Păreri Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter și Prințul Semipur

just4love pe 06 Aprilie 2010 03:23
dragutz filmul....eu una ma asteptam sa fie mai bun.
intr-un fel m-a dezamagit, celelalte filme imi par mai bune.
oricum...un 8 de la mine

Mihaela26 pe 02 Februarie 2010 19:11
Am vazut filmul si sincer,nu mi s-a parut atat de bun pe cat se zice.Intradevar,filmul este mult prea lent,iar calatoria dintre Dumbledore si Harry este facuta in graba,dar se pare ca filmul are succes,deci cu ce folos sa mai vorbim despre el daca prinde la public?
Maemi pe 01 Noiembrie 2009 18:06
Peste asteptari
Deci eu chiar nu stiu ce aveti,unii dintre voi,cu filmul. Mie mi se pare chiar foarte in regula. Adica, ati avut tot ce vreti: si hormoni,si lupta , si suspans.
Poate-poate ca alte parti ale seriei au fost mai bune, dar si asta este totusi extraordinara! Iar faza cu moartea lui Dumbledore...pur si simplu mi-au dat lacrimile ( norocul meu ca eram singura).
lucy_miley..sunt complet de acord cu tine ca HP e tare... dar oricum te-ai cam dat de gol la faza ca le-ai citit pe toate pe clasa I. Cand erai tu pe-atunci nu era aparuta inca ultima parte,si anume partea a saptea. Si da,si eu ma uit la filme,si da...si eu am terminat jocurile toate jocurile PC cu HP aparute pana acum. Dar totusi, nu trebuie sa ai impresia ca te dai mare cu asta sau ca ne faci sa ne simtim inferiori tie.

Oricum, Harry Potter e in general o carte buna ( nu extraordinara,nici capodopera,dar… citeşte

ren22 pe 30 iunie 2011 19:24
sa stii ca harry potter este o carte extraordinara.si sa nu imi zica nimeni "esti copil si iti place sau nu ai citit alte carti"!credeti-ma am citit si altceva si asta chiar este o capodopera.j.k.rowling nu e moarta dupa bani,dar face un dictionar pentru cei ce nu au inteles cartile (cei ca tine maemi).e foarte bine ca nu se poate desparti de harry potter...e un lucru atat de genial incat nu merita sa te desparti de el.isi are un loc acolo in inima ta si nu mai pleaca.bineinteles ca daca nu ai citit cartile ti se pare patetic!
wize pe 19 Iulie 2009 14:44
probabil ca este cel mai reusit film ce langa al patrulea...care avea si o actiune in care predominau elementele magice...filmul acesta este destul de profund...iar regizorul a reusit sa sintetizeze aproape perfect romanul... chiar daca lipsesc niste scene la care se asteptau tti cititorii cartii... este o mare reusita pe langa a cincea ecranizare... este un film pt adolescenti pana la urma... care vrea sa atinga cotele unui film pt toate varstele... este un film care merita vazut ... cel putin de cei care se axeaza pe acest gen de filme... sa speram ca a saptea ecranizare va fi mult mai buna...mai ales ca va fi doar jumatate din roman...
Ahiles pe 22 Martie 2009 18:19
Imi puteti scoate si mie banul de pe forum ? sunt banat de peste 1 an , si nici macar nu stiu motivul :(
cyrilgeorge pe 10 Iulie 2009 23:19
rezervare
Cand se poate face rezervare la bilete? din ce data ...
FreakDoll pe 18 Iulie 2010 09:52
Nu-mi place maniera de abordare a lui Yates. Ultimele două filme regizate de el au fost cel mai puţin reuşite. Nu mai au farmec, strălucire, suspans etc. ca pe vremuri.

