Păreri Jumanji

(1995)

Jumanji

alali pe 26 Septembrie 2014 05:27
Prea multe critici aduse unui film care i-a incantat pe toti copiii ce au "jucat" Jumanji.
Probabil cel mai spectaculos film de aventuri adresat copiilor. Chiar daca Indiana Jones cu mult premiatul Indiana Jones and the Raiders of the Lost Ark (1981) este prezent in mai toate topurile cu denominatia de Cel Mai Bun Film din Toate Timpurile, el se adreseaza unui alt tip de public decat acest Jumanji.
Titlul filmului este numele unui joc pe tabla, adica acel tip de confruntare intre 2 pana la 4 jucatori reprezentati pe plansa de joc de pioni de culori diferite si care muta dupa cum dicteaza zarul buclucas. Totul e plastic si carton, fara nici macar un cat de mic ecran tactil sau vreo alta urma de tehnologie. (asta mentionat doar asa ca sa isi faca o idee tanara generatie care nu concepe viata fara vreun tip de conexiune). Si era mult divertisment in acest tip de jocuri.
Asa e si in cazul lui Jumanji, unde parca toata imaginatia copiilor, toate asteptarile lor in… citeşte

claudiu-daniel-lugoj pe 23 Iunie 2009 15:49
claudiu-daniel lugoj
pentru mine acest film e o capodopera in cea ce inseamna aventura,nul ratati merita vazut.
GAMBITT pe 09 Iunie 2009 23:37
Acest film este un film de aventuri care merita vazut pentru robin willliams si pentru actiune si fazele cu animalele care alearga prin oras , am amintiri frumoase despre el.
bizonul pe 29 mai 2015 07:39
Prea des, prea de multe ori aici la Pro Cinema acest film, "prea covalac ca de la tara".
dobrescu_diana pe 4 ianuarie 2018 20:59
mie imi place acest prea covalac ca de la tara
ravenWings pe 13 Aprilie 2009 11:18
Film care a reusit sa fie atat pe placul copiilor cat si al adultilor. Stiu asta ca mama l-a vazut de vreo 2 ori :)). Nu e banal, nu e plictisitor, nu e stil "clasic" aventura!
cezarika21 pe 09 Martie 2014 18:15
Jumanji - jocul groazei
"Jumanji" este povestea unui joc supranatural în care fiecare aruncătură de zaruri poate aduce jungla mai aproape de tine. Subiectul este foarte captivant şi plin de imaginaţie, efectele speciale sunt de calitate, iar filmul te prinde pur şi simplu. L-am văzut de mai multe ori până acum şi nici chiar acum nu mă mai satur să-l văd, atât de mult mi-a plăcut. Ştiu, o să spuneţi că e un joc pentru copii, dar "Jumanji" îmi aduce în suflet un strop din copilăria trecută. Iar asta valorează pentru mine mai mult decât toate părerile cronicilor de film.
AeroX pe 03 Iulie 2009 21:40
un film foarte aventuros
Mi-a placut enorm...1995...cat timp a trecut de atunci...foarte frumos!....este printre capodoperele cinematografiei!(in ceea ce priveste genul aventura)......cel putin pana in "anii 2000". Sincer, cel mai bun film de aventura care se petrece chiar in casa ta!
robertsandu pe 24 Iunie 2012 16:58
Cuvântul aventură nu a fost nicicând mai potrivit
Prima oară când am văzut Jumanji am avut un impuls ciudat să-l văd din nou după nici o oră, atât de mult mi-a plăcut. Mi-am dat seama că avea să devină una dintre plăcerile mele vinovate. De ce spun plăcere vinovată? Simplu. Fiindcă, odată luat la puricat, ajungi la concluzia că este o peliculă cu destul de multe minusuri, de la scenariul repetitiv - niște indivizi joacă un joc și dau cu zarul până când acel joc se termină și cineva câștigă - la efectele speciale care astăzi nu mai par atât de bune.

Dar nu o să discut despre aceste minusuri. Da, filmul se bazează mai mult pe un fel de șmecherie nu foarte complicată care răspunde din start tuturor "de ce"-urilor cu "așa funcționează jocul". Justificările acțiunilor din film au așadar un răspuns automat și, trebuie să spun, convenabil. De ce trece turma aceea de animale prin… citeşte

