Păreri Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

(2011)

Harry Potter și talismanele morții: Partea 2

Manusa pe 15 Iulie 2011 17:53
Foarte bun filmul, mi-a placut. Este cu mult mai bun decat prima parte din cel de-al 7 - lea film din serie, are mai multa actiune, este un film excelent. Totusi ma bucur ca s-a incheiat aceasta serie si nu are finalul la care m-am asteptat.
Fred pe 15 Iulie 2011 14:30
Daca ziceti toti ca "putea sa iasa mai bun" si etc, de ce nu dati si niste exemple de cum ar fi putut fi imbunatatit?
Sincer, Yates si toata echipa nu ar fi putut face un sfarsit mai bun decat acesta. A pus in film toate scenele cu adevarat importante si cred ca este filmul care a respectat cel mai mult cartea dupa care a fost adaptat.
Decat daca incerci cu tot dinadinsul vei gasi defecte.
Ce se asteptau toti? Sa il arate pe Harry gol, asa cum era in carte? Sa ii arate pe Harry, ron hermione si goblinul pregatindu-se sa dea spargerea? Sa ii arate pe Victoire si pe Teddy Lupin in epilog? sunt o gramada de chestii neinsemnate, si filmul a durat doar 2 ore!
Eu sunt pur si simplu fericita ca am trait sa vad sfarsitul, prefect dupa parerea mea,
[Criticul este un schiop care ii invata pe altii sa alerge.]

bluetybell pe 15 iulie 2011 16:55
Mie mi-a placut filmul,dar nu mi s-a parut ca s-a ridicat la asteptarile mele,mai ales dupa ce citisem toate review-urile care il ridica in slavi! Daca am fost dezamagita nu inseamna ca detest filmul sau ca urasc seria Harry Potter si ca trebuie sa sariti pe mine ca indraznesc sa-mi zic nemultumirile! Pentru cineva care n-a citit cartile da,poate parea un film bun,dar daca le-ai citit nu poti sa nu simti un gol in suflet,gandindu-te ca se putea parca mai bine! Ce putea fi imbunatatit?Pai in primul rand nu mi se pare normal ca elevilor nu li s-a dat posibilitatea sa evacueze Hogwarts-ul cum arata in carte!Pana la urma importanta era siguranta elevilor,nu? Batalia a fost epica,cu prabusiri,poduri daramate,uriasi distrugand,in schimb, din dorinta de a face un film cat mai spectaculos,care sa prinda la box-office,nu se concentreaza pe personaje!Percy apare din senin,nici nu se explica ce cauta acolo,lui Ron mi s-a parut ca i-au dat un rol prea mic!Era totusi prietenul cel mai bun al lui Harry!Ori in momentul in care vine Hagrid cu el mort,singura care reactioneaza e Ginny! SI bineinteles ce m-a deranjat cel mai tare a fost batalia finala dintre Harry si Voldemort!Pana la urma, de unde stiau toti ceiltati ca Voldemort chiar a murit,avand in vedere ca nu era niciun martor! Un lucru care m-a deranjat a fost si lipsa de chimie dintre actori!E prima data ( nu credeam ca voi spune asta vreodata)cand nu mi-a placut cum au jucat protagonistii!Desigur,nu vorbim de actorii mari!Alan Rickman a fost minunat in rol,pacat ca a aparut atat de putin! Mortile au fost tratate cu superficialitate!In carte e atat de impresionant descris cand Harry trece cu pelerina invizibila si il vede pe George aplecat deasupra lui Fred...Inteleg ca regizorul probabil n-a vrut sa faca nimic siropos,dar nu cred ca s-ar fi plans cineva daca ar fi fost incluse si scenele acestea!Pana la urma filmul a fost separat in doua parti tocmai pentru a include mai multe detalii!!!Si prima parte chiar mi s-a parut reusita,desi nu sunt fana Yates! Si ar mai fi un lucru minor in viziunea altora dar chiar mi-ar fi placut sa-l vad pe Harry refacandu-si bagheta...Dar nu asta e principalul motiv pentru care n-am fost asa incantata de film! Nu aruncati cu rosii in mine,va rog!Eu doar am raspuns referitor la ce m-a dezamagit cu adevarat! E tot un film de suflet si o sa iubesc seria asta cat o-i trai pentru ca am crescut cu ea si imi amintesc si acum cand m-am dus prima data la cinematograf la prima parte si ce incantata am fost! Bineinteles ca a avut si parti bune,dar cred eu ca s-ar fi putut mai mult! Ma bucur ca totusi am avut posibilitatea sa fac parte dintr-un asemenea fenomen! Stiu ca o sa veniti cu alte mii de contraargumente,dar trebuie sa recunoasteti ca fiecare are macar o scena care i-ar fi placut sa iasa altfel!
bluetybell pe 17 iulie 2011 16:50
AeroX e parerea mea pana la urma si de fapt,te inteleg foarte bine,cu niste ani in urma la fel ca tine gandeam si eu. Subiectivitatea n-are cum sa fie ciudata! De aia e si subiectivitate,reflecta parerea unei persoane si nimeni n-are dreptul sa-ti spuna ca tu ai o parere gresita...Iti urez succes in lupta pentru apararea acestui film care te-a marcat atat!
peteava pe 15 Iulie 2011 09:24
Filmul
Un film extraordinar.S-a ridicat la nivelul asteptarilor.
Merita sa-l vedeti!!!!!!

