Drama, razboi, dragoste, western. O combinatie perfecta, interpretata excelent de actorii mari precum Brad si Anthony. Un film adevarat, un film ce apare o data la cativa ani si dainuie. Felicitari. Sunt absolut incantat si ma bucur ca am avut ocazia sa-l vad. Il recoman tuturor iubitorilor de filme, indiferent de genul preferat.
loredana1948 pe 07 Noiembrie 2012 18:25
Capodopera.
Filmul meu preferat.. Intotdeauna plang la el si intotdeauna imi transmite aceleasi emotii. In asta consta un film bun !
Sillviu88 pe 20 Octombrie 2014 15:54
Capodopera
Faptul ca pe Imdb are doar 7.5 ,confirma inca odata ca acest site notele sunt dupa cat plateste fiecare producator.. Filmul e intre 9.5 si 10, e unul dintre cele mai bune filme facute vreodata. Hopkins si BradPitt joaca magistra, scenariul, coloana sonora si decorul sunt de nota 10.
florian_sabau pe 11 Ianuarie 2016 15:37
Un film superb
Unul dintre cele mai bune filme, din toate punctele de vedere.
DiCaprio21 pe 29 Aprilie 2012 10:09
super film , brad pitt face un rol excelent . merita vazut
Danutss pe 29 Martie 2012 19:27
Superb
Inca un film care nu trebuie ratat! Exceptional!:)
Leah pe 29 August 2011 17:32
Este un film foarte frumos.Bred Pitt joaca exceptional.Este unul din filmele mele preferate.
Crist11 pe 11 Iulie 2011 00:40
Un film superb... Nu am mai vazut de mult un asa film tragic cu o poveste coplesitoare. Brad Pitt si-a jucat rolul ca la carte.. mi-au placut si ceilalti actori la fel de mult...
BaetuAndrei pe 10 Iulie 2011 15:46
m-a terminat filmu asta. ce intorsaturi are. Toti lauda prestatiile lui Pitt si Hopkins, dar sa nu uitam de prestatiile lui Quinn si J. Ormond, actrita cu zambetul larg (Barbierul din Siberia).
danymury pe 07 Aprilie 2011 14:40
foarte foarte bun filmu...povestea exceptionala...actiunea la fel...foarte foarte bun..
ofelik_cat pe 20 Iunie 2010 01:15
super fain
un film de exceptie cu actori adevarati care te captiveaza de la inceput pana la final.. gasesti de toate in acest film : dragoste ,tradare ,gelozie si drama.este incredibila povestea filmului,in care este prezentata dragoste a trei frati pt. acceasi femeie... 10+
cosmin_kedii pe 18 Ianuarie 2013 13:08
un film mare, o poveste despre o familie ,depășirea obstacolelor, venind împreunăsă demonstreze că familia este pe primul loc. Actorii dau spectacole mari și acest lucru este în primele mele 5 filme din toate timpurile.
Geo.D pe 31 Decembrie 2005 12:03
"Anthony Hopkins ii eclipseaza pe toti."
Fals, viziune masculina.
In schimb, Sussanah capteaza intreaga
esenta a filmului. Drama filmului este, de fapt,
drama ei. Este memorabila, unul din cele mai bune roluri feminine din istoria cinematografiei.

Ghemot pe 23 Mai 2014 22:41
Deși este un film foarte bun, totuși nu are un moment de „geniu” să-i spun, ceea ce caracterizează filmele pentru care am dat nota 10. Dar suspansul și povestea intensă pe toată perioada filmului, îl fac să merite din plin această notă!
Rippa pe 23 Februarie 2014 12:51
Anthony Hopkins si brad pitt dementiali...,parca se comp unul pe celalalt...ca si in Joe black dc ati vazut..foarte bun
iulian94 pe 17 Octombrie 2013 14:49
Filmul este foarte bun dar si trist, mi-a placut povestea filmului iar peisajele alea erau suberbe.
Obligatoriu de vazut.