bogdi_07_yo pe 16 Ianuarie 2011 01:08
Ce ma mai fascina filmul asta cand eram mai mic ........
cinephile pe 22 Mai 2011 18:29
Un film care ar trebui sa il vada toti copiii....se vor indragosti pe loc de el !
gaga pe 23 Iunie 2008 19:58
mereu mi-a placut filmul asta.cool
Theodor2011 pe 12 Martie 2012 09:32
Superb acest film:adventure,comedy si fantasy chiar daca este mai mult pt copii mi-a placut enorm la vremea lui vazundu-l prima oara acum 7 ani,magistrala interpretarea marelui Robin Williams in rolul lui Alan Parrish, si Kristen Dunst joaca bine in ciuda varstei fragede ce o avea atunci in 1995. Ma intreb asa in gluma daca ar exista un asa joc, s-ar risca cineva sa-l joace?:)))
Ava pe 28 Octombrie 2006 21:42
Robin Williams a facut-o si pe asta! Imi aduc aminte cu placere de filmul asta de cand aveam vreo 15 ani si ma uitam prin magazine daca nu cumva se gaseste jocul de cumparat. Parerea mea de adult: don't play it!:P
gaga pe 04 Mai 2008 17:09
cool faine aventurile prin care trec.animallele alea plus vanatorul care mereu ii urmarea
oana pe 09 Ianuarie 2006 21:12
E super tare filmul.Imi place lumea jocului, este fantastica.Filmul acesta parca are o aura de Fantastic-SF.Imi place si de Robbin Williams, dar si de Kirsten Dunst.Merita vazut!
andreea7214 pe 30 August 2011 14:12
obligatoriu de vazut pentru toti iubitorii de aventura :D
johny_one pe 21 Iulie 2011 22:51
Jumanji
super film.. cred ca l`am vazut de 3 ori=)) felul cum incepe.. foartet captivant
belthazar pe 20 Februarie 2011 14:06
daca va place JUMANJI atunci merita sa vedeti si JUMANJI 2(ZATHURA)
ciobotaru pe 07 Mai 2010 19:53
in ciuda notei de pe IMDB: 6.4 , este unu din filmele mele preferate , superb !
un film bine facut

cercetas pe 04 Martie 2012 17:13
Superb... Ca mai toate filmele cu Robin Williams. Stiu ca suna ca un cliseu, dar omul asta este o legenda vie, iar implicarea pe care a avut-o in majoritatea proiectelor sale cinematografice nu a facut decat sa le apropie de perfectiune (in caz ca nu au reusit mereu sa atinga excelenta).
nikkolle pe 04 Februarie 2012 20:14
Superb !!!!!!!!!!
Fara comentarii !!!
Vizionare placuta :X:X:X:X:X!!!!!!!!

NimeniAltu2k9 pe 25 Aprilie 2010 13:53
Roll the dice...
Cand am vizionat filmul acum vreo 10 ani ,am ramas foarte impresionat, dovada ca si acum imi aduc aminte o multime de faze din el.Este foarte interesant de urmarit si te face sa iti doresti o asemenea aventura fie ea si cu elemente mai infricoasatoare(plante carnivore,crocodili,paianjeni etc) ce completeaza un tabloul si asa destul de exotic .
serghei_romanu pe 04 Decembrie 2009 23:29
O adevarata aventura.
Mi-a placut mult filmul cand eram mai mic.Acum nu mai are acelasi efect.Ma uit totusi cu placere la el de fiecare data, foarte ingenioasa povestea iar actorii sunt chiar foarte buni.Cred ca este unul dintre cele mai bune filme de aventura.7/10
deea9595 pe 10 August 2009 11:01
destul de bunicel filmul
..........................................

Laura Serban pe 21 Decembrie 2004 19:31
Desi n-am urmarit filmul foarte atent, cred ca este un film bunicel, in care Robin Williams joaca destul de convingator.
Dragos.87 pe 17 Ianuarie 2022 18:00
Foarte reușit și captivant
Am retrăit o parte din propria copilărie văzând acest film..este foarte reușit si palpitant si nu te plictisește sub nici o forma..are si o poveste intriganta care te cuprinde in întregime..un film bun sf care merita vizionat..
monica.alexandra pe 19 August 2021 15:21
Eroii principali ai povestii au parte de aventuri interesante
niggeremall pe 23 Mai 2020 18:35
cel mai bun film de aventuri pe care-l stiu. un film curat in ochii mei.
user-5e7b14d935a62 pe 25 Martie 2020 10:24
Cat au aratat zarurile din Jiumanji 1995 ca sa fie eliberat Alan dupa 26ani?
user-5c80362c47c36 pe 13 Februarie 2020 22:37
ceea ce m a impresionat a fost schimbul acesa de paradoxuri pe care l am vazut
26 de ani in jungla si dupa te intalnesti cu niste copii din 95' si apoi te reintorci la stadiul de copil si mai astepti încă 26 de ani sa te intalnesti cu ei
_impresionant_✋