someone_who_dares pe 09 August 2011 03:19
Am crescut citind cartile scrise atat de bine de J.K.Rowling, ba chiar Harry Potter a fost prima carte pe care chiar am citit-o cu pasiune si cartea care mi-a dezvoltat pasiunea de a citi de atunci incolo. Iar filmele nu se dezmint. De la primul pana la ultimul, seria de filme Harry Potter este si va ramane una remarcabila si negresit printre cele mai iubite din lume. Imi pare atat de rau ca acest fenomen s-a sfarsit, dar macar finalul a fost glorios. Aceasta ultima parte a francizei a fost extraordinara, efectele speciale superb realizate, actorii au jucat parca mai credibil ca niciodata, muzica a fost foarte bine aleasa iar detaliile au fost incluse cat s-a putut de bine. Este realizat atat de bine incat desi am citi cartea acum mai mult timp (cand a aparut), toate imaginile si jocul actorilor m-au tinut intr-un supans continuu ... Ce mai? Un final demn de seria (dupa parerea mea) rege… citeşte
AeroX pe 9 august 2011 12:12
Protego Maxima! Fianto Duri! Repello Inimigotum! Gata...sper sa nu primesti thumbs down! =)) Au mereu grija niste creiere bolnave sa atace cu voturi negative opiniile prea laudative despre ultimul film. Nu ca ar avea vreo relevanta...dar tare neintelese sunt unele creaturi de pe pagina asta ce ataca din umbra, fara sa posteze si sa justifice ce nu le convine!
AeroX pe 10 august 2011 11:12
Si eu am aceeasi parere despre 3D. N-avea nevoie de el. Filmul e prea epic oricum! Totusi, asta nu e un minus sau plus pentru un film, de vreme ce exista si varianta 2D. Nu esti obligat sa-l vezi 3D.
MaryAss pe 18 Iulie 2011 18:22
O capodopera din punctul meu de vedere.Aceasta ultima parte este cea mai reusita
bubu0071 pe 28 Noiembrie 2010 20:31
Abia astept sa apara,pacat ca mai trebuie sa asteptam inca 7 lunii ca sa-l vizionam,oricum filmele nu se pot face intr-o luna mai ales ca este Harry Potter and the Deathly Hallows: Part II nu orice film.Cred ca va fii excelent!!
MissBlossom01 pe 29 noiembrie 2010 19:49
Da ! :D
dyenootza17 pe 24 Aprilie 2010 22:47
...
yo cred k o sa fie fff bun filmul Harry Potter shi Talismanele Mortii,chiar dak o sa fie pe parti shi o sa ma tina in suspans:)
Ioanagtr pe 19 iulie 2010 17:42
O sa fie foarte foarte foarte foarte bun.
Alin2610 pe 15 ianuarie 2011 20:01
poti sa iei toate partile si sa te uiti dar totusi ai dreptate
Thoughts about nothing… pe 06 August 2011 13:42
Harry Potter e gata!
Dupa ce am asteptat un an (cand naiba s-a dus anul asta?!), a venit si finalul la super-mega productia Harry Potter. Nu vreau sa para ca il ridic in slavi deoarece nu-s fan vrajitori si nebunii din astea magice, dar mi-a placut mult. E genul de film destinat copiilor la care merg si adultii (unii) [...] citeşte
Vladut1994 pe 27 Octombrie 2011 21:05
HP
S-a terminat ,nu pot sa cred ...Am crescut odata cu ei ...Fara cuvinte ,superb ...:)
Sorin87 pe 21 Octombrie 2011 18:24
Harry Potter and the Deathly Hallows-Part II
Inca nu imi vine sa cred ca s-a terminat. Acest film a fost unul dintre cele mai bune din aceasta serie. A respectat foarte mult cartea, si sincer o sa-l revad de fiecare data cand o sa am ocazia! 10!
bluedream pe 02 Octombrie 2011 23:17
foarte bun
toata seria a fost una fantastica..dar ultima parte e de departe cea mai buna...intr-un fel imi pare rau ca s-a terminat..
dany_ptc pe 06 August 2011 01:08
Foarte fain filmul si ca realizare si ca poveste, un final demn de o asemenea serie.
x_anonimus_c pe 19 Iulie 2011 17:43
Pentru cei care vor sa voteze filmul Harry Potter and the Deathly Hallows Part 1 nominalizat la teen choice awards:

Apache95 pe 22 Martie 2012 19:37
And the story ends....
Dupa 10 ani ..si o copilarie alaturi de harry potter ,nu pot sa spun multumesc pentru niste filme minunate si un 10/10 de la mine mai mult dacat meritat

OriginalYoNutz pe 31 August 2011 10:33
MM!
Cea mai buna parte a acestei intreaga serii....ma asteptam ca autoarea sa mai faca o carte cu urmasii lui Harry Potter.....cred ca ar fi la fel de super!!
Dan1910 pe 26 August 2011 17:42
Nu inteleg un lucru: de ce sa votezi un film cu 1 pe care nici nu l-ai vazut si care nici macar nu merita o nota mai mica de 8. Mi se pare sincer o prostie.
Liviu2995 pe 27 august 2011 00:09
o singura explicatie sunt TROLI vorba lui AeroX
HarryCineastul5 pe 27 septembrie 2011 09:30
Da, Slytherin-ii sunt de treaba, avem aici doua exemple!
cipri_speed pe 18 Februarie 2011 14:19
Cred k o sa fie cel mai bun dintre toate, pacat ca aparitia acestui film se va transforma in sfarsitul seriei
Andrutza100 pe 07 August 2011 22:12
Eu va spun sincer ca nu am citit carti harry potter niciodata.Pe mn m-au interesat filmele si ma vor interesa mereu.iubesc intreaga seria si totusi nu am citit carti harry potter si nu mi-e rusine sa spun asta deoarece eu inteleg mult mai bine filmul cand il vizionez.oricum un super film sigur nu exista un film mai bun decat asta.apropo tot respectul lui harry,ron si harmione.
Liviu2995 pe 7 august 2011 22:56
Pacat ca nu ai citit cartile sa sti ca sunt foarte interesante mult mai bune decat filmele.
Andrutza100 pe 8 august 2011 11:06
Iti multumesc pentru detaliu.Voi intra pe site.
Vorador pe 14 Iulie 2011 19:27
IT ALL ENDS.The End of an Era.
Am avut norocul sa vad filmul in avanpremiera, este cel mai plin de efecte speciale si actiune din toata seria Harry Potter,dar au modificat unele lucruri care erau sau nu erau in carte.De exemplu in carte era o scena in care trebuia sa vina Hagrid alaturi de Grawp insotit de centaurii din padure si alte creaturi magice sa se lupte cu devoratorii,in film nu este.In schimb au adaugat unele faze care nu erau in carte,cum ar fi lupta dintre Volermort si Harry,care a fost plina cu scene de actiune care nu erau in carte,iar sfarsitul lui Voldermort este la fel diferit si are loc ca si cum nu s-ar fi intamplat ceva important si nu se imtampla chiar asa in carte.HP7-part 2 este unul dintre cele mai bune filme ale seriei,dar ar fi putut sa fie mai bun.
Mii de multumiri lui J.K.Rowling pentru aceasta poveste cu care am cresut de la prima lansare a cartii.