SPOILER!
Păcat că l-au omorât pe Dumby, dar Plesneală bătea la ochi încă din primul film, deci no surprise.
Mă bucur s-o revăd pe H.B.Carter! Fermecătoare, ca de obicei.

andutza2184 pe 29 August 2009 22:10
Cartea bate filmul again! Insa nu m-am plictisit in sala :)
FrOnTLiNe pe 24 martie 2010 11:30
cum????extraordinar cum de oameni ca tine pot sa placa asa o mare imbecilitate
shadowofnight pe 08 Iulie 2009 13:33
abia astept
desi ma indoiesc ca o sa am atata noroc sa prind bilet in primele 5 zile

par4zi7u pe 8 iulie 2009 17:32
pai rezerva-ti si u mai din timp bilet..! daca te duci la cinema city intra pe site la ei si fatzi rezervare:D
DarkMovie pe 27 Iunie 2009 17:23
Ciudat... imi placeau filmele SF printre ele fiind si Harry Potter, dar acum nu mai am atata pasiune.... groaznic dar ma voi uita la el cu placere..... de dragul vremurilor trecute:)
Suspect de bizar pe 27 iunie 2009 23:09
Nu-i S.F.
marian_007bond pe 17 august 2011 08:18
hp o sa fie sf cand o zbura trabantul :))
cristina32 pe 24 Aprilie 2010 08:48
Da , intr-adevar , unele scene te dezamagesc . Filmul , dupa parerea mea e dezamagitor :(( . Nu e superb sau minunat, nici macar OK nu e . Pot sa spun ca e doar dezamagitor :). Mai mult nu mai zic ca sare Valigeo96 pe mine :)
ooo333 pe 22 Aprilie 2010 19:03
Foarte lung si plictistor si in unele faze chiar si tampit ! nota filmului si incasarile se b azeaza pe succesul celorlalte sau pe fanii Harry Potter ! Foarte slab filmul !
FrOnTLiNe pe 24 Martie 2010 11:23
Doar petru nume e placut
Numi vine sa cred ce prostesc lumea astia cu harry potter,se pare sa si-au dat seama ca nu trebe sa mai lucreze sa mai faca efecte vizuale si altele atata timp cat lumea vine sal vada doar petru nume,mi se pare o porcarie ce au facut cu harry potter si printul semipur,rusine rusine,isi bat joc de fani.Am citit cartea si e superba,numi vine sa cred cat de lipsit e de toate!
marian_007bond pe 15 aprilie 2010 10:07
nu ai creier
Spy007Lilith pe 26 August 2009 15:53
Sunt dezamagita complet de partea aceasta. Pierdere de timp.
valigeo96 pe 30 august 2009 16:35
............Esti o persoana care comenteaza anapoda numai pentru asi incalzi corzile vocale,dar mai bine tute si fa-te cantareata!
cristina32 pe 24 aprilie 2010 08:54
valigeo96 , mai lasa-ne si pe noi in pace !!!
ionut703 pe 14 August 2009 05:21
ajutor pls
sunt nou pe http://www.cinemagia.ro/ cine imi spuna cum dai sa vezi filmul ¿ sau nu e poate ?
shadowofnight pe 14 august 2009 12:25
hm...nu se poate...inceark pe surfthechannel.com
Ahiles pe 26 august 2009 21:16
prima la dreapta
zatyy pe 23 Iunie 2009 17:42
se poate si mai bine
am vazut pana acum toate partile dar in schimb nu am citit nicio carte HP ...yo cred ca se intinde prea mult poveste asta ...desi este realizata destul de bn ....sper sa nu prindem in viitor un harry potter de vreo 80 de ani ....:D
hungry_for_movies pe 24 iunie 2009 16:54
te sfatuiesc sa citesti toate cartile....nu se compara cu filmul....sunt geniale
valigeo96 pe 8 iulie 2009 07:57
Intr-un fel sunt de acord cu tine,intr-unul nu!
dlivium pe 10 Mai 2009 17:27
Ce e prea mult strica. Parerea mea e ca vremea seriei Harry Potter s-a dus. Cine stie...poate filmul nu va fi rau. Ramane sa-l vedem in cinema.
hungry_for_movies pe 10 mai 2009 18:36
