Păreri Kill Bill: Vol. 1

(2003)

Kill Bill: Volumul 1

ciobotaru pe 17 Noiembrie 2009 14:32
VOL.1 + VOL.2 = KILL BILL
este un film deosebit , filmul pentru mine a fost si este unul memorabil , regizat extrem de bine de Quentin Tarantino este capodopera , este genu de film care ori iti splace foarte mult ori deloc , ori il intelegi ori nu , eu il consider capodopera
portofel pe 4 ianuarie 2010 15:09
super
MNarcis pe 21 decembrie 2013 13:00
Foarte bun comentariul tau (strict si la subiect), oricum ai perfecta dreptate, ori filmul ti se va parea extraordinar de bun pt ca vei intelege suferinta si dorinta de razbunare si de ce Black Mamba face ceea ce face (ce a impins-o la acele actiuni sangeroase), ori un film foarte banal si prost neputand sa vada in acest film decat mult sange si violenta pe gratis...........sunt 100% perfect de acord cu tn!
titip pe 24 Februarie 2009 17:06
O porcarie cat toate zilele!
the_fairy pe 5 ianuarie 2011 22:50
total de acord!!!
liviuneagu pe 13 mai 2013 04:52
V-aţi găsit!
Dragosh02 pe 23 Decembrie 2008 18:45
Un film cu adevarat poetic...Coloana sonora mi-sa parut ft buna, actiunea... e mai mult dusa la rang de arta(chiar daca din cei 100 de indivizi care o ataca pe Uma,in acel restaurant, veneau doar in valuri de cate 2-3,restu inca isi faceau curaj sa atate).Intradevar peisajul din final(al punctului culminant) este ori rupt dintr-un basm ori dintr-o poezie(contrastul intre luna plina,cerul lin si instelat,zapada- o alba patura,Uma- plina de sange,taieturi,obosita si actiunea ce se desfasura in curtea mica din spatele unui restaurant)(deasemenea interesante au mai fost si momentele de pauza din lupta,cnd cele 2 asasine intrau pe planul secundar,undeva aproape de background si in prim plan era doar o cismea - mica fantana,singura care mai producea o actiune din acel tablou,si aceea de a curge lin si nestingherita de nimeni,chiar nici de toata agitatia din jurul ei ).Acum tot sangele ala e… citeşte
adiman83 pe 7 martie 2011 12:39
@Dragosh02 nu cred ca era oboseala ce se citea pe fatza Umei la sfarsitul confruntarii cu O-ren. Eu am vazut mai mult o urma de regret acolo. O-ren a fost singura care o respecta atata de mult incat sa-si ceara scuze pentru faptele si jignirile ei si a incercat sa-i ofere miresei moartea unui samurai, chiar daca s-a intamplat invers. asa ca ... pentru toti "specialistii" care spun ca este o porcarie cat toate zilele: mai bine va intoarceti la telenovele pt ca filmele lui QT nu sunt pentru voi.
lavinea pe 22 Aprilie 2010 15:30
momente bune..sa fim seriosi, nu tasneste sangele in asa hal cand zgarii putin cu sabia..e exagerat din punctul asta de vedere. si la final, tipa cu mana taiata care a zacut cateva ore cu o hemoragie incredibila, era ca noua..
jansic pe 9 ianuarie 2011 17:28
Plus ca cineva care a stat in coma 4 ani are tot corpul amortit, nu doar picioarele, si nu reactioneaza normal la stimuli.
adiman83 pe 7 martie 2011 12:21
bineinteles ca nu tasneste asa sangele dar Tarantino a vrut sa faca un film Kung Fu la fel cum il faceau cineastii asiatici in anii '70. si tocmai din motivul asta a refuzat folosirea efectelor speciale computerizate la scenele sangeroase.
Dragos_Mirsanu pe 14 Ianuarie 2004 12:45
Cine are nevoie de asa un film? Violenta gratuita.

Am ajuns sa ne intrecem in legatura cu cine are imaginatia mai bolnava si cine descrie mai bine macabrul cel mai negru.