AeroX pe 14 iulie 2011 22:57
De faptul ca centaurii sau Grawp sau alte creaturi...ca vor lipsi, se stia(pentru cine era curios mai din timp) de acum vreun 1 an de zile aproape. Eu eram pregatit sa nu vad anumite creaturi in film. Asta e...a fost ok si fara ele.
natty96 pe 08 Iulie 2011 00:07

sunt niste parti din film ......ft interesante:):)

shakee_man92 pe 12 iulie 2011 01:18
Cred ca va fi primul in Box Office. Sper ca va intrece Transformers 3. Harry Potter e mult mai bun. Plus ca e finalul :(
natty96 pe 13 iulie 2011 19:45
http://www.youtube.com/watch?v=2nPyasEm3g0&feature=player_embedded ...... super
FearAssasin pe 24 Iulie 2011 18:19
Tocmai am vazut filmul si sincer ma asteptam la ceva mai bun.vreau sa zic ca nici prima parte din Talismanele mortii nici a 2-a nu a fost ca celelalte, adica sa fie de neuitat..inceputul te introduce direct in actiune, iar povestea nu mai are detaliile alea pe care le savuram, ci personaje precum fratele lui Albus Dumbledore a aparut din senin in mijlocul actiuni...asta e parerea mea..dar filmul e bun, totusi putea mai mult, mult mai mult
93GabiBT pe 25 iulie 2011 21:18
Sunt de acord cu tine, insa ramane un film ce trebuie vazut deoarece incheie seria Harry Potter. Daca nu facea parte din aceasta serie, i-as fi dat nota 8, dar asa trebuie sa dau 9..
Sango pe 25 iulie 2011 21:24
da, ar fi putut sa aibe mai multe detalii, a iesit totusi un film destul de bun, zic eu, in legatura cu introducerea direct in actiune, era si normal, deaorece nu face decat sa continuie prima parte, de la moartea lui Dobby, asa ca nu vad cum ar putea sa aibe un inceput ceva mai usor.
mosu332 pe 04 Decembrie 2012 22:06
am avut indoieli .... dar.....
.... deci primele 5 carti ( si 5 filme ) sunt mai pentru copii ( nu ma intelegeti gresit, este vorba ca ele sunt mai animate, personajele insele sunt niste copii, sunt prezente scenele cu zapada, craciunu acele "locuri sigure" - dormitoru, casa lui Hagrid; scenele violente sunt minime; ne este prezentata o lume magica de basm in care iti doresti cu tot dinadinsu sa fi ) dar sunt minunate... ne este descrisa o lume minunata - privita si inteleasa prin ochii unui copil - misterioasa magica.
Pe cand incepand cu cartea si filmul 6 deja apare schimbarea... multi au fost socatii si nu au inteles , ba chiar au zis ca sa stricat.... acum copii sunt deja adoslescenti lumea isi pierde un pic din magie, devine mai reala, mai violenta apar intrigile dragoste..... si culminand cu cartea 7 respectiv filmele 7si 8 care sunt fenomelale.... personajele sunt aproape mature, actiunea, intriga,… citeşte

