Păreri Gone with the Wind

(1939)

Pe aripile vântului

romy pe 23 Iunie 2009 12:58
pe aripile vantului
o capodopera incondestabila a cinematografiei!o poveste despre iubire,curaj,sacrificiu ce dovedeste ca iubirea nu se demodeaza niciodata.
LALA pe 30 Noiembrie 2005 19:57
Un film excelent de care nu m-am plictisit, desi l-am vazut de 'n' ori. Cel mai mult imi place evident Scarlett (Vivien) si nu imi pot imagina alta actrita in acest rol.
SANDA45 pe 26 Noiembrie 2012 20:38
Un film senzational,de nedescris,nici nu putea sa fie diferit din moment ce joaca marele Clark Gable.
karenin08 pe 31 Octombrie 2012 23:11
Unde-s actorii acestia,unde-s filmele acestea?
Nu am cuvinte sa descriu filmul acesta...doar Casablanca se ridica la nivelul sau(dintre filmele vechi).Toti actorii au jucat exceptional,lucru care se intampla doar in capodopere.Un film de aproape 4 ore care sa nu te plictiseasca si care sa-ti ofere o asemenea experiena nu poate fi decat o "sublima genialitae".
Iulidesprefilme pe 24 Iulie 2012 15:08
Scarlett O' Hara este un destin. Niciodată învinsă, de multe ori prăbuşită, ea atinge culmea măreţiei, dar şi a declinului...Capricioasă, fermecătoare, egoistă, tenace, Scarlett este un simbol al luptei cu sine, cu ceilalţi, cu vremea în care trăieşte.
În momentele dificile, nu se pripeşte: "Am să mă gândesc la asta mâine...", iar când este părăsită de Rhett, spune: :"Şi mâine este o zi...", având puterea să o ia de la capăt, înfruntând orice piedică.
Vivian Leigh face rolul vieţii ei la doar 26 de ani, când obţine premiul Oscar de interpretare pentru nemuritoarea Scarlett.

cosmin_kedii pe 10 Martie 2012 08:29
Există un motiv pentru care acest film a fost nominalizat cu 14 premii Oscar. Dacă nu l-au văzut, profita de această şansă
Eb00kie pe 28 Ianuarie 2012 21:34
"My dear, I don't give a damn.", boo-hoo, de ce nu se schimba oamenii niciodata?! Imi plac actorii principali si ecranizarea in sine, dar detest povestea
MikkaelWolfganger pe 1 mai 2013 20:25
Unul dintre cele mai puternice somnifere.Incerc de 4 ani de zile sa il vad integral si nu reusesc.10 minute din filmul asta si intru in transa instant.
VIBERS pe 20 septembrie 2014 22:54
:))))
margott pe 29 August 2011 21:50
Unul din filmele care isi merita pe deplin premiile Oscar. In plus, povestea de dragoste dintre Scarlett si Rhett e una dintre cele mai frumoase povesti din cinematografie.
portofel pe 20 Februarie 2011 19:56
...........eu ce sa mai zic, cu modestele mele cuvinte, care-ar fi de prisos?.........
andreea7214 pe 20 August 2011 12:24
aoleu da' lung mai e :D. inca nu l-am vazut dar pare fain :D
mihaelatb pe 11 Octombrie 2010 09:36
va puteti inchipui ca autoarea romanului il vedea pe unul din fratii Marx in rolul lui Rhett ? Film care, asa cum am mai spus, nu-ti da nici o clipa senzatia de desuet.
lili22 pe 14 Octombrie 2012 18:21
Ce film lung, plicticos
Singurul lucru care mi l-am dorit cit am fost in sala de cinema...sa se termine mai repede, ma uitam mereu la ceas...
Dragos.87 pe 04 Septembrie 2023 23:30
Mi-a plăcut foarte mult,totul e atât de natural,jocul actorilor este impecabil,decorul frumos aranjat iar dialogurile dintre personaje sunt atât de echilibrate și isteț puse în ordine încât îți e mai mare dragul să-l vezi..cel puțin, are niște replici pe care cu greu le poți uita..De văzut, merită din plin!
lamationairetia pe 25 Iulie 2021 20:42
este o capodopera
Carte cititia si recitita din adolescenta, fascinanta prin atmosfera descrisa intrun mod cinematografic, care s-a pretat perfect la o ecranizare de mare succes. ESTE FILMUL CARE A MARCAT 3 GENERATII. Nu se poate gandi o reluare , este imposibil sa vezi alti actori in rolurile celebrelor personaje. Am revazut filmul de la prima proiectie la cinematograful Patria si pana in prezent, de cateva ori.Il consider o capodopera pentruca m-a facut sa retraiesc aceleasi emotii , ca la inceput, deci trece bariera timpului.
user-5efdd6157aa24 pe 02 Iulie 2020 15:46
Dc nu pot sal vad? Nu merge.,..................................................................
forever_young_ pe 10 Iunie 2020 22:28
REMARCABIL !
un film legenda pe care trebuie sa-l vezi macar odata in viata !
georgiana_radu94 pe 15 Octombrie 2019 22:06
Filmul nu l-am vazut, dar am citit cartea si pot sa spun ca am plans la sfarsitul ei.am intrat in lumea lor si am trait atat de intens relatia Scarlet-Rhett, incat imi era asa de ciuda de ei???? nu credca are rost sa vad si filmul, dar cartea e B E S T I A L A!
edy_stefan5 pe 28 Decembrie 2018 01:04
Excelent
Am vizionat acest film doar din curiozitatea de a-l vedea pe Will Smith intr-o drama insa filmul m-a captivat atat de tare ca am intepenit timp de 2 ore in fotoliu. Astfel dintr-un film de la care nu asteptam foarte mult a devenit unul de top 20 pentru mine. Frumos, simplu si foarte emotionant. Will Smith este un mare actor ce poate juca orice, a demonstrat asta si de curand in Seven Pounds. Il recomand tuturor cinefililor. Un 10 cu + de la mine