E indecent sa compari acest film cu cele ale lui Jet Li, spre exemplu...

pharmakon pe 3 martie 2012 12:07
Ai auzit de estetica uratului in literatura? Cred ca nu.
Narcis pe 22 Martie 2004 09:18
O porcarie de film. Pacat de distributie si de regizor. Nu ii ce se astepta lumea. Zburatori, desene animate, mult ketchup, si o un film rupt in doua ca sa te faca sa iti para rau ca ai dat bani pe bilet. Imi pare rau ca l-am dat jos de pe net. Daca stiam ca ii asa mai bine nu il vizionam. Nota 10 pentru Reservoir Dogs.
Dennis pe 22 Iunie 2004 19:12
Kill Bill e cel mai tare!!!!!!!!!!!Excelent film.
noname21 pe 31 Ianuarie 2010 20:07
...
am incercat de 2 ori sa vizionez acest film insa de ambele dati n-am putut. Filmul este jalnic, nu-l recomand nimanui....
liviuneagu pe 13 mai 2013 04:55
Mai încearca!
cezarika21 pe 29 August 2012 09:43
Violenţă de dragul violenţei
"Kill Bill" aduce un omagiu filmelor de acţiune de categorie B tipice anilor '70-'80, în special serialului "Îngerii lui Charlie", filmelor cu samurai, filmelor cu arte marţiale, filmelor cu Charles Bronson sau westernurilor spaghetti ale lui Sergio Leone. Angajat în tinereţe la un centru de închiriere de casete video, Quentin Tarantino s-a familiarizat cu acest gen de filme şi a luat contact cu preferinţele publicului.

Tema principală a acestui film o constituie răzbunarea, o temă recurentă în cinematografia asiatică. Răzbunarea nu este una de tip occidental, ci una profund violentă tipic orientală. Spre deosebire de violenţa din filmele lui Akira Kurosawa care avea un scop, violenţa din filmele lui Tarantino este una sadică, săvârşită de dragul violenţei. Personajele din "Kill Bill" înoată în valuri de sânge, se ciopârţesc cu o plăcere… citeşte

portofel pe 04 Ianuarie 2010 15:17
sangeros
cine imi cunoaste preferintele pt.anumite genuri de filme,ar baga mana-n foc ca asta nu mi-a placut,dar s-ar insela amarnic.m-a uimit de la inceput,desi n-as fi crezut .poate putin partea a2a m-a cam plictisit,fiindca ma obisnuisem cu scenele de lupta,dar oricum a fost super!
zeno.marin pe 25 Aprilie 2011 19:51
Merge cu popcorn...
Nu prea am ce sa spun mare lucru despre Kill Bill decat ca e viziunea sau mai degraba transpunerea Tarantino a unui film asiatic de arte martiale in formula digerabila pentru restul lumii. Si credeti-ma, stiu ce spun, pentru cam am vazut vreo 200....
In rest o colectie intentionata de kitchuri si clisee sangeroase (whici is pretty cool huh...huh huh). Dupa ce vezi Kill Bill vei iubi si mai tare personajele Beavis & Butt-Head.

aayana pe 30 aprilie 2011 21:54
Doar să fii fan înfocat al lui Tarantino, poate numai așa o să ți se pară bun sau bunicel. Eu m-am rezumat la prima parte.
Fatu Bogdan pe 05 Februarie 2007 14:33
Ce-l mai frumos film care a fost vreodata.Uma a jucat perfect iar ideea de razbunare a fost incredibila.Dupa parerea mea a fost ce-l mai frumos film
eugen.vioara pe 6 august 2012 23:08
pe ce posturi te uiti deobicei la filme ? pe taraf tv si euforya ? cum sa zici ca asta e CEL ( nu "ce-l" ) mai frumos film :))?
liviuneagu pe 13 mai 2013 04:54
"MotanMonstruos", te-ai utat la film, sau în oglindă???
beji pe 25 Mai 2010 00:48
Ciudat
Un film ciudat... care sincer mi s-a parut o pierdere de vreme... cu scene exgerate de lupta ... facut parca de dragul caterincii inutile sau puerile... la care asistand am crezut uneori ca nu mai am rabdare...
ok asta e parerea mea si sper sa nu sariti cu gura ptc se pare ca sunt adeptul filmelor realiste sau oarecum inspirate din real...sau a celor impresionante care imi marcheaza oarecum gandirea...dar asta ma marcheaza negativ... poate nu inteleg eu sau....nush
pacat de coloana sonora si actorii din film...