Assasiyn pe 30 Septembrie 2012 22:05
Parerea mea
Aceasta serie nu putea sa aiba un sfarsit mai mirific ca acesta, toata actiunea drama si efectele speciale sunt remarcabile desri intrun fel parca se simte o oarecare noanta de tristete stiind ca s-a terminat.
Mihai2508 pe 23 Octombrie 2011 02:07
Ceea ce mi se pare cel mai interesant la acest film este ca dupa ce ai vazut intreaga serie, defapt ai vazut cum au crescut personajele din film, si ai trait alaturi de ele cele mai importante momente din viata lor, de la primii ani de scoala, pana la gasirea persoanei iubite si intemeierea unei familii. Pe langa aceasta poveste de viata, filmul are si niste scene de lupta, si efecte speciale foarte reusite, iar prin finalul pe care il are, mai lasa loc de o continuare, care nu cred ca va mai veni, insa nu se stie.
MNarcis pe 22 Februarie 2012 07:17
Nu credeam ca la aproape 23 de ani o sa ma fascineze atat de mult Harry Potter, desi ce-i drept toate filmele din categoria: aventuri-fantastice mi au placut enorm ( ex: The Lord of the Rings, The Chronicles of Narnia, Pirates of the Caribbean etc). Am amanat pana de curand aceasta serie de filme minunate pt ca am crezut ca se ''adreseaza'' doar unui public mai tanar (doar copiilor) insa m-am inselat. De la prima parte pana la ultima parte m-au fascinat si m-au captivat mai ceva ca un copil aceste filme (doar Lord of the Rings a mai reusit sa ma tina atat de mult in tensiune si sa ma lase nostalgic dupa vizionarea ultimei parti). Harry Potter mi-a/ne-a facut cunostinta cu o lume magica plina de farmec unde totul este posibil, o lume care ne ar fi placut sa existe cu adevarat in realitate si din care sa facem parte. Partile mele favorite au fost: 3,4 si 8 iar personajul favorit: Hermione… citeşte
Liviu2995 pe 22 februarie 2012 20:59
Bine ca mai exista si oameni care isi dau seama ca Hp nu e o serie destinata numai copiilor.Respect!!
otonis pe 15 Iulie 2011 19:06
Dupa cum ma asteptam, partea 1 = acalmia, partea 2 = furtuna, doar ca vroiam ca moartea "celui mai de temut magician al tuturor timpurilor" care a fost pret de fiecare episod personajul cheie al rautatilor, sa fie mai fastuoasa. Sunt cam dezamagit de final, de faptul ca a trecut ca si neobservata "imunitatea" lui Harry la blestemul "mortal" caruia ia supravietuit de 2 ori, de cei 4 care apar "imbatraniti" (da... sigur) cu copii si cu fetzele alea de inmormantare... dar chiar s-asa ii dau 10, din nostalgie.
kiki05 pe 14 Iulie 2011 03:24
Wow!
A meritat asteptarea. Filmul e superb si totul se desfosoara ca la carte. Bravo!!
nabulio pe 15 iulie 2011 19:36
pacat ca nu si ca in carte :)
AeroX pe 16 iulie 2011 02:16
ba e ca in carte, cu mici abateri de apreciat sau omiteri irelevante.
Ralluca pe 21 Martie 2011 19:58
Pot sa jur ca o sa fie superb. Am inteles eu bine sau hermione il saruta si pe ron si pe harry? In fine ,actorul meu preferat ramane Tom Felton . peace x
MissBlossom01 pe 2 aprilie 2011 18:18
Pe Harry doar in viziunea aia a lui Ron din cauza horcruxului..daca ai vazut Partea 1 :)
Alico23 pe 28 iulie 2011 23:39
da Hermione cu Ron, te las sa ghicesti cine cu Harry in partea 2 :D
harry3ioana pe 04 Decembrie 2011 13:51
am iubit, iubesc si voi iubi mereu harry potter!
am crescut cu harry potter
cartile bat filmele dar tot sunt senzationale si filmele

