Păreri Hacksaw Ridge

(2016)

Fără armă în linia întâi

Manusa pe 05 Noiembrie 2016 22:36
Un film cu o poveste impresionanta, cea a lui Desmond Doss, care a realizat atat de multe in lupta de la Okinawa fara sa foloseasca arma. Un film foarte bun, care are atat momente dramatice, cat si haioase, acestea fiind la instructie. Mel Gibson a realizat un film de nota 10, pe care merita sa il vedeti.
misumosu pe 02 Noiembrie 2016 23:33
EXCEPTIONAL
UN FILM BUN , CEEA CE NU PREA S-A FACUT IN ULTIMUL TIMP
mister_sir pe 08 Februarie 2017 18:38
Cliseu ambulant
Cu tot respectul pentru eroul real si pentru evenimentele petrecute atunci insa asta nu inseamna ca acest film este bun. Mie nu mi-a placut. A fost plictisitor cap-coada. Cred ca majoritatea au dat note punand in balanta evenimentele petrecute si nu calitatea filmului. Filmul nu a livrat nimic. Actorul principal a fost penibil. Nimic notabil. Toate personajele erau bune, in afara de japonezi care erau asemuiti sobolanilor. O orgie vizuala de intestine, picioare si capete aruncate. Am mai vazut asta si la alte filme. Faza penibila: Gigi duru din batalion ia o jumatate de om mort ca pe un scut si inainteaza pe campul de batalie impuscand 100 de japonezi... WTF? Ridicol. La faza aia m-a bufnit rasul. Alta: l-au bagat pe culturistul ala penibil dezbracat pentru ca publicul tinta (fetele usor impresionabile) apreciaza astfel de aparitii pe ecran. Parca si vad cum vorbeau scenaristii: daa,… citeşte
Mitza_MvP pe 8 februarie 2017 21:40
Eu sunt de acord cu ce ai zis...sincer dupa primele doua propozitii citite din comentariul tau ,m-am oprit din citit si am dat like...e prima data cand mi s-a intamplat sa dau like la un comment inainte sa-l citesc pe tot,dar nu m-am putut abtine...
cristi684 pe 1 noiembrie 2023 21:43
@mister_sir Eu i-am dat filmului nota 10 din toate punctele de vedere, însă e ceva destul de rar să dau o astfel de notă maximă. Mi-a plăcut pur și simplu tot. Apoi legat de ceea ce ai spus, depinde de starea în care te-a prins. Probabil nu prinde pe toată lumea un astfel de film. Acuma depinde și de regizor și de viziunea lui. Cam atât. Numai bine!
criss67 pe 01 Decembrie 2016 03:42
Film de Oscar
Ce poate Mel Gibson asta! Un film care te pune sa traiesti toate starile existente, la maxim . Razi cu pofta,simti dragostea intensa fara scenele aferente de sex ultraexplicit , plangi de emotie frumoasa, te revolta maxim nedreptatea nascuta din neputinta de intelegere profunda , iti acoperi privirea de groaza,dar groaza adevarata, meditezi la cat de mari atrocitati inventeaza si traieste/omoara omenirea, asa aiurea, stai cu inima cat un purice in asteptarea deznodamantului sperand din toata fiinta ta la unul pozitiv,iar in final te innobilezil cu atata puritate sufleteasca... Care film a mai starnit atatea trairi la asemenea intensitate?
cezarica98 pe 09 Noiembrie 2016 11:40
Tulburator de real!
Personaj unic, real, fiind etalat pe ecran de Mel Gibson ce ne dovedeste ce inseamana notiunea de erou, notiunea de simplitate, credinta, curaj si candoare. Pana sa vad filmul nu stiam despre acest om curajos, surprinzandu-ma si dandu-mi emoti pe care le-am simtit pana in maduva oaselor. Filmul este bestial de bun(cu siguranta sanse la Oscar), regizorul M. Gibson a stiut si stie cum sa scoata in evidenta ororile razboiului, punand pe ecran o pelicula violenta despre pacifism, combinand mizeria razboiului cu eleganta, iar laudele mele se indreapta spre el si spre toata distributia care a-a ridicat la cota maxima. Eroul principal este magnific, reuseste sa salveze 75 de camarazi, refuzand categoric sa foloseasca orice fel de arma. Umorul din prima parte a filmului te binedispune, te pregateste moral pentru cea de-a doua parte a peliculei cand se decalanseaza iadul. Scene de razboi extrem… citeşte
Theodor2011 pe 28 Ianuarie 2017 16:11
Chiar daca nu am vazut inca toate filmele nominalizate la cea mai importanta categorie, The Best Picture (cel mai bun film) cred ca Hacksaw Ridge ar trebui sa castige marele premiu, este parerea mea
Pe tanarul actor, Andrew Garfield, il vazusem pana acum doar in filmul The Amazing Spider Man (film in care nu a avut o prestatie actoriceasca foarte buna) nu credeam ca o sa interpreteze atat de bine personajul lui Desmond T. Doss. Cu toate ca a interpretat foarte bine acest personaj nu cred ca va castiga OSCAR'ul pt rol principal, mai ales dupa ce am vazut in urma cu doua zile jocul actoricesc PERFECT a lui Denzel Washington in filmul Fences. Revenind la filmul Hacksaw Ridge, pot spune ca a avut o incarcatura emotionala rar intalnita la vizionarea vreunui film, in special in a doua jumatate a filmului pana la final. Filmul, Hacksaw Ridge, intra in TOP'ul meu personal (ca fan al… citeşte