andrei_oarga pe 07 Ianuarie 2018 22:01
Un film de exceptie,cu o poveste bine realizata,regie buna,coloana sonora reusita si interpretari pe masura!
Ghemot pe 22 Februarie 2017 22:23
Un film foarte bun. M-am așteptat să fie cu mult mai bun, dar oricum merită văzut!
Darkayn pe 19 Ianuarie 2016 15:56
Foarte frumos film, o perlă cinematografică! Dragi cinefili vă recomand să priviți, mi-a luminat plictiseala aparută de la filmele ordinare cu producție în masă de actualul "Hollywood"
GeorgeMenu pe 17 Aprilie 2015 21:35
Clar este unul dintre cele mai bune filme vazute de mine.O drama care te pune pe ganduri in multe momente. Jocul actorilor este unul excelent tinand cont si de anul in care este facut filmul. Acesta este unul din filmele care te face sa versi o lacrima cat de tare ai fi.Va ramane mereu capodopera !
mari_aimee pe 15 Februarie 2015 14:19
Mereu eram dezamagita de filme daca citeam cartea inainte.
XShadowX pe 22 Ianuarie 2015 13:53
CAPODOPERA CINEMATOGRAFICA
Pur si simplu , intr-un singur cuvant , fara mari descrieri ( caci majoritatea au auzit si vazut cel putin o data ) .... A MASTERPIECE ( cum zic americanii ;) )
mara2008 pe 22 Noiembrie 2014 23:24
Un film superb, care te tine conectat de la inceput pana la sfarsit.
Laura00 pe 21 Februarie 2014 11:13
Filmul este superb...Scarlett O'Hara este prototipul unei femei puterice .Pentru felul cum a gasit mereu forta interioara pentru a se descurca si a merge mai departe si pentru ca si-a castigat independenta,o admir. Ultima ei replica "After all tomorrow is another day." a ramas in istoria filmului.
nick-azh pe 12 Decembrie 2013 17:34
Gone with the Wind “Pe aripile vintului”
O capodopera a cinematografiei, un film clasic, un film de referinta al secolului XX.
Fara indoiala, nota 10.E un film de dragoste care va ramane intiparit in mintea mea, gratie actorilor care au pus pe tapet o frumoasa poveste de dragoste .

