Păreri Kill Bill: Vol. 1

(2003)

Kill Bill: Volumul 1

bill_the_butcher pe 25 Iunie 2003 22:54
de ce apare lucy liu ca protagonista? e uma thurman principala. cum de-au facut-o pe tipa asta sa se lupte asa cu sabia? daca nu stiti despre ce vorbesc, vedeti trailer-ul.
Matrix pe 08 August 2003 14:54
Nu cred ca este posibil asa ceva! Copilul teribil al Americii care ne-a incantat cu doua capodopere (reservoir dogs si pulp fiction) se coboara sa realizeze un asemenea film. Pare un avorton al lui crouchin tiger, hidden dragon si charlie's angel.
Sau poate ma insel si este o parodie desteapta.
Sa fie oare pulp fiction cantecul de lebada ?
Pacat!

Matrix pe 25 iunie 2003 22:54
Bill raspunde-mi la urmatoarea intrebare: Ai vazut Reservoir Dogs, Pulp Fiction si Jackie Brown ? Daca da, crezi ca subiectul din Kill Bill are ceva in comun cu anterioarele ? Poate subiectul o fi destept (3-4 perspective), dar avea nevoie de chinezariile alea ieftine ? Sau tu te iei dupa cat de multa bataie este intr-un film sau cat de violent este. Daca da, uita-te la Hot Shots II unde Charlie Sheen a tras mai multe gloante (a doborat recordul) decat in Rambo si Terminator 2. Este normal ca America sa astepte un Tarantino dar ma tem ca va fi un fiasco. Noroc cu muzica buna!
liviuneagu pe 13 mai 2013 04:55
Cred că l-a scris chiar "MATRIX"...
TLD pe 08 August 2003 15:12
N-aveti de unde sa stiti dak o sa fie un succes sau esec! Filmul e asteptat in america...
TLD pe 25 iunie 2003 22:54
Stati sa va zic parcursul in prima sapt cred ca va ajunge prin jurul a 60-70 mil(cu noroc). Apoi a 2-a va insemna ceva in jurul a 25 de mil si tot asa, pana cand va descreste. Nu este un super hit, ca lotr, Matrix, si terminator. O fi Tarantino un bun regizor da nu cred ca lumea se va duce in masa la el... Ramane sa vedem!
TLD pe 25 iunie 2003 22:54
Hmmm cred ca mi-am mai exprimat eu parerea despre Kill Bill... Sangeros! Si asta este excelent dak vine de la Tarantino! ;)
bill_the_butcher pe 26 August 2003 17:01
pt. matrix: am citit scenariul. este un film gen tarantino, fara indoiala, cu dialoguri frumoase si cu foarte mult sange.
acum, bai matrix, tu te intrebi, de unde stiu eu ca va fi atat de mult sange, din moment ce doar am citit?
felul in care descrie, dupa ce-i taie unui fraier capul, sangele tasneste ca dintr-un gheizar.
alt exemplu, avoccatei lui lucy liu, ii va taia bratul, si va umple toata podeaua de sange. podeaua e alba.
foarte interesant realizata este uciderea lui lucy liu. o combinatie de commando si equilibrium.
va fi fara indoiala cel mai violent film al tuturor timpurilo, macar cel mai sangeros.
atat de sangeros incat va va provoca scarba, ceva gen filmele snuff.
in total tipa a omorat peste 30 de oameni.

bill_the_butcher pe 25 iunie 2003 22:54
trinity nu arata bine in timp ce o face. mi-e scarba cand ma gandesc la asta. oricum, dupa filmul asta, multe femei nu se vor mai plange de violenta in familie.
Satanail pe 16 mai 2013 11:21
nu se poate vedea filmul aici
Dan Gerose pe 10 Octombrie 2003 17:11
Desi nu l-am vazut si am citit doar scenariul, cred ca o sa-mi placa la nebunie. Mor de curiozitate sa vad cum l-a produs Tarantino, pentru ca sunt unele scene greu de transpus pe film, dupa cum sunt scrise.

Pentru cei care nu au citit scenariul, poate fi gasit pe Internet foarte usor.

