Păreri Knallhart

(2006)

Pur si dur

margott pe 28 Februarie 2013 16:32
Spoilere ! Dupa ce am vazut atatea filme de gen, in care copiii proveniti din familii dezorganizate o iau pe calea gresita, trebuie sa spun ca nu prea m-a incantat Knallhart. Primul film care imi vine in minte acum e Fish Tank (ce vreti, sunt fana Andrea Arnold), cu deosebirea ca Miriam, spre deosebire de Joanne, are instinct matern si incearca sa-si ajute copilul. Ca esueaza totusi, iar Michael ajunge in final in situatia de a comite o crima (mai putin conteaza ca fapta are loc in urma constrangerii externe, desi trebuie mentionat) nu se poate spune ca este in totalitate vina ei. Oricat ai incerca sa-ti protejezi copilul de rau, nu poti fi permanent langa el si nici nu-i poti controla gandurile.
Isabella.Oana pe 16 Ianuarie 2012 18:42
Acest film m-a impresionat la maxim, ca toate filmele lui Detlev Buck de altfel. Imi amintesc ca in liceu, dupa ce vazusem filmul, timp de 2-3 saptamani inca traiam cu senzatia lasata de acesta.. m-a bagat intr-un fel de "a fi" aparte. Superb!