Păreri Gone with the Wind

(1939)

Pe aripile vântului

miere pe 08 Decembrie 2009 15:31
SUPERB!
Filmul este o 'superbitate' si respecta cartea destul de bine , nu credeam ca exista filme asa vechi si bine facute.
@Alexandra filmul nu se gaseste pe odc dar pe torrent l-am gasit daca vrea careva sa-mi lase mesaj

florea_mircea pe 28 februarie 2014 20:52
TE ROG TRIMITE-MI LINK DE DESCARCARE A FILMULUI with-the-wind-pe-aripile-vantului DE PE TORENTE PE ADRESA:mirceaflorea55@yahoo.com
claudiupoe pe 4 martie 2016 23:25
honeygiani, acel cuvant este pus in ghilimele de userul miere. N-ai observat.
raul pe 08 Iulie 2008 10:38
De cand eram mic am auzit de acest film, nu m-a pasionat stiind ca este un film clasic, unul vechi, nici nu vroiam sa aud despre el. Dintr-o intamplare acum doua luni am gasit romanul in cele doua volume la cineva in biblioteca; le-am rasfoit dar totusi nu m-au atras cu nimic, mai ales ca paginile erau ingalbenite si de abia se mai vedea scrisul.
Totusi putin sceptic in a-l citi am zis sa incerc, "poate ca-mi va placea iar daca nu il las in pace" imi ziceam eu. Ei, problema a fost alta, una neasteptata, odata ce m-am apucat de el nu ma mai puteam lasa, imi doream sa nu se mai termine, oricum acest roman este unul nemarginit, este extraordinar. Mi-au placut schimbarile brusce de situatii, totusi ma gandeam ca o sa aiba un final fericit dar alta a fost intorsatura. La un moment dat intram in pielea personajelor si eram atat de fascinat de modul impecabil in care este redactat… citeşte

kim88 pe 5 ianuarie 2011 16:06
asa e ...romanul asta nu are egal .....e prima carte care am citito cap coada fara sa imi impuna cineva o carte
FreakDoll pe 15 Iunie 2009 01:08
Excelent! Initial am zis ca nu-mi va placea fiindca nu sunt fana filmelor vechi, dar este extraordinar.
RalucaFlorentina pe 18 Septembrie 2010 15:22
Gone with the Wind
Pe aripile vantului este, fara indoiala, filmul meu preferat. Este o capodopera a cinematografiei, unul dintre cele mai bune filme ale tuturor timpurilor. Scenariul, regia, interpretarile actorilor tind spre perfectiune. Vivien Leigh a fost, este si va ramane mereu adevarata Scarlett O'Hara. Este perfecta pentru acest rol si nu-mi pot imagina o alta actrita interpretand acest personaj legendar. Clark Gable este, de asemenea, perfect in rolul lui Rhett Butler.
Scarlett O'Hara reprezinta un model pentru mine, pentru felul cum a gasit mereu putere ca sa mearga mai departe, a reusit sa castige bani atat ca sa se intretina, cat si pentru a-si ajuta intreaga familie. Ultima ei replica "After all tomorrow is another day." a ramas in istoria filmului.

Alehanndra pe 03 Iulie 2009 15:44
Are sfarsit foarte clar, continuarea la film este Scarlett, si cartea este scrisa de Alexandra Ripley, numai ca filmul nu se gaseste nici de cumparat, nici de download pe torrenti sau odc, eu l`am vazut pe youtube, sunt parti a cate 10 minute, in el , la sfarsit Scarlett ramane cu Rhet si au si un copil.
miere pe 10 martie 2011 21:27
Alehanndra s-a referit la filmul Scarlett ca nu l-a gasit pe net nu si la Gone with the wind
balaban_alexandra pe 23 mai 2017 12:59
cum pot sa intru in posesia filmului Scarlett, as fi profund indatorata - multumesc mult
Ioana-Andreea18 pe 16 Mai 2011 20:22
Filmul este superb. Deşi nu sunt o fană a filmelor vechi, acesta m-a impresionat foarte mult, până la lacrimi. Povestea de iubire a celor 2 m-a fermecat. Este unul dintre filmele mele preferate.
sweetangry pe 18 mai 2011 21:57
deasemenea...^.^
cezarika21 pe 06 August 2013 20:10
"After all... tomorrow is another day!" (replică din film)
Acest film se află printre cele mai bune 10 filme realizate vreodată. O capodoperă, o splendoare în imagini şi sunete a decăderii unei întregi civilizaţii, pe fundalul căreia se înfiripă o frumoasă poveste de dragoste între apriga Scarlett O'Hara (Vivian Leigh) şi fermecătorul Rhett Butler (Clark Gable). Ecranizare după un roman celebru al epocii, filmul a reuşit performanţa să-şi depăşească din punct de vedere artistic sursa de inspiraţie, devenind un reper în cinematografie. Interpretările sunt magnifice, cum rar ai ocazia să vezi într-un film, imaginile sunt realizate profesionist, decorurile şi costumele au o calitate excepţională, iar regia lui Victor Fleming este fără cusur. Filmul e pur şi simplu o capodoperă care emoţionează şi la peste 70 de ani de la data realizării, storcând lacrimi şi bucurând sufletele privitorilor.