mihnea_aspru95 pe 16 februarie 2017 23:55
Un comentariu aproape perfect (perfecţiunea pentru mine nu există). Probabil (din punctul meu de vedere), va rămâne şi cea mai bună părere de pe această pagină a filmului " Fără armă în linia întâi" :D Chiar, mai bun decât la "Fences" (bravo) O părere detaliată, documentată, BUNĂ deci. N-o citisem, until now...... hehhe. Măi, dar multe puşlamele p-aici, în grajdul cinemagia (ei/ele dau dislike doar aşa pentru a se afla în treabă şi nu explică DE CE / DIN CE CAUZĂ ?!)
Ovidiu239 pe 18 februarie 2017 16:24
Eu as vrea sa ia Oscarul cel mare, dar din cate am inteles, are sanse destul de mici.
mihaiA2016 pe 05 Noiembrie 2016 22:29
Extraordinar
Filmul este extraordinar mai ales ca este si o poveste reala.
Se merita vazut,singurul amendament este acela ca traducerea este gresita.
Personajul spune clar "saturday" sambata ca ziua a saptea iar cei care au tradus au pus duminica.

AlinAra7 pe 8 noiembrie 2016 13:51
Cei de la Freeman Entertainment au fost foarte prompți și, în urma unei sesizări, începând de azi filmul rulează cu traducerea corectată.
redwolf pe 07 Februarie 2017 19:04
nota exagerata!!!
Am vazut filmul de curand, descarcat DVD de pe filelist, ca in cinema n am apucat sa l vad.
Parerea mea: Este un film destul de bun, dar are o nota exagerat de mare. Respect pentru curajul si perseverenta de care a dat dovada soldatul Doss. Mai e de repectat hotararea pe care a luat o dar mai important faptul ca nu a renuntat la ea. Dar daca e sa critic filmul in sine, acesta aduce maxim nota 8. Inteleg faptul ca e inspirat din fapte reale. Povestea in sine nu ma atrage atat de mult. Mel Gibson putin prea supraestimat, face ca filmul asta sa para o propaganda religioasa. Introduce si eroismul tipic american, portretizat excelent in "American Sniper". Mai iconic pentru genul asta mi se pare filmul "Men of Honor" din 2000, unul dintre cele mai bine realizate, dupa parerea mea.
SA CURGA CU DISLIKE-uri :))) (doar mi am spus parerea, so, mercy)