salutare

jansic pe 09 Ianuarie 2011 17:47
Mi s-a parut unul dintre cele mai proaste filme pe care le-am vazut si din acest motiv nici n-am sa argumentez de ce.
chuckyfan pe 23 mai 2011 22:31
Argumenteaza.
monstermotan pe 30 octombrie 2012 12:11
iti raspund eu filmul e slab prea mult sange prea multe replici in timpul luptelor si prea dus la limita adika dupa patru ani esti bun de lupta si bla bla bla
Theodoric pe 22 Iunie 2013 18:05
Printre cele mai proaste filme vazute de mine.Scenariul,total departat de film,o poveste aruncata numai ca sa fie zisa,si o actiune multa,dar neserioasa si extrem de prost gandita.Nota 2,cu indulgenta....
Alexx pe 20 August 2004 03:59
Un film controversat. Daca ar fi sa-mi spun parerea despre el aceasta fi ceva de genul: "Razbunarea este violenta, sangeroasa si de prost gust". Si trebuie servita rece pentru a-ti da seama ca merita infaptuita.

Din pacate sunt multi ... mi se sterge mesajul daca folosesc cuvantul ... care considera amuzante scenele de violenta.

valeria-si-mai-cum pe 25 Aprilie 2011 12:43
O decapitare, doua decapitari...
... Mai multe decapitari. Si mai multe decapitari... Si cateva batai mai elaborate care se termina cu niste decapitari Si cam atat.
Matrix pe 08 August 2003 14:54
Nu cred ca este posibil asa ceva! Copilul teribil al Americii care ne-a incantat cu doua capodopere (reservoir dogs si pulp fiction) se coboara sa realizeze un asemenea film. Pare un avorton al lui crouchin tiger, hidden dragon si charlie's angel.
Sau poate ma insel si este o parodie desteapta.
Sa fie oare pulp fiction cantecul de lebada ?
Pacat!

Matrix pe 25 iunie 2003 22:54
Bill raspunde-mi la urmatoarea intrebare: Ai vazut Reservoir Dogs, Pulp Fiction si Jackie Brown ? Daca da, crezi ca subiectul din Kill Bill are ceva in comun cu anterioarele ? Poate subiectul o fi destept (3-4 perspective), dar avea nevoie de chinezariile alea ieftine ? Sau tu te iei dupa cat de multa bataie este intr-un film sau cat de violent este. Daca da, uita-te la Hot Shots II unde Charlie Sheen a tras mai multe gloante (a doborat recordul) decat in Rambo si Terminator 2. Este normal ca America sa astepte un Tarantino dar ma tem ca va fi un fiasco. Noroc cu muzica buna!
liviuneagu pe 13 mai 2013 04:55
Cred că l-a scris chiar "MATRIX"...
cosmin742000 pe 17 Octombrie 2012 22:41
Filmul este un remake nereusit dupa parea mea al filmului japonez Lady Snowblood , mult mai bine realizat , regizat si jucat , totodata mult mai credibil
Chelbos pe 25 octombrie 2012 00:56
daca nici asta nu ti-a placut nu mai am ce zice
mihaiboghiu pe 8 august 2015 00:32
Americanii au copiat foarte multe filme! Eu cunosc cateva comedii frantuzesti refacute de americani, cu comediantii lor!
Maluma pe 07 Noiembrie 2019 12:09
Dimpotriva prezentării poveștii,aspectele care înconjoară întâmplarea deranjează la ochi datorită sângelui obligat să iasă din corp într-un mod nefiresc în clipele acțiunii(și nu momentelor aprige.)Tarantino nu se descurcă la această etapă (exclusiv în acest film) fiindcă coboară pelicula la nivelor celor necredibile în care personajele negative numeroase care se învârt în jurul celui principal sunt ucise de aceasta,ea fiind binecuvântată de o supraviețuire.Aceste două fapte trag ,părerea mea, destul de drastic jos creația .
Trecând peste aceste deficiențe,filmul excelează prin poveste,a cărui idee de bază este răzbunarea,ceea ce nu este originală ,proaspătă dar viziunea regizorului o pune intr-o exprimare autentică .Alături de această reușită,thriller-ul beneficiază și de o coloană sonoră încântătoare la care participă și… citeşte