citeşte

cojy pe 10 Aprilie 2010 21:31
De dincolo de timp...
Nu stiu ce ar mai fi de spus despre acest film genial la care s-a lucrat enorm de mult mai ales ca mijloacele tehnice ale vremii erau foarte limitate (scena focului a fost pictata frame by frame iar imaginea de ansamblu cu gara plina de raniti este absolut colosala).Pate ca mai bine scriu cate ceva despre Margaret Mitchell pentru cei interesati: desi pare comic,a declarat ca s-a apucat sa scrie cartea datorita faptului ca si-a luxat o glezna si se plictisea teribil...glezna i s-a vindecat repede dar scriitoarea a lucrat la acest roman timp de 10 ani...Originara din Atlanta a ales sa plaseze o parte din actiune in locurile ei natale de unde se observa si apartenenta fata de Sud...desi nu aducea nimic nou ca si tehnica de constructie,datorita acestui roman Margaret a primit Premiul Pulitzer la un an de la aparitie si e bine de stiut ca a fost singurul ei roman...din pacate destinul a facut… citeşte
93GabiBT pe 29 iunie 2011 10:23
Daca vrei sa stii mai multe despre film cauta cateva documentare ("making off"), sunt vreo 15 pe net, unele facute chiar la cativa ani dupa, altele facute in anii 2000.
cojy pe 4 iulie 2011 20:04
Merci de informatie! O voi face!
ankadiana pe 23 Mai 2010 13:33
speechless
fara cuvinte.un film superb.imagini minunate,culori de vis.partea a2a cel putin este super
valericba pe 14 Iunie 2010 17:08
Este ceea ce se cheama un film bun. Mai rar vezi filme ca acesta in zilele noastre. Actorii sunt minunati, costumatia si muzica la fel. Dupa parerea mea este singurul film despre care se poate spune ca este la fel de frumos ca si cartea.
alexaa pe 15 Mai 2010 11:46
un film de referinta pentru cinematografia mondiala
cetateanu pe 24 Septembrie 2010 17:44
Nu am de zis decat un singur lucru foarte bun. Candideaza cu succes la cel mai bun film realizat vreodata.
Gospin pe 16 Mai 2009 16:48
Mihaela , nu este cel mai bun film realizat vreodata , poate a fost atunci la vremea lui ... dar cu siguranta este o capodopera !
93GabiBT pe 29 iunie 2011 10:18
Eu cred ca este in TOP 3. :D
ciprian34 pe 22 Noiembrie 2011 21:36
Este minunat sa poti vedea un asemenea film,de o asemenea incarcatura emotionala,SCARLET O'HARA in interpretarea acestei frumoase actrite VIVIEN LEIGH,este eroina acestui film,m-a impresionat scena in care ea isi striga disperarea in fata dezastrului lasat de yankei,si curajul ei, puterea ei de a o lua de la capat chiar la final cand a pierdut tot "after all,tomorrow is another day"
regient pe 25 august 2013 18:47
dar a pierdut iubirea
MariaOrzan pe 31 Martie 2010 21:13
Filmul care a schimbat pentru totdeauna istoria cinematografica a Hollywood-ului”, asa cum a fost supranumit de catre criticii de specialitate, “Pe aripile vintului” este ecranizarea romanului cu acelasi nume semnat de Margaret Mitchell.
cojy pe 10 aprilie 2010 20:23
Pentru prima data cineva citeaza scriitorul meu preferat-Camil Petrescu.Mi-ar placea sa vb cu tine despre literatura (sa nu ma intelegi gresit,nu incerc sa te agat)...daca vei dori si tu astept raspuns!
pisicuta1 pe 15 Ianuarie 2013 22:58
un film care nu il poti comenta,o capodopera care il poti vedea
si revedea fara sa te plictisesti!