vovin pe 05 Octombrie 2013 20:19
E genul de film despre care sa spui ca e bun sau frumos, este mult prea putin. Cred ca l-am vazut de 5 ori, si as mai putea sa-l vad tot de atatea ori, fara sa ma satur vreodata de el.
azrail pe 17 Iunie 2013 22:51
Un film de exceptie
Cum spunea cineva mai sus ,acesta este un firm care merita sa il ai intr-o colectie de filme deosebite
Get0dac pe 23 Aprilie 2013 05:14
Cinematografie de clasa, cum rar mai vedem in zilele noastre cotropite de Transformers si de vampiri plictisitor de indragostiti. Va rog nu ratati acest film....viata e scurta si filmele cu adevarat bune nu sunt chiar atat de multe pe cat am vrea noi. Vizionare placuta.
danii1234 pe 20 Aprilie 2013 19:06
Nici nu putea sa nu iasa o capodopera cu asa actori ! Cel mai mult mi-a placut firul povestii , se intampla atatea lucruri la care nici ca te-ai fi gandit ! Una dintre dramele mele preferate ,cu actorii mei preferati! nota 10.
madalinaXD pe 15 Februarie 2013 00:32
Legends of the fall un film in care Brad Pitt si Anthony Hopkins au debutat cu succes. Iar Julia Ormond a jucat nemaipomenit rolul femeii distrusa de nefericirea ei sufleteasca.Un film remarcabil care se termina odata cu moartea"omului urs".
Tyybi1 pe 04 Februarie 2013 18:39
O drama foarte buna. Brad Pitt si AH au prestat fabulos. Chiar trebuie vazut.
Manusa pe 03 Februarie 2013 22:39
Un film foarte bun, nu ma asteptam sa fie atat de reusit. Are o poveste incredibila si forte buna, pot sa spun chiar o poveste complicata. Toti actorii au avut o prestatie excelenta, nu este de mirare, deoarece sunt actori foarte buni.
SilverKnight pe 27 Septembrie 2012 00:49
Un film excelent, insa foarte foarte trist, coloana sonora este superba, peisajele incredibile, iar povestea una foarte impresionanta. Actorii sunt numai unul si unul deasemenea. Recomand acest film!
LostInside31 pe 30 August 2012 16:14
„Legendele Toamnei” este acel film care mi-a deschis gustul pentru cinematografie. O producție de excepție, cu o distribuție superbă și o poveste pe măsură.
kakapo pe 19 Noiembrie 2011 20:57
...e uimitor destinul personajelor filmului...dramatism amestecat cu iubire...hmmm...un film ce-ti rascoleste sufletul...
serban_ionescu pe 31 iulie 2017 14:28
WinnieR pe 17 Noiembrie 2011 05:43
Superb!
Incredibil acest film, tocmai l-am revazut si trebuie sa spun ca am plans de cel putin 3 ori pe parcursul filmului.Un film perfect si atat.
titihenry pe 30 Mai 2010 20:44
INCREDIBIL CE FILM!!! nu inteleg cum de are doar 7.1 pe imdb. e unul dintre cele mai frumoase filme.
ankadiana pe 27 Mai 2010 12:39
super
un super film. foarte resuit, scenariu interesant si original.un film la care merita sa te uiti si de doua ori:):):)
culyo pe 27 Septembrie 2009 19:17
Tg. Mures
Este un film extraordinar, merita vazut eu l-am vazut deja de 3 ori.
Zuza pe 17 Septembrie 2009 18:45
E primul film care ma face sa ma uit la Brad Pitt ca la un actor...merita vazut si revazut.
Gospin pe 07 Iunie 2009 22:35
Great, Brad Pitt merita Oscaru' , cat despre AH fara cuvinte, pur si simplu magistral, ca de obicei!
Alina Deac pe 09 Martie 2009 14:41
Un film de nota 10 cu plus ce poate fi oricand revazut cu aceeasi mare placere nu numai datorita distributiei de exceptie. Fiecare personaj isi croieste si merge pe drumul lui, are destinul lui dar se intoarece de fiecare data la familie.
eds pe 24 Februarie 2009 20:24
superb film............actori super...........peisaje frumoase.........merita vazut:X