Eu sunt fan Tarantino, asa ca ii acord credit: 5*

Dan Gerose pe 25 iunie 2003 22:54
Dificil de apreciat la adevarata valoare, datorita referintelor foarte multe pe care Tarantino le face la filme pe care multi nu le-am vazut. Daca, insa, citesti cate ceva despre film si vezi ce si-a dorit Tarantino de la el, iti va placea la nebunie.
Dan Gerose pe 25 iunie 2003 22:54
Intr-adevar, e indecent. Kill Bill rulz !
Lady_Skar pe 10 Octombrie 2003 23:22
Don't knock it till you see it, asta-i parerea mea.
N-am mai avut o tipa care sa imparta shuturi si sa arate bine in tip ce o face de la Trinity incoace.
EWWW! Vorbesc in rime. BLEAH!

bill_the_Butcher pe 13 Octombrie 2003 15:13
mda... este destul de putin, dar avand in vedere violenta, care e mai prezenta ca-n toate matrixurile si terminatoarele la un loc. cine stie, probabil parintii chiar nu i-au lasta pe copii. review-urile sunt bune, singurul aspect negativ al filmului fiind sangele in cantitati incomensurabile.
mai bine asa.

bill_the_Butcher pe 13 Octombrie 2003 21:56
nu exista zboruri, si tu n-ai de unde sa stii asta din moment ce n-ai vazut filmul. ceea ce tu te incapatanezi sa ignori, este ca filmul asta nici nu trebuie sa placa la public(cu toate ca va placea). nu e matrix sau terminator. este simpla ecranizare a unui scenariu simplist de catre tarantino. este felul lui de-a vedea lucrurile iar el nu obliga pe nimeni sa-i placa.
Daniela Nitoi pe 21 Octombrie 2003 20:41
Am vazut Kill Bill si daca nu ar semana destul de mult cu Desperado, ar fi un film "tare". Nu va face istorie precum Pulp Fiction dar filmul sta in picioare.
Cineva spunea de kilograme de sange aruncate incoace si incolo, care dau prost. Nu-i deloc asa, se aplica o tusa mai consistenta in zona asta pentru a crea umor, (cam greu digerabil, da' e umor domnilor!). Si-apo Uma Thurman e super! O cred! Chicar daca e razboinica si nemiloasa, calificative demne de tolba cu accesorii a masculului:).
Vedeti-l si ne mai dam cu parerea!

dana:)

lecter pe 22 Octombrie 2003 11:55
Sa zicem ca sunt subiectiv datorita faptului ca imi place mult stilul lui Tarantino, dar acest film mi se pare un mare succes. Inainte sa-l luati la palme si sa-l comparati cu Matricsareli si pui de dragoni retineti un lucru: acest film nu este facut sa fie serios si trebuie tratat ca atare. E clar ca Tarantino se gandeste in primul rand la amuzamentul personal, dar nu putem trece cu vederea faptul ca si-a creat un public care a ajuns sa aiba acelasi umor cu el...ce alt regizor si-ar mai permite sa prezinte in chip comic un viol pe patul de spital sau o groaza de capete, maini si picioare care zboara in toate partile? Si fiti siguri, cand veti vedea acest film, veti rade ca o adunatura de dementi la toate aceste scene care ar fi oripilante daca le-ati vedea la stirile de la ora 5. In ce filme asa-zise "big budget" se mai gasesc prezervative umplute cu sange pentru 'efecte speciale' sau… citeşte
bill_the_butcher pe 24 Octombrie 2003 03:20
in sfarsit, l-am vazut.
povestea-i clasica, actiunea e memorabila.
dialogurile sun specifice lui tarantino. parca mai amuzante ca-n pulp fiction.(scena din salonul in care uma era internata, cu tipii care vroiau s-o violeze, even steven).
inevitabil, scena vedeta af ilmului o reprezintalupta din tokyo, cu gasca yakuza, si in final cu o-ren. parca tot acest film a fost realizat special pt. aceasta lupta. n-am mai vazut asa ceva pana acum. sunt 20 de min. intense.
odata ce-ati vazut atatea filme violente, ati crede ca nimic nu va mai poate surprinde, dar...(scena cu avocata lui o-ren, nu spun mai mult, ca sa nu va stric surpriza; si eu citisem in scenariu, dar este, totusi socanta, indiferent de modul in care ai incerca sa ti-o imaginezi dupa ce-ai citit scenariul si inainte de-a vedea filmul).
lupta este superba, realista(in sensul coregrafierii), uma… citeşte