nu cred ca s'a dus....asa s'a spus si despre terminator ca nu mai are nici osansa dar uite ca se va face si a patra parte...
mademoiselle pe 05 Septembrie 2009 20:48
e bunicel. dar avand in vedere ca majoritatea am citit cartile ne asteptam la ceva mai bun, poate mai multa actiune, si mai mult suflet din partea actorilor care nu au fost foarte convingatori
nemultumit pe 12 Martie 2009 14:05
david yates (regizorul) a stricat toata seria...de cand cu filmul 5 ..nu m'a mai impresionat Hp...
valigeo96 pe 8 iulie 2009 08:30
...................Da te impresioneaza mai mult OTV......Aoleeeeuuuu!
Nicu16 pe 22 Iulie 2009 12:16
....
Ce film e asta fratilor adik un final atat de ....neasteptat ...parca era de vazut ca moare Dumbledore.....si finalul ...asa de sters cu Harry , Hermonie si Ron ....stand in shmenu ala de turn ...vb despre plecarea lui harry sa gaseasca cele 7 .parti sau cate au mai ramas din ...hokras...mda ...pe bune nu se compara cu camera secretelor ...cu prizonierul din azkaban ....mda ma dezamagit ...in rest filmul a fost ......sub asteptari .....toata ziua vorbindu-se despre slughorn ala ....si despre amintirea lui si intr-o continuua incercare de a recupera amintirea aia ...wow ....impresionant ....singurele lucruri care .mi-au placut au fost efectele ....de pe parcursul intregului film ...
AeroX pe 22 iulie 2009 16:50
slughorn e cheia acestui film. intentionat s-a facut filmul asa si oarecum e bine, si chestia cu moartea lui dumbledore, se vede si din coloana sonora, dupa cum incepe filmul si cum se termina la fel, ca sa se anunte ca va fi un film foarte foarte trist.(a avut si cateva parti comice totusi). Asa l-au gandit! si eu zic ca l-au gandit bine, au mai scos din carte multe, au bagat si de la ei, dar le-a iesit totusi ceva frumos...e destul de bine, fata de al 5-lea film, e prea bine. imi pare rau daca te-a dezamagit, dar daca mai ai ocazia sa-l mai vezi, eu zic sa incerci sa-l privesti din alt unghi, nu prin comparatie cu celelalte. Asa pentru mine cele mai dragi sunt primele 2 filme:D. Acesta nu e preferatul meu, dar mi se pare totusi cel mai bun realizat pana acum...eu sunt multumit per total de el.
AeroX pe 23 iulie 2009 17:58
@Nicu16 macar poti sa ne spui la toti la ce te asteptai mai mult, daca nici nu stiai ce avea sa se intample in film, si cat de impresionant va fi?
IoanaJo pe 20 Iulie 2009 02:52
Hmmm...
Eu l-am vazut pe calculator...l-am luat de pe i*ohunt....E ok filmul,insa nu mi s-a parut cel mai tare dintre toate...Astept sa il vad la cinema, poate imi schimb parerea...:D
IoanaJo pe 20 iulie 2009 15:54
Am de gand sa fac asta...abia astept...:D
cristianused pe 24 Iunie 2009 21:52
r
eu acu vazui filmu harry potter and the half blood prince si il vazui filmat cu o camera de 17mp , am un prieten in marea britanie d are bunicasu cinematograf si iam zis sa imi faca si mie o copie a filmului imi trim ast o filmare de zici ca e ripuit . d p dvd sau blue ray , are 8gb .
Eustake pe 2 iulie 2009 17:43
Penibil!
valigeo96 pe 8 iulie 2009 07:56
OOOOOOOOOOOOOOOOOOOMMMUUUUUULLLLLLLLEEEEE!!!.Nu ii inteleg pe unii poate nu o sa fiti de acord cu mine dar, sa astepti filmul mai mult de un an...si apoi sa spulberi totul...asa...vazundu-l pe calculator...Hmmm...mai bine mai aveai putintica rabdare si-l vedeai la cinema dar...asta e!!!
Caktus pe 06 August 2020 15:53
Pana acum cel mai bun film din serie.