alina pe 30 Ianuarie 2008 19:07
nu ca ar mai fi ceva de adaugat!filmul este superb,cu siguranta,pentru mine cel putin,este cel mai bun film din istorie!dupa atatia ani d cand a aparut,il prefer de mii de ori filmelor de azi!cu toata tehnologia si efectele speciale,vivien leigh si clark gable sunt nemuritori!iti ia rasuflarea!
mihaela cristea pe 22 Septembrie 2008 23:32
a castigat 10 premii oscar si este recunoscut ca cel mai bun film realizat vreodata a intrecut si filmul titanic si casablanca este superb,cu toatr ca eu il egalez cu titanic,dar nu egalez si actrita,vivien leigh este cea mai frumoasa din lume mult mai frumoasa decat kate wisnet,jucatoarea din titanic............e super
danii1234 pe 03 Februarie 2013 13:27
Un film emotionant de la care nu-ti poti lua ochii nicio secunda ,iar despre clark ce sa mai zic ii vine rolul ca o manusa.
PaullaM pe 03 Iunie 2012 18:53
Scarlet e superbă. E atât de puternică, o adevărată eroină. Nu zic că e un model de urmat, dar totuși nimeni nu e perfect, dacă trebuie să rămânem cu ceva din film, atunci să fie: Mâine e o nouă zi.
Dubrasca pe 26 Martie 2010 00:51
20 de stelute la nota nu exista?
9 Premii Oscar meritate din plin de aceasta capodopera cinematografica care trezeste sentimente puternice la fiecare vizionare.Vivien Leigh - superba femeie!!!10 cu felicitari!
Lucica Adam pe 27 Ianuarie 2008 20:49
Cu toate ca la sfarsitul acestui film am ramas cu un gust amar,pot afirma ca este unul din cele mai frumoase filme pe care le-am vazut.
L-am urmarit de fiecare data cu mare placere,atat pentru talentul actorilor,dar si pentru subiectul filmului,pe care nu-l intelegi daca nu citesti si printre randuri.
Raman constanta in afirmatia ca filmele vechi nu-si vor pierde niciodata valoarea!

Anca pe 04 Noiembrie 2007 22:16
Am revazut astazi pe "Acasa" filmul...a nu stiu cata oara! Superb..Perfect..nici nu zici ca e realizat acum jumatate de secol..Actori foarte bine alesi..Viviev Leigh de o fruumusete covarsitoare..o frumusete rece din pacate..
Gable barbat bine..
Olivia de Havilland o sfanta..ochi ce exprima o bunatate dezarmanata...
Ashley..nesemnificativ..

cojy pe 10 aprilie 2010 21:11
Poate ca pe Ashley(Leslie Howard) ar trebui sa-l vezi si-n alte filme ca sa-ti dai seama de valoarea acestui actor...el si-a jucat rolul pe care trebuia sa-l joace:al burghezului nesigur ce nu a mai putut sa se regaseasca odata cu prabusire unei lumi in care era stapan pe sine (vezi cazul real al lui Florin Bogardo ce a fost devastat de prabusirea comunismului,democratia facandu-l sa se izoleze pana in anul mortii-2009).Cert este ca producatorii filmului si-au dorit cu inversunare ca Leslie Howard sa joace acest rol...s-au depus eforturi considerabile sa-l "intinereasca"(actorul la data aparitiei in film avea deja 46 de ani)...iar Vivien rece...actrita isi traia cu frenezie rolurile...a avut probleme de ordin psihic destul de grave ca nu se mai putea detasa de personajul Blanchei DuBois din A Streetcar Named Desire
Niculica Anca pe 30 Septembrie 2007 22:47
Mi-a placut foarte mult filmul.L-am mai vazut cand eram mica o data. Acum l-am vazut din nou. Este o adevarata capodopera a cinematografiei. Sunt putin suparata ca nare un sfarsit clar. Mi-ar fi placut daca Scarlet si Rhett ar fi ramas impreuna. Din pacate n-am citit cartea dar voi face tot posibilul ca sa o citesc.Filmul este foare foarte frumos. Am plans mult la sfarsitul acestuia.
cojy pe 10 aprilie 2010 20:26
Nu puteau ramane impreuna ptr ca nu intra in concordanta cu caracterul navalnic al lui Scarlet...replica de final lasa o portita deschisa mereu si senzatia ca viata e vesnica ptr ca mereu va fi un maine si o noua zi...
93GabiBT pe 15 Iunie 2011 10:24
Cel mai bun film din istorie
Din toate punctele de vedere, acest film este cel mai bun din istorie. Este preferatul mamei mele, care din anii 80 pana azi, il vede cand are ocazia. Eu l-am descoperit prin 2001 si credeti-ma ca nu aveti cum sa va plictisiti de el. Este CAPODOPERA in adevaratul sens al cuvantului !!!