Alin pe 29 Noiembrie 2003 10:44
extraordinara realizare cinematografica construita ca un omagiu adus filmelor de arte martiale din Hong Kong de prin anii '80.Povestea scartzaie insa nici nu trebuie sa fie buna, stilul compensand totul.Umorul este de baza iar violenta este servita in cantitati imense, insa nu gratuit ci intr-un stil teatral care starneste rasul.Tarantino a realizat inca un clasic, reusind un amalgam de actiune, animatie si comedie care va ramane mult timp in atentia spectatorilor.Daca un film, in care o scena ce cuprinde 50 de oameni masacrati si dezmembrati te poate face sa razi frenetic, nu poate sa fie decat genial realizat.Iar Lucy Liu este memorabila.Lupta finala dintre ea si The Bride este memorabil construita chiar daca ar fi fost apreciat un plus de durata.
regedit pe 02 Decembrie 2003 12:41
diferenta dintre un bostan si un cap de om este aceea ca atunci cand este taiat .... din gatul omului iese foarte mult sange.

ca de obicei, tarantino stie sa "spuna" acest lucru intr-o maniera exceptionala.

regedit pe 25 iunie 2003 22:54
... da ... cele cu Jet Li sunt niste idiotzenii !
regedit pe 25 iunie 2003 22:54
.... prietene ... nu s-a terminat, de data asta chiar e o partea a doua spre deosebire de pulp fiction
Dragos_Mirsanu pe 14 Ianuarie 2004 12:45
Cine are nevoie de asa un film? Violenta gratuita.

Am ajuns sa ne intrecem in legatura cu cine are imaginatia mai bolnava si cine descrie mai bine macabrul cel mai negru.

E indecent sa compari acest film cu cele ale lui Jet Li, spre exemplu...

pharmakon pe 3 martie 2012 12:07
Ai auzit de estetica uratului in literatura? Cred ca nu.
bill_the_butcher pe 16 Ianuarie 2004 00:41
eu cred ca tu habar n-ai ce vorbesti. si vezi ca dvd-ul ala e vreo 200.000. astia nu-s bani. sunt o alocatie.

ia spune-mi, au fost scene alb-negru in film? ca sa-ti spun pe ce-ai dat 200.000.
oricum, ramai cu neo al tau.

Ady pe 16 Ianuarie 2004 09:32
Eu cred ca acest film a fost destul de slab...nu merita atentia acordata...
Cred ca nu merita sa fie vazut..Urat film

parerea mea.. pe 16 Ianuarie 2004 13:09
mai..asta e un film adevarat..exista 2 categorii de filme..filme adevarate si telenovele..adevaratele aduc ceva nou..o camera pusa un pic mai jos..ceva..pe cand celelalte..freaca acelasi subiect de 10 ori..pana ajunge la saturatie..
ajungi sa te intrebi ce este un film de fapt..o chestie pe care sa o faci timp de 2 ore si sa dai bani pt ea sau ceva iesit din comun, special si original?!
telenovelistilor!

jonny pe 19 Ianuarie 2004 14:15
-este un super film
-si coloana sonora este tare(cu atat mai mult cu cat apare si un roman: Zamfir)

Hunter pe 23 Ianuarie 2004 17:22
Credeti-ma ca e un film de film, daca pot spune asa, eu am avut ocazia sa-l vad acum vreo cateva zile si este excelent...
cosmin pe 24 Ianuarie 2004 09:47
natural born killers.
acum kill bill. ce va mai urma?
unul din cele mai bune filme facute pana in prezent. nonconformist.
super de tot.
eu l-am vazut la sfarsitul lui decembrie 2003 de pe net si am ramas masca. cred ca l-am revazut de atunci de vreo 5 ori si nu regret.
duceti-va sa-l vedeti.

Ady pe 25 Ianuarie 2004 21:38
Eu cred ca este un film super tare...a reusit sa ma impresioneze...cred ca cei care spun ca are prea multa violenta..sa se uite din nou la film..si sa nu priveasca numai sangele..eu cred ca este o capodopera..
Cilu pe 28 Ianuarie 2004 10:32
Nu inteleg de ce cei care au facut site-ul au pus-o pe Lucy Liu inaintea Umei Thurman la distributie. Nu stiti ca filmul acesta a fost gandit special pentru Uma? Ca Tarantino a asteptat luni de zile cu filmarile pentru ca Uma era gravida? Iar din ceea ce spune Tarantino insusi, The Bride este personajul principal al filmului si nu Bill, asa cum scrie in sinopsis. Cred ca ar trebui sa fiti mai atenti. Desi nu l-am vazut inca, nu cred ca filmul nu se va ridica la nivelul lui Pulp Fiction, dar cu siguranta e deosebit. Tarantino e unic si stie ce face. Cred ca o sa inchei ca si Kramer: "Uma, Uma!"
emanuel pe 28 Ianuarie 2004 10:48
Asa aparea pe site, pentru ca actorii din rolurile principale apar in ordinea alfabetica.
Ca sa fie multumita toata lumea, am modificat si acum apare doar Uma Thurman...