VIBERS pe 12 August 2014 15:15
Nota 10 pt Gheorghe Zamfir
Filmul asta mi-ar fi placut daca l-as fi vaut cand aveam 14,15 ani.Sunt unele S.F-uri care sunt mai credibile decat tampenia asta.Probabil ca este apreciat pt ca este regizat de Tarantino ca altfel nu are ce sa iti placa la el.
leo26 pe 29 noiembrie 2014 02:56
Omule creatorul acelei piese muzica nu-i Gheorhe Zamfir, el doar un pion pe tabla de sah. Creierul e tobosarul de la Metallica(imi scapa numele), asa ca Gheorghe are prea putin din merit.
VIBERS pe 29 noiembrie 2014 10:34
Asta este parerea ta, dar naiul lui Zamfir este inconfundabil.Oricine stie ca meritul 100% este al lui Zamfir.
sarrpe pe 26 Noiembrie 2013 00:29
nu recomand persoanelor care vor sa vada un film adevarat. este o bataie generala cu sabii ninja.
bill_the_butcher pe 24 Octombrie 2003 03:20
in sfarsit, l-am vazut.
povestea-i clasica, actiunea e memorabila.
dialogurile sun specifice lui tarantino. parca mai amuzante ca-n pulp fiction.(scena din salonul in care uma era internata, cu tipii care vroiau s-o violeze, even steven).
inevitabil, scena vedeta af ilmului o reprezintalupta din tokyo, cu gasca yakuza, si in final cu o-ren. parca tot acest film a fost realizat special pt. aceasta lupta. n-am mai vazut asa ceva pana acum. sunt 20 de min. intense.
odata ce-ati vazut atatea filme violente, ati crede ca nimic nu va mai poate surprinde, dar...(scena cu avocata lui o-ren, nu spun mai mult, ca sa nu va stric surpriza; si eu citisem in scenariu, dar este, totusi socanta, indiferent de modul in care ai incerca sa ti-o imaginezi dupa ce-ai citit scenariul si inainte de-a vedea filmul).
lupta este superba, realista(in sensul coregrafierii), uma… citeşte

diciluma pe 28 Decembrie 2011 13:15
Un regizor bun nu face obligatoriu numai filme bune . Nu stiu cum o fi a doua parte , pentru-ca nu am de gand sa ma uit vreodata la ea .Probabil ca aici inteleptul face pe prostul , arunca cu piatra in balta si rade de ceilanti intelepti cum se chinuie sa gaseasca geniul din acest film. Mai mult de o stea nu merita . ( Clasificarea la mine e foarte simpla: * pentru amatorii genului , ** OK , dar nu m-as uita si a doua oara la el , *** se poate revedea de mai multe ori , **** il pot revedea oricand )
Dam la o parte tot ketchap-ul din film , si ce mai ramane ????Nimic . O poveste din orice film cu van damme!

Vladica pe 21 August 2004 04:40
o capodopera postmodernista
cosmin pe 24 Ianuarie 2004 09:47
natural born killers.
acum kill bill. ce va mai urma?
unul din cele mai bune filme facute pana in prezent. nonconformist.
super de tot.
eu l-am vazut la sfarsitul lui decembrie 2003 de pe net si am ramas masca. cred ca l-am revazut de atunci de vreo 5 ori si nu regret.
duceti-va sa-l vedeti.