theodutzza04 pe 26 Iulie 2011 11:02
filmul este bestial:X:X:X l-as putea vedea la nesfarsit,fara sa ma plictisesc de el...au fost omise cateva scene,dar..asta e...oricum..prea tare:X
girlicious46 pe 20 Iulie 2011 18:13
M-am crescut impreună cu cărţile şi filmele Harry Potter. Le ador! Iar filmul Harry Potter şi Talismanele Morţii...A intrat în capul meu cu siguranţă, şi niciodată nu o să iasă de acolo!
RedHead pe 16 Iulie 2011 18:44
Final frumos
Din pacate s-a terminat. Din fericire a fost un final foarte frumos. Un film bun. Merita vazut la cinema, chiar daca 3d-ul nu a fost impresionant.
abain93 pe 11 Mai 2011 21:23
Eu nu am vazut filmul asta asa cum era de asteptat pentru ca nu a aparut inca in cinematograve si este prima oara cand imi permit sa dau o nota inainte de aparitia filmului. Sincer in general sunt enervat de cei care dau note inainte sa vada filmul dar in acest caz imi asum asta si oricine are ceva impotriva il inteleg perfect.:) Dar fac si eu parte din acel numar inegalabil de ,,copii,, pentru care Harry Potter a constituit lectura copilariei lor. Din clasa intai si pana acum nu mi-e rusine s-o spun am ramas fidel acestei serii. Cu timpul m-am mai maturizat si mi-am dat seama ca intradevar exista multe carti mai bune si cu toate astea am credinta ca cei care afirma ca Harry Potter este o prostie n-au citit in viata lor altceva decat versurile de la manele:) Si astfel ajung la scopul acestui comentariu si anume sa explic motivul pentru care dau aceasta nota...oamenii ii acuza pe fanii HP… citeşte
cj_maria88 pe 20 Martie 2011 21:56
Am citit cartea..
abia astept sa vad cum e filmu...prima parte am vazut-o !.....nu mai am rabdare...:)
BRUMA pe 20 Iulie 2011 09:39
wow,168 milioane la debut:)
oscar 2011 +note bune
Continutul review-ului trebuie sa aiba minim 50 caractere

Gicon3 pe 17 Iulie 2011 11:08
The end of Harry Potter
Da, s-a terminat si cu Harry Potter! Mare pacat, am 15 ani acum si 10 ani din copilarie am trait alaturi de Harry Potter! Aseara am fost la film si la un moment dat mi-au dat lacrimile! Nu-mi venea sa cred ca s-a terminat. Am citit ultima carte si am realizat ca totusi in film au sarit peste o faza foarte importana: la batalia lui Harry cu Voldemort in carte era si un dialog in care Voldemort ii spunea lui Harry niste lucruri foarte importante despre uciderea parintilor lui, un lucru foarte important care nu l-au pus in film si asta am si vrut sa vad, dar filmul a fost excelent, merita vazut si pentru un adevarat fan Harry Potter, filmul chiar este de nedescris!
AeroX pe 17 iulie 2011 13:05
Care e acel lucru asa important de eu nici nu l-am observat?
AeroX pe 18 iulie 2011 16:36
Crezi ca era necesar? Se subintelege din Povestea Printului, cand aminteste Dumbledore de profetie. E logic ca pentru a-l ucide pe Harry, Voldemort trebuia sa treaca mai intai de parintii ce-l protejau. Doar daca te refereai la altceva?
bokay pe 16 Iulie 2011 13:57
Filmu' asta este super.Am urmarit toate partile si mi-au placut la nebunie:X
ALI-MART pe 17 Iunie 2011 18:52
Cartile sunt superbe. Ar fi fain sa dea si prima parte (cea aparuta in iarna)
AeroX pe 17 iunie 2011 20:21
Unde s-o dea? Sau sa o relanseze in 3D sau cum? Cat despre carti...am auzit de 100 de ori lucrul asta pe site.
AlexMille pe 21 Aprilie 2011 22:24
Capodopera
Dupa mine , toate seriile sunt capodopere.Asa cum am citit cartea , asa as vrea sa fie si filmul.Toate seriile Harry Potter sunt filmele mele favorite.Nu ma satur sa ma uit la ele niciodata.Poate,ar putea fi cel mai bun film de pe lume , dupa mine.Iubesc seriile Harry Potter
HarryCineastul3 pe 12 iunie 2011 21:59
harry potter e singura carte pe care o pot citi de mi de ori si sa nu ma plictisesc
Beatryce pe 22 Decembrie 2011 22:22
Capodoperă
deci..HP si Talismanele Mortii-Partea a 2 a e singura parte care mi a placut la fel de mult ca si cartea..jumatate de carte:))
smada94 pe 18 Iulie 2011 20:06
filmul este fantastic..te tine in continuu suspans...efectele speciale sunt super tari
este cel mai bun din seria HP