Daya.Diana pe 04 Noiembrie 2013 03:49
Sa vedem, sa vedem...
Sunt foarte curioasa cum e filmul. Tocmai am inceput cartile si sunt foarte curioasa de film, la fel si de celelalte!
ALLEXXYSS pe 24 August 2013 16:07
O POVESTE DE VIS,UN FILM DE REFERINTA
DESPRE ACEST FILM S-AU SCRIS RAURI DE COMENTARII.NU CRED CA EXISTA OAMENI CARORA SA NU LE PLACA ,E O POVESTE ATAT DE BINE SPUSA SI REGIZATA,O POVESTE CE ITI PATRUNDE IN SUFLET SI MINTE SI NU MAI PLEACA NICIODATA.
mebubu2007 pe 22 Martie 2013 21:37
l-am vizionat de 2 ori si de ambele dati am plans maxim merita vazut macar 1 data in viata
anitsui pe 13 Martie 2013 11:26
filmul se termina mult mai trist decat cartea, pt ca in carte zice ca o sa incerce sa-l aduca pe Rett inapoi si da si mai multe ditalii (ce-si soptesc ei la ureche)
fresedo pe 13 Septembrie 2012 10:16
un film superb ... obligatoriu de vazut iar din el mi-a ramas in cap un citat
"I only know that I love you. That's your misfortune."

MissWow234 pe 04 Decembrie 2010 15:56
Intradevar superb
Filmul este cu adevarat o capodopera, la urma urmei dupa cum vedeti nici nu s-a mai facut alta varianta, pentru ca asta e absoul superba. Urmeaza cu adevarat cartea si subliniaza sentimentele si actiunea petrecuta in timpul razboiului de secesiune. Extraordinar! Nu ar trebui sa existe nimeni care sa nu il fi vazut in viata lui.
PIRVU MIOARA LOREDANA pe 02 Martie 2007 20:10
Este un film extraordinar.Cred ca l/am vazut de 10 ori.Scarlet si Gable sunt desavarsiti.Imi place povestea lor de dragoste, dar, finalul as fi vrut sa fie altul, adica sa/si recunoasca dragostea reciproc. Asta am asteptat tot filmul.Ador si acest final, dar , as fi vrut sa nu fie asa dramatic.
Cristina pe 01 Martie 2007 14:53
Poate sa-mi spuna cineva daca exista partea a doua a filmului?
Am inteles ca este. Si de unde as putea sa cumpar filmul.
De cand am vazut prima data filmul si asta pot sa spun ca a fost acum multi ani pot sa zic ca ma lasat profund impresionata.
L-am vazut de foarte multe ori si o sa-l vad in continuare.

cojy pe 10 aprilie 2010 20:14
este partea a doua dar cu tot respectul ptr Alexandra Ripley nu se compara cu romanul Margaretei Mitchell
nica rodica pe 25 Februarie 2007 22:22
este cel mai bun film desi este vechi este filmul meu preferat
Hangalet Emma pe 05 Decembrie 2006 21:42
Intradevar ca acestu-i film i-a trebuit ceva desavarsit care sa ne poate si incontinoare provoca dorinta nemarginita de al vedea de nenumarate ori. Cu ocazia aceasta vreau sa aduc un omagiu marilor actori cum ar fi Viviane Ligh! Ador si acest film si deasemenea cartea!!!
deea pe 02 Decembrie 2006 13:08
am 17 ani j pot sa spun ca am trecut prin multe...dar am invatat atat de multe din filmu asta...cine are ochi sa vada cine nu....sa se uite la prostii.e un film de f buna calitate p care il urmaresti cu inima
claudia mihalcescu pe 28 Noiembrie 2006 19:21
is the best from the best! sincer cartea este fascinanta ( ma rog treknd peste partea cu istoria kre p mn nu ma prea fascineaza :P ; in rest e magnifica) iar filmul...onoare actorilor si producatorilor!
ciupitu mariana pe 17 Iulie 2006 14:52
este un film adevarat,magnific de care m-am indragistit.rar mai vezi filme bune care sa-ti marcheze existenta.astazi apar tot felul de filme care mai de care cu scene obscene si vulgare,dar in filmul asta dragostea personajelor este curata(in limita bunului simtz)
mi_as fi dorit sa traiesc in epoca aceea sa simt si eu tot ce a simtit Scarlett O'Hara;sa lupt penru viata,mi-ar fi placut sa fiu exact ca ea:puternica,luptatoare.am citit si cartea si pot sa zic ca a fost singura carte care a reusit sa-mi atraga atentia.ADOR SI FILMUL SI CARTEA.