baubau pe 29 Ianuarie 2004 11:28
Ar fi trebuit sa se numeasca Kill Everything....Luptele cat ar fii ele de profesioniste m-au plictist ca si cele de la MatrixReloaded

Sfarsitul m-a facut sa-mi aduc aminte ca e un film de Tarantino si nu Jhon Woo

Sensei pe 30 Ianuarie 2004 01:12
Interesant cum Tarantino a facut un film la care lumea sa vina si sa se uite si sa se DISTREZE,pur si simplu,fara plot-twisturi trase de par,povesti complicate,dialoguri asa zis filozofice,sa se DISTREZE cum se distrau cand erau "fragezi" si erau super-incantati de filme de serie B cu ninja sau mai stiu eu ce si totusi multora nu le-a placut tocmai pentru ca l-au considerat "serios"(pun pariu ca cei care au strambat din nas ca e pree mult sange in scena finala nu au zis nimic in timpul scenei "anime").
Oricum,intr-un interviu acordat revistei Empire,Tarantino a declarat ca Volume 2 seamana mai mult cu celelalte filme ale sale si ca "it sure ain't gonna end pretty"...de-abia astept

cilu pe 03 Februarie 2004 11:05
Ma asteptam sa vad un film construit pe dialoguri si am vazut Matrix reincarcat si revolutionat. Scena in care The Bride se lupta cu cei 88 de nebuni e o reluare a Neo vs. Agentii Smith. A fost fain. Totusi astept cu nerabdare partea a doua in care Tarantino promite mai multe dialoguri - sper eu in stilul in care ne-a obisnuit pana acum. In USA are premiera in 16 Aprilie 2004, dar la noi nu am reusit sa aflu cand va veni. Sper totusi sa fie anul acesta.
nosaint pe 04 Februarie 2004 17:24
Matrix, ai tot zis. Poate ar fi cazul sa te opresti. Daca tu spui ca-i un mare fas nu inseamna ca repetandu-te ai si dreptate.

Filmul este o excelenta comedie. Nu-l privi ca pe un action/thriller ci ca pe un film de tarantino, in care totul este dus la extrem. relaxeaza-te, aprinde o tigare, mai vezi-l odata.

Bogdan Honciuc pe 15 Februarie 2004 13:50
am vazut ieri filmul si inca ma bintuie. stiam ca tarantino e asa cum e, adica incredibil de (ne)bun, dar in kill bill s-a intrecut pe sine la capitolul ingeniozitate. nu am cuvinte. ba da. desi mi se intimpla rar sa am pareri asa de categorice, cred cu tarie ca tarantino e cel mai cool regizor in viata. astept cu nerabdare volumul 2.
Luci S pe 11 Martie 2004 07:12
Lasati, mai, luptele sangeroase, cati a omorat Uma, chestiile evidente. Stati calmi, fumati 2,3...10 tigari shi fiti atenti la detalii.Ascultati muzica (Zamfir e? hmm...). Ex: cand l-am vazut prima data, la lupta fiala radeam cu lacrimi de chestia aia de se tot umple cu apa apoi cade si se goleste. Zgomotul stupid si indiferent care il face pe cand alea se omoara acolo. Shi fraza aia la inceput "Revenge is a dish best served cold" (Gen. Martok, Star Trek-DS9). Sunt curios ce le mai trece prin cap in partea a doua...
Alex Leo Serban pe 12 Martie 2004 13:31
eu nu credeam ca (un) tarantino poate sa fie atit de poetic... ei da, POETIC: batalia finala dintre uma & lucy, in zapada: pure magic!, m-a emotionat pina la lacrima.
cred ca filmele pot fi mai bine impartite intre cele care-ti ramin pe retina si cele care zboara de-acolo in no time; acesta inca ma bintuie, de frumos ce e! restul nu conteaza.