blabla pe 15 Iulie 2011 21:56
svdsfvb
e suuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuuu6uper
Ariel6 pe 15 Aprilie 2011 11:48
Abia astept ! Doamne abia astept sa vad partea cu Severus Snape ..:D " Povestea printului " [ cei care au citit cartile stiu despre ce vorbesc ] ...
MissBlossom01 pe 16 aprilie 2011 10:21
Daa :X
HarryCineastul3 pe 9 iunie 2011 22:11
si eu! am vazut in trailer faza cand lily face floarea aceea sa infloreasca
victor_neo75 pe 26 Iulie 2011 09:34
Harry Potter 7.2 se termina intr-o nota aproape banala !!!
Ce am vazut aseara nu a fost mai bun decat prima parte din noiembrie 2010! Stilul plictisitor, trist, intunecat cu si mai putine poante m-a dezamagit total. Ma asteptam la tensiune, la un punct culminant, la un final pe masura cartilor Harry Potter. Nu inteleg deloc ce au vazut majoritatea in acest ultim capitol al vrajitorului ajuns la maturitate care scapa mult prea usor de dusmanul de moarte, Lord Voldemort.

Ma gandesc acuma la Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith (2005), la The Lord of the Rings: The Return of the King (2003), acelea aveau un final excelent plin de tensiune, suspans si o gramada de efecte speciale.

Mie mi-au placut numai primele 4 filme din seria Harry Potter (cele regizate de Chris Columbus, mai ales de Alfonso Cuaron (Prisoner of Azkaban) si de Mike Newell). Nu mi-a placut deloc stilul lent si plictisitor al lui David Yates de la… citeşte