Este sigur cel mai complet film din istorie!!

cosmin742000 pe 28 Februarie 2013 02:55
O adevarata capodopera a cinematografiei americane
Octaz pe 27 Decembrie 2016 12:59
Nu cred ca exagerez atunci cand afirm ca "Gone with the Wind" este cel mai frumos film din istorie. Faptul ca o asemenea capodopera a fost realizata in anul 1939 mi se pare ceva uimitor, sa nu mai vorbim de cadrele surprinse, de scenarii si de surprinderea unor vremuri remarcante din istoria Americii si a lumii. Pe langa aceste lucruri, filmul asta a trezit in mine un sentiment pe care niciun alt film realizat in apoca de aur nu a reusit sa il faca, a trezit un sentiment de melancolie adanca, de fericire dar pe alocuri si de tristete, greu as putea explica aceasta traire. Cert e ca sarmul lui Clark Gable si maiestria de care a dat dovada Vivien Leighin in acest film, nu cred ca vor putea fi egalate vreodata!
bebelusul28 pe 02 Mai 2011 20:08
Cel mai bun film facut vreodata iar Vivien Leigh(Scarlett O`Hara) si Clark Glabe(Reth Butler) isi joaca rolurile la perfectie dupa parerea mea.Este un film absolut genial povestea de dragoste dintre cei doi iar iubirea care se intoarce impotriva lui Scarlett , regizorul (Victor Fleming) care a regizat absolut impecabil ,culorile si finalul absolut neasteptat fac din acest film o adevarata capodopera.
Diana_tgv pe 05 Noiembrie 2009 23:09
este o legenda, un film despre care se va vorbi si peste 100 de ani. este nemuritor
Tim22 pe 30 Iulie 2015 18:58
Un film care cu greu intra la categoria "Dragoste-Romantic", fiind plictisitor, lung si previzibil.
mikella_sora_mititelu pe 25 Noiembrie 2015 05:22
..Cred ca aveam vreo 16 ani cand am citit prima oara ,,Pe aripile vantului,,..Imi amintesc ca 3,4 zile nu am mai iesit din casa si nu mi-a mai trebuit nimic.Rhett Butler a fost primul barbat de care m-am indragostit.Barbatul rau care are bine ascunse toate calitatile dorite de o femeie...atitudine,inteligenta,senzualitate,rafinament,ironie,curaj si tandrete.
Scarlett si Rhett ...cum sa nu ii iubesti?De la ei am invatat ca uneori singurul lucru care conteaza in viata este chiar langa tine,fara sa il observi.
L-am cautat pe Rhett de a lungul anilor in toti barbatii pe care i-am iubit.Nu l-am gasit..=)) dar ce conteaza? Am recitit cartea de zeci de ori,sunt pasaje pe care le visez..Dar inca ma intorc la ea ca la o prima iubire,cand imi simt sufletul obosit.
Filmul este si el o capodopera vazuta in repetate randuri,desi am fost un pic dezamagita ca nu a urmarit naratiunea… citeşte