Scenariu: 9/10
Final: 9/10

9/10

forever_young_ pe 12 Aprilie 2020 11:07
FOARTE BUN !
Ca si celelalte filme din serie reusete sa ne surprinda prin actiune si suspans !
carmen_angelus_romila pe 09 Septembrie 2018 11:13
Regasim povestea aventurii fantastice, plina de mister si romantism, al personajului adolescent "Harry Potter" in, descoperirea de sine si al lucrurilor total necunoscute.
cezarika57 pe 15 Iulie 2018 15:51
Seria este mai mult decat placuta de vazut atat pentru copii cat si pentru cei mari.Urmarim viata plina de aventuri fantastice a lui Harry Potter incepand cu varsta de 11 ani si pana la momentul cand isi razbuna parintii
user-5b18298551b13 pe 06 Iunie 2018 21:38
Am citit toata seria,desi am doar 10 ani (cand am inceput-o aveam 9) si am vazut toate filmele in afara de unul,numarul 8 ,care,respectivul,inca nu a aparut.
AlexandruDragosStegaru pe 24 Ianuarie 2016 19:08
Harry Potter and the Half-Blood Prince
XShadowX pe 05 Martie 2015 12:17
CARTEA bate FILMUL
Va recomand cu caldura sa cititi cartile celebrei autoare engleze J.K.Rowling deoarece acolo veti trai adevarata emotie si aventura a celebrei scoale de magie si farmece Hogwarts si acolo il veti descoperi pe adevaratul Harry Potter . Si aceste ecranizari sunt destul de bune, cu niste actori tineri si mai in varsta foarte talentati si buni ...
P.S. : personajul meu preferat este de departe Hermione ;)

omucuvaloare pe 20 August 2014 18:32
herleaflorin pe 15 Iunie 2014 01:48
Foarte buna si partea a sasea desi nu are asa de multa actiune in trailer arata foarte multe scene grozave de actiune dar in film sunt foarte putine in rest efectele sunt grozave iar sfarsitul a fost prea brusc.
Get0dac pe 12 Februarie 2014 10:23
David Yates construieste un film lent, lung dar bun in ansamblul sau. Ma gandesc totusi ca si autoarea J. K. Rowling are partea sa de vina, trebuie sa fie greu sa scrii la foc automat si sa mentii acelasi nivel de inovatie si adrenalina.
In aceasta parte cel mai mult m-a surprins Bonnie Wright interpreta lui Ginny Weasley....Doamne cat a crescut fetita asta....:).
Vizionare placuta.