AeroX pe 26 iulie 2011 11:09
Avada Kedavra!
AeroX pe 27 august 2011 14:56
Tema principala in Harry Potter e moartea. Tu nu te-ai prins? Eu vad ca n-ai inteles nimic din filmele alea. Cat despre filmele lui Tim Burton...si mie mi se par briliante, mai ales Sweeney Todd sau chiar Edward Scissorhands. Nu mi-au dat niciodata lacrimile, dar recunosc ca am o admiratie profunda pentru acele filme(de nota 10 pentru mine...nu ma calicesc ca tine la note). Dar Povestea Printului din ultimul film Harry Potter e peste toate filmele lui Tim Burton, oricat sunt ele de bine facute si emotionante. Bine...tu n-ai cum sa fii de acord cu mine, nici nu urmaresc asta...dar cei care stiu bine cu ce se mananca Harry Potter imi vor da dreptate.
lucimct pe 16 Iulie 2011 20:45
sunt momente in film cand sunt exploatate niste idei infantile iar pe final prestatia actorilor principali lasa de dorit. una peste alta un film bun insa cu siguranta se putea mai bine, eu ma asteptam la mai mult.
AeroX pe 17 iulie 2011 00:25
nu e adevarat!
Melinamaria pe 3 august 2011 14:55
Doar 7? Prea dur! Poate voiai sa zici 7+3 :))
AlcSilian pe 14 Iulie 2011 08:53
Hmmmm....
Let's see... Ca orice om, amator de 3D precum si un mic fan Harry Potter curios sa vada sfarsitul seriei, am decis sa rezerv bilete la avampremiera. Bineinteles cand am fost sa ridic biletele toate locurile erau luate, dar bineinteles doar jumatate de sala a fost plina. Sa vedem cum a fost filmul....in afara de pustiul din fata mea care m-a enervat la culme cu telefonul (chiar trebuia sa trimita mesaje), filmul a fost cu mult SUB asteptarile mele. Pe scurt am avut parte de o actiune de 6/10, faze putin comice si multe faze care chiar nu isi gasesc locul. Finalul a lasat mult de dorit din punctul meu de vedere. Este doar o opinie....
AeroX pe 14 iulie 2011 17:22
Tu faci o recenzie filmului sau țării noastre? Nu de alta, dar m-am gândit să înțeleagă toan(t)ă lumea, care-ți citește "opinia".
cavallioty pe 5 august 2011 00:51
si eu sunt cu AeroX si HarryCineastul3,asa ca deead cauta-ti discipoli:)))sincer acum daca nu va placut de ce va mai obositi sa cautati filmul pe un site(cinemagia gen) si sa spuneti chestia asta stiind ca multi va vor sari in cap? concluzia mea e ca vreti scandal:))
alex87 pe 30 Noiembrie 2009 14:31
trist ca moaqre Dumbledor dar bine ca si Voldemont
Gicon3 pe 7 februarie 2011 15:39
Dumbledore a murit in Harry Potter si Printul Semipur
luxya pe 30 aprilie 2011 21:16
scuze in loc de alex87 trebuie gicon3..el are dreptate:D
radutu11111 pe 02 August 2011 14:03
O PORCARIE
mi se pare prea sci-fi , o tona de efecte speciale si povestea ratata ,am mai dat si bani degeaba :)) (acum stiu ca o sa am un milion de dislikeuri ) =))
Liviu2995 pe 2 august 2011 14:06
Ce porcarie bay putifer dute si uitate la Strumfii daca ai 4 ani si nu intelegi povestea.
marian_007bond pe 28 martie 2012 17:51
@radutu11111 de ce mai ai cont pe cinemagia daca nu stii sa apreciezi o capodopera ?
claudiu-daniel-lugoj pe 23 Iunie 2009 15:58
claudiu-daniel lugoj
sincer eu unul m-am cam saturat de serile cu harry potter,la inceput am fost fascinat de poveste in general der pe pimp ce tot se faceau alte si alte seri nu ma mai impresionat deloc.
bogdan0125 pe 3 februarie 2010 18:54
pai le-au facut dupa carti ca ar fi fost culmea sa se opreasca dupa 4 sau 5 filme.
natty96 pe 13 iulie 2011 21:36
corect;)
andreea_buzuriu pe 02 Noiembrie 2013 12:22
Abia in final realizezi ca seria Harry Potter nu inseamna doar niste filme pentru copii. Stiu ca as putea sa vad filmele astea si la 80 de ani, sunt singurele pe care pot sa le vad si la 4 dimineata fara sa adorm. Am citit toate cartile, unele chiar si de mai multe ori. La fel, nu m-am plictisit niciodata. Inca mai astept scrisoarea de la Hogwarts, probabil o voi astepta mereu.
Asa cum am aflat, fiecare persoanj nu e acolo din intamplare. De la Harry inveti sa fii curajos, de la Hermione ca e in regula sa fii inteligent, si de la Ron inveti sa fii loial, si ca mancarea mereu este binevenita. :)) . De fapt, pana si personajele secundare sunt importante. Luna, una din preferatele mele, ne invata sa fim diferiti. Sau Fred si George? Nu ne-am putea imagina Harry Potter fara Fred si George. Ei au "inventat" rasul. Dumbledore a acceptat mereu oamenii asa cum sunt ei, le-a acceptat… citeşte

AeroX pe 8 noiembrie 2013 19:51
Foarte bun comentariu. Bravo! Esti probabil singura persoana de pe intregul site care a putut sa scrie cu ce s-a ales pe bune din aceasta serie(prin personaje).
Go 1 2 3 4 5