Ady pe 16 Ianuarie 2004 09:32
Eu cred ca acest film a fost destul de slab...nu merita atentia acordata...
Cred ca nu merita sa fie vazut..Urat film

CinemaMan pe 24 Aprilie 2010 23:11
Prima data cand l-am vazut, in 2003 nu mi-a placut deloc deoarece are prea mult singe, dar se pare ca am refuzat sa vad cum este filmul cu adevarat, o capodopera.
ice_eyes pe 14 septembrie 2010 18:48
pana si violenta este o arta
Ovidiu239 pe 01 Iulie 2014 17:26
Tarantino a exagerat in multe momente in filmul asta. Pe langa faptul ca sangele n-are cum sa sara in halul ala din bratul sau capul unui om, personajul principal parca era desprins dintr-un film de-ale lui Seagal sau Chuck Norris.
bistriz pe 06 Octombrie 2014 18:43
Jalnic intr-adevar
Vazutu-l-am aseara...
Nu l-as mai fi vazut!
Prin 2003, cand a fost facut, filmul-benzi desenate era ceva inca nou.

Niste batai, dinamice dar chicioase. Scenele: cele mai multe - false. Iar interpretarea dezamagitoare (actorii nu au fost chiar slabi toti, dar scenariul nu le-a dat nici o sansa).

Am vazut Pulp Fiction de acelasi regizor. Un film bun; cu totul altceva.

bill_the_butcher pe 26 August 2003 17:01
pt. matrix: am citit scenariul. este un film gen tarantino, fara indoiala, cu dialoguri frumoase si cu foarte mult sange.
acum, bai matrix, tu te intrebi, de unde stiu eu ca va fi atat de mult sange, din moment ce doar am citit?
felul in care descrie, dupa ce-i taie unui fraier capul, sangele tasneste ca dintr-un gheizar.
alt exemplu, avoccatei lui lucy liu, ii va taia bratul, si va umple toata podeaua de sange. podeaua e alba.
foarte interesant realizata este uciderea lui lucy liu. o combinatie de commando si equilibrium.
va fi fara indoiala cel mai violent film al tuturor timpurilo, macar cel mai sangeros.
atat de sangeros incat va va provoca scarba, ceva gen filmele snuff.
in total tipa a omorat peste 30 de oameni.

bill_the_butcher pe 25 iunie 2003 22:54
trinity nu arata bine in timp ce o face. mi-e scarba cand ma gandesc la asta. oricum, dupa filmul asta, multe femei nu se vor mai plange de violenta in familie.
Satanail pe 16 mai 2013 11:21
nu se poate vedea filmul aici
Sebastian96 pe 15 Mai 2013 23:13
Inca un film care merita titlul de "CAPODOPERA".Nu am fost deloc surprins sa vad ca regizorul este Quentin Tarantino,unul din cei mai buni in opinia mea.Actorii sunt incredibili,scenele sunt filmate mai mult decat perfect,iar secventa animata a fost si ea foarte deosebita.Recomand tuturor celor ce iubesc filmele,mai ales celor ce adora actiunea.
Mihai M. pe 23 Februarie 2009 20:27
Desi mi-au placut Reservoir Dogs si Pulp Fiction, nu sunt un fan Tarantino, care cred ca face cinematografie doar pentru amuzamentul sau. Si totusi, acest film are un ceva pe care in foarte putine creatii de actiune l-am intalnit: scene de lupta absolut remarcabile!!! Iar ultima scena este superlativul absolut al luptelor cu sabii. Cred ca nici Akiro Kurosawa nu ar fi reusit in filmele lui extrem de serioase si patrunse de spiritul shinto, ceea ce a realizat in gluma Tarantino. Cele patru stele sunt pentru incrancenarea Miresei si lupta din final...
fireskull pe 30 Octombrie 2010 19:15
super tare filmu ce ii maceleraste paia le taie mainile picioarele super tare numai efecte speciale:))dar e misto nota 10
nosaint pe 04 Februarie 2004 17:24
Matrix, ai tot zis. Poate ar fi cazul sa te opresti. Daca tu spui ca-i un mare fas nu inseamna ca repetandu-te ai si dreptate.

