Păreri La mujer de mi hermano

(2005)

Soția fratelui meu

margott pe 23 Martie 2013 19:50
Contine spoilere
Ecranizarea unei carti scrise de Jaime Bayly, un scriitor si jurnalist peruvian, filmul are o evidenta tenta telenovelistica, atat de caracteristica sud-americanilor. Actiunea se desfasoara in mare parte in cadre interioare, sugerand ideea de intimitate, ca o privire aruncata pe gaura cheii la relatiile care iau nastere si se dezvolta in cadrul unui triunghi conjugal - Zoe, Ignacio si Gonzalo. Zoe, sotia privata de afectiunea fizica a sotului se implica intr-o relatie cu cumnatul sau. La inceput pare o aventura frivola a unei femei bogate si plictisite, care in lipsa unei ocupatii incepe sa-l frecventeze pe Gonzalo, fratele sotului, insa personajul e mai complex de atat si se lasa descoperit pe parcurs. Ca mai toate femeile, viseaza sa aiba o familie din care sa nu lipseasca un copil, insa pare resemnata cu gandul ca ea si Ignacio nu pot concepe unul. Gonzalo se… citeşte

sigalia pe 10 octombrie 2013 20:27
Intradevar- sub aparenta inselatoare,usor de catalogat drept frivolitate, personajul feminin e construit nuantat si profund,si constituie de fapt substanta acestei povesti. Atractia irezistibila spre o iubire interzisa (si nedemna) poate semnifica nevoia de descatusare dintr-o relatie domestica pe cat de confortabila,pe atat de placida si de sufocanta. Pendularea intre stabilitate si inefabil e in natura feminitatii si subiectul a fost abordat cu generozitate intr-o paleta larga de viziuni .De la solutia extrema (Tolstoi si-a aruncat eroina sub rotile trenului) – spre variantele actuale, mai umane ,achitarea notei de plata tinde sa se faca mai indulgent si – lucru important – de catre ambele tabere.Aici,sotii semneaza armistitiul bazandu-se pe un compromis asumat. Poetica anumitor secvente,jocul de expresie al personajelor ,fazele de contrapunct marcate cu cea mai fina ironie – fac din acest film unul de atmosfera,lucrat fara indoiala cu bun gust.
nykci pe 10 Ianuarie 2013 00:37
filmul
Filmul e super. L-am vazut intamplator la petrecerea aniversara a unei prietene, si pot spune ca am ramas cu o amintire placuta in urma vizionarii acestui film. Il recomand, drama se imbina cu dragostea, comedia. I-am dat 10, merita, iar actrita aia care seamana cu Mgean Foz e superbaaa
AnAndreea pe 06 Iulie 2012 18:04
Nu pot sa zic ca impresioneaza, insa mie mi-a lasat un zambet, iar asta spune tot :)
Federer pe 06 Ianuarie 2011 21:06
Filmul a fost acum un an sau doi pe Acasa Tv.Acuma nush cand l o mai da
FLORINA pe 16 Ianuarie 2007 21:01
As dori sa stiu cand va ajunge si la noi acest film?
Cine va putea sa ne spuna?
Sau pe dvd?
Please!!!!!!!!

Alina pe 17 Septembrie 2006 16:17
Rubi 2 nu se mai face, din pacate..iar filmul nu cred k va avea premiera in Romania
marmota infuriata pe 30 Mai 2006 19:14
si la noi cand apare?
roxanne pe 26 Mai 2006 18:42
orice film dealor e fain
doar am vazut rubi.
apropo continuarea?
sau navem parte de asa ceva?