Narcis pe 22 Martie 2004 09:18
O porcarie de film. Pacat de distributie si de regizor. Nu ii ce se astepta lumea. Zburatori, desene animate, mult ketchup, si o un film rupt in doua ca sa te faca sa iti para rau ca ai dat bani pe bilet. Imi pare rau ca l-am dat jos de pe net. Daca stiam ca ii asa mai bine nu il vizionam. Nota 10 pentru Reservoir Dogs.
Dennis pe 22 Iunie 2004 19:12
Kill Bill e cel mai tare!!!!!!!!!!!Excelent film.
Alexx pe 20 August 2004 03:59
Un film controversat. Daca ar fi sa-mi spun parerea despre el aceasta fi ceva de genul: "Razbunarea este violenta, sangeroasa si de prost gust". Si trebuie servita rece pentru a-ti da seama ca merita infaptuita.

Din pacate sunt multi ... mi se sterge mesajul daca folosesc cuvantul ... care considera amuzante scenele de violenta.

Vladica pe 21 August 2004 04:40
o capodopera postmodernista
andreiclawhammer pe 05 Ianuarie 2007 18:31
Exceptional
Fatu Bogdan pe 05 Februarie 2007 14:33
Ce-l mai frumos film care a fost vreodata.Uma a jucat perfect iar ideea de razbunare a fost incredibila.Dupa parerea mea a fost ce-l mai frumos film
eugen.vioara pe 6 august 2012 23:08
pe ce posturi te uiti deobicei la filme ? pe taraf tv si euforya ? cum sa zici ca asta e CEL ( nu "ce-l" ) mai frumos film :))?
liviuneagu pe 13 mai 2013 04:54
"MotanMonstruos", te-ai utat la film, sau în oglindă???
Dragosh02 pe 23 Decembrie 2008 18:45
Un film cu adevarat poetic...Coloana sonora mi-sa parut ft buna, actiunea... e mai mult dusa la rang de arta(chiar daca din cei 100 de indivizi care o ataca pe Uma,in acel restaurant, veneau doar in valuri de cate 2-3,restu inca isi faceau curaj sa atate).Intradevar peisajul din final(al punctului culminant) este ori rupt dintr-un basm ori dintr-o poezie(contrastul intre luna plina,cerul lin si instelat,zapada- o alba patura,Uma- plina de sange,taieturi,obosita si actiunea ce se desfasura in curtea mica din spatele unui restaurant)(deasemenea interesante au mai fost si momentele de pauza din lupta,cnd cele 2 asasine intrau pe planul secundar,undeva aproape de background si in prim plan era doar o cismea - mica fantana,singura care mai producea o actiune din acel tablou,si aceea de a curge lin si nestingherita de nimeni,chiar nici de toata agitatia din jurul ei ).Acum tot sangele ala e… citeşte
adiman83 pe 7 martie 2011 12:39
@Dragosh02 nu cred ca era oboseala ce se citea pe fatza Umei la sfarsitul confruntarii cu O-ren. Eu am vazut mai mult o urma de regret acolo. O-ren a fost singura care o respecta atata de mult incat sa-si ceara scuze pentru faptele si jignirile ei si a incercat sa-i ofere miresei moartea unui samurai, chiar daca s-a intamplat invers. asa ca ... pentru toti "specialistii" care spun ca este o porcarie cat toate zilele: mai bine va intoarceti la telenovele pt ca filmele lui QT nu sunt pentru voi.
Mihai M. pe 23 Februarie 2009 20:27
Desi mi-au placut Reservoir Dogs si Pulp Fiction, nu sunt un fan Tarantino, care cred ca face cinematografie doar pentru amuzamentul sau. Si totusi, acest film are un ceva pe care in foarte putine creatii de actiune l-am intalnit: scene de lupta absolut remarcabile!!! Iar ultima scena este superlativul absolut al luptelor cu sabii. Cred ca nici Akiro Kurosawa nu ar fi reusit in filmele lui extrem de serioase si patrunse de spiritul shinto, ceea ce a realizat in gluma Tarantino. Cele patru stele sunt pentru incrancenarea Miresei si lupta din final...
titip pe 24 Februarie 2009 17:06
O porcarie cat toate zilele!
the_fairy pe 5 ianuarie 2011 22:50
total de acord!!!
liviuneagu pe 13 mai 2013 04:52
V-aţi găsit!
ice_eyes pe 27 August 2009 01:03
l-as vedea de 100 de ori cu acelasi interes. merita un oscar pt toate categoriile!
ciobotaru pe 17 Noiembrie 2009 14:32
VOL.1 + VOL.2 = KILL BILL