mihnea_aspru95 pe 9 februarie 2017 02:33
SA CURGA LIKE'urile, pai no..... kiddin', or not....... Sa te uiti la cele doua filme noi si superbe de razboi: Lone Survivor, 13 Hours: Trupele Secrete din Benghazi. De cele vechi, cred ca stii si le-ai vizionat - Lawrence al Arabiei, Plutonul, Apocalipsul Acum (Francis Ford Coppola), Platosa de metal (al marelui Kubrick), La hotarul dintre viata si moarte, Pearl Harbor (directorul cred eu, cu cea mai buna imagine de pe ecranul argintiu, Michael Bay), Elicopter la pamant! (Ridley Scott, care s-a facut cunoscut dupa mirificul Alien). Si "THE BEAST" - Salvati Soldatul Ryan. Din punctul meu de vedere, tot Braveheart, Apocalypto si Patimile lui Iisus Hristos, vor ramane cele mai tari de la regizorul Mel Gibson. Salve!
lolozilla pe 25 februarie 2017 15:19
@JuanRuben, Foarte bine pe dracu. Ca inchisorile sunt pline de credinciosi nu vezi. Are un bigot o realizare si toti ca el sunt bravi si inimosi, este?
Octaz pe 26 Noiembrie 2016 21:15
Bravo pentru Mel Gibson, a reusit sa emotioneze milioane de oameni! Si mai mult decat atat, a reusit sa faca cunoscuta o poveste adevarata si pe cat de impresionanta si de zguduitoare, pe atat de captivanta! Recunosc ca nu aveam in plan sa urmaresc acest film si mare mi-ar fi fost greseala daca faceam asta, pentru ca in momentul asta am ramas cu o amintire frumoasa, cu o emotie puternica si cu o implinire sufleteasca deoarece realizez ca au existat oameni buni, oameni atat de curajosi care si-ar fi dat viata oricand pentru alte persoane, prieteni sau nu. Si stau si ma gandesc cum am reactiona noi, tinerii din ziua de azi intr-o astfel de situatie, noi plini de noi, plini de orgolii si interesati doar de persoana prorpie, si ma intristez... Poate gresesc
satmareana pe 10 Noiembrie 2016 23:59
De neratat
Un film excepţional,inspirat dintr-o poveste adevărată.Un exemplu despre puterea de a-ţi face datoria fără să abdici de la principiile şi valorile care te definesc ca om. O adevărată lecţie de viaţă pentru fiecare dintre noi.
Gleznix1 pe 08 Noiembrie 2016 21:10
Extraordinar. Din punctul meu de vedere e filmul anului. Mel Gibson e un regizor genial.
ionel_oglan pe 07 Noiembrie 2016 01:09
Si cand te gandesti ca este inspirat dintr-o poveste reala. Greu de crezut ca a existat un asemenea om...si totusi a existat.
Sunt curios cine a tradus acest film. Cum sa traduci "saturday" ca fiind duminica? Cred ca este o eroare intentionata.

AlinAra7 pe 8 noiembrie 2016 14:13
Filmul a fost tradus de Mercenar. Cei de la Freeman Entertainment au corectat traducerea în mai puțin de 12 ore de la sesizare. Respect!
dan_tudor pe 23 ianuarie 2017 10:45
Traducerea a fost intentionata, fiindca la crestini ortodocsi ziua de odihna este Duminica.
LuchianS pe 07 Noiembrie 2016 19:50
Superb
Aceasta ecranizare te pune pe ganduri si pur si simplu ramai fara cuvinte dupa ce il vezi.Ai parte de amuzament, scene care iti taie rasuflarea, un soundtrack de calitate si jocul actorilor extrem de bun.Il recomand cu toata inima! Ar merita oscarul
doomlol96 pe 06 Noiembrie 2016 19:39
Mai violent decat ma asteptam
Primul gand cand am iesit din sala a fost, "oau, cat de violent". Da, violent, poate prea violent pe alocuri, realist cat incape, plus povestea e reala, actorii foarte buni, actiunea atinge cote mari. Un minus as avea, relatia dintre Doss si Dorothy, nu prea mult au lucrat la ea, parca a fost de umplutura, cum mai toate filmele despre razboi trebuie neaparat sa aiba ceva romantic.
Toate peste toate, un film foarte bun, unele scene chiar mi-au dat fiori si filmul se termina frumos, cu dezvaluirile oamenilor care au fost acolo.