Filmul este o excelenta comedie. Nu-l privi ca pe un action/thriller ci ca pe un film de tarantino, in care totul este dus la extrem. relaxeaza-te, aprinde o tigare, mai vezi-l odata.

panda29 pe 18 Mai 2011 01:09
????
bai voi astia care laudati filmul,voi va dati seama ce aberatii spuneti?:film tare,ba unu il considera capodopera,fratilor aveti mintea la stadiu copiilor de 5 ani sau sinteti inculti,deci lasind deoparte ideea filmului copiata din atitea alte filme,actorii pt un film de genul asta sint alesi f prost,adik david caradine,un batrin zbircit joaca rol de mare amant ,uma de mare luptator desi ea saraca nu stie sa dea cu pumnul,sa fim seriosi nu poti face un film cu arte martiale cu oameni care nu au facut pik de sport la viata lor
andreiclawhammer pe 05 Ianuarie 2007 18:31
Exceptional
natalia_castego pe 27 Ianuarie 2023 22:06
Un film văzut pentru prima oara cu mulți ani în urma, as putea spune chiar cu mai mult de 15 ani în urma, pe care l-am revăzut in seara aceasta, și pot spune că a fost la fel de incitant ca prima oara. Un scenariu bine construit (nu ca ultimele ale lui Tarantino), cu niște actori care parca s-au născut pentru rolurile din acest film, și o coloana sonora pe măsură, fac acest film o capodoperă cinematografica memorabilă.
jokeru28 pe 01 Mai 2022 23:02
Nu e genul meu de film. I-am dat 6 pentru pentru ca totuși se vede talent. Însă scenariul și acțiunea sunt fanteziste și nu e genul meu.
forever_young_ pe 30 Iulie 2020 17:35
FOARTE BUN !
un film extraordinar marca Quentin Tarantino cu o Uma Thurman exceptionala !
andrei_oarga pe 08 Ianuarie 2018 22:21
Un film bun,cu o poveste interesantă,multe momente de acțiune,desfășurare buna iar Uma Thurman a jucat remarcabil,nici ceilalti actori nu au fost mai prejos,merita vazut,mai ales de către fanii filmelor de acțiune!
6Patronul9 pe 28 Decembrie 2017 11:28
Un film destul de antrenant si interesant,cu o interpretare de exceptie din partea Umei Thurman si cu tipicul masacru in stil Tarantino,adus aici la cote maxime.Nu este un film pentru toata lumea,insa daca esti fan Tarantino,merita o vizionare.
AlexandruDragosStegaru pe 25 Ianuarie 2016 11:41
Kill Bill: Vol. 1
alexreviews123456789 pe 19 Mai 2021 18:36
nu mi-a placut, n-a fost genul meu, niste scene pe care nu le-am putut''inghiti''.
cezarika57 pe 14 Iulie 2018 21:15
Merita Vazut, chiar daca la final regreti ca nu ai situ o sabie de samurai...
balta67verde pe 10 Noiembrie 2016 23:10
Sorry Mister Tarantino, filmul m-a dezamagit. Parca e o copie ieftina dupa filmele cu Samurai si Kung Fu din anii '70.
andystarx pe 19 Ianuarie 2016 13:38
Un film in stilul Tarantino,foarte sangeros,dar in afara de coloana sonora,mie nu mi-a placut ! Nici nu il agreez foarte mult ca regizor,desi are cateva filme bune !Actorii joaca impecabil,dar nu este un film pentru toata lumea !
mihaiboghiu pe 08 August 2015 00:24
cel mai prost dintre cele mai proaste
Nu cred ca am vazut prea multe filme atat de proaste! daca as face un top 20 al celor mai proaste filme, acesta s-ar regasi printre ele! Un film fara sens, o risipa de timp! Nu vad rostul unui asemenea film! Nu am rezistat nici 5 minute sa ma uit la el! Nu are nicio morala acest film, este o productie de dragul a include cat mai multe scene sadice. O Uma Thurman care nu se potriveste acestui film! Doar coloana sonora este frmoasa, filml insa este o capodopera a decadentei, a prostiei, nu poti numi acest film ca fiind o arta!
Anek pe 07 Decembrie 2014 18:49
Nu mi se pare un film pentru 14 ani.Violenta e prea detaliatat cred ca mai bine era interzis pentru cei sub 18 ani
tudiqu pe 26 Ianuarie 2014 11:04
Mi-a placut la nebunie.Exact un film duipa Tarantino.Capitolele sunt puse alandala, s-a mai jucat si el cu filtrele imaginii, dar a fost deosebit...si Uma Thurman cu o sabie omorand fraieri.