Sorin87 pe 24 Decembrie 2013 01:20
Harry Potter and the Half-Blood Prince este un film de nota 10 si o poveste fascinanta care tot continua.
kakapiciu pe 14 Iulie 2013 14:58
Filmul este peste masura asteptarilor iar finalul de asemenea este foarte profund.
Miiku pe 13 Iulie 2013 16:12
Partea asta e preferata mea. Cred ca m`am utiat la ea de cateva ori. 8->
AndreBlack pe 05 Martie 2013 22:44
Foarte buna si partea a sasea . Ma surprinde de fiecare data intr-un mod foarte placut . Merita vazut + de citit cartile : sunt extraordinare .
MikkaelWolfganger pe 19 Februarie 2013 20:32
Au cam sarit peste randuri.Baietii care au facut filmul au taiat substantial din carte, au introdus romantism pe la toate colturile(nu prea mi-a displacut chestia asta), au facut un scenariu care scartie din toate incheieturile, dar pana la urma au reusit cu chiu cu vai sa faca un film care ,desi are o durata foarte mare(problema asta e cam la toata seria) ,m-a prins.Totusi grabeala aia de final a fost foarte dubioasa,in 30 min. de final s-au spus mai multe decat in intreg filmul.
Wanted007 pe 10 Ianuarie 2013 11:59
Ca si celelalte parti a fost suuuuuuuuuuper! Merita vazut !! :)
Sebastian96 pe 04 Ianuarie 2013 11:58
Mie aceasta parte mi s-a parut un pic plictisitoare...!?
TheSphereOfMovies pe 09 Decembrie 2012 00:30
Imi plac mult toate filmele cu Harry Potter .Sper sa aiba o gramada de continuari!
jingaflorin pe 11 Noiembrie 2012 23:41
este una dintre cele mai captivante parti si sper sa mai continue sau sa devina serial ar fi bestial
deadlord pe 29 August 2012 17:24
Destul de bun si acesta. Efectele raman la fel de incredibile.
cosmin_kedii pe 11 Martie 2012 08:09
Unul dintre cele mai biune din seria, cu efecte spectaculoase, spectacole nuanţate Cele trei fire, Daniel Radcliffe (Harry), Rupert Grint (Ron) si Emma Watson (Hermione), dau spectacole lor cele mai fermecătoare
Razvan1555 pe 19 Noiembrie 2011 09:10
Harry
Seria Harry Poter este una dintre cele mai bune filme vazute vreodata.Nu prea vad ca acest film sa se incadreze in genul romantic.Cateva momente poate... in rest totul foarte bine.Imi pare foarte rau ca aceasta serie s-a sfarsit.Filmul acesta mi-a marcat copilaria si nu doream sa se termine asa de repede.Doar un cuvant poate descrie acest film ,,CAPODOPERA``
SkorpioNNNN pe 10 Noiembrie 2011 00:27
Nota 10 f bun film :d de asemenea si celelalte parti merita la fel aceeasi nota si o foarte buna treaba facuta de regizor!
Gaby_Gabycool2011 pe 06 Noiembrie 2011 20:21
Harry Potter and the Half-Blood-Prince
A fost o parte muuuuuuuuuuuult mai buna ca a 5-a parte da tot nu a fost suficient sa se ridice la asteptarile celorlalte din serie care au fost suuuuuuuuuuuuuuuper tari.
puica pe 26 Octombrie 2011 19:29
Imi place ca au bagat mai mult romantism in acest film .Ron+Hermonie= love .Nota 10
AntoniaNicola pe 19 Octombrie 2011 21:47
Sincera sa fiu...
E fantastic... Imi place atat de mult "cuplul" Hermione-Ron.Si acest film ne-a demonstrat si mai mult cat de mult "se iubesc" ei doi :-X nota 10
zeno.marin pe 28 Septembrie 2011 22:19
Harry Potter and the Half-Blood Prince
Ma intreb oare cum il cheama pe cel/cea care a tradus titlul "Harry Potter and the Half-Blood Prince". Oare a absolvit facultatea de Litere? Are diploma de traducator? Macar la scoala a facut engleza? Poate ca nu, dar nu conteaza. Grav este ca cineva a angajat un asemenea incompetent. Probabil cu pile.

Half-blood - http://www.thefreedictionary.com/Half-Blood ...adica vitreg, in cazul asta printul vitreg.

De fapt ce ma mai mir - am vazut traducere la filmul "Dressed to Kill" - "Dresata pentru a ucide"...

darayawaus pe 30 septembrie 2011 00:34
Da, dar sa nu uitam filmul despre formatia "The Doors", tradus la noi pe video (asa l-am vazut eu prima data), cum crezi? Da, ai ghicit, nici mai mult, nici mai putin, decat "Usile".
AeroX pe 3 octombrie 2011 11:30
E bine tradus. Un Sange Pur(Pure Blood) e cineva cu ambii parinti vrajitori, un Semi-Pur(Half-Blood)/jumatate de sange pur= cineva cu unul dintre parinti un Incuiat(non-vrajitor). Cu engleza cred ca le ai. Uite aici: http://harrypotter.wikia.com/wiki/Half-blood Cat despre Printul Semipur in sine...nu-ti spun :P
HoratiuS pe 25 Iulie 2011 15:57
un film care te tine su sufletul la gura .merita vazut !!
Go 1 2 3 4 5 6