mihnea_aspru95 pe 22 ianuarie 2017 22:40
Da, filmul este de OPT :)). Prima ora, a fost mai degraba ca un "coming-of-age drama", apoi a devenit de "razboi". Putea atinge maretia peliculei Saving Private Ryan (acela, cred ca este cel mai sangeros lungmetraj cu si despre razboi), dar n-a facut-o (totusi, a fost pe acolo. Poate o va face Nolan cu al sau Dunkirk, sa vedem). Se pare ca tot BRAVEHEART, Apocalypto si Patimile lui Iisus Hristos, vor ramane cele mai tari pentru mine de la regizorul Mel Gibson. Salve!
gamblerrambler pe 18 Octombrie 2016 17:02
Se difuzeaza si in cinema, la 3D? Pare bun filmul.
mihnea_aspru95 pe 19 octombrie 2016 00:00
N-o sa fie 3D, si asta garantat, o sa fie splendid filmul (mai ales ca este Gibson la carma). Deci, el revine dupa superbul Apocalypto. Asta va fi al V-lea film. Nu-mi vine sa cred, este un bun regizor, dar si-un formidabil actor. Bv. lui, caz rar.
gamblerrambler pe 26 octombrie 2016 18:24
Cine stie cate filme bune ar fi facut in ultimii 10 ani daca nu se tinea de prostii
ema_blossom pe 11 Ianuarie 2017 13:31
De "nedescris"!
Deși am fost sceptică la început,văzând cât durează filmul,am ales totuși să-l vizionez.Cu siguranță a fost una dintre cele mai bune decizii pe care le-am putut lua!Un film care m-a marcat,la care am plâns pe tot parcursul derulării.Și nu pentru că are note triste,ci pentru că realizasem între timp că povestea pe care este bazat filmul este reală,că cineva s-a sacrificat într-adevăr.În sală,la momentul în care am fost eu,erau oameni cu o vârstă de la 25+..nu pot să cred că adoleșcenții de vârsta mea nu acordă împortanță și filmelor de genul ăstuia.Cu siguranță va rămâne o capodoperă în istoria cinematografiei!
Theodor2011 pe 31 ianuarie 2017 19:35
Ema, adolescentii de varsta ta ''nu acordă împortanță și filmelor de genul ăstuia'' pt ca sunt prea ocupati sa vizioneze mizerii, intelegi? MIZERII COMERCIALE, ca: seria Transformers, Batman V Superman, Twilight, Alien VS Predator ''15'' etc. Si cand se trezesc ca mai vizioneaza din greseala o capodopera ca, Hacksaw Ridge, raman socati, si cu ''pielea ca de gaina'' pe ei. Tu esti din fericire printre putinele exceptii. TE RESPECT!
ema_blossom pe 5 februarie 2017 18:33
Mulțumesc frumos!Filmele menționate mai sus de d-voastră chiar nu sunt genul meu.Am început să învăț criteriile după care ar trebui să vizionez un film la cinema și mă bucur că am făcut-o,fiindcă m-a îndreptat spre alegerea acestui film!
Luci23 pe 27 Noiembrie 2016 13:36
Wau!
Este cel mai bun film pe care l-am vazut in ultimii 2-3 ani, iar pentru amatorii genului va fi cu siguranta o capodopera.

Felicitari actorilor si tuturor celor care au contribuit la aceasta senzatie cinematografica, am ramas placut impresionat, recomand !!