este un film deosebit , filmul pentru mine a fost si este unul memorabil , regizat extrem de bine de Quentin Tarantino este capodopera , este genu de film care ori iti splace foarte mult ori deloc , ori il intelegi ori nu , eu il consider capodopera
portofel pe 4 ianuarie 2010 15:09
super
MNarcis pe 21 decembrie 2013 13:00
Foarte bun comentariul tau (strict si la subiect), oricum ai perfecta dreptate, ori filmul ti se va parea extraordinar de bun pt ca vei intelege suferinta si dorinta de razbunare si de ce Black Mamba face ceea ce face (ce a impins-o la acele actiuni sangeroase), ori un film foarte banal si prost neputand sa vada in acest film decat mult sange si violenta pe gratis...........sunt 100% perfect de acord cu tn!
portofel pe 04 Ianuarie 2010 15:17
sangeros
cine imi cunoaste preferintele pt.anumite genuri de filme,ar baga mana-n foc ca asta nu mi-a placut,dar s-ar insela amarnic.m-a uimit de la inceput,desi n-as fi crezut .poate putin partea a2a m-a cam plictisit,fiindca ma obisnuisem cu scenele de lupta,dar oricum a fost super!
noname21 pe 31 Ianuarie 2010 20:07
...
am incercat de 2 ori sa vizionez acest film insa de ambele dati n-am putut. Filmul este jalnic, nu-l recomand nimanui....
liviuneagu pe 13 mai 2013 04:55
Mai încearca!
oneloser pe 12 Aprilie 2010 21:05
unul dintre cele mai bune filme pe care le-am vazut, din toate punctele de vedere: scenariu, coloana sonora, actori, regie, umor...
lavinea pe 22 Aprilie 2010 15:30
momente bune..sa fim seriosi, nu tasneste sangele in asa hal cand zgarii putin cu sabia..e exagerat din punctul asta de vedere. si la final, tipa cu mana taiata care a zacut cateva ore cu o hemoragie incredibila, era ca noua..
jansic pe 9 ianuarie 2011 17:28
Plus ca cineva care a stat in coma 4 ani are tot corpul amortit, nu doar picioarele, si nu reactioneaza normal la stimuli.
adiman83 pe 7 martie 2011 12:21
bineinteles ca nu tasneste asa sangele dar Tarantino a vrut sa faca un film Kung Fu la fel cum il faceau cineastii asiatici in anii '70. si tocmai din motivul asta a refuzat folosirea efectelor speciale computerizate la scenele sangeroase.
CinemaMan pe 24 Aprilie 2010 23:11
Prima data cand l-am vazut, in 2003 nu mi-a placut deloc deoarece are prea mult singe, dar se pare ca am refuzat sa vad cum este filmul cu adevarat, o capodopera.
ice_eyes pe 14 septembrie 2010 18:48
pana si violenta este o arta
robbiex2 pe 10 Mai 2010 22:28
si pe mine m-a uimit acest film.imi place la nebunieee
beji pe 25 Mai 2010 00:48
Ciudat
Un film ciudat... care sincer mi s-a parut o pierdere de vreme... cu scene exgerate de lupta ... facut parca de dragul caterincii inutile sau puerile... la care asistand am crezut uneori ca nu mai am rabdare...
ok asta e parerea mea si sper sa nu sariti cu gura ptc se pare ca sunt adeptul filmelor realiste sau oarecum inspirate din real...sau a celor impresionante care imi marcheaza oarecum gandirea...dar asta ma marcheaza negativ... poate nu inteleg eu sau....nush
pacat de coloana sonora si actorii din film...

salutare

kanibalo pe 12 Iunie 2010 09:42
Un film excelent,cu o desfasurare alerta,cu un scenariu bunicel si actiune multa.
WEbster pe 11 August 2010 01:14
Rabdare si intuitie
Am avut rabdarea sa citesc mai multe comentarii la acest film, axandu-ma pe cele contra. Am observat ca majoritatea critica scenele sangeroase ori intercalarile anime-urilor. Imi voi lua libertatea sa explic ce a vrut regizorul sa exprime in aceste scene: violenta ca repercusiune a dorintei de razbunare, asprimea impinsa la extrem, sunt doar metode de a intari "vendeta". Nu este un omagiu pentru filmele japoneze, nici o critica a lor si sub nici o forma un film prost. Este construit magistral, viziunea lui Tarantino este cu totul alta fata de ce am vazut in genul drama\thriller. Nu e un film oarecare si nu se aseamana deloc cu filmele cu Jet Li, Jackie Chan sau alte filme de genul. Ca sa treceti de bariera actiunii si violentei trebuie sa aveti ce am scris in titlu.