alex_il_fenomeno pe 29 August 2013 21:35
Unul dintre cele mai clasice si romantice filme, o pelicula ce a fascinat generatii de oameni si le-a schimbat impresia despre viata, dragoste, soarta, sau chiar productii cinematografice, de ce nu, pana la urma? Nu pot sa nu remarc, pe langa povestea atat de vasta, dar care surprinde in amanuntime fiecare sentiment posibil, scenariul atat de frumos, genial chiar, plin de replici memorabile si momente de neuitat, cat si cuplul central, format din doua genii ale cinematografiei, Clark Gable si Vivien Leigh, pe care acum chiar ii privim in urma ca deschizatorii cinematografiei veritabile... Un clasic pe care il urmaresc de fiecare data cu cea mai mare placere, si pe care il recomand mai departe oricarui iubitor de film bun.
Get0dac pe 11 Iunie 2013 15:39
O capodopera fara varsta a cinematografiei universale.
Razvan600 pe 08 Mai 2013 10:46
"e si maine o zi"
Un film fara rival, cel mai celebru film al Americii. Grandios din toate punctele de vedere. Filmul arata din ce in ce mai bine odata cu trecerea anilor.
catasmile17 pe 05 Februarie 2013 21:32
Un film superb. Poate unul dintre cel mai bune filme facute vreodata.
Gable pe 13 Ianuarie 2013 11:47
Un foarte bun film,cu Clark Gable,un actor excelent si in acelasi timp actorul meu preferat.
Joanne97 pe 02 Ianuarie 2013 23:06
My dear
Capodoperă cinematografică.Nu pot să-mi dau seama ce ar fi fost Hollywood-ul fără acest clasic.Îl recomand nu numai amatorilor genului ci şi celorlalţi.Nu spuneţi din prima nu,încercaţi să-l vedeţi şi apoi spuneţi-vă părerea.
deadlord pe 03 Septembrie 2012 19:35
Un film incredibil. Foarte bun scenariul, regia si mai ales actorii.
GeorgeFriends pe 07 Februarie 2012 01:16
Magnific
nu imi vine sa cred ce bun a fost...cred ca am sa ma apuc de vizionat mai multe filme din perioada asta
Madyss pe 17 Ianuarie 2012 00:41
Capodopera
Unul din filmele mele preferate,ce pot sa zic...o capodopera a cinematografiei. Iar Vivien Leigh este pur si simplu extraordinara,i s-a potrivit de minune rolul,a interpretat perfect personajul Scarlett O hara.Si Clark Gable de asemenea,un actor extraordinar!
mary_mariutza pe 30 Decembrie 2011 17:12
atat cartea cat si filmul mi'au placut enorm......
kakapo pe 20 Noiembrie 2011 08:19
...un crampei din istoria statelor unite, foarte frumos impletit cu povestea de dragoste ce strabate filmul; Vivien Leigh si Clark Gable i-au transformat pe Scarlet O'Hara si Red Buttler intr-un cuplu nemuritor ce a rescris istoria cinematografiei; desi filmul nu respecta nici pe departe cartea si este foarte lung, totusi, asezati-va comozi pe canapea si pregatiti-va pentru 4 ore de CineMagie...MERITA DIN PLIN !!!
B.M.Filip pe 17 Octombrie 2011 22:31
Cel mai bun film pe care l-am vazut care a fost facut dupa o carte....Pare incredibil ca regizorul a reusit asa o opera in anii aceia,poate sa zica oricine orice,numai demodat nu este filmul!Scenariul contine atatea diferente fata de carte incat sa se vada ca fost facut de un regizor original,si exact atata exactitate cat trebuie ca sa nu "profaneze" amintirea lasata de Margaret Mitchel! Il recomand cu caldura oricui,nu o sa regretati!
Ariana97 pe 24 Mai 2011 22:14
Fantastic
Cel mai frumos film pe care l-am vazut vreodata! Extraordinar!!!
accy pe 25 Ianuarie 2011 14:54
Cea mai frumoasa poveste de dragoste ever.Si cartile sunt superbe. Acest film isi merita numele de CAPODOPERA.Scarlett si Rhett vor ramane in sufletele noastre pe veci.
deea9595 pe 28 Noiembrie 2010 11:22
tot ce am de spus este ca filmul este o adevarata capodopera!!!

Scarlett: Rhett, Rhett... Rhett, if you go, where shall I go? What shall I do?
Rhett Butler: Frankly, my dear, I don't give a damn...

dayanna11 pe 01 August 2010 18:00
adevarata capodopera a tuturor filmelor
un film care va dainui pe veci. o poveste extraordinara, niste caractere conturate extraordinar. nu va mai exista un personaj ca Scarlett O'Hara. superb. bravo Vivien Leigh, si bravo si lui Clark Gable si Oliviei de Havilland. un film superb, pe care orice om ar trebui sa-l vada.
someone_who_dares pe 11 Iulie 2010 01:30
Un film exceptional... Sincer desi l-am vazut de mai multe ori, nu am stiut ca este atat de vechi.... Pur si simplu nu pare! Este extrem de bine realizat avand in vedere perioada de timp in care a fost facut. Il recomand tuturor pentru ca este o adevarata lectie de viata si personajul principal un model al feminitatii !!
Anna-Maria pe 30 Ianuarie 2010 17:26
Este cel mai bun film pe care l'am vazut in viata mea!!! :X:X:X
magdaeu pe 04 Ianuarie 2010 14:59
cel mai bun film al tuturor timpurilor
Acesta este filmul inimii mele....l-am vazut de vreo 30 de ori cel putin,iar cartea am citit-o cred ca tot de atatea ori, si sincer de fiecare data am plans... Daca nu ar fi existat,ar fi trebuit inventat....mi-a influentat viata....il iubesc!!!!