spiritul pe 16 Noiembrie 2016 18:05
Capodopera
Nu cred ca am mai vazut un film de razboi mai bun ca acesta, mai ales ca se inspira si din fapte reale! Este extraordinar! Toti oamenii care ieseau din sala de cinema erau multumiti.
redred2 pe 13 Noiembrie 2016 21:00
ok
un film bun nota 8. o poveste interesanta si adevarata... putin exagerate spre final, cu tente americanesti, dar filmul este foarte bun.
mickail_cristeaa pe 09 Noiembrie 2016 00:50
OBLIGATORIU DE VAZUT DE CEL PUTIN 2 ORI
Am vizionat mai exact 1.981 de filme, daca ar fi sa am un top cu siguranta aceasta capodopera se afla pe primul loc.Mi-au dat lacrimile de cel putin 10 ori.Foarte Emotionant.Si daca biletul la film ar fi 100 lei chiar si mai mult ar merita fiecare banut.
bloodthirst pe 07 Noiembrie 2016 21:34
Mel Gibson, actor sau regizor? O intrebare al carui raspuns il cunosc...
sabinalin pe 19 Februarie 2017 13:54
In vreme de pace fiii sunt aceia care isi ingroapa tatii. In vreme de razboi tatii sunt cei care isi ingroapa fiii. Nu ma dau in vant dupa filmele de razboi insa pe acesta l-am urmarit cu atentie din doua motive: primul ar fi nominalizarea la Oscar la categoria Cel mai bun film, al doilea este faptul ca e regizat de Mel Gibson. Nominalizarea la Oscar mi s-a parut logica, filmul e chiar foarte bun iar americanii, spre deosebire de noi, cultiva in continuare sentimentul patriotic si sunt de admirat pentru ca isi scot in fata valorile si nu mizeria care, inevitabil, exista oriunde in lume. Mel Gibson nu m-a dezamagit nici de asta data, chiar daca nu-i regizor mare e unul foarte bun, stie sa transpuna artistic la nivel inalt povestea adevarata a eroului Desmond Doss, poveste care merita cunoscuta de lumea intreaga. Din punct de vedere cinematografic 2016 e un an foarte important in cariera… citeşte
mariokempes pe 23 Ianuarie 2017 20:59
Sub Saving private Ryan
Film bun, intens, bine jucat, scene de luptă reale. Totuși la aproape 20 de ani distanță încă nici un film de război nu reușește să detroneze Saving private Ryan al lui Spielberg. Ăsta rămâne încă cel mai bun film de război al tuturor timpurilor. Felicitări Gibson, ești în top 10 însă mult sub SPR.
mihnea_aspru95 pe 9 februarie 2017 01:59
Corect. Si pentru mine Salvati Soldatul Ryan, ramane cel mai bun lungmetraj cu si despre razboi. Poate il va detrona sau egala Dunkirk-ul lui Nolan. Sa vedem in iulie.
s.ady pe 14 Decembrie 2016 00:35
Capodopera ! Un film care iti va ramane in memorie pentru mult timp si pe care il vei mai revedea !
alexpintea pe 30 Noiembrie 2016 13:12
Filmul este o capodopera...inca una trecuta in dreptul lui Mel Gibson !! Totul a fost realizat extraordinar de la cele mai mici detalii...la un moment dat pana si pulsul poti sa il numeri lui Desmond...ma bucur ca se mai fac asemenea filme..tot mai rare in ultima vreme.
Mihai2508 pe 30 Noiembrie 2016 12:30
Un film de nota 10 care prezinta realitatea dura a razboiului
Un film care prezinta povestea reala a lui Desmond Doss, erou ce a salvat vietile camarazilor sai in lupta de la Okinawa, fara sa traga nici macar un glont, singura lui arma fiind credinta si dragostea pentru viata. Un film care prezinta realitatea dura a razboiului si inconstienta oamenilor si tinerilor care se bucura cand se inroleaza, nestiind ce ii asteapta. Filmul este destul de dur dar are si multe secvente pline de umor. Merita vazut.
dincolodenume pe 04 Decembrie 2016 22:19
Nebunia la superlativ
Ce poate face un om care are un scop, un tel? Ce poate face un om care isi dedica intreaga putere si gandire in ceea ce face? Minuni!

Hacksaw Ridge nu e un film despre Dumnezeu, nici macar despre adeventisti sau adventism, este o reprezentare perfecta a puterii si vointei umane. Pentru a reusi in viata, in lucrul pe care ti l-ai propus sa-l aduci la indeplinire, nu ai nevoie de prea multe lucruri... determinare, credinta in reusita, multa munca si un dram de noroc.

Nu faptul ca Desmond Doss are o credinta ce i-ar putea interzice atingerea unei arme, nu acest lucru este subiectul filmului.
Mel Gibson aduce in fata privitorului in primul rand violenta razboiului, duritatea fierului in raport cu trupul uman, linia subitre dintre viata si moarte, iadul dezlantuit de armele de foc, dar mai sus de toate, taria si importanta caracterului pe frontul de lupta.… citeşte