carmen_angelus_romila pe 19 August 2018 13:11
O comedie romantica pe de o parte, o poveste fantastica pe de alta parte, un film reusit, in care actorul Robin Williams exceleaza.
Kuhaylan pe 27 Noiembrie 2016 13:54
WD 1
....................................................
catalin_ionut_23 pe 10 Decembrie 2014 20:24
foarte bun,recomand!
foarte bun acest film de aventuri,l-am vazut de mic copil si il revad de fiecare date cand il da la tv il recomand nota mea 10
narcisson pe 28 August 2014 00:05
Ciudat sau nu, acest film l-am vazut pentru prima data abia acum o ora, la aproape 20 de ani de la aparitia lui. Filmul reuseste sa contopeasca excelent mai multe genuri: Comdie, SF, Familie, Drama, Thriller si de ce nu, Romance. Poate ca scenariul nu este dintre cele mai reusite, sau efectele speciale din cele mai bune, insa filmul a prins cel mai bine la copii. Alternarea momentelor de comedie cu cele de drama sau thriller i le datoram in special lui Robin Williams, un maestru al trecerilor rapide de la o stare la alta, sau de la o actiune la alta, el fiind cel mai mare atu al acestui film. De asemenea, nu am putut sa nu remarc aparitia lui Kirsten Dunst, cu o frumusete sclipitoare si care manifesta reale talente de actorie inca de la o varsta foarte frageda. Si ceilalti actori au prestatii decente, in nota filmului; nu pot gasi minusuri din punctul de vedere al actorilor. Ideea… citeşte
Andrei843 pe 30 Aprilie 2014 22:09
Iti invie sentimentul copilaresc din tine acest film. De vizionat neaparat!
bogdan_petrut pe 12 Februarie 2014 12:42
Un film de aventura care te tine cu sufletul la gura pana la final, dar sa nu uitam si multele scene comice.
marius93 pe 05 Noiembrie 2013 20:15
O aventura pe cinste care nu-si pierde savoarea in ciuda trecerii timpului. Mi-au placut toate personajele, de la Alan, Sarah, Peter, Carl pana la vanatorul ticnit.
tony_mondyalu pe 01 Mai 2013 05:06
foarte bun acest film, cand l-am vazut pentru prima data am ramas ''marcat'' , atat de mult a putut sa imi placa incat imi doream sa il vad inca o data si o data, totusi ma intreb....ar fi posibil un joc real stil jumanji? cred ca toti participantii ar murii....oricum comica faza cu crocodilul....era orice fel de creatura SF numai crocodil nu... :))
PLaurentzyu pe 02 Februarie 2013 20:46
Dupa ce am vazut prima oara filmul, am zis ca vreau si eu un joc Jumanji. Acum insa, cand sunt mai mare, nu pot spune decat ca acest film este unul dintre cele mai bune. O aventura fantastica de neuitat!
DeMoNiTzA pe 22 August 2012 12:29
cred ca am vazut filmul asta de cel putin 10 ori :))
mi-a placut foarte mult!

Tyybi1 pe 22 August 2012 11:13
Un film plin de aventura. Merita vazut, chiar si revazut.
xerses pe 22 Aprilie 2012 21:28
Un film naucitor.... Ce poveste grozava, ce actori convingatori!
BiaB pe 31 Martie 2012 15:12
Foarte bun film,mi-a placut chiar mult!Subiectul a fost super interesant,comic si merita cu adevarat vazut!
puffulette pe 06 Februarie 2012 19:48
Un film foarte frumos, l-am vazut cand eram mai mica..
tonymaestrul pe 22 Noiembrie 2011 22:31
Mi-a placut la nebunie actiunea filmului. Abia asteptam sa vad ce nebunie mai apare.
LavyBogdy pe 11 Noiembrie 2011 19:45
L-am văzut când eram copil și încă mă gândesc la el ca un film impresionant.Sunt de părere că este un film foarte bun,cu umor,acțiune și aventuri.Nu e o enigmă să-l vezi când ești mic și nicio rușine să-l revezi când ești mare.
Manusa pe 15 Iulie 2011 22:34
Un film foarte bun care m-a impresionat atat prin tema filmului cat si prin modul cum au jucat actorii. Filmul are o lume foarte interesant, iar ideea filmului este foarte buna.
Crist11 pe 26 Iunie 2011 17:40
Un adevarat film, nu are cum sa nu-ti placa indiferent de varsta.
Joe Johnston, merita 1000 de multumiri.

matew10 pe 02 Mai 2011 11:18
Un joc poate fi o adevarata aventura. O epica ce te va tine cu sufletul la gura. „Jungla” animala isi face aparitia in viata muritorilor si ameninta sa o transforme in haos si poate fi oprita de comediantul desavarsit in persoana lui Robin Williams si a cvartetului sau mai mult sau mai putin dornic de distractie. Un film datator de multa buna dispozitie, lupte crancene intre pradatori si vanat, femei disperate, politisti depasiti de situatie totul asezonat cu maimute. Merita vazut oricand.
FlorinMovieFreak pe 31 Martie 2011 01:41
Aproape ca uitasem de el .. super tare .. a fost la vremea sa ..
O sa-l revad .. someday :)

chiba_florin pe 08 Ianuarie 2011 22:44
COOL COOL COOL