Păreri Le concert

rusoghne pe 09 Iunie 2010 00:05
printre cele mai frumoase filme din ultimii ani...un trio de drama, comic si arta perfect
iulia.lumi pe 06 Ianuarie 2010 22:57
Concertul
Nu sunt eu in masura sa fac "review"-uri, sunt un simplu spectator, oarecum citit si umblat, modest, dar care iubeste filmul (mai ales, vazut la cinematograf), dar si teatrul...
Filmul dlui Mihaileanu este splendid, culege aplauze in sala de proiectie - ce omagiu mai frumos va puteti imagina, inseamna ca filmului domnie sale e viu!!! si provoaca atitudini- felicitari echipei care l-a facut , dar si celor care l-au cumparat, ca sa ni-l arate..

tweetyori pe 23 Noiembrie 2009 13:57
armonie ..
filmul are un farmec, care nu poate fi descris in cuvinte....trebuie neaparat vizionat pentru a "trai" acele emotii puternice!!
eta pe 22 Noiembrie 2009 16:04
wzxt4qcav
minunat si obligatoriu de vazut. orice as povesti sau comenta nu inseamna nimic. mergeti la "le concert" si n-o sa va para rau.
sabinalin pe 23 Noiembrie 2009 19:21
Umor,drama,tragedie. Franceza,rusa,engleza. Multiculturalism. Un fel de "Full Monty" sub umbra neagra a comunismului. Actori impecabili:cei doi rusi din rolurile principale plus Melanie Laurent, tanara de 26 de ani are parte de un rol chiar mai consistent si mai expresiv fata de "Inglorious Bastards". Calitatile lui Vlad Ivanov sunt mai putin exploatate fata de recentele filme romanesti dar si el este savuros in rol de magnat rus care presteaza la violoncel. Valentin Teodosiu starneste rasul in rolul directorului de la Bolshoi,Ion Sapdaru apare putin dar bine. N-am remarcat-o pe Maria Dinulescu... Un film cu adevarat exceptional. Mergeti sa-l vedeti neaparat LA CINEMA!!!
aris86 pe 03 Decembrie 2009 09:51
Concertul
Am acordat nota maxima, pentru ca filmul a fost superb si a impreionat la toate capitolele. Oricat as povesti nu ar fi suficient. Va recomand cu caldura sa mergeti cu prietenii/persoanele dragi sa vedeti aceata poveste. Vizionare placuta!
claudiaiasi pe 25 Noiembrie 2009 09:27
Parerea unui suflet rus :)
E un film genial, care transmite emotii de o intensitate sublima . Ma inclin in fata regizorului si a intregii echipe care l-a realizat.
Mai multe detalii despre premiera de la Iasi, clipuri despre realizarea filmului si premiera de la Paris, aici: http://claudiaiasi.blogspot.com/2009/11/concertul-prezentat-de-r-mihaileanu-si.html

"Le concert" e o apologie a sufletului rus, a artistului care traieste prin si pentru pasiunea sa. Asistam la atingerea unui vis de 30 de ani care se implineste la capatul unui drum presarat cu peripetii, situatii comice, uneori tragice, drame personale ale unor suflete de artisti talentati care gusta nedrepatatea unei vieti ruinate de regimul politic dintr-o tara in care nonvalorile au invins bunul simt. Visul poate fi implinit doar prin evadarea din acest spatiu, iar finalul e triumfal si emotionant, la unison cu muzica divina.
M-a… citeşte

valicu23 pe 22 Noiembrie 2009 22:14
superb,,,,
un film superb care merita vazut... o comedie spumoasa cu incarcatura sentimentala
mtraianc pe 21 iulie 2010 12:03
sunt de aceasi parere , si cand te gandesti ca regizorul e roman bravo lui ,
Go 1 2