ciprianionut pe 13 februarie 2017 23:43
Esti singurul care a realizat corect ideea filmului. M-ai scutit de a face eu comentariu. Iti voi folosi comentariul tau pe pagina mea,iti multumesc anticipat.
dincolodenume pe 26 februarie 2017 10:42
Multumesc si eu!
alexandru_bogdan_burtea pe 17 Noiembrie 2016 18:39
Genial! O adevarata capodopera! Merita nota 10. Felicitari actorilor :*
MihaiMatei16 pe 11 Noiembrie 2016 18:17
Cand v-a aparea in Cinema City Tg. Mures pt ca nu este nici program si am sunat la relatii cu clientii si mi s.a spus ca nici nu au auzit de acest film??
mihnea_aspru95 pe 11 noiembrie 2016 21:12
Da, se pare ca distribuitorul Freeman nu-l lanseaza si acolo.
TudorStefan pe 29 decembrie 2016 21:45
Nici in judetul Iasi nu este valabil . Niste nesimtiti
georgiana_tranca pe 03 Noiembrie 2016 13:24
Foarte bun si construit atat de realist, ca-ti dau lacrimile! Actorii joaca toti impecabil. 8/10.
corleone19 pe 6 noiembrie 2016 13:02
Impecabil si dai 8 ? :)))
Dragos.87 pe 25 Iulie 2017 16:46
Desmond - Ingerul pazitor
Mel Gibson este precum vinul:cu cat imbatraneste,cu atat e mai bun!Un film exceptional inspirat din fapte reale care are de toate si mai presus de orice,vointa extraordinara a unui erou.Mel Gibson a pus in balanta atat drama care este foarte bine redata cat si actele de eroism,fara exagerari.Un film tulburator si emotionant care nu trebuie ratat sub nici o forma!
CosminAgafitei pe 21 Februarie 2017 14:10
Superb
Pur si simplu, superb. Dupa o introducere frumoasa si o initiere draguta, filmul intra in actiunea de necontestat a eroului acestui film. Realizarea cinematografica este superba. Acest actor merita Oscarul. Nu prea vad alt castigator. Mel Gibson a facut o treaba excelenta in a evidentia acest actor aproape debutant in genul de filme "serioase". Eu zic ca merita o nominalizare si pentru rolul din Silence (M. Scorsese)
Merita vazut!

ornitoring pe 21 Februarie 2017 01:54
Mel gibson vs spilberg
Am vazut mini-seriile lui spilberg si soldatul ryan,war horse
Am zis pacific 2010 ramane cel mai bun mini-serie film, comapar o mini-serie cu acest film deoarce am zis ca e cel mai reusit"film" (mini-serie),dar acest film face cat toate filmele lui spilberg!! Stiu ca nu multi sunt de acord cu ce am scris dar parerile sunt impartite.

margochirila24_69 pe 20 Februarie 2017 10:25
Impresionant
Minunat film! Si credibil avand in vedere ca documentarea lui s-a facut direct de la sursa, de la oamenii care au trait evenimentele acelea. Bun regizor Mel Gibson! Spera sa fie premiat filmul asta!
OldBoy28 pe 14 Februarie 2017 04:16
Un film de exceptie !!!
Filmul a fost exceptional. Ce m-a dezamagit cel mai mult, este inca odata sa aflu cata mizerie poate sa existe in oameni. Ne macelarim pentru niste idealuri pe care le consideram marete, dar uitam cel mai esential lucru, ca viata este cel mai maret lucru. Sunt extrem de multi oameni pe aceasta planeta, dar umanitatea este o floare rara printre ei.
Fcsb_Alexandru pe 28 Februarie 2017 04:06
Un film extraordinar, bazat pe o poveste reala. Recomand !
Mitza_MvP pe 31 Ianuarie 2017 21:38
Inspirat din fapte reale,filmul este regizat impecabil...felicitari lui Mel Gibson..
Scenele de lupta sunt foarte bine realizate,fara faze trase de par cum am vazut prin alte pelicule.....
Distributia a fost aleasa foarte bine,actori unul si unul,care si-au aratat din plin valoarea in probabil cea mai buna drama a anului 2016,avand ca tema razboiul,

mihnea_aspru95 pe 9 februarie 2017 02:01
Totusi, de-abia astept Dunkirk-ul lui Nolan.
teofil_rusu pe 26 Decembrie 2016 03:39
Problema nerezolvata...
Da, un FILM impresionant - regie, actori, efecte speciale...

DAR... ne lasa cu o mare dilema morala, la care refuza cu obstinatie sa raspunda, de unde i se trage un mare MINUS: convingerile personajului sunt ferme, dar sunt si corecte? Hotararea cu care le invoca nu tine loc si de argumente... Nu sesizeaza nimeni, dincolo de drama morala, ca personajul, chiar daca nu pune mana pe arma, se contrazice pe sine insusi prin faptele sale? Ca are o motivatie confuza ulterior (fara sa aduca argumente solide tocmai din Cartea care o pretuieste atat de mult), si... ridicol de inocenta in faza initiala in confruntarea cu tatal sau?...

sorin_radu1 pe 14 Noiembrie 2016 13:15
Foarte bun filmul . Recomand
bambarec pe 17 Februarie 2017 23:52
In primul rand nu pot sa ma abtin sa nu rad de cinefilii p---i care impart si oscaruri din partea casei, plus ca vad ca incearca sa foloseasca toate cuvintele pompoase pe care le stiu ei:))).... Ca o completare tin sa le zic marilor cinefili ca asta este o rubrica de COMENTARII nu rezumate.
Cat despre film este unul cu o nota exagerata pentru ca se inspira dintr-un fapt real, tot respectul pentru eroul din viata reala.