oana pe 20 Iunie 2006 14:15
Este un film super, il ador , desi l-am vazut acum cativa ani, imi amintesc scenele si trebuie neaparat sa va spun ca din acel film mi-au placut si costumele.Erau extraordinare si facute exact dupa vremea aceea, la mijlocul secolului nouasprezece...
qqq pe 26 Martie 2006 17:54
Da,intr-adevar,cum spunea "semi-matrix",asta este un film adevarat,in care actorii jucau cu adevarat,vroiau ca un film sa semnifoce ceva,nu sa fie o poza cu imagini(motion picture,pt aia mai grei de cap).Nu prea poate fi comparat cu vreun alt film.www este de parrere ca este un jeg de film.Imi vine sa-l pocnesc.ce zicetri?Sa-infig una in moca?Scuzati eventualele greseli de ortografie,sunty la o zi de nastere ,am cam baut si acukm a ma chinui sa gasesc tastekle potrivite,asa ca din nou,scuzti daca am gresit cam mult.Yoy,ce ma doare capul....
mia_u pe 18 Martie 2006 23:06
Un film absolut superb, pe care il revad cu placere de fiecare data,preferatul meu. Am citit si cartea si am fost profund impresionata. Adevarul e k ai ce invata din el!
bianca palade pe 17 August 2005 12:01
gone with the wind este cel mai bun film pt mine
iulia pe 28 Mai 2005 22:43
nu exista cuvinte pt a descrie acest film!
l-am vazut de atatea ori si de fiecare data mi-a placut mai mult si mai mult
cred ca e cel mai frumos film realizat vreodata la Hollywood ;e de departe preferatul meu

ilinca nadasan pe 27 Mai 2005 17:07
Ce pot sa spun despre acest film...? Am citit si cartea si mi se pare grozava. Filmul este jucat de niste actori exceptionali, si acestia joaca atat de bine si sunt atat de inflacarati in film incat cu siguranta ca si ei simteau ceea ce simteau si personajele. Costume excelente de asemenea...Eu cel putin am plans impreuna cu ei m-am bucurat impreuna cu ei si inca sunt foarte curioasa daca Scarlett a rusit pana la urma sa il aduca pe Rhett inapoi... Dar eu traiesc cu speranta ca da, si ca ei traiesc alaturi de noi in inimile si sufletele noastre si sunt fericiti... Cred ca Ashley a incercat cumva sa-si pastreze onoaream, a plans si el dupa Melanie asa cum a facut toata lumea. Lacrimile pe care le-am varsat atunci cant s-a terminat filmul sau cand am terminat de citit cartea nu au fost in zadar...
Ele au dat viata personajelor... Si bine zicea Scarlett "La urma urmei,e si maine o zi..."

Nelea Vlad pe 10 Ianuarie 2005 22:11
Nu pot sa am decat cuvinte de lauda pentru un film ce a facut ca inimile multora sa bata in felul in care le bateau si acelor frumosi actori di acele vremuri tulburi prinse in mrejele rasismului si a razboaielor.am vazut pelicula de cel putin 10 ori, si o sa o revad iarasi, pentru a simti acea nostalgie fermecatoare a perioadei interbelice.
va pup si va urez sa fiti luati "Pe aripile vantului"

Gabriela Dumitrache pe 04 Ianuarie 2005 10:23
Pe aripile vantului este un super film. Am citit si cartea si mi-a placut la fel de mult. Chiar daca noi traim in epoca moderna si vedem zilnic filme cu efecte speciale, sofisticate, acest film vechi este o revelatie. Actorii joaca magnific, imaginile sunt superbe, muzica la fel. Un film de nota 10, care nu ar trebui sa lipseasca din videoteca pasionatilor de film.
boian stefania pe 31 Decembrie 2004 19:27
ADOR ACEST FILM.ESTE VIATA MEA
boian stefania pe 31 Decembrie 2004 19:06
ador acest film.am citit si cartea si este superba.am vazut filmul de 5 ori si tot l-as mai viziona o data.pur si simplu il ador.am mai vazut filme clasice,dar acesta este o nebunie.ii iubesc.o iubesc pe vivien leigh si pe clark gable si as dori sa mai fie in viata.m-am indragostit de acest film.IL ADOR.
Go 1 2 3