petrea pe 28 Noiembrie 2016 13:17
MUST SEE
Ceva rarisim pentru ultimii ani, mai intens cu mult ca alte filme pe ww II de exemplu letters from iwo toJima parca asa se numea filmu din urma cu ceva ani. Asemanator cu serialul Pacific dar se simte mana geniala a lui Mel Gibson ce mai ... 10 pe linie de revazut... de mai multe ori
ligia_cobzaru pe 09 Noiembrie 2016 01:01
Un film foarte bun care te face sa gândești ca chiar exista cineva acolo sus si are grija de noi iar noi tot ce trebuie sa facem este sa credem in El si sa comunicam cu El prin rugăciune.
andreea.dumitrache pe 25 Octombrie 2017 15:50
Exceptional! Unul dintre filmele mele favorite! Tot respectul pentru producatori! Recomand cu caldura!
margott pe 11 Octombrie 2017 22:06
Nu comentez daca e film de Oscar sau nu, prea putin ma intereseaza cum isi aleg americanii candidatii la Oscar si, implicit, castigatorii. Tin sa mentionez doar obtuzitatea crasa a celor in jurul lui Desmond, care il acuza cu atata nonsalanta de lasitate doar pentru ca nu vrea sa tina in mana o arma. Pentru ei curajul se masoara in usurinta cu care manuiesti o arma, si desigur, iti trebuie barbatie sa pui mana pe arma si s-o indrepti spre adversar. Insa, uneori, curajul inseamna si sa ai un ideal sau o convingere, sa le aperi infruntand o lume intreaga care incearca sa te convinga ca esti tralala sau ai pitici pe creier si ca locul tau e la Balaceanca doar pentru ca indraznesti sa gandesti altfel. Curajul mai inseamna si sa nu-ti fie frica de consecinte, sa ti le asumi si sa mergi pana-n panzele albe, cu tot cu Curtea Martiala, pentru a-ti sustine ideea sau convingerea, de orice natura… citeşte
Ghemot pe 04 Martie 2017 23:29
Un film genial. Cred că cel mai important lucru pe care l-a transmis acest film este faptul că orice om are dreptul de a-i fi respectate toate convingerile de orice natură ar fi ele.
Sorin87 pe 18 Februarie 2017 20:12
Foarte bun filmul, are tot ce ii trebuie, emotie, drama si actiune iar mai presus de toate este inspirat din fapte reale
andyy pe 17 Februarie 2017 00:18
Exceptional film! O realizare impecabila si o poveste reala de toata admiratia. Puterea credintei poate face lucruri nebanuite chiar si cand esti singur impotriva tuturor.
EddS pe 12 Februarie 2017 10:53
Excelent
Am gasit si un documentar pe youtube, subtitrat in ro, despre acelasi erou Desmond Doss: Desmond Doss - Award-Winning Documentary: The Conscientious Objector . https://www.youtube.com/watch?v=4E3reiJYFpw
stricted pe 11 Februarie 2017 15:42
Hacksaw Ridge este o poveste despre iubire, pace, ura si razboi, despre caractere puternice si altele aparent slabe, despre victorie si infrangere, despre cum sa mergi mai departe cand iti pierzi speranta, iar Mel Gibson a fost regizorul perfect pentru povestea asta.
Pantaleon pe 10 Februarie 2017 15:29
Good job, Mel !
Mel Gibson este, fără îndoială, unul din regizorii mei preferați. Dacă spui ca i-ai văzut toate creațiile, asta nu e demn de laudă, având atât de puține. Dar bune. Chiar și controversatul Patimile..... Să regizezi un film la interval de zece ani, de asta nu știu ce să zic. Nu se poate spune că este un regizor prolific, din punctul ăsta de vedere. Oricum, ca actor, steaua lui a apus de mult, măcar ca regizor ar trebui să aibă continuitate cu succes. Un film bun, emoționant, reușit. Mi-era greu să cred că după atâtea filme despre război, mă va mai impresiona ceva. Și am greșit. Acest film merită văzut și revăzut. Are hibele lui, greșelile lui, mai mult sau mai puțin vizibile (vezi goofs pe imdb), dar este un film deosebit. Recomand.